PDA

Επιστροφή στο Forum : Τενοντιτίδα στον τρικέφαλο



ioannis1
21-11-07, 22:01
Εχω εδω και καιρο εντονο πονο στον τενοντα στον αγγωνα και με πιανει οταν κανω τρικεφαλο σχεδον σε ολες τις ασκησεις.το ειχε καποιος απο σας αυτο το προβλημα;

pikolo
21-11-07, 22:24
το ειχα εγω μετα απο χτυπημα που ειχα....εκανε να μου περασει ενα χρονο....σε καθε ασκηση πονουσα..ισως να χρειαστεις και θεραπειες με ρευμα η κατι αναλογο..

KATERINI 144
06-12-07, 22:43
update το θέμα !

ξέρει κανείς?! μήπως είχε κάποιος κάτι παρόμοιο?!
:???:

ioannis1
07-12-07, 00:07
:???:

KATERINI 144
07-12-07, 01:17
βρηκα αυτο Γιαννη, αν βοηθαει σε κατι.


Αντιμετώπιση τενοντίτιδας:
Στη θεραπευτική φαρέτρα της τενοντίτιδας περιλαμβάνονται αρκετά φάρμακα, με εξέχουσα θέση τα μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη, που ανακουφίζουν από τον πόνο και ταυτόχρονα βοηθούν στη μείωση της φλεγμονής.
Ανάλογα με την περίπτωση, η τενοντίτιδα μπορεί να αντιμετωπιστεί με:
- Φαρμακευτική θεραπεία (με αντιφλεγμονώδη φάρμακα που χορηγούνται από το στόμα ή με ενδομυικές ενέσεις).
- Με βαθιά υπεραιμία (π.χ. με παγοθεραπεία- τοποθέτηση πάγου πάνω στην τραυματισμένη περιοχή κ.λπ.).
- Βασικό «εργαλείο» για την αντιμετώπιση της τενοντίτιδας είναι η φυσικοθεραπεία, η οποία περιλαμβάνει ειδικές ασκήσεις φόρτισης και χαλάρωσης των μυών.
- Τοπικές εγχύσεις κορτιζόνης για να υποχωρήσει γρήγορα η φλεγμονή, σε περίπτωση που η άρθρωση κινδυνεύει να πάθει αγκύλωση.
- Στις χρόνιες τενοντίτιδες είναι απαραίτητη από την αρχή η έγχυση κορτιζόνης, ακόμα και αν η κινητικότητα δεν έχει περιοριστεί.



Επιβαρυντικοί παράγοντες:
Για να αποφύγετε τα συμπτώματα της τενοντίτιδας, αλλά και τους αφόρητους πόνους της, φροντίστε να αποφύγετε ό,τι επιβαρύνει τους τένοντές σας.
- Η καταπόνηση των χεριών λόγω εργασίας.
- Η έλλειψη άσκησης.
- Η λάθος άσκηση (όσοι προσπαθούν να αυξήσουν γρήγορα τον όγκο τους βάζοντας πολλά κιλά έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα: δημιουργείται φλεγμονή, και σε αυτή την περίπτωση ο μυς δεν γυμνάζεται).
-Το υπερβολικό στρες (οι μύες βρίσκονται διαρκώς σε σύσπαση και δεν προλαβαίνουν να ξεκουραστούν). Επιπλέον, η κατασκευή του μυϊκού συστήματος (η οποία μπορεί να βελτιωθεί με άσκηση) παίζει σημαντικό ρόλο στη δημιουργία τενοντίτιδας.[/b]

Billy
07-12-07, 10:43
Μακρυά από την Κορτιζόνη διότι στην ουσία αδυνατίζει τον τένοντα.
Επίσης τα χάπια, τύπου voltaren, Mesulid, κλπ μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις τις πρώτες μονο μέρες και όχι σε μακροχρόνια βαση.
Η Καλυτερη θεραπεία ειναι
ο Πάγος,
ο περιορισμός στην χρηση του μυός που ελέγχεται από τον συγκεκριμένο τενοντα και
κάποιες ασκήσεις με προσοχη οι οποίες θα δηιουργησουν υπεραιμία στον συγκεκριμενο τενοντα, ασκησεις με ελάχιστο βαρος πχ 1 κιλό ακόμα και καθόλου βαρος. Την πρωτη βδομάδα χρειάζεται πλήρης ακινησία.

Το προβλημα με τους τένοντες ειναι ότι έχουν πολύ λιγα αιμοφόρα αγγεια σε σχεση με τους μυς και έτσι η μεταφορά θρεπτικών στοιχείων μεσω της κυκλοφορίας του αίματος ειναι σαφώς μικροτερη με αποτέλεσμα να χρειάζονται πολύ μεγαλυτερο χρονικό διαστημα για την αποθεραπεία.
Επίσης ειναι καλυτερα να μην χρησιμοποιούμε πολλά φαρμακα γιατί όλα εχουν κάποιες ουσίες που απλά αναισθητοποιούν την περιοχή και ετσι δεν αντιλαμβανομαστε τον πόνο. Το θέμα ομως ειναι ότι ο ργανισμός για να ενεργοποιήσει την διαδικασία ιασης πρέπει να αισθάνεται τον πόνο από τον συγκεκριμένο τένοντα.

Η τενοντιτιδα ειναι ΠΑΡΑ πολύ σοβαρη υπόθεση και άν δεν την αντιμετωπήσουμε σωστα θα μας ακολουθει πάντα, ακόμα και όταν υπάρξει ιάση χρειάζεται πάρα πολύ καλή προθέρμανση για να υπάρξει υπεραιμια πριν αρχίσουμε το κανονικό προγραμμα.
Και αμα αισθανθουμε τον παραμικρό πόνο σταματάμε ΑΜΕΣΩΣ.

KATERINI 144
07-12-07, 10:58
σωστα Billy, και γω γιαυτό σημείωσα με εντονα γράμματα ποιο πάνω την παγοθεραπεια, είχα και εχω πρόβλημα (ευτυχώς μικρο) στον πίσω δεξί ώμο και μονο με τον παγο με περνάει εντελώς όταν παραζοριστω.

Ο RUHL μου το χε πει και έπιασε (μη τον βρίζω μονο, κατι ξέρει κιαυτος :D ) καθε μισή με μια ώρα παγο για 5-10 λεπτά στην περιοχή που πονάει (καλά τα λέω ρε RUHL?! :P )

fysiotek
28-03-08, 12:23
μακρια απο κορτιζονη!!!!θα κοπει ο τενοντας.ξεκουραση,παγο και σωστη διαγνωση

flexwheeler99
09-05-08, 10:53
Αυτο που εχεις ειναι κατα πασα πιθανοτητα τενοντοπαθεια και οχι τενοντιτιδα.Η τενοντιτιδα ειναι απλως η φλεγμονη του τενοντα που υποχωρει με ξεκουραση σε λιγες μερες.Απλα εχει επικρατησει ο ορος τενοντιτιδα.

Η τενοντοπαθεια εχει να κανει με εκφυλισμο του τενοντα.

Ειμαι παθων στο γονατο εδω και 4 χρονια.Επιγονατιδικος τενοντας.Εχω κανει τα παντα.Απο φυσικοθεραπειες και αντιφλεγμονωδη μεχρι χειρουργειο.Τελικα εγινε χειροτερα.

Πριν κανω το χειρουργειο δοκιμασα καθε πιθανη θεραπεια ψαχνωντας μεσω Ιντερνετ και γιατρους.Ενα καρο διαφορετικες ενεσεις απο ομοιοπαθητικα μεχρι δεξτροζη.Εκανα και shockwave χωρις αποτελεσμα.

Ουτε συζητηση για Glucosamine κλπ.Καμια επιδραση στους τενοντες.

Τα αντιφλεγμονωδη μπορει να σε ανακουφισουν για 2-3 μερες αφου υποχωρει η φλεγμονη αλλα η ριζα του προβληματος υπαρχει και ειναι πιο επικινδυνο να συνεχισεις ετσι αφου δε νιωθεις τοσο τον πονο και μπορει να τραυματιστεις χειροτερα.Τα αντιφλεγμονωδη εχουν και αναλγητικη δραση με λιγα λογια.Εκτος αυτου σε μακροχρονια χορηγηση καποια αποδυναμωνουν τον τενοντα.

Η ξεκουραση μπορει να βοηθησει ισως και να αποκατασταθεις εντελως οπως αποκατασταθηκαν αλλοι τενοντες μου αλλα πρεπει να σταμτησεις εντελως την προπονηση στα συγκεκριμενα σημεια για μηνες..

Εχω κανει και ισομετρικες,εκκεντρες ασκησεις χωρις αποτελεσμα.

Δοκιμαζω μια πολυ νεα θεραπεια σε λιγο καιρο.Θα σας πω πως θα παει!

Playmobil
10-05-08, 05:30
Δεν ξέρω αν έχει σχέση, αλλά την προ-προηγούμενη εβδομάδα μετά από προπόνηση στήθους και ύστερα από απουσία σεβαστού χρονικού διαστήματος, είχα για αρκετές ημέρες πολύ έντονους πόνους στους τένοντες και των δυο χεριών. Δεν το είχα ξαναπάθει... Αλλά πλεον έχει περάσει ...

slaine
07-11-08, 03:28
flex έχουμε νέα από το μέτωπο? :P

τι έγινε με τη νέα θεραπέια? εχώ κι εγώ διάφορα θέματα στο γόνατο ένα από τα οποία στο επιγονατιδικό τένοντα.

Spyro D
07-11-08, 03:40
Γιαννη ειχα ανφερει κ σε αλλο topic το προβλημα που ηχα με τους αγκωνες μου κ τους 2.....!Αν συνεχισει κ σε ποναει κ χειροτερευει το μονο σιγουρο ειναι οτι πλεον θα σε ενοχλη κ οταν παιζεις κ αλλες ομαδες οχι μονο τρικεφαλα.Οταν ειχα ρωτησει τοτε μου ειχαν πει οτι στον τενοντα οταν ειναι τραυματησμενος ποτε δεν κανει να του κανουμε εντριβη με καυτο νερο[κατι το οποιο εκανα....... :roll: ]αλλα θελει παγο.Τι να σου πω.......οταν με πονουσε πολυ κ δεν αντεχα τον πονο του εβαζα παγο για να το μουδιασω[για να μην ποναει]αλλα ακολουθησα μια θεραπεια μονος μου για περιπου 2 βδομαδες με εντριβες με καυτο νερο,αντιφλεγμονοδες κρεμα,κ δεσημο[φυσηκα μαζι με πληρης ξεκουραση]Ειδα πολυ βελτιωση!!!!δεν χρειαστηκε να παω στον γιατρο.Τωρα...........δεν ειμαι γιατρος,σου ειπα τι εκανα εγω,μην σε παρω κ στο λαιμο μου...... :thumbup:

RUHL
07-11-08, 10:14
καλα το τοπικ ειναι προ χρηστου



αλλη ερωτηση που δεν σε ρωτησα γιαννη πως παει ο τρικεφαλος απο ακησεις παλι τα κανεις ολα? η αποφευγεις τις βαριες και πως το βλεπεις εβαλες κρεας πανω?
ενοχλησεις?

KATERINI 144
07-11-08, 21:12
καλα το τοπικ ειναι προ χρηστου

εδω λετε καλος ηλθες μετα απο ενα μηνα που εχει γινει παλιοσειρα ο αλλος, αυτο σε πηραξε ορε παλουκαρι?! :sneaky:

καλα κανει και ανοιγει το τοπικ ο φλεξ, μπορει αυριο να πιασει εσενα ο τρικεφαλος :clapping: :twisted:

slaine
07-11-08, 21:19
εγώ το ξέθαψα!!! :sneaky: :P

RUHL
07-11-08, 21:19
που να φας την γλωσα του παλιογερε

στο αλλο το τοπικ απαντησα μετα τον γιαννη οποτε :geek: τι μου λες εμενα χααχ και 2 εβδομαδες ηταν νομιζω οποτε σουτ :drunken:

KATERINI 144
08-11-08, 02:50
:green: :green: :green: :green: :green: :green: :green: :green:

loufas
08-11-08, 21:01
εγω ειχα τενοντιτιδα στην περιοχη του ωμου...
ειναι παλιοπραγμα!εκανε να περασει 3 μηνες και ακομα εχω μια υποψια οταν γυμναζωμαι η δουλευω.

Gnick
30-01-10, 15:52
Εγω αδέρφια έχω ενοχλήσεις στους αγκώνες μου(2-3 εκατοστά προς τρικέφαλο.δεν ξέρω τι ακριβώς είναι!(δεν είμαι κάνας γιατρός).Λάθος μου που δεν πήγα στον ιατρό τόσο καιρό!
Το έπαθα πριν 3ς μήνες λόγο απότομης αυξησης κιλών...έβλεπα οτι σε ολο μου σώμα επερνα κιλα και ειχα αποτελεσματα,με διαφορά στα τρικεφαλα που δεν είχαν παρει ΚΑΘΟΛΟΥ ογκο.
Ετσι αποφασισα να βαλω κιλα.
Το αποτελεσμα?
Δευτερο σετ τριτη επαναληψη σε τροχαλια με σκινι ο δεξιος μου τρικεφαλος εκανε ενα "κρακ".Σταματησα...αλλα οταν μετα απο μια εβδομαδα ειχα τρικεφαλα ξανα εκανα με λιγοτερα κιλα αλλα ηταν ηδη αργα πονουσα τραγικα! Το παλεψα με κατι counterpain και εβαζα πολυ λιγοτερα κιλα μα τιποτα.Αμα δεν εκανα pressing οταν εκανα τις επαναληψεις ενιωθα τραγικο πονο.
Ετσι σταματησα εντελως
Αν μπορει κανεις να μου πει τι εχω...
Η αποθεραπεια είναι αυτη που διαβασα απο τους φιλους μου Billy και katerini?
βοηθεια!
υγ: εχω σταματισει απο τοτε γυμναστηριο λογο πανελληνιων αλλα οταν το ζορισω με κανα πους απ το νιωθω....

thegravijia
30-01-10, 15:56
το ιδιο ειχ παθει και γω ...εκατσα 2 βδομαδες ..και απο τοτε οποτε κανω πιεσεις το δενω.! βοηθαει.!

Μαρία
30-01-10, 16:10
Εγω αδέρφια έχω ενοχλήσεις στους αγκώνες μου(2-3 εκατοστά προς τρικέφαλο.δεν ξέρω τι ακριβώς είναι!(δεν είμαι κάνας γιατρός).Λάθος μου που δεν πήγα στον ιατρό τόσο καιρό!
Το έπαθα πριν 3ς μήνες λόγο απότομης αυξησης κιλών...έβλεπα οτι σε ολο μου σώμα επερνα κιλα και ειχα αποτελεσματα,με διαφορά στα τρικεφαλα που δεν είχαν παρει ΚΑΘΟΛΟΥ ογκο.
Ετσι αποφασισα να βαλω κιλα.
Το αποτελεσμα?
Δευτερο σετ τριτη επαναληψη σε τροχαλια με σκινι ο δεξιος μου τρικεφαλος εκανε ενα "κρακ".Σταματησα...αλλα οταν μετα απο μια εβδομαδα ειχα τρικεφαλα ξανα εκανα με λιγοτερα κιλα αλλα ηταν ηδη αργα πονουσα τραγικα! Το παλεψα με κατι counterpain και εβαζα πολυ λιγοτερα κιλα μα τιποτα.Αμα δεν εκανα pressing οταν εκανα τις επαναληψεις ενιωθα τραγικο πονο.
Ετσι σταματησα εντελως
Αν μπορει κανεις να μου πει τι εχω...
Η αποθεραπεια είναι αυτη που διαβασα απο τους φιλους μου Billy και katerini?
βοηθεια!


υγ: εχω σταματισει απο τοτε γυμναστηριο λογο πανελληνιων αλλα οταν το ζορισω με κανα πους απ το νιωθω....

Αυτο που περιγραφεις δε μοιαζει τενοντιτιδα,η τενοντιτιδα δεν συμβαινει ξαφνικα αλλα σιγα σιγα με πονο που δυναμωνει,αυτο που περιγραφεις μοιαζει με θλαση,αυτο το κρακ πανω στην ενταση,αυτο θελει θεραπεια με παγο και φυσικοθεραπειες για να μην μεινει χρονιο γιατι απο κακη απκατασταση(δεν γιατρευτει καλα)μπορει να μεινει χρονιο και καθε φορα που θα πας για το 90-100%της δυναμης σ εαυτην την ασκηση να σε ξαναπιανει.Καλυτερα να πας σε εναν γιατρο αι φυσικοθεραπευτη που ειναι ειδικος σε αθλητικες κακωσεις(δεν ειναι ολοι οι φυσικοθεραπευτες)

TRIANTAFYLLOU
30-01-10, 21:24
καλα τα λέει η μαρία απλα μετα απο τετοια περίπτωση θέλει πολύ καλό και προσεκτικό ζέσταμα και ο πάγος είναι η καλύτερη θεραπεία σε τέτοιες περιπτώσεις αλλα μετα την προπόνηση και αποφεύγουμε ασκήσεις και κιλά που μας δημιουργούν ενοχλήσεις .
αν τα συμπτώματα είναι εντονα τότε κάνουμε μερικες μέρες ξεκούραση , η ενεργητική ξεκούραση δηλαδη γυμναζόμαστε κάνοντας καλό ζέσταμα και διατάσεις και με ελαφρα κιλα ώστε να δημιουργείτε καλό αιμάτωμα και να βοηθήσουμε στην ανάρωση και κάποια αλοιφη καλό θα ήταν σε συχνή χρήση η την βοταρεν η biofreeze και η επόμενη λύση είναι φυσικοθεραπείες αν δεν υποχωρούν τα συμπτώματα , βασικό επίσης είναι σε ότι ασκήσεις κάνουμε να ζεσταίνουμε πάντα την πάσχουσα περιοχή άσχετα αν δεν γυμνάζουμε τον συγκεκριμένο μυ

thegravijia
30-01-10, 21:28
ποιος γκαντεμης ξεθαψε το θεμα ..?
σημερα δεν μπορεσα να κανω τρικεφαλα .με μαμουσε στον πονο ξανα μετα απο καιρο

Gnick
30-01-10, 23:23
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδια.
Γκαντέμης δεν είμαι...και εγω δεν τα χωσα σε κανενα για να μου τα χωσει και αυτος.
τεσπα...
αδερφια μου οπως προειπα εχω σταματησει το γυμναστηριο και αποθεραπεια δεν ξερω πως θα κανω...
Κατι που δεν ειπα ειναι οτι ειμαι σε ομαδα μπασκετ. Οποτε παιζω δεν με ενοχλει καθολου!
Οταν παω να σουταρω απο το τριποντο που βαζω δυναμη στο δεξι εκει το νιωθω...
Θα δοκιμασω τον παγο και θα σας ενημερωσω!
α......συγνωμη που "ξεθαψα" το θεμα... πφ

TRIANTAFYLLOU
31-01-10, 01:09
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδια.
Γκαντέμης δεν είμαι...και εγω δεν τα χωσα σε κανενα για να μου τα χωσει και αυτος.
τεσπα...
αδερφια μου οπως προειπα εχω σταματησει το γυμναστηριο και αποθεραπεια δεν ξερω πως θα κανω...
Κατι που δεν ειπα ειναι οτι ειμαι σε ομαδα μπασκετ. Οποτε παιζω δεν με ενοχλει καθολου!
Οταν παω να σουταρω απο το τριποντο που βαζω δυναμη στο δεξι εκει το νιωθω...
Θα δοκιμασω τον παγο και θα σας ενημερωσω!
α......συγνωμη που "ξεθαψα" το θεμα... πφ


το πιθανότερο να εχεις καμια θλάση αλλα αν κάνεις ασκήσεις αποκατάστασεις για τρικέφαλο θα αναρωσει πιο γρήγορα και ο πάγος βοηθάει μετα την προπόνηση , τι ενοώ αν κάνεις μερικα σετ εκτασεις τρικεφάλων στην τροχαλία με λίγα κιλά και επαναλήψεις και σταδιακα ανεβάσεις το βαρος αλλα όχι πολυ απλα να βγαζεις καμια 15 με 20 επαναλήψεις , σιγα σιγα θα αποκατασταθεί πιο γρήγορα γιατι αιματώνοντας και οξυγονώνοντας την περιοχή επιτυγχάνουμε γρηγορότερη ανάρωση και καλό είναι μετα τα βάρη κατευθείαν διατάσεις

Gnick
01-02-10, 17:55
Ευχαριστώ για την πληροφόριση,θα αρχήσω να πηγαίνω γυμναστήριο σιγα σιγα γιατι εχω βαρεθει την ολη κατασταση...

outnumb
03-02-10, 17:25
Gnick αν το κρακ το ενιωσες πανω στον τρικεφαλο τοτε ειναι θλαση...
αν το ενιωσες στην περιοχη του αγκωνα (εξωτερικη πλευρα) τοτε πιθανον να ειναι ρηξη του τενοτνα του 3κεφαλου.
Να σας δωσω και ενα τιπ... Συνηθως οι τενοντιτιδες βγαζουν πονο οταν κανουμε στατικη συσπαση του μυ. πχ σε μια ποζα δικεφαλου ή τρικεφαλου. οταν συσπαμε τους μυς χωρις να εχουμε κινηση

LordOfRings
14-06-10, 10:54
παιδιά καλημέρα . πριν 2 εβδομαδεσ αρχισε ο πονος στον καρπό .. δεν ξέρω το λόγο /.
πηγα γιατρό κ μου λέει τεοντιτιδα .

πηρα κατι αντιφλεγμονόδη . .

παρασκευη με ψιλοπέρασε κ πήγα παρασκευη σαββατο γυμανστήριιο .. . .

δεν ένιωσα πόνο ιδιαιέτερο . . κυριακή πρώι που ξυπνάω πέθανα απο τον πόνο . ..

μου είπε ο γιατρός να πάρω mesulid μέχρι την πέμπτη . ..
τι να έφταιξε πάλι . .. . ?
τί να κάνω καμία συμβουλή ? .. ευχαριστώ . ..

GEORGEXX1
14-06-10, 11:06
φιλε τιποτα να μην κανεις,αποχη απο την γυμναστικη,και ξεκουραση,καλο ειναι να βαλεις στην αρχη ενα ελαστικο επιδεσμο στον καρπο για να περιορισεις την κινηση του στο ελαχιστο.
και θα περασει απο μονο του,μην του κανεις εντριβες με το χερι γιατι στην τενοντιτιδα δεν βοηθαει,αλα χειρωτερευει την κατασταση.
δεν ειμαι σιγουρος αλλα νωμιζω ο παγος κανει καλο.

LordOfRings
14-06-10, 11:22
ευχαριστω φίλε . . που με βρήκε καλοκαιριάτικα .... τώρα που έλεγα να ζοριστώ λίγο περισσότερο ..

ας ελπίσω να περάσει σύντομα :)

Polyneikos
10-08-10, 11:54
Με εχει πιασει ενας πονος μεσα στον αριστερο αγκωνα και με ενοχλεί κυρίως όταν κανω αρσεις-καμψεις στα δικεφαλα,παρα στις ασκησεις τρικεφαλων..
Υποψιαζομαι καποιος τενοντας εχει βαρεσει κοκκινο,τα γνωστα.Ξεκουραζομαι ήδη 4 ημερες από βαρη,μου συνεστησαν ένα φαρμακο που δουλευει στις τενοντίτιδες,το tilcitin (Τενοξικάμη), το εχει δουλεψει κανεις;;

manos_
10-08-10, 17:00
ΩΧ..........ακριβως εκει με επιανε και μενα οταν εκανα δικεφαλα.Εγω πηρα το φλεξ και μετα απο λιγο καιρο μου περασε.

Polyneikos
10-08-10, 17:03
Ασε ρε Μανο,και είχα πιασει καλο ρυθμο στις προπονησεις...

manos_
10-08-10, 17:05
Ασε ρε Μανο,και είχα πιασει καλο ρυθμο στις προπονησεις...

Εγω εκανα και ετσι παροτι εσφιγγα δοντια απο τον πονο αλλα νταξει σε κοβει δεν σηκωνεις καλα.Μαλακια.Μου φαινετε το φλεξ πρεπει να το παιρνουμε 2 φορες την εβδομαδα συνεχεια για μην γινονται τετοια.

savage
10-08-10, 19:56
Κωστα προσπαθησε να αλλαξεις ασκησιολογιο.Ισως σε καποιες αλλες ασκησεις δικεφαλων να μην σε ενοχλει τοσο.
Εχω και εγω εναν πονο στο δεξι αγκωνα οταν κανω δικεφαλους,αλλα απο την εσω μερια(στη μερια του δικεφαλου,εκει που καταληγει ο δικεφαλος).
μαλλον με ποναει καποιος τενοντας η καποιο νευρο.
στις καμψεις αυτοσυγκεντρωσης πχ δε ποναει καθολου
εκει πονας και συ η απο την πισω μερια του αγκωνα?:unsure:

Polyneikos
10-08-10, 20:47
Nικο ακριβως εκει και εγω ,από την μεσα πλευρα,αλλα με πιανει σε καθε κινηση που εχει να κανει με δικεφαλο και αρση...Δυστυχως με τσιμπαει και σε καθημερινες κινησεις που εμπλεκεται ο δικεφαλος και απαιτειται μαι αρση με μια σχετικη δυσκολια.Θα εκμεταλλευτω το τετραημερο του 15 Αυγουστου που κλεινει το γμναστηριο και τις προηγουμενες ημερες πριν που ετσι κι αλλιως δεν θα παω για να κλείσω ενα 10ημερο σερι αποχης,δεν θελω να ρισκαρω κατι περισσότερο.Αν με ποναει και μετα από τότε θα υπαρχει θεμα..

Eddie
11-08-10, 00:18
Εμενα παιδια με ενοχλει ο δεξιος αγκωνας μονο οταν κανω συγκεκριμενες ασκησεις για τρικεφαλο.Εκτασεις μπαρας ξαπλωτος,γαλλικες καθιστος και εκτασεις αλτηρα με ενα χερι πανω απ το κεφαλι.Με ποναει στο τελειωμα του τρικεφαλου και τον πονο τον νιωθω εαν μετα το σετ πιεσω με το αλλο χερι στο σημειο πανω στο κοκαλο,στον χονδρο μαλλον.

Τι μπορει να ειναι???Κανω καλο ζεσταμα,παρ ολα αυτα στα πρωτα σετ κραταει ο πονος,μετα περναει.

gas
18-11-10, 05:41
εμενα σημερα πηγα να κανω πουλοβερ με μπαρα και οι ομοι να πω? στο πλαι τις αμασχαλης εκανε ΚΡΑΑΚ δυνατο και δεν μποσρουσα να το κουνισω καν ειπια 200mg mesulid και τωρα μπωρο να το κουνισω ευκολα με λιγο πονο λετε να μου περαση σε 2 μερες?:unsure::unsure::unsure::unsure::unsure::unsure::(:(:(:(:(:(

Dreiko
18-11-10, 12:09
εμενα σημερα πηγα να κανω πουλοβερ με μπαρα και οι ομοι να πω? στο πλαι τις αμασχαλης εκανε ΚΡΑΑΚ δυνατο και δεν μποσρουσα να το κουνισω καν ειπια 200mg mesulid και τωρα μπωρο να το κουνισω ευκολα με λιγο πονο λετε να μου περαση σε 2 μερες?:unsure::unsure::unsure::unsure::unsure::unsure::(:(:(:(:(:(

πας καρφι σε ορθοπεδικο...σε δυο μερες ουτε για πλακα αδερφε....μεσω ιντερνετ δε μπορω να σου πω αλλα γιατι αυτο θελει εξεταση....:toast:

Nive
18-11-10, 12:25
πας καρφι σε ορθοπεδικο...σε δυο μερες ουτε για πλακα αδερφε....μεσω ιντερνετ δε μπορω να σου πω αλλα γιατι αυτο θελει εξεταση....:toast:

+++10000 σου πέρασε ο πόνος λόγω του αντιφλεγμονόδους που πήρες.
Πήγαινε στον γιατρό. Μ`αυτά δεν παίζουν.Το κρακ υποδηλώνει από θλάσση..μέχρι μερική αποκοπή ή αποκόλληση του τένοντα ή της μυικής γαστέρας.:unsure:

gas
18-11-10, 17:34
παντος σημερα σχεδον 14 ωρες απο τον τραυματησμο παει καλυτερα δεν νομιζω να εχει νοιμα να παω στο γιατρο μπωρο να το κουνισω ανετα Σε μερικες κινησης ποναει λιγο αντεχετε ο πονος

αυτα
θα συνεχισω το mesulid 2 μερες και βλεπουμε
σημειοση μια φορα πειρα μεσουλιντ ακριβος 10 λεπτα απο τον τραυματισμο μετα δεν ξανα πειρα τπτ

gas
18-11-10, 17:36
+++10000 σου πέρασε ο πόνος λόγω του αντιφλεγμονόδους που πήρες.
Πήγαινε στον γιατρό. Μ`αυτά δεν παίζουν.Το κρακ υποδηλώνει από θλάσση..μέχρι μερική αποκοπή ή αποκόλληση του τένοντα ή της μυικής γαστέρας.:unsure:

αν ειναι θλασση θα ειναι 1ο βαθμου

Zylo
18-11-10, 23:00
Γιανναρε η καλυτερη λυση ειναι να πας να συμβουλευτεις ενα γιατρο παρα εμας για το δικο σου το καλο :):):):)

ρε παπαρα ο ανθρωπος το εχει γραψει αυτο εδω και 3 χρονια:rolf::rolf::rolf:
αχαχαχαχαχαχαχαχα

Panagos6
18-11-10, 23:02
ρε παπαρα ο ανθρωπος το εχει γραψει αυτο εδω και 3 χρονια:rolf::rolf::rolf:
αχαχαχαχαχαχαχαχα

και ?απλα ηθελα να γραψω κατι για να εχω να λεω

Nive
19-11-10, 19:43
αν ειναι θλασση θα ειναι 1ο βαθμου

Aυτό δεν το ξέρεις...:thumbup:

johny_8
13-11-11, 02:47
Ποσταρω εδω για να μην ανοιγω αλλο τοπικ. Εχω εδω και καιρο ενοχληση στον αγκωνα. Συγκεκριμενα ακουγεται ενας ενοχλητικος θορυβος σαν κρακ οταν κανω τρικεφαλο καποιες ασκησεις και ενιοτε στον παγκο. Το θεμα ειναι οτι δεν ποναω αλλα νιωθω τ κρακ. Επισης καποιες φορες το βραδυ που δε κινω τα χερια οταν ξυπναω και τ κινησω με πιανει ενα περιεργο δαγκωμα στον αγκωνα γαι 2 δευτερα.Τ εχει κανεις?

Petran 22
27-12-11, 16:50
Εμενα παιδια με ενοχλει ο δεξιος αγκωνας μονο οταν κανω συγκεκριμενες ασκησεις για τρικεφαλο.Εκτασεις μπαρας ξαπλωτος,γαλλικες καθιστος και εκτασεις αλτηρα με ενα χερι πανω απ το κεφαλι.Με ποναει στο τελειωμα του τρικεφαλου και τον πονο τον νιωθω εαν μετα το σετ πιεσω με το αλλο χερι στο σημειο πανω στο κοκαλο,στον χονδρο μαλλον.

Τι μπορει να ειναι???Κανω καλο ζεσταμα,παρ ολα αυτα στα πρωτα σετ κραταει ο πονος,μετα περναει. Κατι τετοιο εχω παθει κι εγω αλλα πιο εντονο.. ειχα τραυματισει το σημειο απ τη μεσα μερια του χεριου στον τρικεφαλο και 2-3 εκατοστα απ τον αγκωνα πριν κανα τριαρι χρονια οταν αρχιζα γυμναστηριο για πρωτη φορα και το ειχα ζορισει με πολλα κιλα γ τοτε στις εκτασεις τρικεφαλων πισω απ το κεφαλι σε ορθια σταση.. μ εκανε κατι βδομαδες να μην με ποναει καθολου αλλα απο τοτε οποτε κανω την ιδια ασκηση οπως και γαλλικες πιεσεις ξαπλα με πιανει παντα ακομα και με λιγα κιλα.. με ποναει λιγο ακομα και τωρα που το πιεζω.. ολες τις αλλες ασκησεις τρικεφαλων τις κανω κανονικα χωρις να με ενοχλει ακομα κι οταν φορτωνω φουλ κιλα.. παντως και οταν σφιγγω τερμα το χερι μου νοιωθω μια μικρη ενοχληση εκει περα.. μαλλον ειναι κατι χρονιο.. οποτε τις 2-3 ασκησεις που με ενοχλουν τις εχω βγαλει παντελως απ το προγραμμα..

mono AEK
04-02-12, 14:23
μου συνεστησαν ένα φαρμακο που δουλευει στις τενοντίτιδες,το tilcitin (Τενοξικάμη), το εχει δουλεψει κανεις;;


εχω μια απορια...
επιτρεπεται να μιλαμε για το φαρμακο tilcitin και καθε αλλο φαρμακο που ειναι για τους τενοντες αλλα απαγορευεται να ρωταω για ντεκα που ειναι φαρμακο για τις αρθρωσεις επειδη τυχαινει καποιοι να το χρησιμοποιουν για αλλους λογους?

sTeLaKoS
04-02-12, 15:07
Για να το ξεκαθαρίσουμε, η νανδρολόνη είναι φάρμακο για βαριάς μορφής οστεοπόρωση, όχι για τις τενοντίτιδες.
Δε θα βρεις ορθοπεδικό να σου γράψει στεροειδή για μια τενοντίτιδα, γι αυτό ακριβώς τον λόγο σε ρώτησα:


Τον ορθοπεδικό σου τον ρώτησες; Τι λέει εκείνος;

Για το φάρμακο εννοώ τι λεει...

σου απαντησα φιλε μου. λεει οχι και να κανω υπομονη και οτι αυτο θελει το χρονο του και να μην το επιβαρυνω πολυ κτλ
αλλα οι ορθοπεδικοι κοιτουν απλα την αποθεραπεια και τη βελτιωση και σου λενε ελαφρα τη καρδια μη κανεις βαρη


Αν ήτανε θετικός στη θεραπεία και την ξεκινούσες, θα μπορούσε ίσως να γίνει μια εξαίρεση στους κανονισμούς. Εφόσον όλοι οι γιατροί είναι αρνητικοί και ο φαρμακοποιός από μόνος του ΔΕ θα σου δώσει, γιατί απαιτείται ιατρική συνταγή, τότε δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε.

Αυτά περί deca θα τα άκουσες μέσα σε κάποιο γυμναστήριο ή σε κάποιο steroid forum, πάρε από εκεί πληροφορίες. Εδώ δε μπορεί να γίνει συζήτηση.

giannis64
07-02-12, 17:13
2 ποστ απο εδω μεταφερθηκαν στην αλανα.