PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΟΓΚΟΥ ΣΕ ΑΡΧΑΡΙΟ



Necrodeath
21-02-11, 00:40
Γεια σας. Είμαι καινούργιος στο forum και στην γυμναστική γενικώς.Καταρχήν μπράβο σας για τις πολύτιμες συμβουλές σας.. Ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για την διατροφή που μου έδωσε ένας φίλος μου.Είναι για όγκο.Είμαι 1,90 και 77 κιλά.Το καλοκαίρι ήμουν 90+. ξεκίνησα kick boxing και έπεσα στα 77 αλλά όπως είναι λογικό έχασα και μυική μάζα.Σκέφτομαι μέχρι τέλη Απριλίου να κάνω διατροφή όγκου και από αρχές Μαΐου για γράμμωση.Πιστεύω ότι άμα κάνω κατευθείαν γράμμωση επειδή είμαι ψηλός θα είμαι σαν αγγούρι :icon_smile_big:(να πέσει επιτέλους αυτή η @#$@#% μπάκα) 3-4 φορές την βδομάδα κάνω βάρη και 3 φορές κάνω kick boxing.
Η διατροφή είναι η εξής:
Πρωινό: 100γρ βρώμη με μισό ποτήρι γάλα και μισό scoop πρωτεΐνη,3 φέτες γαλοπούλα

Πρόγευμα:Ρύζι,1 κομμάτι κοτόπουλο(125γρ),2-3 κομμάτια μπρόκολο ή ένα τοστ μαύρο ψωμί με 2-3 φέτες γαλοπούλα.

Μεσημεριανό: Ρύζι,2-3 κομμάτια μπρόκολο,1 τόνο σε νερό

Απόγευμα: Ρύζι,1 κομμάτι κοτόπουλο(125γρ),2-3 κομμάτια μπρόκολο ή ένα τοστ μαύρο ψωμί με 2-3 φέτες γαλοπούλα.

Ακριβώς μετά την προπόνηση:2 μπανάνες ή 2 scoop γλυκόζη και μετά από 2-3 λεπτά 250ml νερό με 1,5 scoop πρωτεΐνη.

Μετά απο 45-60 λεπτά Ρύζι,1 κομμάτι κοτόπουλο(125γρ),2-3 κομμάτια μπρόκολο ή ένα τοστ μαύρο ψωμί με 2-3 φέτες γαλοπούλα

Πριν τον ύπνο 1 γιαούρτι με μια χούφτα αμύγδαλα ωμά...

Αυτή είναι η διατροφή ακούω γνώμες...

Επίσης μια άλλη ερώτηση είναι πριν πάω προπόνηση να παίρνω 1,5 scoop whey?? ή δεν υπάρχει λόγος???
Συγνώμη που σας κούρασα είμαι n00b:icon_smile_big:

Necrodeath
24-02-11, 06:40
Καμία βοηθεια παιδιά??????

Kaloutsikos
24-02-11, 11:10
Γεια σας. Είμαι καινούργιος στο forum και στην γυμναστική γενικώς.Καταρχήν μπράβο σας για τις πολύτιμες συμβουλές σας.. Ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για την διατροφή που μου έδωσε ένας φίλος μου.Είναι για όγκο.Είμαι 1,90 και 77 κιλά.Το καλοκαίρι ήμουν 90+. ξεκίνησα kick boxing και έπεσα στα 77 αλλά όπως είναι λογικό έχασα και μυική μάζα.Σκέφτομαι μέχρι τέλη Απριλίου να κάνω διατροφή όγκου και από αρχές Μαΐου για γράμμωση.Πιστεύω ότι άμα κάνω κατευθείαν γράμμωση επειδή είμαι ψηλός θα είμαι σαν αγγούρι :icon_smile_big:(να πέσει επιτέλους αυτή η @#$@#% μπάκα) 3-4 φορές την βδομάδα κάνω βάρη και 3 φορές κάνω kick boxing. Και έισαι ακόμα όρθιος:bowdown: εγώ θα είχα ψοφήσει:P!

Η διατροφή είναι η εξής:
Πρωινό: 100γρ βρώμη με μισό ποτήρι γάλα και μισό scoop πρωτεΐνη,3 φέτες γαλοπούλα Βγάλε την γαλοπούλα, παίρνε ένα σκουπ πρωτενης, μαζί με μια μπανάνα, άλλες επιλογές που έχεις είναι φυστικοβούτυρο η ταχίνι με μέλι.

Πρόγευμα:Ρύζι,1 κομμάτι κοτόπουλο(125γρ),2-3 κομμάτια μπρόκολο ή ένα τοστ μαύρο ψωμί με 2-3 φέτες γαλοπούλα.

Μεσημεριανό: Ρύζι,2-3 κομμάτια μπρόκολο,1 τόνο σε νερό

Απόγευμα: Ρύζι,1 κομμάτι κοτόπουλο(125γρ),2-3 κομμάτια μπρόκολο ή ένα τοστ μαύρο ψωμί με 2-3 φέτες γαλοπούλα.

Ακριβώς μετά την προπόνηση:2 μπανάνες ή 2 scoop γλυκόζη και μετά από 2-3 λεπτά 250ml νερό με 1,5 scoop πρωτεΐνη.

Μετά απο 45-60 λεπτά Ρύζι,1 κομμάτι κοτόπουλο(125γρ),2-3 κομμάτια μπρόκολο ή ένα τοστ μαύρο ψωμί με 2-3 φέτες γαλοπούλα

Πριν τον ύπνο 1 γιαούρτι με μια χούφτα αμύγδαλα ωμά...

Αυτή είναι η διατροφή ακούω γνώμες...

Επίσης μια άλλη ερώτηση είναι πριν πάω προπόνηση να παίρνω 1,5 scoop whey?? ή δεν υπάρχει λόγος???
Συγνώμη που σας κούρασα είμαι n00b:icon_smile_big:


Μην τρώς συνέχεια τα ίδια και τα ίδια γιατί :puke:
Να έχεις πικιλία στα γεύματα σου!
Καταρχήν δεν είδα καθόλου να έχεις όσπρια, λαχανικά, από υδατάνθρακα πατάτες (βραστές,ψητές), από λιπαρά ελαιόλαδο, από πρωτεΐνες (Σολωμός, μοσχάρι, αυγά,ψαρονέφρι, ψάρια).
Από φαγητά μπορείς να τρως κοτόσουπα, λαχανικά με μοσχάρι, καμιά ομελέτα 7 ασπράδια 2 κρόκους με γαλοπούλα κ.α.

G ston Asso
24-02-11, 13:35
Έχει απόλυτο δίκιο ο Καλούτσικος.
Καλό το κοτόπουλο και τα τόστακια αλλα κάθε μέρα τα ίδια και τα ίδια ... πρώτον θα τα σιχαθείς και δεύτερον χάνεις συστατικά απο αλλα τρόφιμα που τα χρειάζεσαι ΣΑΝ ΤΡΕΛΟΣ για να βάλεις όγκο.
αποψή μου κράτα τα πολλά γεύματα αλλά βάλε ποικιλία ,
στο forum θα βρείς απο συνταγές μεχρι τσελεμεντέδες ( αστειάκι :P ) με φαγητά που πρέπει να καταναλώνεις για να φτάσεις τους στόχους σου.

προσπάθησε τις μέρες που κάνεις πολεμική τέχνη να φορτώνεσαι υδατάνθρακες , για να έχεις ενέργεια αλλα και για να μήν "τρώς" απο τον μυικό σου ιστό.

αν θυμάμαι καλα στο forum έχει ειδικό τμήμα για πολεμικές τέχνες , ψάξε εκεί για περισσότερς λεπτομέριες.

kostasbuilding
25-02-11, 12:54
Καλημερα χρηαζομαι τη συμβουλη σας για να καθορισω λιγο την πρωινη μου διατροφη..(μιλαμε για περιοδο ογκου)ειμαι 1.85 και 80 κιλα. αλλαξε λοιπον η καθημερηνοτητα μου και τωρα πηγαινω στο γυμναστηριο κατα τις 13.00 το αργοτερο ξυπναω στις 10..πινω αμεσως 1 κουταλακι μονουδρυκη 1, σκουπ isolate me γαλα 1 κουταλια μελι γεματη:) μετα απο 20 λεπτα περιπου αρχιζω να ψαχνω τι να φαω..επιλογες ειναι γιαουρτι, δημητριακα ,μπανανα, τοστ και καποια αλλα αναλογα την μερα ..μετα περιμενω αυτο το διαστημα της μιαμισης με 2 ωρες να χωνευθουν να πιο 2 σκουπακια preworkout (tested nutrition)και να παω τροχαδην στο γυμναστηριο!!τι μου προτηνεται να τρωω και να συνδιαζω εκινη την ωρα ωστε να ειναι σχετικα ευκολοχωνευτο και να εινει και προβλεπομενο για prewo γευμα!!εχω μπερδευτι λιγο με αυτη την αλλαγη στο προγραμα μου !!τα φωτα σας !!

φιλκα κωστας

ευχαριστω!

Kaloutsikos
25-02-11, 16:50
Καλημερα χρηαζομαι τη συμβουλη σας για να καθορισω λιγο την πρωινη μου διατροφη..(μιλαμε για περιοδο ογκου)ειμαι 1.85 και 80 κιλα. αλλαξε λοιπον η καθημερηνοτητα μου και τωρα πηγαινω στο γυμναστηριο κατα τις 13.00 το αργοτερο ξυπναω στις 10..πινω αμεσως 1 κουταλακι μονουδρυκη 1, σκουπ isolate me γαλα 1 κουταλια μελι γεματη:) μετα απο 20 λεπτα περιπου αρχιζω να ψαχνω τι να φαω..επιλογες ειναι γιαουρτι, δημητριακα ,μπανανα, τοστ και καποια αλλα αναλογα την μερα ..μετα περιμενω αυτο το διαστημα της μιαμισης με 2 ωρες να χωνευθουν να πιο 2 σκουπακια preworkout (tested nutrition)και να παω τροχαδην στο γυμναστηριο!!τι μου προτηνεται να τρωω και να συνδιαζω εκινη την ωρα ωστε να ειναι σχετικα ευκολοχωνευτο και να εινει και προβλεπομενο για prewo γευμα!!εχω μπερδευτι λιγο με αυτη την αλλαγη στο προγραμα μου !!τα φωτα σας !!

φιλκα κωστας

ευχαριστω!

Για μένα είναι λάθος που πίνεις isolate πρωτεΐνη με γάλα, για το λόγο ότι η isolate είναι πρωτεΐνη πολύ γρήγορης απορρόφησης και ο συνδυασμός της με το γάλα θα την κάνει πιο αργείς απορρόφησης!
Το πρωινό σου είναι πολύ light.:)
Για πρωινό φάε μαζί με αυτά που είπες βρώμη και μια μπανάνα, και μετά από καμιά ώρα φάε ένα σάντουιτσ με γαλοπούλα.

kostasbuilding
26-02-11, 12:30
Eχεις δικιο.για την καλυτερη αποροφηση και των 2 αυτον συμπληρωματων καλο δεν ειναι το μελι για πρωι?μετα την προπο βαζω δεξτροζη..

Kaloutsikos
26-02-11, 13:28
Eχεις δικιο.για την καλυτερη αποροφηση και των 2 αυτον συμπληρωματων καλο δεν ειναι το μελι για πρωι?μετα την προπο βαζω δεξτροζη..

Καλό είναι!

Necrodeath
28-02-11, 19:59
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας... ήθελα να ρωτήσω επίσης την γνώμη σας για το φυστικοβούτυρο και το ταχίνι...να πάρω ή είναι πολύ παχυντικά?? και μια τελευταία απορία είναι αν ο χαλβάς(όχι ο σιμιγδαλένιος) είναι απαγορευμένος για διατροφή...

NASSER
01-03-11, 11:29
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας... ήθελα να ρωτήσω επίσης την γνώμη σας για το φυστικοβούτυρο και το ταχίνι...να πάρω ή είναι πολύ παχυντικά?? και μια τελευταία απορία είναι αν ο χαλβάς(όχι ο σιμιγδαλένιος) είναι απαγορευμένος για διατροφή...


Όσα ανέφερες καλά ειναι αρκεί να τα καταναλώνεις σωστα στη διατροφή σου.
Ταχίνι και φυστικοβουτυρο το πρωι... αλλά μπορείς να καταναλώσεις φυστικοβουτυρο και το βράδυ...
Χαλβά σε σχέση με άλλα γλυκα είναι πιο ελαφρύ αλλά σε μικρές ποσότητες. Δεν μπορεις να τον καταναλώνεις κάθε μέρα...