PDA

Επιστροφή στο Forum : Περισσοτερη χοληστερινη HDL--->Περισσοτερη τεστοστερονη??



billys15
29-11-07, 20:27
Το εβαλα στη διατροφη αυτο το θεμα γιατι απο κει ρυθμιζεται η χοληστερινη (εκτος των γεννετικων...).Μιλαω για την HDL γιατι η αλλη ειναι η "κακη" οποτε την αφηνουμε.Το ερωτημα μου ειναι το παραπανω^^.Ισχυει?

Muscleboss
06-12-07, 12:44
όχι... πως μπορεί να επιρεάσει η HDL τα επίπεδα τεστοστερόνης;;... συνήθως υψηλά επίπεδα τέστο (+οιστογόνων) μειώνουν πολύ την HDL (βλέπε χρήστες στεροιδών και Bagatell, CJ, Knopp RH, Vale WW, Rivier JE, and Bremner WJ. Physiologic levels of testosterone suppress HDL cholesterol levels in normal men. Ann Intern Med 116: 967-973, 1992].) κάτι που έχει σαν αποτέλεσμα -μακροπρόθεσμα- καρδιαγγιακά προβλήματα.

και η HDL περισσότερο επηρεάζεται από την άσκηση και λιγότερο από διατροφή.

θα το κοιτάξω πάντως μήπως υπάρχει κάποια διαφορετική σύνδεση που δε μούρχεται τώρα... αλλά νομίζω ότι τα έχεις μπερδέψει.

ΜΒ

billys15
06-12-07, 16:35
Σκεφτηκα επειδη η παραγωγη τεστοστερονης εμπλεκεται με την χοληστερινη,και οτι HDL-"καλη" ενω LDL-"κακη",σκεφτηκα οτι λογικα θα βοηθαει-αν βοηθαει-η πρωτη και ειπα μηπως σχετιζονται.Thanks παντως.

jiujitSu
07-12-07, 13:48
Yeap οπως λεει και ο MB καμια σχεση.

Βασικα σκεψου την HDL σαν την "επιστροφη". Δλδ η LDL μεταφερει χοληστερινη στα κυτταρα και η HDL επιστρεφει την χοληστερινη στο συκωτι.

Muscleboss
07-12-07, 14:12
jiu χάθηκες,

ελπίζω να βαλές κανα κιλό τουλάχιστον :P :hantel:

ΜΒ

jiujitSu
08-12-07, 12:28
Nαι πως δεν εβαλα... ΑΓΝΟ, ΠΑΡΘΕΝΟ ΛΑΡΔΙ !

Μετα τον στρατο προσγειωθηκα στην σκληρη κοινωνικη πραγματικοτητα και εχει πεσει αρκετη δουλιτσα με ακρετα mental demands.
Παρολα τα χημικα nootropics επρεπε να χρησιμοποιησω και off the counter οπως σοκολατιτσες κτλ.
Ειχα και ενα προβληματακι υγειας το οποιο μου εκοψε λιγο την φορα..

Νταξει αρχιζω σιγα σιγα να αποφευγω τους καθρεπτες γιατι ξενερωνω. :1laugh: :banghead:

Τουλαχιστων βγαζω $ οποτε θα κανω δυνατο come back με πεπτιδιακια ! :green: