PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή Dark



Dark
02-03-11, 10:45
Καλησπέρα σε όλους και όλες,
είμαι 32 ετών, 1,83 και 90 κιλά,
ασχολούμαι με τα βάρη από τον Αύγουστο του 2009,
με κάποια δίμηνα-τρίμηνα διαλείμματα…
Συνολικά πρέπει να έχω ένα 12μηνο προπόνησης.
Ξεκίνησα στα 98 κιλά με μπόλικα λίπη (25%+ πρέπει να είχα)
Και συνδυασμό διατροφή, γυμναστήριο και κολύμπι μέσα σε ένα δίμηνο έπεσα στα 87 και έβαλα και κρέας επάνω μου…
Πριν ενάμισι μήνα έκανα λιπομέτρηση και ήμουν 90 κιλά με 17% λίπος,
αυτή τη στιγμή μετά από πολύ αγώνα είμαι στο 15,5% .
το τελευταίο δίμηνο έπαιζα τριήμερο πρόγραμμα δύο φορές την εβδομάδα
και επειδή τα πόδια μου είχαν μείνει πίσω λόγω αμέλειας και κάποιων τραυματισμών
(εκτός γυμναστηρίου, χτύπησα τον αστράγαλο δύο φορές)
πήγαινα και το βράδυ τέσσερις φορές την εβδομάδα και έπαιζα 4 ασκήσεις πόδια σε συνδυασμό με μεγάλης αντίστασης ποδήλατο για 10-15 λεπτά…
Κουράστηκα πάρα πολύ αλλά μπορώ να πω ότι είδα διαφορά, όχι τεράστια αλλά αρχίζω να είμαι συμμετρικός και πάλι… έχω βέβαια δρόμο ακόμα…
Στόχος μου είναι τα 90 κιλά με 10-12% λίπος που σημαίνει ότι εκτός από κόψιμο
πρέπει να βάλω και 3 κιλά μυϊκή μάζα…
Το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι ενώ είμαι κομένος παντού, χέρια, πόδια, έχω ακετό λίπος στην πλάτη και ιδιαίτερα στην κοιλιά, στήθος όχι και τόσο με αποτέλεσμα ο κορμός μου να δείχνει σαν τσουβάλι…
Σκέφτηκα να ξεκινήσω πάλι το πρόγραμμα περίπου σαν του Yates που έκανα το 2009 που ξεκίνησα σε συνδυασμό με αερόβια και διατροφή και κάποια συμπληρώματα…
Μέχρι τώρα ότι έχω κάνει είναι από το φαγητό της μαμάς δύο φορές την ημέρα
Και κάνα γιαούρτι με μέλι, ή κάνα αυγό για τρίτο γεύμα…
Σε αυτό το σημείο είναι που θα ήθελα τα φώτα σας…

Το πρόγραμμα που θέλω να ακολουθήσω είναι το εξής:

Διατροφή

Εδώ τώρα χρειάζομαι βοήθεια ειδικά τον μήνα που έρχεται γιατί θα νηστέψω οπότε η διατροφή μου θα είναι αποκλειστικά μαλάκια, όσπρια, μακαρόνια, ρύζι, μέλι, σόγια,
Κλπ κλπ…

Γυμναστήριο θα πηγαίνω στις 10 το πρωί, επειδή θέλω να στεγνώσω θα έχει πιει μόνο έναν σκέτο καφέ…
11:00 με 11:30 τελειώνω συνήθως οπότε στις 12:30 με 13:00 είναι το πρώτο μου γεύμα και θα είναι πλήρες δηλαδή 50 γραμμάρια πρωτεΐνη, λίγο υδατάνθρακα και λίπος

12:30
όσπριο με ρύζι και σαλάτα ή
μαλάκια με μακαρόνια ή ρύζι ή
Γαρίδες με μακαρόνια ή
Μακαρόνια με σόγια

15:00
Μαλάκια με ρύζι
18:00
Ξηροί καρποί με μέλι

20:00 Γυμναστήριο

21:30 μαλάκια ή όσπριο στεγνό καθαρή πρωτεΐνη

Σκέφτομαι στις 11-11μισι το πρωί που τελιώνω από το γυμναστήριο να χτυπάω αμέσως κάνα ξηρό καρπό, στέκει? Αρκεί? Ή χρειάζομαι και κάτι άλλο…

Επειδή είναι λίγη η πρωτεΐνη που θα λαμβάνω σκέφτομαι να χτυπήσω και κάνα αμινοξύ αλλά δεν ξέρω ποιο, να είναι και νηστίσιμο…
Έχω πάρει το θέμα διατροφή στα σοβαρά γτ μέχρι τώρα δεν ασχολιόμουν αλλά έδινα περισσότερο σημασία στην προπόνηση,
Και θα ήθελα οι γνώστες να δώσετε μια βοήθεια.
Ευχαριστώ

NASSER
03-03-11, 16:59
Η διατροφή μετακινήθηκε εδώ για να δοθούν πιο ξεκάθαρες απαντήσεις.:welcome:

NASSER
03-03-11, 17:14
Τα οσπρια καλό ειναι να τα τρως μονα τους χωρίς ρύζι!
Ξερους καρπους με μέλι... δεν κολάει στην περίπτωση σου...
Το πρωί μείνε με αυτη τη διατροφή οπως έχει. Ξερους καρπους μπορεις να βάλεις πριν τον υπνο.
Εχει δυσκολίες και περιορισμένες επιλογές η διατροφή με νηστεία. Ελπίζω να ανταπεξέλθεις.