PDA

Επιστροφή στο Forum : BCAA (Reflex)



Gasturb
02-12-07, 06:05
BCAA (Reflex)

http://i149.photobucket.com/albums/s55/gasturb/reflex-bcaas-200caps-lge.jpg

Amount Per Servings:

L-Leucine 1500 mg
L-Isoleucine 750 mg
L-Valine 750 mg
Vitamin B6 1.2mg

Πολύ πρακτικό προιον (αφού είναι σε κάψουλες κ οχι σε σκόνη), οικονομικό (συσκευασία των 200 κ 500), στην σωστή αναλογία η δοσολογία κ από μια εταιρεία εγγυημένα καλή.

Gt

gpol
02-12-07, 14:30
Και οπως θα ελεγε και ο RUHL, ειναι και στην σωστη αναλογια ;)

Kntrns_MD
19-12-07, 15:11
Το έχω χρησιμοποιήσει και είναι πράγματι πολύ καλό.

asdf
05-03-08, 00:12
Για μια πιο ολοκληρωμενη εικονα του προιοντος :


http://i245.photobucket.com/albums/gg63/zazoufis/DSC00150.jpg (http://s245.photobucket.com/albums/gg63/zazoufis/?action=view&current=DSC00150.jpg)

RUHL
05-03-08, 00:16
αχαχαχαχαχ τα πιανεις ενα ενα τωρα :P :P :P :P :lol: :lol: :lol:


αμα θες θα ποσταρω τα lean green της primaforce :rolf: :rolf: :rolf:

Sourlas
05-03-08, 15:25
Κορυφαία εταιρια κατά την γνώμη μου η Reflex. Τσιμπιμένη σε μερικά ,αλλά κορυφαία.

kyriakos23
16-05-09, 02:09
Container Size: 500 Caps
Serving Size: 6 Caps
Servings Per Container: 83

Ingredients:

L-Leucine, L-Isoleucine, L-Valine, magnesium stearate, silicone dioxide, pyrodoxine hydrochloride, capsule shell(gelatine).

1 capsule provides;
L-Leucine 250mg
L-Isoleucine 125mg
L-Valine 125mg
Vitamin B6 0.2mg



πως σας φενονται αυτα?τα δοκιμασατε?

kyriakos23
16-05-09, 21:37
δεν το ξερετε?
να μην το παραγγειλο κ να ειναι βλακια...

Georges
17-05-09, 04:02
Μια χαρά είναι το προϊόν για τα λεφτά του. Το 'χω πάρει και θα το αρχίσω από δευτέρα. Αν κάνεις αερόβια το πρωί, πάρε 6 πριν και για τα βάρη 6 πριν 6 μετά

kyriakos23
17-05-09, 04:28
12 καψουλες δεν ειναι πολλες?

Billy
17-05-09, 09:28
12 καψουλες δεν ειναι πολλες?

εφ'όσον τα βασικά αμινοξέα στο συγκεκριμένο προϊόν έχουν την εξής συνθεση:

L-Leucine 250mg
L-Isoleucine 125mg
L-Valine 125mg

οι 12 κάψουλες θα σου δώσουν 6000mg από τα 3 βασικά,

μπορείς να πάρεις 10 κάψουλες και να πάρεις 5000mg, τόσο συνήθως περιέχουν κάποιες whey.

προσωπικά θα διάλεγα κάποιο προϊόν με μεγαλύτερη περιεκτικότητα ανά κάψουλα για να μην παίρνω τόσες πολλές κάψουλες, είναι περισσότερο πρακτικό θέμα παρά ουσίας.

kyriakos23
17-05-09, 17:57
περιπου καθε καψουλα ποσο πρεπει να εχει?
πρωτη φωρα αγοραζο παιδια γιαυτο σας ρωταο,μην πεσουμε κοροιδα..

Billy
17-05-09, 18:11
κοίτα να καταλάβεις τί λέω.
αυτές που παίρνεις εσύ έχουν 500mg από τα 3 βασικά σε κάθε κάψουλα,
250+125+125.
για να πιάσεις τα 5γρ πρέπει να πάρεις 10 κάψουλες

5γρ θεωρούνται αρκετά καλά για μία δόση, μπορείς να πάρεις 10 από τις δικές σου ή να ψάξεις να βρεις άλλο σκεύασμα που να έχει περισσότερη περιεκτικότητα ανα κάψουλα, υπάρχουν και με 5γρ ανα κάψουλα.
Εσύ δεν κερδίζεις ούτε χάνεις τίποτα γιατί αναλογικά τα ίδια θα πληρώσεις το θέμα είναι ότι με τις δικές σου μπορείς να πάρεις μικρότερες δόσεις αν φυσικά αξίζει τον κόπο και άν δεν βαριέσαι να παίρνεις 10 κάψουλες κάθε φορά.

Να τονίσω κάτι ότι αυτή είναι η ποσότητα που παίρνω εγώ μετά την προπόνηση, σίγουρα θα υπάρχουν άλλοι που παίρνουν άλλες ποσότητες.

boom123
12-05-10, 14:52
Επειδή πέρνω και εγώ το εν λόγω συμπλήρωμα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, δεν ξέρω κατα πόσο είναι βλακεία ή όχι....
παίρνω 6000mg σύνολο τη μέρα πριν και μετά την αερόβια άσκηση.
Υπάρχει τρόπος να υπολογίσω πόση πρωτείνη είναι αυτά τα 6000mg αμινοξέων?

giorgospet
12-05-10, 14:54
6gr:welcome:

boom123
12-05-10, 23:36
6gr:welcome:

δηλαδή μου λες ότι 6γρ αμινος ήτανε κάποτε 6γρ πρωτείνης?
έτσι πάει?

giannis64
12-05-10, 23:38
:thumbup: καμια σχεση ομως!!!!!!

boom123
13-05-10, 11:14
:thumbup: καμια σχεση ομως!!!!!!

ξέρεις πως πάει?

Anakin71
27-05-10, 04:18
Το μόνο "κακό" είναι ότι οι κάψουλες έχουν μικρή περιεκτικότητα σε bcaa.
Από τιμή όμως πολύ φθηνά και με την ποιότητα της reflex.

traffic
25-06-10, 21:28
μια απορια ομως....... τα Bcaa της ON εχουν την ιδια περιεκτικοτητα σε λευκινη ισολευκινη και βαλινη,ομως η δοση λενε πως ειναι 2 καψουλες.....γιατι???????

primordial
25-06-10, 21:53
μια απορια ομως....... τα Bcaa της ON εχουν την ιδια περιεκτικοτητα σε λευκινη ισολευκινη και βαλινη,ομως η δοση λενε πως ειναι 2 καψουλες.....γιατι???????

Μεγαλύτερες κάψουλες = μεγαλύτερη περιεκτικότητα/κάψουλα = λιγότερες κάψουλες.....
Αν κατάλαβα καλά το ερώτημά σου..........

traffic
26-06-10, 12:24
Οχι!Αν δεν εχω καταλαβει εγω λαθος,η καθε καψουλα (ρεφλεξ-ον) εχει την ιδια περιεκτοκοτητα σε bcaa ομως η μια εταιρια λεει να παιρνουμε 6 καψουλες(ρεφλεξ) ενω η ον λεει μονο 2

sTeLaKoS
30-06-10, 14:08
Δεν υπάρχει συνιστώμενη ημερήσια δόση αμινοξέων. Όσο περισσότερα τόσο καλύτερα.
Το πόσο προτείνει η κάθε εταιρία είναι καθαρά θέμα μάρκετινκ.

traffic
30-06-10, 22:51
Στελακο εχεις ενα δικιο εδω που τα λέμε.........δεν το χα σκεφτει ετσι...... πολυ σωστος..... :clap:

AGGELOS.K
30-06-10, 23:01
Δεν υπάρχει συνιστώμενη ημερήσια δόση αμινοξέων. Όσο περισσότερα τόσο καλύτερα.

Όταν η διατροφή είναι ισοροπημένη ισχύει αυτό?:???::???:

Mitsen
06-10-10, 16:19
Επειδή και εγώ αγόρασα αυτές τις μέρες το εν λόγο προϊόν διαβάζοντας τα posts σας θέλω αν ρωτήσω...
12 κάψουλες δεν είναι παρα πολλές?:unsure:

Θα χαπακωθώ για τα καλά? :P

Εγώ σκεφτόμουν 2. Μια το πρωί και μια εμτά το gym:unsure:

TEFAAtzis
06-10-10, 16:23
Επειδή και εγώ αγόρασα αυτές τις μέρες το εν λόγο προϊόν διαβάζοντας τα posts σας θέλω αν ρωτήσω...
12 κάψουλες δεν είναι παρα πολλές?:unsure:

Θα χαπακωθώ για τα καλά? :P

Εγώ σκεφτόμουν 2. Μια το πρωί και μια εμτά το gym:unsure:

Δες τις αναλογιες,με 1 το πρωι και 1 μετα την προπονα δεν κανεις τπτ.Παρε για μενα ειτε 6 μετα την προπονα ειτε 4 πριν ή κατα την προπονα και αλλες 4 μετα.Επειδη θα τα παρω και γω καπως ετσι λεω να το κανω

gmalamos
06-10-10, 16:29
Εγω παιρνω 6 πριν τη προπο και 6 μετα μαζι με τα αλλα..Τις μερες που κανω αεροβιο το πρωι παιρνω μονο 6 πριν..

Eddie
06-10-10, 16:31
Επειδή και εγώ αγόρασα αυτές τις μέρες το εν λόγο προϊόν διαβάζοντας τα posts σας θέλω αν ρωτήσω...
12 κάψουλες δεν είναι παρα πολλές?:unsure:

Θα χαπακωθώ για τα καλά? :P

Εγώ σκεφτόμουν 2. Μια το πρωί και μια εμτά το gym:unsure:

Αφου δε θελετε χαπια γιατι δε παιρνετε σκονη που ειναι και πιο γρηγορης αφομοιωσης και πολυ πιο φτηνη??

6+6 ειναι λιγες.Μη τρομαζεις αλλα ναι!!

1 capsule provides;
L-Leucine 250mg
L-Isoleucine 125mg
L-Valine 125mg
Vitamin B6 0.2mg

Η καλυτερη δοση για bcaa ειναι 5γρ prew και 5 postw δλδ 10χαπια πριν και 10 μετα!

Υ.Γ.Οσο σκεφτομαι οτι η δοση που παιρνω 10γρ πριν και μετα ειναι 40 χαπια με πιανει τρελα,ουρτ:cyclops:

Mitsen
06-10-10, 16:34
πολλά μου φαίνονται...:unsure:

Καλός έτσι θα το κάνω...
Πίστευα πως ήταν καλύτερο η πρώτη λήψη να γινόταν το πρωί

Eddie
06-10-10, 16:37
πολλά μου φαίνονται...:unsure:

Καλός έτσι θα το κάνω...
Πίστευα πως ήταν καλύτερο η πρώτη λήψη να γινόταν το πρωί

Δε νομιζω,τα bcaa θεωρουνται around workout supps:)

Αν θες εννοειται μπορεις να παρεις και το πρωι,αλλα δε θα παραλειψεις τις 2 κυριες δοσεις.

Mitsen
06-10-10, 16:37
Αφου δε θελετε χαπια γιατι δε παιρνετε σκονη που ειναι και πιο γρηγορης αφομοιωσης και πολυ πιο φτηνη??

6+6 ειναι λιγες.Μη τρομαζεις αλλα ναι!!

1 capsule provides;
L-Leucine 250mg
L-Isoleucine 125mg
L-Valine 125mg
Vitamin B6 0.2mg

Η καλυτερη δοση για bcaa ειναι 5γρ prew και 5 postw δλδ 10χαπια πριν και 10 μετα!

Υ.Γ.Οσο σκεφτομαι οτι η δοση που παιρνω 10γρ πριν και μετα ειναι 40 χαπια με πιανει τρελα,ουρτ:cyclops:

Θα τρελαθώ τελείως! :doh:

αμα είναι να παίρνω 20 κάποια την ημερα ε! αστο καλύτερα! :P
και από θέμα ψυχολογίας δηλαδή δεν νιώθω άνετα τόσα πολλά! Δυστυχώς δεν βρήκα από την reflex σε σκόνη. Είχα κάποιες άλλες amrkes που δεν τις ήξερα γιαφτο και δεν τις πήρα

Eddie
06-10-10, 16:42
Θα τρελαθώ τελείως! :doh:

αμα είναι να παίρνω 20 κάποια την ημερα ε! αστο καλύτερα! :P
και από θέμα ψυχολογίας δηλαδή δεν νιώθω άνετα τόσα πολλά! Δυστυχώς δεν βρήκα από την reflex σε σκόνη. Είχα κάποιες άλλες amrkes που δεν τις ήξερα γιαφτο και δεν τις πήρα

Ρε συ μη τρελενεσαι!!Η ποσοτητα που εχουν οι καψουλες μεσα ειναι πολυ μικρη.

Υπαρχουν και αλλες 2 λυσεις...

1η-Αδειαζεις 10 καψουλες σε ενα κουταλακι και το βαζεις κατευθειαν στο στομα!

2η-Αν εχεις χρονο,αντι για κανα σταυρολεξο ξερω γω αδειασε ολες τις καψουλες σε μια γαβαθα,ανοιξε μια καψουλα,στερεωσε την ορθια και μετα αδειασε το περιεχομενο απο αλλες 4 μεσα σε αυτην και κλειστην.Ετσι θα παιρνεις μεγαλη ποσοτητα απο λιγες καψουλες:green:

Mitsen
06-10-10, 16:51
Ρε συ μη τρελενεσαι!!Η ποσοτητα που εχουν οι καψουλες μεσα ειναι πολυ μικρη.

Υπαρχουν και αλλες 2 λυσεις...

1η-Αδειαζεις 10 καψουλες σε ενα κουταλακι και το βαζεις κατευθειαν στο στομα!

2η-Αν εχεις χρονο,αντι για κανα σταυρολεξο ξερω γω αδειασε ολες τις καψουλες σε μια γαβαθα,ανοιξε μια καψουλα,στερεωσε την ορθια και μετα αδειασε το περιεχομενο απο αλλες 4 μεσα σε αυτην και κλειστην.Ετσι θα παιρνεις μεγαλη ποσοτητα απο λιγες καψουλες:green:

Καλή η ιδέα αυτή ρε eddie! Έτσι θα κάνω bro!:toast:

για την δεύτερη λύση ούτε για πλακα:P

Eddie
06-10-10, 16:52
Καλή η ιδέα αυτή ρε eddie! Έτσι θα κάνω bro!:toast:

Και εχεις και πιο γρηγορη αφομοιωση;)

για την δεύτερη λύση ούτε για πλακα:P

Φερτα σε μενα που ειμαι αργοσχολος:P

Mitsen
10-10-10, 17:16
Ρε συ eddie, οι κάψουλες είναι τιγκά στη σκόνη δεν γεμίζουν άλλο!

Απλά τις ανοίγω μια-μια και τις ρίχνω σε 200ml νερό (όπως κάνω και με κρεατίνη) κομπλέ είναι έτσι?:unsure:

Eddie
10-10-10, 17:23
Ρε συ eddie, οι κάψουλες είναι τιγκά στη σκόνη δεν γεμίζουν άλλο!

Απλά τις ανοίγω μια-μια και τις ρίχνω σε 200ml νερό (όπως κάνω και με κρεατίνη) κομπλέ είναι έτσι?:unsure:

Eλα ρε?οχι δεν υπαρχει προβλημα,αν διαλυεται η σκονη στο νερο.

Οπως και να χει,το θεμα ειναι να φτασει η σκονη στο στομαχι μαζι με νερο!Τωρα τι και πως δεν εχουν σημασια στην προκειμενη περιπτωση.

giannis64
10-10-10, 17:39
το μονο προβλημα ειναι πως ετσι ειναι θεοπικρες!

Mitsen
10-10-10, 17:48
το μονο προβλημα ειναι πως ετσι ειναι θεοπικρες!

σαν να καταπίνεις ντεπόν σε σκόνη είναι!
Αλλα τι να κάνω! Είμαι hardcore :green:

giannis64
10-10-10, 17:50
:thumbup::thumbup:

Titanium
10-10-10, 19:02
Τι λετε τορα ρε παιδια????Θα πληροσεις καψουλες μονο και μονο για να γλιτοσεις το βασανιστιριο της σκονης και τελικα παλυ σκονη θα τρως????:banghead::banghead::banghead::banghead::banghead:Αμα ειναι ετσι παρε σε σκονη κατευθιαν που θα σου βγει και πιο φτινα.....εγω την πρωτη φορα που πιγα να πιω bcaa σε σκονη πιγα να λιποθιμισω απο την αιδια, ζαλιστικα και αλαξα 15 χρωματα.....ασχετα που τωρα τη σηνηθισα και δεν εχω κανενα προβλημα.....:toast:

geo28
10-10-10, 19:38
παιδια επειδη και γω πρωτη φορα θα παρω αμινος αυτη τη βδομαδα μορειτε να μου πειτε για τις δοσεις?ειναι καλα να περνω 6 καψουλες πριν την προπονηση και αλλες 6 μετα μαζι με τη WΗΕΥ Η ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΛΥΜΕΝΟς ΑΠΟ ΤΗ whey?

Titanium
10-10-10, 19:42
παιδια επειδη και γω πρωτη φορα θα παρω αμινος αυτη τη βδομαδα μορειτε να μου πειτε για τις δοσεις?ειναι καλα να περνω 6 καψουλες πριν την προπονηση και αλλες 6 μετα μαζι με τη WΗΕΥ Η ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΛΥΜΕΝΟς ΑΠΟ ΤΗ whey?

τις 6 πριν την προπο παρτες....τωρα απο εκι και περα καλο ειναι να τις παρεις και μετα αλλα αν η γουεη σου εχει καλη ποσοτιτα δεν ειναι και τοσο αναγκεο...:toast:

geo28
10-10-10, 19:44
τις 6 πριν την προπο παρτες....τωρα απο εκι και περα καλο ειναι να τις παρεις και μετα αλλα αν η γουεη σου εχει καλη ποσοτιτα δεν ειναι και τοσο αναγκεο...:toast:

ok s ευχαριστω φιλος...:toast:..αρα 6 τη μερα ειναι αρκετες,δλδ?

Titanium
10-10-10, 19:49
ok s ευχαριστω φιλος...:toast:..αρα 6 τη μερα ειναι αρκετες,δλδ?

αναλογος τη ποσοτιτα bcaa που περνεις απο την whey....κιτα πανω στο κουτι και θα δεις οτι γραφει καπου ποσα γρ. bcaa εχει ανα δοσει....αμα λεει γυρο στα 5 γρ εισε οκ για μετα την προπο....βεβεα λιγοτερο απο 5 θα λεει αλλα ιπολιγισε εσυ αναλογα και ποσα σκουπ περνεις....με λιγα λογια πρεπει να παρεις γιρο στα 5 γρ...

Qlim4X
10-10-10, 20:05
παντος επειδη εγω περνω αμινοξεα σε σκονη δεν πεινοντε σκετα. ειναι σαν υγρα μπαταριας.

Titanium
10-10-10, 20:10
παντος επειδη εγω περνω αμινοξεα σε σκονη δεν πεινοντε σκετα. ειναι σαν υγρα μπαταριας.

Αφτο λεω πιο πανω...και εγω σε σκονει περνω αλλα ειχα προβλιμα μονο στην αρχη...μετα σινιθισα.....σκετα τα πινω...τα βαζω κατεφτιαν στο στομα και πινω νερο γιατι αλιος θες 2 λιτρα νερο για να τα πεις ενω εγω με δθο γουλιες ξεμπερδεβω...:toast:

Qlim4X
10-10-10, 20:33
Αφτο λεω πιο πανω...και εγω σε σκονει περνω αλλα ειχα προβλιμα μονο στην αρχη...μετα σινιθισα.....σκετα τα πινω...τα βαζω κατεφτιαν στο στομα και πινω νερο γιατι αλιος θες 2 λιτρα νερο για να τα πεις ενω εγω με δθο γουλιες ξεμπερδεβω...:toast:


τωρα που το λες το εχω παρατιρισει οτι οταν τα βαζω στο σακερ δεν ανακατεβοντε εκτος αν εχει προτεινη μεσα...

beefmeup
11-10-10, 00:27
παιδια επειδη και γω πρωτη φορα θα παρω αμινος αυτη τη βδομαδα μορειτε να μου πειτε για τις δοσεις?ειναι καλα να περνω 6 καψουλες πριν την προπονηση και αλλες 6 μετα μαζι με τη WΗΕΥ Η ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΛΥΜΕΝΟς ΑΠΟ ΤΗ whey?

εισαι οκ με την προτεινη μετα την προπονα.

Devil
11-10-10, 04:18
^

υπολογισε 1γρ ανα κιλο βαρους και σπαστα πριν και μεσα στην προπονηση και κρατα την whey για μετα

geo28
12-10-10, 18:19
μαι αποροια: το καθε serving(6 caps) ειναι δλδ 3 γραμμαρια bcaa(aφου ειναι 500 mg h καθε καψουλα),λιγα δεν ειναι?αν ειναι μπορω να παρω 5caps μιση ωρα πριν την προπονηση με λιγη δεχτροζη και αλλα 5 caps intra μαζι με κανα ισοτονικο ποτο που χει ηλεκτρολυτες..?επισης ποσα γραμαρια πρωτεινης ειναι 1 γραμ απο bcaa,?προφανως τα μετραω κι αυτα στην καθημερινη προσληψη πρωτεινης ,ετσι?

f-panos
12-10-10, 18:30
Η συνηθισμενη δοση ειναι 5γρ BCAA πριν ή κατα τη διαρκεια κ αλλα 5γρ μετα.
Επειδη ομως ειναι πολλες καψουλες παρε οπως γραφεις τη δοσολογια κ για μετα πρωτεινη, αρκετες εχουν γυρω στα 5γρ BCAA ανα δοση οποτε εισαι ενταξει.

1 γρ BCAA =1 γρ πρωτεινη

geo28
12-10-10, 18:54
Η συνηθισμενη δοση ειναι 5γρ BCAA πριν ή κατα τη διαρκεια κ αλλα 5γρ μετα.
Επειδη ομως ειναι πολλες καψουλες παρε οπως γραφεις τη δοσολογια κ για μετα πρωτεινη, αρκετες εχουν γυρω στα 5γρ BCAA ανα δοση οποτε εισαι ενταξει.

1 γρ BCAA =1 γρ πρωτεινη

thanks man..:toast:..δλδ 10 καψουλες ειναι μονο 5 γραμμαρια πρωτεινης?

Eddie
12-10-10, 19:19
Η συνηθισμενη δοση ειναι 5γρ BCAA πριν ή κατα τη διαρκεια κ αλλα 5γρ μετα.
Επειδη ομως ειναι πολλες καψουλες παρε οπως γραφεις τη δοσολογια κ για μετα πρωτεινη, αρκετες εχουν γυρω στα 5γρ BCAA ανα δοση οποτε εισαι ενταξει.

1 γρ BCAA =1 γρ πρωτεινη

Δε νομιζω,1γρ bcaa=5γρ πρωτεινης!

geo28
12-10-10, 19:21
Δε νομιζω,1γρ bcaa=5γρ πρωτεινης!

αυτο ειχα ακουσει και γω..

f-panos
12-10-10, 19:30
Φιλε μου οχι κανεις λαθος,
για παραδειγμα η Gold Standard της ON στο σκουπ των 30 γρ περιεχει 24γρ πρωτεινη απο τα οποια μονο τα 5,5 ειναι BCAA(Βαλινη 1,422 γρ, Λευκινη 2,531 κ Ισολευκινη 1,573)
Τα υπολοιπα 18,5 γρ πρωτεινης ειναι τα υπολοιπα αμοινοξεα( Τρυπτοφανινη, Αργινινη κλπ)

Η πρωτεινη ειναι αλυσιδα αμοινοξεων, οποτε οσα γραμμαρια ειναι το αρθροισμα των αμοινοξεων που περιεχει τοσα γρ ειναι κ η πρωτεινη

Eddie
12-10-10, 19:35
Φιλε μου οχι κανεις λαθος,
για παραδειγμα η Gold Standard της ON στο σκουπ των 30 γρ περιεχει 24γρ πρωτεινη απο τα οποια μονο τα 5,5 ειναι BCAA(Βαλινη 1,422 γρ, Λευκινη 2,531 κ Ισολευκινη 1,573)
Τα υπολοιπα 18,5 γρ πρωτεινης ειναι τα υπολοιπα αμοινοξεα( Τρυπτοφανινη, Αργινινη κλπ)

Η πρωτεινη ειναι αλυσιδα αμοινοξεων, οποτε οσα γραμμαρια ειναι το αρθροισμα των αμοινοξεων που περιεχει τοσα γρ ειναι κ η πρωτεινη

Δλδ στα 48γρ εχει 11bcaa,αυτο δεν ειπα και γω?5/1 ειναι περιπου στις περισσοτερες πρωτεινες!

f-panos
12-10-10, 19:46
Νομιζω οτι εγινε παρανοηση
εγω οταν εγραψα 1γρ BCAA = 1γρ πρωτεινης εννοουσα οτι μια καψουλα BCAA που περιεχει μονο αυτα τα τρια αμινοξεα εχει μονο 1 γρ πρωτεινης.

Εσυ απαντησες αναλογικα σε πρωτεινη whey, γιατι καθε πρωτεινικη πηγη εχει διαφορετικο προφιλ αμινος αρα κ διαφορετικη τιμη Βαλινης-Λευκινης-Ισολευκινης.

Ο geo28 ηθελε να μαθει οι 6 καψουλες που θα καταναλωνει ποση πρωτεινη θα του δινουν για να τη μετραει στην ημερησια πρωτεινη του, οποτε αφου οι καψουλες περιεχουν 3 γρ μονο των τριων αμινος θα περιεχουν 3 γρ πρωτεινης αρα δεν χρειαζεται να τις λαμβανει υποψη για το συνολο της πρωτεινης που καταναλωνει ημερησιως, για αλλη δουλεια τις χρησιμοποιει.

Devil
12-10-10, 20:47
παιδια αλλο τα bcaa αλλο οι πρωτεινες

δεν ισχυουν αυτα τα 1γρ bcaa = 1γρ πρωτεινες

απλα δεν μπορεις να το πεις

Mitsen
12-10-10, 23:41
Τι λετε τορα ρε παιδια????Θα πληροσεις καψουλες μονο και μονο για να γλιτοσεις το βασανιστιριο της σκονης και τελικα παλυ σκονη θα τρως????:banghead::banghead::banghead::banghead::banghead:Αμα ειναι ετσι παρε σε σκονη κατευθιαν που θα σου βγει και πιο φτινα.....εγω την πρωτη φορα που πιγα να πιω bcaa σε σκονη πιγα να λιποθιμισω απο την αιδια, ζαλιστικα και αλαξα 15 χρωματα.....ασχετα που τωρα τη σηνηθισα και δεν εχω κανενα προβλημα.....:toast:

βρήκα bcca σε υγρή μορφή αλλα δεν τα πήρα γιατί ήτανε από εταιρία που δεν γνώριζα. Όλα τα υπόλοιπα ήτανε σε κάψουλες και για αυτό προτίμησα τις Reflex.

Είναι σαν ποντιακό ανέκδοτο να πληρώνεις καπ[σούλες και τελικά να παίρνεις σκόνη, αλλα δεν είχα ali επιλογή δυστυχώς. Θα μου πεις γιατί δεν τα προμηθεύεσαι από αλλου... Το μαγαζί έχει 25% off σε φοιτητές σε όλα τα προϊόντα ::green::green:

Devil
12-10-10, 23:45
βρήκα bcca σε υγρή μορφή αλλα δεν τα πήρα γιατί ήτανε από εταιρία που δεν γνώριζα. Όλα τα υπόλοιπα ήτανε σε κάψουλες και για αυτό προτίμησα τις Reflex.

Είναι σαν ποντιακό ανέκδοτο να πληρώνεις καπ[σούλες και τελικά να παίρνεις σκόνη, αλλα δεν είχα ali επιλογή δυστυχώς. Θα μου πεις γιατί δεν τα προμηθεύεσαι από αλλου... Το μαγαζί έχει 25% off σε φοιτητές σε όλα τα προϊόντα ::green::green:

ναιιιι εεεεε και πως ειπες οτι το λενε?????

Mitsen
13-10-10, 19:09
ναιιιι εεεεε και πως ειπες οτι το λενε?????

powerhouse fitness

Devil
14-10-10, 00:25
powerhouse fitness

thank you...;)

av_dimitris
18-10-10, 14:22
υπαρχει καποιο οροιο στα γρ αμινοξεων που πρεπει να περνουμε ημερισιως?

metz
18-10-10, 14:44
βρήκα bcca σε υγρή μορφή αλλα δεν τα πήρα γιατί ήτανε από εταιρία που δεν γνώριζα. Όλα τα υπόλοιπα ήτανε σε κάψουλες και για αυτό προτίμησα τις Reflex.

Είναι σαν ποντιακό ανέκδοτο να πληρώνεις καπ[σούλες και τελικά να παίρνεις σκόνη, αλλα δεν είχα ali επιλογή δυστυχώς. Θα μου πεις γιατί δεν τα προμηθεύεσαι από αλλου... Το μαγαζί έχει 25% off σε φοιτητές σε όλα τα προϊόντα ::green::green:

Ποιάς εταιρίας ήταν τα BCAA που βρήκες;

giannis64
18-10-10, 15:59
υπαρχει καποιο οροιο στα γρ αμινοξεων που πρεπει να περνουμε ημερισιως?

ανάλογα με τα κιλά του καθένα υπολογίζονται.

Mitsen
18-10-10, 20:43
Ποιάς εταιρίας ήταν τα BCAA που βρήκες;

Θα σε γελάσω metz, Πάντως δεν ήτανε από τις γνωστες... Τον επόμενο μηνα ίσως να ξαναπεράσω από το κατάστημα θα το δω και θα σου πω

metz
18-10-10, 22:41
Θα σε γελάσω metz, Πάντως δεν ήτανε από τις γνωστες... Τον επόμενο μηνα ίσως να ξαναπεράσω από το κατάστημα θα το δω και θα σου πω

Thanks φίλε, έχω βρει κι εγώ κατά καιρούς αλλά οι ποσότητες που έδινε ανά δόση ήταν μικρές 1-1,5γραμ περίπου. Έτσι δεν ασχολήθηκα...

av_dimitris
18-10-10, 23:59
ανάλογα με τα κιλά του καθένα υπολογίζονται.

δηλαδη εγω που ειμαι 88 κιλα,ποσα γρ πρεπει να παιρνω?

sTeLaKoS
19-10-10, 00:02
Όσα περισσότερα τόσο το καλύτερο.

Μπορείς να παίρνεις 10 γραμ πριν-μέσα στη προπόνηση και 10 μετάπροπονητικά;
Αν ναι είναι πολύ καλά αλλά το κόστος ξεφεύγει.

av_dimitris
21-10-10, 17:23
ποση ωρα πριν απο την προπονηση να τα παρω? και ποση μετα?

Mitsen
21-10-10, 17:28
Εγώ τα καταναλώνω κάνα μισάωρο πριν μαζί με ένα καφεδάκι (δεν ξέρω αν επηρεάζει αρνητικά στην απορρόφηση τους:unsure:) και άμεσος μετά το τέλος τις προπόνησης με γλυκόζη και whey όλα μαζί!

veteran29
21-10-10, 18:18
μετα το τελος συνολικα της προπονησης η της προπονησης με τα βαρη?ρωταω διοτι εγω καταναλωνω 6 πριν την προπονηση με βαρη κ 6 πριν την προπονηση την αεροβια.:thumbup:

Steel Fighter
21-10-10, 18:58
ποση ωρα πριν απο την προπονηση να τα παρω? και ποση μετα?

μπορείς να τα πάρεις αμέσως πριν την προπόνηση και αμέσως μετά.



μετα το τελος συνολικα της προπονησης η της προπονησης με τα βαρη?ρωταω διοτι εγω καταναλωνω 6 πριν την προπονηση με βαρη κ 6 πριν την προπονηση την αεροβια.:thumbup:


και έτσι μπορείς να τα πάρεις. και αν θες άλλα 6 μετά την αερόβια.

av_dimitris
22-10-10, 14:46
Όσα περισσότερα τόσο το καλύτερο.

Μπορείς να παίρνεις 10 γραμ πριν-μέσα στη προπόνηση και 10 μετάπροπονητικά;
Αν ναι είναι πολύ καλά αλλά το κόστος ξεφεύγει.

10 γραμμαρια μαζι με αυτα της πρωτεινης?

Eddie
22-10-10, 14:49
10 γραμμαρια μαζι με αυτα της πρωτεινης?

Τα bcaa τα παιρνεις λιγο πριν την προπονηση και αμεσως μετα.Αρα 20γρ συν της πρωτεινης που θα παρεις ενα τεταρτο μετα τα bcaa.

sTeLaKoS
22-10-10, 15:06
Τα bcaa τα παιρνεις λιγο πριν την προπονηση και αμεσως μετα.Αρα 20γρ συν της πρωτεινης που θα παρεις ενα τεταρτο μετα τα bcaa.

^^ αυτό.

av_dimitris
22-10-10, 16:08
να τα εχω δηλαδη μαζι μου στο σακο?

Eddie
22-10-10, 16:10
να τα εχω δηλαδη μαζι μου στο σακο?

Ναι,καλα ειναι να τα παιρνεις αμεσως μολις τελειωσεις την προπονηση.Οχι τιποτα αλλο,αμα κανεις 1 τεταρτο να παρεις τα αμινοξεα και αλλο ενα τεταρτο για την πρωτεινη περασε αμεσως αμεσως ενα μισαωρο.

av_dimitris
22-10-10, 17:38
τη μερα που κανω αεροβια τα περνω τα αμινοξεα?τισ μερες οφφ?

Eddie
22-10-10, 19:23
τη μερα που κανω αεροβια τα περνω τα αμινοξεα?τισ μερες οφφ?

Πριν τις αεροβιες καλα θα ηταν.

Τις οφ μερες δε χρειαζεται.

alexfrag18
16-11-10, 18:05
παιρνω την bcaa της reflex(καψουλες)4 πριν ,4 μετα προπονησης και την αντοιστιχη whey που mg ανα 100g of protein λευκινη:10600 ισολευκινη:6400 βαλινη :5900
μηπως περνω πολλα αμινοξεα τελικα?τι μερα περνω 75g σκονης που περιεχουν 60g πρωτεινης,την συνιστομενη αναλογια που γραφει ι whey δηλαδη..:unsure:

Devil
16-11-10, 18:11
παιρνω την bcaa της reflex(καψουλες)4 πριν ,4 μετα προπονησης και την αντοιστιχη whey που mg ανα 100g of protein λευκινη:10600 ισολευκινη:6400 βαλινη :5900
μηπως περνω πολλα αμινοξεα τελικα?τι μερα περνω 75g σκονης που περιεχουν 60g πρωτεινης,την συνιστομενη αναλογια που γραφει ι whey δηλαδη..:unsure:

ποσα κιλα εισαι?

δεν νομιζω οτι παιρνεις παρα πολλα

καλα ειναι...

geo28
16-11-10, 18:47
σιγα ,ειναι ελαχιστη ποσοτητα μονο 2 και 2 γραμμαρια...εγω περνω 8 πριν και 10 καψουλες μετα:green:..και παλι λιγα ειναι ομως..

alexfrag18
16-11-10, 19:46
ποσα κιλα εισαι?

δεν νομιζω οτι παιρνεις παρα πολλα

καλα ειναι...

67 κιλα ειμαι.επισης μια γενικη απορια αν παρω παραπανω whey απο τη συνιστωμενη δοσολογια παιζει καποιο προβλημα.δλδη max ποσοτητα ειναι 60 γρ πρωτεινης ,αν παρω 70gr υπαρχει θεμα?

Devil
16-11-10, 20:33
67 κιλα ειμαι.επισης μια γενικη απορια αν παρω παραπανω whey απο τη συνιστωμενη δοσολογια παιζει καποιο προβλημα.δλδη max ποσοτητα ειναι 60 γρ πρωτεινης ,αν παρω 70gr υπαρχει θεμα?

οχι κανενα

βασικα η whey θα την υπολογιζεις για φαι

δλδ θες 2γρ πρωτεινες ανα κιλο βαρους πες 135γρ για σενα

απο εκει και περα βαζεις οσα θες απο αυτα απο whey και τα αλλα απο τροφη

με τα αμινοξεα εισαι κομπλε

sTeLaKoS
16-11-10, 21:33
67 κιλα ειμαι.επισης μια γενικη απορια αν παρω παραπανω whey απο τη συνιστωμενη δοσολογια παιζει καποιο προβλημα.δλδη max ποσοτητα ειναι 60 γρ πρωτεινης ,αν παρω 70gr υπαρχει θεμα?

Ημερησίως έτσι; Όχι σε μια δόση..

alexfrag18
17-11-10, 00:58
εννοειται ναι :P

Mitsen
21-11-10, 00:12
εννοειται ναι :P

κανένα απόλυτος πρόβλημα Αλεξάντρε, αρκεί φυσικά να μην είναι σε ένα γεύμα όπως σουπέ ο stelakos

pikos
28-01-11, 16:22
Οι κάψουλες είναι οι κλασσικές 500mg και όχι σαν υπόθετα έτσι ;

Kaloutsikos
23-02-11, 19:34
Αν πριν την προπόνηση παίρνουμε νιτρικό οξύ πάλι 6 κάψουλες πρέπει να πάρουμε?
Μην κάνουμε κανένα μπάμ!:turtle:

sticky fingaz
01-02-12, 20:09
Mπορω να παρω 6 καψουλες BCAA πριν την προπόνηση .............και μετα την προπονηση να παιρνω μονο την πρωτεινη μου? θα ειμαι καλλυμενος μονο με πρωτεινη?

beefmeup
01-02-12, 22:59
ευκολα..