PDA

Επιστροφή στο Forum : Low-carb diet



Pavlos17
17-03-11, 17:22
σας παραθετω την διαιτα που θα κανω για 2 μηνες..1 cheat meal καθε κυριακη.και γεμισμα με υδατανθρακες 1 φορα την βδομαδα.

1.80γρ βρωμη,250ml απαχο γαλα,2 αυγα ολοκληρα,πολυβιταμινη.
2.2τοστ με γαλοπουλα,με ψωμι ολικης
3.κοτοπουλο/κρεας/ψαρι/οσπρια 200γρ,με πρασιναδα(αγγουρι η μαρουλι)και 1 κ.σ λαδι
4.125 γρ τονος
5.ιδιο με 3
6.250ml γαλα απαχο,1 γιαουρτι 0%,και λιγα ξηροκαρπια.

αν εχει κανεις καμια ιδεα να πρωτεινει ακουω ;)
σιγα σιγα οι υδατανθρακες θα μειωνοντε

skiadis
17-03-11, 20:29
τετοιου ειδους διαιτα για ποια περιοδο στη φαση της γραμμωσης συνιστατε?

aepiskeptis
17-03-11, 21:21
αλλαξε τιτλο παυλαρα με μπερδεψες...

χαμηλα υδατανθρακα= κατω απο 1/2 του σωματικου σου βαρους.

βρωμη, οσπρια, ψωμι ολικης, γαλα... αυτα τι ειναι?

μηπως εννοεις χαμηλα υδατανθρακα σε σχεση με την προηγουμενη διαιτα σου που ετρωγες μισο κιλο υδατανθρακα?:unsure:

Pavlos17
17-03-11, 21:52
αλλαξε τιτλο παυλαρα με μπερδεψες...

χαμηλα υδατανθρακα= κατω απο 1/2 του σωματικου σου βαρους.

βρωμη, οσπρια, ψωμι ολικης, γαλα... αυτα τι ειναι?

μηπως εννοεις χαμηλα υδατανθρακα σε σχεση με την προηγουμενη διαιτα σου που ετρωγες μισο κιλο υδατανθρακα?:unsure:

indeed ;) σιγα σιγα θα φυγουν και αυτα

Devil
17-03-11, 21:55
δεν ειναι αναγκαιο να ειναι 1/2 του σωματικου βαρους.... δεν παει για κετο...;)

στη low carb παιζει απλα με λιγους υδατανθρακες.... για εναν που τρωει 400γρ και οι 200 ειναι low carb....


εγω θα τους εβαζα πριν και μετα την προπονηση....;)

Pavlos17
17-03-11, 21:56
δεν ειναι αναγκαιο να ειναι 1/2 του σωματικου βαρους.... δεν παει για κετο...;)

στη low carb παιζει απλα με λιγους υδατανθρακες.... για εναν που τρωει 400γρ και οι 200 ειναι low carb....


εγω θα τους εβαζα πριν και μετα την προπονηση....;)

ακριβως αυτο θα κανω devil,πριν την προπονα θα τρωω λιγους,και ισως και μετα
υ.γ ΠΕΙΝΑΩ

TheWorst
17-03-11, 21:56
Γενικα καλη φαινεται , ειναι και το θεμα με τους υδατανθρακες που λες οτι θα το λυσεις σιγα-σιγα

Αλλα τα λιπαρα και κυριως το βραδυ τι τα θες στη γραμμωση ? Ιδιως το βραδυ ? Απο οτι διαβασα στο βιβλιο του Αρνολντ λεει ποια φαγητα πρεπει να αποφευγονται στη γραμμωση (αυτα που περιεχουν λιπαρα) και τα ξηροκαρπια ηταν αναμεσα τους . Απλα πληροφορω,μην αρχισεις τωρα ..

Pavlos17
17-03-11, 21:57
Γενικα καλη φαινεται , ειναι και το θεμα με τους υδατανθρακες που λες οτι θα το λυσεις σιγα-σιγα

Αλλα τα λιπαρα και κυριως το βραδυ τι τα θες στη γραμμωση ? Ιδιως το βραδυ ? Απο οτι διαβασα στο βιβλιο του Αρνολντ λεει ποια φαγητα πρεπει να αποφευγονται στη γραμμωση (αυτα που περιεχουν λιπαρα) και τα ξηροκαρπια ηταν αναμεσα τους . Απλα πληροφορω,μην αρχισεις τωρα ..

εχω αντικαταστησει τον υδατανθρακα με καλα λιπαρα.παλια οι ΒΒερς δεν χρεισιμοποιουσαν καλα λιπαρα στην διαιτα τους,τωρα το κανουν και εχει καλα αποτελεσματα

aepiskeptis
17-03-11, 22:06
αν ναι σωστα δεν παει για κετο. Δικο μου λαθος.


παυλε λοιπον κατσε μια ιδεα

μερες ξεκουρασης, ινωδη υδατανθρακα δλδ χορτα και οσπρια
μερες προπονησης απ ολα
1-2 μερες ο μονος υδατανθρακας, απο μπροκολο, κουνουπιδι, λαχανα κτλ

το τσιτ βαλτο μερα με υψηλοτερο υδατανθρακα. και μετα απο προπονηση

sobral
17-03-11, 22:08
ίσα ίσα τώρα είναι που χρειάζονται τα λιπαρά.;) το ότι έκαναν άλλα παλιά δεν σημαίνει ότι έκαναν κ τα σωστά. Ειδικά σε κέτο τα λιπαρά είναι πολύ υψηλά όπως και η πρωτείνη.

Pavlos17
17-03-11, 22:12
αν ναι σωστα δεν παει για κετο. Δικο μου λαθος.


παυλε λοιπον κατσε μια ιδεα

μερες ξεκουρασης, ινωδη υδατανθρακα δλδ χορτα και οσπρια
μερες προπονησης απ ολα
1-2 μερες ο μονος υδατανθρακας, απο μπροκολο, κουνουπιδι, λαχανα κτλ

το τσιτ βαλτο μερα με υψηλοτερο υδατανθρακα. και μετα απο προπονηση

:thumbup: λαχανο τρωω,τα υπολοιπα που και που,συνηθως θα τρωω μαρουλακι.
το cheat μαλλον θα το κανω σαββατο,μιας και βγενω βολτα κιολας,και εχω και προπονηση ;)

Pavlos17
17-03-11, 22:21
τετοιου ειδους διαιτα για ποια περιοδο στη φαση της γραμμωσης συνιστατε?

συνηθως για να αρχισεις...για το τελειωμα της γραμμωσης μπορεις να αφαιρεσεις τελειως τους υδατανθρακες(απογλυκογωνοση).

Triumph
17-03-11, 22:46
Καλή αρχή και απο εμένα!

Pavlos17
17-03-11, 22:47
Καλή αρχή και απο εμένα!

σε ευχαριστω παραπολυ μαγκα

chris corfu
17-03-11, 22:49
συνηθως για να αρχισεις...για το τελειωμα της γραμμωσης μπορεις να αφαιρεσεις τελειως τους υδατανθρακες(απογλυκογωνοση).

την απογλυκογονοση δεν στη συνιστω.. κατεβα αρκετα σταδιακα αλλα μην τους κοψεις τελειως.. δεν ειναι και οτι καλυτερο και για λογους υγειας συνισταται μονο σε αγωνιστικα επιπεδα.. τωρα μπορει να πεταχτει κανενας κ να λεει τα δικα του αλλα τεσπα. ;)

εντιτ¨καλη δυναμη πανω απο ολα γτ εχω λιγο εχω κατεβασει υδατανθρακες και ηδη "μου λειπουν"... :D

Pavlos17
17-03-11, 22:54
την απογλυκογονοση δεν στη συνιστω.. κατεβα αρκετα σταδιακα αλλα μην τους κοψεις τελειως.. δεν ειναι και οτι καλυτερο και για λογους υγειας συνισταται μονο σε αγωνιστικα επιπεδα.. τωρα μπορει να πεταχτει κανενας κ να λεει τα δικα του αλλα τεσπα. ;)

εντιτ¨καλη δυναμη πανω απο ολα γτ εχω λιγο εχω κατεβασει υδατανθρακες και ηδη "μου λειπουν"... :D

ειπα πουθενα οτι θα κανω απογλυκογονωση? :unsure:
απλα απαντησα σε ενα παιδι πιο πανω γιατι ειχε απορια.δεν θα κανω απογλυκογονωση με την καμια.δεν εχω σκοπο να κατεβω κατω απο 8-10%λιπος.

pan0z
17-03-11, 23:03
Οπως σε βλεπω παντως στην φοτο δεν σου χρειαζεται γραμμωση κατα την γνωμη μου απλα κατσε συντηρησου και χωσου ξανα για ογκο μετα το καλοκαιρι.Θελω να πω οτι δεν υπαρχει λογος να σταματησεις την αναπτυξη σου(οχι οτι σταματαει απλα δεν εισαι στα βελτιστα) για να πεσεις σε λιπος ενω εισαι σε καλα ποσοστα αλλα ενταξει ο καθενας οπως θελει.


Στο πρωτο γευμα λιγη πρωτεινη δεν εχεις?Στο 2ο γευμα θα σου προτεινα να μην τρως αλλαντικα γιατι δεν ειναι και τοσο καθαρα οσο φαινονται εκτος αν ενοεις στηθος γαλοπουλας.

Pavlos17
17-03-11, 23:09
Οπως σε βλεπω παντως στην φοτο δεν σου χρειαζεται γραμμωση κατα την γνωμη μου απλα κατσε συντηρησου και χωσου ξανα για ογκο μετα το καλοκαιρι.Θελω να πω οτι δεν υπαρχει λογος να σταματησεις την αναπτυξη σου(οχι οτι σταματαει απλα δεν εισαι στα βελτιστα) για να πεσεις σε λιπος ενω εισαι σε καλα ποσοστα αλλα ενταξει ο καθενας οπως θελει.


Στο πρωτο γευμα λιγη πρωτεινη δεν εχεις?Στο 2ο γευμα θα σου προτεινα να μην τρως αλλαντικα γιατι δεν ειναι και τοσο καθαρα οσο φαινονται εκτος αν ενοεις στηθος γαλοπουλας.

πανο,ειμαι στο 16% λιπος περιπου,εχω αρκετο στην κοιλια που θελω να διωξω.απλα θελω να πεσω στο 10% περιπου.το 1ο γευμα εχει 30γρ πρωτεινη(αν και 25 ειναι αρκετη για τα κιλα μου σε καθε γευμα).λογο της φυσης μου οι γραμμες φενονται εντονα στην πλατη μου παρολο που χω αρκετο λιπος.πιστευω να μην χασω ποντους παντως,στηθος 110cm,δικεφαλοι 38 ζεστοι,τετρακεφαλοι 60,γαμπα 40,μεση εχω πολυ σχεδον 90.

TheWorst
17-03-11, 23:15
εχω αντικαταστησει τον υδατανθρακα με καλα λιπαρα.παλια οι ΒΒερς δεν χρεισιμοποιουσαν καλα λιπαρα στην διαιτα τους,τωρα το κανουν και εχει καλα αποτελεσματα

Να ξερεις ομως οτι οταν λες παλιοι δεν νομιζω να εννοιες του 60-70 γιατι το βιβλιο γραφτηκε το 90+

odycsd
17-03-11, 23:24
@theworst
για ποια λιπαρά λες ακριβώς? Τα αμύγδαλα πχ είναι οκ για γραμμωση. Πιο πολυ θα τον θολώσει η λακτόζη απο τα γαλακτοκομικα παρα τα λιπαρά ..

Pavlos17
17-03-11, 23:25
@theworst
για ποια λιπαρά λες ακριβώς? Τα αμύγδαλα πχ είναι οκ για γραμμωση. Πιο πολυ θα τον θολώσει η λακτόζη απο τα γαλακτοκομικα παρα τα λιπαρά ..

ειμαι κατα αυτης της αποψης οτι θολωνουν τα γαλακτοκομικα...εχω δει με τα ματια μου ατομα που κατεβαινουν σε αγωνα χρησιμοποιοντας γαλακτοκομικα ;)
edit:θα δω αν δουλευει και σε μενα,γιατι ειμαι φαν των γαλακτοκομικων και δεν προκειτε να τα βγαλω

chris corfu
17-03-11, 23:39
ειπα πουθενα οτι θα κανω απογλυκογονωση? :unsure:
απλα απαντησα σε ενα παιδι πιο πανω γιατι ειχε απορια.δεν θα κανω απογλυκογονωση με την καμια.δεν εχω σκοπο να κατεβω κατω απο 8-10%λιπος.

ανεφερες οτι θα κατεβαινεις σταδιακα και μετα μιλησες για απογλυκογονεση στα τελειωματα διετας αρα κατελιξα οπως το πες οτι θα εκανες κι εσυ. αλλα οκ αφου δεν θα κανεις ολα οκ.. επισης αυτο που αναφερεις για γαλακτοκομικα ισχυει, κ δεν χρειαζεται να τα κοψεις εντελως αρκει να τα ελατωσεις ομως, οχι πολλες κ μεγαλες ποσοτητες. ;)

Pavlos17
18-03-11, 11:32
ανεφερες οτι θα κατεβαινεις σταδιακα και μετα μιλησες για απογλυκογονεση στα τελειωματα διετας αρα κατελιξα οπως το πες οτι θα εκανες κι εσυ. αλλα οκ αφου δεν θα κανεις ολα οκ.. επισης αυτο που αναφερεις για γαλακτοκομικα ισχυει, κ δεν χρειαζεται να τα κοψεις εντελως αρκει να τα ελατωσεις ομως, οχι πολλες κ μεγαλες ποσοτητες. ;)

σε αυτο εχεις δικιο,γαλα επινα 2 λιτρα στανταρ την μερα,τωρα πινω μονο 500ml

odycsd
18-03-11, 11:49
Ενταξει δεν λεω οτι αμα φατε γαλακτοκομικα δεν θα αδυνατισετε, οτι κ να φας αδυνατιζεις με ελλειμα θερμιδων κ αεροβικη. Απλα εγω στην γραμμωση θελω να εχω το καλυτερο δυνατο στεγνωμα και θεωρω οτι η λακτοζη με θολωνει αρκετα, αλλα και η whey για αυτο τα κοβω και αυτα εντελως. Επισης ειναι και θερμιδες σε υγρη μορφη που δεν ειναι κ οτι καλυτερο!

TheWorst
18-03-11, 21:45
Επισης ειναι και θερμιδες σε υγρη μορφη που δεν ειναι κ οτι καλυτερο!

Για τη γραμμωση οχι και οτι καλυτερο,οταν ομως εισαι σε περιοδο ογκου ειναι καλο

Pavlos17
18-03-11, 22:49
η διαιτα βαδιζει καλα,βεβαια ειναι και νωρις ακομα,τα κιλα σημερα ητανε τα ιδια με την προηγουμενη προπονηση,παρολου που η ληψη υδατανθρακα ητανε λιγοστη σημερα.πρεπει να σημειωσω οτι εχω και λιγες ζαλαδες καμια φορα,λογικο ;) αεροβια βγηκε ανετα 40 λεπτα μετα την προπονηση σε ενταση 60-70% τρεξιματακι.

κουλης
19-03-11, 00:25
η διαιτα βαδιζει καλα,βεβαια ειναι και νωρις ακομα,τα κιλα σημερα ητανε τα ιδια με την προηγουμενη προπονηση,παρολου που η ληψη υδατανθρακα ητανε λιγοστη σημερα.πρεπει να σημειωσω οτι εχω και λιγες ζαλαδες καμια φορα,λογικο ;) αεροβια βγηκε ανετα 40 λεπτα μετα την προπονηση σε ενταση 60-70% τρεξιματακι.

παυλε ποσα κιλα υπολογιζεις οτι θα εχεις χασει στο τελος της γραμμωσης?

Pavlos17
19-03-11, 00:27
παυλε ποσα κιλα υπολογιζεις οτι θα εχεις χασει στο τελος της γραμμωσης?

δεν ξερω ακριβως ρε συ...παντως υπολογιζω 4 κιλα πανω κατω,οσο εχω βαλει στοχο δηλαδη,μπορει να χασω και παραπανω.

κουλης
19-03-11, 00:31
δεν ξερω ακριβως ρε συ...παντως υπολογιζω 4 κιλα πανω κατω,οσο εχω βαλει στοχο δηλαδη,μπορει να χασω και παραπανω.

μιλαμε για μονοψηφειο αριθμο δλδ.....αρα δν εχεις και τρομερο προβλημα....οκ

Pavlos17
19-03-11, 00:38
μιλαμε για μονοψηφειο αριθμο δλδ.....αρα δν εχεις και τρομερο προβλημα....οκ

οχι ρε συ,ουτε καν,16% λιπος ειμαι,την κοιλιτσα θελω να διωξω για το καλοκαιρι ;) 4 κιλα λιπος αμα χασω παω σε μονοψηφιο

destroyerody94
20-03-11, 18:53
πανο,ειμαι στο 16% λιπος περιπου,εχω αρκετο στην κοιλια που θελω να διωξω.απλα θελω να πεσω στο 10% περιπου.το 1ο γευμα εχει 30γρ πρωτεινη(αν και 25 ειναι αρκετη για τα κιλα μου σε καθε γευμα).λογο της φυσης μου οι γραμμες φενονται εντονα στην πλατη μου παρολο που χω αρκετο λιπος.πιστευω να μην χασω ποντους παντως,στηθος 110cm,δικεφαλοι 38 ζεστοι,τετρακεφαλοι 60,γαμπα 40,μεση εχω πολυ σχεδον 90.

Καλή αρχή και από μένα, και αποκτά ιδιαίτερο ενδιαφέρον γιατί έχουμε και σχεδόν τα ίδια στατς, μιας και εγώ δεν θα μπώ στο τρυπάκι της δίαιτας, να δω τα αποτελέσματα. (μου ρίχνεις 2-3 εκατοστα στο στήθος σου ρίχνω 1 δικέφαλα και μέση ίδια)
Μέση μετράς στο ύψος του οφαλού ή low abs?
Επίσης αν θες πες και ύψος-κιλά

Καλή επιτυχία.
edit: Οι ζαλάδες είναι λόγω της διακύμανσης του ζαχάρου, δεν είναι τπτ

pan0z
20-03-11, 18:59
οταν λεμε ζεστοι δικεφαλοι τι ενοουμε την ωρα που τους προπονησαμε?

Pavlos17
20-03-11, 19:25
οταν λεμε ζεστοι δικεφαλοι τι ενοουμε την ωρα που τους προπονησαμε?

εκανα μισο λεπτο με εναν αλτηρα σπιτι ασκηση για δικεφαλους και μετρησα

Pavlos17
20-03-11, 19:26
Καλή αρχή και από μένα, και αποκτά ιδιαίτερο ενδιαφέρον γιατί έχουμε και σχεδόν τα ίδια στατς, μιας και εγώ δεν θα μπώ στο τρυπάκι της δίαιτας, να δω τα αποτελέσματα. (μου ρίχνεις 2-3 εκατοστα στο στήθος σου ρίχνω 1 δικέφαλα και μέση ίδια)
Μέση μετράς στο ύψος του οφαλού ή low abs?
Επίσης αν θες πες και ύψος-κιλά

Καλή επιτυχία.
edit: Οι ζαλάδες είναι λόγω της διακύμανσης του ζαχάρου, δεν είναι τπτ

ty,μεση μετραω κατω απτον αφαλο.
υψος 1.75
κιλα 80
bf 15-16%

Pavlos17
21-03-11, 15:55
σε αυτες τις 4 μερες που κανω διαιτα φυγαν 2 κιλα νερο σχεδον,απο λιπος στα ιδια.και συνεχιζουμε δυνατα,για να δουμε :green:

Pavlos17
24-03-11, 14:02
εχω χασει 2-3 κιλα μεχρι τωρα,1 βδομαδα διαιτας.η μεση μου απο 88cm(κατω απτον αφαλο)εχει φτασει στα 83!εμφανης διαφορα στην περιοχη της κοιλιας δεν φουσκωνει οσο φουσκωνε λογο πολυ μειωμενων υδατανθρακων.το λιπος μου πρεπει να εχει πεσει κοντα στο 15 απο 16...και συνεχιζουμε,αυτη τη στιγμη παιζω με 2000-2500 θερμιδες την μερα ,θερμιδες συντηρησης μου 3000~.

arisfwtis
24-03-11, 14:03
μπραβο ρε παλικαρε δυναμη εισαι:clap::clap:

Pavlos17
24-03-11, 14:06
μπραβο ρε παλικαρε δυναμη εισαι:clap::clap:

σε ευχαριστω ;)

Pavlos17
24-03-11, 14:20
κατι που ξεχασα να αναφερω...θα αφαιρεσω τελειως το δεκατιανο,θα τρωω μια και καλη κατα τις 1-2ωρα μετα το πρωινο.

arisfwtis
24-03-11, 14:22
απο προπονες πως πας?
ειδες καμια μειωση σε δυναμη?
ειναι νωρις βεβαια ακομα

Pavlos17
24-03-11, 14:24
απο προπονες πως πας?
ειδες καμια μειωση σε δυναμη?
ειναι νωρις βεβαια ακομα

οχι σχεδον καθολου...λιγο απο αντοχη εχω ξεμινει,την πρωτη ασκηση την βγαζω κανονικα,μετα νιωθω λιγο ψωφιος...αλλα συνεχιζουμε κανονικα :thumbup:
απο υδατανθρακες να επινθυμισω τρωω μονο το πρωι quaker,την υπολοιπη μερα μονο λαχανικα,αμυλωδεις υδατανθρακες καθολου.

chris corfu
25-03-11, 19:42
κατι που ξεχασα να αναφερω...θα αφαιρεσω τελειως το δεκατιανο,θα τρωω μια και καλη κατα τις 1-2ωρα μετα το πρωινο.

ειναι λαθος αυτο, η μειση των γευματων δν βοηθα αλλα δυσκολευει την απωλεια κιλων. μπορεις να προσθεσεις σε αυτο το σημειο πχ. 30 γρ αμυγδαλα.

Devil
25-03-11, 20:21
ειναι λαθος αυτο, η μειση των γευματων δν βοηθα αλλα δυσκολευει την απωλεια κιλων. μπορεις να προσθεσεις σε αυτο το σημειο πχ. 30 γρ αμυγδαλα.

δεν ισχυει.... τι 3 τι 6 να κανεις το αποτελσμα ειναι το ιδιο φτανει οι θερμιδες να ειναι οι ιδιες...

Pavlos17
25-03-11, 21:01
ειναι λαθος αυτο, η μειση των γευματων δν βοηθα αλλα δυσκολευει την απωλεια κιλων. μπορεις να προσθεσεις σε αυτο το σημειο πχ. 30 γρ αμυγδαλα.

δεν νομιζω ;) στις ιδιες θερμιδες κυμενομε παλι πανω κατω...

Pavlos17
25-03-11, 21:20
λοιπον μετα απο μια βδομαδα διαιτα,ξαναγραφω
λιπος 14-15%
κιλα 74

1) 80γρ quaker,2 αυγα ολοκληρα,250μλ γαλα,1 πολυβιταμινη
2)κρεας/ψαρι/κοτοπουλο 200γρ,λαχανο +1 κ.σ λαδι
3)125γρ τονος,+λαχανο
4)το ιδιο με 2.
5)2 γιαουρτια 0-2%

chris corfu
25-03-11, 21:25
δεν ισχυει.... τι 3 τι 6 να κανεις το αποτελσμα ειναι το ιδιο φτανει οι θερμιδες να ειναι οι ιδιες...

το οτι εχει βρεθει καποια ερευνα να υποστηριζει κατι τετοιο δεν μου λεει κατι, γτ προφανως γι αυτο θα το λες..
τωρα οπως νομιζετε, εγω εδωσα συμβουλη απο εκει κ περα ο καθενας κανει οτι νομιζει.
εαν το οτι με συχνα γευματα ενεργοποιειται ο μεταβολισμος στον μεσο ανθρωπο δεν σας λεει κατι, οκεικ, κανενα προβλημα..

TheWorst
25-03-11, 21:47
Και εγω νομιζω οτι δε πρεπει να αφηνεις 7-8 ωρες κενο αναμεσα στα γευματα σου. Με την ιδια λογικη να τρωγαμε πρωι μεσημερι καλα και ειμαστε οκ :)

Pavlos17
25-03-11, 21:50
Και εγω νομιζω οτι δε πρεπει να αφηνεις 7-8 ωρες κενο αναμεσα στα γευματα σου. Με την ιδια λογικη να τρωγαμε πρωι μεσημερι καλα και ειμαστε οκ :)

δεν νομιζω να σε ρωτησα :unsure:

TheWorst
25-03-11, 21:51
δεν νομιζω να σε ρωτησα :unsure:

Και εγω δε νομιζω οτι το φορουμ ειναι ιδιοκτησια σου να μου λες τι να κανω.

Pavlos17
25-03-11, 21:52
Και εγω δε νομιζω οτι το φορουμ ειναι ιδιοκτησια σου να μου λες τι να κανω.

:)

Αντωνης
25-03-11, 21:52
Και εγω νομιζω οτι δε πρεπει να αφηνεις 7-8 ωρες κενο αναμεσα στα γευματα σου. Με την ιδια λογικη να τρωγαμε πρωι μεσημερι καλα και ειμαστε οκ :)

Ναι γιατι ειναι και πολυ ευκολο να φας 3.500-4.000 θερμιδες σε 2 γευματα.Εγω αν μπορουσα θα το εκανα χαλαρα.Καμια διαφορα δεν θα ειχε απο τα 4 γευματα π κανω τωρα.

giannis64
25-03-11, 21:55
και ομως εχει. το εκανα εγω και την πατησα. και μαληστα με 3 γευματα.

Pavlos17
25-03-11, 21:58
εγω παλι που εχω πειραματιστει,πιστευω οτι τα πολλα γευματα ειναι για αυξηση μυικης μαζας.τωρα για γραμμωση πιστευω οτι αμα δεν πεινασεις...λιπος φυγει ΔΕΝ

giannis64
25-03-11, 22:01
εγω παλι που εχω πειραματιστει,πιστευω οτι τα πολλα γευματα ειναι για αυξηση μυικης μαζας.τωρα για γραμμωση πιστευω οτι αμα δεν πεινασεις...λιπος φυγει ΔΕΝ

οχι.καθε αλλο.



σε γραμμωση μιλαω και εγω. δεν ειχα καλα αποτελεσματα με λιγοτερα γευματα και ιδιες θερμιδες. στον ογκο δεν το δοκιμασα γιατι δε ειναι εφυκτο.
τωρα δεν ξερω αν τελικα σε αλους κανει καλο και σε αλλους οχι.

Pavlos17
25-03-11, 22:05
σε γραμμωση ισχιυει οτι πρεπει να χεις αρκετα γευματα για να ειναι σε ενγρηγορση ο μεταβολισμος και να καις λιπος,στην προκειμενη περιπτωση(την δικη μου)εχω 5 γευματα που ειναι αρκετα.

chris corfu
25-03-11, 22:09
εγω παλι που εχω πειραματιστει,πιστευω οτι τα πολλα γευματα ειναι για αυξηση μυικης μαζας.τωρα για γραμμωση πιστευω οτι αμα δεν πεινασεις...λιπος φυγει ΔΕΝ

λοιπον καταρχας το εχω κανει κι εγω πριν καιρο οπως ειπε ο γιαννης απο πανω και ΔΕΝ γινεται.. με το ζορυ να κρατηθεις μυικα και παλι δεν.
τωρα θα στο πω για αλλη μια τελευταια φορα και κανε οπως νομιζεις, σιγουρα και για ογκο δεν πας βημα αν δεν φας σιγουρα 5 φορες καλα αλλα για γραμμωση επισης θες 5 για σωστα αποτελεσματα το οποιο συνεπαγεται να κρατηθειςκατα το ΜΕΓΙΣΤΟ μυικα και να χανεις λιπος, ανεφερα οτι ενεργοποιειται ο μεταβολισμος κ αυτος ειναι ο βασικος λογος. εγραψα κ παραπανω οτι αυτο ισχυει για το μεσο ανθρωπο γτ υπαρχουν ατομα που ο μεταβολισμος τους και με 3 γευματα χτυπαει κοκκινο και καινε το λιπος για πλακα. αλλα και σε αυτην την περιπτωση αν δεν φας παραπανω γευματα κιλα ΔΕΝ θα παρεις. και οσο για το να πεινασεις γινεται να πεινασεις "σωστα" ομως οπως ειπα γτ και με 5-6 γευματα τη μερα μπορεις να πεινας αν ειναι σε μετρημενες και σωστες για σενα ποσοτητες. αυτα. καλη συνεχεια σε οτι αποφασισεις.. :thumbup:

Pavlos17
25-03-11, 22:14
[QUOTE=chris corfu;347275]λοιπον καταρχας το εχω κανει κι εγω πριν καιρο οπως ειπε ο γιαννης απο πανω και ΔΕΝ γινεται.. με το ζορυ να κρατηθεις μυικα και παλι δεν.
τωρα θα στο πω για αλλη μια τελευταια φορα και κανε οπως νομιζεις, σιγουρα και για ογκο δεν πας βημα αν δεν φας σιγουρα 5 φορες καλα αλλα για γραμμωση επισης θες 5 για σωστα αποτελεσματα το οποιο συνεπαγεται να κρατηθειςκατα το ΜΕΓΙΣΤΟ μυικα και να χανεις λιπος, ανεφερα οτι ενεργοποιειται ο μεταβολισμος κ αυτος ειναι ο βασικος λογος. εγραψα κ παραπανω οτι αυτο ισχυει για το μεσο ανθρωπο γτ υπαρχουν ατομα που ο μεταβολισμος τους και με 3 γευματα χτυπαει κοκκινο και καινε το λιπος για πλακα. αλλα και σε αυτην την περιπτωση αν δεν φας παραπανω γευματα κιλα ΔΕΝ θα παρεις. και οσο για το να πεινασεις γινεται να πεινασεις "σωστα" ομως οπως ειπα γτ και με 5-6 γευματα τη μερα μπορεις να πεινας αν ειναι σε μετρημενες και σωστες για σενα ποσοτητες. αυτα. καλη συνεχεια σε οτι αποφασισεις.. :thumbup:[/QUOTΕ]

μιπως ειδες πουθενα να λεω οτι τα 3 γευματα ειναι σωστα?
εγω 5 εχω στην διαιτα μου και ειναι ολες οι θερμιδες ειναι σωστα κατανεμημενες,δεν καταλαβαινω που διαφωνουμε.
απλα το 1ο γευμα μου απεχει 4 ωρες απτον 2ο,ε και τι εγινε?
τελος παντων,αυτη ειναι η γνωμη σου και αυτη η δικη μου.
σε ευχαριστω

chris corfu
25-03-11, 22:26
μιπως ειδες πουθενα να λεω οτι τα 3 γευματα ειναι σωστα?
εγω 5 εχω στην διαιτα μου και ειναι ολες οι θερμιδες ειναι σωστα κατανεμημενες,δεν καταλαβαινω που διαφωνουμε.
απλα το 1ο γευμα μου απεχει 4 ωρες απτον 2ο,ε και τι εγινε?
τελος παντων,αυτη ειναι η γνωμη σου και αυτη η δικη μου.
σε ευχαριστω[/QUOTE]

συμφωνησες απο κατω με τον devil μολις εγραψε γτ ειπες οι θερμιδες ειναι ιδιες πανω κατω, αρα στη διαιτα γτ το εκοψες?? εσυ υποτιθετε οτι αυτο το εκοψες εννοωντας οτι μειωσες κι αλλο υδατανθρακα. και σημειωση δεν ξερω εγω οτι απο το πρωινο σου μεχρι το μεσημεριανο ειναι τεσσερις ωρες. δηλαδη πριν που ειχες κι αλλο γευμα αναμεσα ποτε ετρωγες?? ανα μια μιση ωρα?? γτ δεν βγαινουν οι ωρες οπως τα λες.. αφου ειναι 4 ωρες μεχρι τις 2, τρως πρωινο τις 10 μεχρι να τελειωσεις ετρωγες παλι 12 και μετα παλι 1-2???

Pavlos17
25-03-11, 22:39
μιπως ειδες πουθενα να λεω οτι τα 3 γευματα ειναι σωστα?
εγω 5 εχω στην διαιτα μου και ειναι ολες οι θερμιδες ειναι σωστα κατανεμημενες,δεν καταλαβαινω που διαφωνουμε.
απλα το 1ο γευμα μου απεχει 4 ωρες απτον 2ο,ε και τι εγινε?
τελος παντων,αυτη ειναι η γνωμη σου και αυτη η δικη μου.
σε ευχαριστω

συμφωνησες απο κατω με τον devil μολις εγραψε γτ ειπες οι θερμιδες ειναι ιδιες πανω κατω, αρα στη διαιτα γτ το εκοψες?? εσυ υποτιθετε οτι αυτο το εκοψες εννοωντας οτι μειωσες κι αλλο υδατανθρακα. και σημειωση δεν ξερω εγω οτι απο το πρωινο σου μεχρι το μεσημεριανο ειναι τεσσερις ωρες. δηλαδη πριν που ειχες κι αλλο γευμα αναμεσα ποτε ετρωγες?? ανα μια μιση ωρα?? γτ δεν βγαινουν οι ωρες οπως τα λες.. αφου ειναι 4 ωρες μεχρι τις 2, τρως πρωινο τις 10 μεχρι να τελειωσεις ετρωγες παλι 12 και μετα παλι 1-2???[/QUOTE]

λαθος καταλαβες :green: το 2ο γευμα που εβγαλα το ειχα στις 10..
τωρα εχω
1ο γευμα 8:00
2ο γευμα 12:00
3ο γευμα 3:00
4ο γευμα 7:00
5ο γευμα 10:00
δεν τρωω ακριβως αυτες τις ωρες,αλλα πανω κατω καθε 3-4 ωρες τρωω

edit:κατι που θυμηθηκα τωρα,μιας και βλεπω οτι χανω κιλα ετσι,δεν βλεπω καν τον λογο να το αλλαξω.επειδη ειχα γραψει οτι θα τρωω το 2ο γευμα 1ωρα,το 1ο γευμα θα το ετρωγα 9-10ωρα,δεν εχω προβλημα σε κατι τετοιο,απλα κοιταω να τρωω καθε 4 ωρες το πολυ.

chris corfu
25-03-11, 22:59
καλα εισαι ετσι, κρατα σιγουρα τα 5 γευματα και μια χαρα θα πας..

Pavlos17
25-03-11, 23:00
καλα εισαι ετσι, κρατα σιγουρα τα 5 γευματα και μια χαρα θα πας..

εγινε βαβουρα χωρις λογο αλλα δεν πειραζει υγεια :green:

Pavlos17
26-03-11, 21:37
σημερα cheat-meal day,τιγανητες θα φαω με μελι,αλλα δεν ξερω τι ποσοτητα ακομα,θα δουμε :green:

aepiskeptis
26-03-11, 21:46
Ναι γιατι ειναι και πολυ ευκολο να φας 3.500-4.000 θερμιδες σε 2 γευματα.Εγω αν μπορουσα θα το εκανα χαλαρα.Καμια διαφορα δεν θα ειχε απο τα 4 γευματα π κανω τωρα.

μπορεις να το κανεις, πώς το κανουν τοσα ατομα που IFαρουν?

Εχω φαει 2800 σε ενα γευμα, αλλα το να κανεις προπονηση νηστικος μετα απο 16 ωρες νηστεια δεν ειναι για ολους
και αλλες 1400 μετα απο 5 ωρες. 2 γευματα =4200θερμιδες σε 5 ωρες
δες στο ββ.κομ υπαρχουν συζητησεις sto advanced nutrition

sorry gia to off pavlo!

Pavlos17
26-03-11, 22:00
μπορεις να το κανεις, πώς το κανουν τοσα ατομα που IFαρουν?

Εχω φαει 2800 σε ενα γευμα, αλλα το να κανεις προπονηση νηστικος μετα απο 16 ωρες νηστεια δεν ειναι για ολους
και αλλες 1400 μετα απο 5 ωρες. 2 γευματα =4200θερμιδες σε 5 ωρες
δες στο ββ.κομ υπαρχουν συζητησεις sto advanced nutrition

sorry gia to off pavlo!

πιο οφφ ρε,με ενδιαφερει η γνωμη σου,σημερα που ειχα προπονηση το εκανα το τσιτ.μολις εφαγα 5-6 τιγανητες,ειχα ξεχασει την γευση της ζαχαρης :green:
θα το κοιταξω αυτο που λες

Pavlos17
26-03-11, 22:33
devil,ριξε και συ καμια ιδεα για cheat meal ρε αν μπορεις ;)

odycsd
26-03-11, 23:10
5-6 τηγανίτες για cheat? Λοιπον ακου cheat που κάνω 1 φορα κάθε κυριακη εδω και ένα χρονο και παλι μια χαρα χανω η διατηρούμε στα κιλα. Ακομα και τωρα σε αυτη τη γραμωση που κανω το συνεχιζω και παλι ανετα εχανα 1-2 κιλα την εβδομαδα.
Μια πιτσα γιγας σπεσιαλ και μετα απο πανω 2 βαφλες με 4-5 μπαλες παγωτο η καθεμια! Καμια φορα δεν μπορω να φαω όλη την δευτερη οποτε τρωω 1.5 βαφλα χD

Pavlos17
26-03-11, 23:16
5-6 τηγανίτες για cheat? Λοιπον ακου cheat που κάνω 1 φορα κάθε κυριακη εδω και ένα χρονο και παλι μια χαρα χανω η διατηρούμε στα κιλα. Ακομα και τωρα σε αυτη τη γραμωση που κανω το συνεχιζω και παλι ανετα εχανα 1-2 κιλα την εβδομαδα.
Μια πιτσα γιγας σπεσιαλ και μετα απο πανω 2 βαφλες με 4-5 μπαλες παγωτο η καθεμια! Καμια φορα δεν μπορω να φαω όλη την δευτερη οποτε τρωω 1.5 βαφλα χD

ε ετυχε σημερα τιγανιτες ;)
αλλη μερα μπορει να παραγκειλω

odycsd
26-03-11, 23:18
πολυ λιγη ποσοτητα! χαμένο πηγε !

Pavlos17
26-03-11, 23:29
πολυ λιγη ποσοτητα! χαμένο πηγε !

μπα δεν νομιζω :green: με τοση ζαχαρη? και ητανε και μεγαλες,ετσι κιαλλιως δεν ηθελα να το παρακανω και να ξεφυγω στις θερμιδες...το κανα γιατι ηθελα πολυ κατι γλυκο,και για να αρχισει ο εγκεφαλος να περνει στροφες να καιει λιπος

Gianna
26-03-11, 23:38
5-6 τηγανίτες για cheat? Λοιπον ακου cheat που κάνω 1 φορα κάθε κυριακη εδω και ένα χρονο και παλι μια χαρα χανω η διατηρούμε στα κιλα. Ακομα και τωρα σε αυτη τη γραμωση που κανω το συνεχιζω και παλι ανετα εχανα 1-2 κιλα την εβδομαδα.
Μια πιτσα γιγας σπεσιαλ και μετα απο πανω 2 βαφλες με 4-5 μπαλες παγωτο η καθεμια! Καμια φορα δεν μπορω να φαω όλη την δευτερη οποτε τρωω 1.5 βαφλα χD

:thumbsup::thumbsup:Ή το κάνουμε ή δεν το κάνουμε!!!

Pavlos17
28-03-11, 14:36
μετρηση σημερα,μετα απο 11 μερες διαιτας,παμε πολυ καλα!
λιπος 14%
περιφερεια κοιλιας 82cm!

ΟΛΕ! :welcome:

Triumph
28-03-11, 20:35
μετρηση σημερα,μετα απο 11 μερες διαιτας,παμε πολυ καλα!
λιπος 14%
περιφερεια κοιλιας 82cm!

ΟΛΕ! :welcome:

μια χαρά τα πας,συνέχισε έτσι ! πόσο κιμένονται οι υδατ ; μείωσες κίαλο;

Αντωνης
28-03-11, 20:51
μετρηση σημερα,μετα απο 11 μερες διαιτας,παμε πολυ καλα!
λιπος 14%
περιφερεια κοιλιας 82cm!

ΟΛΕ! :welcome:

To λιπος το γνωριζεις απο καποια λιπομετρηση η' απο καμια πλατοφορμα στο ιντερνετ που ζηταει περιφερεια/κιλα/φυλο και σου βγαζει ποσοστο?Αν ειναι το 2ο μην το πολυεμπιστευεσαι,ισως απλα να δειχνει μια σφαιρικη εικονα και τιποτα παραπανω....

Οπως και να χει,αφου η περιφερεια της κοιλιας μικραινει σημαινει οτι η διαιτα σου προχωραει καλα...

edit:αν φυσικα δεν μικραινουν σημαντικα και οι αλλες περιφερειες δηλαδη χερια,τετρακεφαλοι κτλ κτλ

Pavlos17
28-03-11, 21:27
To λιπος το γνωριζεις απο καποια λιπομετρηση η' απο καμια πλατοφορμα στο ιντερνετ που ζηταει περιφερεια/κιλα/φυλο και σου βγαζει ποσοστο?Αν ειναι το 2ο μην το πολυεμπιστευεσαι,ισως απλα να δειχνει μια σφαιρικη εικονα και τιποτα παραπανω....

Οπως και να χει,αφου η περιφερεια της κοιλιας μικραινει σημαινει οτι η διαιτα σου προχωραει καλα...

edit:αν φυσικα δεν μικραινουν σημαντικα και οι αλλες περιφερειες δηλαδη χερια,τετρακεφαλοι κτλ κτλ

εχω χασει ποσα κιλα,και τα χερια εχουν μεινει τα ιδια,και το στηθος,και οι τετρακεφαλοι :green:

Pavlos17
28-03-11, 21:28
μια χαρά τα πας,συνέχισε έτσι ! πόσο κιμένονται οι υδατ ; μείωσες κίαλο;

δεν τρωω σχεδον καθολου υδατανθρακα,μονο στο πρωινο.μονο ινωδεις υδατανθρακες,απο σαλατες.

NASSER
29-03-11, 09:25
δεν τρωω σχεδον καθολου υδατανθρακα,μονο στο πρωινο.μονο ινωδεις υδατανθρακες,απο σαλατες.


Πόσο καιρό το κάνεις αυτο? Πιστεύεις πως έχεις τον έλεγχο της κόπωσης σου?

Pavlos17
29-03-11, 12:54
Πόσο καιρό το κάνεις αυτο? Πιστεύεις πως έχεις τον έλεγχο της κόπωσης σου?

δεν νιωθω καποια κοπωση...μια χαρα ειμαι ολη τη μερα.απλα στις προπονησεις κουραζομε ευκολοτερα αποτι πριν.σχεδον 1 βδομαδα το κανω.

SeXperT
30-03-11, 22:11
pavlo το cheat meal με πιο γευμα το αντικαθιστας? κανεις το cheat meal, και μετα συνεχιζεις κανονικα τα αλλα γευματα προφανως?

Pavlos17
30-03-11, 22:15
pavlo το cheat meal με πιο γευμα το αντικαθιστας? κανεις το cheat meal, και μετα συνεχιζεις κανονικα τα αλλα γευματα προφανως?

αν εχει επαρκης πρωτεινες δεν τρωω αλλο γευμα,συνηθως το κανω το βραδυνο

SeXperT
30-03-11, 22:23
θα δεις διαφορα πολυ γρηγορα... εγω περυσι και χωρις να μειωσω πολυ τους υδατ, (μονο απο βραδυνο και ελαχιστα απο μεσημεριανο μειωσα) εκοψα αμεσως... αλλα ελιωνα και στο αεροβιο

αλλα φετος χωρις αεροβιο μαλλον θα καταληξω σε λιπο...

Pavlos17
30-03-11, 22:30
θα δεις διαφορα πολυ γρηγορα... εγω περυσι και χωρις να μειωσω πολυ τους υδατ, (μονο απο βραδυνο και ελαχιστα απο μεσημεριανο μειωσα) εκοψα αμεσως... αλλα ελιωνα και στο αεροβιο

αλλα φετος χωρις αεροβιο μαλλον θα καταληξω σε λιπο...

αεροβιο κανω 5-6 φορες την βδομαδα

SeXperT
30-03-11, 22:59
και πολλες ειναι... βεβαια ειναι και αναλογα τον μεταβολισμο... αρχηγος εισαι... συνεχισε

TheWorst
30-03-11, 23:06
Περιπου ποσα γραμμαρια υδατανθρακα εχεις υπολογισει οτι παιρνεις τωρα/ημερα ?

Pavlos17
31-03-11, 09:17
Περιπου ποσα γραμμαρια υδατανθρακα εχεις υπολογισει οτι παιρνεις τωρα/ημερα ?

δεν ξερω,δεν μετραω...αφου συνεχιζω να χανω λιπος πιος ο λογος να μετραω?
ουτε καν θερμιδες δεν μετραω...

στα 81cm σημερα η μεση:bbbiceps:

TheWorst
31-03-11, 15:39
δεν ξερω,δεν μετραω...αφου συνεχιζω να χανω λιπος πιος ο λογος να μετραω?
ουτε καν θερμιδες δεν μετραω...

στα 81cm σημερα η μεση:bbbiceps:

Ετσι ειναι στην αρχη μετα απο φαση ογκου λογικα :D Μετα απο 3-4 εβδομαδες δε θα χανεις τοσο ευκολα,τοτε θα μου απαντησεις :)

Pavlos17
31-03-11, 15:41
Ετσι ειναι στην αρχη μετα απο φαση ογκου λογικα :D Μετα απο 3-4 εβδομαδες δε θα χανεις τοσο ευκολα,τοτε θα μου απαντησεις :)

καλα καλα,μην γραφεις μ@λακιες εδω περα και μου χαλας το τοπικ

TheWorst
31-03-11, 21:12
καλα καλα,μην γραφεις μ@λακιες εδω περα και μου χαλας το τοπικ

Λογικα αν δε ριξεις τους υδατανθρακες μετα απο καιρο..

Σου χαλαω και το τοπικ.Αντε ρε :turtle::turtle:

Pavlos17
31-03-11, 21:20
Λογικα αν δε ριξεις τους υδατανθρακες μετα απο καιρο..

Σου χαλαω και το τοπικ.Αντε ρε :turtle::turtle:

ωραια...γιατι πρεπει να ριξω υδατανθρακα?εξηγησε μου τον λογο μιας και μου το πρωτεινεις οχι τιποτα αλλο...

η μηπως γραφεις πιπες για να μαζευεις ποστς?

COBRA_STYLE
31-03-11, 21:29
ωραια...γιατι πρεπει να ριξω υδατανθρακα?εξηγησε μου τον λογο μιας και μου το πρωτεινεις οχι τιποτα αλλο...

η μηπως γραφεις πιπες για να μαζευεις ποστς?
αν και μου σπαει τα νευρα και μενα με αυτα που γραφει τωρα τελευταια(ενω τον πηγαινα παλιοτερα),αν δεν κανω λαθος εννοει να κοψεις παραπανω υ/α στην πορεια και οχι ντε κ καλα τωρα τωρα

pan0z
31-03-11, 21:30
Λογικα αν δε ριξεις τους υδατανθρακες μετα απο καιρο..

Σου χαλαω και το τοπικ.Αντε ρε :turtle::turtle:

γιατι ειναι must να ριξει καποιος τον υδατανθρακα?Απλα γενικα κοβουν απο τον υδατανθρακα στις διαιτες γιατι δεν γινεται να κοψουν απο πρωτεινη αλλα ολα ειναι θεμα θερμιδων μπορει απλα να κανει μετα διπλες αεροβιες αντι να μειωσει αλλο φαι.

TheWorst
31-03-11, 21:32
αν και μου σπαει τα νευρα και μενα με αυτα που γραφει τωρα τελευταια(ενω τον πηγαινα παλιοτερα),αν δεν κανω λαθος εννοει να κοψεις παραπανω υ/α στην πορεια και οχι ντε κ καλα τωρα τωρα

Αυτο εννοω..Οχι τωρα , αλλα μετα απο καιρο π.χ. 1 μηνα +

arisfwtis
31-03-11, 21:32
ρε παιδια αμα ο ανθρωπος χανει λιπος γιατι να κοψει κατι αφου αυτο που κανει δουλευει?

δλδ σονι και καλα να κοψει κατι?


αμα κολλησει τοτε θα σκεφτει να αλλαξει κατι στην διατροφη

COBRA_STYLE
31-03-11, 21:35
γιατι ειναι must να ριξει καποιος τον υδατανθρακα?Απλα γενικα κοβουν απο τον υδατανθρακα στις διαιτες γιατι δεν γινεται να κοψουν απο πρωτεινη αλλα ολα ειναι θεμα θερμιδων μπορει απλα να κανει μετα διπλες αεροβιες αντι να μειωσει αλλο φαι.
μετα θα αφησει τα κοκκαλακια του στο gym:turtle:

Pavlos17
31-03-11, 21:37
παιδια φυσικα και κοβω υδατανθρακα σιγα σιγα...απλα ειρονευομαι τον worst

Pavlos17
31-03-11, 21:48
εχω μινει σταθερος σε ενα πλανο και δεν το αλλαζω μεχρι να κολλησω,εξαλλου ο υδατανθρακας απτην αρχη ητανε χαμηλος.οταν κολλησω θα βαλω λιγο υδατανθρακα για 3-4 μερες και μετα θα κοψω κιαλλο.

Giannistzn
31-03-11, 21:49
Ωραιος Παυλο! Να σε ρωτησω, επειδη και εγω με αυτην την κοιλια το παλευω, αεροβιο ποσο κανεις και σε τι ταχυτητα? (στο περιπου αν μπορεις να πεις).

Εγω εχω μεν υ/α στο πρωινο και στο μεσημεριανο, αλλα μετα τπτ. Απο αεροβια, κανω και εγω 5-6 φορες απο 30-50 λεπτα στο 9 περιπου.

υ.γ. παντως παλαιωτερα ειχα κανει τη διατροφη της ζωνης, και ειχα 0 υδατανθρακες καθημερινα. Χωρις cheat χωρις τιποτα, μετα απο 1-2 μηνες συνηθεια ειναι

Pavlos17
31-03-11, 21:53
Ωραιος Παυλο! Να σε ρωτησω, επειδη και εγω με αυτην την κοιλια το παλευω, αεροβιο ποσο κανεις και σε τι ταχυτητα? (στο περιπου αν μπορεις να πεις).

Εγω εχω μεν υ/α στο πρωινο και στο μεσημεριανο, αλλα μετα τπτ. Απο αεροβια, κανω και εγω 5-6 φορες απο 30-50 λεπτα στο 9 περιπου.

δεν ειναι ολοι ιδιοι οι διαδρομοι,αλλα κανω 6-6.5 km/h ταχυτητα,και κανω 40-50 λεπτα,αναλογα την κουραση

Giannistzn
31-03-11, 21:55
Ναι σωστος. Οκ ευχαριστω και καλη συνεχεια!

Pavlos17
31-03-11, 21:56
Ναι σωστος. Οκ ευχαριστω και καλη συνεχεια!

:thumbup:

TheWorst
31-03-11, 22:21
παιδια φυσικα και κοβω υδατανθρακα σιγα σιγα...απλα ειρονευομαι τον worst

Ειρονευεσαι τον εαυτο σου :thumbup:

Pavlos17
31-03-11, 22:22
Ειρονευεσαι τον εαυτο σου :thumbup:

σε παρακαλω δηλαδη...μπορεις να μην ξαναγραψεις εδω? εχεις γεμισει το τοπικ με βλακειες σου.αντε πηγαινε για υπνο σε παρακαλω...και πιες και το γαλατακι σου για να μην καταβολισεις τους μεγαλους μυες σου

TheWorst
31-03-11, 22:24
σε παρακαλω δηλαδη...μπορεις να μην ξαναγραψεις εδω? εχεις γεμισει το τοπικ με βλακειες σου.αντε πηγαινε για υπνο σε παρακαλω...και πιες και το γαλατακι σου για να μην καταβολισεις τους μεγαλους μυες σου

Παυλο κοψε λιγο τις μαλακιες ρε φιλε , ελεος εισαι , αν δεν το παιρνεις υποψη , δεν εισαι μονο (δες πανω) , αλλα εχεις και διανοητικα προβληματα :)

Pavlos17
31-03-11, 22:26
Παυλο κοψε λιγο τις μαλακιες ρε φιλε , ελεος εισαι , αν δεν το παιρνεις υποψη , δεν εισαι μονο (δες πανω) , αλλα εχεις και διανοητικα προβληματα :)

το πιος εχει διανοητικα προβληματα το ξερει ολο το φορουμ,ακομα δεν το χεις καταλαβει ρε clown?

δεν θα επανελθω γιατι σε βαριεμαι

TheWorst
31-03-11, 22:33
το πιος εχει διανοητικα προβληματα το ξερει ολο το φορουμ,ακομα δεν το χεις καταλαβει ρε clown?

δεν θα επανελθω γιατι σε βαριεμαι

Θα γραφω στο "δικο σου" τοπικ , αφου συνεχιζεις να προκαλεις , απλα δε βρηκες το σωστο ατομο να πουλησεις μαγκιες "φιλε" :toast:

COBRA_STYLE
31-03-11, 22:43
εχω μινει σταθερος σε ενα πλανο και δεν το αλλαζω μεχρι να κολλησω,εξαλλου ο υδατανθρακας απτην αρχη ητανε χαμηλος.οταν κολλησω θα βαλω λιγο υδατανθρακα για 3-4 μερες και μετα θα κοψω κιαλλο.
χωρις να υπολογιζεις θερμιδες ετσι?και γω ετσι το κανω γιατι αμα ειναι να κατσεις να υπολογιζεις θερμιδες δε βγαζεις ακρη,τουλαχιστον εγω και με εκνευριζει αφανταστα...υ/α εχω στο πρωινο μεσημεριανο και post(μελι)

Pavlos17
31-03-11, 22:48
χωρις να υπολογιζεις θερμιδες ετσι?και γω ετσι το κανω γιατι αμα ειναι να κατσεις να υπολογιζεις θερμιδες δε βγαζεις ακρη,τουλαχιστον εγω και με εκνευριζει αφανταστα...υ/α εχω στο πρωινο μεσημεριανο και post(μελι)

τιποτα δεν εχω υπολογισει,μονο την πρωτεινη κοιταω να περνω 1.5-2γρ ανα κιλο...
δεν χρειαζεται να μετρας θερμιδες,2 βδομαδες δεν εχω μετρισει τιποτα και συνεχεια χανω. εγω μονο πρωινο εχω υδατανθρακα τα Κουακερ,και το μεσημερι μπορει να φαω και λιγο ρυζακι...ολα τα υπολοιπα ειναι ΠΟΛΥ σαλατα...εγω γιαυτο πιστευω κολλανε οι περισσοτεροι σε μια διαιτα..γιατι περνουν ακριβως τις ιδιες θερμιδες καθημερινα,ενω εγω 2 βδομαδες δεν εχω κολλησει καθολου,και το καλυτερο δεν νιωθω καθολου αδυναμια κατα την διαρκεια της μερας,αν και εχω βαρη προγραμμα.

COBRA_STYLE
31-03-11, 22:49
τιποτα δεν εχω υπολογισει,μονο την πρωτεινη κοιταω να περνω 1.5-2γρ ανα κιλο...
δεν χρειαζεται να μετρας θερμιδες,2 βδομαδες δεν εχω μετρισει τιποτα και συνεχεια χανω. εγω μονο πρωινο εχω υδατανθρακα τα Κουακερ,και το μεσημερι μπορει να φαω και λιγο ρυζακι...ολα τα υπολοιπα ειναι ΠΟΛΥ σαλατα...εγω γιαυτο πιστευω κολλανε οι περισσοτεροι σε μια διαιτα..γιατι περνουν ακριβως τις ιδιες θερμιδες καθημερινα,ενω εγω 2 βδομαδες δεν εχω κολλησει καθολου,και το καλυτερο δεν νιωθω καθολου αδυναμια κατα την διαρκεια της μερας,αν και εχω βαρη προγραμμα.
δικος μου εισαι συ;)

tommygunz
31-03-11, 22:56
Βασικά μετά από κάποιες μέρες που ακολουθείς ένα πλάνο διατροφής βλέπεις τι παίζει με το βάρος αλλά και με την εικόνα σου (όπως ο Παύλος που μετράει τη μέση του ας πούμε) και βλέπεις τι ποσότητες από υδατάνθρακα παίρνεις. Πάνω κάτω με το μάτι δηλαδή. Μετά το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να παίζεις με τις ποσότητες και να αυξομειώνεις ανάλογα. Το να κάτσεις να κάνεις πράξεις και μαθηματικούλια δεν έχει και τόσο νόημα, πολύ πιο σημαντικό είναι να ακούς και να βλέπεις το σώμα σου...

Αν βέβαια κάποιος είναι σε αγωνιστικό επίπεδο τότε επιβάλλεται να μετρά ποσότητες, γιατί 10 γραμμάρια υδατάνθρακα παραπάνω την μέρα ας πούμε (πολύ εύκολα γίνεται, μιας και οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουμε την αίσθηση του πόσο πολύ τρώμε μερικές φορές) μπορούν να κάνουν τη διαφορά. Αλλά για εμάς τους υπόλοιπους δε νομίζω να έχει και τόσο νόημα.

Καλή συνέχεια Παύλο...:thumbup:

κουλης
31-03-11, 23:11
i dont calculate calories,i leave numbers for mathematicians,i only listen to my body,it's the only one that knows how many energy i need every single day........;)

marvin
31-03-11, 23:34
i dont calculate calories,i leave numbers for mathematicians,i only listen to my body,it's the only one that knows how many energy i need every single day........;)

:thumbup::thumbup: εγραψες....!!!

Pavlos17
01-04-11, 12:57
i dont calculate calories,i leave numbers for mathematicians,i only listen to my body,it's the only one that knows how many energy i need every single day........;)

:thumbup::toast:

Pavlos17
01-04-11, 12:58
Βασικά μετά από κάποιες μέρες που ακολουθείς ένα πλάνο διατροφής βλέπεις τι παίζει με το βάρος αλλά και με την εικόνα σου (όπως ο Παύλος που μετράει τη μέση του ας πούμε) και βλέπεις τι ποσότητες από υδατάνθρακα παίρνεις. Πάνω κάτω με το μάτι δηλαδή. Μετά το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να παίζεις με τις ποσότητες και να αυξομειώνεις ανάλογα. Το να κάτσεις να κάνεις πράξεις και μαθηματικούλια δεν έχει και τόσο νόημα, πολύ πιο σημαντικό είναι να ακούς και να βλέπεις το σώμα σου...

Αν βέβαια κάποιος είναι σε αγωνιστικό επίπεδο τότε επιβάλλεται να μετρά ποσότητες, γιατί 10 γραμμάρια υδατάνθρακα παραπάνω την μέρα ας πούμε (πολύ εύκολα γίνεται, μιας και οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουμε την αίσθηση του πόσο πολύ τρώμε μερικές φορές) μπορούν να κάνουν τη διαφορά. Αλλά για εμάς τους υπόλοιπους δε νομίζω να έχει και τόσο νόημα.

Καλή συνέχεια Παύλο...:thumbup:

ετσι παει φιλε μου ;) σε ευχαριστω

aepiskeptis
01-04-11, 13:43
Αρχικα μια τσιτ ιδεα. Προσωπικα δε θα ετρωγα πολυ ζαχαρη. Θα εκανα μια προπονηση η χαρα του καταβολισμου δλδ θα ετρωγα πρωινο πες στις 7 και θα κραταγα ελαχιστες θερμιδες μεχρι το απογευμα κατα τις 7-8 που θα πηγαινα για προπονηση. Θα ελιωνα σε πουσ-πρεσσ(ή παγκο) σκουοτ και μονοζυγο-αρσεις. Και μετα θα εβαζα μια μεγα ομελετα 7-8 αυγα, 200 γρ τυρι τσενταρ, 200 γρ καποιο αλλο τυρι, 200 γρ κοτοπουλο ή ο,τι κρεας σου αρεσει, πιπερια, σκορδο κτλ και θα επινα ενα σεικ πρωτεινη κατα τη διαρκεια του γευματος. Θα τελειωνα με ενα γλυκο, αν ημουν σιγουρος οτι δε θα ετρωγα και την επομενη μερα.
Τα παραπανω ειναι υποκειμενικα ομως. Παμε στα σημαντικα, κατ εμε παντα.
1. τουλαχιστον 1-2 μερες πριν και 1-2 μερες μετα θα κραταγα τις θερμιδες χαμηλα πχ 8 αυγα και 3 σεικς ή ψαρι με μπροκολο-κουνουπιδι ή μπριζολες-μπιφτεκια με λαχανικα. Το τσιτ ειναι σημαντικο κι ειδιαιτερα καρποφωρο αν ειναι να γεμισει γλυκογονο και να ανεβασει ορμονες ή να επαναφερει τη διαθεση σε οσους νιωθουν οτι πιεζονται απο εντονη διαιατ
2. Ενζυμα πριν, κατα τη διαρκεια και μετα. προσωπικα θα χρησιμοποιουσα wobenzyme πριν καμια ωρα, betaine HCl ακριβως πριν, μηλοξυδο διαλυμενο σε νερο + καποια φυτικα ενζυμα κατα τη διαρκεια και καποια αλλα ενζυμα μετα. Ειδικα σε τσιτ που ειναι ενα γευμα, αλλα κραταει κανα 5 ωρο. Τρως και τρως και τρως.
3. αν καποιος χρησιμοποιει καποιο λιποτροπικο ή καποιο ECA στακ καλο ειναι να το χρησιμοποιησει με μετρο καθως μεγαλες δοσεις καφε θα εμποδισουν την ομαλη διαχειρηση της γλυκοζης. Απ την αλλη ομως θα δωσουν εχτρα καυσεις. Χανεις κατι κερδιζεις κατι.


δεν τρωω σχεδον καθολου υδατανθρακα,μονο στο πρωινο.μονο ινωδεις υδατανθρακες,απο σαλατες.

συμφωνα με τον κο ΜΑκΝτοναλντ ο ανθρωπινος οργανισμος μπορει να λειτουργησει απολυτως φυσιολογικα χωρις υδατανθρακα. Το εκαναν οι Μασαι, το εκαναν οι Εσκιμωοι. http://www.bodyrecomposition.com/nutrition/carbohydrate-and-fat-controversies-part-1.html
Μost tissues in the body can readily use fatty acids for fuel just as easily as glucose. There are a few tissues such as the renal medulla, red blood cells and one or two other that can only use glucose. However, those cells essentially make their own glucose by recycling lactate (produced from glucose metabolism) back into glucose.
The brain is in its own weird category.

Βεβαια για αθλητη και αναλογα το τι ειδους προπονηση και πόσο καλα αντιδρα υπο κετωση
θα πρεπει να υπαρχει εξατομικευση.
Και γι αυτο και οι συστασεις για ημερησια καταναλωση υδατανθρακα

http://www.bodyrecomposition.com/nutrition/how-many-carbohydrates-do-you-need.html


Ετσι ειναι στην αρχη μετα απο φαση ογκου λογικα :D Μετα απο 3-4 εβδομαδες δε θα χανεις τοσο ευκολα,τοτε θα μου απαντησεις :)
Γι αυτο ακριβως γινονται Α. τα τσιτ Β. αν καποιος ειναι στο 10 και θελει να παει κατω βεβαια τα ξεχναει αυτα, αν η προσπαθεια ειναι καθαρη παντα, γιατι αλλιως δεν εχει σημασια. Τοτε δινει πολυ χρονο για διαιτα, 6 μηνες ευκολα. Καθε 7 εβδομαδες ανεβαζει θερμιδες και υδατανθρακα για να επαναρυθμιστει η εκκριση λεπτινης και ορμονων, οσο παιφτει σε λιπος ο χρονος αναμεσα στα ρεφεεντς πεφτει Γ.τρωει περισσοτερη πρωτεινη και λιπος και κανει περισσοτερα βαρη και οχι τοσο αεροβιο.
Η αναλογια πρ/λιπος(κορ)/υδατ = 35/50(25)/10 με υποθερμιδικη διαιτα κανει θυαματα ή αν χ η ποσοτητα πρωτεινης, ω του λιπους και ν του υδατ τοτε χ=ω+ν αν πχ 200 η πρωτεινη, 100 το λιπος και 100 ο υδατ. Με κυκλικη χρηση υδατ λιπους. Εχεις και κυκλικη διαχειριση θερμιδων.


i dont calculate calories,i leave numbers for mathematicians,i only listen to my body,it's the only one that knows how many energy i need every single day........;)

Λοιποοοοον.... και αν με γνωριζατε προσωπικα θα ξερατε οτι μισω το λοιπον (ασχετο)

Α. το να μετρας θερμιδες ή ο,τι μετρας ή σημειωνεις, γιατι μπορει καποιος να σημειωνει απλα τι τρωει ειναι εργαλειο. Αν δε ξερεις-δε θυμασαι τι εφαγες πως θα ξερεις τι να αλλαξεις. Εκτος βεβαια κι αν καποιος εχει τη γνωση το να το παει εμπειρικα.
Στην αρχη ειναι εθκολο, με θ, μετα γινεται δυσσσκολο, με πολλα σσσ. Τι εννοεις ρε ποιητα? Δεν ειμαι ποιητης, αλλα θα σου απαντησω. Εν αρχη βαζεις λιγο αεροβιο παραπανω και κοβεις και τη σαβουριτσα, μετα προσεχεις και τι τρως κατι παραπανω κι αν εισαι τυχερος θα φτασεις αναλογα με τα γεννετικα σου καπου στο 10-15% σ.λ. δεν ειναι ασχημα. Αλλα τι γινεται αν εισαι ωραιος κ βλεπεις κ κοιλιακους δλδ καπου στο 10 και θες να πας στο 5?
Μπορει να φαινεται μικρη διαφορα, αλλα ειναι το 50% του λιπους που κουβαλας. Ουπς!

aepiskeptis
01-04-11, 13:52
Τοτε πρπει να κανει διαιατ για κανα χρονο τουλαχιστον και ολες του οι πρωσπαθειες να ειναι σε λογικη ρεκομπ και κυκλικη χρηση υδατανθρακα-θερμιδων.
Η να πειραματιστει με κετο και νηστειες και ο,τι αλλο του κατεβει.
1000 μπλογκερς 1000 διαφορες μεθοδους. Αλλο δουλευει για σενα, αλλο για μενα. biochemical individuality sucks big time

χααααος, σκουτους κι ερεβους πυκνου

πυκνννιοι καπνννιοι σκεπαζουν το θολωμενο μου μυαλο

κ καπου εκει ή λες δε μαμιεται ή λες πως το ειπε ο τουμπανος εκεινο το "ματζουνι"?
ή λες καλα ειμαστε εδω συντηρηση και σε κανα μηνα παλι στον ιδιο δρομο
1000 μπλογκερς 1000 διαφορετικες μεθοδοι

Pavlos17
01-04-11, 14:04
:bowdown: ωραια εκθεση αεπισκεπτη \:thumbup:

aepiskeptis
01-04-11, 14:13
βαριεσαι να διαβαζεις ε?

ρε με τι μαφιες εχω μπλεξει

Pavlos17
01-04-11, 14:14
βαριεσαι να διαβαζεις ε?

ρε με τι μαφιες εχω μπλεξει

οχι το διαβασα!
αυτο που μου κανε εντυπωση παντως,ειναι οτι δεν νιωθω κοπωση

aepiskeptis
01-04-11, 14:17
με ποια λογικη να νιωσεις κοπωση? Μηπως νιωθεις μια εφορια και εχεις και τιποτα ορμες παραπανω?

Pavlos17
01-04-11, 14:19
με ποια λογικη να νιωσεις κοπωση? Μηπως νιωθεις μια εφορια και εχεις και τιποτα ορμες παραπανω?

:rolf: παντα ειχα,απλα παντου διαβαζα οτι χωρις υδατανθρακα δεν δουλευει καλα ο εγκεφαλος...ακομα και στο σχολειο καλυτερα παω με την διαιτα :turtle:

aepiskeptis
01-04-11, 14:34
catecholamines (http://en.wikipedia.org/wiki/Catecholamine)

sympathetic nervous system (http://en.wikipedia.org/wiki/Sympathetic_nervous_system)

TheWorst
01-04-11, 14:35
:rolf: παντα ειχα,απλα παντου διαβαζα οτι χωρις υδατανθρακα δεν δουλευει καλα ο εγκεφαλος...ακομα και στο σχολειο καλυτερα παω με την διαιτα :turtle:

Αν κανεις τη διατροφη σου με 60 γραμμαρια υ/α / ημερα θα δεις πως λειτουργει ο εγκεφαλος απο οτι ξερω την 5η 6η μερα γραψε να δουμε

Pavlos17
01-04-11, 14:37
Αν κανεις τη διατροφη σου με 60 γραμμαρια υ/α / ημερα θα δεις πως λειτουργει ο εγκεφαλος απο οτι ξερω την 5η 6η μερα γραψε να δουμε

ακυρο

TheWorst
01-04-11, 14:38
ακυρο

Αν θες πειραματησου και θα δεις ποσο ακυρο ειναι :thumbup:

Pavlos17
01-04-11, 14:39
Αν θες πειραματησου και θα δεις ποσο ακυρο ειναι :thumbup:

εσυ εμπειρε το χεις κανει?

aepiskeptis
01-04-11, 14:39
αρα οι Μασαι και οι εσκιμωοι ηταν καταχαζοι?
εεε?
και οσοι κανουν εκετο επισης, εεε?
και ο μακ νοναλντ δε ξερει τι γραφει, εεε?

Αν καποιος κανει κατι διαφορετικο απο εσενα, αστον να το κανει, δε σημαινει οτι ολοι πρεπει να κανουμε τα ιδια.

Εκτος κι αν τον σαδιζεις και επιχειρηματολογεις για την πλακα και την τσαντιλα του ολου πραγματος, αλλα αυτο πρεπει να γινεται με επιχειρηματα ή αρχισε να χωνεις μπινελικια
αλλιως δεν εχει πλακα
γινεσαι προβλεπομενος

TheWorst
01-04-11, 14:43
Η διατροφη με 60 γρ υ/α βγαινει με ενα cheat (αλλιως δε βγαινει βασικα :D) Τι να σε πω , προσπαθησε αν θες και βλεπεις (οτι υπαρχει κανενας λογος να το κανεις,αφου χανεις )

Απλα με εδωσες αφορμη.Αυτα..

Pavlos17
01-04-11, 14:44
αντε παλι...εξηγησε μας τοτε γιατι δεν δουλευει ο εγκεφαλος με λιγοτερο απο 60γρ...μιας και το λες,επιχειρηματα θελω να δω

δεν βγαινει?το χεις δοκιμασει και το λες?

TheWorst
01-04-11, 14:51
Οι υδατάνθρακες είναι σημαντικοί για τη λειτουργία του σώματός μας. Ο εγκέφαλος εξαρτάται σχεδόν αποκλειστικά από τη σταθερή παροχή γλυκόζης από την κυκλοφορία του αίματος. Ένας ενήλικος εγκέφαλος χρησιμοποιεί περίπου 140 g γλυκόζης την ημέρα, και αυτό μπορεί να αντιπροσωπεύσει μέχρι και τη μισή από τη συνολική ποσότητα υδατανθράκων που καταναλώνονται στη διατροφή. Υπάρχουν μερικές μελέτες σε ενηλίκους, οι οποίες έχουν δείξει ότι η κατανάλωση ενός γεύματος με υδατάνθρακες ή ενός ποτού που περιέχει ζάχαρη συνδέεται με βελτιωμένη νοητική απόδοση, συμπεριλαμβάνοντας τη βελτίωση της μνήμης, των χρόνων αντίδρασης, της προσοχής και της αριθμητικής ικανότητας. Η κατανάλωση γευμάτων πλούσιων σε υδατάνθρακες ή ενός πρόχειρου φαγητού ή ποτού που περιέχει ζάχαρη έχει βρεθεί να έχει ευεργετικές επιδράσεις στη γνωστική ικανότητα και να συμβάλει στη μείωση του αισθήματος της κούρασης.1,2 Ενήλικες σε συνθήκες μιας δοκιμασίας της ικανότητας οδήγησης, σε έναν προσομοιωτή αυτοκινήτου για μια μακροπρόθεσμη απόσταση 120 χλμ, είχαν σημαντικά χαμηλότερα ποσοστά λάθους όταν κατανάλωναν ένα ποτό που περιείχε ζάχαρη πριν ή κατά τη διάρκεια του τεστ σε σχέση με αυτούς που είχαν καταναλώσει μόνο νερό.3 Καθώς οι μελέτες διαφέρουν σχετικά με τον τύπο σακχάρου, την ποσότητα και τη συνολική σύνθεση του τροφίμου, τα αποτελέσματα δεν είναι τελείως συνεπή. Καθώς οι αποθήκες γλυκογόνου του σώματος (βραχυπρόθεσμη αποθήκευση ενέργειας από τη γλυκόζη) στο συκώτι και τους μυς είναι περιορισμένες, η μείωση του γλυκογόνου στους μυς είναι η κύρια αιτία κούρασης κατά τη διάρκεια αναερόβιας, έντονης και μακράς διάρκειας σωματικής δραστηριότητας (60-90 λεπτά). Τα αθλητικά ποτά, που περιέχουν σάκχαρα και ηλεκτρολύτες, καθώς επίσης και νερό, μπορούν να αποτρέψουν την αφυδάτωση, να καθυστερήσουν την κούραση και να προστατεύσουν τις αποθήκες γλυκογόνου του σώματος από τη μείωση, καθώς οι μύες προτιμούν να καταναλώσουν τα σάκχαρα που λαμβάνονται και απελευθερώνονται στην κυκλοφορία του αίματος. Στην περίπτωση δραστηριότητας υψηλής έντασης, το γλυκογόνο μπορεί να κινητοποιηθεί σε ένα μεταγενέστερο στάδιο εάν εξακολουθούν οι απαιτήσεις του σώματος. Όσον αφορά το ξαναγέμισμα των μειωμένων αποθηκών γλυκογόνου, που είναι ιδιαίτερα σημαντικό για τους αθλητές υψηλών επιδόσεων, οι υδατάνθρακες που πέπτονται και απορροφώνται γρήγορα από το σώμα μας αποθηκεύονται πολύ γρηγορότερα ως γλυκογόνο σε σχέση με τους υδατάνθρακες που έχουν χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη (GI). Ο γλυκαιμικός δείκτης απεικονίζει αποτελεσματικά το βαθμό στον οποίο τα τρόφιμα αυξάνουν τα επίπεδα σακχάρου αίματος μετά από το φαγητό

Τελος παντων δεν ειναι αυτο το θεμα μας , αλλα αν θες αργοτερα σε 2-3-5-10 μηνες 2-3-5 χρονια δοκιμασε αλλα πραγματικα 60 γραμμαρια / ημερα υ/α και τοτε μπορουμε να μιλησουμε.Πες αν εχεις ζαλαδες,δυσκολευεσαι να συγκεντρωθεις κτλ κτλ.

Pavlos17
01-04-11, 14:53
Τελος παντων δεν ειναι αυτο το θεμα μας , αλλα αν θες αργοτερα σε 2-3-5-10 μηνες 2-3-5 χρονια δοκιμασε αλλα πραγματικα 60 γραμμαρια / ημερα υ/α και τοτε μπορουμε να μιλησουμε.Πες αν εχεις ζαλαδες,δυσκολευεσαι να συγκεντρωθεις κτλ κτλ.

ποπο εισαι τιγκα ηλιθιος...νταξει θα το δοκιμασω,και θα σε παρω τηλεφωνο να σου πω σε 5 χρονια.

Devil
01-04-11, 14:57
εχω κανει με κατω απο 50γρ υδατανθρακες την ημερα..... καμια ζαλαδα κτλ κτλ κτλ....

ο εγκεφαλος μπαινει σε κετοση..... καιει κανονικα κετονες για ενεργεια....

TheWorst
01-04-11, 14:58
ποπο εισαι τιγκα ηλιθιος...νταξει θα το δοκιμασω,και θα σε παρω τηλεφωνο να σου πω σε 5 χρονια.

Γιατι , εχεις δοκιμασει ? Οχι , αρα ποιος ειναι ο ηλιθιος?..

Pavlos17
01-04-11, 15:01
^εχεις γινει πολυ κουραστικος...

TheWorst
01-04-11, 15:04
εχω κανει με κατω απο 50γρ υδατανθρακες την ημερα..... καμια ζαλαδα κτλ κτλ κτλ....

ο εγκεφαλος μπαινει σε κετοση..... καιει κανονικα κετονες για ενεργεια....

Για ποσο καιρο αυτο , και ποσα cheat / βδομαδα ?

geo28
01-04-11, 15:16
Για ποσο καιρο αυτο , και ποσα cheat / βδομαδα ?

Λογικα ειναι ενα refeed την εβδομαδα,αλλα ειναι τεραστιο..μπορεις να φτασεις και
10χΒΑΡΟΣ σου σε υδατανθρακα εκεινη τη μερα..

TheWorst
01-04-11, 15:18
10χΒΑΡΟΣ σου σε υδατανθρακα εκεινη τη μερα..


:shock::shock:

Devil
01-04-11, 16:57
Λογικα ειναι ενα refeed την εβδομαδα,αλλα ειναι τεραστιο..μπορεις να φτασεις και
10χΒΑΡΟΣ σου σε υδατανθρακα εκεινη τη μερα..

:thumbup::thumbup::thumbup:

βασικα το εφτασα και παραπανω απο 10xBW....:green::green::green:

Giannistzn
01-04-11, 17:07
Τελος παντων δεν ειναι αυτο το θεμα μας , αλλα αν θες αργοτερα σε 2-3-5-10 μηνες 2-3-5 χρονια δοκιμασε αλλα πραγματικα 60 γραμμαρια / ημερα υ/α και τοτε μπορουμε να μιλησουμε.Πες αν εχεις ζαλαδες,δυσκολευεσαι να συγκεντρωθεις κτλ κτλ.

Οπως ανεφερα πιο πανω ειχα κανει για 4 μηνες διατροφη που ειχε 0 υδατανρακα (εκτος απο τις σαλατες). Και δεν ειχα κανενα προβλημα. Και χωρις cheat!

Οπως ανεφερε και ο devil, ο οργανισμος μπαινει σε κετωση, δηλαδη χρησιμοποιει κετονοσωματα για να παιρνει ενεργεια, οπως γινεται ορισμενες φορες και σε παρατετημενες περιοδους νηστειας. Worst, φτανει δεν θα πεισεις κανεναν οτι αυτο που κανει ειναι λαθος. Και αν θελει να τον κανει αστον ρε παιδι μου, ντε και καλα να τον "σωσεις"

TheWorst
01-04-11, 17:14
Οπως ανεφερα πιο πανω ειχα κανει για 4 μηνες διατροφη που ειχε 0 υδατανρακα (εκτος απο τις σαλατες). Και δεν ειχα κανενα προβλημα. Και χωρις cheat!

Οπως ανεφερε και ο devil, ο οργανισμος μπαινει σε κετωση, δηλαδη χρησιμοποιει κετονοσωματα για να παιρνει ενεργεια, οπως γινεται ορισμενες φορες και σε παρατετημενες περιοδους νηστειας. Worst, φτανει δεν θα πεισεις κανεναν οτι αυτο που κανει ειναι λαθος. Και αν θελει να τον κανει αστον ρε παιδι μου, ντε και καλα να τον "σωσεις"

Οχι ρε , δεν λεω αυτο .. Και αυτος δεν κανει αυτο που λεω εγω με 60 γραμμαρια υ/α (δες τη διατροφη του) , απλα με 0 % υδατανθρακα και χωρις cheat ησουν μια χαρα , καλα θα γραψω αργοτερα , γιατι μαλλον λαθος πληροφορηση θα εχω παρει :D

Marine
01-04-11, 17:39
αν παιξεις με σχεδον 0 υδατανθρακα πρεπει αναγκαστικα να ανεβασεις λιπαρα?

Devil
01-04-11, 17:43
αν παιξεις με σχεδον 0 υδατανθρακα πρεπει αναγκαστικα να ανεβασεις λιπαρα?

ναι.... εξαρταται βεβαια απο τις θερμιδες που θες να φτασεις...

aepiskeptis
01-04-11, 17:45
ή ανεβαζεις λιπαρα για να εχεις να καις
βεβαια εδω οι ειδικοι διαφωνουν αν καις αυτα που τρως ή αποθηκευεις και καις αυτα που εχεις + αυτα που ξανααποθηκευεις

ή ανεβαζεις πωτεινη στο θεο, αλλα δεν ειναι κ οτι καλυτερο μπαινεις σε συνθηκες παραγωγης γλυκογονου απο αμινοξεα
κατι που θα γινεται, αλλα αν ο οργανισμος δεν εχει καυσιμο θα αρχισει να καιει αυτο που εχει

πχ ξερω ατομο που μια εβδοαμαδα ετρωγε μονο κρεας

Giannistzn
01-04-11, 18:57
Γενικα με 0 υδατανθρακα πρεπει να το προσεξεις πολυ. Εγω στο τελος κατεληξα (απο λαθος μου) να χασω μυΐκη μαζα. Δεν ειναι και οτι καλυτερο σαν ιδεα, συν του οτι οι επιλογες σου λιγοστευουν αισθητα στα τροφιμα.

Νομιζω ομως οτι βγηκαμε λιγο οφφ τοπικ με ολα αυτα?

Devil
01-04-11, 18:59
με φουλ πρωτεινες ομως δεν μπαινεις σε κετοση.... δεν σημαινει οτι δεν καις λιπος βεβαια.... ισα ισα θα καψεις λιπος.... αλλα καις και πρωτεινες για ενεργεια.... too risky σε υποθερμιδικη....

ενας λογος που στις κετο οι πρωτεινες δεν ειναι πολυ ψηλα ειναι αυτος...;)

pan0z
01-04-11, 19:10
με φουλ πρωτεινες ομως δεν μπαινεις σε κετοση.... δεν σημαινει οτι δεν καις λιπος βεβαια.... ισα ισα θα καψεις λιπος.... αλλα καις και πρωτεινες για ενεργεια.... too risky σε υποθερμιδικη....

ενας λογος που στις κετο οι πρωτεινες δεν ειναι πολυ ψηλα ειναι αυτος...;)

οταν λεμε φουλ πρωτεινες ενοουμε?

Devil
01-04-11, 19:26
οταν λεμε φουλ πρωτεινες ενοουμε?

μεγαλη διαφορα θερμιδων απο την συντηριση.... του στυλ..διαιτες με 1000-1500 θερμιδες... οπου το μεγαλητερο ποσοστο των θερμιδων ερχετε απο πρωτεινες...

για μεγαλη διαρκεια και χωρις refeed/recarb... τετοιες διαιτες δινουν αποτελεσματα σε ατομα που εχουν μεγαλες bf... σε μικρες bf.... >15 υπαρχουν παραπλευρες απολειες.... μαζας,δυναμης.....

Αντωνης
01-04-11, 19:30
μεγαλη διαφορα θερμιδων απο την συντηριση.... του στυλ..διαιτες με 1000-1500 θερμιδες... οπου το μεγαλητερο ποσοστο των θερμιδων ερχετε απο πρωτεινες...

για μεγαλη διαρκεια και χωρις refeed/recarb... τετοιες διαιτες δινουν αποτελεσματα σε ατομα που εχουν μεγαλες bf... σε μικρες bf.... >15 υπαρχουν παραπλευρες απολειες.... μαζας,δυναμης.....

θεωρεις οτι 2 γρ. πρωτεινης/κιλο σε ατομα που μπαινουν σε διαιτα με bf απο 10 ως 15 ειναι αρκετα για να μην υπαρξουν απωλειες?

Devil
01-04-11, 19:34
θεωρεις οτι 2 γρ. πρωτεινης/κιλο σε ατομα που μπαινουν σε διαιτα με bf απο 10 ως 15 ειναι αρκετα για να μην υπαρξουν απωλειες?

ισως και παραπανω.... αλλα τα λιπαρα και οι υδατανθρακες παιζουν σημαντικο ρολο....

καταρχην εξαρταται απο το ποσο κατω απο την συντηρηση θα εισαι.... μετα μπαινει στη μεση τι κανεις στο gym.... η αεροβια που θα κανεις... και τελος τα συμπληρωματα που θα παρεις...

Αντωνης
01-04-11, 19:42
Η αεροβια παιζει ρολο στην μη απωλεια μαζας/δυναμης?:unsure:

Αν χανεις μονο με υποθερμιδικη δεν υπαρχει λογος να κανεις αεροβια,ετσι δεν ειναι?

Devil
01-04-11, 19:47
Η αεροβια παιζει ρολο στην μη απωλεια μαζας/δυναμης?:unsure:

Αν χανεις μονο με υποθερμιδικη δεν υπαρχει λογος να κανεις αεροβια,ετσι δεν ειναι?

οχι.... στην απολεια λιπους ομως ναι...

σωστα... ;)

TheWorst
01-04-11, 20:00
Εννουσα διατροφη με 70-85% λιπος 10-15 % υδατανθρακα και 5-10 % λιπαρα ..

Devil
01-04-11, 20:02
Εννουσα διατροφη με 70-85% λιπος 10-15 % υδατανθρακα και 5-10 % λιπαρα ..

καπου εχασες την πρωτεινη νομιζω....:green:

TheWorst
01-04-11, 20:04
Εννουσα 70-85% πρωτεινες 10-15% υδατανθρακες και 5-10 % λιπαρα :green:

Devil
01-04-11, 20:07
Εννουσα 70-85% πρωτεινες 10-15% υδατανθρακες και 5-10 % λιπαρα :green:

με λιγα λογια αυτο που λεω εγω πιο πανω....

Pavlos17
01-04-11, 20:46
τι εγινε παιδια?ωραιο μερος το τοπικ μου να τα πειτε? :green:

Marine
01-04-11, 22:13
τι εγινε παιδια?ωραιο μερος το τοπικ μου να τα πειτε? :green:

εγω ειμαι φαν boy σου. :bowdown:

Pavlos17
01-04-11, 22:15
εγω ειμαι φαν boy σου. :bowdown:

Pavlos17_----_____-_-_--______(υπογραφη) :green:

pan0z
01-04-11, 22:18
Pavlos17_----_____-_-_--______(υπογραφη) :green:

οχι αυτο θα ηταν καλυτερο Pavlos17 )(-_-)( MONKEY GONNA GET YA

Pavlos17
01-04-11, 22:21
οχι αυτο θα ηταν καλυτερο Pavlos17 )(-_-)( MONKEY GONNA GET YA

:rolf:

GyM=life
01-04-11, 22:58
σας παραθετω την διαιτα που θα κανω για 2 μηνες..1 cheat meal καθε κυριακη.και γεμισμα με υδατανθρακες 1 φορα την βδομαδα.

1.80γρ βρωμη,250ml απαχο γαλα,2 αυγα ολοκληρα,πολυβιταμινη.
2.2τοστ με γαλοπουλα,με ψωμι ολικης
3.κοτοπουλο/κρεας/ψαρι/οσπρια 200γρ,με πρασιναδα(αγγουρι η μαρουλι)και 1 κ.σ λαδι
4.125 γρ τονος
5.ιδιο με 3
6.250ml γαλα απαχο,1 γιαουρτι 0%,και λιγα ξηροκαρπια.

αν εχει κανεις καμια ιδεα να πρωτεινει ακουω ;)
σιγα σιγα οι υδατανθρακες θα μειωνοντε

μ¨'αρεσει αλλα θα εβαζα κανα ω-3 στην θεση σου..θα εβγαζα τους ξηρους καρπους και το γαλα...γνκ πλεον προσπαθω να μην βαζω γαλακτοκομικα σε τετοια φαση αλλα νταξ δεν θα κατεβεις και σε αγωνες νταξ απλα αποψη μ ετσι:)

Pavlos17
01-04-11, 23:04
μ¨'αρεσει αλλα θα εβαζα κανα ω-3 στην θεση σου..θα εβγαζα τους ξηρους καρπους και το γαλα...γνκ πλεον προσπαθω να μην βαζω γαλακτοκομικα σε τετοια φασηαλλα νταξ δεν θα κατεβεις και σε αγωνες νταξ απλα αποψη μ ετσι:)

εφοσον χανω και ετσι δεν βρισκω λογο να τα βγαλω...ασε που μαρεσουν κιολα :green:

Pavlos17
03-04-11, 14:45
στα 80 cm σημερα η μεση...να δω μεχρι ποτε θα χανω ετσι γρηγορα
edit:πλεον τρωω 2 cheat meals την βδομαδα

Pavlos17
03-04-11, 15:17
επισης λιπος πρεπει να με γυρω στο 13%,αρχιζουν να φενονται οι κοιλιακοι χωρις να σφιγκω

Pavlos17
06-04-11, 17:35
πειραματιζομε με την διατροφη μου,μερα παρα μερα δεν τρωω αυγα το πρωινο για να γλιτωνω λιπαρα και λιγες θερμιδες,και τρωω μονο quaker 80γρ,με 500μλ γαλα.οι πρωτεινες και παλι ειναι επαρκης οποτε δεν εχω προβλημα.απο υδατανθρακα μονο το πρωι ta quaker τιποτα αλλο.απο δυναμη νιωθω λιγο πεσμενος σε μερικες προπονησεις,αλλα σε μερικες εχω ανεβει(στην πλατη ανεβασα κιλα)

13% λιπος
80cm η μεση.
υπολογιζω σε κανα μηνα να χω φτασει στον στοχο μου στο 9-10% λιπος

pan0z
06-04-11, 17:50
γνωμη μου τα αυγα δεν θα τα εβγαζα με τιποτα απο την διατροφη μου καλυτερα να κοψεις απο αλλου παρα απο τα αυγα εκτος αν δεν τα τρως ολοκληρα ουτος η αλλος τοτε παω πασο.Ο κροκος πραγματικα εχει πολλα οφελη...

Pavlos17
06-04-11, 17:54
γνωμη μου τα αυγα δεν θα τα εβγαζα με τιποτα απο την διατροφη μου καλυτερα να κοψεις απο αλλου παρα απο τα αυγα εκτος αν δεν τα τρως ολοκληρα ουτος η αλλος τοτε παω πασο.Ο κροκος πραγματικα εχει πολλα οφελη...

το ξερω...ισως ειναι κακη επιλογη,αλλα μεσα απτα πειραματα μαθενεις.μια δοκιμη θα με πεισει