PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφη ογκου (Εφηβος)



Apostolis123
22-02-11, 14:16
Γεια σας παιδια ειμαι νεος στο site και θα ηθελα τη γνωμη σας για μια διατροφη ογκου που εφτιαξα μονος μου.Ειμαι 17 ετων υψος 1.74 και 68 κιλα και θα ηθελα να ανεβασω τα κιλα μου περιπου στα 73.Λοιπον η διατροφη που ακολουθω εδω και πεντε μερες ειναι η εξης:

1ο Γευμα
7:30-8:00:
60γρ. κουακερ
1 ποτηρι γαλα 1.5%
2 ολοκληρα αυγα βραστα
1 μπανανα
1 κουταλια του γλυκου φυστικοβουτυρο

2ο γευμα
10:00-10:30:
1 τοστ με γαλοπουλα,τυρι και μαρουλι

3ο Γευμα
14:15-14:30:
150γρ. Ψητο κοτοπουλο με ριζι ή σαλατα ή γαλοπουλα με ριζι ή σαλατα ή μπριζολα χοιρηνη με ριζι ή σαλατα ή μια φορα τη βδομαδα οσπρια ή λαδερο.Γενικα οτι εχει σπιτι μπορει και μακαρονια καμια μερα ή και πατατα ψητη

Προπονηση 15:30-17:00 ή 16:00-17:30

4ο Γευμα
18:00:
4 βραστα ασπραδια αυγων
1 μπανανα(Δεν ξερω αν χρειαζεται η μπανανα αμα μπορειτε πειτε τη γνωμη σας)
και λιγοτερο απο το μισο του γευματος 5

5ο Γευμα
20:00:
Λιγο απο το μεσημεριανο ή και στην ιδια ποσοτητα.Ισως και μια κονσερβα τονο σε νερο με λιγο ριζι αμα δεν εχει μεινει τιποτα απο το μεσημερι

6ο Γευμα
22:30-23:00:
1 γιαουρτι 2%

Θελω να σας πω οτι το πρωι τρωω και λιγο βασιλικο πολτο.Επισης θα ηθελα να ρωτισω αν ενα φουσκωμα που νιωθω ειναι φυσιολογικο.Ακομα ποια ειναι η γνωμη σας για την Ταχινι και πρεπει και ποτε να την καταναλωνω.

TheWorst
22-02-11, 14:36
Γεια σας παιδια ειμαι νεος στο site και θα ηθελα τη γνωμη σας για μια διατροφη ογκου που εφτιαξα μονος μου.Ειμαι 17 ετων υψος 1.74 και 68 κιλα και θα ηθελα να ανεβασω τα κιλα μου περιπου στα 73.Λοιπον η διατροφη που ακολουθω εδω και πεντε μερες ειναι η εξης:

1ο Γευμα
7:30-8:00:
60γρ. κουακερ
1 ποτηρι γαλα 1.5%
2 ολοκληρα αυγα βραστα
1 μπανανα

2ο γευμα
10:00-10:30:
1 κουλουρι ολικης αλεσης(μαυρο)Δεν εχεις πρωτεϊνη

3ο Γευμα
14:15-14:30:
150γρ. Ψητο κοτοπουλο με ριζι ή σαλατα ή γαλοπουλα με ριζι ή σαλατα ή μπριζολα χοιρηνη με ριζι ή σαλατα ή μια φορα τη βδομαδα οσπρια ή λαδερο.Γενικα οτι εχει σπιτι μπορει και μακαρονια καμια μερα ή και πατατα ψητη

Προπονηση 15:30-17:00 ή 16:00-17:30

4ο Γευμα
18:00:
2 βραστα ασπραδια αυγων Προσθεσε και εδω κανα τονο ή γαλοπουλα,θελεις ακομα πρωτεϊνη για μεταπροπονητικο
1 μπανανα

5ο Γευμα
20:00:
Λιγο απο το μεσημεριανο ή και στην ιδια ποσοτητα.Ισως και μια κονσερβα τονο σε νερο με λιγο ριζι αμα δεν εχει μεινει τιποτα απο το μεσημερι

6ο Γευμα
22:30-23:00:
1 γιαουρτι 2%

Θελω να σας πω οτι το πρωι τρωω και λιγο βασιλικο πολτο.Επισης θα ηθελα να ρωτισω αν ενα φουσκωμα που νιωθω ειναι φυσιολογικο.

Αυτα τα λιγα απο μενα που βλεπεις με κοκκινο.Για περισσοτερες παρατηρησεις περιμενεις.
Εχεις βγαλει με αυτη τη διατροφη ποσα γραμμαρια πρωτεϊνη/υδατανθρακες/λιπαρα και θερμιδες εχεις ημερησιως?

Apostolis123
22-02-11, 14:41
Αυτα τα λιγα απο μενα που βλεπεις με κοκκινο.Για περισσοτερες παρατηρησεις περιμενεις.
Εχεις βγαλει με αυτη τη διατροφη ποσα γραμμαρια πρωτεϊνη/υδατανθρακες/λιπαρα και θερμιδες εχεις ημερησιως?

οχι υπαρχει καποιο προγραμμα για να το κανω αυτο?

beefmeup
22-02-11, 15:07
οχι υπαρχει καποιο προγραμμα για να το κανω αυτο?

για τις θερμιδες ριξε μια ματια εδω..

Προγραμμα Υπολογισμου BMR και θερμιδων (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?4298-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%85-BMR-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B9%CE%B4%CF%89%CE%BD)

Apostolis123
22-02-11, 16:17
για τις θερμιδες ριξε μια ματια εδω..

Προγραμμα Υπολογισμου BMR και θερμιδων (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?4298-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%85-BMR-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B9%CE%B4%CF%89%CE%BD)

Μου εβγαλε BMR 1753 και ημερισιες θερμιδες 2200 εχοντας βαλει πολυ ελαφρια ασκηση.
Τωρα κατι αλλο η διατροφη με μια αλλαγη στο 2ο γευμα θα βαλω 1 ή 2 τοστ με γαλοπουλα,τυρι και μαρουλι και στο μεταπροπονητικο να τρωω μπανανα ή οχι? και εκτος απο τα 2 βραστα ασπραδια να τρωω και τιποτα αλλο? Σας φεναιτε καλη? να την συνεχισω ή οχι ?

TheWorst
22-02-11, 16:25
Μου εβγαλε BMR 1753 και ημερισιες θερμιδες 2200 εχοντας βαλει πολυ ελαφρια ασκηση.
Τωρα κατι αλλο η διατροφη με μια αλλαγη στο 2ο γευμα θα βαλω 1 ή 2 τοστ με γαλοπουλα,τυρι και μαρουλι και στο μεταπροπονητικο να τρωω μπανανα ή οχι? και εκτος απο τα 2 βραστα ασπραδια να τρωω και τιποτα αλλο? Σας φεναιτε καλη? να την συνεχισω ή οχι ?

Κοιτα.

1.Μετα τη προπονηση θελεις πρωτεϊνη (2 βραστα ασπραδια κατα τη γνωμη μου δε φτανουν ή βαλε περισσοτερα ή βαλε και αλλη πρωτεϊνη)
2.Τη μπανανα την αφηνεις μετα τη πρωτεϊνη (ειναι υδατανθρακας)
3.Το δεκατιανο οπως λες καντο (2ο γευμα)

:thumbup:

Apostolis123
22-02-11, 18:29
Κοιτα.

1.Μετα τη προπονηση θελεις πρωτεϊνη (2 βραστα ασπραδια κατα τη γνωμη μου δε φτανουν ή βαλε περισσοτερα ή βαλε και αλλη πρωτεϊνη)
2.Τη μπανανα την αφηνεις μετα τη πρωτεϊνη (ειναι υδατανθρακας)
3.Το δεκατιανο οπως λες καντο (2ο γευμα)

:thumbup:

Πιστευεις δηλαδη πως πρεπει να ακολουθησω αυτη τη διατροφη? ειναι καλη με τις αλλαγες? 4 ασπραδια ειναι καλα? και να φαω και να τρωω και λιγο κοτοπουλο απο το βραδυνο. Την μπανανα ποτε να την τρωω εκτος απο τη μια το πρωι? Στη διαδικασια συμπληρωματων λες να μην μπω ακομα ε?

Apostolis123
22-02-11, 19:15
Με εναν προχειρο υπολογισμο οι θερμιδες αυτης της διαιτας ειναι περιπου 2700 και πρεπει να καταλανωνω ημερισιως με ελαχιστη δραστηριοτητα 2200 οποτε πιστευω οτι ειναι καλα.Επισης κοιταξα και σε αλλα τοπικ και βρηκα ενα ροφημα που καποιοι το προτειναν για μετα την προπονηση

Συστατικα:
1 κουταλια μελι
1 κουταλια κακαο
1.5 μιση κουταλια βρωμη
μιση μπανανα
γαλα (με το ματι )
4 ασπραδια
Καλο ειναι ή μπα

TheWorst
22-02-11, 20:08
Πιστευεις δηλαδη πως πρεπει να ακολουθησω αυτη τη διατροφη? ειναι καλη με τις αλλαγες? 4 ασπραδια ειναι καλα? και να φαω και να τρωω και λιγο κοτοπουλο απο το βραδυνο. Την μπανανα ποτε να την τρωω εκτος απο τη μια το πρωι? Στη διαδικασια συμπληρωματων λες να μην μπω ακομα ε?

Το πρωϊ μαζι με τη μπανανα φαε κατι.Ενα σαντουϊτς με γαλοπουλα π.χ. για να εχεις και πρωτεϊνες

Εκτος απο τα 4 ασπραδια τρωγε και το κοτοπουλο.

Οσο για τα συμπληρωματα φτιαξε τη διατροφη σου πρωτα και μετα δες.

TheWorst
22-02-11, 20:11
Με εναν προχειρο υπολογισμο οι θερμιδες αυτης της διαιτας ειναι περιπου 2700 και πρεπει να καταλανωνω ημερισιως με ελαχιστη δραστηριοτητα 2200 οποτε πιστευω οτι ειναι καλα.Επισης κοιταξα και σε αλλα τοπικ και βρηκα ενα ροφημα που καποιοι το προτειναν για μετα την προπονηση

Συστατικα:
1 κουταλια μελι Υ
1 κουταλια κακαο Υ
1.5 μιση κουταλια βρωμη Υ
μιση μπανανα Υ
γαλα (με το ματι ) Π
4 ασπραδια Π
Καλο ειναι ή μπα

Καλα ειναι απλα καποια απο αυτα ειναι πρωτεϊνη και αλλα ειναι υδατανθρακας.Δλδ εσυ θες μετα τη προπονηση πρωτα την πρωτεϊνη και μετα και τον υδατανθρακα.

Θα σε σημειωσω με κοκκινο Π για πρωτεϊνες και Υ για υδατανθρακες

Apostolis123
22-02-11, 22:49
Καλα ειναι απλα καποια απο αυτα ειναι πρωτεϊνη και αλλα ειναι υδατανθρακας.Δλδ εσυ θες μετα τη προπονηση πρωτα την πρωτεϊνη και μετα και τον υδατανθρακα.

Θα σε σημειωσω με κοκκινο Π για πρωτεϊνες και Υ για υδατανθρακες


Μετα την μπανανα που μου λες να φαω και ενα σαντουιτς μηπως ειναι καλυτερα να το φαω 2 ωρες μετα το πρωινο? Α και κατι ακομα μετα την προπονηση τι χρειαζομαι περισσοτερο πρωτεινη ή υδατανθρακα?

TheWorst
22-02-11, 23:04
Μετα την μπανανα που μου λες να φαω και ενα σαντουιτς μηπως ειναι καλυτερα να το φαω 2 ωρες μετα το πρωινο? Α και κατι ακομα μετα την προπονηση τι χρειαζομαι περισσοτερο πρωτεινη ή υδατανθρακα?

Το θεμα ειναι μετα τη προπονα να παρεις και πρωτεϊνη και υδατανθρακα.Αν θες βαλε μετα το πρωϊνο αλλα και μετα τη προπονα ειναι πολυ συμαντικη η πρωτεϊνη

Μετα τη προπονα αφου κανεις ογκο θες και πρωτεϊνη και υδατανθρακα,που κανονικα θες περισσοτερο υδατανθρακα αφου πρεπει να ειναι η διατροφη σου 45% υδατανθρακες 30% πρωτεϊνη και 25 % λιπαρα

Εγω π.χ. τρωω τη πρωτεϊνη (οτιδηποτε γρηγορης απορροφησης) σαν δλδ ασπραδι αυγων και μετα τρωω 60-70 γραμμαρια μουσλι με 3 κουταλιες μελι.Μπολικος υδατανθρακας.Και εγω διατροφη ογκου κανω.Τωρα αν καποιος εχει να με διορθωσει πολυ ευχαριστως :toast:

Apostolis123
23-02-11, 15:02
Το θεμα ειναι μετα τη προπονα να παρεις και πρωτεϊνη και υδατανθρακα.Αν θες βαλε μετα το πρωϊνο αλλα και μετα τη προπονα ειναι πολυ συμαντικη η πρωτεϊνη

Μετα τη προπονα αφου κανεις ογκο θες και πρωτεϊνη και υδατανθρακα,που κανονικα θες περισσοτερο υδατανθρακα αφου πρεπει να ειναι η διατροφη σου 45% υδατανθρακες 30% πρωτεϊνη και 25 % λιπαρα

Εγω π.χ. τρωω τη πρωτεϊνη (οτιδηποτε γρηγορης απορροφησης) σαν δλδ ασπραδι αυγων και μετα τρωω 60-70 γραμμαρια μουσλι με 3 κουταλιες μελι.Μπολικος υδατανθρακας.Και εγω διατροφη ογκου κανω.Τωρα αν καποιος εχει να με διορθωσει πολυ ευχαριστως :toast:

ΝΑ σε ρωτησω το μουσλι τι ακριβως ειναι? Επισης το μελι κανει να το καταναλωνω μετα την προπονηση? εχω ακουσει οτι επειδη εχει φρουκτοζη δν ειναι και τοσο καλο, τεινει να γινει λιπος και κατι τετοια εχω ακουσει.

TheWorst
23-02-11, 15:06
ΝΑ σε ρωτησω το μουσλι τι ακριβως ειναι? Επισης το μελι κανει να το καταναλωνω μετα την προπονηση? εχω ακουσει οτι επειδη εχει φρουκτοζη δν ειναι και τοσο καλο, τεινει να γινει λιπος και κατι τετοια εχω ακουσει.


Αρκετοι εδω μεσα θα σε πουν οτι μετα τη προπονηση 2 κουταλιες μελι ειναι καλο.Τωρα για αυτο (οτι αποθηκευεται σαν λιπος) εγω (με τη λογικη) δε νομιζω να ισχυει καθως και ο μεταβολισμος μετα τη προπονηση ειναι σε πολυ υψηλα επιπεδα..

Το μουσλι αν πας στο σουπερμαρκετ εκει που ειναι τα δημητριακα θα δεις.Με μελι παντως αμ αμ πολυ ωραια γευση..Το γραφει και πανω στη συσκευασια "Musli"

Apostolis123
23-02-11, 15:41
Αρκετοι εδω μεσα θα σε πουν οτι μετα τη προπονηση 2 κουταλιες μελι ειναι καλο.Τωρα για αυτο (οτι αποθηκευεται σαν λιπος) εγω (με τη λογικη) δε νομιζω να ισχυει καθως και ο μεταβολισμος μετα τη προπονηση ειναι σε πολυ υψηλα επιπεδα..

Το μουσλι αν πας στο σουπερμαρκετ εκει που ειναι τα δημητριακα θα δεις.Με μελι παντως αμ αμ πολυ ωραια γευση..Το γραφει και πανω στη συσκευασια "Musli"

Ειναι σε κουτι οπως τα δημητριακα και τα ανακατευω με μελι? ή ειναι bars
Δηλαδη ειναι υδατανθρακας?

TheWorst
23-02-11, 18:22
Ναι ειναι υδατανθρακας και ειναι σε κουτι οπως οπως και τα αλλα δημητριακα..Αν θες αντι μουσλι παρε quaker.

Apostolis123
24-02-11, 00:01
Ναι ειναι υδατανθρακας και ειναι σε κουτι οπως οπως και τα αλλα δημητριακα..Αν θες αντι μουσλι παρε quaker.

επειδη νομιζω οτι τα αυγα δεν πρεπει να τα τρωω καθημερινα αλλα μερα παρα μερα εχεις καμια ιδεα πως να παρω τις πρωτεινες?Ανεβαζουν την χολιστερηνη τα αυγα

TheWorst
24-02-11, 00:05
1-Αυτο γινεται μονο σε μεγαλες ποσοτητες,πολλοι υποστηριζουν οτι δεν ισχυει..
2-Τρως μονο το ασπραδι ρε φιλε,δηλαδη μονο το ασπρο και το κιτρινο απο μεσα το αφαιρεις (αυτο περιεχει και τη χοληστερολη αλλα ειναι πιο νοστημο)

Apostolis123
24-02-11, 00:13
1-Αυτο γινεται μονο σε μεγαλες ποσοτητες,πολλοι υποστηριζουν οτι δεν ισχυει..
2-Τρως μονο το ασπραδι ρε φιλε,δηλαδη μονο το ασπρο και το κιτρινο απο μεσα το αφαιρεις (αυτο περιεχει και τη χοληστερολη αλλα ειναι πιο νοστημο)

οκ φιλε ευχαριστω. Αμα εχεις και εσυ δικια σου διατροφη χωρις συμπληρωματα δειξτην μου αμα μπορεις να συγρινω

TheWorst
24-02-11, 00:18
Μπορω αλλα εδω και 1 μηνα παιρνω συμπληρωμα πρωτεϊνης..Πρεπει και εγω να κανω προσπαθεια με τη διατροφη και να κοψω τη πρωτεϊνη σε σακουλακια..Τελος παντων δες εδω τις διατροφες που ειναι αλλα αν επιμενεις θα ποσταρω και τη δικια μου,αλλα μη νομιζεις οτι ειναι παραδειγμα προς μιμηση :green: + το οτι ο καθενας εχει διαφορετικο σωματοτυπο μεταβολισμο και αλλοι πολλοι παραγοντες που μεσολαβουν..

Apostolis123
24-02-11, 00:21
Μπορω αλλα εδω και 1 μηνα παιρνω συμπληρωμα πρωτεϊνης..Πρεπει και εγω να κανω προσπαθεια με τη διατροφη και να κοψω τη πρωτεϊνη σε σακουλακια..Τελος παντων δες εδω τις διατροφες που ειναι αλλα αν επιμενεις θα ποσταρω και τη δικια μου,αλλα μη νομιζεις οτι ειναι παραδειγμα προς μιμηση :green: + το οτι ο καθενας εχει διαφορετικο σωματοτυπο μεταβολισμο και αλλοι πολλοι παραγοντες που μεσολαβουν..

αμα δεις την διατροφη μου με εναν προχειρο υπολογισμο πιστευεις οτι φτανω τα γραμμαρια πρωτεινης που πρεπει να καταναλωνω καθημερινα?

TheWorst
24-02-11, 00:30
Ειχα κανει καποιες διορθωσεις αμα δεις.Για την πρωτεϊνη κυριως οπως βλεπεις μετα τη προπονα που τρως μονο ενα κουλουρι..Φαε καλυτερα 1-2 μπανανες αλλα πριν τις μπανανες φαε 4 ασπραδια αυγων :thumbup:

Τωρα βλεπω 2 φορες την ημερα που εχεις κοτοπουλο ή μοσχαρι αλλα το θεμα ειναι οτι δε ξερω τι ποσοτητες τρως..Αμα τρως μισο πιατο ή 2 πιατα..

Apostolis123
24-02-11, 15:55
Ειχα κανει καποιες διορθωσεις αμα δεις.Για την πρωτεϊνη κυριως οπως βλεπεις μετα τη προπονα που τρως μονο ενα κουλουρι..Φαε καλυτερα 1-2 μπανανες αλλα πριν τις μπανανες φαε 4 ασπραδια αυγων :thumbup:

Τωρα βλεπω 2 φορες την ημερα που εχεις κοτοπουλο ή μοσχαρι αλλα το θεμα ειναι οτι δε ξερω τι ποσοτητες τρως..Αμα τρως μισο πιατο ή 2 πιατα..

την εχω αλλαξει λιγο τι διατροφη η προπονηση ειναι γυρω στις 3:30 με 5:00 και μετα απο την προπονηση τρωω 5-6 ασπραδια. Τωρα δν ξερω να τρωω και λιγο μουσλι με μελι οπως μου ειχες πει? Τωρα οσον αφορα τις ποσοτητες τρωω ας πουμε 150γρ κοτοπουλο ή γαλοπουλα ή μπριζολα ή κανα μπιφτεκι με μοσχαρισιο κιμα και τα συνοδευω με σαλατα ή 100γρ ρυζι ή 100γρ πατατα.Να ρε ρωτησω και ενα τελευταιο το κοτοπουλο αμα ειναι με πατατες στον φουρνο πειραζει? Δηλαδη δεν ξερω αμα χανει θρεπτικα συστατικα. Εχω υπολογισει περιπου οτι αυτη η διατροφη εχει 2800 θερμιδες συνολικα (πολυ περιπου) και οι θερμιδες συντηρησης μου ειναι 2200.Ειναι καλα νομιζεις?

TheWorst
24-02-11, 16:24
την εχω αλλαξει λιγο τι διατροφη η προπονηση ειναι γυρω στις 3:30 με 5:00 και μετα απο την προπονηση τρωω 5-6 ασπραδια. Τωρα δν ξερω να τρωω και λιγο μουσλι με μελι οπως μου ειχες πει? Τωρα οσον αφορα τις ποσοτητες τρωω ας πουμε 150γρ κοτοπουλο ή γαλοπουλα ή μπριζολα ή κανα μπιφτεκι με μοσχαρισιο κιμα και τα συνοδευω με σαλατα ή 100γρ ρυζι ή 100γρ πατατα.Να ρε ρωτησω και ενα τελευταιο το κοτοπουλο αμα ειναι με πατατες στον φουρνο πειραζει? Δηλαδη δεν ξερω αμα χανει θρεπτικα συστατικα. Εχω υπολογισει περιπου οτι αυτη η διατροφη εχει 2800 θερμιδες συνολικα (πολυ περιπου) και οι θερμιδες συντηρησης μου ειναι 2200.Ειναι καλα νομιζεις?

Μετα τα ασπραδια που θα φας φαε αν δε θες μουσλι 2 μπανανες για υδατανθρακα.

Κοιτα τωρα το να συνοδευεις κοτοπουλο ή μπριζολα με σαλατα ή ρυζι ή πατατα εχει μεγαλη διαφορα..Αλλο δινει η σαλατα..Αλλο δινει το ρυζι και η πατατα..Εγω σε συμβουλευω και σαλατα να εχεις και ρυζι ή πατατα

Πιστευω οτι δε πειραζει.Απλως επειδη μαγειρευεται με λαδι νομιζω πρεπει και απο κει να υπολογισεις θερμιδες και ιδιως τα λιπαρα.Καλυτερα βεβαια να ειναι ελαιολαδο και οχι παρα πολυ..

Ετσι πας για ογκο.Καλα ειναι πιστευω +600 θερμιδες.

Και δε χανει απτα συστατικα του το κοτοπουλο αν ειναι στο φουρνο με πατατες αλλα νομιζω οτι (εδω τωρα ειναι αλλο θεμα περι απορροφητικοτητας) οτι αφου ειναι με λαδι και το λαδι ειναι λιπαρο μετα τη προπονηση θα δευμευσει στο στομαχι και δε θα μπορεσει να απορροφηθει γρηγορα απτον οργανισμο η πρωτεϊνη που περιεχει το κοτοπουλο.

Για το τελευταιο βεβαια θα ηταν καλο να ακουσουμε και αλλες γνωμες,αλλα επειδη αυτο εχω διαβασει και καταλαβει γενικως τα λιπαρα δεσμευουν την απορροφηση οπως αν το γαλα ειναι πανω απο 0% τοτε και εδω με τη λογικη θα ειναι το ιδιο.

Apostolis123
24-02-11, 18:14
Μετα τα ασπραδια που θα φας φαε αν δε θες μουσλι 2 μπανανες για υδατανθρακα.

Κοιτα τωρα το να συνοδευεις κοτοπουλο ή μπριζολα με σαλατα ή ρυζι ή πατατα εχει μεγαλη διαφορα..Αλλο δινει η σαλατα..Αλλο δινει το ρυζι και η πατατα..Εγω σε συμβουλευω και σαλατα να εχεις και ρυζι ή πατατα

Πιστευω οτι δε πειραζει.Απλως επειδη μαγειρευεται με λαδι νομιζω πρεπει και απο κει να υπολογισεις θερμιδες και ιδιως τα λιπαρα.Καλυτερα βεβαια να ειναι ελαιολαδο και οχι παρα πολυ..

Ετσι πας για ογκο.Καλα ειναι πιστευω +600 θερμιδες.

Και δε χανει απτα συστατικα του το κοτοπουλο αν ειναι στο φουρνο με πατατες αλλα νομιζω οτι (εδω τωρα ειναι αλλο θεμα περι απορροφητικοτητας) οτι αφου ειναι με λαδι και το λαδι ειναι λιπαρο μετα τη προπονηση θα δευμευσει στο στομαχι και δε θα μπορεσει να απορροφηθει γρηγορα απτον οργανισμο η πρωτεϊνη που περιεχει το κοτοπουλο.

Για το τελευταιο βεβαια θα ηταν καλο να ακουσουμε και αλλες γνωμες,αλλα επειδη αυτο εχω διαβασει και καταλαβει γενικως τα λιπαρα δεσμευουν την απορροφηση οπως αν το γαλα ειναι πανω απο 0% τοτε και εδω με τη λογικη θα ειναι το ιδιο.


Τι εννοεις +600? πρεπει να καταναλωνω 600 θερμιδες ακομα ή η διατροφη ειναι +600 θερμιδες παραπανω απο οτι υπολογιζα?

Pavlos17
24-02-11, 18:16
φιλε,αν θες την γνωμη μου,ασε τους αριθμους απεξω,και δουλεψε με την συνειδηση...απλα προσπαθησε να τρως πολυ,και καθαρη τροφη με 1 cheat meal την βδομαδα...δεν ειναι αναγκη να ζοριζεις τον εαυτο σου με μια διατροφη απο τοσο νωρις,και θα βαρεθεις και συντομα.

Devil
24-02-11, 18:18
1ο Γευμα
7:30-8:00:
60γρ. κουακερ
1 ποτηρι γαλα 1.5%
2 ολοκληρα αυγα βραστα
1 μπανανα
1 κουταλια του γλυκου φυστικοβουτυρο

2ο γευμα
10:00-10:30:
2 τοστ με γαλοπουλα,τυρι και μαρουλι

3ο Γευμα
14:15-14:30:
200γρ. Ψητο κοτοπουλο με ριζι + σαλατα ή
γαλοπουλα με ριζι + σαλατα ή
μπριζολα χοιρηνη με ριζι + σαλατα ή
μια φορα τη βδομαδα οσπρια ή λαδερο.
Γενικα οτι εχει σπιτι μπορει και μακαρονια καμια μερα ή και πατατα ψητη
φροντιζε παντα να υπαρχει πηγη πρωτεινης + υδατανθρακες

Προπονηση 15:30-17:00 ή 16:00-17:30

4ο Γευμα
18:00:
οτι και στο 2ο


5ο Γευμα
20:00:
οτι και στο 3ο

6ο Γευμα
22:30-23:00:
1 γιαουρτι 2%

TheWorst
24-02-11, 18:25
Τι εννοεις +600? πρεπει να καταναλωνω 600 θερμιδες ακομα ή η διατροφη ειναι +600 θερμιδες παραπανω απο οτι υπολογιζα?

+600 απο τις θερμιδες συντηρησης αυτο εννοω.

Ο Παυλος εχει εν μερει δικιο οτι απο τοσο μικρη ηλικια να τα υπολογιζεις καθε θερμιδα πρωτεϊνη κλπ μπορει να βαραθεις αλλα απο την αλλη αν δεις οτι αυτο δουλευει παρα πολυ πανω σου και δεις θετικες αλλαγες (τετοιες ισως που δε θα μπορουσες με το ματι) να "πορωθεις" και να συνεχισεις ακομα πιο δυναμικα προσπαθωντας για το καλυτερο.

ΜΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ ΑΥΤΗ!

Apostolis123
24-02-11, 18:26
Δηλαδη μετα την προπονηση γιατι να μην φαω ασπραδια αυγων που ειναι η καλυτερη πηγη πρωτεινης?

Devil
24-02-11, 18:28
Δηλαδη μετα την προπονηση γιατι να μην φαω ασπραδια αυγων που ειναι η καλυτερη πηγη πρωτεινης?

γιατι δεν εχει νοημα.... μην νομιζεις οτι με τα ασπραδια θα κερδισεις τιποτα παραπανω...

στη φαση που εισαι θες θερμιδες.... καλες θερμιδες... και αυτος ειναι ο καλητερος τροπος να της παρεις...

Apostolis123
24-02-11, 18:45
+600 απο τις θερμιδες συντηρησης αυτο εννοω.

Ο Παυλος εχει εν μερει δικιο οτι απο τοσο μικρη ηλικια να τα υπολογιζεις καθε θερμιδα πρωτεϊνη κλπ μπορει να βαραθεις αλλα απο την αλλη αν δεις οτι αυτο δουλευει παρα πολυ πανω σου και δεις θετικες αλλαγες (τετοιες ισως που δε θα μπορουσες με το ματι) να "πορωθεις" και να συνεχισεις ακομα πιο δυναμικα προσπαθωντας για το καλυτερο.

ΜΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ ΑΥΤΗ!

κοιταξε επειδη παλια ημουν πιο βαρης γυρω στα 80 κιλα και πηγαινα και σε διαιτολογο για να τα χασω εχω εξηκειωθει με τα γραμμαρια και αυτα οποτε ειμαι ενταξει.

Apostolis123
24-02-11, 19:11
Παιδια Ενα φουσκωμα που νιωθω στην κοιλια ειναι φυσιολογικο? Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις και αν σας κουρασα.

beefmeup
24-02-11, 19:18
Παιδια Ενα φουσκωμα που νιωθω στην κοιλια ειναι φυσιολογικο? Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις και αν σας κουρασα.

παραφαγες..δοκιμασε καμια σοδα..
κ δεν μας κουρασες:)

Apostolis123
24-02-11, 19:22
παραφαγες..δοκιμασε καμια σοδα..
κ δεν μας κουρασες:)

Εγω πιστευα μηπως ηταν απο τη διατροφη αλλα ενταξει ισως να μην εχω συνηθησει γιατι την εχω αρχισει εδω και 6-7 μερες.

beefmeup
24-02-11, 19:24
Εγω πιστευα μηπως ηταν απο τη διατροφη αλλα ενταξει ισως να μην εχω συνηθησει γιατι την εχω αρχισει εδω και 6-7 μερες.

ε,αυτο εννοω,οτι μπορει να σου επεσε λιγο βαρια για αρχη..

Apostolis123
25-02-11, 15:19
να σε ρωτησω κατι το βραδυνο μετα απο ποση ωρα μετα το γυμναστηριο πρεπει να το τρωω?

TheWorst
25-02-11, 15:48
Εξαρταται..Αν κανεις γυμναστηριο το βραδυ..Ειναι σχεδον αμεσως..

Apostolis123
25-02-11, 15:50
Εξαρταται..Αν κανεις γυμναστηριο το βραδυ..Ειναι σχεδον αμεσως..

κανω γυρω στις 15:30 καθε μερα εκτος παρασκευης που παω στις 18:30. Εχω ξεχασει να σας πω οτι εχω 15% λιπος πιστευετε ειναι καλα?

TheWorst
26-02-11, 01:30
κανω γυρω στις 15:30 καθε μερα εκτος παρασκευης που παω στις 18:30. Εχω ξεχασει να σας πω οτι εχω 15% λιπος πιστευετε ειναι καλα?

Οσο αφορα το λιπος θες λιγο να το μειωσεις περιπου στα 11-12 θα'ναι καλα,αλλα κατω απο 10 μη κατεβεις

Οσο αφορα το βραδυνο:

Στις 15.30 που εχεις θα φας μετα πρωτεϊνη κλπ κλπ και για βραδυνο εννοω γυρω στις 8-8.30 μπορεις να φας κοτοπουλο με ρυζι ή κατι τετοιο

Και επειτα πριν κοιμηθεις θα φας ενα γιαουρτι (2%)

Οταν εχεις 18:30

Μετα απο προπονα θα φας πρωτεϊνη,επειτα υδατανθρακα και μετα κατα τις 9-9.30 θα φας αλλα σε μικροτερη ποσοτητα το ιδιο με το πριν και επισης πριν κοιμηθεις παλι (υποθετω οτι κοιμασαι 23.00 - 00.00) ενα γιαουρτι 2%

Apostolis123
26-02-11, 13:25
το λιπος το βλεπω σε μια ζυγαρια που εχω γινετε να το μετρηση με αλλο τροπο που να ειναι πιο ακριβεστερος? Αμα ισχυει το 15% τοτε θα πρεπει να κατεβασω αρκετα τις ποσοτητες, να κανω κατι σαν διαιτα για να πεσει το λιπος αλλιως πως γινετε να πεσει μονο με την γυμναστικη και με μια διατροφη 6 γευματων

TheWorst
26-02-11, 13:28
Στο γυμναστηριο δε το μετρας?

Apostolis123
26-02-11, 13:37
Στο γυμναστηριο δε το μετρας?

ναι με μια ηλεκτρονικη ζυγαρια που εχει.

TheWorst
26-02-11, 14:52
Ε με αυτη να το κανεις.Μετραει με ακριβεια γραμμαριου και βγαζει ποσοστα λιπους % μυϊκη μαζα κατακρατηση υγρων θερμιδες συντηρησης..Και αλλα..

Apostolis123
26-02-11, 15:41
Ε με αυτη να το κανεις.Μετραει με ακριβεια γραμμαριου και βγαζει ποσοστα λιπους % μυϊκη μαζα κατακρατηση υγρων θερμιδες συντηρησης..Και αλλα..


εγω πιστευω πως αμα παει αλλος ενας ανθρωπος και ζυγηστει με ιδιο υψος και κιλα σαν και εμενα θα του δειχνει το ιδιο λιπος.

TheWorst
26-02-11, 15:46
Το λιπος δεν εχει σχεση τοσο με τα κιλα.
Ή μαλλον για να το διατυπωσω πιο σωστα.. Εξαρταται τα κιλα τι ειναι..Αν ειναι μυϊκη μαζα ή λιπος..

Για αυτο και bodybuilders που ειναι 1.80 και 100 + κιλα εχουν κοιλιακους εφοσον εχουν 3-4 % λιπος..

Apostolis123
26-02-11, 16:16
να σε ρωτησω κατι αλλο τωρα επειδη το μετα προπονητικο που τρωω 5-6 ασπραδια αυγων και 1 μπανανα απεχει κανα τετραωρο μηπως 45-1 ωρα μετα την προπονηση να πινω και ενα ποτηρι γαλα 0%?

TheWorst
26-02-11, 18:13
Φιλε ενα τετραωρο ειναι ΠΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ!

Εγω θα σε συμβουλευα αν π.χ. εχεις φροντηστηρια και τετοια (επειδη πολλα παιδια εχουν τετοιο "προβλημα") να παιρνεις ας πουμε ενα σαντουϊτς με κοτοπουλο ή γαλοπουλα μαζι σου για να φας αμεσως μετα τη προπονα.

και 1 ωρα παλι εμενα πολυ μου φαινεται.

Apostolis123
26-02-11, 18:39
Φιλε ενα τετραωρο ειναι ΠΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ!

Εγω θα σε συμβουλευα αν π.χ. εχεις φροντηστηρια και τετοια (επειδη πολλα παιδια εχουν τετοιο "προβλημα") να παιρνεις ας πουμε ενα σαντουϊτς με κοτοπουλο ή γαλοπουλα μαζι σου για να φας αμεσως μετα τη προπονα.

και 1 ωρα παλι εμενα πολυ μου φαινεται.

δηλαδη συνεχιζω τα 5-6 ασπραδια και τη μια μπανανα(μπορει μερικες μερες αντι μπανανα μια φρυγανια με μελι και ταχινι)10 λεπτα μετα την προπονηση και μετα απο μια ωρα ενα σαντουιτς που μου ειπες και μετα απο 3 ωρες βραδυνο και προ υπνου γιαουρτι

TheWorst
26-02-11, 18:43
δηλαδη συνεχιζω τα 5-6 ασπραδια και τη μια μπανανα(μπορει μερικες μερες αντι μπανανα μια φρυγανια με μελι και ταχινι)10 λεπτα μετα την προπονηση και μετα απο μια ωρα ενα σαντουιτς που μου ειπες και μετα απο 3 ωρες βραδυνο και προ υπνου γιαουρτι

Μετα τη προπονα πως θα φας τα ασπαραδια αφου απεχει 4 ωρες??

Τα αλλα ειναι οκ.

Apostolis123
26-02-11, 18:46
Μετα τη προπονα πως θα φας τα ασπαραδια αφου απεχει 4 ωρες??

Τα αλλα ειναι οκ.

Το μετα προπονητικο το τρωω κανονικα (5-6 ασπραδια με μια μπανανα η φρυγανια με μελι και ταχινι). Τωρα το μεταπροπονητικο με το βραδυνο απεχουν περιπου 4 ωρες

TheWorst
26-02-11, 18:54
Ειναι πολυ.

Δεν μπορεις να τις κανεις 2-2.5 ωρες?

Απλα να φανταστω 15.30-17.00 --> Φαϊ και μετα βραδυνο 21.00 ?

Apostolis123
26-02-11, 19:58
παω γυμναστηριο 15:30 με 16:30 ή και μεχρι τις 17:00 καμια φορα. Αρα στις 17:10 περιπου τρωω τα 5-6 ασπραδια με μια μπανανα και μετα απο 4 ωρεςτρωω το βραδυνο και λεω αναμεσα στις 17:10 με τις 21:00 περιπου που θα φαω βραδυνο να τρωω τιποτα αλλο? ή κανα γαλα 0% για πρωτεινη?
Ενταξει αυτο συμβαινει γυρω στις τρεις φορες τη βδομαδα

TheWorst
26-02-11, 20:13
παω γυμναστηριο 15:30 με 16:30 ή και μεχρι τις 17:00 καμια φορα. Αρα στις 17:10 περιπου τρωω τα 5-6 ασπραδια με μια μπανανα και μετα απο 4 ωρεςτρωω το βραδυνο και λεω αναμεσα στις 17:10 με τις 21:00 περιπου που θα φαω βραδυνο να τρωω τιποτα αλλο? ή κανα γαλα 0% για πρωτεινη?
Ενταξει αυτο συμβαινει γυρω στις τρεις φορες τη βδομαδα

Βαλε αναμεσα 17.10-21.00 περιπου π.χ. στις 7-7.30 λιγο πρωτεϊνη μαζι με υδατανθρακα αφου κανεις και διατροφη ογκου..

Εκει μπορει να μπει το σαντουϊτς που σου ελεγα..2 φετες ψωμι ολικης αλεσης με 2-3 φετες γαλουλα και εισαι μια χαρα (μη σου πω οτι θα σου ερθει και βαρυ :D)

Apostolis123
27-02-11, 00:33
Αποφασισα να υπολογισω περιπου τις θερμιδες της διαιτας ανα γευμα αλλα και συνολικα στο τελος:

1ο Γευμα
7:30-8:00:
60-70γρ. κουακερ
1 ποτηρι γαλα 1.5%
1 μπανανα
(γυρω στις 500 θερμιδες)

2ο γευμα
10:00-10:30:
1 τοστ με γαλοπουλα,τυρι και μαρουλι
(γυρω στις 400 θερμιδες)

3ο Γευμα
14:15-14:30:
150γρ. Ψητο κοτοπουλο με ρυζι(90γρ) + σαλατα ή γαλοπουλα με ρυζι + σαλατα ή μια μπριζολα χοιρηνη με ρυζι + σαλατα ή μια φορα τη βδομαδα οσπρια ή λαδερο.Γενικα οτι εχει σπιτι μπορει και μακαρονια καμια μερα ή και πατατα ψητη(170γρ)
(γυρω στις 700 θερμιδες)

Προπονηση 15:30-17:00

4ο Γευμα
17:10
5-6 βραστα ασπραδια αυγων
1 μπανανα
(γυρω στις 250 θερμιδες)

5ο Γευμα
20:00:
Λιγο απο το μεσημεριανο ή και στην ιδια ποσοτητα.Ισως και μια κονσερβα τονο σε νερο με λιγο ριζι αμα δεν εχει μεινει τιποτα απο το μεσημερι
(γυρω στις 700 θερμιδες)

6ο Γευμα
22:30-23:00:
1 γιαουρτι 2%
(200 θερμιδες)

Οι θερμιδες συντηρησης μου ειναι 2100-2200 περιπου απο οτι υπολογισα και οι θερμιδες της διατροφης 2750.Μηπως να μειωσω λιγο ακομα?

giannis64
27-02-11, 14:29
η θερμιδες συντηρησης σου ειναι γυρο στις 2620. οποτε υπολογησε.

προσπαθησε να εχεις σε ολα τα γευματα σου πρωτεινη υδατανθρακα και λιπαρα σε σωστες περιπου αναλογιες. πχ στο πρωτο σου γευμα η πρωτεινη σου ειναι λιγη, οπως και στο ενα απο τα πιο σοβαρα γευματα σου που ειναι το μεταπροπονητικο, ειναι λιγο σε θερμιδες. ανεβασε τις θερμιδες στο μεταπροπονητικ και κατεβασε απο τα γευματα που ερχοντε μετα απο το μεταπροπονητικο.

αν ειναι πρωτη φορα που μπαινεις σε διατροφη, μην εισαι πολυ αυστηρος με αυτην. η ηλικια σου σου επιτρεπει να κανεις πολλες δοκημες και να καταληξεις σε ασφαλη δικα σου συμπερασματα.

Apostolis123
27-02-11, 14:32
οι θερμιδες συντηρησης μου ειναι 2600? εγω γιατι τις βγαζω 2200 περιπου.Δηλαδη να βαλω κανα 2 αυγα στο πρωινο και στο μεταπροπονητηκο να βαλω και αλλα ασπραδια?(ηδη ειναι 6 ποσα παραπανω....).Αποτι υπολογισα η διατροφη ειναι περιπου 2750 θερμιδες κοιτα και εσυ να μου πεις μετα απο καθε γευμα γραφω ποσες θερμιδες εχει συνολικα τωρα δεν ξερω αν ειναι σωστα ριξε και εσυ μια ματια.

giannis64
27-02-11, 14:34
στο πρωινο σου να βαλεις 4-5 ασπραδια και στο μεταπροπονητικο να βαλεις ρυζακι και καμια σαλατα με λαδι.

στο μεταπροπονητικο η πρωτεινη ειναι οκ, οποτε οχι αλλα αυγα.

Apostolis123
27-02-11, 14:37
δηλαδη μετα την προπονηση να κρατησω τα ασπραδια με την μπανανα και μετα απο καμια ωρα να φαω κοτοπουλο ή γαλοπουλα ή κανα τονο σε νερο με ρυζι ή πατατα και σαλατα?
Και κατι ακομα πως υπολογιζω τις θερμιδες συντηρησης μου γιατι πρεπει να εχω κανει καπιο λαθος

giannis64
27-02-11, 14:42
στις 18.00 που ειναι μιση ωρα μετα την προπονηση σου θα βαλεις το πιο δυνατο σου γευμα.

πχ αυτο που εχεις στης 20.00 το βαζεις μετα την προπονηση (η σαν το μεσημεριανο) και στης 20.00 βαζεις τα ασπραδια με μια σαλατα και λιγο ρυζι. την μπανανα αστην.

Apostolis123
27-02-11, 14:44
στις 18.00 που ειναι μιση ωρα μετα την προπονηση σου θα βαλεις το πιο δυνατο σου γευμα.

πχ αυτο που εχεις στης 20.00 το βαζεις μετα την προπονηση (η σαν το μεσημεριανο) και στης 20.00 βαζεις τα ασπραδια με μια σαλατα και λιγο ρυζι. την μπανανα αστην.

α οκ γιατι νομιζα οτι χρειαζομαι κατι να ανεβασει τα επιπεδα της ινσουλινης μετα το γυμναστηριο και ειδα οτι ολοι εχουν αυγα

giannis64
27-02-11, 14:50
Eλληνικος θερμιδομετριτης μπαινετε στον φακελο MENU μετα METRITIS και εκει μεσα εχει ενα εικονιδιο που γραφει SETUP και απο εκει εγκατασταση

http://rapidshare.com/files/126895173/Vita.rar

και ακομα ενα
http://rapidshare.com/files/126895591/Trofima.pdf
και ακομα ενα
http://www.bodybuilding.com/fun/nutrient.htm



http://www.foodcount.com/

κατεβασε ενα απο αυτα για να μετρας τις θερμιδες σου.

αν θες και καλα να ανεβαζεις την ινσουλινη σου θα πρεπει να εχεις αμεσω μεταπροπονητικο με πρωτεινη και μπανανα,(σου ποσταρω την μπανανα γιατι εσυ την ανεφερες. μπορεις να βαλεις και πολλα αλλα για υδατανθρακα στην θεση της.) και οχι μετα απο μιση ωρα. αν ειναι να κανεις γευμα μετα απο μιση ωρα καλυτερα κανε ενα πλουσιο γευμα.

Apostolis123
27-02-11, 14:53
κατεβασε ενα απο αυτα για να μετρας τις θερμιδες σου.

αν θες και καλα να ανεβαζεις την ινσουλινη σου θα πρεπει να εχεις αμεσω μεταπροπονητικο με πρωτεινη και μπανανα,(σου ποσταρω την μπανανα γιατι εσυ την ανεφερες. μπορεις να βαλεις και πολλα αλλα για υδατανθρακα στην θεση της.) και οχι μετα απο μιση ωρα. αν ειναι να κανεις γευμα μετα απο μιση ωρα καλυτερα κανε ενα πλουσιο γευμα.

συνηθως ετρωγα τα ασπραδια και τη μπανανα μετα απο το γυμναστηριο κατευθειαν και μετα απο μια μιαμηση ωρα το βραδυνο.Οταν λες πρωτεινη εννοεις συμπληρωμα ε?

giannis64
27-02-11, 15:03
κατσε αποστολη γιατι μπερδευμαστε. εσυ γραφεις οτι 17.30 τελειωνεις την προπονηση και 18.00 τα τρως. αν τα τρως αμεσως μετα την προπονηση αυτα που εγραψες τοτε εισαι οκ.

Apostolis123
27-02-11, 15:08
κατσε αποστολη γιατι μπερδευμαστε. εσυ γραφεις οτι 17.30 τελειωνεις την προπονηση και 18.00 τα τρως. αν τα τρως αμεσως μετα την προπονηση αυτα που εγραψες τοτε εισαι οκ.

Ναι συγνωμη δικο μου λοθος μεσα στα επομενα 10 λεπτα τα τρωω.Τωρα το θεμα ειναι οτι το μεταπροπονητηκο που ειναι τα ασπραδια με την μπανανα με το βραδυνο απεχουν 4 ωρες 3 φορες τη βδομαδα

giannis64
27-02-11, 15:10
αν το θεμα που αργεις να κανεις το επομενο γευμα σου ειναι κανα φροντηστηριο η κατι τετοιο, βαλε κανα τοστακι αναμεσα και εισαι οκ.

Apostolis123
27-02-11, 15:12
οκ δηλαδη απο ποσοτητες και θερμιδες και τετοια ειναι ενταξει για τα κιλα και το υψος μου ε?Κατεβασα αυτο το πρωτο απο το rapidshare και μου γραφει 1750 θερμιδες την ημερα με δεικτη φυσικης δραστηριοτητας 1.8 ελεος

Apostolis123
01-03-11, 22:37
Παιδια πιστευετε οτι αυτη η διατροφη που βλεπετε για εναν 17χρονο 68 κιλα και 174 υψος ειναι σχετικα καλη?Γιατι σε 2 βδομαδες που την κανω περιπου εχω παρατηρησει να εχει μεγαλωσει λιγο η κοιλια μου.Αμα μπορειτε ριξτε μια ματια στη διατροφη και πειτε μου

giannis64
01-03-11, 23:41
τι θελεις να πεις οτι μεγαλωσε η κοιλια σου? εισι σαν γκαστρομενος δηλαδη?

Apostolis123
02-03-11, 21:18
κοιταξε οταν γυρναω απο το gym την νιωθω καλα την κοιλια μου αλλα γενικα μεσα στη μερα συνηθως το πρωι δηλαδη με το που φαω το γαλα με τη βρωμη εχω αρχισει να πσιλοφουσκωνω νιωθω καπως φουσκωμενος.

κουλης
02-03-11, 21:25
κοιταξε οταν γυρναω απο το gym την νιωθω καλα την κοιλια μου αλλα γενικα μεσα στη μερα συνηθως το πρωι δηλαδη με το που φαω το γαλα με τη βρωμη εχω αρχισει να πσιλοφουσκωνω νιωθω καπως φουσκωμενος.

λογικο ειναι ρε συ! το γαλα με την καζεινη πειζει στην κοιια σου και η βρωμη φουσκωνει λογικο ειναι νατ ην νιωθεις φουσκομενη! το ιδιο παθαινω και εγω οποτε τα συνδιαζω

Apostolis123
02-03-11, 21:30
ενταξει σιγουρα θα μεγαλωσει λιγο το στομαχι οσο περναει ο καιρως και κανω διατροφη ογκου εφοσον τρεφομαι με παραπανω θερμιδες απο τα κανονικα επιπεδα

κουλης
02-03-11, 23:50
ενταξει σιγουρα θα μεγαλωσει λιγο το στομαχι οσο περναει ο καιρως και κανω διατροφη ογκου εφοσον τρεφομαι με παραπανω θερμιδες απο τα κανονικα επιπεδα

αμα δεις οτι παραμενει το φουσκωμα κοψε για 2-3 μερες τον υδατανθρακα και αυξασε τα λιπαρα για να σεγνωσεις λιγακι και να ερθει η κοιλια στην θεση της

Apostolis123
03-03-11, 00:15
δηλαδη να κοψω και τη βρωμη απο το πρωι και τις μπανανες ρυζια μακαρονια,πατατες κ.τ.λ ε?

Apostolis123
05-03-11, 23:17
Λοιπον παιδια μετα απο πολυ σκεψη και ψαξιμο κατεληξα σε μια διατροφη την οποια θελω να σας παρουσιασω και να ακουσω τι γνωμη σας καθως απο την τριτη θα αρχισω 6 μερες τη βδομαδα γυμναστιριο.Επισης εχω υπολογισει περιπου την ποσοτητα της πρωτεινης που πρεπει να σαμβαλω καθημερινως και ειναι 140γρ περριπου οποτε προσπαθησα να την μοιρασω σε 6 γευματα αλλα θελω και τις διορθωσεις σας.Ευχαριστω εκ των πρωτερων.

Γευμα 1ο:το πρωι
7:30:
1scoup whey protein της ON(δεν ξερω αμα χριαζετε παραπανω και αν πρεπει να την πινω μαζι με γαλα αλλιως θα βαζω νερο)
1ποτηρι γαλα
60γρ κουακερ
1μπανανα

Γευμα 2ο:
11:00:
1τοστ με 2 φετες ολικης αλεσης,2φετες γαλοπουλα βραστη,τυρι cottage χαμιλων λιπαρων και μαρουλι(Εδω θελω τη συμβουλη σας για το αν χρειαζετε παραπανω γαλοπουλα)

Γευμα 3ο:
14:30:
150γρ γαλοπουλα+100γρ ρυζι ή μακαρονια ή πατατα+σαλατα(1 κουταλια ελαιολαδο) ή 150γρ κοτοπουλο στηθος+100γρ ρυζι ή μακαρονια ή πατατα+σαλατα(1 κουταλια ελαιολαδο) ή μια μπριζολα χοιρηνη ή μοσχαρισια +100γρ ρυζι ή μακαρονια ή πατατα+σαλατα(1κουταλια ελαιολαδο.Και μια φορα τη βδομαδα οσπριο ή λαδερο

Προπονηση:16:30-17:30
Γευμα 4ο(Μεταπροπονητικο)10 λεπτα μετα την προπονηση:
1scoup whey με γαλα ή νερο(εδω θελω τη συμβουλη σας με να το βαλω με γαλα ή νερο για πιο γρηγορη απορροφηση παντα) και μια μπανανα για υδατανθρακα

Γευμα 5ο:
20:30:
ιδιο με το 3 αλλα αν δεν εχει μεινει κοτοπουλο και τετοια τρωω τονο+ρυζι

Γευμα 6ο:
23:30
ενα γιαουρτι 2% και κανα αμυγδαλο ωμο με τη φλουδα(μηπως να περνω χωρις τη φλουδα?)

Ακομα θα ηθελα να επισημανω οτι ειμαι 1.74 υψος και 68 κιλα.Ηπρωτεινη που χρησιμοποιω ειναι της ON 100% Whey gold standard και ειναι και isolate

Apostolis123
06-03-11, 20:44
καμια γνωμη?

Titanium
06-03-11, 21:45
Λοιπον παιδια μετα απο πολυ σκεψη και ψαξιμο κατεληξα σε μια διατροφη την οποια θελω να σας παρουσιασω και να ακουσω τι γνωμη σας καθως απο την τριτη θα αρχισω 6 μερες τη βδομαδα γυμναστιριο.Επισης εχω υπολογισει περιπου την ποσοτητα της πρωτεινης που πρεπει να σαμβαλω καθημερινως και ειναι 140γρ περριπου οποτε προσπαθησα να την μοιρασω σε 6 γευματα αλλα θελω και τις διορθωσεις σας.Ευχαριστω εκ των πρωτερων.

Γευμα 1ο:το πρωι
7:30:
1scoup whey protein της ON(δεν ξερω αμα χριαζετε παραπανω και αν πρεπει να την πινω μαζι με γαλα αλλιως θα βαζω νερο)Εδω πιες την γουεη με γαλα
1ποτηρι γαλα
60γρ κουακερ
1μπανανα

Γευμα 2ο:
11:00:
1τοστ με 2 φετες ολικης αλεσης,2φετες γαλοπουλα βραστη,τυρι cottage χαμιλων λιπαρων και μαρουλι(Εδω θελω τη συμβουλη σας για το αν χρειαζετε παραπανω γαλοπουλα)Μια χαρα ειναι αν θες φαε 2 τετια;)

Γευμα 3ο:
14:30:
150γρ γαλοπουλα+100γρ ρυζι ή μακαρονια ή πατατα+σαλατα(1 κουταλια ελαιολαδο) ή 150γρ κοτοπουλο στηθος+100γρ ρυζι ή μακαρονια ή πατατα+σαλατα(1 κουταλια ελαιολαδο) ή μια μπριζολα χοιρηνη ή μοσχαρισια +100γρ ρυζι ή μακαρονια ή πατατα+σαλατα(1κουταλια ελαιολαδο.Και μια φορα τη βδομαδα οσπριο ή λαδερο
καλο
Προπονηση:16:30-17:30προσεξε να ειναι περιπου 2 ωρες μετα το 3ο γευμα
Γευμα 4ο(Μεταπροπονητικο)10 λεπτα μετα την προπονηση:
1scoup whey με γαλα ή νερο(εδω θελω τη συμβουλη σας με να το βαλω με γαλα ή νερο για πιο γρηγορη απορροφηση παντα) και μια μπανανα για υδατανθρακα
Εδω πιες την με νερο
Γευμα 5ο:
20:30:
ιδιο με το 3 αλλα αν δεν εχει μεινει κοτοπουλο και τετοια τρωω τονο+ρυζι
Μια χαρα ειναι
Γευμα 6ο:
23:30
ενα γιαουρτι 2% και κανα αμυγδαλο ωμο με τη φλουδα(μηπως να περνω χωρις τη φλουδα?)
Εδω αν θες μπορεις να βγαλεις τα αμυγδαλα και να βαλεις μια πρασινη σαλατα με λινελεο...
Ακομα θα ηθελα να επισημανω οτι ειμαι 1.74 υψος και 68 κιλα.Ηπρωτεινη που χρησιμοποιω ειναι της ON 100% Whey gold standard και ειναι και isolate

Γενικα ειναι καλη:toast:

TheWorst
06-03-11, 22:04
Γιατι το πρωι με γαλα ? Κανονικα με νερο δε πρεπει για να εχει γρηγορη απορροφηση μετα απο τον υπνο ..

Titanium
06-03-11, 22:06
Γιατι το πρωι με γαλα ? Κανονικα με νερο δε πρεπει για να εχει γρηγορη απορροφηση μετα απο τον υπνο ..

Δεν χριαζετε να αποροφιθει γρήγορα το πρωί....
Εγω πινω blend με καζεΐνη....

Apostolis123
06-03-11, 22:19
λογικα η γρηγορη απορροφηση ειναι μετα την προπονηση παντα

Pavlos17
06-03-11, 22:43
λογικα η γρηγορη απορροφηση ειναι μετα την προπονηση παντα

:thumbup:

TheWorst
06-03-11, 23:55
λογικα η γρηγορη απορροφηση ειναι μετα την προπονηση παντα

Αυτο ειναι σιγουρο φιλε μου.

Απλα απο οτι διαβασα σε ενα αρθρο εδω για την πρωτεϊνη μετα απο τον 8 ωρο υπνο επειδη το σωμα εχει υποστει στρες θελει αμεσως πρωτεϊνη (γρηγορης απορροφησης) αλλα και εγω πινω το πρωϊ με γαλα γιατι μετα τρωω κατα τις 11 στο σχολειο και εχει 3.5 - 4 ωρες περιπου ..

Apostolis123
08-03-11, 21:56
παιδια πιστευεται πως 150γρ πρωτεινης καθημερινα για ενα ατομο οπως εμενα που ειμαι 1.74υψος και 68 κιλα ειναι καλα?

TheWorst
09-03-11, 15:59
Ναι καλα ειναι :thumbup: