PDA

Επιστροφή στο Forum : Η διατροφή μου (ακούω γνώμες)



sobral
26-02-11, 00:14
να μαι κ εγώ! λοιπόν μπαίνω κατευθείαν στην ταμπακέρα ;) παραθέτω τα στοιχεία μου και την διατροφή μου.
Ύψος:173cm Βάρος:71kg
BMR: 1745 kcal
Ημερήσια Δαπάνη: 2617 kcal

Πρωινό: στο σέικερ μέσα περίπου 70-80γρ. quaker με 250ml γάλα 1,5% και 1scoop whey (20γρ πρωτείνη/scoop),μία χούφτα μικρή καρύδια ή λιναρόσπορο + 1 μπανάνα, 1κάψουλα πολυβιταμίνη.

Δεκατιανό: τόστ με τυρί-γαλοπούλα ή φρυγανιές ολικής με μέλι και ταχινι και 1 πράσινο μήλο (ξυπνάω σχετικά αργά και εδώ δεν έχω χωνέψει ακόμη το πρωινό για να φάω πολύ,συνήθως κάνω την 2η επιλογή)

Μεσημεριανό: κοτόπουλο στήθος/μπιφτέκια κοτόπουλου με πατάτες φούρνου ή καστανό ρύζι ή μακαρόνια ολικής με κόκκινη σάλτσα και τόνο, λαχανικά (μπρόκολο,κουνουπίδι ή καλαμπόκι) ενδεικτικά εδώ γιατί τρώω κι άλλα εννοείται όπως μοσχαρι με κριθαράκι πχ κτλ

Προπόνηση

μετα-προπονητικό: μίγμα υδατανθρακών με κρεατίνη (αυτή την εποχή) μετά από 20' πρωτείνη Whey σε νερό,1 μπανάνα +1 κάψουλα πολυβιταμίνη

Βραδινό: Το ίδιο με το μεσημεριανό με σχετική μείωση στους υδατάνθρακες και πιο φορτωμένο από πλευράς πρωτείνης καθώς βάζω και βραστά αυγά (4 ασπράδια-1 κρόκος)

Πριν τον ύπνο: γιαούρτι χαμηλών λιπαρών με μία χούφτα αμύγδαλα ωμά και λίγα δημητριακά με σταφίδες.

πως την βλέπετε? χρειάζεται να αυξήσω θερμίδες? προπονούμαι 4φορές την εβδομάδα. ευχαριστώ!:)

sTeLaKoS
26-02-11, 22:22
Απ' ότι καταλαβαίνω ο στόχος είναι η αύξηση βάρους έτσι;

Μια χαρά είναι. Στο δεκατιανό προσπάθησε να βάζεις κάτι πρωτεινούχο, βάζε τα αυγά του βραδινού αν θες, γιατί εκεί είναι περιτά. Επίσης στο μετοπροπονητικό η μπανάνα δε χρειάζεται.

Αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες, σε γενικές γραμμές είναι οκ

sobral
26-02-11, 22:59
Απ' ότι καταλαβαίνω ο στόχος είναι η αύξηση βάρους έτσι;

Μια χαρά είναι. Στο δεκατιανό προσπάθησε να βάζεις κάτι πρωτεινούχο, βάζε τα αυγά του βραδινού αν θες, γιατί εκεί είναι περιτά. Επίσης στο μετοπροπονητικό η μπανάνα δε χρειάζεται.

Αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες, σε γενικές γραμμές είναι οκ

ναι αυτός είναι ο στόχος;). τα αυγά τα βάζω απλά για να ανεβάσω την πρωτείνη αλλά ίσως έχεις δίκιο θα τα βάλω στο δεκατιανό καθώς έτσι κι αλλιώς έχω πρωτείνη στο βραδινό. Την μπανάνα μερικές φορές την παίρνω και πριν. Σκεφτόμουν να βάλω επιπλέον βρώμη στο βραδινό γιαούρτι για να αυξήσω τις θερμίδες κι άλλο. πως σ φαίνεται?

sTeLaKoS
26-02-11, 23:01
Σκεφτόμουν να βάλω επιπλέον βρώμη στο βραδινό γιαούρτι για να αυξήσω τις θερμίδες κι άλλο. πως σ φαίνεται?

Ξεκίνα έτσι και αν δεις ότι κολλάει η ζυγαριά ανεβάζεις κι άλλο.

Όμως, προτίμησε να ανεβάσεις τον υδατάνθρακα στα προηγούμενα γεύματα και όχι στο βραδινό.

sobral
26-02-11, 23:09
Ξεκίνα έτσι και αν δεις ότι κολλάει η ζυγαριά ανεβάζεις κι άλλο.

Όμως, προτίμησε να ανεβάσεις τον υδατάνθρακα στα προηγούμενα γεύματα και όχι στο βραδινό.

σ'ευχαριστώ να σαι καλά! :) αυτό έχω πάθει τώρα τελευταία (ένα κόλλημα στη ζυγαριά) γι αυτό το σκέφτηκα. πάντως πάω ικανοποιητικά βάζω 1κιλό ανά 40περίπου μέρες. έχω βάλει κ λίγο λίπος αλλά πιστεύω όγκος χωρίς καθόλου λίπος δεν γίνεται. Όπως και μείωση βάρους χωρίς καθόλου χάσιμο μυικής μάζας. Απλά προσπαθώ να πάρω όσο το δυνατόν λιγότερο λίπος. ( ή να χάσεις όσο το δυνατόν λιγότερη μυική μάζα στην άλλη περίπτωση)

sTeLaKoS
26-02-11, 23:19
Σωστός.

Καλή επιτυχία στους στόχους σου. Αν προκύψει καμια απορία, ρώτα εδώ :thumbup:

sobral
26-02-11, 23:33
Σωστός.

Καλή επιτυχία στους στόχους σου. Αν προκύψει καμια απορία, ρώτα εδώ :thumbup:

:):thumbup:

perakis
27-02-11, 16:49
Επισης θα ελεγα βγαλε την πολυβιαταμινη απο το μεταπροπονητικο και βαλε μονο βιταμινη C.Αφου παιρνεις μια πολυβιταμινη το πρωι,παιρνεις και βιταμινες απο φρουτα λαχανικα κτλ που εχεις αρα χρειαζεσαι πιο πολυ βιταμινη C μετα την προπονηση για τις ελευθερες ριζες.

Apostolis123
28-02-11, 19:23
Απ' ότι καταλαβαίνω ο στόχος είναι η αύξηση βάρους έτσι;

Μια χαρά είναι. Στο δεκατιανό προσπάθησε να βάζεις κάτι πρωτεινούχο, βάζε τα αυγά του βραδινού αν θες, γιατί εκεί είναι περιτά. Επίσης στο μετοπροπονητικό η μπανάνα δε χρειάζεται.

Αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες, σε γενικές γραμμές είναι οκ

η μπανανα στο μεταπροπονητηκο γιατι δεν χρειαζεται?Εγω τρωω μια μπανανα θα μπορουσα να βαλω κατι καλυτερο στη θεση της?Αλλα εχω ακουσει απο ποσους οτι ειναι καλη για μεταπροπονητικο.

TheWorst
28-02-11, 22:58
η μπανανα στο μεταπροπονητηκο γιατι δεν χρειαζεται?Εγω τρωω μια μπανανα θα μπορουσα να βαλω κατι καλυτερο στη θεση της?Αλλα εχω ακουσει απο ποσους οτι ειναι καλη για μεταπροπονητικο.

Ως πηγη υδατανθρακα αρκετοι τρωνε για μεταπροπονητικο :thumbup:

giannis64
28-02-11, 23:21
η μπανανα στο μεταπροπονητηκο γιατι δεν χρειαζεται?Εγω τρωω μια μπανανα θα μπορουσα να βαλω κατι καλυτερο στη θεση της?Αλλα εχω ακουσει απο ποσους οτι ειναι καλη για μεταπροπονητικο.


Ως πηγη υδατανθρακα αρκετοι τρωνε για μεταπροπονητικο :thumbup:


η απαντησεις σας πηγενε στο κουοτ του στελιου. αν δειτε ο στελιος δεινει συμβουλη στο μελος να βγαλει την μπανανα γιατι περισευει απο την στιγμη που εχει αλλου ειδους υδατανθρακα. δεν ειπε ποτε οτι δεν κανει η μπανανα για μεταπροπονητικο.

διαβαζετε πρωτα παιδια τι γραφει καποιος κατι το οποιο σας δημιουργει αποριες.

sTeLaKoS
01-03-11, 01:06
Γιάννη με κάλυψες. :thumbup:

Είπα πως είναι περιττή επειδή υπάρχει άλλος υδατάνθρακας, καταλληλότερος.
Πολλοί χρησιμοποιούν μπανάνα αλλά δεν είναι η βέλτιστη επιλογή.

sobral
13-05-11, 08:10
Αλλαγή διατροφής λόγω καλοκαιριού. :green:

Ανέβηκα σχετικά καλά τον χειμώνα αλλά κόλλησα στα 71κιλά. Τώρα ήρθε η ώρα να <καθαρίσω> λίγο γιατί ως γνωστόν όγκος χωρίς καθόλου λίπος δεν γίνεται.
Λοιπόν βουρ στο θέμα. Μειώνω τον υδατάνθρακα και ανεβάζω πρωτείνη και ακόρεστα λιπαρά.

1ο γεύμα: 100-150ml γάλα 1,5% + άλλο τόσο νερό 1scoop whey, 70-80γρ βρώμη, 3 φρυγανιές σικάλεως με ταχίνι κακάο, 1 πράσινο μήλο, 1κάψουλα cla, 1κάψουλα grape seed.

pre-workout: Αssault (Musclepharm)
post-workout: Aminocell (Nutrabolics)

2o γεύμα: 1κούπα καστανό ρύζι ή 1-2 πατάτες οφτές, κοτόπουλο στήθος (όσο 2φιλετάκια)/μοσχάρι/μπιφτέκια κοτόπουλου/λιπαρό ψάρι, σαλάτα χωριάτικη/σαλάτα λάχανο-καρότο με 1κουτ.σούπας λάδι, 2κάψουλες cla

3ο γεύμα: τόνος με σαλάτα κ ψωμί ολικής/ 3-4 ρυζογκοφρέτες ή φρυγανιές ολικής,1 πράσινο μήλο, 1scoop whey σε νερό

4ο γεύμα: κοτόπουλο στήθος/μοσχάρι/μπιφτέκι (όπως το μεσημεριανό)/ 4αυγά βραστά (1κρόκος), σαλάτα/λαχανικά, 1cla

5ο γεύμα: cottage cheese ή γιαούρτι χαμηλών λιπαρών, 1χούφτα αμύγδαλα.

Αυτά δεν το έχω ξεκινήσει αλλά μου αρέσει να λειτουργώ με πλάνο. Από σήμερα ξεκινάω λογικά και ανάλογα πως θα με πάει (η πείνα μου χααχα:P) κάνω και μικροαλλαγές.

COBRA_STYLE
13-05-11, 08:48
αντε καλη αρχη και στο δικο σου cutting:green:καλη μου φαινεται προσωπικα η diet

sobral
13-05-11, 11:44
αντε καλη αρχη και στο δικο σου cutting:green:καλη μου φαινεται προσωπικα η diet

κι εσύ είσαι σε cutting?:green: να σαι καλά ρε cobra!ευχαριστώ!:)

Txc
13-05-11, 12:50
Υπαρχει καπποιος λογος που οι περισσοτεροι βαζουν γενικα ξηρους καρπους ( λιπαρα ) πριν τον υπνο?

Χρειαζομαστε λιπαρα πριν τον υπνο ξερω γω?

RAMBO
13-05-11, 13:01
Υπαρχει καπποιος λογος που οι περισσοτεροι βαζουν γενικα ξηρους καρπους ( λιπαρα ) πριν τον υπνο?

Χρειαζομαστε λιπαρα πριν τον υπνο ξερω γω?

οι ξηροι καρποι εχουν καλο λιποσ

Txc
13-05-11, 14:16
ναι και τι σημαινει αυτο? οπως και να εχει λιπος ειναι και μετα καπακι κοιμασε οποτε θα σου μεινει, λεω εγω...

Lee
13-05-11, 18:10
Sobral μια χαρα ειναι η διατροφη σου. :thumbup::thumbup:Eγω θα προτιμουσα να βαλω στο πρωινο ή πριν τν προπονηση τα αμυγδαλα για ενεργεια

sobral
13-05-11, 21:25
Sobral μια χαρα ειναι η διατροφη σου. :thumbup::thumbup:Eγω θα προτιμουσα να βαλω στο πρωινο ή πριν τν προπονηση τα αμυγδαλα για ενεργεια

δεν είναι λάθος αυτό που λες αλλά αυτή την περίοδο κάνω πρωί προπόνηση και ήδη μου πέφτουν λίγο πολλά στο πρωινό, για να μην πηγαίνω και φουσκωμένος στην προπόνηση. Thanks πάντως.:)

sobral
13-05-11, 21:28
ναι και τι σημαινει αυτο? οπως και να εχει λιπος ειναι και μετα καπακι κοιμασε οποτε θα σου μεινει, λεω εγω...

όχι δεν ισχύει αυτό. Τα λιπαρά γενικότερα να ξέρεις παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στο ορμονικό σύστημα (τεστοστερόνη κτλ) μην τα φοβάσαι.:green:

beefmeup
13-05-11, 22:02
μια χαρα ειναι η διατροφη..

δε μου λες αυτο τι λεει?
Αssault (Musclepharm)

sobral
13-05-11, 22:09
μια χαρα ειναι η διατροφη..

δε μου λες αυτο τι λεει?
Αssault (Musclepharm)

Σήμερα το πήρα πρώτη φορά οπότε δεν μπορώ να πω πολλά. Ένιωσα περισσότερη αντοχή πιστεύω. Τώρα δουλεύω κυρίως 10-12(κυρίως) επαναλ. κ πχ την προηγούμενη βδομάδα σε μερικές ασκήσεις κολλούσα στην 9η-10η κ ήθελα βοήθεια. Σήμερα ζοριζόμουν αλλά τις έβγαζα μόνος. Είχα και τα μικρά τσιμπηματάκια λόγω β-αλανίνης που έχει σε μεγάλη ποσότητα απ ότι ξέρω.:P θα δείξει στην πορεία μια χαρά μου φαίνεται πάντως και πήρα και μισό scoop μόνο.;)