PDA

Επιστροφή στο Forum : CLA



Antonio
02-12-07, 13:32
Τον τελευταίο καιρό ακούω αρκετά καλά σχόλια για το εν λόγω συμπλήρωμα.Το έχει δοκιμάσει κανεις? Κάνεις τπτ ή τσάμπα τα λεφτά?

billys15
02-12-07, 13:40
Υπαρχουν καποιες καλες κριτικες,αλλα υπαρχουν και καποιες οχι τοσο καλες,οπως με ολα τα συμπληρωματα.Για να δεις αν οντως δουλευει πανω σου θα πρεπει να το δοκιμασεις ο ιδιος.

RUHL
02-12-07, 13:46
Δες εκει ενα τοπικ που εχω κανει στους λιποδιαλιτες που το κατατασει ο will

Οπως ειπε ο βασιλακης πειραμα μπορεις να κανεις αλλα εχει και αλλα συμπληρωματα που αποδεδιγμενα δουλευουν :awesome:

gpol
02-12-07, 14:30
...και αν κανεις το πειραμα, φροντισε να παιρνεις 3-4γρ την ημερα

Gasturb
02-12-07, 15:17
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1791
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1144

Κάποιες έρευνες έδείξαν θετικά στοιχεία αλλά το ότι χρειάζεται η χορήγηση να είνα μακροχρόνια για να δείς κάποια εξέλιξη συν το ότι το συμπλήρωμα είναι ακριβό σε τέτοια δοσολογία που χρειάζεται πιστεύω θα το παρατήσεις (όπως έκανα κ εγώ) μετά από 1 2 μήνες.

Gt

Antonio
02-12-07, 17:36
Tις έρευνες τις έχω ψιλοδιαβάσει γι'αυτό και μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον. Με αυτό το τόπικ όμως ψάχνω προσωπικές κριτικές από ανθρώπους που έχουν χρήσιμοποιήσει cla.

Gasturb
02-12-07, 17:44
Bασικά με συμπληρώματα τύπου πράσινο τσάι, cla κτλ δεν θα βρεις ποτε απάντηση μιας κ στην δίαιτα αυτα μπορεί να πάιξουν κάποιο ρόλο αλλά είνα μικρός κ όχι εμφανής. Οπότε ακολουθούμε τα αποτελέσματα ερευνων κ αν μας συμφέρει οικονομικά το συνεχίζουμε.

Gt

Antonio
14-12-07, 17:02
Ερώτησης: Εστω οτι δοκιμάζεις cla για περίοδο γράμμωσης. Μπορέις/χρειάζεται ταυτόχρονα να πέρνεις και Ω3-6-9-12-15-18.... ή toο much λίπος για περίοδο γράμμωσης?

illuminati
10-04-11, 23:02
Καλησπερα, νεο μελος οπως βλεπετε! Παρα πολυ καλο φορουμ, δεν περιμενα πως θα ειχε τοσο πολυ καλο υλικο! Μπραβο σας! :green:

Λοιπον για να μπουμε στο ψητο...
Ειμαι 23 χρονων 1,95 υψος και 103 κιλα περιπου. Το σωμα μου ειναι αρκετα καλο και το τελευταιο 1μιση μηνα εχω ξεκινησει γυμναστηριο(3 με 4 φορες την εβδομαδα και περιπου 30 λεπτα διαδρομο καθε φορα). Γενικα εχω ξεκινησει απο μικρος το γυμναστηριο, μονο που εκανα κατα διαστηματα (απο 2 εως 4 μηνες συνεχομενα), λογω υποχρεωσεων!
Τωρα λοιπον θελω να χασω λιπος ωστε να αποκτησω μια πιο καλη γραμμωση. Απο φιλο μου εμαθα για το CLA. Καταφερε να χασει πολυ λιπος και αρκετα κιλα, πηγαινοντας σχεδον καθημερινα για προπονηση! Τα αποτελεσματα τα ειδα βεβαια και εγω ο ιδιος με τα ματια μου...
Θελω λοιπον να μου προτεινετε απο ποια εταιρια να παρω γιατι πολυ απλα δεν εχω ιδεα! Ο φιλος μου δεν θυμαται ποια μαρκα ειχε. Εγω με ενα ψαξιμο που εκανα στο ιντερνετ βρηκα πολλες, απο powerhealth μεχρι και ultimate! Ποια να διαλεξω και τι πρεπει να κοιταξω ωστε να ειναι κατι αξιολογο;

Να σημειωσω πως κανω και καποια σχετικη διατροφη. Εχω περιορισει σημαντικα τα τηγανητα κλπ.

Περιμενω τα σχολια σας! :-)

illuminati
11-04-11, 20:26
Ευχαριστω καταρχην για την απαντηση
Αυτα που μου δειξες τα ειχα διαβασει και εγω. Καταλαβα οτι πρεπει να τα δοκιμασεις πανω σου για να δεις αν θα εχουν αποτελεσμα.
Το προβλημα μου εμενα ειναι μονο απο ποια εταιρια να παρω CLA! Εγω δεν εχω ιδεα ποιες ειναι καλες και ποιες οχι! :unsure: Εκει θελω την αποψη σας. :)

Lao
11-04-11, 21:26
Ευχαριστω καταρχην για την απαντηση
Αυτα που μου δειξες τα ειχα διαβασει και εγω. Καταλαβα οτι πρεπει να τα δοκιμασεις πανω σου για να δεις αν θα εχουν αποτελεσμα.
Το προβλημα μου εμενα ειναι μονο απο ποια εταιρια να παρω CLA! Εγω δεν εχω ιδεα ποιες ειναι καλες και ποιες οχι! :unsure: Εκει θελω την αποψη σας. :)

Πάρε της NOW. Σοβαρή και αξιόπιστη εταιρεία, πάντα μέσα στις υποψήφιες αγορές μου σε ό,τι θέλω να πάρω.

Stamer
11-04-11, 21:27
+1:thumbup:

illuminati
11-04-11, 21:44
Πάρε της NOW. Σοβαρή και αξιόπιστη εταιρεία, πάντα μέσα στις υποψήφιες αγορές μου σε ό,τι θέλω να πάρω.

:D Ωραια λοιπον θα ξεκινησω με αυτες και θα σας πω τις εντυπωσεις μου!

chris corfu
11-04-11, 21:46
της Met-rx ειναι 1000mg αξιοπιστη εταιρεια, δοκιμασμενη και επισης ειναι Tonallin που ειναι απ την καλητερη ποιοτητα... της now αν θυμαμαι καλα ειναι 800mg αρα για τα 3γρ που θες οπωσδηποτε πρεπει να παρεις πανω απο 3 την ημερα..

εντιτ επισης της NOW δεν ειναι η ποιοτητα του ουτε Tonalin ουτε Clarinol. αν θες κατι αλλο καλο που βγαινει στα αντιστοιχα χρηματα με now ειναι της Solgar απο φαρμακειο CLA TONALLIN 1300MG οπου εχει 60 μεσα αλλα σε αυτο παιρνεις 3 την μερα και εισαι και παραπανω στα mg. ;)

illuminati
13-04-11, 00:33
της Met-rx ειναι 1000mg αξιοπιστη εταιρεια, δοκιμασμενη και επισης ειναι Tonallin που ειναι απ την καλητερη ποιοτητα... της now αν θυμαμαι καλα ειναι 800mg αρα για τα 3γρ που θες οπωσδηποτε πρεπει να παρεις πανω απο 3 την ημερα..

εντιτ επισης της NOW δεν ειναι η ποιοτητα του ουτε Tonalin ουτε Clarinol. αν θες κατι αλλο καλο που βγαινει στα αντιστοιχα χρηματα με now ειναι της Solgar απο φαρμακειο CLA TONALLIN 1300MG οπου εχει 60 μεσα αλλα σε αυτο παιρνεις 3 την μερα και εισαι και παραπανω στα mg. ;)

δεν εχεις αδικο! Θα το σκεφτω και θα καταληξω! ;)

chris corfu
13-04-11, 15:33
λοιπον εχω και μια νεα προταση το οποιο το εψαξα αρκετα για να καταληξω μια και μολις ξανααγορασα cla . εχει στα φαρμακεια ενα cla της INOPLUS(εχει μια γκομενα απεξω το κουτι) το οποιο ειναι 60 σοφτ τζελς και 30 δωρο και κοστιζει περιπου 26 ευρω. ειναι το μοδαδικο που ειναι σοφτ τζελ με αυτην την τιμη και περιεκτικοτητα 1360MG !!!!!!! δηλαδη καθαρα 1000mg cla και ειναι απο carthamus tinctorius safflower oil. κλασικη πηγη που χρησιμοποιειται για cla. Με 3 την μερα καθαρισες, και χωρις να αδεισεις την τσεπη σου.. τσεκαρε το γτ δεν ειναι διαφημισμενο και χρειαστηκε πολυ ψαξιμο με την φαρμακοποιο μου για να καταληξω.

Υ.Γ Tης Solgar απο ελλαδα το εχουν παει στα 51Ε τα 60 αρα για κανενα λογο δεν το πειρα απο εδω.

Stamer
13-04-11, 22:55
met-rx πολυ καλη εταιρία!!!:thumbup:

illuminati
14-04-11, 00:34
λοιπον εχω και μια νεα προταση το οποιο το εψαξα αρκετα για να καταληξω μια και μολις ξανααγορασα cla . εχει στα φαρμακεια ενα cla της INOPLUS(εχει μια γκομενα απεξω το κουτι) το οποιο ειναι 60 σοφτ τζελς και 30 δωρο και κοστιζει περιπου 26 ευρω. ειναι το μοδαδικο που ειναι σοφτ τζελ με αυτην την τιμη και περιεκτικοτητα 1360MG !!!!!!! δηλαδη καθαρα 1000mg cla και ειναι απο carthamus tinctorius safflower oil. κλασικη πηγη που χρησιμοποιειται για cla. Με 3 την μερα καθαρισες, και χωρις να αδεισεις την τσεπη σου.. τσεκαρε το γτ δεν ειναι διαφημισμενο και χρειαστηκε πολυ ψαξιμο με την φαρμακοποιο μου για να καταληξω.

Υ.Γ Tης Solgar απο ελλαδα το εχουν παει στα 51Ε τα 60 αρα για κανενα λογο δεν το πειρα απο εδω.

αυτο ****************** ετσι;
καλη επιλογη φαινεται, αλλα εδω που μενω (Κερκυρα) δεν ξερω αν το εχουν στα φαρμακεια!

***δεν επιτρεπονται λινκ,περαν των χορηγων.μπορεις να ανεβασεις συστατικα απο ενα προιον αν θες.MODS TEAM***

deluxe
05-05-11, 18:49
Πιστευετε οτι βοηθαει για χασιμο λιπους στις γυναικες; Θελει η κοπελα μου να την αγορασω, αλλα φοβαται μηπως χασει και απο το στηθος. Τι λετε;

sofos
05-05-11, 21:06
Πιστευετε οτι βοηθαει για χασιμο λιπους στις γυναικες; Θελει η κοπελα μου να την αγορασω, αλλα φοβαται μηπως χασει και απο το στηθος. Τι λετε;

απο παντου θα χασει γιατι το λιπος δε χανεται τοπικα....καλο ειναι πες της να μη χασει πολυ λιπος αν ηδη ειναι λεπτη γιατι μετα θα χει προβλημα με τον κυκλο της...

Polyneikos
05-05-11, 21:32
Για να εχει πρόβλημα με τον κύκλο της μια κοπελα θα πρεπει να πεσει υπερβολικα στο λίπος (πολυ όμως),κατι που σίγουρα δεν θα οφείλεται στο Cla.
Γενικα πρεπει να μπει σε υπερβολικα,"αγωνιστικα" μονοπατια μια κοπελα για να προκαλεσει ορμονικες διαταραχες,εκτος αν κανει λαθος πραγματα,ακρότητες ή υπαρχει ήδη καποιο θεμα παθολογικο/ορμονικο.

sofos
05-05-11, 21:35
Για να εχει πρόβλημα με τον κύκλο της μια κοπελα θα πρεπει να πεσει υπερβολικα στο λίπος (πολυ όμως),κατι που σίγουρα δεν θα οφείλεται στο Cla.
Γενικα πρεπει να μπει σε υπερβολικα,"αγωνιστικα" μονοπατια μια κοπελα για να προκαλεσει ορμονικες διαταραχες,εκτος αν κανει λαθος πραγματα,ακρότητες ή υπαρχει ήδη καποιο θεμα παθολογικο/ορμονικο.

ξερω οτι το cla δε θα τη ριξει τοσο ωστε να χει προβληματα :P απλα το πα γενικα αν ειναι ηδη αρκετα χαμηλα σε λιπος και θελει να μπει στο τρυπακι να ''λιωσει''
το λεω κ επειδη μια κοπελια σ ενα beach bar που πηγαινα προπερσυ ηταν ηδη στεκα και περσυ ειχε σιξ πακ λολ

Dimitrios
07-01-12, 13:33
Τελικά έχει δει κανείς καμία διαφορά με το CLA; Δεν εννοώ να κάνει six-pack αλλά να χάσει λίγο παραπάνω λίπος απ'ότι θα έχανε κανονικά...:unsure:

kazabubu
07-01-12, 14:12
Τελικά έχει δει κανείς καμία διαφορά με το CLA; Δεν εννοώ να κάνει six-pack αλλά να χάσει λίγο παραπάνω λίπος απ'ότι θα έχανε κανονικά...:unsure:

Γενικα το cla ειναι καλο και κανει δουλιτσα αλλα θελει μια καλη διατροφη -- προπονηση και γενικα υπομονη σαν συμπληρωμα διοτι διαφορα βλεπεις μετα απο 2 μηνες και με ποσοτητες κοντα στα 7 γραμμαρια την ημερα.
Αλλα το cla δεν ειναι μονο για απωλεια λιπους.
Εμενα με εχει βοηθησει να πακεταρω 3 κιλακια φυσικα με υπερθερμιδικη διατροφη η οποια περιλαμβανε και ατασθαλιες μεσα( σουβλακι κτλ) αλλα οχι και καθε μερα, χωρις να βαλω καθολου μα καθολου λιπος.(Ο καθρεπτης το λεει οχι εγω.)
Επαναλαμβανω οτι για να κανει δουλεια θελει ποσοτητες των 7 γρ ανα ημερα και υπομονη.
Συν της αλλης το cla ειναι και αντιοξειδωτικο και γενικα κανει καλο, εαν αντεχεις γενικα στην αγορα ενος συμπληρωματος που για το χρονο που χρειαζεται για να δρασει αλλα και την ποσοτητα που θελει για να γινει αυτο, χαρακτηριζεται συμπληρωμα πολυτελειας.
Το δουλευω περιπου 5 μηνες ή και λιγο παραπανω δεν θυμαμαι ακριβως και εχω να πω οτι γενικα αξιζει σαν συμπληρωμα..

Dimitrios
07-01-12, 14:44
Γενικα το cla ειναι καλο και κανει δουλιτσα αλλα θελει μια καλη διατροφη -- προπονηση και γενικα υπομονη σαν συμπληρωμα διοτι διαφορα βλεπεις μετα απο 2 μηνες και με ποσοτητες κοντα στα 7 γραμμαρια την ημερα.
Αλλα το cla δεν ειναι μονο για απωλεια λιπους.
Εμενα με εχει βοηθησει να πακεταρω 3 κιλακια φυσικα με υπερθερμιδικη διατροφη η οποια περιλαμβανε και ατασθαλιες μεσα( σουβλακι κτλ) αλλα οχι και καθε μερα, χωρις να βαλω καθολου μα καθολου λιπος.(Ο καθρεπτης το λεει οχι εγω.)
Επαναλαμβανω οτι για να κανει δουλεια θελει ποσοτητες των 7 γρ ανα ημερα και υπομονη.
Συν της αλλης το cla ειναι και αντιοξειδωτικο και γενικα κανει καλο, εαν αντεχεις γενικα στην αγορα ενος συμπληρωματος που για το χρονο που χρειαζεται για να δρασει αλλα και την ποσοτητα που θελει για να γινει αυτο, χαρακτηριζεται συμπληρωμα πολυτελειας.
Το δουλευω περιπου 5 μηνες ή και λιγο παραπανω δεν θυμαμαι ακριβως και εχω να πω οτι γενικα αξιζει σαν συμπληρωμα..

Aυτό το διάστημα είμαι στον όγκο αλλά επειδή δεν περίπου είμαι στα κιλά που θέλω, θέλω να κάψω λίγο λίπος.
Εννοείται πως πρώτο ρόλο παίζει η διατροφή και πλέον έχω περιορίσει σε μια φορά την βδομάδα το cheat meal.;)
Μου προτείνεις να πάρω από το φαρμακείο ή κάποια μάρκα συμπληρωμάτων π.χ. ΟΝ,All max nutrition κτλ. ;

TheWorst
07-01-12, 14:50
Παιδια οταν μπω σε γραμμωση και εγω θα χρησημοποιησω cla με σχετικα καλη διατροφη ας πουμε (+αλλα συμπληρωματα βεβαια)
Θα γραψω εντυπωσεις .. Αν και δε μπορει να ειμαι σιγουρος οτι ηταν απτο cla γιατι εχω και αλλο 5-6 συμπληρωματα..

Dimitrios
07-01-12, 15:15
Παιδια οταν μπω σε γραμμωση και εγω θα χρησημοποιησω cla με σχετικα καλη διατροφη ας πουμε (+αλλα συμπληρωματα βεβαια)
Θα γραψω εντυπωσεις .. Αν και δε μπορει να ειμαι σιγουρος οτι ηταν απτο cla γιατι εχω και αλλο 5-6 συμπληρωματα..

Θα μπορούσε να πάρει κάποιος το CLA όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω για μια περίοδο 3-4 μηνών στην οποία θα έχει ένα πρόγραμμα όγκου;
Βασικά εγώ θέλω απλά να καίω το λίπος και να μένουν τα μυϊκά κιλά(όσο βέβαια είναι αυτό εφικτό :P) γιατί τώρα είμαι σε πολύ καλό επίπεδο όγκου και δεν θέλω να βάλω περαιτέρω λίπος, συνεχίζοντας το ππρογραμμα/διατροφή όγκου.

1,78-93kg ;)

COBRA_STYLE
07-01-12, 15:19
Ναι μπορεις να το παρεις για τοσο χρονικο διαστημα,δεν υπαρχει καποιο προβλημα.Εξαλλου θελει καιρο για να δουλεψει.

Αυτο που λες ειναι αυτο που κυνηγαμε ολοι:green:

απο λιπος πώς πας?γιατι το 1,78-93kg δεν λεει κατι,ειναι αρκετα γενικο.

Dimitrios
07-01-12, 15:26
Ναι μπορεις να το παρεις για τοσο χρονικο διαστημα,δεν υπαρχει καποιο προβλημα.Εξαλλου θελει καιρο για να δουλεψει.

Αυτο που λες ειναι αυτο που κυνηγαμε ολοι:green:

απο λιπος πώς πας?γιατι το 1,78-93kg δεν λεει κατι,ειναι αρκετα γενικο.

Δεν έχω κάνει λιπομέτρηση(κάτι που είναι στα άμεσα σχέδια μου) αλλά πλέον με την διατροφή το έχω φέρει σε λογικά πλαίσια. Δεν είναι σίγουρα το επιθυμητό, αλλά όχι και αυτό που είχα πριν ένα χρόνο το οποίο χάλαγε όλη την εικόνα αφού με θόλωνε αρκετά και έχανα πολύ. Απλά θέλω να πέσει λίγο περισσότερο.

Καταφεύγω στο CLA διότι λόγω κληρονομικότητας στο θηροειδή(αν και δεν έχω εμφανίσει κάποιο σύμπτωμα) δεν θέλω να μπλέξω με λιποτροπικά..

COBRA_STYLE
07-01-12, 15:35
To να βασιστεις στο CLA(περαν της διατροφης) για να πετυχεις αυτο που θες δεν ξερω κατα ποσο θα σε κανει να δεις εμφανη διαφορα.

Οτι δουλευει δουλευει λογικα,με βαση τις υπαρχουσες ερευνες,απλα ειναι μικρη η συνεισφορα του στην καυση λιπους ωστε να το δεις πανω σου.

Εφοσον φοβασαι για το θυροειδη,υπαρχουν και "safe" lipotropics που δεν τον επηρεαζουν πχ.OxyElitePro(usp labs) κτλ.

Dimitrios
07-01-12, 15:42
To να βασιστεις στο CLA(περαν της διατροφης) για να πετυχεις αυτο που θες δεν ξερω κατα ποσο θα σε κανει να δεις εμφανη διαφορα.

Οτι δουλευει δουλευει λογικα,με βαση τις υπαρχουσες ερευνες,απλα ειναι μικρη η συνεισφορα του στην καυση λιπους ωστε να το δεις πανω σου.

Εφοσον φοβασαι για το θυροειδη,υπαρχουν και "safe" lipotropics που δεν τον επηρεαζουν πχ.OxyElitePro(usp labs) κτλ.

Γι αυτό και ρώτησα και πιο πάνω για κριτικές για να ξέρω στο περίπου που θα κινηθεί η αποτελεσματικότητα του(αν και φυσικά αυτό διαφέρει από άτομο σε άτομο), απλά δεν θέλω να μπλέξω με μεταβολισμό, θυροειδή και τα λοιπά.
Αν και το θέμα λιποδιαλύτη το εξετάζω πρώτη φορά αυτές τις μέρες..

Πάντως μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε περίοδο όγκου ή αποκλειστικά στη γράμμωση;

COBRA_STYLE
07-01-12, 15:48
Αν ισχυουν ολα τα οφελη που αναφερονται,καθε αλλο παρα κακο θα εκανε και σε περιοδο ογκου.Εγω αμα το επαιρνα,για τις αλλες ιδιοτητες του θα το επαιρνα περισσοτερο.


Παντως,υπαρχουν ατομα που παιρνουν λιποτροπικα και σε περιοδο ογκου να ξερεις.Το κανουν με σκοπο ειτε να κρατουν το λιπος σε αποδεκτα ποσοστα,ειτε για το τσιτωμα που δινουν μερικα κτλ.

Dimitrios
07-01-12, 15:56
Αν ισχυουν ολα τα οφελη που αναφερονται,καθε αλλο παρα κακο θα εκανε και σε περιοδο ογκου.Εγω αμα το επαιρνα,για τις αλλες ιδιοτητες του θα το επαιρνα περισσοτερο.


Παντως,υπαρχουν ατομα που παιρνουν λιποτροπικα και σε περιοδο ογκου να ξερεις.Το κανουν με σκοπο ειτε να κρατουν το λιπος σε αποδεκτα ποσοστα,ειτε για το τσιτωμα που δινουν μερικα κτλ.

Και εγώ γι αυτό το λόγο ακριβώς το θέλω. Απλά λέω να πάω σε κάτι πιο light για αρχή αν και θα το ψάξω λίγο ακόμα.
Πιο πάνω βέβαια είδα αρκετοί προτείνουν κάποια συμπληρώματα από το φαρμακείο αλλά βρήκα και ορισμένα όπως της ΟΝ, της ΑST και της All max nutrition. Έχεις να μου προτείνεις κάποιο;

Lao
07-01-12, 16:01
Αυτό:

http://images.iherb.com/m/NOW-01733-0.jpg



Supplement Facts
Serving Size: 1 Softgel
Amount Per Serving % Daily Value

Calories 10
Calories from Fat 9

Total Fat 1 g 2%*
Polyunsaturated Fat 0.8 g †

Vitamin E (as d-alpha Tocopherol) 10 IU 33%
Chromium (from Chromium Picolinate) 100 mcg 83%
Conjugated Linoleic Acid (CLA) (in a Safflower Oil Base) 750 mg †
L-Carnitine (L-Carnipure) 100 mg †
Guarana (Paullinia cupana) (Seed) (Standardized Extract) (Contains 15 mg of Caffeine) 75 mg †
Green Tea (Camellia sinensis) (Leaf) (Standardized Extract) (min. 40% Polyphenols and 30% Catechins) (Contains 2 mg of Caffeine) 50 mg †

...πως σας φαίνεται;

Dimitrios
07-01-12, 16:05
Αυτό:

http://images.iherb.com/m/NOW-01733-0.jpg



...πως σας φαίνεται;

A ρε Lao! Και τώρα το κοίταζα αυτό..:green:
Απλά η απορία μου είναι αν όλες οι εταιρίες είναι πάνω κάτω ίδιες και απλά να δω τι με συμφέρει περισσότερο, όπως π.χ. στην κρεατίνη ή την β-αλανίνη.:unsure:

COBRA_STYLE
07-01-12, 16:15
Και εγώ γι αυτό το λόγο ακριβώς το θέλω. Απλά λέω να πάω σε κάτι πιο light για αρχή αν και θα το ψάξω λίγο ακόμα.
Πιο πάνω βέβαια είδα αρκετοί προτείνουν κάποια συμπληρώματα από το φαρμακείο αλλά βρήκα και ορισμένα όπως της ΟΝ, της ΑST και της All max nutrition. Έχεις να μου προτείνεις κάποιο;

Δεν εχω ασχοληθει σχετικα με την αγορα CLA οποτε δεν εχω αποψη πανω στο τί να παρεις.:green:


Αυτό:


...πως σας φαίνεται;

Οχι και ο λογος ειναι η μορφη και η ποσοτητα του χρωμιου.Γιατι για να παρεις μια καλη ποσοτητα CLA το χρωμιο θα παει στο Θεο,με ο,τι αυτο συνεπαγεται μελλοντικα.Ειναι σιγουρο οτι δεν θα κανεις ποτε respawn μετα απο αυτο.:turtle:

εδω και chelavite να ηταν το χρωμιο παλι θα επαιζες με μεγαλες δοσεις χρωμιου,πραγμα που δεν ξερει κανεις κατα ποσο ειναι safe ακομα και αυτη η μορφη.

Dimitrios
07-01-12, 16:18
Δεν εχω ασχοληθει σχετικα με την αγορα CLA οποτε δεν εχω αποψη πανω στο τί να παρεις.:green:

Οk ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια. Θα προσπαθήσω να βρω κάτι για να το ξεκινήσω και να δω. ;)

Lao
07-01-12, 16:24
Οχι και ο λογος ειναι η μορφη και η ποσοτητα του χρωμιου.Γιατι για να παρεις μια καλη ποσοτητα CLA το χρωμιο θα παει στο Θεο,με ο,τι αυτο συνεπαγεται μελλοντικα.Ειναι σιγουρο οτι δεν θα κανεις ποτε respawn μετα απο αυτο.:turtle:

εδω και chelavite να ηταν το χρωμιο παλι θα επαιζες με μεγαλες δοσεις χρωμιου,πραγμα που δεν ξερει κανεις κατα ποσο ειναι safe ακομα και αυτη η μορφη.

Χμ δεν είχα προσέξει το χρώμιο που λες.

Βασικά, αν το στακάρεις με μια multi π.χ. που δεν έχει πολύ χρώμιο, τι λες;

COBRA_STYLE
07-01-12, 16:31
Χμ δεν είχα προσέξει το χρώμιο που λες.

Βασικά, αν το στακάρεις με μια multi π.χ. που δεν έχει πολύ χρώμιο, τι λες;

Αμα μεινεις στο 1 softgel οκ δεν εχεις προβλημα,αλλα εγω αμα επαιρνα cla θα κυνηγαγα τα 4-5γρ το λιγοτερο.Οποτε με το συγκεκριμενο της Now αμα το πας στα αναλογα softgels σε συνδυασμο με την μορφη που ειναι το χρωμιο(η οποια ειναι η χειροτερη αν δεν απατωμαι) θα εχεις μεγαλο προβλημα.Χοντρικα αμα μενεις μεχρι τα 200mcg στο χρωμιο δεν υπαρχει καποιος κινδυνος...πιο πανω ομως υπαρχει και σοβαρος μαλιστα.Εχει γινει μπολικη ερευνα πανω στο χρωμιο,ψαξε και θα δεις τι γινεται αμα το παρακανεις με τις δοσεις,ειδικα οταν ειναι picolinate.

Lao
07-01-12, 16:40
Αμα μεινεις στο 1 softgel οκ δεν εχεις προβλημα,αλλα εγω αμα επαιρνα cla θα κυνηγαγα τα 4-5γρ το λιγοτερο.Οποτε με το συγκεκριμενο της Now αμα το πας στα αναλογα softgels σε συνδυασμο με την μορφη που ειναι το χρωμιο(η οποια ειναι η χειροτερη αν δεν απατωμαι) θα εχεις μεγαλο προβλημα.Χοντρικα αμα μενεις μεχρι τα 200mcg στο χρωμιο δεν υπαρχει καποιος κινδυνος...πιο πανω ομως υπαρχει και σοβαρος μαλιστα.Εχει γινει μπολικη ερευνα πανω στο χρωμιο,ψαξε και θα δεις τι γινεται αμα το παρακανεις με τις δοσεις,ειδικα οταν ειναι picolinate.

ΟΚ φίλε μου, σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

BTW σε βαφτίζω CLA mastah :green:

Dimitrios
07-01-12, 16:41
Το απλό της NOW πώς σας φαίνεται;


Supplement Facts
Serving Size 3 Softgels
Servings Per Container 60
Amount Per Serving % Daily Value
Calories 27
Calories from Fat 27
Total Fat 3 g 5%
Saturated Fat 0 g 0%
Polyunsaturated Fat 3 g
Safflower Oil (High Linoleic Acid) 3.0 g (3000 mg)
Conjugated Linoleic Acid (CLA) 2.4 g (2,400 mg)
Cis-9, Trans-11 Isomer 1.11 g (1,110 mg)
Trans-10, Cis-12 Isomer 1.11 g (1,110 mg)
Other Isomers 180 mg
* Percent Daily Values are based on 2,000 calorie diet.
† Daily Value not established.


Other Ingredients:

Gelatin, Glycerin, Water and Natural Color.




Details

Serving Size: 3 Softgels

Suggested Use: As a dietary supplement, take 3 softgels 1-2 times daily, preferably 1 hour before meals.

Δεν έχει καθόλου χρώμιο αλλά περιέχει 800mg σε σχέση με ορισμένα άλλα που φτάνουν και τα 1,3γρ

COBRA_STYLE
07-01-12, 16:42
^^
καλυτερο φαινεται...θα επαιζα στα 7 softgels με αυτο.Οπου εκει ακριβαινει αρκετα,αναγκαστικα.Αυτο ειναι το προβλημα με το CLA.

@Lao
χαχα...εχουν παρει φωτια οι ειδικοτητες εδω μεσα:green:

giannis64
07-01-12, 16:49
γενικα τα αποτελεσματα του δεν φαινοντε.
αλλα δουλευει σιγουρα. αυτοι που τα δουλευουν αρκετο καιρο και εχουν πειραματηστει, το γνωριζουν καλα.

Dimitrios
07-01-12, 16:51
^^
καλυτερο φαινεται...θα επαιζα στα 7 softgels με αυτο.Οπου εκει ακριβαινει αρκετα,αναγκαστικα.Αυτο ειναι το προβλημα με το CLA.

@Lao
χαχα...εχουν παρει φωτια οι ειδικοτητες εδω μεσα:green:

Nαι αυτό βλέπω και εγώ απλά πιστεύω θα του δώσω μια ευκαιρία 2-3 μηνών να μου δείξει τι μπορεί να κάνει...:green::green:
Και μάλλον θα καταλήξω σε αυτά αφού συνδυάζουν τιμή και αξιοπιστία. Πού να δεις κάτι της Solgar που πάνε στην διπλάσια τιμή από αυτά και είναι 60 αντί 180!:shock:

kazabubu
07-01-12, 16:54
Aυτό το διάστημα είμαι στον όγκο αλλά επειδή δεν περίπου είμαι στα κιλά που θέλω, θέλω να κάψω λίγο λίπος.
Εννοείται πως πρώτο ρόλο παίζει η διατροφή και πλέον έχω περιορίσει σε μια φορά την βδομάδα το cheat meal.;)
Μου προτείνεις να πάρω από το φαρμακείο ή κάποια μάρκα συμπληρωμάτων π.χ. ΟΝ,All max nutrition κτλ. ;

Καθαρο cla αν μπορεισ χωρισ κατι αλλο μεσα
Απο μαρκες MRM 1250 cla αυτο δουλευω εγω αλλα η μαρκα δεν λεει και πολλα οσο η σωστη χρηση για το συγκεκριμενο συμπληρωμα

Dimitrios
07-01-12, 16:55
γενικα τα αποτελεσματα του δεν φαινοντε.
αλλα δουλευει σιγουρα. αυτοι που τα δουλευουν αρκετο καιρο και εχουν πειραματηστει, το γνωριζουν καλα.

Δεν θέλω six pack από αυτό. Θέλω απλά να μου περιορίσει το λίπος λίγο παραπάνω απ 'ότι καταφέρνω εγώ με την διατροφή.;)

Dimitrios
07-01-12, 16:57
Καθαρο cla αν μπορεισ χωρισ κατι αλλο μεσα
Απο μαρκες MRM 1250 cla αυτο δουλευω εγω αλλα η μαρκα δεν λεει και πολλα οσο η σωστη χρηση για το συγκεκριμενο συμπληρωμα

Kαι αυτό το είδα. Πιστεύεις συγκριτικά με αυτό της ΝΟW που πόσταρα είναι πιο καθαρό; :unsure:

COBRA_STYLE
07-01-12, 16:57
και αυτα αμα τα πας σε πιο μεγαλες δοσεις ειναι μαμησετα στην τιμη...δλδ απο λιονταρακι,αμα παιξεις στα 6 softgels δλδ 4.8gr/μερα θες σχεδον 60ευρω το μηνα:shock::shock::shock:ενω οι δοσεις μπορει να φτανουν και τα 6-7γρ

kazabubu
07-01-12, 17:01
και αυτα αμα τα πας σε πιο μεγαλες δοσεις ειναι μαμησετα στην τιμη...δλδ απο λιονταρακι,αμα παιξεις στα 6 softgels δλδ 4.8gr/μερα θες σχεδον 60ευρω το μηνα:shock::shock::shock:ενω οι δοσεις μπορει να φτανουν και τα 6-7γρ


Αι-βοτανο-παραγγειλτε το λοιπον και ειστε και απο τιμη οκ!!!!!!

Dimitrios
07-01-12, 17:02
και αυτα αμα τα πας σε πιο μεγαλες δοσεις ειναι μαμησετα στην τιμη...δλδ απο λιονταρακι,αμα παιξεις στα 6 softgels δλδ 4.8gr/μερα θες σχεδον 60ευρω το μηνα:shock::shock::shock:ενω οι δοσεις μπορει να φτανουν και τα 6-7γρ

Λέω να κάνω υπομονή και τάματα και να προτιμήσω το βότανο..;)
Αλλά όντως αν πάρω για αρχή 2*180=360/6=60 δηλαδή 2 μηνάκια.. Και με δόση 4,8γρ όπως είπες και εσύ.
Δεν ξέρω λέω να το δοκιμάσω. Θα μου βγει γύρω στα 40κάτι ευρώ απλά το θέμα είναι αν θα έχω δει ως τότε κάτι που να μπορώ να κρίνω.:weights:

Lao
07-01-12, 17:03
Λέω να κάνω υπομονή και τάματα και να προτιμήσω το βότανο..;)
Αλλά όντως αν πάρω για αρχή 2*180=360/6=60 δηλαδή 2 μηνάκια.. Και με δόση 4,8γρ όπως είπες και εσύ.
Δεν ξέρω λέω να το δοκιμάσω. Θα μου βγει γύρω στα 40κάτι ευρώ απλά το θέμα είναι αν θα έχω δει ως τότε κάτι που να μπορώ να κρίνω.:weights:

Δημήτρη τα λάδια γενικώς δουλεύουν πολύυυυυυυυυυ αργά. ;)

exkaliber
07-01-12, 17:03
Απλά η απορία μου είναι αν όλες οι εταιρίες είναι πάνω κάτω ίδιες

πανω κατω ολα ιδια ειναι
γυρω στα 800μγ τοναλιν εχουν

Dimitrios
07-01-12, 17:05
Δημήτρη τα λάδια γενικώς δουλεύουν πολύυυυυυυυυυ αργά. ;)

Λες το δίμηνο να είναι λίγο ε; :P

Dimitrios
07-01-12, 17:06
πανω κατω ολα ιδια ειναι
γυρω στα 800μγ τοναλιν εχουν

Nαι εκεί βλέπω να παίζουν, γιατί και αυτά που είναι με 1γρ είναι ακριβότερα οπότε μία ή άλλη. Απλά δεν χαπακώνεσαι συνέχεια...:green:

Lao
07-01-12, 17:08
Λες το δίμηνο να είναι λίγο ε; :P

Όλα είναι σχετικά. Έχουν να κάνουν με τον μεταβολισμό σου, την διατροφή σου γενικώς, τις προπονήσεις που κάνεις...

Εγώ τα λάδια τα παίρνω πιο πολύ για τα οφέλη που έχουν στην υγεία και λιγότερο για να δω άμεσα κάτι στον καθρέπτη.

exkaliber
07-01-12, 17:11
Θες να χασεις λιπος ε?
μια ειναι η λυση
http://www.youtube.com/watch?v=pZYuOxrOrZ4


μν παιρνεις τπτ

COBRA_STYLE
07-01-12, 17:11
Όλα είναι σχετικά. Έχουν να κάνουν με τον μεταβολισμό σου, την διατροφή σου γενικώς, τις προπονήσεις που κάνεις...

Εγώ τα λάδια τα παίρνω πιο πολύ για τα οφέλη που έχουν στην υγεία και λιγότερο για να δω άμεσα κάτι στον καθρέπτη.

αυτο ακριβως:thumbup:

Dimitrios
07-01-12, 17:13
Όλα είναι σχετικά. Έχουν να κάνουν με τον μεταβολισμό σου, την διατροφή σου γενικώς, τις προπονήσεις που κάνεις...

Εγώ τα λάδια τα παίρνω πιο πολύ για τα οφέλη που έχουν στην υγεία και λιγότερο για να δω άμεσα κάτι στον καθρέπτη.

Το διάβασα στο σχετικό άρθρο για το CLA ότι έχει αρκετά οφέλη και ένας λόγος που είπα να το πάρω είναι αυτός.
Αλλιώς δεν θα έπαιρνα καθόλου τίποτα τέτοιο.(Εννοώ τύπου λιποτροπικού)

Dimitrios
07-01-12, 17:14
Θες να χασεις λιπος ε?
μια ειναι η λυση
http://www.youtube.com/watch?v=pZYuOxrOrZ4


μν παιρνεις τπτ

Λες ε;:turtle::turtle:

Lao
07-01-12, 17:18
Το διάβασα στο σχετικό άρθρο για το CLA ότι έχει αρκετά οφέλη και ένας λόγος που είπα να το πάρω είναι αυτός.
Αλλιώς δεν θα έπαιρνα καθόλου τίποτα τέτοιο.(Εννοώ τύπου λιποτροπικού)

Κοίτα, για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους, είμαι της ίδιας άποψης με του excalliber.

Θες να χάσεις λίπος; Τρέχεις, κάνεις αερόβια, ιδρώνεις εν ολίγοις, και ακολουθάς μια «καθαρή» διατροφή (ψηλά πρωτεϊνες, χαμηλά υδατάνθρακες).

Από κει και πέρα, τα λάδια μπορεί να βοηθήσουν στο background, αλλά είναι μια «πινελιά», να το πω έτσι. Εγώ, όπως είπα, πιο πολύ τα παίρνω για καλή υγεία, η ουσία είναι η σωστή διατροφή και η σωστή προπόνηση. :toast:

exkaliber
07-01-12, 17:23
Λες ε;:turtle::turtle:

οπως σε διαβαζω και με διαβαζεις :thumbup:

Dimitrios
07-01-12, 17:24
Κοίτα, για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους, είμαι της ίδιας άποψης με του excalliber.

Θες να χάσεις λίπος; Τρέχεις, κάνεις αερόβια, ιδρώνεις εν ολίγοις, και ακολουθάς μια «καθαρή» διατροφή (ψηλά πρωτεϊνες, χαμηλά υδατάνθρακες).

Από κει και πέρα, τα λάδια μπορεί να βοηθήσουν στο background, αλλά είναι μια «πινελιά», να το πω έτσι. Εγώ, όπως είπα, πιο πολύ τα παίρνω για καλή υγεία, η ουσία είναι η σωστή διατροφή και η σωστή προπόνηση. :toast:

E καλά δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό.
Για αυτό άλλωστε και ψάχνω μια αρκετά Light ''λιποδιάλυση'' αν μπορούμε να χαρακτηρίσουμε το CLA και όχι κάτι άλλο δυνατό και σίγουρα πιο δραστικό.
Πάντως να ξέρετε δεν είναι μόνο το τρέξιμο. Είναι και το σχοινάκι...:turtle::turtle: ;)

Lao
07-01-12, 17:26
Πάντως να ξέρετε δεν είναι μόνο το τρέξιμο. Είναι και το σχοινάκι...:turtle::turtle: ;)

Βρε, πολλά πράγματα σε κάνουν να ιδρώνεις... Και όχι απαραίτητα στο gym... :green:

Dimitrios
07-01-12, 17:28
Βρε, πολλά πράγματα σε κάνουν να ιδρώνεις... Και όχι απαραίτητα στο gym... :green:

Χαχα... δόξα το θεό σε αυτό δεν χρειαζόμαστε συμπληρώματσ..:turtle::turtle::turtle::turtle::rolf::rolf:

Lao
07-01-12, 17:31
Χαχα... δόξα το θεό σε αυτό δεν χρειαζόμαστε συμπληρώματσ..:turtle::turtle::turtle::turtle::rolf::rolf:

Μη το λες, μη το λες... Πάρε καμιά Opti-Men που έχει και το Viri-Blend, το οποίο «Contains 8 exotic botanicals and marine concentrates designed to enhance your male edge» και θα σου πω εγώ! :nana:

Dimitrios
07-01-12, 17:35
Μη το λες, μη το λες... Πάρε καμιά Opti-Men που έχει και το Viri-Blend, το οποίο «Contains 8 exotic botanicals and marine concentrates designed to enhance your male edge» και θα σου πω εγώ! :nana:

Βλακεία έκανα τελικά και παρήγγειλα την Anavite...:rolf:

bambis
18-01-12, 05:03
Καλησπέρα παιδιά,

μια ερώτηση - υπάρχει πρόβλημα αν stackαρω το CLA με Sida Cordifolia συγκεκριμένα έχω της reflex
450mg guarana
125mg sida
100mg white willow

εάν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα πιο CLA από τα παρακάτω προτείνεται;

CNP Professional Pro-CLA 120 x 1000 mg Capsules
PrimaForce Max CLA 180 Softgels
Reflex Nutrition Clarinol CLA 90 x 1000 mg Softgels

Devil
18-01-12, 15:14
Καλησπέρα παιδιά,

μια ερώτηση - υπάρχει πρόβλημα αν stackαρω το CLA με Sida Cordifolia συγκεκριμένα έχω της reflex
450mg guarana
125mg sida
100mg white willow

εάν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα πιο CLA από τα παρακάτω προτείνεται;

CNP Professional Pro-CLA 120 x 1000 mg Capsules
PrimaForce Max CLA 180 Softgels
Reflex Nutrition Clarinol CLA 90 x 1000 mg Softgels

οποιο σου βγαινει πιο φτηνο....

δεν υπαρχει θεμα στο στακαρισμα...

Dimitrios
03-02-12, 02:39
Ένα ενδιαφέρον άρθρο για το CLA.

CLA: Το συμπλήρωμα διατροφής που δεν γνωρίζετε

Mερικά διαιτητικά συμπληρώματα διατροφής είναι σαν τα κακομαθημένα παιδιά που καταστρέφουν την εικόνα των υπόλοιπων συμμαθητών τους.

Οι υπερβολικές υποσχέσεις τους, όπως: «Μειώστε την περιφέρειά σας σε 1 εβδομάδα», «Χάστε βάρος γρήγορα!», «Νικήστε τον καρκίνο!» -και ορισμένα περιστατικά θανάτων που σημειώθηκαν στις ΗΠΑ από τη χρήση του βοτάνου εφέδρα (ephedra), έχουν θέσει υπό αμφισβήτηση όλα τα συμπληρώματα που κυκλοφορούν. Δυστυχώς οι αντικρουόμενες απόψεις απειλούν να αμαυρώσουν και ορισμένα συμπληρώματα των οποίων η αξία (και οι υποσχέσεις) υποστηρίζονται από πολυετείς και άμεμπτες μελέτες.

Αυτό που σας παρουσιάζουμε κατατάσσεται στην κατηγορία των πιο «πολλά υποσχόμενων». Φυσικά, ως καταναλωτές θα πρέπει να μην παρασύρεστε από τις βαρύγδουπες επιστημονικές ανακοινώσεις. Ενημερωθείτε για το CLA ξεκινώντας από εδώ.

* Τι υπόσχεται Μείωση σωματικού λίπους (ιδιαίτερα στην περιοχή της κοιλιάς), πιο σφριγηλούς μυς, ενίσχυση του ανοσοποιητικού, πρόληψη καρκίνου και μείωση επιπέδων σακχάρου, χοληστερόλης και αρτηριακής πίεσης.

* Το ιστορικό υπόβαθρο Το συζευγμένο λινολεϊκό οξύ (CLA) πρωτοπαρουσιάστηκε στα διεθνή ειδησεογραφικά πρακτορεία και έκανε το γύρο του κόσμου πριν από 2 δεκαετίες. Ένας επιστήμονας από το Πανεπιστήμιο Wisconsin, στο Μάντισον, μελετώντας κάποιους παράγοντες που προκαλούν καρκίνο και περιέχονται στο κρέας των χάμπουργκερ, ανακοίνωσε ότι είχε καταφέρει να απομονώσει έναν τέτοιο παράγοντα, ο οποίος πράγματι μπορούσε να μειώσει τη συχνότητα εμφάνισης καρκίνου στα ποντίκια. Τέσσερα χρόνια αργότερα, ο ερευνητής Michael W. Pariza, PhD εντόπισε πως η αντικαρκινική ένωση ήταν μια μορφή λινολεϊκού οξέος που βρέθηκε και σε διάφορα άλλα τρόφιμα, κυρίως σε γαλακτοκομικά προϊόντα και βοδινό κρέας.

Στα χρόνια που ακολούθησαν, μετά τα ευρήματα του Michael W. Pariza, τα μέσα μαζικής ενημέρωσης και οι επιστήμονες άρχισαν να αντιμετωπίζουν το CLA με μεγαλύτερη εκτίμηση. Σχεδόν πριν από 4 χρόνια, σε ένα παγκόσμιο επιστημονικό συνέδριο που πραγματοποίησαν τα Εθνικά Ιδρύματα Υγείας των ΗΠΑ στην πόλη Bethasda στο Μέριλαντ, ένας ερευνητής δήλωσε πως το CLA έχει (βραχυπρόθεσμα) αποτελέσματα στην καταπολέμηση του καρκίνου, τη μείωση του σακχάρου και των λιπών και τον έλεγχο των αλλεργιών και του άσθματος. Με μια διαφορά: Μέχρι σήμερα, πολλά από αυτά τα ενθαρρυντικά αποτελέσματα έχουν αποδειχτεί μόνο μετά από πειράματα σε ζώα, αλλά τα στοιχεία που έχουμε από μελέτες σε ανθρώπους δεν δίνουν τις ίδιες υποσχέσεις.

* Οι αποδείξεις Η πιο εντυπωσιακή μελέτη για το CLA, επικεντρώνεται στην ιδιότητά του να μειώνει το σωματικό λίπος, να χτίζει «σφιχτούς» μυς και να αυξάνει το ρυθμό του μεταβολισμού. Οι ειδικοί επισημαίνουν πως δεν θα σας βοηθήσει να χάσετε βάρος μαγικά. Αν όμως έχετε ήδη χάσει κιλά, θα σας βοηθήσει να μην τα ξαναπάρετε σαν λίπος.

Ο Michael W. Pariza και η ομάδα του ανακάλυψε πως το CLA ανατρέπει τη δράση ενός ενζύμου που επιτρέπει στο λίπος να εισέρχεται στα λιποκύτταρα, προστατεύοντας αυτά –και εσάς– από το να αυξάνουν το μέγεθός τους. Σε νέα έρευνα, οι επιστήμονες έθεσαν 60 υπέρβαρους άντρες σε αυστηρή δίαιτα για να χάσουν βάρος. Έπειτα, τους ζήτησαν να επιστρέψουν στις προηγούμενες διατροφικές τους συνήθειες, κάνοντας μια μόνο μικρή αλλαγή: στους 30 ζητήθηκε να λάβουν CLA και στους υπόλοιπους ένα εικονικό φάρμακο (placebo). Δεκατρείς εβδομάδες αργότερα, οι συμμετέχοντες και των δύο ομάδων επανήλθαν στο αρχικό βάρος τους. Ωστόσο, εκείνοι που έλαβαν CLA, το επανάκτησαν με τη μορφή σφιχτών μυών (οι μύες καταλαμβάνουν μικρότερο όγκο απ' ότι το σωματικό λίπος άρα και μικρότερες σωματικές διαστάσεις). Όσο περισσότεροι είναι οι μύες, τόσο αυξάνεται ο ρυθμός με τον οποίο χάνετε θερμίδες όταν δεν γυμνάζεστε, κάνοντας τα κιλά να «εξαφανίζονται» γρηγορότερα.

Αλλη μελέτη έδειξε πως άνθρωποι που έκαναν δίαιτα και έλαβαν το CLA, αισθάνονταν καλύτερα όταν έχαναν κιλά (ένιωθαν λιγότερους πονοκεφάλους και στομαχικές ενοχλήσεις) συγκριτικά με εκείνους που δεν το λάμβαναν. Τι σημαίνει αυτό πρακτικά; «Το CLA μπορεί να κάνει τη δίαιτα λίγο πιο ευχάριστη», υποστηρίζει ο Michael W. Pariza.

Πολλά από τα υπόλοιπα οφέλη του CLA στην υγεία -μείωση τριγλυκεριδίων, σακχάρου και αρτηριακής πίεσης- μάλλον οφείλονται στον έλεγχο του σωματικού λίπους. Αντίθετα, πρόσφατη έρευνα που έγινε στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο της Θεσσαλονίκης, το CLA δεν επέφερε καμιά διαφορά ούτε στα λιπίδια, ούτε στη σωματική σύσταση υγιών γυναικών.

Πειράματα σε ζώα επιβεβαιώνουν τα αρχικά ευρήματα ότι το CLA πιθανόν να βοηθά στην καταπολέμηση του καρκίνου, παρόλο που δεν έχουν προγραμματιστεί πειράματα σε ανθρώπους - οι επιστήμονες δεν μπορούν να καταλήξουν στον ακριβή τρόπο με τον οποίο θα μπορούσαν να διεξαχθούν. Ο Michael W. Pariza πιθανολογεί ότι μέσα στην επόμενη δεκαετία οι επιστήμονες θα έχουν στη διάθεσή τους ένα μεγάλο αριθμό ανθρώπων που λαμβάνουν τακτικά το CLA και έτσι θα μπορέσουν να εκτιμήσουν κατά πόσο μπορεί να μειώσει τον κίνδυνο του καρκίνου και των καρδιακών νοσημάτων.

Έως τώρα δεν είναι γνωστό γιατί ή με ποιο τρόπο το CLA ενδέχεται να προλαμβάνει τον καρκίνο. Πάντως είναι σαφές ότι έχει ωφέλιμο ρόλο στην ενίσχυση του ανοσοποιητικού. Πρόσφατη ολλανδική μελέτη βρήκε ότι οι άντρες που λάμβαναν καθημερινά ένα εμπορικό σκεύασμα του CLA ανέπτυξαν ισχυρότερες φυσικές άμυνες μετά το εμβόλιο της γρίπης συγκριτικά με εκείνους που λάμβαναν ένα άλλο συμπλήρωμα ή δεν έπαιρναν τίποτα. «Το CLA πραγματικά αυξάνει την αντίστασή σας στους ιούς. Μια αμερικανική παρασκευάστρια εταιρεία υποστηρίζει ότι τα στοιχεία που το πιστοποιούν είναι τόσο ισχυρά, ώστε να θεωρεί ότι είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο», εξηγεί ο Michael W. Pariza. Υπάρχουν επιπλέον αρκετά στοιχεία ότι το CLA μπορεί να προλάβει αλλεργικές αντιδράσεις.

* Πού μπορώ να το βρω; Το CLA βρίσκεται σε αφθονία στο βοδινό κρέας, τα πλήρη γαλακτοκομικά προϊόντα, καθώς και το μητρικό γάλα, με την προϋπόθεση ότι η μητέρα καταναλώνει αυτά τα τρόφιμα. Το μαγείρεμα ή το ζέσταμα των φαγητών που το περιέχουν φαίνεται να ενισχύει αντί να μειώνει την περιεκτικότητα σε CLA. Αν δεν είστε λάτρεις των συγκεκριμένων τροφών, μπορείτε να επιλέξετε ένα διατροφικό συμπλήρωμα.

Αν σκοπεύετε να πάρετε CLA σε μορφή συμπληρώματος για να αντιμετωπίσετε κάποιο ιατρικό πρόβλημα, συζητήστε το πρώτα με το γιατρό σας. Και να θυμάστε: Χωρίς να έχουν διεξαχθεί επαρκή πειράματα σε ανθρώπους, δεν είναι ακόμα πλήρως γνωστά ούτε τα βραχυπρόθεσμα ούτε τα μακροπρόθεσμα αποτελέσματα της πρόσληψης του συμπληρώματος. Κάποιες μελέτες αναφέρουν ως παρενέργειά του μικρές ενοχλήσεις στο στομάχι και γι' αυτό οι ειδικοί συστήνουν να λαμβάνεται μαζί με το γεύμα. Επίσης, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι το CLA έχει βρεθεί ότι δυσχεραίνει την αντίσταση στην ινσουλίνη σε παχύσαρκα άτομα, προκαλώντας αύξηση στη συγκέντρωση γλυκόζης αίματος.

Αν έχετε ήδη πάρει την απόφαση να προμηθευτείτε το CLA σε μορφή συμπληρώματος, μην υπερβείτε τα 3 γρ. την ημέρα. Τα πειράματα έδειξαν πως αυτή η δοσολογία απέφερε τα πιο επιτυχή αποτελέσματα. Οι περισσότεροι άνθρωποι καταναλώνουν λιγότερο από 1 γραμμάριο ημερησίως από το κρέας και τα γαλακτοκομικά.

Eδώ βέβαια αντικρούονται οι απόψεις γιατί αρκετοί υποστηρίζουν ότι βέλτιστη λήψη είναι τα 6 γρ ημερησίως.

miko
13-09-12, 13:35
λοιπον ξεκιναω ενα θεμα που σιγουρα δεν υπαρχει γιατι πρεπει να ειμαι ο 1ος που ειχε παρενεργιες απο cla

ολα ξεκινησαν την περασμενη δευτερα που ειπα μετα απο 3 εβδομαδες χαλαρων προπονισεων να μπω λιγο ανδρικα (μετα απο οφφ 8 ετων )ενιωσα ενα μουδιασμα στο στηθος σαν να χανομαι μπουκοσα απο αναπνοες κ ενιωσα ζαλι κ γενικα ενα χασιμο του σωματος μου δυσπια ταχυπαλμια κ αισθηση φοβου

τα συμπλιροματα που επερνα ηταν μια whay protein olimp μια καρνιτινη 10 μλ πρωι κ 10 μλ πριν την προπονιση κ cla

επιτοπου εκοψα τα παντα την επομενη μερα μπηκα πολυ ποιο χαλαρα κ ολα καλα την επομενη εβαλα μονο πρωτεινη παλι ολα οκ μετα εβαλα κ καρνιτινη ολα κομπλε μολις εβαλα ξανα το cla το ιδιο σκασιμο κ μπουκομα εψαξα στο νετ για παρενεργιες δεν βρηκα τιποτα εχθες εκανα προπονιση με προτεινη κ καρνιτινη κ πιεσα απιστευτα πολυ επεξα πλατη τρικεφαλα μετα κοιλιακου κ μετα διαδρομο χωρις κανενα προβλημα οποτε το ριχνω στο cla εκει που κραταω μια επιφιλαξη ειναι στην δοσολογια κ τον τροπο λυψεις μου ειπε το καταστημα που τα αγορασα 6 την ημερα ειναι 1000mg κ το κουτι γραφει 3 εως 5 αφου περασει μια εβδομαδα με πρωτεινη κ καρνιτινη κ δυνατον πρωπονισεων αν ειναι ολα οκ θα βαλω σταδιακα 1 μερα 2 κ θα το φτασω εως τα 4 για να δω αν θα επαναληφθη η ολοι κατασταση ειχε ποτε κανεις κατι παρομιο

Mcstefan7
13-09-12, 13:41
Πρωτον ποτε δν μπορώ να καταλάβω γτ δεν ακούτε την εταιρία και ακούτε καθένα που σας τα πουλάει...Δεύτερον αμα σε ενοχλεί κόφτο ετσι κι αλλιως δεν νομίζω να προσφέρει πολλά τα συγκεκριμένο συμπλήρωμα...δν το χω και πολυ σε εκτίμηση

giorgos th.
13-09-12, 13:46
Γρηγορη ερωτηση...Απο υγεια πως πας?Εχεις καμια δυσανεξια στην λακτοζη ή τιποτε αλλο?

miko
13-09-12, 13:52
ΔΟΞΑ ΤΟ θΕΟ AΠΟ ΥΓΕΙΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ δεν ειχα ποτε μου καποιο προβλημα λακτοζη κ cla? οχι δεν νομιζω θα μου το ειχε βγαλει πινω αρκετο γαλα χωρις κανενα προβλημα

giorgos th.
13-09-12, 14:09
Γνωμη μου αφου πινεις αρκετο γαλα,να υποθεσω τρως γαλακτομικα,κρεας κλπ κλπ θα παιρνεις την απαραιτητη ποσοτητα του οξεως που χρειαζεσαι (3-4g)..
Οποτε αφου βλεπεις πως σου δημιουργει θεματα,μεινε με την καρνιτινη και σταματα το..

miko
13-09-12, 14:25
πριν 8 χρονια που εκανα βαρη δουλευα αρκετους λυποδιαλιτες κ φυσικα τοτε ειχαν κ εφεδρινη δεν ειχα ποτε προβλημα μονο με αυτο οποτε το στελνω κ καποια στιγμη θα μπω σε ενα hydrohicut

giorgos th.
13-09-12, 14:32
Το CLA αποτελειται απο πολλα ισομερη...Σαν παρασκευασμενο προιον ομως ισως να αλλαζει καπως η συσταση..δεν ξερω ακριβως,,οποτε η λογικη μου λεει πως κατι απο αυτα σε πειραζει..

miko
13-09-12, 14:41
ισως κ να με πειραζει ισως κ η υπερδοσολογια οπως κ να εχει πεταμα το συμπλιρωμα ειναι αυτο http://www.google.gr/imgres?q=cla+pvl&um=1&hl=el&sa=N&rlz=1C2GGGE_elGR416GR468&biw=1366&bih=653&tbm=isch&tbnid=KW8gtEhptbP1AM:&imgrefurl=http://www.monstermarketplace.com/sports-supplements/pvl-essentials-cla-180-caps&docid=Mby1652fddttEM&itg=1&imgurl=http://cf.mp-cdn.net/72/ed/c10d52ff530f8caf83d5c0f1e241.jpg&w=300&h=300&ei=RcZRUNqaBOma0QWVloHABg&zoom=1&iact=hc&vpx=179&vpy=296&dur=966&hovh=225&hovw=225&tx=140&ty=130&sig=101299100837894384835&page=1&tbnh=143&tbnw=143&start=0&ndsp=23&ved=1t:429,r:8,s:0,i:95

giorgos th.
13-09-12, 14:48
Απο διαφορες εργαστηριακες ερευνες που εχω διαβασει τα t10,c12 ισομερη μπορει να προκαλεσουν καποιες παρενεργεις απο μικρες εως σοβαρες..

miko
13-09-12, 14:55
οπως ?

giorgos th.
13-09-12, 15:06
Απο ναυτια,διαρροια και γαστρενετερικης φυσεως παρενεργειες, μεχρι προβληματα στον θυροειδη,στο καρδιαγγειακο κλπ κλπ

miko
13-09-12, 15:07
μαλιστα ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σου

chris corfu
13-09-12, 16:42
οταν λες 1γρ, ηταν η καθε καψουλα και επαιρνες 6 ή 1 γρ ολες μαζι??
εγω εχω παρει μεχρι και 4 γρ τη μερα για 5 μηνες συνεχομενα χωρις το παραμικρο...
Δυσκολο να εχεις παρενεργειες απο αυτο, πρεπει να εισαι πολυυυ σπανια περιπτωση που να πειραζει κατι λογω του οργανισμου σου, δν εχω ξανακουσει-δει κατι τοσο σοβαρο...
θα μου φαινοταν πιο φυσιλολογικο να σου προκαλουνται τα συμπτωματα απο αγχος αν πιστεψες οτι θα σου εβγαζε κατι τετοιο...

nick_electro
14-09-12, 07:10
καλά δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι.προφανώς είσαι αλλεργικός σε κάποια από τα συστατικά του.ΠΕΤΑΜΑ όπως είναι!

miko
14-09-12, 12:12
χριστο απο κερκυρα πατριωτη δηλαδη γιατι απο κερκυρα καταγωμαι μεχρι το 2004 που ημουν στον χωρο ειχα παρει αρκετα συμπλιροματα κ καποια απο αυτα ειχαν εφεδρινη συνδιασμου με πικολινικο χρωμιο κρεατινες αμινοξεα κ γενικα διαφορα συμπλιροματα δεν ειχα ποτε μου κανενα προβλημα υπιρχαν κ εποχες που επερνα θεμογενετικους με εξτρα εφεδρινη κ καρνιτινη κ δεν ειχα το παραμικρο

η χρυση ηταν λανθασμενη οκ 6 γρ την ημερα ειναι πολυ οπως κ να εχει εμενα εφοσον με πειραξε μπηκε στην ακρη

miko
14-09-12, 12:12
καλά δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι.προφανώς είσαι αλλεργικός σε κάποια από τα συστατικά του.ΠΕΤΑΜΑ όπως είναι!

οντως τα ελεφρια με χαλανε ;)

beefmeup
14-09-12, 12:43
λοιπον ξεκιναω ενα θεμα που σιγουρα δεν υπαρχει γιατι πρεπει να ειμαι ο 1ος που ειχε παρενεργιες απο cla



για κοιτα που υπηρχε θεμα για το cla..
οτι ερωτησεις εχετε τις κανετε στα υπαρχοντα θεματα..

miko
14-09-12, 13:04
για κοιτα που υπηρχε θεμα για το cla..
οτι ερωτησεις εχετε τις κανετε στα υπαρχοντα θεματα..ευχαριστω αν θελεις κανε μια διαγραφη στο αλλο

chris corfu
15-09-12, 06:52
χριστο απο κερκυρα πατριωτη δηλαδη γιατι απο κερκυρα καταγωμαι μεχρι το 2004 που ημουν στον χωρο ειχα παρει αρκετα συμπλιροματα κ καποια απο αυτα ειχαν εφεδρινη συνδιασμου με πικολινικο χρωμιο κρεατινες αμινοξεα κ γενικα διαφορα συμπλιροματα δεν ειχα ποτε μου κανενα προβλημα υπιρχαν κ εποχες που επερνα θεμογενετικους με εξτρα εφεδρινη κ καρνιτινη κ δεν ειχα το παραμικρο

η χρυση ηταν λανθασμενη οκ 6 γρ την ημερα ειναι πολυ οπως κ να εχει εμενα εφοσον με πειραξε μπηκε στην ακρη

καλα και το χρωμιο αερα κουβεντα ειναι αλλα αλλο θεμα αυτο.. Μονο εφ/ινη δουλευει απο τετοιου ειδους αλλα εγω απεχθανομαι τα διεγερτικα γενικα...
Προφανως σε πειραξε κατι ισως κ λογω της δοσης.. Δν εχω δει η να μου χει πει καποιος να ανεβαινει τοσα γρ. Αστο στην ακρη οπως ειπες κ δν θα χεις ουτως η αλλως καμια σοβαρη απωλεια.. :toast:

Aleksakhs
22-09-12, 14:12
Καλησπερα παιδια. Για να μην σας κουραζω. Ενας φιλος μου μου εδωσε ενα κουτακι USP labs OxylitePro και ενα Reflex CLA. Θελω να ρωτησω, επιδει θελω να καψω λοιπος, μπορω να παιρνω το OxylitePro μαζι με το CLA τις Reflex? Το Oyxile λεει δοσολογια 3 καψουλες την ημερα (2 το πρωι και 1 μετα απο 6 ωρες.) Το CLA 3 φορες την ημερα απο 2 καψουλες μαζι με τα γευματα. Μπορω να τα παιρνω και τα 2 μαζι? Ευχαριστω προκαταβολικα!

Υ.Γ.
Επισεις αυτη την στιγμη χρησιμοποιω και τα αμοινοξεα του gaspari (Amino Max 8000).

Devil
22-09-12, 22:45
το CLA βαλτο μαζι με τα γευματα σου μεσα στη μερα.... απο αυτο μην περιμενεις πολλα.... θελει μεγαλες δοσεις και αρκετο χρονο χρησης για να δεις κατι....

το OEP τωρα.... ξεκινα με 1cps το πρωι με αδειο στομαχι.... και μετα παλι αλλη 1cps πριν την προπονηση... και μετα ανεβα σιγα σιγα σε 2+1... μεχρι 2+2...

τα amino max 8000 θα ελεγα να τα βαλεις μετα την προπονηση....

Aleksakhs
23-09-12, 10:34
το CLA βαλτο μαζι με τα γευματα σου μεσα στη μερα.... απο αυτο μην περιμενεις πολλα.... θελει μεγαλες δοσεις και αρκετο χρονο χρησης για να δεις κατι....

το OEP τωρα.... ξεκινα με 1cps το πρωι με αδειο στομαχι.... και μετα παλι αλλη 1cps πριν την προπονηση... και μετα ανεβα σιγα σιγα σε 2+1... μεχρι 2+2...

τα amino max 8000 θα ελεγα να τα βαλεις μετα την προπονηση....

Ευχαριστω για την απαντηση σου. To CLA θα το παιρνω 3 φορες την ημερα απο 2 καψουλες. Το κουτακι αυτο με βγαζει για 15 μερες. Οταν τελειωσει σκεφτομαι να παρω αλλο. Παντως οταν λες θελει ακρετο χρονο δηλαδη ποσο εννοεις? Το OEP γραφει να το χρησιμποποιω 8 εβδομαδες και μετα να το σταματησω για 2. Το ιδιο ιχσυει και για το CLA?

Devil
23-09-12, 21:03
Ευχαριστω για την απαντηση σου. To CLA θα το παιρνω 3 φορες την ημερα απο 2 καψουλες. Το κουτακι αυτο με βγαζει για 15 μερες. Οταν τελειωσει σκεφτομαι να παρω αλλο. Παντως οταν λες θελει ακρετο χρονο δηλαδη ποσο εννοεις? Το OEP γραφει να το χρησιμποποιω 8 εβδομαδες και μετα να το σταματησω για 2. Το ιδιο ιχσυει και για το CLA?

οχι δεν ισχυει το ιδιο....

το CLA για να δεις αποτελεσμα μπορει και να θελει 12+ εβδομαδες....

Aleksakhs
24-09-12, 00:00
Ωραια. Κατι τελευταιο. Εγω παω για προπονηση 5 φορες την εβδομαδα, τις μερες Δευτερα, Τριτη, Πεμπτη, Παρασκευη και Σαββατο. Λοιποδιαλυτη να παιρνω και τις ημερες που δεν πηγαινω για προπονηση? CLA να παιρνω καθε μερα ανεξαρτητως αν πηγαινω για προπονηση?

Ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουραζω!

angus young
24-09-12, 00:05
Ωραια. Κατι τελευταιο. Εγω παω για προπονηση 5 φορες την εβδομαδα, τις μερες Δευτερα, Τριτη, Πεμπτη, Παρασκευη και Σαββατο. Λοιποδιαλυτη να παιρνω και τις ημερες που δεν πηγαινω για προπονηση? CLA να παιρνω καθε μερα ανεξαρτητως αν πηγαινω για προπονηση?

Ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουραζω!

ναι και στα δυο φιλε....

Aleksakhs
24-09-12, 23:01
Ευχαριστω και παλι. Μια ερωτηση τελευταια. Τα Amino Max 8000 περιεχουν και λιγο κρεατινη μεσα. Πιστευεις οτι πρεπει να τα παιρνω τωρα που θελω να χασω κιλα η απλα θα με παχαινουν λογο κρεατινης? Παχαινουν εννοω για την κατακρατηση υγρων στους μυεις.

beefmeup
25-09-12, 11:10
Ευχαριστω και παλι. Μια ερωτηση τελευταια. Τα Amino Max 8000 περιεχουν και λιγο κρεατινη μεσα. Πιστευεις οτι πρεπει να τα παιρνω τωρα που θελω να χασω κιλα η απλα θα με παχαινουν λογο κρεατινης? Παχαινουν εννοω για την κατακρατηση υγρων στους μυεις.

εισαι εκτος θεματος.
κ η απαντηση σε αυτο που ρωτας ειναι οχι.

Aleksakhs
27-09-12, 18:41
Παιδια οταν μου τελειωσει το CLA τις Reflex σκεφτομαι να το συνεχισω με αυτο εδω. Τι γνωμη εχετε για αυτο?

PVL ESSENTIALS CLA 1000mg Ειναι 180 Caps με δοσολογια 5 καψουλες την ημερα. Ενα μπουκαλακι σε βγαζει 1 μηνα.



54151 54152

Aleksakhs
28-09-12, 01:39
Ωχ? Μολις παραπανω ειδα οτι ενα παιδι ειχει προβλημα με ναυτια, δυσπνοια και λοιπα με το συκγεκριμενο CLA... Οποτε μακρια.

miko
28-09-12, 14:11
ακριβως κ δοκιμασα καποιο αλλο που ειχε ενας φιλος για 2 μερες χωρις κανενα προβλημα

georgepyrrakis
12-08-13, 14:26
ποια η γνωμη σας σε οτι αφορα το cla?οποιος χρησιμοποιει εχει δει διαφορα στη γραμμωση? :weights:

Mikekan
12-08-13, 14:34
Αχρηστο για μένα. Το χρησιμοποίησα σε μεγάλες ποσότητες για καιρό και δεν είδα κάτι. Εννοείται σε συνδυασμό άριστης διατροφής και γυμναστικής.

dimitrispump
12-08-13, 15:06
Αχρηστο για μένα. Το χρησιμοποίησα σε μεγάλες ποσότητες για καιρό και δεν είδα κάτι. Εννοείται σε συνδυασμό άριστης διατροφής και γυμναστικής.

κ εγω το ιδιο δεν ειδα καποια διαφορά,ενα εξαμηνο χρηση με καλη διατροφη.

fazer
14-08-13, 13:26
επιβεβαιωνω και εγω τα λεγομενα των παιδιων ποιο πανω.4 μηνες χρηση απο 3 γρ. την ημερα(3καψουλες των 1000mg)με καθαρη διατροφη και ασκηση και δεν ειδα αποτελεσμα απο το cla.δεν προκειται να ξαναπαρω.πεταμενα λεφτα

ipan
26-08-13, 16:21
Ούτε σε μένα βοήθησαν,χαμένα χρήματα.Μου είπε κάποιος δια το cla της universal και έτσι το δοκίμασα.

dreik
04-04-14, 17:33
Καλησπέρα!!!ποια ειναι η καλητερη και πιο αποτελεσματικη μαρκα για CLA?ευχαριστω για τον χρονο σας!!

georgemoto
04-04-14, 17:34
Καμια

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου

Lao
07-04-14, 15:07
Καλησπέρα!!!ποια ειναι η καλητερη και πιο αποτελεσματικη μαρκα για CLA?ευχαριστω για τον χρονο σας!!

Όταν λες «καλύτερη και αποτελεσματικότερη», τι εννοείς;

apollobody
08-04-14, 01:04
TONALIN 1300MG 60 SOFTGELS...................σε 2 μερες το περιμενω με *****. μεταφορικα και αντικαταβολη μεσα στην τιμη. Σιγα μην εδινα *** ευρω για συμπληρωμα CLA......δεν τρελαθηκα ακομα

***Απαγορεύεται η αναφορά τιμών στα συμπληρώματα, διάβασε τους κανόνες (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1626-Κανόνες-του-Φόρουμ)για να καταλάβεις πως κινούμαστε μέσα το φόρουμ. Καλώς ήλθες στο :bodybuildinggr:. Mods Team***

liveris
08-04-14, 01:16
παλι πολλα εδωσες για 60 softgels..παρα πολλα..!

kostas kou
08-04-14, 10:20
για μενα το πιο άχρηστω συμπλήρωμα που υπάρχει...

George X
06-05-17, 16:23
Παιδιά πήρα μία cla για να ξεκινήσω. Το κάθε χάπι είναι 1000mg.
Στις οδηγίες λέει 2 χάπια πρωί, 2 βράδυ μετά το φαγητό. Χωρίς να ξέρω, μου φαίνεται πολύ.

Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει σχετικά με τα cla?

Ευχαριστώ

jjohny
06-05-17, 17:13
Ποσά κιλά είσαι?με μια αναζήτηση στο φόρουμ η στο Google θα βρεις την απάντηση. Παιζουν πολλά ρολο αν τρως κοκκινο κρεασ ποσά κιλά είσαι. Ψαξτο λίγο η ακόλουθα απλα τις οδηγιες

George X
06-05-17, 18:06
82,5 κιλά. Το έχω ψάξει πολύ αλλά μπερδεύομαι περισσότερο, δεν βγάζω άκρη. Ιδανικά θα ήθελα να ρωτήσω εναν διατροφολόγο αλλά δεν μου πάει να πληρώσω για να κάνω μία τέτοια ερώτηση.

beefmeup
06-05-17, 19:36
ελα φιλε, υπαρχει θεμα 8 σελιδες, διαβασε το, σιγα την επιστημη κ μπερδευτηκες.

George X
06-05-17, 21:27
Ok, τώρα το πήρα χαμπάρι το thread... ευχαριστώ