PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφη



jackieboy
03-03-11, 13:59
Καλησπερα παιδια,

εχω ξεκινησει φετος και γω σοβαρα(γιατι τα προηγουμενα χρονια γυμναζομουνα μεν αλλα οχι οπως ηθελα) και θελω καποιες συμβουλες στη διατροφη μου μιας και ειναι ο σημαντικοτερος παραγωντας. Θελω να βαλω λιγακι περισσοτερο ογκο για αρχη αλλα οχι να κανω αποκλειστικη διαιτα για ογκο(αν εγινα κατανοητος)

Ειμαι 1.75 και αυτη τη στιγμη ειμαι 73 κιλα και ειμαι 23 χρονων.

Το προβλημα μου ειναι η δουλεια, μιας και δουλευω απο τις 9 μεχρι τις 5-6 το απογευμα, οποτε παω προπονηση κατα της 7.30. Διαβασα οτι το τελευταιο γευμα πρεπει να ειναι με ελαχιστους εως καθολου υδατανθρακες, αλλα αν παιρνω whey αμεσως μετα την προπονηση και τρωω μια ωρα μετα κοτοπουλο με ρυζι πχ, ποτε θα προλαβω να φαω και αλλο γευμα πριν τον υπνο?:unsure:

Η διατροφη μου ειναι περιπου ως εξης

-Πρωινο
6 κουταλιες της σουπας βρωμη μαζι με whey

-Προγευμα
Ενα σαντουιτς με μαυρο ψωμι,γαλοπουλα,τυρι,μαρουλι ή με τονο

-Γευμα
Επιλογες και συνδιασμοι απο κοτοπουλο,ρυζι,μπροκολο,μακαρονια,ψαρι,οσπρια

-2 ωρες πριν την προπονηση
δεν ξερω τι ακριβως να φαω και τρωω η κανα φρουτο η παλι κανα τοστακι(μαλλον μαλακια κανω εδω)

ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ

-αμεσως μετα
whey

-και τελος βραδινο
παλι κοτοπουλο ή ψαρι με σαλατα

Ξερω οτι εχει αρκετες ελλειψεις και δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα δεν εχω και χρονο δυστυχως να τρωω παραπανω. Να μεγαλωσω τις ποσοτητες? Επισης το αλλο λαθος που κανω ειναι οτι δεν μετραω τις θερμιδες απλα φετος θελω να βαλω γερες βασεις εχω δει ηδη πολυ διαφορα και απο του χρονου θα μπω στις "λεπτομερειες". Καπως ετσι το εχω στο μυαλο μου... Αλλα επειδη ειμαι αρχαριος, απευθυνομαι σε σας!:green:

sTeLaKoS
04-03-11, 21:17
Θελω να βαλω λιγακι περισσοτερο ογκο για αρχη αλλα οχι να κανω αποκλειστικη διαιτα για ογκο(αν εγινα κατανοητος)

Νομίζω πως αυτό που ζητας είναι συντήρηση όσον αφορά τις θερμίδες που θα τρως.


Το προβλημα μου ειναι η δουλεια, μιας και δουλευω απο τις 9 μεχρι τις 5-6 το απογευμα, οποτε παω προπονηση κατα της 7.30. Διαβασα οτι το τελευταιο γευμα πρεπει να ειναι με ελαχιστους εως καθολου υδατανθρακες, αλλα αν παιρνω whey αμεσως μετα την προπονηση και τρωω μια ωρα μετα κοτοπουλο με ρυζι πχ, ποτε θα προλαβω να φαω και αλλο γευμα πριν τον υπνο?:unsure:

Εαν κοιμάσαι νωρις, μπορεις να έχεις για τελευταιο σου γευμα αυτο με το ρύζι και τη κότα, ελαττώνοντας τον υδατανθρακα.

Η διατροφη μου ειναι περιπου ως εξης

-Πρωινο
6 κουταλιες της σουπας βρωμη μαζι με whey

-Προγευμα
Ενα σαντουιτς με μαυρο ψωμι,γαλοπουλα,τυρι,μαρουλι ή με τονο

-Γευμα
Επιλογες και συνδιασμοι απο κοτοπουλο,ρυζι,μπροκολο,μακαρονια,ψαρι,οσπρια

-2 ωρες πριν την προπονηση
δεν ξερω τι ακριβως να φαω και τρωω η κανα φρουτο η παλι κανα τοστακι(μαλλον μαλακια κανω εδω)
Εφόσον το γευμα είναι 2 ολοκληρες ώρες πριν τη προπονηση, θα φας ένα πλήρες γευμα, σαν το μεσημεριανό σου.


ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ

-αμεσως μετα
whey

-και τελος βραδινο
παλι κοτοπουλο ή ψαρι με σαλατα

Να μεγαλωσω τις ποσοτητες? Επισης το αλλο λαθος που κανω ειναι οτι δεν μετραω τις θερμιδες απλα φετος θελω να βαλω γερες βασεις εχω δει ηδη πολυ διαφορα και απο του χρονου θα μπω στις "λεπτομερειες".

Εφόσον δε μετράς θερμίδες, ξεκίναμε απλά μετρώντας τις ποσότητες, ακόμη και με το μάτι και παρακολούθησε το βάρος σου. Εαν δεις πως χάνεις, αύξησε το φαγητο, εάν παίρνεις το ελαττώνεις
:thumbup: