PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντρική Περιποίηση



Jumaru
18-02-11, 11:35
Με αφορμή το θέμα αποτρίχωσης κτλ. μαζί με όσα βλέπω στις παραλίες από διάφορους (έχω δει πχ και άντρα με αντιηλιακό μαλλιών συν κάτι άλλο που έβαζε στο μαλλί και χτένα μετά απο κάθε βουτιά :rolf:) είπα να γίνει ένα δημοψήφισμα για το πόσα προϊόντα χρησιμοποιείτε για την περιποίηση σας. Υπόψη δεν μετράει το after shave. Ενυδατικές κρέμες, ματιών και ότι άλλο παίζει.

Jumaru
19-02-11, 11:12
:shock: δεν θα σας πέσει ο ανδρισμός ρε είναι μυστική ψηφοφορία. Αδυνατώ να πιστέψω ότι το 80% του φόρουμ είναι λούξ από τρίχα και την υπόλοιπη μέρα την βγάζουν στο χωράφι:chinese:

Dreiko
19-02-11, 11:27
αντε να ανω την αρχη...λοιπον,ψηφισα κανενα....
στο μαλλι δε βαζω τιποτα...ειναι πολυ κοντο ουτως η αλλως...
δεν ξυριζομαι και πολυ συχνα(το αντιθετο μαλιστα),αλλα οταν ξυριστω δε βαζω aftershave και τετοια...
τωρα τι αλλο...αμα θελετε να σας πω οτι βαζω κρεμα νυκτος την πατησατε...
(ο ντεβιλ βαζει...:P:green:)
γενικως δεν με νοιαζει να δειχνω ωραιος οταν βγαινω...ειμαι ολιγον παρταλι...:turtle::turtle::turtle::green:

Jumaru
19-02-11, 11:45
Ψήφισα τουλάχιστον ένα, γιατί αντί για αφτερ σέιβ βάζω μια ενυδατική. Γενικά πολύ αλάτι λόγω θάλασσας οπότε το σκέφτηκα ως πιο σωστό μετά τα 30

Pavlos17
19-02-11, 11:49
αντε να ανω την αρχη...λοιπον,ψηφισα κανενα....
στο μαλλι δε βαζω τιποτα...ειναι πολυ κοντο ουτως η αλλως...
δεν ξυριζομαι και πολυ συχνα(το αντιθετο μαλιστα),αλλα οταν ξυριστω δε βαζω aftershave και τετοια...
τωρα τι αλλο...αμα θελετε να σας πω οτι βαζω κρεμα νυκτος την πατησατε...
(ο ντεβιλ βαζει...:P:green:)
γενικως δεν με νοιαζει να δειχνω ωραιος οταν βγαινω...ειμαι ολιγον παρταλι...:turtle::turtle::turtle::green:

γιαυτο σε παω,κοντο μαλλι,αξυριστος και αγιος ο θεος :thumbup:
ουτε καν κολωνια δεν βαζω εγω(αποσμητικο εννοειτε) :green:

pan0z
19-02-11, 12:03
μονο κερι βαζω στα μαλλια γιατι τα εχω κοψει πλεον :banghead:.Ξυρισμα πολυ σπανια συνηθως οταν με πριζει η μανα μου τα ξυριζω μου φωναζει "αι πανε ξυρισου σαν ανταρτης εισαι".Κολονια βαζω μονο οταν βγω εξω για καφε κτλπ:green:

Dreiko
19-02-11, 12:11
μονο κερι βαζω στα μαλλια γιατι τα εχω κοψει πλεον :banghead:.Ξυρισμα πολυ σπανια συνηθως οταν με πριζει η μανα μου τα ξυριζω μου φωναζει "αι πανε ξυρισου σαν ανταρτης εισαι".Κολονια βαζω μονο οταν βγω εξω για καφε κτλπ:green:


γιαυτο σε παω,κοντο μαλλι,αξυριστος και αγιος ο θεος :thumbup:
ουτε καν κολωνια δεν βαζω εγω(αποσμητικο εννοειτε) :green:

τωρα που αναφερατε την κολωνια..να φανταστειτε εχω κατι κολωνιες κανα δυο τρια χρονια στο συρταρι....:green::green::green:

Αμην...http://www.clicksmilies.com/s1106/engel/angel-smiley-030.gif


εντιτ.panoz...οταν λες κερι...εννοεις αυτο που βγαινει απο το αυτι???:P:turtle::turtle::green:

Pain
19-02-11, 13:58
που και που ζελε στο μαλλι, κολωνια, αποσμητικο και αφτερ σεηβ

Αντωνης
19-02-11, 14:12
Παλια εβαζα κατι μπαρμπουτσαλα για καποια σπυρακια που ειχα στο προσωπο...Τα τελευταια 2 χρονια δεν χρησιμοποιω ουτε αποσμητικο,αλλα φυσικα κανω μπανιο καθε μερα..Και για να πω την αληθεια δεν νομιζω και οτι χρειαζεται και κατι αλλο...Κατι παλιες κολωνιες που μου ειχαν φερει δωρο στα γενεθλια μου ακομα στο κουτι τους ειναι:shock::shock::shock::shock:

pan0z
19-02-11, 14:18
τωρα που αναφερατε την κολωνια..να φανταστειτε εχω κατι κολωνιες κανα δυο τρια χρονια στο συρταρι....:green::green::green:

Αμην...http://www.clicksmilies.com/s1106/engel/angel-smiley-030.gif


εντιτ.panoz...οταν λες κερι...εννοεις αυτο που βγαινει απο το αυτι???:P:turtle::turtle::green:

ε ναι homemade κερι ουτε λεφτα δινεις ουτε τιποτα :green:και ειναι και τα αυτια μου καθαρα παντα ετσι :P

exkaliber
19-02-11, 15:43
εχω παρει ενα υγρο καθαρισμου προσωπου με βιταμινη c,ενα σαμπουαν με συμπλεγμα βιταμινων Β,αποσμητικο Nivea silver protection,με διαφορα οτι καλυτερο εχω μυρισει
εχω τρεις κολωνιες,δωρο,που η τελευταια μου αρεσει πολυ και την χρησιμοποιω οταν βγαινω βραδυ
ζελε wellaflex,κορυφαια μυρωδια
αλλα γενικα δεν χρησιμοποιω καλλυντικα εγω :geek:

Titanium
19-02-11, 19:32
εχω παρει ενα υγρο καθαρισμου προσωπου με βιταμινη c,ενα σαμπουαν με συμπλεγμα βιταμινων Β,αποσμητικο Nivea silver protection,με διαφορα οτι καλυτερο εχω μυρισει
εχω τρεις κολωνιες,δωρο,που η τελευταια μου αρεσει πολυ και την χρησιμοποιω οταν βγαινω βραδυ
ζελε wellaflex,κορυφαια μυρωδια
αλλα γενικα δεν χρησιμοποιω καλλυντικα εγω :geek:

Ξεχασες το σαμπουαν με jojoba....:green::green::green::P

Titanium
19-02-11, 19:34
Ρε παίδες για να ξέρω τι να ψηφίσω...Οι κολόνιες και τα αποσμητικά δεν πιανονται εεεε???:unsure:

beefmeup
19-02-11, 21:07
εγω ψηφισα αυτο..
"Αμα μπώ στο Hondos βγαίνω άφραγκος"

chris corfu
19-02-11, 21:21
κι εγω οπως αναφερθηκε πιο πανω αντι για αφτερ σειβ χρησιμοποιω μια ενυδατικη, το αποσμητικο κλασικα και κανα κερι και αρωμα οταν παω για καφεδακι κτλ αα και αν πιανεται παιρνω και σαπουνι που ειναι μονο για την φατσα. εε νορμαλ πραγματακια νομιζω. Και να πω οτι δεν συμφωνω με την εικονα του αντρα που δεν χρησιμοποιει τιποτα μονο για την ιδεα. Γενικα μιλωντας, μη παρεξηγηθουμε κιολας.. ;)

chris corfu
19-02-11, 21:31
εχω παρει ενα υγρο καθαρισμου προσωπου με βιταμινη c,ενα σαμπουαν με συμπλεγμα βιταμινων Β,αποσμητικο Nivea silver protection,με διαφορα οτι καλυτερο εχω μυρισει
εχω τρεις κολωνιες,δωρο,που η τελευταια μου αρεσει πολυ και την χρησιμοποιω οταν βγαινω βραδυ
ζελε wellaflex,κορυφαια μυρωδια
αλλα γενικα δεν χρησιμοποιω καλλυντικα εγω :geek:

σχετικα με το αποσμητικο της νιβεα το χρησιμοποιουσα και παρολο που δεν εχω ευαισθησιες,ουτε προβλημα ιδρωτα,το αντιθετο μαλιστα με εκαιγε οταν το χρησιμοποιουσα(σε σπρευ) και πηρα νοξιμα και ολα οκεικ.. ;)

paulakos
19-02-11, 21:36
Tι ειναι τα Hondos???:D

Eddie
19-02-11, 21:57
Oταν ειχε κοντα τα μαλλια εννοειται ζελε..τωρα που μακραινουν βαζω λακ,προσεχω τα σαμπουαν και βαζω μασκα 3-4 φορες τη βδομαδα.After shave πλεον οχι γιατι τα γενια τα παιρνω με ξυριστικη και δε χρειαζεται,bepanthol βαζω με το κιλο οταν κανω αποτριχωση,εχω κ μια μικρη μανια με αρωματα..τωρα για αποσμητικα δε χρειαζεται καν να τα αναφερουμε.Για καλοκαιρι εννοειται αντηλιακο,λαδι κλπ..

lila_1
19-02-11, 23:08
νιώθω μειονεκτικά εδώ μέσα...
Παίζει να μαι και η μόνη που δεν κάνει αποτρίχωση

lila_1
19-02-11, 23:18
Oταν ειχε κοντα τα μαλλια εννοειται ζελε..τωρα που μακραινουν βαζω λακ,προσεχω τα σαμπουαν και βαζω μασκα 3-4 φορες τη βδομαδα.After shave πλεον οχι γιατι τα γενια τα παιρνω με ξυριστικη και δε χρειαζεται,bepanthol βαζω με το κιλο οταν κανω αποτριχωση,εχω κ μια μικρη μανια με αρωματα..τωρα για αποσμητικα δε χρειαζεται καν να τα αναφερουμε.Για καλοκαιρι εννοειται αντηλιακο,λαδι κλπ..

Εσύ όταν πας διακοπές φαντάζομαι παίρνεις μία βαλίτσα + άλλη μία για τα μπουκαλάκια-παραμπουκαλάκια σου

Και btw αν θες να προσέχεις το μαλλι σου ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ μη βάζεις λακ!!!
ΚΑι τις μασκες ψιλοτσάμπα τις βάζεις.
http://www.forumsextreme.com/images/sFun_Nahnahnabig.gif

Titanium
19-02-11, 23:29
Λυπών....Για τα μαλια δεν χρησιμοποιώ τίποτα γιατι το μέγεθος τις τρίχας κυμαίνεται απο 1 χιλιοστό-1 εκατοστό και πάλι ξύρισμα:green:
Απο αποσμητικά εχω τελιωσει λίτρα απο noxzema πανω μου...
Απο αρώματα δεν τσιγκουνεύομαι και παίρνω πάντα ενα καλό.
Που και που κανα balsam....
Και το καλοκαίρι βάζω αντηλιακό....
Αυτα....:green:

Titanium
19-02-11, 23:31
νιώθω μειονεκτικά εδώ μέσα...
Παίζει να μαι και η μόνη που δεν κάνει αποτρίχωση

:shock::shock::shock:

Eddie
19-02-11, 23:40
Εσύ όταν πας διακοπές φαντάζομαι παίρνεις μία βαλίτσα + άλλη μία για τα μπουκαλάκια-παραμπουκαλάκια σου

Και btw αν θες να προσέχεις το μαλλι σου ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ μη βάζεις λακ!!!
ΚΑι τις μασκες ψιλοτσάμπα τις βάζεις.
http://www.forumsextreme.com/images/sFun_Nahnahnabig.gif

Kαι τι να βαζω ρε,βενζινοκολλα?Το ξερω οτι δε κανει,αλλα πλεον βαζω μια φορα τη βδομαδα και αν.Τη μασκα τη βαζω για να δυναμωσει λιγο η τριχα,γιατι σε μερικα σημεια σπαει.

lila_1
19-02-11, 23:48
Α γειά σου , το αμέσως προηγόυμενο απο τη λακ είναι η βενζινόκολλα...:banghead:
Καταρχήν αφού τα πιάνεις το καλύτερο είναι να μην βάζεις τίποτα.
Βάζε λίγο τζελ ή καναν αφρό χωρίς αλκοολ που κρατάνε τα μαλλιά και δεν τα ξηραίνουν.
Ή κρέμα φορμαρίσματος.
Η λακ στα κοκκαλώνει και στα σπάει.
Η μάσκα δεν πρόκειται να σου κάνει πολλά.
Ότι ξεπλαίνεται δε δουλεύει (κανόνας)
αυτάα...

Eddie
19-02-11, 23:58
Α γειά σου , το αμέσως προηγόυμενο απο τη λακ είναι η βενζινόκολλα...:banghead:
Καταρχήν αφού τα πιάνεις το καλύτερο είναι να μην βάζεις τίποτα.
Βάζε λίγο τζελ ή καναν αφρό χωρίς αλκοολ που κρατάνε τα μαλλιά και δεν τα ξηραίνουν.
Ή κρέμα φορμαρίσματος.
Η λακ στα κοκκαλώνει και στα σπάει.
Η μάσκα δεν πρόκειται να σου κάνει πολλά.
Ότι ξεπλαίνεται δε δουλεύει (κανόνας)
αυτάα...

Σε αυτα που πιανω δε βαζω λακ,βαζω μονο σε αυτα που δε φτανουν για να τα πιασω,τα πανω που ειναι και σπασμενα δλδ.

gym
20-02-11, 00:06
για τη μασκα δεν συμφωνω σε καμια περιπτωση..
γιατι?μασκα= 1)θρεψη 2) αναδομηση 3) φροντιδα.Αναλογα με το τι τυπο μαλλιων εχουμε χρησιμοποιουμε και την αντιστοιχη μασκα...η μασκα πρεπει να μεινει στην τριχα με ακριβεια οσο οριζεται...
ο ρολος της ειναι να ανοιγει τα λεπια της τριχας και να εισχωρει μεσα για να δινει τροφη η να χτιζει τα σπασμενα της τριχας γι αυτο το λογο και θα πρεπει να ξεβγαζεται και να μην μεινει...γιατι λεπια ανοιχτα=κατεστραμμενη τριχα...αρα εναν αφησουμε τη μασκα εχουμε τα αντιστοιχα αποτελεσματα...
γι αυτο λοιπον ειναι σημαντικη η μασκα .....αυταααααα!!!!!!

lila_1
20-02-11, 00:17
Τι σημαίνει θρέψη και αναδόμηση και τα λοιπά.??
Τα λέπια της τρίχας είναι ανοιχτά όταν έχει υποστεί χημικές επεξεργασίες,φθορά ή είναι απο τη φύση της σγουρή.
Ο ρόλος της μάσκας είναι να ΚΛΕΙΝΕΙ tα λέπια για να της δίνει λεία επιφάνεια. Αυτά περι θρεπτικών συστατικών και αναδόμησης είναι ΟΛΑ τεχνάσματα μάρκετινγκ. Η υγιής τρίχα 2 πράγματα χρειάζεται. Υγρασία (νερό) και λιπαρότητα (λαδι).
Το μόνο που θα μπορούσε να κάνει μία μάσκα είναι απλα να καλύψει την τρίχα με ένα στρώμα τεχνιτής λιπαρότητας, ώστε να συγκρατεί μέσα την υγρασία της, αφού πρώτα κλείσει τα λέπια της μέσω του όξινου ph της.
Η πλειοψηφεία αποτυγχάνει και στα 2.
Όσες καταφέρνουν το 1ο έχουν περισσότερο λάδι (πιο βαριές) και συνήθως αποτυγχάνουν μακροπρόθεσμα γιατί δημιουργούν κατάλοιπα (build up).
Aν θες να πετύχεις ενυδάτωση βάζεις κάτι που μένει στην τρίχα μέχρι το επόμενο λούσιμο.
Και όρος 'θρέψη' δεν ισχύει.Νεκρό σώμα είναι η τρίχα, δεν απορροφά συστατικά για να αναδομηθεί.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να καλύψεις τις ατέλειες της προσωρινά.
Ελπίζω να σας κάλυψα
;p

Niiick
20-02-11, 00:26
Επιστημη σκετη!

Αποσμητικο κολονια και ενα καλο σαμπουαν φτανουν νομιζω..

gym
20-02-11, 00:29
νεκρο σωμα η τριχα?μαλιστα....
εχεις δοκιμασει κ εισαι τοσο καθετη?προσωπικα ημουν πολυυυυυυ κατα κ ομως εχω δει διαφορα και ειχα δυσκολο μαλλι γενικα αν και φυσικοτατο... ...βεβαια...μασκα με μασκα διαφερει...μονο επαγγελματικου επιπεδου θεωρω οτι αξιζουν και οχι δεν το θεωρω απλα μαρκετινγκ......αυτες του εμποριου απλα ειναι για να υπαρχουν...αποψη μου...και τριων αλλων πολυ καλων μου φιλων κομμωτων-κομμωτριας καταξιωμενων πλεον στον χωρο...τεσπα...αυταααααααα λοιπον!!!!!!αμα θελετε βαλτε μασκα αμα δεν θελετε βαλτε και λασπη η οτι αλλο βρειτε(βλεπε ναυαρινου...χιχι)......για μενα ενα και το αυτο!!!!!

chris corfu
20-02-11, 00:43
νιώθω μειονεκτικά εδώ μέσα...
Παίζει να μαι και η μόνη που δεν κάνει αποτρίχωση

τωρα αυτο καπως περιεργο ακουγεται.. Η απο οτι φενεται στη φοτο θα σαι και στα ποδια ετσι η δεν θελω να αναφερω καν αλλη εκδοχη.. :)

jimmy007
20-02-11, 08:47
Kαι εγώ αν πάω στα Hondos Center μαζί με κοπέλα θα μείνω άφραγκος....:P...:P...

Andrikos
20-02-11, 08:48
Τι σημαίνει θρέψη και αναδόμηση και τα λοιπά.??
Τα λέπια της τρίχας είναι ανοιχτά όταν έχει υποστεί χημικές επεξεργασίες,φθορά ή είναι απο τη φύση της σγουρή.
Ο ρόλος της μάσκας είναι να ΚΛΕΙΝΕΙ tα λέπια για να της δίνει λεία επιφάνεια. Αυτά περι θρεπτικών συστατικών και αναδόμησης είναι ΟΛΑ τεχνάσματα μάρκετινγκ. Η υγιής τρίχα 2 πράγματα χρειάζεται. Υγρασία (νερό) και λιπαρότητα (λαδι).
Το μόνο που θα μπορούσε να κάνει μία μάσκα είναι απλα να καλύψει την τρίχα με ένα στρώμα τεχνιτής λιπαρότητας, ώστε να συγκρατεί μέσα την υγρασία της, αφού πρώτα κλείσει τα λέπια της μέσω του όξινου ph της.
Η πλειοψηφεία αποτυγχάνει και στα 2.
Όσες καταφέρνουν το 1ο έχουν περισσότερο λάδι (πιο βαριές) και συνήθως αποτυγχάνουν μακροπρόθεσμα γιατί δημιουργούν κατάλοιπα (build up).
Aν θες να πετύχεις ενυδάτωση βάζεις κάτι που μένει στην τρίχα μέχρι το επόμενο λούσιμο.
Και όρος 'θρέψη' δεν ισχύει.Νεκρό σώμα είναι η τρίχα, δεν απορροφά συστατικά για να αναδομηθεί.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να καλύψεις τις ατέλειες της προσωρινά.
Ελπίζω να σας κάλυψα
;p


Πολύ καλό ποστ. Η βιομηχανία καλλυντικών έχει το δικό της ξύλινο λεξιλόγιο "θρέψη" , "αναδόμηση" , "αρωματοθεραπεία", "φυσικά έλαια" , ενώ κάθε 4 λέξεις αναφέρεται το κολλαγόνο στις διαφημίσεις και άλλα που μυρίζουν από μακριά απάτη Ίσως σε ενδιαφέρει το βιβλίο "Κακή Επιστήμη" του Ben Goldacre.

Triumph
20-02-11, 10:05
Αν ανοιξεις την TV θα δεις 500 διαφημίσεις με σαμπούαν,καλλυντικά κτλπ. Ένα εκατομμύριο άχρηστα προιοντα για το πως θα γίνεις "όμορφος" ή "ομορφότερος",δν λεω πρέπει να
περιποιούμασται τον εαυτό μας αλλα οταν βλέπω 5εκατοστα στρώση make up κ ένα τόνο κολόνια πιστεύω κρίβει κόμπλεξ.
Εγώ χρησιμοποιώ μόνο αποσμητικό,αφρόλουτρο κ σαμπουάν αυτά που χρησιμοποιεί ενας μέσος άνθρωπος. Όσον αφορά make up,κρέμες προσόπου,gel κτλπ δν έχω χρησιμοποιησει και ούτε πρόκειτε. Ξύρισμα(προσώπου) κανονικά γιατί στο επάγγελμα που είμαι επιβάλλεται,στο σώμα μόνο με μηχανή,ισα ισα να φύγει το φούντομα ποτέ ξυράφι κ αποτριχώσεις.

lila_1
20-02-11, 13:33
νεκρο σωμα η τριχα?μαλιστα....
εχεις δοκιμασει κ εισαι τοσο καθετη?προσωπικα ημουν πολυυυυυυ κατα κ ομως εχω δει διαφορα και ειχα δυσκολο μαλλι γενικα αν και φυσικοτατο... ...βεβαια...μασκα με μασκα διαφερει...μονο επαγγελματικου επιπεδου θεωρω οτι αξιζουν και οχι δεν το θεωρω απλα μαρκετινγκ......αυτες του εμποριου απλα ειναι για να υπαρχουν...αποψη μου...και τριων αλλων πολυ καλων μου φιλων κομμωτων-κομμωτριας καταξιωμενων πλεον στον χωρο...

Ναι η τρίχα νεκρό σώμα είναι, όπως και τα νύχια. Απο τα ίδια δομικά υλικά αποτελούνται και τα 2 (κερατίνη).
Όποιος χαρακτηρισμός αναφέρεται σε τρίχες και νύχια λες και πρόκειται για ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ οργανισμούς είναι καθαρά λόγω μάρκετινγκ.Ορισμένες απο τις σαχλαμάρες που λέγονται βασιζόμενες στην άγνοια-αδιαφορία-ηλιθιότητα, προσβάλλουν την λογική....

Και επειδή με ρωτάς,το δικό μου το μαλλί ήταν τρομερά δύσκολο σγουρό,χοντρο και ατίθασο, με έχει δυσκολέψει πολύ στη ζωή μου (αν δεν το χεις το βάσανο δεν καταλαβαίνεις).Και πάντα ήμουν με την απορία ΓΙΑΤΙ αφού ακολουθούσα όσα συνιστώνται κατα γράμμα, ήμουν μονίμως με έναν ΘΑΜΝΟ. Διάβασα άπειρες ώρες απο άρθρα επαγγελματικής κομμωτικής μέχρι χημεία/βιολογία για να καταλάβω τη συμπεριφορά του. Οποιο συστατικό καλλυντικού και αν μου αναφέρεις ξέρω να σου πώ τι είναι και πώς δουλεύει επακριβώς, γιατί το Ψ συστατικό το συνδιάζουν με το Χ και ποιος ο λόγος που στο Α καλλυντικό υπάρχει το Χ συστατικό ενώ στο Β όχι..... ;p

Λοιπόν ΜΑΚΑΡΙ να ήταν έτσι όπως τα λες και όπως τα λένε οι εταιρίες. Στην πραγματικότητα δεν προσφέρουν παρά μία προσωρινή τεχνιτή επικάλυψη, και αυτό ΜΟΝΟ οι επαγγελματικές γιατί εχουν πιο βαριά συστατικά ( σιλικόνες) που δεν ξεπλένονται παρα μόνο με σαμπουάν με ισχυρά surfactants. Προσωπικά αυτή η διαφορά που είδα όταν δοκίμασα τα λεγόμενα ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ προιόντα ήταν της τάξης του 5-10%....

Και όσον αφορά τους κομμωτές, έχω καεί πολλές φορές απο δαύτους. Οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν που παν τα 4 σε σχέση με την φύση της τρίχας. Υπάρχουν φυσικά και αυτοί που το γουστάρουν ,διαβάζουν, γνωρίζουν. Οι υπόλοιποι είναι απο τα παιδάκια που δεν ήξεραν τι να κάνουν στη ζωή τους, πιάσαν ένα ψαλίδι, πήραν και ένα κωλόχαρτο απο μία βοιδοσχολή κομμωτικής και αυτό ήταν. Στην τελική δεν ακολουθούν και καμιά διαδικασία περιωπής στα κομμωτήρια για να χρειάζονται τζιμάνια.
Αυτά περι τριχών και excusez-moi για το οφφ.

Andriko έχω το βιβλίο στα αγγλικά. Θα κάτσω να το διαβάσω:thumbup:

gym
20-02-11, 14:26
xaxa..για τους κομμωτες θα συμφωνησω απλα εγω ετυχε να πεσω σε πολυ καλους ευτυχως!!!!!κοιταξε...εχεις την αποψη σου και καλα κανεις...δεν ειναι κακο...απλα εγω επειδη εχω δει διαφορα πλεον και πιστευω οτι δεν ειναι ολα πια λογω μαρκετινγκ κ εφοσον με βοηθα,γιατι οχι?τωρα για τους αντρες...χμ...δεν ξερω αν ειναι υπερβολη η οχι..(δεν θα ηθελα να βλεπω τον δικο μου να μου ζηταει την μασκα μου πχ.:green:..)...
τεσπα...
μαλλον εισαι τοσο καθετη λογω οτι εχεις δυσκολευτει απο το μαλλι σου...(περιπου ετσι απο οτι περιγραφεις ημουν κ εγω οποτε καταλαβαινω τι λες,απλα εγω το ελυσα μαλλον πιο ευκολα...).....πολυ κακο λοιπον για τις μασκες...αγορακια αμα θελετε παρτε,αμα δεν...:P:P:P

El Topo
20-02-11, 19:20
Aποσμητικό old spice, αν και λογικά δεν πιάνεται.
Τζελ σε καθημερινή βάση (όχι με το κιλό φυσικά, όσο χρειάζεται) κατά κανόνα της loreal που είναι η κορυφαία για'μενα στο είδος (τα wella σχεδόν πάντα μετά από λίγη ώρα αφήνουν υπολείμματα στα μαλλιά).
Ενυδατική κρέμα σχεδόν κάθε μέρα και λίγη παραπάνω ποσότητα όταν ξυρίζομαι στο λαιμό σχετικά χαμηλά (γιατί πιο πάνω κάνω trimming με τη μηχανή).
Κι από αρώματα, 1 πιο χαλαρό για πρωί μέχρι βραδάκι κι αν βγω για ξενύχτι ένα πιο έντονο.

Αν εξαιρέσουμε το τζελ που με μερικά κουρέματα ίσως να μη χρειάζεται και τα διαφορετικά αρώματα, όλα τ'άλλα τα θεωρώ εντελώς απαραίτητα για όλους...

El Topo
20-02-11, 19:25
Ναι η τρίχα νεκρό σώμα είναι, όπως και τα νύχια. Απο τα ίδια δομικά υλικά αποτελούνται και τα 2 (κερατίνη).
Όποιος χαρακτηρισμός αναφέρεται σε τρίχες και νύχια λες και πρόκειται για ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ οργανισμούς είναι καθαρά λόγω μάρκετινγκ.Ορισμένες απο τις σαχλαμάρες που λέγονται βασιζόμενες στην άγνοια-αδιαφορία-ηλιθιότητα, προσβάλλουν την λογική....

Και επειδή με ρωτάς,το δικό μου το μαλλί ήταν τρομερά δύσκολο σγουρό,χοντρο και ατίθασο, με έχει δυσκολέψει πολύ στη ζωή μου (αν δεν το χεις το βάσανο δεν καταλαβαίνεις).Και πάντα ήμουν με την απορία ΓΙΑΤΙ αφού ακολουθούσα όσα συνιστώνται κατα γράμμα, ήμουν μονίμως με έναν ΘΑΜΝΟ. Διάβασα άπειρες ώρες απο άρθρα επαγγελματικής κομμωτικής μέχρι χημεία/βιολογία για να καταλάβω τη συμπεριφορά του. Οποιο συστατικό καλλυντικού και αν μου αναφέρεις ξέρω να σου πώ τι είναι και πώς δουλεύει επακριβώς, γιατί το Ψ συστατικό το συνδιάζουν με το Χ και ποιος ο λόγος που στο Α καλλυντικό υπάρχει το Χ συστατικό ενώ στο Β όχι..... ;p

Λοιπόν ΜΑΚΑΡΙ να ήταν έτσι όπως τα λες και όπως τα λένε οι εταιρίες. Στην πραγματικότητα δεν προσφέρουν παρά μία προσωρινή τεχνιτή επικάλυψη, και αυτό ΜΟΝΟ οι επαγγελματικές γιατί εχουν πιο βαριά συστατικά ( σιλικόνες) που δεν ξεπλένονται παρα μόνο με σαμπουάν με ισχυρά surfactants. Προσωπικά αυτή η διαφορά που είδα όταν δοκίμασα τα λεγόμενα ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ προιόντα ήταν της τάξης του 5-10%....

Και όσον αφορά τους κομμωτές, έχω καεί πολλές φορές απο δαύτους. Οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν που παν τα 4 σε σχέση με την φύση της τρίχας. Υπάρχουν φυσικά και αυτοί που το γουστάρουν ,διαβάζουν, γνωρίζουν. Οι υπόλοιποι είναι απο τα παιδάκια που δεν ήξεραν τι να κάνουν στη ζωή τους, πιάσαν ένα ψαλίδι, πήραν και ένα κωλόχαρτο απο μία βοιδοσχολή κομμωτικής και αυτό ήταν. Στην τελική δεν ακολουθούν και καμιά διαδικασία περιωπής στα κομμωτήρια για να χρειάζονται τζιμάνια.
Αυτά περι τριχών και excusez-moi για το οφφ.

Andriko έχω το βιβλίο στα αγγλικά. Θα κάτσω να το διαβάσω:thumbup:
Κάνε μια ισιωτική και καθάρισες. Είχε κάνει πρώην μου με σγουρό μαλλί και μετά ήταν πρόκα για πολλούς μήνες, ακόμα και όταν έβγαινε απτη θάλασσα.
Αν και επιβαρύνει το μαλλί μιας κι έχει αρκετές χημικές ουσίες, τα αποτελέσματα είναι πραγματικά και διαρκούν πολύ.

gmalamos
20-02-11, 20:41
Κολωνια αποσμητικο gel και aftershave..

Jumaru
20-02-11, 20:52
Πώς γίνετε να είναι νεκρό σώμα η τρίχα δεν μπορώ να το καταλάβω. Εφόσον και σε ανθρώπους και σε ζώα έχει συμπληρώματα διατροφής που με το που τα πάρεις βλέπεις την τρίχα (πχ σκύλος,άλογο) να γυαλίζει και τα νύχια να σκληραίνουν (το 1ο πράγμα που παρατήρησα με τη σπιρουλίνα) , οπότε 'τραβάνε' ουσίες απο τον οργανισμό. Δεν γίνεται να είναι νεκρό κάπου λάθος τα διαβάσατε. Αν ήταν νεκρό βασικά δεν θα μάκραινε και όταν το κόβουμε. Απλή λογική. Αν κάποιος μπορεί να με ακυρώσει επιστημονικά με κανένα λίνκ ας το κάνει.

lila_1
20-02-11, 21:14
Κάνε μια ισιωτική και καθάρισες. Είχε κάνει πρώην μου με σγουρό μαλλί και μετά ήταν πρόκα για πολλούς μήνες, ακόμα και όταν έβγαινε απτη θάλασσα.
Αν και επιβαρύνει το μαλλί μιας κι έχει αρκετές χημικές ουσίες, τα αποτελέσματα είναι πραγματικά και διαρκούν πολύ.

Έχω κάνει:thumbup:

lila_1
20-02-11, 21:20
Πώς γίνετε να είναι νεκρό σώμα η τρίχα δεν μπορώ να το καταλάβω. Εφόσον και σε ανθρώπους και σε ζώα έχει συμπληρώματα διατροφής που με το που τα πάρεις βλέπεις την τρίχα (πχ σκύλος,άλογο) να γυαλίζει και τα νύχια να σκληραίνουν (το 1ο πράγμα που παρατήρησα με τη σπιρουλίνα) , οπότε 'τραβάνε' ουσίες απο τον οργανισμό. Δεν γίνεται να είναι νεκρό κάπου λάθος τα διαβάσατε. Αν ήταν νεκρό βασικά δεν θα μάκραινε και όταν το κόβουμε. Απλή λογική. Αν κάποιος μπορεί να με ακυρώσει επιστημονικά με κανένα λίνκ ας το κάνει.

Μ αρέσει που επικαλέισαι την απλή λογική και θες και έρευνα να σου αποδείξει το αυταπόδεικτο... lol
Οι τρίχες και τα νύχια απο τη βάση τους μεγαλώνουν και ανανεώνονται. Όσο μεγαλώνουν κόβεις το παλαιότερο τμήμα τους.
Η τρίχα είναι νεκρό σώμα, ένα παράγωγο πρωτεινών και αμινοξέων, που δημιουργείται μέσα στα τριχοθυλάκια. Όσο πιο σωστά λειτουργεί το τρυχοθυλάκιο ( και αυτό έχει να κάνει με πάρα πολλους παράγοντες απο ορμόνες μέχρι μακρο-μικροθρεπτικά συστατικά) τόσο πιο αποδοτικά χτίζει...

exkaliber
22-02-11, 00:51
σχετικα με το αποσμητικο της νιβεα το χρησιμοποιουσα και παρολο που δεν εχω ευαισθησιες,ουτε προβλημα ιδρωτα,το αντιθετο μαλιστα με εκαιγε οταν το χρησιμοποιουσα(σε σπρευ) και πηρα νοξιμα και ολα οκεικ.. ;)

τι να πω??
εγω roll on χρησιμοποιω εδω και 2-3 χρονια και ειχα ποτε προβλημα

TRIANTAFYLLOU
22-02-11, 01:50
τι τραβάμε και μεις οι άντρες για να είμαστε όμορφοι ενα σωρό κρέμες και γω βάζω πρωί μεσημέρι βράδυ , αποτριχωτικές , ματια φρύδια , χέρια , για τα μαλια να μην τα χαλάσει ο ήλιος:P:P:P

τι δηλαδή να μην έχω απαλα χέρια και να είναι σαν της κότας τα πόδια απο τα βάρη?:P:P

καλα ο φώτης αφορμή θα ζητάει να διαβάσει αυτα και να με αρχίσει στο δούλεμα , εγω ούτε στα αρώματα δεν είμαι φάν μόνο σε κάποιες περιπτώσεις , γιατι είμαι της άποψης πως η καθαριότητα έχει την ωραιότερη μυρωδια και κάποτε όταν κάποια σχέση μου φορούσε ενα πολυ ωραίο και ακριβό άρωμα και με ρωτούσε αν μου αρέσει έλεγα , περισσότερο μου αρέσει η φυσική μυρωδια που έχει η γυναίκα, το άρωμα την καλύπτει και ενω νόμιζε θα με εξιτάρει το άρωμα , έλεγα δεν πειράζει αφού το έβαλες θα κάνεις ενα μπάνιο και θα φύγει , γιατι το σώμα παράγει μυρωδιές όπως και στα ζώα που ελκύουν το αρσενικο και αντίθετα .

η γυναίκα δεν είναι κακό να έχει καλυντικα έτσι κι αλλιώς εμείς τα χαιρόμαστε, ο άντρας καλό είναι αν αγαπάει την σύντροφό του να έχει καμία κρέμα αλλα λιπαντική , για να μην δακρίζουν απο συγκίνηση κάτω απο αντίξοες συνθήκες :P:P:P:P
πέρα απο πλάκα δεν είναι κακό να περιποιείτε κάποιος τον εαυτό του αρκεί να μην εχει εμονές και να μην ξεπερνάει την γυναικεία περιποίηση , αυτο πιστεύω τον μειώνει πολύ σαν άντρα γιατι χάνει την ουσία , γιατι η ομορφια στον άντρα αλλιώς ερμηνεύεται

chris corfu
22-02-11, 01:54
τι να πω??
εγω roll on χρησιμοποιω εδω και 2-3 χρονια και ειχα ποτε προβλημα

ναι το ρολ ον δεν δημιουργει προβλημα απλα προτιμω τα σπρευ γι αυτο και το χα αλλαξει. Τεσπα με το ρολ εισαι κυριλε. ;)

ελμερ
22-02-11, 02:08
εγω χρησιμοποιω αρωμα οταν βγαινω (πειτε κανα καλο αρωμα να παιρνουμε ιδεες..:) , ενα αποσμητικο για τις μασχαλες,ενα after shave απο αγγλια που μου εκαναν δωρο που εχει υφη τυροσαλατας καπως (:turtle: ) και που και που ζελε....αυτα απο μενα....:toast:

Jumaru
22-02-11, 10:00
Αρώματα που γουστάρω ανά περιόδους και τα εναλλάσσω : kouros body, ultran violet man, Issey Miyake, hugo boss, (η μπάλα με την πορτοκαλί γραμμή), ρολόν Σάνεξ το μπλέ σκούρο, ζελέ δεν παίζει το κεφάλιμ το παίρνω με την ψιλή. Μετά το ξύρσμα μια ενυδατική της korres. Αυτά και νυχοκόπτης :P
Συμφωνώ με το κομμάτι της μυρωδιάς του σώματος που ανέφερε ο Τριανταφύλλου πιο πάνω αλλά όχι στο απόλυτο. Νομίζω μια πολύ ελαφριά μυρωδιά αρώματος που δένει με το δέρμα είναι ότι καλύτερο ώστε να μην καλύπτει κανένα τίποτα εντελώς. Άλλωστε σε μια σχέση οι μυρωδιές των σωμάτων παίζουν μεγάλο ρόλο, τουλάχιστον σε εμένα προσωπικά, όπως και η ποιότητα/στύλ του δέρματος.

hiko
22-02-11, 12:03
η ομορφια στον άντρα αλλιώς ερμηνεύεται

συμφωνω.. η γυναικα αν δεν ειναι ομορφη δεν λεει..
ο αντρας πρεπι να ειναι αρσενικο, η ομορφια ερχετε 2η..
δεν ξερω πως να το εξιγισω βασικα..

αποσμιτικο,ζελε μαλλιων,καμια κολονια εεμ αυτα

lila_1
22-02-11, 12:27
συμφωνω.. η γυναικα αν δεν ειναι ομορφη δεν λεει..
ο αντρας πρεπι να ειναι αρσενικο, η ομορφια ερχετε 2η..
δεν ξερω πως να το εξιγισω βασικα..

αποσμιτικο,ζελε μαλλιων,καμια κολονια εεμ αυτα

Το ίδιο πράγμα είναι.
Ομορφη γυναίκα είναι αυτή με τα θυληκά χαρακτηριστικά
Όμορφος άντρας αυτός με τα αρρενωπά χαρακτηριστικά.
Στη 1η περίπτωση συνδέουμε τη θυληκότητα με το λεπτό,χαριτωμένο,φτιασιδωμένο
Στη 2η με τη σκληρότητα,δύναμη,βαρβατίλα...

Βέβαια κάποιοι την "αρρενωπότητα" τη συγχέουν με άρωμα μασχαλότριχας,χλεμπώνες κατοστάρικα,τρίχα αρκόυδας,ξύσιμο @@ιών και λοιπά εκλεπτισμένα..

pan0z
22-02-11, 12:50
Το ίδιο πράγμα είναι.
Ομορφη γυναίκα είναι αυτή με τα θυληκά χαρακτηριστικά
Όμορφος άντρας αυτός με τα αρρενωπά χαρακτηριστικά.
Στη 1η περίπτωση συνδέουμε τη θυληκότητα με το λεπτό,χαριτωμένο,φτιασιδωμένο
Στη 2η με τη σκληρότητα,δύναμη,βαρβατίλα...

Βέβαια κάποιοι την "αρρενωπότητα" τη συγχέουν με άρωμα μασχαλότριχας,χλεμπώνες κατοστάρικα,τρίχα αρκόυδας,ξύσιμο @@ιών και λοιπά εκλεπτισμένα..

ΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ hArDc0R3 καταστασεις

George1993
22-02-11, 14:27
Το ίδιο πράγμα είναι.
Ομορφη γυναίκα είναι αυτή με τα θυληκά χαρακτηριστικά
Όμορφος άντρας αυτός με τα αρρενωπά χαρακτηριστικά.
Στη 1η περίπτωση συνδέουμε τη θυληκότητα με το λεπτό,χαριτωμένο,φτιασιδωμένο
Στη 2η με τη σκληρότητα,δύναμη,βαρβατίλα...

Βέβαια κάποιοι την "αρρενωπότητα" τη συγχέουν με άρωμα μασχαλότριχας,χλεμπώνες κατοστάρικα,τρίχα αρκόυδας,ξύσιμο @@ιών και λοιπά εκλεπτισμένα..

Μερικοί φίλοι μου το κάνουν συνέχεια και μου τη δίνει αφάνταστα... προσωπικά τη θεωρώ μεγάλη βλακεία αυτήν την κίνηση... το θεωρούν μαγκιά μάλλον αλλά μα@@κια είναι
τεσπα

αποσμητικό και καμιά κολόνια και είμαστε κομπλε
για ζελέ δεν γίνεται... τα κόβω πολύ κοντά!!! :turtle:

TRIANTAFYLLOU
22-02-11, 16:43
γι αυτο ανέφερα σαν πιο σημαντικο την καθαριότητα , γιατι μερικοί η και μερικές καλύπτουν την βρώμα με αρώματα και φρου φρου .

απλα όταν ενας άντρας υπερβάλει με τα καλυντικα σε βαθμό να συναγωνίζετε η και να ξεπερνάει γυναίκα , το σίγουρο είναι κάπου αλλού χάνει
όσο για τις τρίχες αυτο είναι μια παγίδα που πέσαμε και αυτα που κοροιδευαμε τα λουζόμαστε και το λέω εγω που λόγω πρωταθλητισμού στο ββ ξυριζόμουν συνέχεια , αλλα το έκανα για κάποιο λόγο , γιατι αλλιώς θα ντρεπόμουν να είμαι ξυρισμένος σαν κολοκύθι , αν και ποτε δεν είχα πλούσιο τρίχωμα απο την φύση μου .

δηλαδή ξυρίζετε ο άλλος και καλωπίζετε αρέσει σε μια γυναίκα , κάνει κάτι και επειδη δεν μετράει μόνο αυτο σε εναν άντρα , δηλαδή το απαλο δερματάκι και αποτριχωμένο, γιατι μπορεί να βρεί και πιο απαλό στην φίλη της:P:P

και το κουφό είναι πως αν του τα φορέσει θα τα φορέσει με κανέναν που δεν κάνει αποτρίχωση αλλα ξέρει να την παίρνει το μυαλό , με συνέπεια το τίναγμα των μπουριών που θα της κάνει να είναι καλύτερο

δηλαδή το γενικό συμπέρασμα είναι να προσέχει ο άντρας την εμφάνηση του αλλα να μην έχει εμονές , γιατι αυτό τον μειώνει και όταν ασχολείσε περισσότερο με την καλιέργεια της εξωτερικής εμφάνησης τότε αφήνει άλλες σημαντικές παραμέτρους να εξελίξει στον χαρακτηρα και συμπεριφορα
και γι αυτο μερικοί αναρωτιούνται και μου λέν καλα ρε ηλία με παράτησε εμένα με σωματάρα και μαυρισμένος αποτριχωμένος , για κάποιον με κοιλια και ενοείτε για μένα είναι πολύ απλη και εύκολη η απάντηση

και στην τελική αν μια γυναίκα γουστάρει και περνάει καλα με κάποιον , την "πάρει" και εγγεφαλικα , δεν θα πάψει να την ενδιαφέρει αν μεγαλώσουν οι τρίχες η δεν φοράει καλό άρωμα , γιατι αν είναι αυτα τα κρητήρια πάντα θα υπάρχει κάποιος με καλύτερο άρωμα και πιο απαλό δέρμα , η και ίδιος που απλα δεν έχει δοκιμάσει

humanoid
22-02-11, 18:57
γι αυτο ανέφερα σαν πιο σημαντικο την καθαριότητα , γιατι μερικοί η και μερικές καλύπτουν την βρώμα με αρώματα και φρου φρου .

απλα όταν ενας άντρας υπερβάλει με τα καλυντικα σε βαθμό να συναγωνίζετε η και να ξεπερνάει γυναίκα , το σίγουρο είναι κάπου αλλού χάνει
όσο για τις τρίχες αυτο είναι μια παγίδα που πέσαμε και αυτα που κοροιδευαμε τα λουζόμαστε και το λέω εγω που λόγω πρωταθλητισμού στο ββ ξυριζόμουν συνέχεια , αλλα το έκανα για κάποιο λόγο , γιατι αλλιώς θα ντρεπόμουν να είμαι ξυρισμένος σαν κολοκύθι , αν και ποτε δεν είχα πλούσιο τρίχωμα απο την φύση μου .

δηλαδή ξυρίζετε ο άλλος και καλωπίζετε αρέσει σε μια γυναίκα , κάνει κάτι και επειδη δεν μετράει μόνο αυτο σε εναν άντρα , δηλαδή το απαλο δερματάκι και αποτριχωμένο, γιατι μπορεί να βρεί και πιο απαλό στην φίλη της:P:P

και το κουφό είναι πως αν του τα φορέσει θα τα φορέσει με κανέναν που δεν κάνει αποτρίχωση αλλα ξέρει να την παίρνει το μυαλό , με συνέπεια το τίναγμα των μπουριών που θα της κάνει να είναι καλύτερο

δηλαδή το γενικό συμπέρασμα είναι να προσέχει ο άντρας την εμφάνηση του αλλα να μην έχει εμονές , γιατι αυτό τον μειώνει και όταν ασχολείσε περισσότερο με την καλιέργεια της εξωτερικής εμφάνησης τότε αφήνει άλλες σημαντικές παραμέτρους να εξελίξει στον χαρακτηρα και συμπεριφορα
και γι αυτο μερικοί αναρωτιούνται και μου λέν καλα ρε ηλία με παράτησε εμένα με σωματάρα και μαυρισμένος αποτριχωμένος , για κάποιον με κοιλια και ενοείτε για μένα είναι πολύ απλη και εύκολη η απάντηση

και στην τελική αν μια γυναίκα γουστάρει και περνάει καλα με κάποιον , την "πάρει" και εγγεφαλικα , δεν θα πάψει να την ενδιαφέρει αν μεγαλώσουν οι τρίχες η δεν φοράει καλό άρωμα , γιατι αν είναι αυτα τα κρητήρια πάντα θα υπάρχει κάποιος με καλύτερο άρωμα και πιο απαλό δέρμα , η και ίδιος που απλα δεν έχει δοκιμάσει

Πες τα γιατι πολλοι εχουν μπερδεψει καποια πραγματα

Jumaru
22-02-11, 19:47
στο ββ ξυριζόμουν συνέχεια , αλλα το έκανα για κάποιο λόγο , γιατι αλλιώς θα ντρεπόμουν να είμαι ξυρισμένος σαν κολοκύθι , αν και ποτε δεν είχα πλούσιο τρίχωμα απο την φύση μου .

δηλαδή ξυρίζετε ο άλλος και καλωπίζετε αρέσει σε μια γυναίκα , κάνει κάτι και επειδη δεν μετράει μόνο αυτο σε εναν άντρα , δηλαδή το απαλο δερματάκι και αποτριχωμένο, γιατι μπορεί να βρεί και πιο απαλό στην φίλη της:tongue::tongue:

και το κουφό είναι πως αν του τα φορέσει θα τα φορέσει με κανέναν που δεν

Έχω αναρωτηθεί πολλες φορές , οταν πχ οι γυαλισμένοι λαδωμένοι που πηγαίνουν κάμπινγκ με τις γκόμενες τους πχ έτσι και τύχει να 'τσιμπάει' της κοπέλας το πόδι που βγάζουν και πιο γρήγορα τρίχα πως αντιδρούν? Εγώ θα ήθελα ψυχολόγο αν ήμουν πιο λείος από τη σχέση μου :tongue:

exkaliber
14-06-11, 16:54
υγρο μαυρο σαπουνι σαν αφρολουτρο και καθαριστικο προσωπου ειναι καλο??

εχω δει πολυ καλα σχολια,εχει χρησιμοποιησει κανενας????


:green:

exkaliber
22-06-11, 22:55
υγρο μαυρο σαπουνι σαν αφρολουτρο και καθαριστικο προσωπου ειναι καλο??

εχω δει πολυ καλα σχολια,εχει χρησιμοποιησει κανενας????


:green:

:turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::green:


ρε τι γινεται :unsure:
δεν εχουμε γυναικες ή gay στο φορουμ? :green:

λοιπον μου ηρθε σημερα,το δοκιμασα στο προσωπο και στα μαλια,και μου φανηκε πολυ καλα
με προβληματιζει καπως αυτο εδω :


All Natural Cleaning- Use 4 parts water to 1 part Dr. Woods for dishes, floors, counters and more!

και τα συστατικα του :


Supplement Facts
Purified Water (Aqua), Saponified Coconut, Hemp & Olive Oils (with retained Glycerin), Black Soap Concentrate, Organic Shea Butter (Butyrospermum Parkii), Natural Fragrance Oil Blend (Parfum), Tocopheryl Acetate (Vitamin E), Sea Salt, Citric Acid, Panthenol (Pro Vitamin B5), Rosemary (Rosmarinus Officinalis) Extract, Natural Caramel.

Contains no animal ingredients, no artificial ingredients and was not tested on animals

πειτε καμια γνωμη

COBRA_STYLE
22-06-11, 23:00
:turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::green:


ρε τι γινεται :unsure:
δεν εχουμε γυναικες ή gay στο φορουμ? :green:

λοιπον μου ηρθε σημερα,το δοκιμασα στο προσωπο και στα μαλια,και μου φανηκε πολυ καλα
με προβληματιζει καπως αυτο εδω :


All Natural Cleaning- Use 4 parts water to 1 part Dr. Woods for dishes, floors, counters and more!

και τα συστατικα του :


Supplement Facts
Purified Water (Aqua), Saponified Coconut, Hemp & Olive Oils (with retained Glycerin), Black Soap Concentrate, Organic Shea Butter (Butyrospermum Parkii), Natural Fragrance Oil Blend (Parfum), Tocopheryl Acetate (Vitamin E), Sea Salt, Citric Acid, Panthenol (Pro Vitamin B5), Rosemary (Rosmarinus Officinalis) Extract, Natural Caramel.

Contains no animal ingredients, no artificial ingredients and was not tested on animals

πειτε καμια γνωμη
μηπως εισαι εσυ gay και ρωτας τοσο επιμονα για αυτα??:turtle::green:

απο τα συστατικα δεν φαινεται να υπαρχει καποιο που να παιξει θεμα με το δερμα σου,εκτος αν εισαι ηδη αλλεργικος..:unsure:τωρα αμα κανω λαθος,η νεκροψια θα το δειξει:green::green:

exkaliber
22-06-11, 23:19
ρε εδω λεει οτι καθαριζεις και πατωμα μ αυτο:green:
δεν σου φαινεται παραξενο?

ρωτησα μια φιλη μου μπας και ξερει και ειπε μαλλον θα ναι αντιβακτηριδιακο

οχι δεν ειμαι αλλεργικος

COBRA_STYLE
22-06-11, 23:21
ρε εδω λεει οτι καθαριζεις και πατωμα μ αυτο:green:
δεν σου φαινεται παραξενο?

ρωτησα μια φιλη μου μπας και ξερει και ειπε μαλλον θα ναι αντιβακτηριδιακο

οχι δεν ειμαι αλλεργικος

ε δεν εχεις προβλημα λογικα,στα ματια να μην παει

jannous44
23-06-11, 00:21
εγω ψηφησα τιποτα... ετσι βρωμια!!:green::turtle::turtle:

Tasos Green
23-06-11, 00:48
εχουμε και λεμε....
-τα μαλλια μια ζωη τα εχω πολυ κοντα ουτε ζελε εχω χρησημοποιησει εδω και πολλα χρονια...

-με ξυραφι εχω να ξυριστω καμια 3ετια... τα περνω που και που με κουρευτικη μηχανη, αλα γενικα ειμαι αξύριστος μονίμως.

-στο σωμα αν θα παρω τις τριχες το κανω παλι με κουρευτικη, ξυραφια, κερια, αφρους και τετοια γιοκ...

οποτε τιποτα... βαρβατιλα και οικονομια!

COBRA_STYLE
23-06-11, 00:51
εχουμε και λεμε....
-τα μαλλια μια ζωη τα εχω πολυ κοντα ουτε ζελε εχω χρησημοποιησει εδω και πολλα χρονια...

-με ξυραφι εχω να ξυριστω καμια 3ετια... τα περνω που και που με κουρευτικη μηχανη, αλα γενικα ειμαι αξύριστος μονίμως.

-στο σωμα αν θα παρω τις τριχες το κανω παλι με κουρευτικη, ξυραφια, κερια, αφρους και τετοια γιοκ...

οποτε τιποτα... βαρβατιλα και οικονομια!

να ξερεις οτι αποτελεις προτυπο για ολους μας

sadistic
23-06-11, 01:32
χαχα πολυ καλο ποστ!εγω μονο noxzema αποσμιτικο χρεισιμοποιω,και σαπουνακι με ουδετερο ph. μερικες φορες καμμια ενυδατικη κρεμα μετα το ξυρισμα,συνηθως το καλοκαιρι.:Pτις τριχες του σωματος,αν και δε εχω και πολλες μονο με την κουρευτικη μαλλιων τα περναω που και που.

just chris
23-06-11, 08:36
δλδ θιγεται ο ανδρισμος σου οταν περιποιεισαι τον εαυτο σου;;;;ε αστον να θιχτει τοτε.χρησιμοποιω αποσμητικο για τις μασχαλες κ μ'αρεσουν οι κολονιες γενικα,δεν παιζει να μην βαλω αμα βγω εξω απ'το σπιτι γενικα! κανω μπανιο καθε μερα,χειμωνα καλοκαιρι.ισως ομως το καλοκαιρι να κανω κ δυο μπανια την ημερα με badedas εννοειται! πλενω τη μουρη μου καθε μερα με σαπουνι.αν ειχα μαλλια θα εβαζα ζελε πηλο κερι η οτιδηποτε οπως εκανα παλια αλλα τα κουρευω πολυ κοντα κ δεν χρειαζονται κατι......αυτα νομιζω,αν ειναι κ κατι αλλο κ το θυμηθω,θα το προσθεσω αργοτερα! κ αν νομιζεται οτι θιγεται ο ανδρισμος με τα να εισαι κατι παραπανω απο καθαρος κ περιποιημενος......γελιεστε,πολυ ομως!!!

Jumaru
23-06-11, 09:25
δλδ θιγεται ο ανδρισμος σου οταν περιποιεισαι τον εαυτο σου;;;;ε αστον να θιχτει τοτε.χρησιμοποιω αποσμητικο για τις μασχαλες κ μ'αρεσουν οι κολονιες γενικα,δεν παιζει να μην βαλω αμα βγω εξω απ'το σπιτι γενικα! κανω μπανιο καθε μερα,χειμωνα καλοκαιρι.ισως ομως το καλοκαιρι να κανω κ δυο μπανια την ημερα με badedas εννοειται! πλενω τη μουρη μου καθε μερα με σαπουνι.αν ειχα μαλλια θα εβαζα ζελε πηλο κερι η οτιδηποτε οπως εκανα παλια αλλα τα κουρευω πολυ κοντα κ δεν χρειαζονται κατι......αυτα νομιζω,αν ειναι κ κατι αλλο κ το θυμηθω,θα το προσθεσω αργοτερα! κ αν νομιζεται οτι θιγεται ο ανδρισμος με τα να εισαι κατι παραπανω απο καθαρος κ περιποιημενος......γελιεστε,πολυ ομως!!!

+1

Οταν δεν τα έπαιρνα και εγώ με την ψιλή πηλό έβαζα. Επίσης στην οικογένεια έχουμε ψώρα με τις κολόνιες οικογενειακώς. Αφρόλουτρα/σαμπουάν μόνο κορες :P

beatshooter
23-06-11, 09:54
ΑΧΕ ρολο για μασχαλη και σπρευ για "κολωνια".Αν ειναι να βγω βραδυ η με κανα προσωπο :green: βαζω κολωνια.Σιγα μην κολωνιαριζομαι για να παω μεχρι το σουπερ η στην σχολη να δωσω μαθημα!

Κουρευτικη για γενια και σωμα(μ την σπαν οι τριχες σε στυλ αρκουδας)

Αυτα...:thumbup:

ΥΓ:Βαζω και κερι στο μαλλι αλλα θα το γυρισω σε κοντο στρατιωτικο λουκ γιατι απ την μιοα δεν μπορω να καθομαι να φιξαρω μαλλι κ απ την αλλη με ολα αυτα τα σκατοχημικα που βαζουμε στις τριχες μας σε λιγα χρονια θα μεινουμε καραφλες...

lef
23-06-11, 10:00
χ8ες τσιμπησα την κολωνια body kouros απο yves saint laurent
θα την εγκαινιασω σημερα

Jumaru
23-06-11, 10:28
με ολα αυτα τα σκατοχημικα που βαζουμε στις τριχες μας σε λιγα χρονια θα μεινουμε καραφλες...

Αν είναι να σου πέσουν το ζελέ θα παίξει μηδαμινό ρόλο..


χ8ες τσιμπησα την κολωνια body kouros απο yves saint laurent
θα την εγκαινιασω σημερα

Ελπίζω να μην πήρες την λευκή. Φοράω την σκούρη γύρω στα 10 χρόνια. Εγγύηση ;)
Δοκίμασε και ultra violet man από paco rabanne

lef
23-06-11, 10:37
Αν είναι να σου πέσουν το ζελέ θα παίξει μηδαμινό ρόλο..



Ελπίζω να μην πήρες την λευκή. Φοράω την σκούρη γύρω στα 10 χρόνια. Εγγύηση ;)
Δοκίμασε και ultra violet man από paco rabanne

μαυρο ειναι και το κουτι και το μπουκαλι της κολωνιας
μου αρεσε πολυ και μενα
απο πακο ραμπαν ειχα τηνone milion.πολυ ωραια αλλα εχει γινει λιγο σουπα

Jumaru
23-06-11, 10:51
μαυρο ειναι και το κουτι και το μπουκαλι της κολωνιας
μου αρεσε πολυ και μενα
απο πακο ραμπαν ειχα τηνone milion.πολυ ωραια αλλα εχει γινει λιγο σουπα

Ωραία η μίλιον αλλα για χειμώνα, λίγο βαριά για καλοκαιράκι

karpoutzidis
23-06-11, 11:43
άντε να πω και εγώ!

λοιπόν στο μαλλί τπτ!όταν μεγαλώσει λιγο το περνώ με την μηχανή συνήθως δεν έχω λόγο ασθένειας!
σαμπουάν: betadine surgical scrub όταν είμαι σε καταστολή αλλιώς κάτι καρύδες από το body shop!
αποσμητικό nivea invisible(να μην αφήνει στίγματα στις μπλούζες)
κολόνια cool water(εννοείτε) και την light blue.
για την μάπα εδώ θα γελάσετε!
όταν είμαι σε καταστολή betadine surgical scrub
άλλα όταν δεν είμαι:καθαρισμό προσώπου(clinique),ενυδατική και αντηλιακό μαζί(clinique)αυτό το φοράω και στις 2 περιπτώσεις:P
και για τα μούσια μια λοσιόν της clinique που μου την κάνουν δώρο μετά από το σήκωμα του μαγαζιού!

exkaliber
08-12-11, 23:14
πηρατε καμια καλη κρεμα ξυρισματος απο ιχερβ??
:green:

mitsoulas
10-01-12, 16:26
Δεν βαζω ουτε κολονια απλα κανω το μπανακι μου και αυτο ειναι ολο.

beefmeup
10-01-12, 16:27
Δεν βαζω ουτε κολονια απλα κανω το μπανακι μου και αυτο ειναι ολο.

ωραιος...:thumbup:
δικαιολογεις κ το νικ σου 100%:clap:

lila_1
10-01-12, 16:32
απλα κανω το μπανακι μου.
Ε τώρα γιατί μας τα χαλάς??

mitsoulas
10-01-12, 16:40
:lol::lol::lol:

rey1989
10-01-12, 16:46
εγώ έχω ενα θέμα με αυτά .. βαριέμαι ελεεινά να χρησιμοποιώ οτιδήποτε. Ακόμα και οταν έγιναν τα χέρια μου $#% και είχαν δυο κάλους σε κάθε δάχτυλο δεν έβαλα ούτε κρέμες ουτε τίποτα απλα άλλαξα δέρμα.

το μόνο που χρησιμοποιώ είναι αποσμητικό το καλοκαίρι που ιδρώνω στην προπόνηση για να μην βρωμάω σαν βόδι.
μπάνιο κάνω κάθε μέρα από συνήθεια αλλά δεν ξέρω αν το σαπούνι πιάνετε για προϊόν περιποίησης.

στο μαλλί δεν βάζω ζελέδες και τέτοια αλλά αν είναι να πάω σε κανα γάμο το αφήνω δυο μέρες άλουστο και παίρνει ότι σχήμα θες μετά. Είναι καταπληκτικό! και φυσικό! 8)


Ε τώρα γιατί μας τα χαλάς??

:rolf:

exkaliber
12-03-12, 01:10
ιδου το απαυγασμα της προσφορας μου στο φορουμ

Aubrey Organics, Men's Stock, City Rhythms Shave Cream


:bowdown::bowdown:

οτι καλυτερο εχω δοκιμασει ποτε μου,εχει και ωραιο ονομα:green:


ηδη παρηγγειλα μια και για τον πατερα μου

vaggan
12-03-12, 10:29
σαμπουαν αφρολουτρο και terre de hermes αρωμα τιποτα αλλο ξυραφι στα μουτρα μου δεν βαζω:turtle::turtle::turtle::rolf::rolf::rolf:

lila_1
12-03-12, 10:31
Πολύ ενδιαφέρον το αποτέλεσμα της δημοσκόπησης....
πάνω απο το 50% του φόρουμ είναι μπρουταλ αντρες!

Polyneikos
12-03-12, 10:53
Λέμε τωρα :P

Jumaru
12-03-12, 14:46
Πολύ ενδιαφέρον το αποτέλεσμα της δημοσκόπησης....
πάνω απο το 50% του φόρουμ είναι μπρουταλ αντρες!

Αν κρίνουμε όλοι σύμφωνα με το τι 'άντρες' βλέπουμε στα γυμναστήρια νομίζω ότι πάνω απο το 50% λέει ψέματα. Epic fail η δημοσκόπηση :turtle:

vaggan
12-03-12, 14:55
Αν κρίνουμε όλοι σύμφωνα με το τι 'άντρες' βλέπουμε στα γυμναστήρια νομίζω ότι πάνω απο το 50% λέει ψέματα. Epic fail η δημοσκόπηση :turtle:ποιος ο λογος να πεις ψεμματα σε κατι τετοιο?δεν το καταλαβαινω.εσυ τι περιμενες να βγαλει η δημοσκοπηση?τεσπα στο κατω κατω εσυ την ξεκινησες νομιζω τωρα αν εσυ την θεωρεις epic fail εμενα μου περισσευει

Jumaru
12-03-12, 15:05
ποιος ο λογος να πεις ψεμματα σε κατι τετοιο?δεν το καταλαβαινω.

Για πλάκα το είπα αλλά θα απαντήσω ότι κάποιοι ίσως να νομίζουν ότι ο άντρας αν δεν περάσουν αυτό το πρότυπο τότε θα τους παρεξηγήσουν :P , είναι και μικροί σε ηλικία στο φόρουμ οπότε παίζει και αυτό.
41895

vaggan
12-03-12, 15:15
εμενα προσωπικα αν καποιοι φορανε κρεμες μερας και νυχτας και ενυδατικες και οτιδηποτε δεν με ενοχλει.ο καθενας κανει οτι θελει:toast::toast:

kritsinaki!
12-03-12, 17:40
Τι σημαίνει θρέψη και αναδόμηση και τα λοιπά.??
Τα λέπια της τρίχας είναι ανοιχτά όταν έχει υποστεί χημικές επεξεργασίες,φθορά ή είναι απο τη φύση της σγουρή.
Ο ρόλος της μάσκας είναι να ΚΛΕΙΝΕΙ tα λέπια για να της δίνει λεία επιφάνεια. Αυτά περι θρεπτικών συστατικών και αναδόμησης είναι ΟΛΑ τεχνάσματα μάρκετινγκ. Η υγιής τρίχα 2 πράγματα χρειάζεται. Υγρασία (νερό) και λιπαρότητα (λαδι).
Το μόνο που θα μπορούσε να κάνει μία μάσκα είναι απλα να καλύψει την τρίχα με ένα στρώμα τεχνιτής λιπαρότητας, ώστε να συγκρατεί μέσα την υγρασία της, αφού πρώτα κλείσει τα λέπια της μέσω του όξινου ph της.
Η πλειοψηφεία αποτυγχάνει και στα 2.
Όσες καταφέρνουν το 1ο έχουν περισσότερο λάδι (πιο βαριές) και συνήθως αποτυγχάνουν μακροπρόθεσμα γιατί δημιουργούν κατάλοιπα (build up).
Aν θες να πετύχεις ενυδάτωση βάζεις κάτι που μένει στην τρίχα μέχρι το επόμενο λούσιμο.
Και όρος 'θρέψη' δεν ισχύει.Νεκρό σώμα είναι η τρίχα, δεν απορροφά συστατικά για να αναδομηθεί.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να καλύψεις τις ατέλειες της προσωρινά.
Ελπίζω να σας κάλυψα
;p

:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup: θα συμφωνησω απολυτα...η μασκα και το κοντισιονερ το μονο που κανουν ουσιαστικα ειναι να μαλακωνουν το νεκρο στελεχος για να διατηρειται για περισσοτερο καιρο..δλδ να μν σπαει κ ν κανει ψαλιδα...δεν επηρεαζεται ουτε η αναπτυξη της τριχας ουτε τπτ...

Δημήτρης22
05-07-12, 20:03
Σιγά μην χαλάμε λεφτά για τέτιες μακακίες χαχα..

ενα ξύρισμα στα γένια μια φορά κάθε 3 μηνες και ζελε 2 -3 φορες το χρονο..
αντε και αντιληιακο στην παραλια μην ψηθουμε κιολας
χ
αχαχαχ