PDA

Επιστροφή στο Forum : Νηστεία και διατροφή



gorilakos
23-03-06, 17:03
nisteia kai bodybuilding,sigoura einai dyo pragmata pou den tairiazoun mazi,omos san kali xristianoi kai bodybuilder prepei na briskoume liseis.
eseis ti liseis exetai???
Nisteyetai??
gia proteini exo efodiastei me sogia proteini kai exo arxisei na perno,omos
parakato,diladi thema diatrofeis ti ginetai,ti trote?

H3adHunt3R
23-03-06, 22:14
Prosopika file exo stamatisei na asxoloume me tin ekklisia edo kai poly kairo.. ontos bodybuilding kai nisteia dn pane alla ean theleis na kaneis oposdipote kati pou dn to sinisto alla ayto einai diki sou epilogi proteini sogias, ospria kai pare kai kana simpliroma proteinis an kai epeidi einai orou galaktos dn ksero an einai nistisimo!! ELEOS.. ayta apo mena..

gorilakos
24-03-06, 00:26
Prosopika file exo stamatisei na asxoloume me tin ekklisia edo kai poly kairo.. ontos bodybuilding kai nisteia dn pane alla ean theleis na kaneis oposdipote kati pou dn to sinisto alla ayto einai diki sou epilogi proteini sogias, ospria kai pare kai kana simpliroma proteinis an kai epeidi einai orou galaktos dn ksero an einai nistisimo!! ELEOS.. ayta apo mena..

exo parei proteini sogias kai pino kai parapano,omos to to kako einai
oti exo ena keno stin diatrofi,diladi eno etroga kotopoulo poli tono kai auga kai galaktika,tora mou lipoun auta kai prospatho na trow polla ospria
etsi oste na anapliroso auto pou mou lipei.

proteini galaktos distixos den mporo na paro. :x

tipota sintagoules nistisimes den paizei???

sotos87
31-03-06, 15:43
Διατροφική Αξία Ρυζιού


Η διατροφική του αξία είναι πολύ σηματνική. Περιέχει πρωτεΐνη χαμηλής βιολογικής αξίας. Αυτό σημαίνει ότι η πρωτεΐνη του ρυζιού δεν περιέχει όλα τα αμινοξέα που είναι απαραίτητα για την ομαλή λειτουργία του οργανισμού, όπως η πρωτεΐνη του αυγού. Η λυσίνη είναι το αμινοξύ το οποίο λείπει από το ρύζι αλλά βρίσκεται σε μεγάλη ποσότητα στα όσπρια. Όταν λοιπόν το ρύζι συνδυάζεται με τα όσπρια, όπως το ρεβιθόρυζο ή το φακόρυζο που καταναλώνεται σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας, τότε τότε συμπληρώνεται το προφίλ των αμινοξέων και αυξάνεται η βιολογική αξία της πρωτεΐνης που παίρνουμε από το συγκεκριμένο γεύμα.Να συμπληρώσω ότι το φακόρυχο ανταγωνίζεται σε προφίλ αμινοξέων τις ζωϊκές πηγές πρωτεϊνης.



Μια συνταγή που βρήκα αλλά δεν την έχω δοκιμάσει¨


Υλικά
2 1/2 φλιτζάνια φακές
1 1/2 φλιτζάνι ρύζι (μακρύκοκο, νυχάκι κλπ)
Αγγουράκια τουρσί
Καρότα
Μαϊντανό
Σόγια σος
Ελαιόλαδο
Αλάτι
Πιπέρι
Μηλόξυδο






Ελληνική κουζίνα
Νηστίσιμο
Vegeterian


Ετοιμασία
Βράζουμε τις φακές να μαλακώσουν περίπου 10-15 λεπτά στραγγίζουμε το νερό και το κρατάμε.
Βάζουμε σε μια κατσαρόλα το ρύζι μαζί με 3 κουταλιές ελαιόλαδο να ζεσταθεί και στη συνέχεια ρίχνουμε 2 1/2 ποτήρια υγρό που κρατήσαμε από τις φακές (αν δεν φτάνει συμπληρώνουμε με σκέτο νερό).
Προσθέτουμε και τα καρότα ψιλοκομμένα.
Μόλις φύγει όλο το νερό από το ρύζι το αφήνουμε να κρυώσει και στη συνέχεια το ανακατεύουμε με τις φακές.
Προσθέτουμε ψιλοκομμένα τα αγγουράκια τουρσί, μπόλικο μαϊντανό, σόγια σος, μηλόξυδο και το απολαμβάνουμε κρύο σαν σαλάτα.
Τip: Το φακόρυζο φτάνει σε αξία τις ζωικές πρωτεΐνες και είναι ιδανικό γι' αυτούς που δεν τρώνε κρέας ή νηστεύουν.

gorilakos
03-04-06, 10:20
Διατροφική Αξία Ρυζιού


Η διατροφική του αξία είναι πολύ σηματνική. Περιέχει πρωτεΐνη χαμηλής βιολογικής αξίας. Αυτό σημαίνει ότι η πρωτεΐνη του ρυζιού δεν περιέχει όλα τα αμινοξέα που είναι απαραίτητα για την ομαλή λειτουργία του οργανισμού, όπως η πρωτεΐνη του αυγού. Η λυσίνη είναι το αμινοξύ το οποίο λείπει από το ρύζι αλλά βρίσκεται σε μεγάλη ποσότητα στα όσπρια. Όταν λοιπόν το ρύζι συνδυάζεται με τα όσπρια, όπως το ρεβιθόρυζο ή το φακόρυζο που καταναλώνεται σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας, τότε τότε συμπληρώνεται το προφίλ των αμινοξέων και αυξάνεται η βιολογική αξία της πρωτεΐνης που παίρνουμε από το συγκεκριμένο γεύμα.Να συμπληρώσω ότι το φακόρυχο ανταγωνίζεται σε προφίλ αμινοξέων τις ζωϊκές πηγές πρωτεϊνης.



Μια συνταγή που βρήκα αλλά δεν την έχω δοκιμάσει¨


Υλικά
2 1/2 φλιτζάνια φακές
1 1/2 φλιτζάνι ρύζι (μακρύκοκο, νυχάκι κλπ)
Αγγουράκια τουρσί
Καρότα
Μαϊντανό
Σόγια σος
Ελαιόλαδο
Αλάτι
Πιπέρι
Μηλόξυδο






Ελληνική κουζίνα
Νηστίσιμο
Vegeterian


Ετοιμασία
Βράζουμε τις φακές να μαλακώσουν περίπου 10-15 λεπτά στραγγίζουμε το νερό και το κρατάμε.
Βάζουμε σε μια κατσαρόλα το ρύζι μαζί με 3 κουταλιές ελαιόλαδο να ζεσταθεί και στη συνέχεια ρίχνουμε 2 1/2 ποτήρια υγρό που κρατήσαμε από τις φακές (αν δεν φτάνει συμπληρώνουμε με σκέτο νερό).
Προσθέτουμε και τα καρότα ψιλοκομμένα.
Μόλις φύγει όλο το νερό από το ρύζι το αφήνουμε να κρυώσει και στη συνέχεια το ανακατεύουμε με τις φακές.
Προσθέτουμε ψιλοκομμένα τα αγγουράκια τουρσί, μπόλικο μαϊντανό, σόγια σος, μηλόξυδο και το απολαμβάνουμε κρύο σαν σαλάτα.
Τip: Το φακόρυζο φτάνει σε αξία τις ζωικές πρωτεΐνες και είναι ιδανικό γι' αυτούς που δεν τρώνε κρέας ή νηστεύουν.

euxaristo sotos87 gia tin sintagi ( an kai mallon den tha tin katafera dioti den trogotan,me to zori to efaga). :oops:

muaythaispirit
05-04-07, 14:52
ρε μαγκες προτεινεται καμια τροφη που τρωτε εσεις που να περιεχει πρωτεινη νηστισιμη και να ειναι και βολικη για εμας που γυμναζομαστε..

BRaWNy
05-04-07, 15:04
Γαρίδες.
Αν και δεν είμαι σίγουρος ότι είναι πράγματι νηστήσιμες.
Ας μας διαφωτίσει για αυτό κάποιος που ξέρει καλά περι νηστήσιμων κ.λ.π.

winny
05-04-07, 22:21
ολα τα οστρακοειδη εφ οσων δεν περιεχουν αιμα στο "κρεας" τους μπορουν να θεωρηθουν ως νηστισιμα σε μια νορμαλ νηστεια βεβαια, γιατι η νηστεια πχ που κανει ενας ιερεας ειναι κατα πολυ πιο "βαρβαρη"

Gasturb
05-04-07, 22:26
δεν περιεχουν αιμα στο "κρεας" τους

Oπότε όλα τα θαλασσινά σωστα?

Gt

winny
05-04-07, 23:01
Αν ολα δεν εχουν αιμα, φανταζομαι πως ναι. Εγω για τα οστρακοειδη αναφερθηκα

muaythaispirit
06-04-07, 00:31
λεω να χτυπησω καμια καβουρομανα αυριο! :green:

billys15
06-04-07, 03:57
Εγω παντως εφαγα για βραδυ καλαμαρακια (ηταν και ωραια :green: ).Νομιζω πως ολα τα θαλασσινα ειναι ΟΚ για νηστεια.Για σιγουρα ομως ρωτηστε κανεναν.Μην σας παρω και στον λαιμο μου.

Dark
18-03-11, 10:50
Καλημέρες,
μια και ήρθε η σαρακοστή και δεν βρήκα κάνα τόπικ με νηστίσιμη διατροφή
έψαξα και εφτιαξα μία την οποία ακολουθώ
και την ποστάρω έτσι ώστε να την δουν όσοι την χρειάζονται
και να την βελτιώσουμε με φαγητά από άλλα μέλη...
Η συγκεκριμένη είναι στημένη πάνω στο πρόγραμα που ακολουθώ εγώ
οπότε ο καθένας την αλλάζει αναλόγως...


Πρωινό 9:00
500 ml γάλα σόγιας και μία μπανάνα (15γρ πρωτείνη)
επίσης όποιος θέλει χτυπάει και 100 γρ κουάκερ (10γρ πρωτείνη)
όλα μαζί περίπου 25γρ πρωτείνη

Προπόνηση με Βάρη 10:00

Μεταπροπονητικό 11:30
Μια μπανάνα και μια κουταλιά μέλι

Κύριο γεύμα 12:30 (ένα από όλα)
200gr Γαρίδες με ρύζι (50 γρ πρωτείνη)
150γρ Καλαμαράκια τηγανητά με σαλάτα (60 γρ πρωτείνη)
300γρ μακαρόνια με 150 γρ καλαμάρι ή γαρίδες (60-70 γρ πρωτείνη)
300γρ μακαρόνια με 100γρ κιμά σόγιας fytro (60γρ πρωτείνη)
200γρ σουπιά βραστή με 200 γρ μακαρόνι (55 γρ πρωτείνη)
150γρ χταπόδι βραστό με πατάτα βραστή (50γρ πρωτείνη)
250γρ μύδια βραστά με ρύζι (50γρ πρωτείνη)
300γρ κουκιά χλωρά με σαλάτα και 100 γρ μύδια (40 γρ πρωτείνη)
300γρ φασολάκια μαυρομάτικα βραστα και 100γρ γαρίδες (45 γρ πρωτείνη)

Μεσημεριανό16:00
100γρ φουντούκια και 200ml γάλα σόγιας
ή
200γρ αμύγδαλα και 200ml γάλα σόγιας
(20 γρ πρωτείνη)

Απογευματινό 18:00
Μια από τα ίδια με κύριο γεύμα
50 γρ πρωτείνη

Προπόνηση Αερόβιο 20:00

Βραδυνό 22:00
500 ml γάλα σόγιας και κάνα ξυνόμηλο
(15 γρ πρωτείνη)

Όλα αυτά περιλαμβάνουν περίπου 160 γρ πρωτείνης ανά ημέρα
δεν είναι πολλά αλλά δεν είναι και λίγα
εγώ τώρα είμαι στην γράμωση και δεν πεινάω ποτέ...
όποιος έχει κάποια άλλα γεύματα ή και πρόταση βελτίωσης των παραπάνω
ας το πει γιατί έχουμε 40 μέρες νηστείας ακόμα...
Να συμπληρώσω ότι επειδή είμαι στην γράμωση τρώω λιγότερες ποσότητες
και επίσης κάθε μέρα πέρνω μόλις ξυπνήσω βασιλικό πολτό και μια neurobion
και μετά την προπόνηση μια αμπούλα mag2
τα οποία με βοηθάνε πολύ στην ανάρωση...

themisdas
18-03-11, 11:27
το θεμα ειναι οτι ακουγονται πολλα για την σογια....,
και γενικα αυτα τα προιοντα ειναι καπως ακριβα (εκτος αν εισαι ψαρας! :green:) ...
Θα μπορεουσες να βαλεις οσπρια σε συνδιασμο με τυρι σογιας... εχουν αρκετη ποσοτητα πρωτεινης

Dark
18-03-11, 12:44
το θεμα ειναι οτι ακουγονται πολλα για την σογια....,
και γενικα αυτα τα προιοντα ειναι καπως ακριβα (εκτος αν εισαι ψαρας! :green:) ...
Θα μπορεουσες να βαλεις οσπρια σε συνδιασμο με τυρι σογιας... εχουν αρκετη ποσοτητα πρωτεινης

έχει και σόγια μή μεταλαγμένη
επίσης το κιλό η σόγια έχει 2 ευρώ,
το γάλα είναι λίγο ακριβό (3 ευρώ)
αλλά εμένα με βολεύει το πρωί και το βράδυ
γτ ειδικα το πρωί δεν έχω όρεξη για φαγητό...

Kaloutsikos
19-03-11, 01:37
Πολύ γάλα έχεις ρε συ.
Κάποιος που τρώει μεγάλες ποσότητες φαγητού την μεγάλη βδομάδα θα κλάψει:green:
Καμιά άλλη ιδέα από φαγητά?

Dark
19-03-11, 10:15
Πολύ γάλα έχεις ρε συ.
Κάποιος που τρώει μεγάλες ποσότητες φαγητού την μεγάλη βδομάδα θα κλάψει:green:
Καμιά άλλη ιδέα από φαγητά?

από όσο το έχω ψάξει πηγές πρωτεϊνών (τουλάχιστον 25% πρωτεϊνη) είναι τα μαλάκια
τα όσπρια δυστυχώς παίζουν στο μάξιμουμ 10%...
Πολύ καλή πηγή πρωτείνης επίσης είναι η σόγια (40%)...
Επίσης το γάλα σόγιας έχει αρκετά χρήσιμα διατροφικά στοιχεία
και βολεύει ειδικά πριν τις προπονήσεις...
Τις γαρίδες τις βρίσκω με 7 ευρώ το κιλό,
το καλαμάρι με 4 ευρώ και σουπιές με 6 ευρώ οπότε αν σκεφτείς ότι με 150γρ
έχεις 30-40γρ πρωτείνης δεν είναι και τόσο ακριβά...
Τα φαγητά που μου αρέσουν εμένα είναι να βράσω γαρίδες
και μετά σο ζουμί από τις γαρίδες να ψήσω τα μακαρόνια ή το ρύζι...
Επίσης τα καλαμάρια τηγανητά με μια πατάτα είναι απόλαυση,
επίσης βρασμένα με την τομάτα κάνουν μια ωραιότατη σάλτσα...
Μια πολύ καλή συνταγή είναι το χταπόδι μέσα στο αλουμινόχαρτο με
μισή κούπα λάδι και μισή ξύδι 2 ώρες στον φούρνο και γίνετε λουκούμι...
Επίσης τα μύδια βραστά είναι πολύ νόστιμα, στο ζουμί τους μπορείς να βράσεις
ρύζι ή μακαρόνι και να πάρουν γεύση...
Άλλες συνταγές δεν ξέρω, δεν αντικαθιστούν το κρέας και το ψάρι βέβαια
αλλά καλό είναι να κάνουμε ένα διάλειμα από τοξίνες καθαρίζει και το σώμα...
Όποιος θέλει μπορεί να χτυπάει και μια πρωτείνη σόγιας ή αρακά,
εγώ προσωπικά μετά από αρκετή σκέψη αποφάσισα να μην πάρω συμπληρώματα
εκτός από αυτά που ανέφερα...
Κατά πάσα πιθανότητα θα χτυπήσω μια πολυβιταμίνη της quest και μουρουέλαιο μετά τη νηστεία,
υπάρχει και μια σκέψη στο κεφάλι μου για μια γλουταμίνη αργότερα
αλλά οι προειδοποιήσεις για τα νεφρά με φοβίζουν...

Varta
19-03-11, 11:10
Οποιος εχει προθεσει να κανει νηστια το πασχα ας κατσει να δει λιγο αυτο:http://www.youtube.com/watch?v=4Z9WVZddH9w&feature=channel_video_title

Μερικα απο αυτα που λεει δεν ισχυουν αλλα για τις 40 με 50 θρησκειες παραπλησιες του χριστιανισμου οντως υπαρχουν. Μην κανετε ουτε τη μεγαλη βδομαδα νηστεια

Σορρυ αν βγηκα λιγο οφφ

Kaloutsikos
19-03-11, 12:42
Οποιος εχει προθεσει να κανει νηστια το πασχα ας κατσει να δει λιγο αυτο:http://www.youtube.com/watch?v=4Z9WVZddH9w&feature=channel_video_title

Μερικα απο αυτα που λεει δεν ισχυουν αλλα για τις 40 με 50 θρησκειες παραπλησιες του χριστιανισμου οντως υπαρχουν. Μην κανετε ουτε τη μεγαλη βδομαδα νηστεια

Σορρυ αν βγηκα λιγο οφφ

Πες μας με πολύ λίγα λόγια τι λέει αν μπορείς.....?


Dark thanks φίλε, ωραίες οι ιδέες σου!:clap:

Dark
22-03-11, 10:27
Οποιος εχει προθεσει να κανει νηστια το πασχα ας κατσει να δει λιγο αυτο:http://www.youtube.com/watch?v=4Z9WVZddH9w&feature=channel_video_title

Μερικα απο αυτα που λεει δεν ισχυουν αλλα για τις 40 με 50 θρησκειες παραπλησιες του χριστιανισμου οντως υπαρχουν. Μην κανετε ουτε τη μεγαλη βδομαδα νηστεια

Σορρυ αν βγηκα λιγο οφφ

πρέπει να ψάχνεις τα πράγματα λίγο περισσότερο...

http://www.youtube.com/watch?v=YF7lWCVNeFk

f-panos
22-03-11, 12:57
Τσεκαρετε κ το παρακατω βιντεο που αναφερει συνδυασμους φυτικων τροφων για ενα πλουσιο προφιλ αμινοξεων σε καθε γευμα σας.

Επιλεξτε την εκπομπη της 6/3/11 κ απο το 15,30 λεπτο της εκπομπης:

http://www.skai.gr/tv/show/?showid=64597

Kaloutsikos
23-03-11, 01:31
Τσεκαρετε κ το παρακατω βιντεο που αναφερει συνδυασμους φυτικων τροφων για ενα πλουσιο προφιλ αμινοξεων σε καθε γευμα σας.

Επιλεξτε την εκπομπη της 6/3/11 κ απο το 15,30 λεπτο της εκπομπης:

http://www.skai.gr/tv/show/?showid=64597

Ωραίο βιντεάκι φίλος, να σαι καλά! :clap:

leonidas13
23-03-11, 03:30
Μήπως να την έψαχνες λίγο με την θρσκεία? Θα σου έβγαινε πιο οικονομικά :P. Αστειεύομαι αδερφέ, καλό κουραγιο εύχομαι!

teo18480
14-04-11, 19:34
Καλησπερα παιδια,
ξεκινησα εδω και λιγο καιρο κι εγω την δαιτροφη μου για γραμμωση μαζι με γυμναστικη μηπως κανουμε τιποτ αεστω και στα 30 μας!! :P
Και ερωτω:
Πως θα φαω την Μεγαλη εβδομαδα το γαλα με τα quaker μου ?
Το τοστ γαλοπουλας και τα αβγα μου?
Το ψαρονεφρι και το φιλετο γαλοπουλας ?
Τον τονο?
Με τι να τα αντικαταστησω???
Μην μας καψει και ο Θεος !!!!:shock:

konna
14-04-11, 19:39
Καλησπερα παιδια,
ξεκινησα εδω και λιγο καιρο κι εγω την δαιτροφη μου για γραμμωση μαζι με γυμναστικη μηπως κανουμε τιποτ αεστω και στα 30 μας!! :P
Και ερωτω:
Πως θα φαω την Μεγαλη εβδομαδα το γαλα με τα quaker μου ?
Το τοστ γαλοπουλας και τα αβγα μου?
Το ψαρονεφρι και το φιλετο γαλοπουλας ?
Τον τονο?
Με τι να τα αντικαταστησω???
Μην μας καψει και ο Θεος !!!!:shock:

Ο Θεός θα με τιμωρήσει που θα φαω το γιαουρτάκι μου και θα επιβραβεύσει αυτους που θα φάνε αστακομακαρονάδα?

teo18480
14-04-11, 20:07
στη σωστη νηστεια ουτε το γιαουρτι επιτρεπεται,προερχεται απο το γαλα :(

PAPA_JOHN
14-04-11, 21:33
Με αφορμή την Μεγάλη εβδομάδα, τι μπορώ να τρώω, ενώ είμαι σε περίοδο γραμμωσης???Μεταπροπονητικό,πρωινό,και γενικά τι τροφές που δεν επηρεάζουν την γράμμωση.

-beba-
14-04-11, 21:42
Καλησπερα παιδια,
ξεκινησα εδω και λιγο καιρο κι εγω την δαιτροφη μου για γραμμωση μαζι με γυμναστικη μηπως κανουμε τιποτ αεστω και στα 30 μας!! :P
Και ερωτω:
Πως θα φαω την Μεγαλη εβδομαδα το γαλα με τα quaker μου ?
Το τοστ γαλοπουλας και τα αβγα μου?
Το ψαρονεφρι και το φιλετο γαλοπουλας ?
Τον τονο?
Με τι να τα αντικαταστησω???
Μην μας καψει και ο Θεος !!!!:shock:
Αν είχε σκοπό να μας κάψει θα το είχε κάνει ήδη..............οπότε μην ανησυχείς και συνέχισε την διατροφή σου. Καλή επιτυχία.:toast::toast::toast:

Gianna
14-04-11, 21:50
Mιά βδομάδα είναι, βρε παιδιά, θα περάσει!!! Γράφουμε και σε άλλα τόπικς λύσεις. Ρυζάκι με γαρίδες, (καλά σήμερα έφτιαξα κριθαράκι ολικής με γαριδούλες - σβησα και με ούζο:P, άλλα πράγμα!!!) φακές, φασόλια, ρεβύθια, (όλα τα όσπρια μπορούν να μαγειρευτούν μαζί με ρύζι για καλύτερη απορρόφηση των φυτικών πρωτεϊνών), τοφού, σουπιές με σπανάκι, πατατοσαλάτα με ταχίνι, γάλα σόγιας, κινόα, αμύγδαλα και γενικά ξηροί καρποί, κανα παστέλι, χαλβάς (τα δύο τελευταία είναι πολύ....επικίνδυνα :porc: για όσους δεν έχουν αυτοσυγκράτηση, όπως εγώ!!!) κλπ.
Φέτος κάνω νηστεία 2 εβδομάδες, αυτήν που διανύουμε και την Μ. Εβδομάδα. Πέρσυ έκανα όλο το 40ήμερο που ήταν όντως hardcore!!! Η αλήθεια είναι ότι το γιαουρτάκι είναι μεγάλη απώλεια:(, όπως και η πρωτεϊνούλα!!!

PEGY
15-04-11, 14:06
Μια εβδομάδα δεν λέει κ πολλά.... Είναι μόνο 7 μέρες απ τις 365.... Ίσα ισα που είναι μια καλή ευκαιρία να ηρεμήσει ο οργανισμός μας από την πολύ πρωτεϊνη

Δεν χρειάζεται να είμαστε συνέχεια στην.... πρώτη γραμμή!!!!

Αν γίνει κ μία μικρή αλλαγή στην προπόνηση, περισσότερο τρεξιματάκι λιγότερο βάρη, μια χαρά θα βγεί χωρίς απώλειες!

Αν δεν νηστέψουμε κ λίγο πως θα απολαύσουμε το τραπέζι την Κυριακή...

marvin
17-04-11, 16:30
Τσεκαρετε κ το παρακατω βιντεο που αναφερει συνδυασμους φυτικων τροφων για ενα πλουσιο προφιλ αμινοξεων σε καθε γευμα σας.

Επιλεξτε την εκπομπη της 6/3/11 κ απο το 15,30 λεπτο της εκπομπης:

http://www.skai.gr/tv/show/?showid=64597

Πολυ καλο βιντεακι!!!!!

f-panos
17-04-11, 20:20
Μια εβδομάδα δεν λέει κ πολλά.... Είναι μόνο 7 μέρες απ τις 365.... Ίσα ισα που είναι μια καλή ευκαιρία να ηρεμήσει ο οργανισμός μας από την πολύ πρωτεϊνη

Δεν χρειάζεται να είμαστε συνέχεια στην.... πρώτη γραμμή!!!!

Αν γίνει κ μία μικρή αλλαγή στην προπόνηση, περισσότερο τρεξιματάκι λιγότερο βάρη, μια χαρά θα βγεί χωρίς απώλειες!

Αν δεν νηστέψουμε κ λίγο πως θα απολαύσουμε το τραπέζι την Κυριακή...

Συμφωνω!!!:thumbup:

Ειναι πολυ καλη ευκαιρια για αποχη κ απο τα συμπληρωματα κ οσο για τις μεγαλες ποσοτητες υδατανθρακων απο τις οποιες χαρακτηριζονται οι νηστισιμες τροφες, να'ναι καλα η αεροβικη οπως επισημαινει παραπανω η Πεγκυ.

marvin
17-04-11, 21:10
Μια εβδομάδα δεν λέει κ πολλά.... Είναι μόνο 7 μέρες απ τις 365.... Ίσα ισα που είναι μια καλή ευκαιρία να ηρεμήσει ο οργανισμός μας από την πολύ πρωτεϊνη

Δεν χρειάζεται να είμαστε συνέχεια στην.... πρώτη γραμμή!!!!

Αν γίνει κ μία μικρή αλλαγή στην προπόνηση, περισσότερο τρεξιματάκι λιγότερο βάρη, μια χαρά θα βγεί χωρίς απώλειες!

Αν δεν νηστέψουμε κ λίγο πως θα απολαύσουμε το τραπέζι την Κυριακή...Και του Σαββατου επισης..μην το ξεχναμε..:turtle::turtle:

thegravijia
17-04-11, 21:13
έχει και σόγια μή μεταλαγμένη
επίσης το κιλό η σόγια έχει 2 ευρώ,
το γάλα είναι λίγο ακριβό (3 ευρώ)
αλλά εμένα με βολεύει το πρωί και το βράδυ
γτ ειδικα το πρωί δεν έχω όρεξη για φαγητό...
διαλεγεις εσυ αν θαναι μεταλαγμενη η οχι ?
δηλ το γραφει πανω?

tommygunz
18-04-11, 00:42
Ό,τι είπε η Pegy πιο πάνω...
Εγώ θα την παλέψω με φασόλια, καλαμάρια, χταπόδι και μπόλικες σαλάτες.
Μια βδομάδα ας κάνουμε και λίγο "αποτοξίνωση", δεν θα χαλάσει το σώμα μας λόγω των 6 ημερών.

Kaloutsikos
18-04-11, 01:03
Ό,τι είπε η Pegy πιο πάνω...
Εγώ θα την παλέψω με φασόλια, καλαμάρια, χταπόδι και μπόλικες σαλάτες.
Μια βδομάδα ας κάνουμε και λίγο "αποτοξίνωση", δεν θα χαλάσει το σώμα μας λόγω των 6 ημερών.

Συμφωνώ και γώ!

Δώσε μου όμως εναλλακτικές για 6 γεύματα...?:unsure:

teo18480
18-04-11, 01:47
εγω σκεφτομαι ,
8:30 νερο με 80-100 gr quaker+10-15 αμυγδαλα
11:30 φυσικος χυμος 4 πορτοκαλιων και ενα ολικης αλεσης τοστ με τυρι σογιας,παστα ελιας και ντοματα
13:30 μακαρονια σαλτσα σπιτικι με ντοματα και πιπερια(και λιγο ελαιολαδο)
16:30 ενα μηλο και ενα τοστ ολικης με τυρι σογιας και παστα ελιας
18:00 προπονηση
20:00 -20:30 καλαμαρακι ψητο με μαρουλι και καροτο.
βραδυνο κατα τις 11:00 αμυγδαλα εεεε αμυγδαλα καιιι ξεχασα τα αμυγδαλα ρε 'σεις!
Το βραδυνο δεν σας το κρυβω δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλα σε γενικες γραμμες αυτο θα ακολουθησω εγω .

thegravijia
18-04-11, 02:04
ψαρια κανει να τρωτε?

tasos2
18-04-11, 02:30
ψαρια κανει να τρωτε?

Ψαρια οχι. Μονο θαλασσινα δηλ. γαριδες και τετοια που δεν εχουν αιμα. Η καλυτερη λυση ειναι πιστευω για καποιον που νηστευει

NASSER
18-04-11, 10:38
Διατροφη και Νηστεία μπορειτε να κανετε εφαρμοζοντας καποια τρικ που χρησημοποιουμε για αυξηση δυναμης με κρεατινη και πρωτεινη σογιας.
Την πρωτη βδομαδα τρωμε μονο υδατανθρακες σε 5-6 γευματα. Ειναι δυνατον να αποφευγουμε τα ψωμια.
Την δευτερη βδομαδα συνεχιζουμε το ιδιο αλλα προσθετουμε σε καθε μερα 25 γραμμαρια κρεατινης για τεσσερις με πεντε μερες και κατα προτειμηση τις μερες τις προπονησεις.
Τις δυο επομενες βδομαδες μπορουμε να προσθεσουμε σε τρια γευματα συμπληρωμα πρωτεινης (εναλλαξ τα γευματα, ενα εχει και το επομενο δεν εχει συμπληρωμα πρωτεινης)
Πλεον θα εχει τελειωσει η νηστεια και ετσι οχι μονο δεν θα παραδρομισεις απο τη διοατροφη ή τη γραμμωση, αλλα θα εχουμε και κερδος σε δυναμη και πρηξίματα. Ειδικα αμα τις δυο τελευτεες βδομαδες εχουμε και λιγα αμινοξεα.

Βάζω ένα περσινο ποστ μου για να μην γράφω τα ίδια πάλι.

teo18480
18-04-11, 11:14
Ψαρια οχι. Μονο θαλασσινα δηλ. γαριδες και τετοια που δεν εχουν αιμα. Η καλυτερη λυση ειναι πιστευω για καποιον που νηστευει

LOOOL
,ρε 'συ και τα θαλασσινα ψαρια ειναι :D
Μαλάκια εννοεις και οστρακοειδη...
Καβουρια,μυδια,στρειδια,καλαμαρια ,γαριδες ,αχινους κτλ!

tasos2
18-04-11, 11:36
LOOOL
,ρε 'συ και τα θαλασσινα ψαρια ειναι :D
Μαλάκια εννοεις και οστρακοειδη...
Καβουρια,μυδια,στρειδια,καλαμαρια ,γαριδες ,αχινους κτλ!

Tα οστρακοειδη εννοω. Οταν λεμε θαλασσινα συνηθως εννοουμε αυτα οχι τα ψαρια. Στα εστιατορια τουλαχιστον ετσι το λενε

pan0z
18-04-11, 11:39
ειμαι ο μονος που δεν κανει ποτε νηστεια?Εχω να φαω κρεας μιαμ μιαμ!:green::evil2:

Socratis100
18-04-11, 14:10
Εγ θα νηστεψω μονο απο κρεας,δεν την παλευω να νηστεψω απο τα αλλα[μην σου πω οτι θα φαω και κρεας].
Δεν την παλευω με τιποτα.

Kaloutsikos
18-04-11, 15:41
Το δικό μου πρόγραμμα!

09:00 Μια μπανάνα, μια φέτα ψωμι με ταχίνι με μέλι, και ωμά αμύγδαλα.

11:30 Ρύζι ολικής με 1 scoop πρωτεΐνη

14:00 Φασολάδα + ψωμί ολικής, ή φακές με ρύζι, ή σουπιές κ.α. + σαλάτα

17:00 Ρύζι με γαρίδες

21:30 Ρύζι με γαρίδες

Εναλλακτικές για γεύμα πρωτεΐνη με μαλτοδεξτρίνη.

tommygunz
18-04-11, 16:11
Το δικό μου πρόγραμμα!

09:00 Μια μπανάνα, μια φέτα ψωμι με ταχίνι με μέλι, και ωμά αμύγδαλα.

11:30 Ρύζι ολικής με 1 scoop πρωτεΐνη

14:00 Φασολάδα + ψωμί ολικής, ή φακές με ρύζι, ή σουπιές κ.α. + σαλάτα

17:00 Ρύζι με γαρίδες

21:30 Ρύζι με γαρίδες

Εναλλακτικές για γεύμα πρωτεΐνη με μαλτοδεξτρίνη.

Μεταξύ μας η whey από γάλα φτιάχνεται, οπότε άμα νηστεύεις και από γαλακτοκομικά...:evil2::evil2::evil2:

marvin
18-04-11, 16:20
Δεν ξερω αν θα το παω σωστα αλλα μια βδομαδα ειναι ..μαλλον 6 μερες,οποτε δεν πιστευω να υπαρχει μεγαλη διαφορα.Ευτυχως ολη τη βδομαδα ειμαι απογευμα οποτε και το πρωτο γευμα μου βγαινει αργα αφου θα εχω πρωινη προπονηση και ετσι χανω ενα γευμα..χανω και μια εννοια!:P:P

Ξεκινησα με
μετα απο το πρωινο αεροβιο
11:30 αμινοξεα χυμο ανανα
12:00 κουλουρι θεσσαλονικης το μικρο, με σουσαμι.(απαιχτο)
14:30 φασολια μαυροματικα η φακες με λιγο ρυζι και σαλατα.
17:3 μπιφτεκι σογιας η κιμα σογιας με ρυζι και σαλατα
21:00 καλαμαρι ψητο η χταποδι η σουριμι(αυτο ακομα δεν ξερω αν ειναι σωστο ) με σαλατα.
Δεν ξερω που να προσθεσω λιγους ξηρους καρπους αλλα μαλλον στο τελευταιο γευμα.!!

Kaloutsikos
18-04-11, 16:35
Μεταξύ μας η whey από γάλα φτιάχνεται, οπότε άμα νηστεύεις και από γαλακτοκομικά...:evil2::evil2::evil2:

Και από γαλακτοκομικά νυστεύω αλλά την πρωτεΐνη δυστηχώς
δεν μπορώ να την κόψω! :unsure:

kleiza7
19-04-11, 02:15
Ο Θεός θα με τιμωρήσει που θα φαω το γιαουρτάκι μου και θα επιβραβεύσει αυτους που θα φάνε αστακομακαρονάδα?

+10000000000

βασικα μαγκες επειδη "αμαρτια"(και δεν το λεω με τη θρησκευτικη εννοια) ειναι οτι βγαινει απ'το στομα και οχι οτι βαζουμε σε αυτο, φατε οτι θελετε.... και το να κρατας τα συμπληρωματα για εμενα δεν δειχνει καποια στερηση σε κατι..............
πρωτεινη ορου γαλακτος ειναι η whey, δηλαδη εμπεριεχεται στο γαλα, δηλαδη καλυτερα να πινετε γαλα.....πιο το νοημα? η εννοια της νηστειας αυτη ειναι? θα τρελαθουμε???

δηλαδη καποιος νηστευει και παει και τρωει στα πιο ακριβα εστιατορια θαλασσινα.... ΧΑΙΡΩ ΠΟΛΥ!!!!

btw ουτε νηστευω ουτε πιστευω. ετσι το λεω ομως γιατι ειπα να πω τι γνωμη μου βλεπω προβληματιζεστε... και αν ο θεος ριξει (ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΡΙΞΕΙ) φωτια να καψει καποιον που τρωει κρεας Ε ΤΟΤΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΙΟ ΑΔΙΚΟ ΘΕΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ :unsure:

rodvailer7
19-04-11, 03:08
παιδια το γκεινερ πρωτεινης,οχι καθαρη,εχει μεσα κρεας...?ΔΗΛΑΔΗ εγω που νηστευω μονο το κρεας,να το κοψω?

Kaloutsikos
19-04-11, 07:30
παιδια το γκεινερ πρωτεινης,οχι καθαρη,εχει μεσα κρεας...?ΔΗΛΑΔΗ εγω που νηστευω μονο το κρεας,να το κοψω?

Aμα νηστεύεις μόνο από κρέας και όχι από γαλακτοκομικά δεν χρειάζεται να την κόψεις!

Dark
19-04-11, 08:45
διαλεγεις εσυ αν θαναι μεταλαγμενη η οχι ?
δηλ το γραφει πανω?

ναι γράφει επάνω αν είναι μεταλαγμένη ή όχι...

kritsinaki!
29-01-12, 22:03
ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΝΑΝΑΙ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΚΑΙ Η ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ...ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΝΗΣΤΕΥΟΥΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΚΥΡΙΩΣ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΝΗΣΤΕΙΑΣ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΓΝΩΜΕΣ:green::green:

xelashai
29-01-12, 22:12
ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΝΑΝΑΙ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΚΑΙ Η ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ...ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΝΗΣΤΕΥΟΥΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΚΥΡΙΩΣ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΝΗΣΤΕΙΑΣ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΓΝΩΜΕΣ:green::green:

θαλασσινά, ξηροι καρποί...όσπρια..ρυζι..καλαμπόκι...σογια..

gym
29-01-12, 23:18
απο τι θα νηστεψεις ακριβως?

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?13660-%CE%9D%CE%B7%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE/page2
ριξε και λιγο μια ματια κ εδω

kritsinaki!
30-01-12, 01:59
+10000000000

βασικα μαγκες επειδη "αμαρτια"(και δεν το λεω με τη θρησκευτικη εννοια) ειναι οτι βγαινει απ'το στομα και οχι οτι βαζουμε σε αυτο, φατε οτι θελετε.... και το να κρατας τα συμπληρωματα για εμενα δεν δειχνει καποια στερηση σε κατι..............
πρωτεινη ορου γαλακτος ειναι η whey, δηλαδη εμπεριεχεται στο γαλα, δηλαδη καλυτερα να πινετε γαλα.....πιο το νοημα? η εννοια της νηστειας αυτη ειναι? θα τρελαθουμε???

δηλαδη καποιος νηστευει και παει και τρωει στα πιο ακριβα εστιατορια θαλασσινα.... ΧΑΙΡΩ ΠΟΛΥ!!!!

btw ουτε νηστευω ουτε πιστευω. ετσι το λεω ομως γιατι ειπα να πω τι γνωμη μου βλεπω προβληματιζεστε... και αν ο θεος ριξει (ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΡΙΞΕΙ) φωτια να καψει καποιον που τρωει κρεας Ε ΤΟΤΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΙΟ ΑΔΙΚΟ ΘΕΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ :unsure:

καλα κανεις και εχεις την αποψη σ αλλα επειδη το θεμα της θρησκειας ειναι λεπτο καλυτερα να την κραταμε για τν εαυτο μας..αλλωστε το θεμα του τοπικ ειναι για επιλογες τροφων στην νηστεια και οχι τι γνωμη εχουμε γι αυτην ,χιλια συγνωμη για την παρεμβαση...

Dark
30-01-12, 02:01
βασικά παίζουν πρωτείνες από σόγια και αρακά, αλλά επειδή κυριολεκτικά είναι απαίσιες για ρόφημα έκανα την εξής πατέντα,
τις έριχνα στα όσπρια και το ρύζι, επίσης μπαίνουν άνετα σε σάλτσα με μακαρόνια κλπ κλπ
μια άλλη μαγκιά είναι μπισκότα με πρωτείνη από σόγια και αρακά, 5-5 τα έτρωγα... :P

kritsinaki!
30-01-12, 02:04
Μια εβδομάδα δεν λέει κ πολλά.... Είναι μόνο 7 μέρες απ τις 365.... Ίσα ισα που είναι μια καλή ευκαιρία να ηρεμήσει ο οργανισμός μας από την πολύ πρωτεϊνη

Δεν χρειάζεται να είμαστε συνέχεια στην.... πρώτη γραμμή!!!!

Αν γίνει κ μία μικρή αλλαγή στην προπόνηση, περισσότερο τρεξιματάκι λιγότερο βάρη, μια χαρά θα βγεί χωρίς απώλειες!

Αν δεν νηστέψουμε κ λίγο πως θα απολαύσουμε το τραπέζι την Κυριακή...

κ αν ειναι 40 μερες μονο με λαδι τι γινεται? :-?:-?:-?:-?

Dark
30-01-12, 11:27
κ αν ειναι 40 μερες μονο με λαδι τι γινεται? :-?:-?:-?:-?

ακριβώς από πάνω...


βασικά παίζουν πρωτείνες από σόγια και αρακά, αλλά επειδή κυριολεκτικά είναι απαίσιες για ρόφημα έκανα την εξής πατέντα,
τις έριχνα στα όσπρια και το ρύζι, επίσης μπαίνουν άνετα σε σάλτσα με μακαρόνια κλπ κλπ
μια άλλη μαγκιά είναι μπισκότα με πρωτείνη από σόγια και αρακά, 5-5 τα έτρωγα.... :P

kritsinaki!
30-01-12, 20:34
ακριβώς από πάνω...

ωραια ακουγονται αυτα τα μπισκοτακια που τα ανακαλυψες?:P:P

gym
30-01-12, 20:35
ωραια ακουγονται αυτα τα μπισκοτακια που τα ανακαλυψες?:P:P

:mad::mad::mad::mad:

kritsinaki!
30-01-12, 20:45
:mad::mad::mad::mad:

τι δεν κανει?αφου απο σογια λεει ειναι?!?!?!?!?:(:(

gym
30-01-12, 20:46
τι δεν κανει?αφου απο σογια λεει ειναι?!?!?!?!?:(:(

τοσα κ τοσααααααα φαγηητα νηστισιμα υπαρχουν,εσενα το ματι σου στο μπισκοτο επεσε...:weights::weights:

PEGY
30-01-12, 22:09
κ αν ειναι 40 μερες μονο με λαδι τι γινεται? :-?:-?:-?:-?

Τι εννοείς; τι ακριβώς θα νηστέψεις;

Dark
31-01-12, 00:54
εγώ τα έφτιαξα τα μπισκότα έτσι τσάτρα πάτρα,
αν θυμάμε καλά έβαζα πρωτείνη, βρώμη σε σκόνη, αλεύρι, ζάχαρη, μέλι, ταχίνι, κακάο, μια λιάτσα όλα
και στον φούρνο... σε 10-15 λεπτά είναι έτοιμα
ποσότητες ανάλογα με τα μάκρος του καθενός...
εγώ τα έβαζα σε ίσες δόσεις πρωτείνη, αλεύρι και βρώμη...

kritsinaki!
31-01-12, 14:16
Τι εννοείς; τι ακριβώς θα νηστέψεις;
τα παντα μονο λαδι κ τεταρτη παρασκευη ουτε αυτο....για 40 μερες για να ακουσω ιδεες τωρα χαχαχχα στων χριστουγεννων μπορεις να φας κ ψαρι την σαρακοστη ομως οχι...

δεν καταλαβα οτι τα παρασκευαζεις τα μπισκοτα νομιζα οτι υπαρχουν ετοιμα κ καλα τ μελακι κ τ ταχινι την εξτρα ζαχαρη τι την ηθελες???:P:P:P

vaggan
21-02-12, 13:07
σκεφτομαι να νηστεψω για σαραντα μερες μεχρι το πασχα με σκοπο να αποτοξινωσω τον οργανισμο μου απο τις πολυ ασχημες διατροφικες συνηθειες που εχω(πιτσες γλυκα καρμποναρες αναψυκτικα)τα οποια καταναλωνω συχνα και σε μεγαλη ποσοτητα.το θεμα μου ειναι με την νηστεια θα μπορεσω να κραταω μυικη μαζα και να προσλαμβανω την απαραιτητη πρωτεινη υψηλης βιολογικης αξιας η θα δω οπισθοδρομηση στην μυικη αναπτυξη?ποτε μου δεν εχω νησστεψει τοσο μεγαλο διαστημα και θα ηθελα να μου πειτε μια γνωμη

morgoth
21-02-12, 13:23
αν δεν εχεις προβλημα με το θρησκευτικο μερος του πραγματος, μπορεις απλά να κοψεις ολα τα ανθυγιεινά και να κανεις διατροφή με κρεας απαχο, γαλακτοκομικά, αυγα κτλ. διατροφή δηλαδη.
αν λογω θρησκειας δε θες να φας κρεας, αυγα, ψαρια, γαλακτομικά κτλ θα πρεπει να βρεις εναλλακτικες πηγες πρωτεινης. χμ.. δυσκολο. οσπρια, σογια, συμπληρωματα. δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

MusclesOfShadow
21-02-12, 13:30
Δηλαδη με τα αναψυκτικα τα γλυκα κα τις κοκα κολες συντηρουσες την μυικη σου μαζα?
Δεν ειμαι σιγουρος τι επιτρεπεται και τι οχ στην νηστεια που κανεις.
Κατα την γνωμη μου, μως, εχεις δυο επιλογες:
α) Να δεις αυτην την νηστεια και ως ευκαιρια για γραμμωση/χασιμο λιπους
β) Να συνεχισεις την αυξηση της μυικης σου μαζας καθαροτερα και σωστοτερα.

Στην νηστεια γενικα (την θρησκευτικη) ξεκοβεις απο τα φαγητα που σου προκαλου ευχαριστηση: ολα αυτα τα γλυκα και τα λιπωδη τυροκομικα που σου αρεσουν (:green:)
Κανεις ομως δεν απαγορευσε την πρωτεινη σε σκονη, τα αμινοξεα, την κρεατινη, τις πολυβιταμινες, την ταυρινη, τα bcaa... If u get what I mean:thumbup:
Οποτε ριξτο στα συμπληωματα διατροφης αν κοψεις εντελως τα κρεατικα.
Αν αποφασισεις διαιτα,φροντισε να βαλεις πολλα λαχανικα μεσα, διαβασε τα αρθρα τυ bb.gr και θα καταλαβις τι εννοω. Και υδατανθρακες κομμενοι το απογευμα:green:

Και μην φοβασαι για την μυικη μαζα, δεν ερχονται γερακια και σου την τρωνε

:welcome:

MusclesOfShadow
21-02-12, 13:32
αν δεν εχεις προβλημα με το θρησκευτικο μερος του πραγματος, μπορεις απλά να κοψεις ολα τα ανθυγιεινά και να κανεις διατροφή με κρεας απαχο, γαλακτοκομικά, αυγα κτλ. διατροφή δηλαδη.
αν λογω θρησκειας δε θες να φας κρεας, αυγα, ψαρια, γαλακτομικά κτλ θα πρεπει να βρεις εναλλακτικες πηγες πρωτεινης. χμ.. δυσκολο. οσπρια, σογια, συμπληρωματα. δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

Ωραιος! Αναλογα τι νηστεια κανεις.
Και τα οσπρια πολυ καλη ιδεα! Μαζι με ρυζι ειδικα για μια ολοκληρωμενη πηγη αμινοξεων!

vaggan
21-02-12, 13:38
Δηλαδη με τα αναψυκτικα τα γλυκα κα τις κοκα κολες συντηρουσες την μυικη σου μαζα?
Δεν ειμαι σιγουρος τι επιτρεπεται και τι οχ στην νηστεια που κανεις.
Κατα την γνωμη μου, μως, εχεις δυο επιλογες:
α) Να δεις αυτην την νηστεια και ως ευκαιρια για γραμμωση/χασιμο λιπους
β) Να συνεχισεις την αυξηση της μυικης σου μαζας καθαροτερα και σωστοτερα.

Στην νηστεια γενικα (την θρησκευτικη) ξεκοβεις απο τα φαγητα που σου προκαλου ευχαριστηση: ολα αυτα τα γλυκα και τα λιπωδη τυροκομικα που σου αρεσουν (:green:)
Κανεις ομως δεν απαγορευσε την πρωτεινη σε σκονη, τα αμινοξεα, την κρεατινη, τις πολυβιταμινες, την ταυρινη, τα bcaa... If u get what I mean:thumbup:
Οποτε ριξτο στα συμπληωματα διατροφης αν κοψεις εντελως τα κρεατικα.
Αν αποφασισεις διαιτα,φροντισε να βαλεις πολλα λαχανικα μεσα, διαβασε τα αρθρα τυ bb.gr και θα καταλαβις τι εννοω. Και υδατανθρακες κομμενοι το απογευμα:green:

Και μην φοβασαι για την μυικη μαζα, δεν ερχονται γερακια και σου την τρωνε

:welcome:γερακια δεν ερχονται αλλα οταν τρωω λιγο χανω αμεσως βαρος σιγουρα και λιπος και μυικη μαζα κρεατινη στην νηστεια???επιτρεπεται:unsure::unsure:μου φαινεται αστειο να νηστευω και να παιρνω κρεατινη:green:

MusclesOfShadow
21-02-12, 13:43
Γιατι τι εχει η κρεατινη? Βοηθητικο συμπληρωμα για να μην "χασεις" τη μυικη σου μαζα, οπως λες;)
Τσεκαρε αρθρα και θα δεις οτι βοηθαει, και στις διαιτες ιδιαιτερα.
Αν το κανεις για ιρησευτικους λογους, απλα θα αποφυγεις φαγητα που προκαλουν ευχαριστηση, και φυσικα θα πρεπει να πεινασεις και λιγο, να δειξεις την "πιστη" σου και την απαρνηση των εγκωσμιων:thumbup:
Βεβαια αν το παμε εσι ισως πρεπει να απαρνηθεις και το γυμναστηριο, αλλα μπααα.:green:
Η ιδεα της αποτοξινωσης παντως ειναι καλη.
Γενικα τα συμπληρωματα που σου ειπα επιτρεπονται, σαν βοηθητικα δηλαδη. Και η κρεατινη ειπαμε, για διατηρηση.


Δεν θα χασεις τιποτα αν φας λιγοτερο, σημασια εχει το timing, η επιλογη των τροφων (πολυυυ σημαντικο αυτο), ο ειδος της προπονησης που κανεις, η συχνοτητα, μετα ο υπνος, αλλες συνηθειες, κτλ...

jannous44
21-02-12, 13:51
σκεφτομαι να νηστεψω για σαραντα μερες μεχρι το πασχα με σκοπο να αποτοξινωσω τον οργανισμο μου απο τις πολυ ασχημες διατροφικες συνηθειες που εχω(πιτσες γλυκα καρμποναρες αναψυκτικα)τα οποια καταναλωνω συχνα και σε μεγαλη ποσοτητα.

:unsure::unsure:

οταν ενοεις νηστεια ενοεις να κοψεις πιτσες καρμποναρες αναψυκτικα? αν ναι εγω μαζι σου , μαζι θα κανουμε νηστεια:green: αλλα κρεας στο φουλ:thumbup: τωρα αν εννοεις θρησκευτικη με οτι αυτο συνεπαγετε. καλη τυχη:welcome:

vaggan
21-02-12, 13:52
ειπα το κανω για αποτοξινωση βοηθαει ομως και το κλιμα των ημερων ετσι και αλλιως η πραγματικη εννοια της νηστειας ειναι η στερηση καθε ειδους απολαυσης,αλλα μην την παμε εκει την κουβεντα

jannous44
21-02-12, 13:55
στερηση καθε ειδους απολαυσης

μα αυτο ειναι το ωραιο της ζωης. οι απολαυσεις..:P;)

vaggan
21-02-12, 13:59
το ξερω αγαπητε μου:P:P αλλα ποσα κιλα εισαι?τρως σε καθημερινη βαση αηδιες???

jannous44
21-02-12, 14:01
το ξερω αγαπητε μου:P:P αλλα ποσα κιλα εισαι?τρως σε καθημερινη βαση αηδιες???

95 ειμαι. αηδιες οχι απο εξω κτλπ. απλα τρωω κατι παραπανο μεσα στη μερα..:P γιατι δεν τυχαινει. αμα μου φερεις 1-2 πιτσες η 2-3 σαντουιτς τα τσακιζω:green:

Madd_Chadd
21-02-12, 14:09
Vaggan εγω προσωπικα δε κανω ποτε νηστεια,ειμαι 95 κιλα οπως ο jannous και αν θες να μη φας κρεας για 40 μερες τουλαχιστον τρωγε πολλα γιαουρτια,γαλα και φυτικες πρωτεινες.Αν θες να το σπασεις σε καποια φαση η καλυτερη λυση για μενα ειναι ψαρι.;)

vaggan
21-02-12, 14:09
95 ειμαι. αηδιες οχι απο εξω κτλπ. απλα τρωω κατι παραπανο μεσα στη μερα..:P γιατι δεν τυχαινει. αμα μου φερεις 1-2 πιτσες η 2-3 σαντουιτς τα τσακιζω:green:ε αμα δεν τρως απεξω καλα εισαι:thumbup::P

jannous44
21-02-12, 14:15
Vaggan εγω προσωπικα δε κανω ποτε νηστεια,ειμαι 95 κιλα οπως ο jannous και αν θες να μη φας κρεας για 40 μερες τουλαχιστον τρωγε πολλα γιαουρτια,γαλα και φυτικες πρωτεινες.Αν θες να το σπασεις σε καποια φαση η καλυτερη λυση για μενα ειναι ψαρι.;)

:thumbup: πλακουσου σε γαλακτοκομικα + ορο γαλακτος. κ συνδιαζε οσπρια με τυρι οστε να συμπληρωνεις τα αμινοξεα. και μπορεις να σπας με ψαρι οπως λεει ο madd.

ε αμα δεν τρως απεξω καλα εισαι:thumbup::P
γενικα μην τρελενεσαι... απλα χαλιναγωγισε τις επιθυμιες σου:thumbup: απλα αντι για πιτσα γυρους κτλπ. χτυπα μεσα στο σπιτι καμια μερεντα κανα μελι-βουτηρο. κανα τοστ με σαλαμι-κασερι-μαγιονεζα . ετσι για να ευχαριστιεσαι

vaggan
21-02-12, 14:28
Vaggan εγω προσωπικα δε κανω ποτε νηστεια,ειμαι 95 κιλα οπως ο jannous και αν θες να μη φας κρεας για 40 μερες τουλαχιστον τρωγε πολλα γιαουρτια,γαλα και φυτικες πρωτεινες.Αν θες να το σπασεις σε καποια φαση η καλυτερη λυση για μενα ειναι ψαρι.;)πολυ καλο το βρισκω θα το δοκιμασω και βλεπωντας και κανωντας θα δω πως θα προχωρισω:thumbup::thumbup:

kritsinaki!
03-03-12, 02:17
πολυ καλο το βρισκω θα το δοκιμασω και βλεπωντας και κανωντας θα δω πως θα προχωρισω:thumbup::thumbup:

εγω προτεινω να τα κοψεις ολα να κανεις σωστα την νηστεια σου..να τρως μονο λαδι..αφου θες που θες να το κανεις καντο σωστα..
μια χαρα ομορφαντρας θα σαι κ μετα την νηστεια...η αποτοξινωση απο ολες τις αηδιες(και τα συμπληρωματα...)χρειαζεται...αντε θα μ κανεις και παρεα χαχα

vaggan
03-03-12, 10:32
εγω προτεινω να τα κοψεις ολα να κανεις σωστα την νηστεια σου..να τρως μονο λαδι..αφου θες που θες να το κανεις καντο σωστα..
μια χαρα ομορφαντρας θα σαι κ μετα την νηστεια...η αποτοξινωση απο ολες τις αηδιες(και τα συμπληρωματα...)χρειαζεται...αντε θα μ κανεις και παρεα χαχαο καταλληλος ανθρωπος την καταλληλη στιγμη:thumbup::thumbup:χριστινα οταν λες να τρωω μονο λαδι τι εννοεις?εγω εχω σκοπο να ενταξω στο διαιτολογιο φρουτα,λαχανικα,οσπρια,τοφου, κιμα σογιας, μακαρονια, ρυζια,λιγο μελι,καταλαβες τωρα ολα αυτα σε μικρες ποσοτητες.
επειδη φαινεται να εχεις προσωπικη εμπειρια επι του θεματος θα ηθελα να σε ρωτησω οταν κανεις νηστεια για ενα τετοιο μεγαλο χρονικο διαστημα βλεπεις το σωμα σου να καταβολιζει μυικο ιστο και να προσθετει λιπος?δηλαδη για να το θεσω πιο απλα βλεπεις το σωμα σου πιο ατονο?χανεις βαρος η παιρνεις? και το κυριοτερο εχεις ενεργεια να ανταπεξελθεις στην προπονηση?

Andrikos
03-03-12, 10:49
Υπάρχει η επιφάνεια της νηστείας, η χορτοφαγία, και το νόημα της, η εγκράτεια.Μερικές συγκεντρωμένες σκέψεις και πληροφορίες για την νηστεία και την χορτοφαγία εδώ (http://metavolismos.com/?p=3178).

vaggan
04-03-12, 11:08
σιγουρα το να εχεις εγκρατεια ειναι σημαντικο

andreasaxo
05-03-12, 00:01
Εγώ ακολουθώ την νηστεία της Σαρακοστής για τρίτη σερί σεζόν.
Συμπληρώματα: 2 κουτιά Pea Protein (πρωτεΐνη από μπιζέλια) της OLYMPIAN LABS με γεύση βανίλια, πολυβιταμηνη ADAM της NOW FOODS σε ταμπλέτες (μόνο η ADAM σε ταμπλέτες είναι vegetarian), BCAA PLUS της SOLGAR (είναι vegetarian φόρμουλα, αμινοξέα από σπηρουλινα νομίζω, μπορη να κάνω και λάθος και να είναι από άλλη φυτική πηγή), KOREAN GYNSENG της SOLGAR (για έξτρα ενέργεια),GABA της NOW FOODS (για βελτίωση και καλύτερη ποιότητα ύπνου καθότι μετά της πρώτες 15 μέρες αρχίζουν τα σκούρα και οι καταπονησης).
Προαιρετικά συμπληρώματα GOAT WEED EXTRACT της NOW FOODS και HYDROXY CITRATE της SOLGAR (υποτιθετε οτι δεσμευη ενα ποσοστό υδατανθράκων σε καθε γευμα).
Τωρα απο διατροφή:
Πρωί ενα scoop pea protein με μια μπανανα + πολυβιταμινη, μια κάψουλα korean ginseng και μια ταμπλέτα horny goat weed.
Δεκατιανο ενα παστελι αμυγδάλου.
Μεσημεριανό ρεβίθια η φακες η γίγαντες η φασόλια η φάβα, 30 λεπτά πριν το μεσημεριανό παίρνω δυο καψουλες hydroxy citrate, μόλις φαω παίρνω μια ακομα ταμπλετα horny goat weed.
Απογευματινό (ογκος) ενα τοστ με φυστικοβούτυρο η ταχίνι, διαφορετικά καποιο φρουτο + μια ακομα ταμπλετα πολυβιταμινης adam.
30 λεπτα πριν την προπόνηση παίρνω εξι καψουλες bcaa plus και 2 κάψουλες korean ginseng.
Μεταπροπονιτικο εχω ενα scoop pea protein και μια μπανανα.
Βραδινό ενα scoop pea protein μαζη με καμια δεκαρια αμυγδαλα η καρύδια.
Πριν τον υπνο βαζω το GABA.

Σαλάτες ελεύθερα, επίσης μπορη η μπανανα στο πρωινο να αντικατασταθεί με κουάκερ.

kritsinaki!
05-03-12, 16:00
ο καταλληλος ανθρωπος την καταλληλη στιγμη:thumbup::thumbup:χριστινα οταν λες να τρωω μονο λαδι τι εννοεις?εγω εχω σκοπο να ενταξω στο διαιτολογιο φρουτα,λαχανικα,οσπρια,τοφου, κιμα σογιας, μακαρονια, ρυζια,λιγο μελι,καταλαβες τωρα ολα αυτα σε μικρες ποσοτητες.
επειδη φαινεται να εχεις προσωπικη εμπειρια επι του θεματος θα ηθελα να σε ρωτησω οταν κανεις νηστεια για ενα τετοιο μεγαλο χρονικο διαστημα βλεπεις το σωμα σου να καταβολιζει μυικο ιστο και να προσθετει λιπος?δηλαδη για να το θεσω πιο απλα βλεπεις το σωμα σου πιο ατονο?χανεις βαρος η παιρνεις? και το κυριοτερο εχεις ενεργεια να ανταπεξελθεις στην προπονηση?

σορρυ π αργησα να απαντησω...ειπαμε συμπληρωματα κομενα γκουχου γκουχου....40 ημερες μπορεις ν ζησεις κ χωρις συμπληρωματα..καλο θα σ κανει...μπορεις να τρως θαλασσινα,οσπρια σαλατες βρωμη φρουτα λαχανικα...εγω προσωπικα πιο ατονο δεν τ βλεπω ισα ισα...συνηθως στην νηστεια ξαναβρισκω την χαμενη μ γραμμωση γτ ενας βασικος λογος ειναι οτι κ τσιτ ν κανεις θα ειναι κατι νηστισιμο σχετικα θρεπτικο κ οχι σαβουρα..:P:P:Pτωρα τ αν χανεις βαρος εξαρταται καθαρα απο τις θερμιδες που καταναλωνεις ...αμα αρχισεις τις βουτες με τ ψωμι στα λαδερα π.χ. ε φυσικο επομενο ειναι να παρεις...κ στην προπονηση μια χαρα ειμαι αν εχω κανει σωστο γευμα πριν την προπονηση...ολα στο μυαλο ειναι..τις πρωτες μερες σ φαινεται καπως αλλα μετα τ συνηθιζεις...πρωτεινη μπορεις να παρεις απο οτι μ ειπαν κ εμενα εδω τα παιδια απο τις φακες και τα μαυροματικα φασολια...εχεις επιλογες...προσπαθησε το αξιζει τν κοπο...;););)

kritsinaki!
05-03-12, 16:03
Εγώ ακολουθώ την νηστεία της Σαρακοστής για τρίτη σερί σεζόν.
Συμπληρώματα: 2 κουτιά Pea Protein (πρωτεΐνη από μπιζέλια) της OLYMPIAN LABS με γεύση βανίλια, πολυβιταμηνη ADAM της NOW FOODS σε ταμπλέτες (μόνο η ADAM σε ταμπλέτες είναι vegetarian), BCAA PLUS της SOLGAR (είναι vegetarian φόρμουλα, αμινοξέα από σπηρουλινα νομίζω, μπορη να κάνω και λάθος και να είναι από άλλη φυτική πηγή), KOREAN GYNSENG της SOLGAR (για έξτρα ενέργεια),GABA της NOW FOODS (για βελτίωση και καλύτερη ποιότητα ύπνου καθότι μετά της πρώτες 15 μέρες αρχίζουν τα σκούρα και οι καταπονησης).
Προαιρετικά συμπληρώματα GOAT WEED EXTRACT της NOW FOODS και HYDROXY CITRATE της SOLGAR (υποτιθετε οτι δεσμευη ενα ποσοστό υδατανθράκων σε καθε γευμα).
Τωρα απο διατροφή:
Πρωί ενα scoop pea protein με μια μπανανα + πολυβιταμινη, μια κάψουλα korean ginseng και μια ταμπλέτα horny goat weed.
Δεκατιανο ενα παστελι αμυγδάλου.
Μεσημεριανό ρεβίθια η φακες η γίγαντες η φασόλια η φάβα, 30 λεπτά πριν το μεσημεριανό παίρνω δυο καψουλες hydroxy citrate, μόλις φαω παίρνω μια ακομα ταμπλετα horny goat weed.
Απογευματινό (ογκος) ενα τοστ με φυστικοβούτυρο η ταχίνι, διαφορετικά καποιο φρουτο + μια ακομα ταμπλετα πολυβιταμινης adam.
30 λεπτα πριν την προπόνηση παίρνω εξι καψουλες bcaa plus και 2 κάψουλες korean ginseng.
Μεταπροπονιτικο εχω ενα scoop pea protein και μια μπανανα.
Βραδινό ενα scoop pea protein μαζη με καμια δεκαρια αμυγδαλα η καρύδια.
Πριν τον υπνο βαζω το GABA.

Σαλάτες ελεύθερα, επίσης μπορη η μπανανα στο πρωινο να αντικατασταθεί με κουάκερ.
συγγνωμη για την παρεμβαση αλλα εχω μια απορια...αυτο τωρα ειναι νηστεια?απο τι ακριβως?:unsure::unsure::unsure::unsure::unsure:

andreasaxo
05-03-12, 17:26
συγγνωμη για την παρεμβαση αλλα εχω μια απορια...αυτο τωρα ειναι νηστεια?απο τι ακριβως?:unsure::unsure::unsure::unsure::unsure:

Βλέπεις εσύ κάτι ζωικό;
Κάποιο γαλακτοκομικό;

PEGY
05-03-12, 20:03
τα παντα μονο λαδι κ τεταρτη παρασκευη ουτε αυτο....για 40 μερες για να ακουσω ιδεες τωρα χαχαχχα στων χριστουγεννων μπορεις να φας κ ψαρι την σαρακοστη ομως οχι...

δεν καταλαβα οτι τα παρασκευαζεις τα μπισκοτα νομιζα οτι υπαρχουν ετοιμα κ καλα τ μελακι κ τ ταχινι την εξτρα ζαχαρη τι την ηθελες???:P:P:P

Τώρα είδα τη συζήτηση!
Για μένα η νηστεία είναι κάτι παραπάνω από απαγόρευση ορισμένων τροφών. Περισσότερο νηστεύω γιατι κάθε φορά που το κάνω πάντα ανακαλύπτω κάτι που δεν ξέρω ή κάτι που νόμιζα πως δεν είναι κ τόσο σημαντικο. Στην αρχή της νηστείας νομίζω πως ξέρω το σώμα μου πάρα πολυ καλά, νομίζω πως θα στερηθώ ή θα πεινάσω ή ;;;;; θα καταβολίστώ....
Κ όμως με τις μέρες ανακαλύπτω πως τροφες που δεν το περιμένα να με χορτάσουν με χορταίνουν, νιώθω τις γεύσεις πολύ καλύτερα, μαθαίνω να αρκούμε σ αυτά που έχω, γνωρίζω το σώμα μου πάλι απ την αρχή κ καταλαβαίνω πως δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ σταθερά ουτε στο φαγητο.
Η νηστεία είναι πάνω απ όλα μια πνευματική διαδικασία, ούτε θρησκευτική ούτε διατροφική. Απλά το μέσον είναι η τροφή.
Η διαδικασία της νηστείας είναι μια αλλαγή σε όλα τα επίπεδα για μενα, απο το απτο, το σώμα μας, μέχρι κ το άυλο, το πνεύμα μας.
Ποτε δεν σκέφτηκα ή δεν σήμανα συναγερμό να μαζέψω πολεμοφόδια για τις μέρες τις νηστείας. Τρώω φρούτα λαχανικά, όσπρια, ξηρούς καρπούς, φύτρες, μέλι κ.α.
Αυτά βέβαια ισχύουν για μένα.
Για κάποιον που βρίσκεται ήδη σε μια αλλη αντίθετη διαδικασία π.χ. αυξηση μυών, έντονη γυμναστική ή κάτι τέτοιο, εννοείται με το να κάνει στροφή 180 μοίρες, αυτο θα έχει αντικτυπο στο σώμα του. Αν το κάνει με το φόβο μήπως καταβολιστεί ή γεμίσει λίπος (που δεν γίνετε με τίποτα) για μένα ας μην το κάνει, είναι ένα επιπρόσθετο άγχος που δεν χρειάζεται.
Αν όμως πάρει τη συνειδητή απόφαση να νηστέψει κ επ ευκαιρία να εξερευνήσει πτυχές του που δεν γνώριζε κ να σκεφτεί που λέμε out of the box, οι 49 μερες τις σαρακοστής είναι μια άριστη ευκαιρία

beefmeup
05-03-12, 21:46
συνηθως στην νηστεια ξαναβρισκω την χαμενη μ γραμμωση

εγω ειχα την εντυπωση οτι τα νηστισιμα,ειναι φορτωμενα με περισοτερες θερμιδες..
εκτος αν μιλαμε για νηστεια με σαλατα μονο..
πραγμα οχι κ τοσο ισοροπημενο..

οι περισοτεροι ανθρωποι που ξερω,οι οποιοι κανουν καθε χρονο νηστεια,παντα περνουν κιλα αυτη την περιοδο..

sTeLaKoS
05-03-12, 21:58
οι περισοτεροι ανθρωποι που ξερω,οι οποιοι κανουν καθε χρονο νηστεια,παντα περνουν κιλα αυτη την περιοδο..

+1

Ψωμιά, ζυμαρικά, λαδερά, χαλβάδες κλπ κλπ.
Τρανό παράδειγμα οι παπάδες, όλοι με κοιλούμπα :green:

andreasaxo
05-03-12, 23:30
Εγώ πάντως της δυο προηγούμενες σεζόν που νήστεψα, έχασα.
Δεν πήρα κυλά, βέβαια δεν έτρωγα και ούτε τρώω χαλβάδες, κάνα παστέλι μόνο και που και που και κανένα κουλούρι Θεσσαλονίκης.

gym
06-03-12, 00:32
Τώρα είδα τη συζήτηση!
Για μένα η νηστεία είναι κάτι παραπάνω από απαγόρευση ορισμένων τροφών. Περισσότερο νηστεύω γιατι κάθε φορά που το κάνω πάντα ανακαλύπτω κάτι που δεν ξέρω ή κάτι που νόμιζα πως δεν είναι κ τόσο σημαντικο. Στην αρχή της νηστείας νομίζω πως ξέρω το σώμα μου πάρα πολυ καλά, νομίζω πως θα στερηθώ ή θα πεινάσω ή ;;;;; θα καταβολίστώ....
Κ όμως με τις μέρες ανακαλύπτω πως τροφες που δεν το περιμένα να με χορτάσουν με χορταίνουν, νιώθω τις γεύσεις πολύ καλύτερα, μαθαίνω να αρκούμε σ αυτά που έχω, γνωρίζω το σώμα μου πάλι απ την αρχή κ καταλαβαίνω πως δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ σταθερά ουτε στο φαγητο.
Η νηστεία είναι πάνω απ όλα μια πνευματική διαδικασία, ούτε θρησκευτική ούτε διατροφική. Απλά το μέσον είναι η τροφή.
Η διαδικασία της νηστείας είναι μια αλλαγή σε όλα τα επίπεδα για μενα, απο το απτο, το σώμα μας, μέχρι κ το άυλο, το πνεύμα μας.
Ποτε δεν σκέφτηκα ή δεν σήμανα συναγερμό να μαζέψω πολεμοφόδια για τις μέρες τις νηστείας. Τρώω φρούτα λαχανικά, όσπρια, ξηρούς καρπούς, φύτρες, μέλι κ.α.
Αυτά βέβαια ισχύουν για μένα.
Για κάποιον που βρίσκεται ήδη σε μια αλλη αντίθετη διαδικασία π.χ. αυξηση μυών, έντονη γυμναστική ή κάτι τέτοιο, εννοείται με το να κάνει στροφή 180 μοίρες, αυτο θα έχει αντικτυπο στο σώμα του. Αν το κάνει με το φόβο μήπως καταβολιστεί ή γεμίσει λίπος (που δεν γίνετε με τίποτα) για μένα ας μην το κάνει, είναι ένα επιπρόσθετο άγχος που δεν χρειάζεται.
Αν όμως πάρει τη συνειδητή απόφαση να νηστέψει κ επ ευκαιρία να εξερευνήσει πτυχές του που δεν γνώριζε κ να σκεφτεί που λέμε out of the box, οι 49 μερες τις σαρακοστής είναι μια άριστη ευκαιρία

ωρες ωρες νιωθω οτι διαβαζω τον εαυτο μου οταν γραφεις...:unsure::unsure:

δεν ειναι απαραιτητο να βαλει κανεις κιλα στην νηστεια...θελει απλα το μετρο που ειχε πριν στη διατροφη του ,να το εχει κ τωρα και προπαντων να μην θεωρησει την νηστεια δικαιολογια για...τα γνωστα νηστισιμα και χαθει μετα η αισθηση του μετρου!;)

kritsinaki!
06-03-12, 02:17
Τώρα είδα τη συζήτηση!
Για μένα η νηστεία είναι κάτι παραπάνω από απαγόρευση ορισμένων τροφών. Περισσότερο νηστεύω γιατι κάθε φορά που το κάνω πάντα ανακαλύπτω κάτι που δεν ξέρω ή κάτι που νόμιζα πως δεν είναι κ τόσο σημαντικο. Στην αρχή της νηστείας νομίζω πως ξέρω το σώμα μου πάρα πολυ καλά, νομίζω πως θα στερηθώ ή θα πεινάσω ή ;;;;; θα καταβολίστώ....
Κ όμως με τις μέρες ανακαλύπτω πως τροφες που δεν το περιμένα να με χορτάσουν με χορταίνουν, νιώθω τις γεύσεις πολύ καλύτερα, μαθαίνω να αρκούμε σ αυτά που έχω, γνωρίζω το σώμα μου πάλι απ την αρχή κ καταλαβαίνω πως δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ σταθερά ουτε στο φαγητο.
Η νηστεία είναι πάνω απ όλα μια πνευματική διαδικασία, ούτε θρησκευτική ούτε διατροφική. Απλά το μέσον είναι η τροφή.
Η διαδικασία της νηστείας είναι μια αλλαγή σε όλα τα επίπεδα για μενα, απο το απτο, το σώμα μας, μέχρι κ το άυλο, το πνεύμα μας.
Ποτε δεν σκέφτηκα ή δεν σήμανα συναγερμό να μαζέψω πολεμοφόδια για τις μέρες τις νηστείας. Τρώω φρούτα λαχανικά, όσπρια, ξηρούς καρπούς, φύτρες, μέλι κ.α.
Αυτά βέβαια ισχύουν για μένα.
Για κάποιον που βρίσκεται ήδη σε μια αλλη αντίθετη διαδικασία π.χ. αυξηση μυών, έντονη γυμναστική ή κάτι τέτοιο, εννοείται με το να κάνει στροφή 180 μοίρες, αυτο θα έχει αντικτυπο στο σώμα του. Αν το κάνει με το φόβο μήπως καταβολιστεί ή γεμίσει λίπος (που δεν γίνετε με τίποτα) για μένα ας μην το κάνει, είναι ένα επιπρόσθετο άγχος που δεν χρειάζεται.
Αν όμως πάρει τη συνειδητή απόφαση να νηστέψει κ επ ευκαιρία να εξερευνήσει πτυχές του που δεν γνώριζε κ να σκεφτεί που λέμε out of the box, οι 49 μερες τις σαρακοστής είναι μια άριστη ευκαιρία
:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::clap::clap::clap::clap:

kritsinaki!
06-03-12, 02:31
Βλέπεις εσύ κάτι ζωικό;
Κάποιο γαλακτοκομικό;
:doh::doh:μα απο τσι μελανες εισαι...χαχαχχαχα...:turtle::turtle::turtle::turtle:

andreasaxo
06-03-12, 09:53
:doh::doh:μα απο τσι μελανες εισαι...χαχαχχαχα...:turtle::turtle::turtle::turtle:
Δεν σε πιάνω εδο.
Με κοροϊδεύεις;

PEGY
06-03-12, 10:05
ωρες ωρες νιωθω οτι διαβαζω τον εαυτο μου οταν γραφεις...:unsure::unsure:

δεν ειναι απαραιτητο να βαλει κανεις κιλα στην νηστεια...θελει απλα το μετρο που ειχε πριν στη διατροφη του ,να το εχει κ τωρα και προπαντων να μην θεωρησει την νηστεια δικαιολογια για...τα γνωστα νηστισιμα και χαθει μετα η αισθηση του μετρου!;)

Λενιώ, αμοιβαία τα αισθήματα, πραγματικά!
Εγώ όχι μόνο δεν παίρνω,αλλά χάνω κ αισθάνομαι κ πολύ ωραία μ αυτη τη διατροφή, καθώς είναι μια μοναδική ευκαιρία να αποστασιοποιηθείς από το τραπέζι (όταν δεν τρως μόνος σου) κ να ανακαλύψεις πόσα πράγματα τρώς που δεν σου χρειάζονται κ που δεν τα συνειδητοποιείς.
Και ΌΧΙ ΟΙ ΠΑΠΑΔΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΟΙΛΙΑ ΕΞ ΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ ΝΗΣΤΕΙΑΣ, αλλά από διάφορα άλλα εξτραδάκια:green: οι μοναχοί, οι πραγματικοί μοναχοί είναι πετσι κ κόκκαλο. Ας μην τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι.


:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::clap::clap::clap::clap:

:oops: ευχαριστώ.....

morgoth
06-03-12, 10:19
νομιζω πως η πεγκυ το πιασε σωστα.

vaggan
06-03-12, 11:00
+1

Ψωμιά, ζυμαρικά, λαδερά, χαλβάδες κλπ κλπ.
Τρανό παράδειγμα οι παπάδες, όλοι με κοιλούμπα :green:αμα κανεις νηστεια με μια κατσαρολα φασολαδα,μια φρατζολα ψωμι μισο κιλο μακεδονικο χαλβα και πεντε σουβλακια τυλιχτα χωρις ομως κρεας ε τοτε σιγουρα θα παρεις βαρος,ασε που αυτο δεν το θεωρω νηστεια το θεωρω διατροφικη κραιπαλη στην οποια βαζεις την ταμπελα της νηστειας.νηστεια σημαινει εγκρατεια.μπορει αυτο που θα πω τωρα να φανει λιγο περιεργο η ανατρεπτικο με τις ιδεες πολλων αλλα πιο κοντα στην εννοια της νηστειας ειναι καποιος που θα φαει οοολη τη μερα 2 καλαμακια σουβλακι και μια σαλατουλα παρα καποιος που θα ακολουθησει το παραδειγμα της διατροφικης κραιπαλης που ανεφερα στην αρχη.ελπιζω να μην παρεξηγηθω με αυτο που ειπα.:welcome::welcome:

PEGY
06-03-12, 11:39
νομιζω πως η πεγκυ το πιασε σωστα.


αμα κανεις νηστεια με μια κατσαρολα φασολαδα,μια φρατζολα ψωμι μισο κιλο μακεδονικο χαλβα και πεντε σουβλακια τυλιχτα χωρις ομως κρεας ε τοτε σιγουρα θα παρεις βαρος,ασε που αυτο δεν το θεωρω νηστεια το θεωρω διατροφικη κραιπαλη στην οποια βαζεις την ταμπελα της νηστειας.νηστεια σημαινει εγκρατεια.μπορει αυτο που θα πω τωρα να φανει λιγο περιεργο η ανατρεπτικο με τις ιδεες πολλων αλλα πιο κοντα στην εννοια της νηστειας ειναι καποιος που θα φαει οοολη τη μερα 2 καλαμακια σουβλακι και μια σαλατουλα παρα καποιος που θα ακολουθησει το παραδειγμα της διατροφικης κραιπαλης που ανεφερα στην αρχη.ελπιζω να μην παρεξηγηθω με αυτο που ειπα.:welcome::welcome:

Όσοι κατα τη διάρκεια της νηστεία παχαίνουν, αυτό τους συμβαίνει γιατί παθαίνουν αμοκ σκεπτόμενοι οτι στερούνται κάποιες τροφές κ αρα (φτάνουν στο συμπέρασμά, το οποίο λειτουργεί και ως δικαιολογία) νομιμοποιούμαστε να τρώμε παραπάνω ποσότητες από τα υπολοιπα φαγητα. Έτσι τρώνε υπερβολικά και ασυνείδητα ακομα κ τροφές που δεν τους αρέσουν. Κάτι βέβαια το οποίο είναι εντελώς λάθος.
Αρα πολύ σωστά vaggan και αυτό δεν είναι νηστεία.
Αλλά όπως είπα η νηστεία είναι διαδικασία κ ως τέτοια μπορεί κανείς να την εξελίξει. Νηστεύω πολλά χρόνια κ τις πρώτες φορές αντιδρούσα έτσι ασυνείδητα.Με τον καιρό συνήθισα, το επεξεργάστικα κ τώρα ακολουθώ το παραπάνω μοτιβο που ανέφερα.;)

beefmeup
06-03-12, 11:44
παιδια εγω εγραψα αυτο που εγραψα για τις θερμιδες,γιατι τα νηστισιμα εχουν περισοτερες θερμιδες..
πραγμα που σημαινει οτι μικροτερη ποσοτητα φαγητου σε επιβαρυνει με παραπανισσιες θερμιδες..
εσεις οπως το παρουσιαζετε εδω ομως,ειναι σαν να γραφετε οτι η νηστεια ειναι μικρες ποσοτητες φαγητου(εγκρατεια),πραγμα το οποιο σημαινει υποθερμιδικη.
αυτο μπορω να το κανω(εγκρατεια-υποθερμιδικη),κ τρωγοντας ο,τι τρωω ολο τον χρονο..
επειδη η εγκρατια μπορει να γινει σε ολους τους τομεις,κ σε ολα τα φαγητα..δεν εχει σχεση με τον τυπο που φαγητου..
αρα νηστευω,δλδ?:unsure:

PEGY
06-03-12, 11:56
παιδια εγω εγραψα αυτο που εγραψα για τις θερμιδες,γιατι τα νηστισιμα εχουν περισοτερες θερμιδες..
πραγμα που σημαινει οτι μικροτερη ποσοτητα φαγητου σε επιβαρυνει με παραπανισσιες θερμιδες..
εσεις οπως το παρουσιαζετε εδω ομως,ειναι σαν να γραφετε οτι η νηστεια ειναι μικρες ποσοτητες φαγητου(εγκρατεια),πραγμα το οποιο σημαινει υποθερμιδικη.
αυτο μπορω να το κανω(εγκρατεια-υποθερμιδικη),κ τρωγοντας ο,τι τρωω ολο τον χρονο..
επειδη η εγκρατια μπορει να γινει σε ολους τους τομεις,κ σε ολα τα φαγητα..δεν εχει σχεση με τον τυπο που φαγητου..
αρα νηστευω,δλδ?:unsure:

Απέχεις απο ζωικά προϊόντα; Αν ναι τότε νηστεύεις. Αν όχι τότε είτε προσπάθησες να κάνεις ένα αποτυχημένο αστείο είτε κάτι δεν κατάλαβες απο την παραπάνω συζήτηση.

Αυτο που λέμε παραπάνω, εγώ τουλάχιστον, είναι αποχή απο ορισμένες κατηγορίες τροφών και παραλληλα
ισορροπημένη διατροφή (οχι υπερβολες) με τις υπολοιπες κατηγορίες τροφών.

beefmeup
06-03-12, 11:59
Αν όχι τότε είτε προσπάθησες να κάνεις ένα αποτυχημένο αστείο είτε κάτι δεν κατάλαβες απο την παραπάνω συζήτηση.



να εισαι πιο εγκρατης στους χαρακτηρισμους σου..εγω δεν σου απευθυνθηκα με τετοιο υφος,μια γνωμη εγραψα για να γινει κουβεντα..

PEGY
06-03-12, 12:03
να εισαι πιο εγκρατης στους χαρακτηρισμους σου..εγω δεν σου απευθυνθηκα με τετοιο υφος,μια γνωμη εγραψα για να γινει κουβεντα..

Απειρες φορες έχω προσπαθήσει να κάνω ένα αστείο το οποίο μου βγήκε αποτυχία κ άπειρες φορές δεν έχω μπει στο νοημα μιας κουβέντας με αποτέλεσμα να μην καταλάβω. Ανθρώπινο είναι. Το αν εσύ το πήρες προσωπικά, δεν φταίω εγώ, μάλλον οι προθέσεις σου.

beefmeup
06-03-12, 12:05
Απειρες φορες έχω προσπαθήσει να κάνω ένα αστείο το οποίο μου βγήκε αποτυχία κ άπειρες φορές δεν έχω μπει στο νοημα μιας κουβέντας με αποτέλεσμα να μην καταλάβω. Ανθρώπινο είναι. Το αν εσύ το πήρες προσωπικά, δεν φταίω εγώ, μάλλον οι προθέσεις σου.

επιμενεις..
κανενα αστειο δεν εκανα..σου φενεται οτι εγραψα κατι για να γελασουμε?
τι παει να πει το πηρα προσωπικα?
εγω εγραψα κατι γενικο για να γινει κουβεντα,κ εσυ μου απαντας με χαρακτηρισμους του ποστ μου σε προσωπικο επιπεδο,κρινοντας απο μονη σου οτι κανω πλακα..

morbit_killer
06-03-12, 12:07
ρε μαγκες προτεινεται καμια τροφη που τρωτε εσεις που να περιεχει πρωτεινη νηστισιμη και να ειναι και βολικη για εμας που γυμναζομαστε..

υπάεχει μία πρωτείνη βρώμης περίπου 13% και γύρω στα 12 e απο την warrior lab είναι αρκετά καλή επιλογή , μια άλλη λύση είναι η πρωτείνη
σόγιας ;)

morbit_killer
06-03-12, 12:13
Τώρα είδα τη συζήτηση!
Για μένα η νηστεία είναι κάτι παραπάνω από απαγόρευση ορισμένων τροφών. Περισσότερο νηστεύω γιατι κάθε φορά που το κάνω πάντα ανακαλύπτω κάτι που δεν ξέρω ή κάτι που νόμιζα πως δεν είναι κ τόσο σημαντικο. Στην αρχή της νηστείας νομίζω πως ξέρω το σώμα μου πάρα πολυ καλά, νομίζω πως θα στερηθώ ή θα πεινάσω ή ;;;;; θα καταβολίστώ....
Κ όμως με τις μέρες ανακαλύπτω πως τροφες που δεν το περιμένα να με χορτάσουν με χορταίνουν, νιώθω τις γεύσεις πολύ καλύτερα, μαθαίνω να αρκούμε σ αυτά που έχω, γνωρίζω το σώμα μου πάλι απ την αρχή κ καταλαβαίνω πως δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ σταθερά ουτε στο φαγητο.
Η νηστεία είναι πάνω απ όλα μια πνευματική διαδικασία, ούτε θρησκευτική ούτε διατροφική. Απλά το μέσον είναι η τροφή.
Η διαδικασία της νηστείας είναι μια αλλαγή σε όλα τα επίπεδα για μενα, απο το απτο, το σώμα μας, μέχρι κ το άυλο, το πνεύμα μας.
Ποτε δεν σκέφτηκα ή δεν σήμανα συναγερμό να μαζέψω πολεμοφόδια για τις μέρες τις νηστείας. Τρώω φρούτα λαχανικά, όσπρια, ξηρούς καρπούς, φύτρες, μέλι κ.α.
Αυτά βέβαια ισχύουν για μένα.
Για κάποιον που βρίσκεται ήδη σε μια αλλη αντίθετη διαδικασία π.χ. αυξηση μυών, έντονη γυμναστική ή κάτι τέτοιο, εννοείται με το να κάνει στροφή 180 μοίρες, αυτο θα έχει αντικτυπο στο σώμα του. Αν το κάνει με το φόβο μήπως καταβολιστεί ή γεμίσει λίπος (που δεν γίνετε με τίποτα) για μένα ας μην το κάνει, είναι ένα επιπρόσθετο άγχος που δεν χρειάζεται.
Αν όμως πάρει τη συνειδητή απόφαση να νηστέψει κ επ ευκαιρία να εξερευνήσει πτυχές του που δεν γνώριζε κ να σκεφτεί που λέμε out of the box, οι 49 μερες τις σαρακοστής είναι μια άριστη ευκαιρία

Πιστέυεις οτι ο arnold και κάτι colleman νηστέυουν ? η τρώνε σαν κολασμένοι το άθλημα απο την φύση του είναι σαρκικό ΕΛΛΗΝΙΣΤΙ σωματοδόμηση (body building) όχι spirit building :green:

vaggan
06-03-12, 12:14
δεν νομιζω οτι τα τα φαγητα της νηστειας εχουν περισσοτερες θερμιδες αφου ως επι το πλειστον οι θερμιδες τους προερχονται απο υδατανθρακες (4 θερμιδες ανα γραμμαριο οπως και η πρωτεινη)το θεμα ομως ειναι τους υδατανθρακες τους χωνευεις πιο ευκολα και δεν σου προκαλουν τον τροφικο κορεσμο των πρωτεινων αρα θες μεγαλυτερη ποσοτητα ανα γευμα για να χορτασεις και πεινας συχνοτερα γιατι χωνευονται ταχυτερα.και ναι διατροφικα νηστευεις κατεμε αφου εισαι εγκρατης και λιτοδιαιτος ολο το χρονο

PEGY
06-03-12, 12:16
παιδια εγω εγραψα αυτο που εγραψα για τις θερμιδες,γιατι τα νηστισιμα εχουν περισοτερες θερμιδες..
πραγμα που σημαινει οτι μικροτερη ποσοτητα φαγητου σε επιβαρυνει με παραπανισσιες θερμιδες..
εσεις οπως το παρουσιαζετε εδω ομως,ειναι σαν να γραφετε οτι η νηστεια ειναι μικρες ποσοτητες φαγητου(εγκρατεια),πραγμα το οποιο σημαινει υποθερμιδικη.
αυτο μπορω να το κανω(εγκρατεια-υποθερμιδικη),κ τρωγοντας ο,τι τρωω ολο τον χρονο..
επειδη η εγκρατια μπορει να γινει σε ολους τους τομεις,κ σε ολα τα φαγητα..δεν εχει σχεση με τον τυπο που φαγητου..
αρα νηστευω,δλδ?:unsure:


επιμενεις..
κανενα αστειο δεν εκανα..σου φενεται οτι εγραψα κατι για να γελασουμε?
τι παει να πει το πηρα προσωπικα?
εγω εγραψα κατι γενικο για να γινει κουβεντα,κ εσυ μου απαντας με χαρακτηρισμους του ποστ μου σε προσωπικο επιπεδο,κρινοντας απο μονη σου οτι κανω πλακα..

Θεώρησα πως είσαι σε ηλικία που γνωρίζεις πως οταν λέμε νηστεία εννούμε αποχή απο ζωικά προϊόντα. Όταν είδα να ρωτάς αν νηστεύεις ακόμη και αν δεν απέχεις από το κρέας μόνο και μόνο επειδή είσαι εγκρατης, τότε σκέφτηκα αυτο που έγραψα, οτι δλδ είτε προσπάθησες να κάνεις ένα αστείο ειτε οτι κάτι δεν έχεις καταλάβει απο τα παραπάνω που λέγαμε. Ειλικρινά αυτο σκέφτηκα κ όχι έκρινα.

72K
06-03-12, 12:17
Νομίζω ότι η συζήτηση κατευθύνεται στη αιώνια διαμάχη "αμνών" vs "λύκων" :weights:

beefmeup
06-03-12, 12:19
Θεώρησα πως είσαι σε ηλικία που γνωρίζεις πως οταν λέμε νηστεία εννούμε αποχή απο ζωικά προϊόντα.

ναι,αλλα απο ενα σημειο κ μετα η νηστεια απο ζωικα μπλεχτηκε με "εγκρατεια".
αλλο πραγμα η εγκρατεια,αλλο η διατροφικη νηστεια..
κ απλα εκανα ενα ποστ πανω σε αυτο..
αν δεις την απαντηση του vaggan απο πανω θα καταλαβεις τι ηθελα να ρωτησω απο την απαντηση του..

PEGY
06-03-12, 12:20
Νομίζω ότι η συζήτηση κατευθύνεται στη αιώνια διαμάχη "αμνών" vs "λύκων" :weights:

και πάντα αυτό ξεκινά με επίθεση των λύκων:green:

Andreas C.
06-03-12, 12:22
Συγνώμη παιδία γία το off topic αλλά από ότι ξέρω την νηστεία την κάνουμε για θρησκευτικούς λόγους για να ετοιμάσουμε και να καθαρίσουμε το σώμα μας για τα Άγια Πάθη!
Αν την κάνουμε για άλλο λόγο τότε δεν είναι νηστεία αλλά άλλο πράγμα! (π.χ. αποτοξίνωση ή υποθερμιδική δίαιτα):toast:

PEGY
06-03-12, 12:33
ναι,αλλα απο ενα σημειο κ μετα η νηστεια απο ζωικα μπλεχτηκε με "εγκρατεια".
αλλο πραγμα η εγκρατεια,αλλο η διατροφικη νηστεια..
κ απλα εκανα ενα ποστ πανω σε αυτο..
αν δεις την απαντηση του vaggan απο πανω θα καταλαβεις τι ηθελα να ρωτησω απο την απαντηση του..

Αυτός που απέχει απο ζωικά προϊόντα αλλά τρώει ακατάσχετα νηστεύει.
Αυτός που απέχει από ζωικά προϊόντα ενώ παράλληλα είναι εγκρατής, τοτε και νηστεύει και είναι στο πνεύμα της σαρακοστής.
Αυτός που τρώει από όλες τις διατροφικές κατηγορίες αλλά με μέτρο, είναι μεν εγκρατής αλλά δεν νηστεύει
Όχι λοιπον beefmeup, παρότι είσαι εγκρατής δεν νηστεύεις.

Και φυσικά η νηστεία με τη σωματοδόμηση δεν συνδιάζονται, το κάθε ένα έχει διαφορετικό στόχο. Είτε θα πετυχει κανείς το ένα είτε το άλλο. Σε καμία περίπτωση με νηστεία και προσευχή δεν πρόκειται να φτιάξει όμως το σώμα του σβατζενεγκερ. Ίσως η προσευχή βέβαια κάτι να κάνει. Απλά για πολλούς που ασχολούνται με τη σωματοδόμηση η νηστεία είναι ένα ευχαριστο διάλειμμα.

beefmeup
06-03-12, 12:41
Αυτός που απέχει απο ζωικά προϊόντα αλλά τρώει ακατάσχετα νηστεύει.

αρα η νηστεια ειναι καθαρα θεμα αποχης απο συγκεκριμενες τροφες κ εχει να κανει κ με θρησκεια..

πραγμα που σημαινει οτι δεν εχει να κανει με εγκρατια,αλλα με διατροφη..

καπως ετσι το ειχα κ γω στο μυαλο μου,αλλα καπου μπερδευτικα οπως εγραψα γιατι μπλεχτηκε κ η εγκρατια μεσα..


Συγνώμη παιδία γία το off topic αλλά από ότι ξέρω την νηστεία την κάνουμε για θρησκευτικούς λόγους για να ετοιμάσουμε και να καθαρίσουμε το σώμα μας για τα Άγια Πάθη!
Αν την κάνουμε για άλλο λόγο τότε δεν είναι νηστεία αλλά άλλο πράγμα! (π.χ. αποτοξίνωση ή υποθερμιδική δίαιτα):toast:

καπως ετσι το βλεπω κ γω..απλα εκανα το αρχικο μου ποστ,γιατι καπου στην πορεια ολα αυτα που αναφερεις μπλεχτηκαν..:unsure:

72K
06-03-12, 12:43
και πάντα αυτό ξεκινά με επίθεση των λύκων:green:

Ετσι είμαστε εμείς τα αρπακτικά :P

PEGY
06-03-12, 12:50
Ετσι είμαστε εμείς τα αρπακτικά :P

χα χα χα!τέλειο:bowdown:

Andrikos
06-03-12, 14:09
. Αν το κάνει με το φόβο μήπως καταβολιστεί ή γεμίσει λίπος (που δεν γίνετε με τίποτα) για μένα ας μην το κάνει, είναι ένα επιπρόσθετο άγχος που δεν χρειάζεται.
Αν όμως πάρει τη συνειδητή απόφαση να νηστέψει κ επ ευκαιρία να εξερευνήσει πτυχές του που δεν γνώριζε κ να σκεφτεί που λέμε out of the box, οι 49 μερες τις σαρακοστής είναι μια άριστη ευκαιρία

Δεν γίνεται με τίποτα να αυξήσεις το λίπος σου και να καταβολιστείς με μία διατροφή χαμηλή σε πρωτείνη και υψηλή σε υδατάνθρακες και λιπαρά; Είσαι σίγουρη; Κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι ο πιο γρήγορος δρόμος για να γίνει κανείς χάλια.

Επίσης τι ακριβώς δεν μπορεί να σκεφτεί κανείς όταν δεν νηστεύει;

Adinamos
06-03-12, 14:25
Eιμαι που ειμαι αδύναμος, αμα νηστεψω κιολας.... :pale:

PEGY
06-03-12, 18:06
Αν το κάνει με το φόβο μήπως καταβολιστεί ή γεμίσει λίπος


Δεν γίνεται με τίποτα να αυξήσεις το λίπος σου και να καταβολιστείς με μία διατροφή χαμηλή σε πρωτείνη και υψηλή σε υδατάνθρακες και λιπαρά; Είσαι σίγουρη; Κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι ο πιο γρήγορος δρόμος για να γίνει κανείς χάλια.

Επίσης τι ακριβώς δεν μπορεί να σκεφτεί κανείς όταν δεν νηστεύει;

Δεν γράφω μηπως καταβολιστεί και γεμίσει λίπος αλλά μήπως καταβολιστεί ή γεμισει λίπος το ή είναι διαζευκτικό και σημαίνει είτε το ένα είτε το άλλο και αναφέρομαι στους συχνούς φόβους κ τις σκέψεις που έχουν οι περισσότεροι αναφορικά με τη νηστεία.

Στην δεύτερη ερώτηση δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί τα αποτελέσματα αυτής της διαδικασίας είναι κάθε φορά προσωπικά κ όχι δεδομένα, αναλόγως πως θα προσεγγίσει κανείς τη νηστεία. Σε κάποιον μπορεί να μην λέει και τίποτα, μια απλή αποχή. Αν όμως κανείς θέλει να δει την αποχή, σαν δοκιμασία και να το πάρει πιο πνευματικά τότε θα έχει κ διαφορετικά αποτελέσματα. Επίσης κάποιος μπορεί να το κοροιδέψει αυτό, άλλος να το συμμεριστεί.

lila_1
06-03-12, 19:44
PEGY εσύ γιατί νηστέυεις και απέχεις απο ζωικά τρόφιμα?
Για θρησκευτικούς λόγους? Λόγους υγείας? (?!Αδυνατώ να φανταστώ τέτοιους,τέσπα)

Γιατί οποιοσδήποτε άλλος λόγος μου φαίνεται άτοπος.

PEGY
06-03-12, 19:56
PEGY εσύ γιατί νηστέυεις και απέχεις απο ζωικά τρόφιμα?
Για θρησκευτικούς λόγους? Λόγους υγείας? (?!Αδυνατώ να φανταστώ τέτοιους,τέσπα)

Γιατί οποιοσδήποτε άλλος λόγος μου φαίνεται άτοπος.

Νηστεύω γιατί κρέας τρωω όλο τον υπόλοιπο χρόνο κ έχω παρατηρήσει πως αυτή η αποχή με αναζωογονεί, με βγάζει απο τη διατροφική ρουτίνα μου, με ξεβολεύει ετσι αναγκαστικά ψάχνομαι σχετικά με τη διατροφή μου και τέλος καταλαβαίνω το πάσχα πολύ καλύτερα. Μια συνειδητοποιημένη απόφαση ποτέ δεν είναι ατοπη.
Αυτά σε γενικές γραμμές;)

lila_1
06-03-12, 20:07
"Συνειδητοποιημένη" απόφαση βασισμένη σε πλασίμπο και σε ψυγκαναγκασμό που δεν έχει βάση, μου φαίνεται

Τέσπα οκ, περι ορέξεως :thumbup:

Andrikos
06-03-12, 20:31
Δεν γράφω μηπως καταβολιστεί και γεμίσει λίπος αλλά μήπως καταβολιστεί ή γεμισει λίπος το ή είναι διαζευκτικό και σημαίνει είτε το ένα είτε το άλλο και αναφέρομαι στους συχνούς φόβους κ τις σκέψεις που έχουν οι περισσότεροι αναφορικά με τη νηστεία.

Στην δεύτερη ερώτηση δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί τα αποτελέσματα αυτής της διαδικασίας είναι κάθε φορά προσωπικά κ όχι δεδομένα, αναλόγως πως θα προσεγγίσει κανείς τη νηστεία. Σε κάποιον μπορεί να μην λέει και τίποτα, μια απλή αποχή. Αν όμως κανείς θέλει να δει την αποχή, σαν δοκιμασία και να το πάρει πιο πνευματικά τότε θα έχει κ διαφορετικά αποτελέσματα. Επίσης κάποιος μπορεί να το κοροιδέψει αυτό, άλλος να το συμμεριστεί.

Μία διατροφή που είναι πλούσια σε υδατάνθρακες και λαδερά να γεμίζει λίπος; Πρωτάκουστο. Δεν ξέρω κανέναν που να πάχυνε με τέτοια διατροφή. Eίναι γνωστό πως όλοι οι παχύσαρκοι κάνουν διατροφή υψηλή σε πρωτείνη, με περιορισμένα λιπαρά και υδατάνθρακες.

Μία διατροφή που είναι χαμηλή σε πρωτείνη να καταβολίζει; Επίσης πρωτάκουστο. Αν θες μυικό ιστό το πρώτο πράγμα που κάνεις είναι να μειώσεις την πρωτείνη που τρως.

Σίγουρα η νηστεία σε κάνει να σκέφτεσαι out of the box.

PEGY
06-03-12, 20:57
Απο τα πιο ευκολα πράγματα, να παρερμηνεύσεις τα λόγια άλλου.
Οπως ανέφερα κ παραπάνω, νηστεία κ bodybuilding δεν πάνε μαζί σε καμια περίπτωση.
Αν απο τη διατροφή σου παίρνεις θερμίδες όσες και καις τότε δεν παχαίνεις, ασχέτως αν τρώς μονο υδατάνθρακες ή μόνο πρωτεϊνες. Η σύσταση σαφώς κ αλλάζει γι αυτό και νηστεία κ bodybuilding δεν πάνε μαζί

Αντρίκε, είσαι σαν τον καρχαρία που μυρίζεται αίμα.
Μόλις βρείς ποστ άλλου που να σου φανεί γόνιμο για έρειδες ορμάς! ή τσιμπάς.....:green:

Andrikos
06-03-12, 21:15
Απο τα πιο ευκολα πράγματα, να παρερμηνεύσεις τα λόγια άλλου.
Οπως ανέφερα κ παραπάνω, νηστεία κ bodybuilding δεν πάνε μαζί σε καμια περίπτωση.
Αν απο τη διατροφή σου παίρνεις θερμίδες όσες και καις τότε δεν παχαίνεις, ασχέτως αν τρώς μονο υδατάνθρακες ή μόνο πρωτεϊνες. Η σύσταση σαφώς κ αλλάζει γι αυτό και νηστεία κ bodybuilding δεν πάνε μαζί

Αντρίκε, είσαι σαν τον καρχαρία που μυρίζεται αίμα.
Μόλις βρείς ποστ άλλου που να σου φανεί γόνιμο για έρειδες ορμάς! ή τσιμπάς.....:green:

Καμία έριδα αγαπητή Πέγκυ, απλά συζητάω και εκφράζω την γνώμη μου.

Δυστυχώς τα θερμιδικά φορτία των νηστίσιμων φαγητών είναι αρκετές φορές μεγάλα και δεν δίνουν τον ίδιο κορεσμό με την πρωτείνη, οπότε το "αν" είναι αρκετά μεγάλη προϋπόθεση. Αν π.χ. η δική μου η θρησκεία μου λέει να νηστεύω τα πάντα εκτός από τα μπισκότα, και τρώω 15 μπισκότα την ημέρα και μόνο μπορεί να χάσω λίπος, το ζήτημα είναι όμως ότι δεν πρόκειται να χορτάσω με 15 μπισκότα μόνο.

Με αυτά κατά νου δεν θέλω να σε μεταπείσω από την νηστεία, όσο ανούσια και να την θεωρώ. Είναι δικαιώμά σου 100% και δεν ενοχλείς κανένα. Απλά μην μπαίνεις στο τριπάκι πως είναι διατροφή που θα σε βοηθήσει σε σωματικούς στόχους.

PEGY
07-03-12, 09:43
Δεν θυμάμαι να ανέφερα πως η νηστεία βοηθά σε σωματικούς στόχους και αν δεν κάνω λάθος υποστηριξα το αντίθετο.
Σίγουρα θα ξέρεις απο την ενασχόληση σου πως το σώμα του καθενός αντιδρά διαφορετικά στη λήψη διαφόρων τροφών. Εγώ τουλάχιστον με τη νηστεία θερμιδικά δεν ξεφεύγω κ έχω μια εξαιρετική αίσθηση κορεσμού.
Χαίρομαι που σεβεσαι την άποψη μου γιατι ποτε κάτι δεν είναι σωστό ή λάθος, άσπρο ή μαύρο, ή ακόμη κ αν είμαστε πεπεισμένοι γι αυτό καλο είναι να αφήνουμε χώρο και στον άλλον.

vaggan
07-03-12, 10:22
Δεν θυμάμαι να ανέφερα πως η νηστεία βοηθά σε σωματικούς στόχους και αν δεν κάνω λάθος υποστηριξα το αντίθετο.
Σίγουρα θα ξέρεις απο την ενασχόληση σου πως το σώμα του καθενός αντιδρά διαφορετικά στη λήψη διαφόρων τροφών. Εγώ τουλάχιστον με τη νηστεία θερμιδικά δεν ξεφεύγω κ έχω μια εξαιρετική αίσθηση κορεσμού.
Χαίρομαι που σεβεσαι την άποψη μου γιατι ποτε κάτι δεν είναι σωστό ή λάθος, άσπρο ή μαύρο, ή ακόμη κ αν είμαστε πεπεισμένοι γι αυτό καλο είναι να αφήνουμε χώρο και στον άλλον.μου αρεσεις πολυ:thumbup::thumbup::thumbup:

Polyneikos
07-03-12, 11:12
Mερικοί επιμενουν να τοποθετούνται σε τόπικς με θεωρίες και ιδεες που δεν εχουν καμια σχεση με το θεμα .Θα μεταφερθουν τα μη σχετικα σχόλια.
Παρακαλω να περιοριστουμε στις δυνατότητες/επιλογές διατροφής μεσω νηστείας και όχι στην επιλογή του καθενος για θρησκευτικους/συνειδητους/προσωπικους λογους.

Giannistzn
07-03-12, 11:50
Να παραθεσω και εγω την αποψη μου..

Σαν διατροφη αθλητη, νομιζω πως εμπλεκεται αποκλειστικα ο οικονομικος παραγοντας, σε αυτη την εποχη. Εαν θελει καποιος να νηστεψει και μπορει να διαθεσει καποιο ποσο για να τρωει καθημερινα, καλαμαρια, γαριδες, μυδια, χταποδια κλπ κλπ, δεν πιστευω οτι θα εχει καποια διαφορα στο σωματικο του βαρος, στη ρουτινα του ή στις επιδοσεις του, απλα αντικαθιστωντας την πηγη πρωτεΐνης του.

Τωρα, οσον αφορα θρησκευτικους, ιδεολογικους παραγοντες, τα πιστευω του καθενος και το τι θεωρει νηστεια, εκει αλλαζει το πραμα και ειναι μια συζητηση που ξεφευγει κατα πολυ

PEGY
08-03-12, 13:21
Μια φτηνή λύση για όσους νηστεύουν κ αναρρωτιούνται μήπως δεν παίρνουν επαρκή ποσότητα πρωτείνης είναι η
σπιρουλίνα.
Προτιμώ σε κάψουλες, γιατί έπαιρνα κ παλαιότερα αλλά σ αυτή τη νηστεία μέχρι στιγμή δεν έχω νιώσει την ανάγκη να
πάρω. Δεν είμαι δα κ η Πλακίτση:green: . Αργότερα όμως ίσως

sTeLaKoS
09-03-12, 22:00
Μπα όχι Πέγκυ ούτε καν.. Ίσως έχει άλλα οφέλη, δε το 'χω ψάξει ιδιαίτερα, όμως για πρόσληψη πρωτείνης δε κάνει.
Ναι μεν έχει 60% πρωτείνη, αλλά πόσα γραμμάρια είναι η ημερήσια δόση της; 2-3γρ τη μέρα; Πόση πρωτείνη να σου δώσει; 1-2γρ!

Αν θέλετε διαβάστε το τόπικ της: Σπιρουλίνα (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?651-%CE%A3%CF%80%CE%B9%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AF%CE%BD%CE%B1)

PEGY
10-03-12, 10:14
stelako ίσως έχει κ δίκιο.
Δεν έχω τσεκάρει πόση πρωτείνη έχει αλλά πάω με την δοσολογία που αναφέρετε βάσει των κιλών μου.
Δλδ παίρνω (ή μάλλον θα ξεκινήσω να παίρνω) 2-3 κάψουλες τη μέρα.
Νομίζω όμως οτι η φήμη της σπιρουλίνας έχει να κάνει με τη βιοδιαθεσιμότητα της πρωτείνης που έχει κ όχι τόσο με την ποσότητα.

PEGY
10-03-12, 14:53
Μια θαυμάσια επιλογή, η οποία δεν έχει αναφερθεί είναι κ τα μανιτάρια.
Γίνονται με χίλιους δύο τρόπους κ είναι πεντανόστημα. Εννοώ βέβαια τα φρέσκα κ όχι την κονσέρβα.

72K
10-03-12, 14:56
Μια θαυμάσια επιλογή, η οποία δεν έχει αναφερθεί είναι κ τα μανιτάρια.
Γίνονται με χίλιους δύο τρόπους κ είναι πεντανόστημα. Εννοώ βέβαια τα φρέσκα κ όχι την κονσέρβα.

Μανιτάρια με κρέας ας πούμε...:thumbup::P

beefmeup
10-03-12, 14:56
Νομίζω όμως οτι η φήμη της σπιρουλίνας έχει να κάνει με τη βιοδιαθεσιμότητα της πρωτείνης που έχει κ όχι τόσο με την ποσότητα.

οσο βιοδιαθεσιμη κ να ειναι ομως,2γρ πρωτεινη=2γρ πρωτεινη..
αμα σκεφτεις κ την τιμη που την πουλανε,που θα θες περιπου 4 καπς για να φτασεις αυτα τα 2γρ,ειναι μαλλον ασυμφορη,αλλα κ ελειπης σαν επιλογη για συμπληρωμα πρωτεινης..
αν τωρα την περνεις σαν αντιοξ,αλλο αυτο..αν κ ουτε εκει κανει τπτ..

PEGY
10-03-12, 15:05
Ο,τιδήποτε κ να βρούμε για να βάλουμε στη θέση του κρέατος, σαφώς κ δεν θα είναι ίσης θρεπτικής αξίας με αυτό.
Το κρέας είναι αναντικατάστατο, αλλιώς γιατί να σπαταλάμε τόσα χρήματα, αν υπήρχε κάτι ισάξιο σε φτηνότερη τιμή;
Όλα όσα έγραψα μέχρι τώρα, που το αντικαθιστούν τα αναφέρω σαν τα next best things.

Andrikos
11-03-12, 18:53
Πάντως Πέγκυ ειδικά εσύ που είσαι γυναίκα,και αθλείσαι, δεν θα έπρεπε να νηστεύεις. Η πρωτείνη είναι απαραίτητη για την υγεία των οστών (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16373952).

PEGY
12-03-12, 10:33
Αντρίκο στην ουσία δεν διαφωνούμε σε κάτι.
Δεν είμαι χορτοφάγος, απλά κάνω μια αποχή από το κρέας για 7 εβδομάδες επ΄ευκαιρίας της σαρακοστής. Τα γιατί είναι πολλά, κυρίως όμως για αλλαγή και για δοκιμή.
Επίσης τη νηστεία τη συνδιάζω πάντα με αλλαγή κ του προπονητικού μου πλάνου. Καθώς ασχολούμαι με κυκλική
bodyweight,ελεύθερα βάρη και χιτ, μειώνω τις προπονήσεις αυτές μέσα στην εβδομάδα κ ρίχνω το βάρος σε αερόβιο και πιο ήπιες μορφές άσκησης όπως η γιόγκα.
Γνωρίζω πως μυική ανάπτυξή δεν θα έχω σε καμία περίπτωση, ο καταβολισμός της ήδη υπάρχουσας δεν με απασχολεί καθώς δεν είμαι ορκισμένη μποντιμπιλντερού κ στην τελική έχω άλλες 300 μέρες το χρόνο να ασχοληθώ με αυτό.
Νομίζω λοιπόν πως με σωστή διαχείριση της διατροφής μου κ κατάλληλη οργάνωση της προπόνησής μου δεν θα έχω
τρομερές απώλειες.

mitsoulas
12-03-12, 10:58
Ωραιο θεμα αυτο μπραβο , προσπαθω την Μεγαλοβδομαδα να απεχω απο το κρεας και τα διαφορα ζωικα προιοντα λογω της πιστης στην θρησκεια αλλα καμια φορα ξεφευγω :oops: :oops: Μεγαλη Παρασκευη τα καταφερνω να απεχω και απο το λαδι ομως , παντως ειναι δυσκολο να συνδιαστει δουλεια , τρεξιμο , αθλητισμος και νηστεια. Εχω και στιγμα μ. αν. και τραβαω μεγαλο ζορι την περιοδο της νηστειας τελοσπαντον....

Andreas C.
12-03-12, 12:25
Εγώ νηστεύω μόνο την Μεγάλη Εβδομάδα και για να μην με απασχολεί το θέμα γυμναστικής και διατροφής πάντα κανονίζω να φτάνω το σώμα μου στα όρια του και κάνω μια εβδομάδα off την Μεγάλη Εβδομάδα!
Για όσους τους απασχολεί το θέμα πρωτεϊνης νομίζω το καλύτερο πράγμα που έχουν να κάνουν είναι να πάνε και να πάρουν πρωτείνη σόγιας:thumbup:

vaggan
12-03-12, 13:23
ατελη πρωτεινη ειναι η σογια ασε που ειναι τιγκα στα οιστρογονα και εγω ελεγα να βαλω αλλα τελικα ειπα οχι. επιμενω στο φακοριζο τρωω και λιγο ταχινι με μελι,και μακεδονικο χαλβα αμα θελησω και κανα γλυκο:P:P:Pπαρατηρω ελλειψη συγκεντωσης στη δουλεια ομως και σε μερικες περιπτωσεις οταν σηκωνομαι απο καπου σκοτινειαζει το συμπαν γυρω μου.σε δυναμεις σταθερα τα ιδια προς το παρον.α και τρωω και πολλα πορτοκαλια και μερικα καρυδια με μελι.

Andreas C.
12-03-12, 14:25
ατελη πρωτεινη ειναι η σογια ασε που ειναι τιγκα στα οιστρογονα και εγω ελεγα να βαλω αλλα τελικα ειπα οχι. επιμενω στο φακοριζο τρωω και λιγο ταχινι με μελι,και μακεδονικο χαλβα αμα θελησω και κανα γλυκο:P:P:Pπαρατηρω ελλειψη συγκεντωσης στη δουλεια ομως και σε μερικες περιπτωσεις οταν σηκωνομαι απο καπου σκοτινειαζει το συμπαν γυρω μου.σε δυναμεις σταθερα τα ιδια προς το παρον.α και τρωω και πολλα πορτοκαλια και μερικα καρυδια με μελι.

Οι πρωτεϊνες στο φακόριζο δεν είναι ατελές?:green:
Ε τι αλλο θες? Θα σε βοηθήσουν να νιώσεις καλύτερα τα Άγια Πάθη τα οιστρογόνα:turtle::turtle::turtle:

vaggan
12-03-12, 22:40
οχι οταν ειναι σε συνδιασμο τα δυο τους:green:και ειναι και χωρις οιστρογονα. ασε τη σογια για τις γυναικες φιλε

στο γυμναστηριο παντως τρομερη εξαντληση σημερα

giannis64
12-03-12, 22:45
δεν εχουν ολη την αλυσιδα των αμινο η φακες με το ρυζι.

vaggan
12-03-12, 22:51
στανταρ?

giannis64
12-03-12, 22:52
στανταρ. πρεπει να βαλεις και λιγο τυρι η γαλακτοκομικο για νανε κομπλε.;)

αυτο και για ολα τα οσπρια..

εντιτ. μια διορθωση..

τα φασόλια με το ρύζι
ο αρακάς με το καλαμπόκι
το ψωμί με τις φακές
τα δημητριακά με το γάλα
αυτος ο συνδιασμος ειναι κομπλε. επισης καλυτερα στοι α,β, και γ να εχεις και τυρι.

vaggan
12-03-12, 23:02
γιαννη εγραψες!!σε ευχαριστω πολυ:toast:αν και με το φακορυζο τρωω και ψωμι:P:P:welcome:

andreasaxo
12-03-12, 23:15
Όχι πρωτεΐνη σόγιας παιδιά, δεν είναι καλή.
Πέρυσι και πρόπερσι την χρησιμοποίησα εγώ, o.k μου φάνηκε, αλλά εφέτος το έψαξα λίγο περισσότερο κατέληξα ότι δεν είναι καλό να χρησιμοποιούμε συμπληρώματα από σόγια και τροφές από σόγια (κάτι κιμάδες σόγιας, τυριά και γάλατα σόγιας).
To έψαξα το θέμα στο ********
Η πλειοψηφία προτιμάει πρωτεΐνη ρυζιού, μπιζελιού και καναβις.
Εγώ έψαξα από Ελλάδα να βρω κάποια από αυτές αλλά με γεύση, δεν την ήθελα άγευστη.
Και η επιλογή μου ήταν και μονόδρομος, μόνο μια πρωτεΐνη στην Ελληνική αγορά τα είχε αυτά που ήθελα, η πρωτεΐνη μπιζελιού της OLYMPIAN LABS, βγαίνει μόνο σε γεύση βανίλια και μάλιστα την χρησιμοποιούν πολλοι στο *********
Αυτά από εμένα.

vaggan
12-03-12, 23:36
Όχι πρωτεΐνη σόγιας παιδιά, δεν είναι καλή.
Πέρυσι και πρόπερσι την χρησιμοποίησα εγώ, o.k μου φάνηκε, αλλά εφέτος το έψαξα λίγο περισσότερο κατέληξα ότι δεν είναι καλό να χρησιμοποιούμε συμπληρώματα από σόγια και τροφές από σόγια (κάτι κιμάδες σόγιας, τυριά και γάλατα σόγιας).
To έψαξα το θέμα στο ********
Η πλειοψηφία προτιμάει πρωτεΐνη ρυζιού, μπιζελιού και καναβις.
Εγώ έψαξα από Ελλάδα να βρω κάποια από αυτές αλλά με γεύση, δεν την ήθελα άγευστη.
Και η επιλογή μου ήταν και μονόδρομος, μόνο μια πρωτεΐνη στην Ελληνική αγορά τα είχε αυτά που ήθελα, η πρωτεΐνη μπιζελιού της OLYMPIAN LABS, βγαίνει μόνο σε γεύση βανίλια και μάλιστα την χρησιμοποιούν πολλοι στο *********
Αυτά από εμένα.ε ντε λα μαγκε πρωτεινικ ωπααααα :turtle::turtle: την εχεις δοκιμασει?κανα 20αρικο πρεπει να χει ασε ρε φιλαρακι τωρα κοψαμε το τσιγαρο

andreasaxo
12-03-12, 23:39
ε ντε λα μαγκε πρωτεινικ ωπααααα :turtle::turtle: την εχεις δοκιμασει?κανα 20αρικο πρεπει να χει ασε ρε φιλαρακι τωρα κοψαμε το τσιγαρο

Δεν σε καταλαβαίνω.

Gabe
21-03-12, 01:57
Τονο παιδια μπορουμε να τρωμε?

Γιάννηςς
21-03-12, 02:29
οχι γιατι εχει αιμα ο τονος
...λες και το μαλακιο δεν ειναι ζωντανο δηλαδη επειδη δεν εχει αιμα.

sTeLaKoS
09-04-12, 22:20
Ίγγικεν η ώρα..
Μεγαλοβδομάδα θα νηστέψω υποχρεωτικά. Δε μπαίνει κρέας στο σπίτι, και εφόσον θα το κάνω είπα να το κάνω σωστά αφήνοντας και τη whey εκτός.
Σήμερα η μέρα ήτανε δύσκολη, δεν έκανα σωστό προγραμματισμό και δεν είχα τίποτα πέρα από φακές.
Πρωινό φυστικοβούτηρο, μεσημέρι φακές, απόγευμα φακές, βραδινό φυστικοβούτηρο. Αυτό θα πει ποικιλία :green:
Μετά βίας 115γρ πρωτείνη, μισή απ' ότι τρώω συνήθως και αυτή φυτική.. Αύριο θα παίξει χταπόδι.

Αποφάσισα να κρατήσω τις θερμίδες μου σταθερές, ελαφρώς υποθερμιδικά, όσο δλδ έτρωγα τις τελευταίες βδομάδες. Είμαι περίεργος να δω αν μια βδομάδα υποθερμιδικά με υψηλούς υδατ και λίπος είναι αρκετή για να αλλάξει το βάρος ή η εικόνα στον καθρεύτη. :unsure:

lonsdale
10-04-12, 13:10
οχι γιατι εχει αιμα ο τονος
...λες και το μαλακιο δεν ειναι ζωντανο δηλαδη επειδη δεν εχει αιμα.


ετσι ειναι η νηστεια δεν τρως οτι δεν εχει αιμα οχι οτι ειναι ζωντανο..εγω θα κοψω για μια εβδομαδα μονο το κρεας που θα το αντικαταστησω με καλαμαρι,απο μεγαλη πεπμτη ισως κοψω και τα γαλακτοκομικα

Galthazar
10-04-12, 13:36
οχι γιατι εχει αιμα ο τονος
...λες και το μαλακιο δεν ειναι ζωντανο δηλαδη επειδη δεν εχει αιμα.

και η αμοιβαδα δεν εχει αιμα αρα δεν ειναι ζωντανος οργανισμος με το δικο σου σκεπτικο, ουτε τα βακτηρια ουτε οι ιοι.

με 1 εβδομαδα ολικη νηστεια το βλεπεις με αλλο ματι το ζεστο και σουβλιστο αρνακι απ οτι θα το εβλεπες αν ετρωγες κρεας καθε μερα....:green:

Γιάννηςς
10-04-12, 23:43
και η αμοιβαδα δεν εχει αιμα αρα δεν ειναι ζωντανος οργανισμος με το δικο σου σκεπτικο, ουτε τα βακτηρια ουτε οι ιοι.

με 1 εβδομαδα ολικη νηστεια το βλεπεις με αλλο ματι το ζεστο και σουβλιστο αρνακι απ οτι θα το εβλεπες αν ετρωγες κρεας καθε μερα....:green:

Οχι το δικο μου σκεπτικο ειναι το αντιθετο.Οτι και τα μαλακια πχ ειναι ζωντανα αλλα τα τρωμε.Με λιγ αλογια δεν ξερω..εμενα μου φνεεται βλακεια.Κατα τη γνωμη μου παντα...
Για το 2ο...δεν το χω δοκιμασει ποτε,αλλα οντος μαλλον ετσι ειναι :P

DimitrisT
11-04-12, 10:53
οχι γιατι εχει αιμα ο τονος
...λες και το μαλακιο δεν ειναι ζωντανο δηλαδη επειδη δεν εχει αιμα.

Τα μαλακια εχουν αιμα, απλα δεν εχουν ερυθρα αιμοσφαιρια και δεν φαινεται κοκκινο.
Αχρωμο ειναι και δεν φαινεται καθολου.
Τωρα γιατι τρωμε μαλακια στη νηστεια.. ποτε μου δεν το καταλαβα.

tolis93
11-04-12, 10:57
Τα μαλακια εχουν αιμα, απλα δεν εχουν ερυθρα αιμοσφαιρια και δεν φαινεται κοκκινο.
Αχρωμο ειναι και δεν φαινεται καθολου.
Τωρα γιατι τρωμε μαλακια στη νηστεια.. ποτε μου δεν το καταλαβα.

εχει να κανει κ με τα κοκκαλα νομιζω.καλα το ολο θεμα νηστειας αστο...η θρησκεια πουθενα δεν αναφερει για νηστεια.το κανουμε κ καλα επειδη ειχε μηνει ο χριστος μια βδομαδα με χορτα μονο κ τωρα παμε να κανουμε την ιδια μαγκια προφανως δε τα καταφεραμε κ αρχισαμε να βαζουμε κ κατι μεσα. εγω μονο κρεας κ ψαρι νηστευω. απορω οσοι τα νηστευουν ολα τι κανουν με τη πρωτεινη τους

morgoth
11-04-12, 10:57
μη τη ψαχνετε πολυ. οπως οι μουσουλμανοι νηστευουν τη μερα και σαβουριαζουν το βραδυ, ετσι και οι χριστιανοι δε τρωνε κρεας κτλ και τρωνε τα μαλάκια. Ειναι καθαρα θεμα λατρειας και οπως εχει επικρατησει ανα τους αιώνες. αμα το νιωθεις το κανεις χωρις να το διατυμπανιζεις. επίσης θεωρώ πως ειναι και ο ολος τροπος ζωής, να μπαινεις στο κλιμα και στο πνευμα των ημερών. Δεν ειναι απλά δε τρωω λαδι ή κρεας. Αλλά και το πως ζω αυτες τις μερες. Πχ δεν γινεται να λες οτι νηστευεις και το βραδυ να μπεκροπινεις στο μπαρ.

DimitrisT
11-04-12, 11:29
εχει να κανει κ με τα κοκκαλα νομιζω.καλα το ολο θεμα νηστειας αστο...η θρησκεια πουθενα δεν αναφερει για νηστεια.το κανουμε κ καλα επειδη ειχε μηνει ο χριστος μια βδομαδα με χορτα μονο κ τωρα παμε να κανουμε την ιδια μαγκια προφανως δε τα καταφεραμε κ αρχισαμε να βαζουμε κ κατι μεσα. εγω μονο κρεας κ ψαρι νηστευω. απορω οσοι τα νηστευουν ολα τι κανουν με τη πρωτεινη τους
Στην περιπτωση που νηστευεις, νομιζω οτι η φυτικη πρωτεινη ειναι μονοδρομος.
Αλλα ενταξει, δεν θα παθει και τιποτα καποιος αν το εφαρμοσει για μια εβδομαδα..

Andreas C.
11-04-12, 12:52
Παιδία κανονικά στην νηστεία της Μεγάλης Εβδομάδας δεν δικαιούσε να τρως μαλάκια, φυσικά ούτε και λάδι αλλά αύτο είναι για αυτούς που θέλουν να κάνουν φουλ νηστεία!

Εγώ τα νηστεύω όλα εκτός το λάδι και παιδία την νηστεία την κάνουμε για θρησκευτικούς λόγους, αν αρχίσουμε να σκεφτόμαστε ότι δεν παίρνουμε αρκετή ποσότητα πρωτεϊνης και ότι θα καταβολιστούμε καλύτερα να μην την κάνουμε, δεν έχει αξία :thumbup: :toast:

Galthazar
11-04-12, 15:02
Συμφωνω κανεις δεν αναγκαζει κανεναν να κανει νηστεια. Προσωπικη επιλογη του καθενος για θρησκευτικους και ηθικους λογους. Η κανονικη νηστεια κραταει 40 μερες οχι μια εβδομαδα και δηλωνει την περιοδο που ηταν ο Χριστος στην ερημο...

vaggan
16-04-12, 17:35
ποτε ξανα πτωση σε ολους τους τομεις

beefmeup
16-04-12, 17:58
βαγγο δεν σου πηγε καλα?

vaggan
16-04-12, 21:16
καθολου.αλλαξε η συσταση του σωματος ελαφρυτερος μεν αλλα πιο λιπωδης πτωση σε δυναμη,σε αντοχη σε ολους τους τομεις.αλλα ρε παιδι μου τι σου ειναι η ζωικη πρωτεινη δυο μερες πλακωθηκα στα αρνια και στα κοκορετσια και αμεσως το σωμα εδιξε πιο γεματο μυικα. σαν το ζωο τιποτα.και αυτοι που λενε οτι δεν εχουν δει διαφορες στη σωματικη συσταση με την νηστεια μαλλον ειναι στο επιπεδο newbie

beefmeup
16-04-12, 21:19
ειπαμε if it aint beef,it aint right..:green:

βασικα εγω δεν εχω νηστεψει ποτε,ουτε καν οταν ειμουν μικρος..ισως 2-3 μερες μονο πριν με πηγαιναν για να κοινωνησω,αλλα αυτο ηταν παααρα πολα χρονια πισω..
δεν ξερω,δεν μου βγαινει να νηστεψω κ δεν βρισκω κ το λογο βασικα...τεσπα..περι ορεξεως..

vaggan
16-04-12, 21:32
απλα bodybuilding και νηστεια δεν.....για μια βδομαδα ενταξει δεν θα πεσεις αλλα εγω που εκανα για μεγαλο χρονικο διαστημα για αποτοξινωση κινδυνευω με fat overdosing εδω και δυο μερες:green:

Galthazar
17-04-12, 00:30
απλα bodybuilding και νηστεια δεν.....για μια βδομαδα ενταξει δεν θα πεσεις αλλα εγω που εκανα για μεγαλο χρονικο διαστημα για αποτοξινωση κινδυνευω με fat overdosing εδω και δυο μερες:green:

τωρα εξηγειται..για ποσο εκανες;

PEGY
17-04-12, 05:25
Να το πω απ την αρχή γιατί θα μου την πέσουν: Αυτά που θα πω αφορούν εμένα δλδ μια γυνή 25 ετών με ερασιτεχνική ενασχόληση με τη σωματοδόμηση μεν, φανατική με την άθληση κ εν γένει την ευεξία που προσφέρει αυτή κ η υγιεινή διατροφή και με ισορροπημένη σύσταση σώματος. Άρα για άντρα που ασχολείται αποκλειστικά με το bodybuilding κ σαν βασικό στοχο έχει τους μυες αυτα που θα πώ παρακάτω δεν ισχύουν! (ναι, η αλήθεια είναι πως απ την προηγούμενη φορά που ασχολήθηκα με το συγκεκριμένο τοπικ λίγακι τσιτώθηκα)


Μετά από 49 μέρες νηστείας (απ την καθαρά Δευτερα μέχρι το Πάσχα τόσες είναι) αισθάνομαι υπέροχα κ τί εννοώ : Έκανα μια αλλαγή, πειραματίστηκα, αποτοξινώθηκα θαρρώ, έχασα κάποια κιλά, έφαγα με όρεξη την Κυριακή και μετά από τόσο καιρό που είχα ρίξει το βάρος στην αερόβια αισθάνομαι πρωτάκι στην προπόνηση μου με βάρη αλλά και στην διατροφή μου και είμαι όλο όρεξη να ξεκινήσω!

Εν ολίγοις δεν έπαθα κ τίποτα καταστροφικό ή μη αναστρέψιμο;)

vaggan
17-04-12, 08:22
τωρα εξηγειται..για ποσο εκανες;οσο και η πεγκυ πανω κατω

PEGY
17-04-12, 22:06
Vaggan, η προπόνησή σου πως ήταν την περίοδο της νηστείας;
Ίσως να έφταιγε αυτό...

vaggan
17-04-12, 22:17
προσπαθουσα να εχω θετικη ψυχολογια και παντα τα εδινα ολα αλλα δεν τα καταφερα :toast:ενταξει ισως σε αλλο οργανισμο η νηστεια να του ταιριαζει καλυτερα εγω απλα μιλαω για εμενα:welcome:

Galthazar
18-04-12, 00:07
οσο και η πεγκυ πανω κατω

μεγαλο διαστημα και δυσκολα μπορει καποιος να συνδυασει πολυ βαριες προπονησεις με νηστεια για τοσο καιρο...

PEGY
18-04-12, 08:17
προσπαθουσα να εχω θετικη ψυχολογια και παντα τα εδινα ολα αλλα δεν τα καταφερα :toast:ενταξει ισως σε αλλο οργανισμο η νηστεια να του ταιριαζει καλυτερα εγω απλα μιλαω για εμενα:welcome:


μεγαλο διαστημα και δυσκολα μπορει καποιος να συνδυασει πολυ βαριες προπονησεις με νηστεια για τοσο καιρο...

Εκεί ήθελα να καταλήξω κ εγώ! Νηστεία με σκληρή προπόνηση δύσκολα συνδιάζονται. Πάντα μολις ξεκινάω νηστεία αλλάζω κ το πλάνο της προπόνησης. Μόνον 2-3 φορές βάρη μειωμένη ώρα προπόνησης κ το βάρος πέφτει στην αερόβια για πολλούς λόγους.
Το πρακτικό γιατί αφενός είναι πιο ευγενής μορφή προπόνησης συγκριτικά
με τα βάρη τα οποία αν δεν συνδιαστούν με σωστή προ κ μετα προπονητική διατροφή οδηγούν σε σίγουρο καννιβαλισμό των μυών και κατά συνέπεια μειωμένη ενέργεια κ τελικά αδυναμία.
Αφετέρου οι υδατάνθρακες είναι ανεβασμένοι σε περίοδο νηστείας οπότε με την αερόβια φέρνεις μια ισορροπία.
Εκτός από το πρακτικό, σε μένα είναι και θέμα διάθεσης. Έχω παρατηρήσει πως από Μάρτιο κ μετά ζητάω πιο πολύ το τρέξιμο κ το ποδήλατο σε αντίθεση με τον χειμώνα που μ άρέσει να κλείνομαι στο δωμάτιο κ να κάνω εκεί την προπόνησή μου.;)

Andreas C.
18-04-12, 10:23
καθολου.αλλαξε η συσταση του σωματος ελαφρυτερος μεν αλλα πιο λιπωδης πτωση σε δυναμη,σε αντοχη σε ολους τους τομεις.αλλα ρε παιδι μου τι σου ειναι η ζωικη πρωτεινη δυο μερες πλακωθηκα στα αρνια και στα κοκορετσια και αμεσως το σωμα εδιξε πιο γεματο μυικα. σαν το ζωο τιποτα.και αυτοι που λενε οτι δεν εχουν δει διαφορες στη σωματικη συσταση με την νηστεια μαλλον ειναι στο επιπεδο newbie

Φίλε vaggan το βίωσα και εγώ αυτό που λες και έκανα μονο μια εβδομάδα νηστεία και πήγα γυμναστήριο μόνο μια μέρα! Πραγματικά σε συγχαίρω που άντεξες τόσες μέρες:clap::clap:

xgiwrgos
18-04-12, 12:27
Η γνώμη μου είναι όπως είπε και η Πέγκυ δεν ειναι κάτι το μη αναστρέψιμο ή καταστροφικό, απλώς εάν ξεκινήσεις νηστεία καλό θα ήταν να διαμορφώσεις το προφίλ της προπόνησής σου σε κάτι πιο "ελαφρύ" όπως ελάττωση της γυμναστικής με βάρη και αύξηση της αερόβιας (βέβαια όσο μπορούμε λόγο της περιορισμένης ενέργειας από την νυστεία)..

panagiotiss
23-03-13, 20:39
Ωραία tips για διατροφή στην νηστεία !

PEGY
05-04-13, 17:21
πονεμένο θέμα ....αλλά ωραίο ;)

vaggan
30-04-13, 14:24
εγω παντως θεωρω πως ο θεσμος της νηστειας ειναι ο αγωνας που καταβαλλεις για να αντισταθεις στην ικανοποιηση που σου προσφερει η γευση και οχι να στερηθεις θρεπτικα συστατικα!καταρχην το φαγητο δεν ειναι αμαρτια αν το κανεις για λογους αποτοξινωσης εχει καλως αν και αυτο μπορεις να το κανεις οποιαδηποτε βδομαδα και οχι την μεγαλη βδομαδα..παντως γενικα η εννοια της νηστειας ειναι η στερηση της πασης φυσεως απολαυσης και στο φαγητο ειναι η ολιγοφαγια και οχι απαραιτητα τα νηστισιμα και σας ρωταω εγω σαν βαγγελης ποιος κανει νηστεια?αυτος που τρωει μια κατσαρολα φασολαδα και δυο καρβελια ψωμι η αυτος που ολη μερα θα ειναι εγκρατης και θα φαει δυο χοιρινα καλαμακια?επισης ο χορτοφαγος απο την στιγμη που απολαμβανει τα χορταρικα θα πρεπει να το γυρισει στην κρεατοφαγια και ουτε καθεξης ολα εχουν να κανουν με την εγκρατεια και την στερηση της απολαυσης και οχι με το φαγητο

liveris
30-04-13, 14:55
καταρχην το φαγητο δεν ειναι αμαρτια αν το κανεις για λογους αποτοξινωσης εχει καλως αν και αυτο μπορεις να το κανεις οποιαδηποτε βδομαδα και οχι την μεγαλη βδομαδα..παντως γενικα η εννοια της νηστειας ειναι η στερηση της πασης φυσεως απολαυσης και στο φαγητο ειναι η ολιγοφαγια και οχι απαραιτητα τα νηστισιμα και σας ρωταω εγω σαν βαγγελης ποιος κανει νηστεια?αυτος που τρωει μια κατσαρολα φασολαδα και δυο καρβελια ψωμι η αυτος που ολη μερα θα ειναι εγκρατης και θα φαει δυο χοιρινα καλαμακια?επισης ο χορτοφαγος απο την στιγμη που απολαμβανει τα χορταρικα θα πρεπει να το γυρισει στην κρεατοφαγια και ουτε καθεξης ολα εχουν να κανουν με την εγκρατεια και την στερηση της απολαυσης και οχι με το φαγητο

βαγγελη δεν ειναι ετσι..
νηστεια ειναι η αποχη απο συγκεκριμενα ειδη τροφιμων κ οπως ειπες να τρωμε μικρες ποσοτητες απο τα επιτρεπομενα ομως τροφιμα..επισης να απεχουμε απο αμαρτιες κτλ κτλ..συμφωνα παντα με την εκλησια..
αν ο καθενας θελει να εφαρμοσει την νηστεια συμφωνα με τις αδυναμιες του τρωγωντας σουβλακι η πινοντας πρωτεινη οκ παντως αυτο δεν ειναι νηστεια..:welcome:

vaggan
30-04-13, 15:57
βαγγελη δεν ειναι ετσι..
νηστεια ειναι η αποχη απο συγκεκριμενα ειδη τροφιμων κ οπως ειπες να τρωμε μικρες ποσοτητες απο τα επιτρεπομενα ομως τροφιμα..επισης να απεχουμε απο αμαρτιες κτλ κτλ..συμφωνα παντα με την εκλησια..
αν ο καθενας θελει να εφαρμοσει την νηστεια συμφωνα με τις αδυναμιες του τρωγωντας σουβλακι η πινοντας πρωτεινη οκ παντως αυτο δεν ειναι νηστεια..:welcome:και η εκκλησια δεν εχει το αλαθητο γιατι δηλαδη το χταποδι δεν εχει ψυχη??η μηπως τους ειπε πουθενα ο χριστος φατε χταποδι και καλαμαρακια και τα αλλα αφηστε τα τεσπα αυτα ολα ειναι οι λανθασμενες αποψεις της εκλησιας:welcome:

GodSlayer
30-04-13, 16:02
και η εκκλησια δεν εχει το αλαθητο γιατι δηλαδη το χταποδι δεν εχει ψυχη??η μηπως τους ειπε πουθενα ο χριστος φατε χταποδι και καλαμαρακια και τα αλλα αφηστε τα τεσπα αυτα ολα ειναι οι λανθασμενες αποψεις της εκλησιας:welcome:

φιλε μου δεν θεωρω πως πρεπει να υπεισελθουμε σε θεολογικη συζητηση σε ενα φορουμ για γυμναστικη. Αλλα μια συντομη απαντηση θα σου δωσω. Η εκκλησια δεν ισχυριζεται τιποτα, μεταφερει απλως τον θειο λογο. το χταποδι οπως και ΟΛΟΙ οι εμβιοι οργανισμοι πλην του ανθρωπου ειναι αψυχοι.

liveris
30-04-13, 16:05
και η εκκλησια δεν εχει το αλαθητο γιατι δηλαδη το χταποδι δεν εχει ψυχη??η μηπως τους ειπε πουθενα ο χριστος φατε χταποδι και καλαμαρακια και τα αλλα αφηστε τα τεσπα αυτα ολα ειναι οι λανθασμενες αποψεις της εκλησιας:welcome:
γιαυτο λεω συμφωνα με την εκκλησια..απο κει κ περα ο καθενας κανει οτι θελει...

tasos2
30-04-13, 16:06
Mε τη στερηση εχει να κανει η νηστεια. Γι αυτο λεμε εμεινα νηστικος οταν δεν φαγαμε. Η επιλογη συγκεκριμενων τροφων για να νηστεψεις ειναι πραγμα ανουσιο. Αμα εγω τα σιχαινομαι τα κρεατα και τρελαινομαι για οσπρια τοτε τι θυσια κανω?

vaggan
30-04-13, 16:15
Mε τη στερηση εχει να κανει η νηστεια. Γι αυτο λεμε εμεινα νηστικος οταν δεν φαγαμε. Η επιλογη συγκεκριμενων τροφων για να νηστεψεις ειναι πραγμα ανουσιο. Αμα εγω τα σιχαινομαι τα κρεατα και τρελαινομαι για οσπρια τοτε τι θυσια κανω?thats right τασος γιαυτο και πιο πανω ειπα οτι νηστεια καλλιστα μπορεις να κανεις τρωγοντας κρεας σε μικρη ποσοτητα και οχι να πλακωνεις τα κατα την εκκλησια νηστισιμα οπως ενας φιλος μου δεν θα το ξεχασω μπαινει μεσα στο σουβλατζιδικο και λεει θελω 4 ντοματα πατατα κρεμυδι πιτα κρεας μην βαλεις νηστευω:rolf::rolf::rolf::rolf:

koukoutsaki
30-04-13, 16:16
Φίλε vaggan το βίωσα και εγώ αυτό που λες και έκανα μονο μια εβδομάδα νηστεία και πήγα γυμναστήριο μόνο μια μέρα! Πραγματικά σε συγχαίρω που άντεξες τόσες μέρες:clap::clap:



Εγω πάντως δε την παλεύω μια για αεροβιο ,βλεπω αστερακια

Και είμαστε ακόμα στη μεγάλη Τρίτη.

vaggan
30-04-13, 16:24
για να τελειωνουμε απο την στιγμη που θες να νηστεψεις μεινε μακρυα απο τα βαρη αυτη την βδομαδα και τα συμπληρωματα..αυτος ειναι ορισμος για την νηστεια απαρνησου αυτο που ορεγεσαι και απολαμβανεις:welcome:

vaggan
30-04-13, 16:32
Φίλε vaggan το βίωσα και εγώ αυτό που λες και έκανα μονο μια εβδομάδα νηστεία και πήγα γυμναστήριο μόνο μια μέρα! Πραγματικά σε συγχαίρω που άντεξες τόσες μέρες:clap::clap:να εισαι σιγουρος οτι δεν θα το ξανακανω στην ζωη μου για λογους αποτοξινωσης το εκανα και εγινα σωματικα ρακος:welcome:

GodSlayer
30-04-13, 16:36
για να τελειωνουμε απο την στιγμη που θες να νηστεψεις μεινε μακρυα απο τα βαρη αυτη την βδομαδα και τα συμπληρωματα..αυτος ειναι ορισμος για την νηστεια απαρνησου αυτο που ορεγεσαι και απολαμβανεις:welcome:

αυτη ειναι μια διαστρεβλωμενη αποψη περι νηστειας! νηστεια δεν συνεπαγεται αυτοκαταστροφη

tasos2
30-04-13, 16:39
για να τελειωνουμε απο την στιγμη που θες να νηστεψεις μεινε μακρυα απο τα βαρη αυτη την βδομαδα και τα συμπληρωματα..αυτος ειναι ορισμος για την νηστεια απαρνησου αυτο που ορεγεσαι και απολαμβανεις:welcome:

Χαχαχα! Σωστος αφου γουσταρουμε τα βαρη τοτε πρεπει να τα στερηθουμε αλλιως τι νηστεια κανουμε

koukoutsaki
30-04-13, 16:49
Βρε παιδια ....συγνώμη κιόλας.... Ενα σωρό πράγματα γουστάρουμε τι ακριβώς δηλαδη να στερηθουμε πια? νομίζω αυτο με τα βάρη που λέτε ειναι λίγο ακραίο... Αποψη μου βέβαια

GodSlayer
30-04-13, 17:03
Βρε παιδια ....συγνώμη κιόλας.... Ενα σωρό πράγματα γουστάρουμε τι ακριβώς δηλαδη να στερηθουμε πια? νομίζω αυτο με τα βάρη που λέτε ειναι λίγο ακραίο... Αποψη μου βέβαια

το ειπε αστειζομενος ο συμφορουμιτης 8-)

vaggan
30-04-13, 19:15
αυτη ειναι μια διαστρεβλωμενη αποψη περι νηστειας! νηστεια δεν συνεπαγεται αυτοκαταστροφηαυτοκαταστροφη να μεινεις μια βδομαδα μακρυα απο βαρη και συμπληρωματα?μηπως εισαι λιγο υπερβολικος??τεσπα αποψεις ειναι αυτες:welcome:

vaggan
30-04-13, 19:19
Βρε παιδια ....συγνώμη κιόλας.... Ενα σωρό πράγματα γουστάρουμε τι ακριβώς δηλαδη να στερηθουμε πια? νομίζω αυτο με τα βάρη που λέτε ειναι λίγο ακραίο... Αποψη μου βέβαιαποτο τσιγαρο σεξ βαρη τα παντα γενικα οτιδηποτε απολαμβανεις και αν εισαι χορτοφαγος ειπαμε το γυρνας σε εγκρατη κρεατοφαγια

tasos2
30-04-13, 19:32
Εγω απολαμβανω το κατουρημα οταν τα κραταω πολλη ωρα οποτε θα το κοψω μεχρι την Κυριακη του Πασχα :P

vaggan
30-04-13, 19:42
Εγω απολαμβανω το κατουρημα οταν τα κραταω πολλη ωρα οποτε θα το κοψω μεχρι την Κυριακη του Πασχα :Pεπιβαλλεται:rolf::rolf::rolf:

Jumaru
30-04-13, 19:54
Ένα κομμάτι από το άρθρο (http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=3466) για τα μανιτάρια

"Όταν συνδυαστούν οι φυτικές 'ελλιπείς' πρωτεΐνες με τον κατάλληλο τρόπο, τότε παρέχεται στον οργανισμό μια πλήρης και υψηλής βιολογικής αξίας πρωτεΐνη. Τα μανιτάρια λοιπόν είναι πλούσια σε λυσίνη, ένα αμινοξύ που λείπει από τα δημητριακά. Ετσι συνδυάζοντας το ρύζι με μανιτάρια ή τα μακαρόνια με αυτά έχουμε ένα πιάτο με μεγάλη πρωτεϊνική αξία."

warrior s
30-04-13, 20:38
Εγώ μόλις αγόρασα 1 κιλό ολόφρεσκια γύρη :bowdown: :thumbup: :bbbiceps: :bbbiceps:
Τίγκα στην πρωτείνη και στις βιταμίνες και νηστίσιμη. Ελπίζω να φτάσει μέχρι το σάβατο
Πήρα και μισό κιλό λιναρόσπορο. Θα τον αλέσω και θα γίνει jet :bbbiceps:

TAKI BOY
30-04-13, 20:39
Να κάνω και εγώ μία ερώτηση σχετικά με την νηστεία, μην ανοίγω άλλο θέμα. Προσωπικά θα νηστέψω 10 ημέρες από κρέας, γάλα, αυγά και με την ευκαιρία θα κάνω και αποχή από βάρη και αερόβιο. Τι ποσότητα πρωτεΐνης θα πρέπει να παίρνω από τροφές ημερησίως, μιας που δεν θα παίρνω ούτε whey?

warrior s
30-04-13, 20:45
Κοίτα να δείς φίλε γιατί και εγώ πάνω κάτω το ίδιο θα κάνω...
Επειδή δε θα αθλείσαι αυτές τις μέρες πιστευω ότι με 1γρ πρωτείνη ανα κιλό βάρος θα είσαι εντάξει.
Εγώ τουλάχιστον αυτό θα κάνω :bbbiceps:

TAKI BOY
30-04-13, 21:08
Ευχαριστώ καλό Πάσχα.

s0k0s
30-04-13, 22:11
Δεν τρολλαρω αλλα αφου υπαρχει κ αυτο το θεμα παρτε κ' εδω :green:

65738

koukoutsaki
30-04-13, 23:05
:rolf::rolf::rolf:

DENNISGR
03-07-13, 15:36
Σογια τρωω εγω ... κανω μερικους συνδιασμους και γινεται νοστιμοτατο

texas
01-04-15, 20:40
Καλησπερα !! Θα ηθελα να προτείνεται ενναλακτικες λυσεις φαγητου που μπορουν να χρησιμοποιοιθουν εν περιοδο νηστειας δλδ απουσιας κρεατος. ;)

Κυριως Post meals διοτι δεν παλευεται η κατασταση.. Ευχαριστώ εκ των πρωτερων!! :green:

SOLID
01-04-15, 21:17
Aκου εδω τον μονιμως σε νηστεια :green:.
Οσπρια (ΟΛΑ απο ρεβυθια μεχρι σογια) σε συνδυσμο με ζυμαρικα ολικης η σκληρου σιταριου,μαυρο ρυζι (κλασεις ανωτερο απο το καστανο,οχι οτι και το καστανο ειναι κακη επιλογη βεβαια) η σε συνδυασμο με κεχρι,κινοα,σοργκουμ,αμαρανθο,φαγοπυρο.Κινοα,φαγοπυρο,αμαρανθος εχουν πολυ καλη ποσοτητα σε απαραιτητα αμινοξεα για ψευδοδημητριακα.Η σογια απο μονη της σου λυνει τα χερια απο θεμα αμινοξεων,αλλα οπως και να χει θες και υδατανθρακα.

Το τοφου παλι απο σογια ειναι εξαιρετικα ευπεπτο και πολλες φορες ειναι το μεταπροπονητικο μου μαζι με πατατα βραστη η ζυμαρικο.
Σποροι και ξηροι καρποι παλι ειναι πλουσιοι σε πρωτεινη αλλα ειναι και πλουσιοι σε λιπαρα (καλα στην πλειοψηφια) αλλα για μεταπροπονητικο δεν ειναι η καλυτερη επιλογη παρα μονο κατα την διαρκεια της μερας για να συμπληρωσεις συνολικη πρωτεινη και οχι μονο.

Αρα μεινε σε οσπρια,δημητριακα σε συνδυσμο,και προιοντα απο σογια,απο προιοντα σογιας προτιμησε ροφημα σογιας,τα ιδια τα φασολια,το τοφου,και ΑΝ βρεις natto (πολυ πλουσιο σε βιταμινη Κ2 και ωφελιμα βακτηρια),και tempeh.
Mε αρκετα απο αυτα δεν εχεις να φοβασαι τιποτα.

texas
01-04-15, 21:22
Ειμαι ιδιαιτερα χαρουμενος που μετα απο περιπου 30' παιδια δωσατε τοσες απαντησεις, ωστοσο προσωπικα πιστευω πως η θρησκεια δεν εχει θεση σε αυτη την συζητηση. Δεν περιμενω να μου πειτε ποια ειναι η αποψη σας επανω σε αυτο το θεμα αλλα να μου προτεινετε τροφες πλουσιες σε πρωτεινη απουσια κρεατος. ;) . Προσωπικα νηστευω απο καθαρα δευτερα και οπως λεει αι η PEGY δεν ηρθε και το τελος του κοσμου..απλα το γυρισα περισσοτερα σε Calisthenics δλδ ασκησεις με βαρος του σωματος. Μην δραματοπειται τα πραγματα τοσο πολυ

SOLID
01-04-15, 22:11
Αδερφε ο καθενας κανει οτι θελει ειτε εχει να κανει η διατροφη σε σχεση με τα θρησκευτικα του πιστευω η γενικα οτι θελει στην διατροφη του.Το σιγουρο ειναι πως δεν ερχεται το τελος του κοσμου και των gains αν δεν φας κρεας.Χαιρομαι που βοηθησα.