PDA

Επιστροφή στο Forum : Συκωτάκι Αρνίσιο



Gorillas
28-02-11, 04:23
Ένα απ τα αγαπημένα μου φαγητά είναι το συκωτάκι το αρνίσιο.Παίρνουμε μισό κιλό(κατα προτίμηση). Αφού το έχουμε πλύνει κ το έχουμε κόψει σε κομμάτια. Το βάζουμε στη κατσαρόλα μέσα σε νερό( το νερό να το σκεπάζει 1 δάχτυλο) . Με το που αρχίζει και βράζει το ξαφρίζουμε. Αφού κοχλάσει και πάρει μια βράση κατεβάζουμε τη φωτιά στο 2 και βάζουμε αλάτι αναλόγως της αρεσκείας μας και το έχουμε σκεπασμένο. Έπειτα από 20 λεπτα προσθέτουμε το ελαιόλαδο( 4 κουταλιές σούπας) βάζουμε πιππέρι και μπόλικη ρίγανη ( η φωτιά είναι στο 2 και η κατσαρόλα να ειναι ακόμα σκεπασμένη με καπάκι). Μετά από μισή ώρα κλείνουμε τη φωτιά (πρέπει να έχει πιει το περισσότερο ζουμί και να έχει ελάχιστο στο πάτο)στίβουμε ένα λεμόνι και αφού κρυώσει λίγο είναι έτοιμο για σερβίρισμα. Συνήθως συνοδεύεται από ρύζι και πράσινη σαλάτα.

iroNMike1995
03-03-11, 17:43
Μάγκα μου αυτός είσαι! Καλύτερο και από το συκώτι το τηγανητό ωραίος θα το φτιάξω σίγουρα! :bowdown:

Gorillas
03-03-11, 19:20
Ναι το συκώτι είναι πολύ καλή πηγή πρωτείνης. Και εξάλλου κάτι διαφορετικό από τα συνηθισμένα πάντα χρειάζεται. Βραστό έχουμε όλες τις θρεπτικές ουσίες. Απλά με τον τρόπο που σου είπα γίνεται μαλακό κ δίνει κ γεύση. Γιατί όσο να ναι έχει ιδιαίτερη γεύση το συκώτι

eras
03-03-11, 23:18
και εγω αυτο κανω αλλα προτιμω συκωτακι μοσχαρισιο
σε παραλλαγη βραζω μοσχαρι κρεας
τα τρωω σκετα οποιαδηποτε ωρα ακομα και για πρωινο !!! :shock: ειναι γ@μ@το λεμε!
ερωτηση. επηρεαζει αν θελεις να γραμμωσεις ?