PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για κυκλικο προγραμμα (μια ερωτηση)



TheWorst
18-03-11, 00:20
Επειδη θα βγαλω καινουργιο προγραμμα τωρα απο αρχες Απριλιου ή μετα το Πασχα σκεφτομαι να αλλαξω και να κανω δικεφαλα-τρικεφαλα-πηχεις τη μια μερα.Η ερωτηση ειναι η εξης:

Επειδη η προπονηση θα βγαινει σε 20-25 λεπτα (το πολυ ισως) σκεφτομαι αν να κανω τετοιο προγραμμα λογω της μικρης διαρκειας του.Η ερωτηση ειναι αν η διαρκεια παιζει μεγαλο ρολο,δλδ να κατσω 40-50 λεπτα τουλαχιστον πρεπει για να ξερω πως να κανω το προγραμμα..Να τι εχω στο μυαλο μου..

Καμψεις αλτηρων εναλλαξ + καμψεις αλτηρων σφυρι + πιεσεις στην τροχαλια + εκτασεις με σκοινη στην τροχαλια . Ολα 4 χ 10

3 (mega οπως τα λεω εγω) σετ θα βγαλω ετσι με διαλυμμα 45'-1 λεπτο

Μετα διαλεγω ακομα μια ασκηση στο καθενα και παω για ακομα μια:

Καμψεις με στραβομπαρα + εκτασεις με μονη λαβη (ή kick back) + καμψεις στραβομπαρα για πηχεις

3 (mega) σετ επισης και αυτα (για πηχεις ακομα 1 τελευταιο)

Ξεκουραση επισης 45'-1 λεπτο ..

Ποια ειναι η γνωμη σας ?

tasos2
18-03-11, 12:32
Γιατι να βαλεις 4 ασκησεις μαζι? Βαζε 2 μια για δικεφαλους και μια για τρικεφαλους και κανε δισετ. Και κανε 3 τετοια συνολικα. Να κανεις 2 ασκησεις μαζι για δικεφαλους για μενα δεν εχει νοημα γιατι ειναι πολυ μικρη ομαδα

TheWorst
18-03-11, 13:15
2 ασκησεις δικεφαλα και 3 για τρικεφαλα ? Τοτε πως θα γινει το το κυκλικο ? Ποιες να βγαλω?

TheWorst
18-03-11, 15:41
Κατι με τη διαρκεια να εχεις να πεις ? Γιατι προπονηση σε 20 λεπτα μου φαινεται λιγο ...

tasos2
18-03-11, 15:57
Μια ασκηση για δικεφαλα superset με μια ασκηση για τρικεφαλα
και αυτο 3 φορες με διαφορετικες ασκησεις για 3-4 σετ ανα ζευγαρι ασκησεων

Το να κανεις 2 ασκησεις για δικεφαλους σε σουπερσετ δεν εχει νοημα για μενα γιατι οι δικεφαλοι ειναι πολυ μικρη ομαδα

Τις πρωτες 4 ασκησεις που κανεις μαζεμενες ας πουμε κοψτις στη μεση

Και γω οταν το εκανα αυτο γυρω στα 25 λεπτα μου επαιρνε. Δεν πειραζει. Μπορεις να κανεις και τιποτα αλλο μετα αν θες, κοιλιακους ας πουμε

Επισης τους πηχεις καλυτερα καντους ξεχωριστα στο τελος γιατι θα κουραζεται και η λαβη σου και δεν θα μπορεις να κανεις καλα τους δικεφαλους

TheWorst
18-03-11, 16:09
Δηλαδη να μη κανω 2 ασηκσεις δικεφαλα 2 ασκησεις τρικεφαλα ?

Να κανω

1 ασκηση δικεφαλα 1 ασκηση τρικεφαλα για 3 σετ (σουπερσετ)

Μετα ακομα 2 ασκησεις δικεφαλα και 2 τρικεφαλα αντιστοιχα ?

Δηλαδη συνολικα βγαζω 9 σετ στο καθε?

tasos2
18-03-11, 17:20
Ναι! Σε μια ή δυο απο αυτες μπορεις να κανεις και 4 σετ οποτε πας 9-11 συνολο

TheWorst
18-03-11, 21:13
Μαλιστα! Thanks :toast:

exkaliber
18-03-11, 21:40
καλο φαινεται
ο γυμναστης τι λεει επ αυτου?

TheWorst
18-03-11, 21:41
Δεν εχω ρωτησει τον γυμναστη :green: