PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή Ximerakis



Ximerakis
19-03-11, 15:17
Είμαι 16 χρόνων και τον Οκτώβρη ξεκίνησα Γυμναστηριο.
Είμαι 1,83-1,84 ύψος και 82-83 κιλά βάρος.
Πρίν καμιά βδομάδα αποφάσισα να πάρω μία πρωτείνη Whey για να δω αν θα με βοηθήσει.
Για την ηλικία μου έχω ικανοποιητική μυική μάζα αλλα δυστηχώς δεν μπορώ να σας αναφέρω ποσοστά γιατί δεν τα ξέρω.
Ο στόχος μου είναι να φανούν κοιλιακοί και κυριως το χαρακτηριστικό V που βρίσκεται στους κατω κοιλιακούς.

ΔΙΑΤΡΟΦΗ

Πρωινό 7.45
- 1 scoop whey
- 1/2 ποτήρι γάλα 2%
- 2 1/2 scoop Quaker

Μεσημεριανό 2.45
-Ότι είναι μαγειρεμένο (χωρίς ψώμι,σάλτσες,λύποι και εκτός τροφές όπως μακαρόνια και ρύζι)(συνήθως βρίσκω κάτι πρωτεινούχο)
- 1 καφέ σκέτο με γάλα

Απογευματινό (πριν την προπόνηση)
- 1 Φρούτο

Βραδινό (μεταπροπονητικό)

- 1 ποτήρι γάλα 2%
- 1 scoop whey
- 1-2 Φρούτα ή 1 μικρή σαλάτα

ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ

4-5 φορες την βδομάδα αερόβια 40-45 λεπτά συνήθως
3-4 φορές την βδομάδα βάροι.






ΕΡΩΤΗΣΗ

Είναι εφικτός ο στόχος μου? Τι πρέπει να αλλαξω?

Varta
19-03-11, 15:36
Είμαι 16 χρόνων και τον Οκτώβρη ξεκίνησα Γυμναστηριο.
Είμαι 1,83-1,84 ύψος και 82-83 κιλά βάρος.
Πρίν καμιά βδομάδα αποφάσισα να πάρω μία πρωτείνη Whey για να δω αν θα με βοηθήσει.
Για την ηλικία μου έχω ικανοποιητική μυική μάζα αλλα δυστηχώς δεν μπορώ να σας αναφέρω ποσοστά γιατί δεν τα ξέρω.
Ο στόχος μου είναι να φανούν κοιλιακοί και κυριως το χαρακτηριστικό V που βρίσκεται στους κατω κοιλιακούς.

ΔΙΑΤΡΟΦΗ

Πρωινό 7.45
- 1 scoop whey
- 1/2 ποτήρι γάλα 2%
- 2 1/2 scoop Quaker

Μεσημεριανό 2.45
-Ότι είναι μαγειρεμένο (χωρίς ψώμι,σάλτσες,λύποι και εκτός τροφές όπως μακαρόνια και ρύζι)(συνήθως βρίσκω κάτι πρωτεινούχο)
- 1 καφέ σκέτο με γάλα

Απογευματινό (πριν την προπόνηση)
- 1 Φρούτο

Βραδινό (μεταπροπονητικό)

- 1 ποτήρι γάλα 2%
- 1 scoop whey
- 1-2 Φρούτα ή 1 μικρή σαλάτα

ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ

4-5 φορες την βδομάδα αερόβια 40-45 λεπτά συνήθως
3-4 φορές την βδομάδα βάροι.






ΕΡΩΤΗΣΗ

Είναι εφικτός ο στόχος μου? Τι πρέπει να αλλαξω?

ελεος φτιαξε νεο thread

Ximerakis
19-03-11, 19:49
Είμαι 16 χρόνων και τον Οκτώβρη ξεκίνησα Γυμναστηριο.
Είμαι 1,83-1,84 ύψος και 82-83 κιλά βάρος.
Πρίν καμιά βδομάδα αποφάσισα να πάρω μία πρωτείνη Whey για να δω αν θα με βοηθήσει.
Για την ηλικία μου έχω ικανοποιητική μυική μάζα αλλα δυστηχώς δεν μπορώ να σας αναφέρω ποσοστά γιατί δεν τα ξέρω.
Ο στόχος μου είναι να φανούν κοιλιακοί και κυριως το χαρακτηριστικό V που βρίσκεται στους κατω κοιλιακούς.

ΔΙΑΤΡΟΦΗ

Πρωινό 7.45
- 1 scoop whey
- 1/2 ποτήρι γάλα 2%
- 2 1/2 scoop Quaker

Μεσημεριανό 2.45
-Ότι είναι μαγειρεμένο (χωρίς ψώμι,σάλτσες,λύποι και εκτός τροφές όπως μακαρόνια και ρύζι)(συνήθως βρίσκω κάτι πρωτεινούχο)
- 1 καφέ σκέτο με γάλα

Απογευματινό (πριν την προπόνηση)
- 1 Φρούτο

Βραδινό (μεταπροπονητικό)

- 1 ποτήρι γάλα 2%
- 1 scoop whey
- 1-2 Φρούτα ή 1 μικρή σαλάτα

ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ

4-5 φορες την βδομάδα αερόβια 40-45 λεπτά συνήθως
3-4 φορές την βδομάδα βάροι.






ΕΡΩΤΗΣΗ

Είναι εφικτός ο στόχος μου? Τι πρέπει να αλλαξω?

Titanium
19-03-11, 19:57
Αν δεν ξερουμε τι ποσοστό λίπους εχεις και σε τι κατάσταση βρισκεσε δεν μπορούμε να σου πουμε κατι....:unsure:

Ximerakis
19-03-11, 20:11
Πως μπορώ να το μάθω αυτό? Συγνώμη αλλα είμαι λίγο άσχετος..

Titanium
19-03-11, 20:24
Πως μπορώ να το μάθω αυτό? Συγνώμη αλλα είμαι λίγο άσχετος..

Πρεπει να κανεις λιπομετριση αλλα αν θες μπορεις να βαλεις καμια φοτο να δουμε σε τι κατασταση ειναι το σωμα σου....Γιατι για να φανουν οι κιλιακοι θελει πολυ δουλια και πολυ χαμηλο ποσοστο λιπους....;)

Pavlos17
19-03-11, 20:28
την διατροφη διατροφολογος στην εβγαλε?

Ximerakis
20-03-11, 01:30
Δεν μου την έβγαλε διατροφολόγος. μόνος μου. φωτογραφία θα βαλω αυριο...

Ximerakis
20-03-11, 14:50
ανεβασα μια φωτο με το σωμα μου ως φωτογραφια προφιλ... τωρα θα μπορουσε να με βοηθησει καποιος??? ευχαριστω προκαταβολικα!

Titanium
20-03-11, 15:09
Απο την φοτο αν και δεν φενετε και πολυ καλα φενετε οτι εχεις αρκετο λιπος πανω σου και οχι και τοσο δουλεμενους κοιλιακους οποτε θα αργισεις λιγο να δεις το αποτελεσμα που θες..Αλλα αν ακολουθήσεις πιστα την διατροφη σου και προπονισε σκληρα μπορεις να πετύχεις τον στόχο σου....Κανε κοιλιακούς με βάρη για να αναπτυχθούν περισσότερω και να φανούν πιο γρήγορα:toast:

Ximerakis
20-03-11, 17:01
Εμένα ο στόχος μου είναι μέχρι τον Αύγουστο να έχω δει μια σημαντική μεταβολή στην κοιλιακή περιοχή. Αν παρατήρησες στην φωτογραφία φαίνονται οι 2 πάνω κοιλιακοί αλλά εμένα ο στόχος μου είναι οι κάτω. Μήπως πρέπει να αρχίσω να κάνω ασκήσεις κάτω κοιλιακών ή το ίδιο κάνει ότι κοιλιακούς κι αν κάνω?

Pavlos17
20-03-11, 17:04
Εμένα ο στόχος μου είναι μέχρι τον Αύγουστο να έχω δει μια σημαντική μεταβολή στην κοιλιακή περιοχή. Αν παρατήρησες στην φωτογραφία φαίνονται οι 2 πάνω κοιλιακοί αλλά εμένα ο στόχος μου είναι οι κάτω. Μήπως πρέπει να αρχίσω να κάνω ασκήσεις κάτω κοιλιακών ή το ίδιο κάνει ότι κοιλιακούς κι αν κάνω?

διαιτα,υπομονη,και αεροβια ειναι οι φιλοι σου. διαβασε καλα στο φορουμ καποιες διαιτες να παρεις ιδεα για το πως γινεται,βαλε στο προγραμμα σου την αεροβια,οι κοιλιακοι δεν θα φανουν οσο και να τους γυμνασεις αν δεν ριξεις το λιπος.

Titanium
20-03-11, 17:05
Εμένα ο στόχος μου είναι μέχρι τον Αύγουστο να έχω δει μια σημαντική μεταβολή στην κοιλιακή περιοχή. Αν παρατήρησες στην φωτογραφία φαίνονται οι 2 πάνω κοιλιακοί αλλά εμένα ο στόχος μου είναι οι κάτω. Μήπως πρέπει να αρχίσω να κάνω ασκήσεις κάτω κοιλιακών ή το ίδιο κάνει ότι κοιλιακούς κι αν κάνω?

Οχι δεν ειναι ολες οι ασκησεις ιδιες...Αλες ειναι για κατω και αλες για πανω....Μεχρη τον αυγουστο παντος εχεις αρκετο καιρο μπροστα σου και αν εισαι αυστηρος με την διατροφη σου και την προπονηση μπορεις να δεις μεγαλη βελτιοση...;)

Ximerakis
20-03-11, 19:15
οκ... ευχαριστώ πολύ!

NASSER
21-03-11, 11:49
Ποσο καιρό κανεις αυτη τη διατροφή?

Ximerakis
23-03-11, 01:10
Είμαι 16 χρόνων και τον Οκτώβρη ξεκίνησα Γυμναστηριο.
Είμαι 1,83-1,84 ύψος και 82-83 κιλά βάρος.
Πρίν καμιά βδομάδα αποφάσισα να πάρω μία πρωτείνη Whey για να δω αν θα με βοηθήσει.
Για την ηλικία μου έχω ικανοποιητική μυική μάζα αλλα δυστηχώς δεν μπορώ να σας αναφέρω ποσοστά γιατί δεν τα ξέρω. Αλλά μπορείτε να δείτε την Φωτογραφία μου στο προφίλ μου.
Ο στόχος μου είναι να φανούν κοιλιακοί και κυριως το χαρακτηριστικό V που βρίσκεται στους κατω κοιλιακούς.
Γενικότερα το είδωλο μου σε επίπεδο σωματότυπου είναι ο Scott Herman αν και ξέρω ότι θέλει τρελή προπόνηση για να γίνω έτσι. Αλλά anyway...

ΔΙΑΤΡΟΦΗ

Πρωινό 7.45
- 1 scoop whey
- 1/2 ποτήρι γάλα 2%
- 2 1/2 scoop Quaker

Μεσημεριανό 2.45
-Ότι είναι μαγειρεμένο (χωρίς ψώμι,σάλτσες,λύποι και εκτός τροφές όπως μακαρόνια και ρύζι)(συνήθως βρίσκω κάτι πρωτεινούχο)
- 1 καφέ σκέτο με γάλα

Απογευματινό (πριν την προπόνηση)
- 1 Φρούτο

Βραδινό (μεταπροπονητικό)

- 1 ποτήρι γάλα 2%
- 1 scoop whey
- 1-2 Φρούτα ή 1 μικρή σαλάτα

ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ

4-5 φορες την βδομάδα αερόβια 40-45 λεπτά συνήθως
3-4 φορές την βδομάδα βάροι.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
- Ξέρω ότι δεν πρόκειτε να γίνω Herman αλλά πιστεύεται ότι μπορώ μέχρι τα μέσα του καλοκαιριού να φανούν οι κοιλιακοί σε καλή κατάσταση?
- Τι να αλλάξω για γρηγορότερα αποτέσματα ?
- Πόσες φορές την βδομάδα να κάνω κοιλιακούς?
- Ισχύει το ότι δεν πρέπει να τρώω φρούτα λόγο φρουκτόζης?
- Κάνει να τρώω όσπρια?

Αυτά... Θα παρακαλούσα να απαντήσει κάποιος που να ξέρει 100% την σωστή απάντηση.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας (Έχω ανοίξει ξανά αυτό το θέμα αλλά δεν τα έγραφα τόσο αναλυτικά και γι`αυτό δεν πήρα και τις κατάλληλες απαντήσεις)Ευχαριστώ και πάλι!!!

Ximerakis
23-03-11, 23:18
Είμαι 16 χρόνων και τον Οκτώβρη ξεκίνησα Γυμναστηριο.
Είμαι 1,83-1,84 ύψος και 82-83 κιλά βάρος.
Πρίν καμιά βδομάδα αποφάσισα να πάρω μία πρωτείνη Whey για να δω αν θα με βοηθήσει.
Για την ηλικία μου έχω ικανοποιητική μυική μάζα αλλα δυστηχώς δεν μπορώ να σας αναφέρω ποσοστά γιατί δεν τα ξέρω. Αλλά μπορείτε να δείτε την Φωτογραφία μου στο προφίλ μου.
Ο στόχος μου είναι να φανούν κοιλιακοί και κυριως το χαρακτηριστικό V που βρίσκεται στους κατω κοιλιακούς.
Γενικότερα το είδωλο μου σε επίπεδο σωματότυπου είναι ο Scott Herman αν και ξέρω ότι θέλει τρελή προπόνηση για να γίνω έτσι. Αλλά anyway...

ΔΙΑΤΡΟΦΗ

Πρωινό 7.45
- 1 scoop whey
- 1/2 ποτήρι γάλα 2%
- 2 1/2 scoop Quaker

Μεσημεριανό 2.45
-Ότι είναι μαγειρεμένο (χωρίς ψώμι,σάλτσες,λύποι και εκτός τροφές όπως μακαρόνια και ρύζι)(συνήθως βρίσκω κάτι πρωτεινούχο)
- 1 καφέ σκέτο με γάλα

Απογευματινό (πριν την προπόνηση)
- 1 Φρούτο

Βραδινό (μεταπροπονητικό)

- 1 ποτήρι γάλα 2%
- 1 scoop whey
- 1-2 Φρούτα ή 1 μικρή σαλάτα

ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ

4-5 φορες την βδομάδα αερόβια 40-45 λεπτά συνήθως
3-4 φορές την βδομάδα βάροι.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
- Ξέρω ότι δεν πρόκειτε να γίνω Herman αλλά πιστεύεται ότι μπορώ μέχρι τα μέσα του καλοκαιριού να φανούν οι κοιλιακοί σε καλή κατάσταση?
- Τι να αλλάξω για γρηγορότερα αποτέσματα ?
- Πόσες φορές την βδομάδα να κάνω κοιλιακούς?
- Ισχύει το ότι δεν πρέπει να τρώω φρούτα λόγο φρουκτόζης?
- Κάνει να τρώω όσπρια?

Αυτά... Θα παρακαλούσα να απαντήσει κάποιος που να ξέρει 100% την σωστή απάντηση.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας (Έχω ανοίξει ξανά αυτό το θέμα αλλά δεν τα έγραφα τόσο αναλυτικά και γι`αυτό δεν πήρα και τις κατάλληλες απαντήσεις)Ευχαριστώ και πάλι!!!

Kaloutsikos
24-03-11, 00:12
Ρε παλίκαρε sorry κιόλας αλλά γιατί φτιάχνεις συνέχεια καινούρια θέματα?:unsure:

NASSER
24-03-11, 11:11
Μέχρι το καλοκαίρι, κάτι μπορεί να γίνει ;)
Για την ώρα μην αλλάξεις τιποτα. Στη συνέχεια βλέπουμε.
Κοιλιακούς μπορείς να κάνεις 2 φορές την εβδομάδα με ένταση και να είσαι καλιμένος.
Φρούτα 1-2 την ημέρα ειναι πολύ καλα. Οχι περισσότερα. Κατά προτίμηση στη γράμμωση, πράσινο μήλο.
Εννοείται πως μπορείς να τρως όσπρια. Δυο φορές την εβδομάδα ειναι πολύ καλή επιλογή.

Ximerakis
24-03-11, 18:56
Να `σαι καλά. Ευχαριστώ πολύ!



***Τα όμοια θέματα συγχωνεύτηκαν*** Mods Team***

Ximerakis
25-03-11, 23:29
Σε περίπτωση που κάποια μέρα υποκύψουμε στον πειρασμό και πιούμε κανένα κρασάκι παραπάνω ή σε περίπτωση που φάμε κάποια μέρα κάτι απαγορευμένο τέλος πάντων λόγο κάποιας ειδικής περίστασης. Τι πρέπει να κάνουμε μετά? Πως αντιμετωπίζουμε την κατάσταση???

pizzass
25-03-11, 23:39
lol χαλαρωσε ρε μαν δν χαθηκε κ ο κοσμος:rolf::rolf: απλα συνεχιζεις το προγραμμα σ γ μενα..αλλωστε ολοι (σχδν) εχουμε cheat meal στη διατροφη μασ;) ασε π καπου διαβασα οτι μια φορα τη βδομαδα βοηθαει και στο μεταβολισμο !

Ximerakis
25-03-11, 23:50
οκ απλα ρωτησα μπας και υπαρχει κανενασ τροπος περασει πιο ανωδινα αυτη η καταχρηση...

Kaloutsikos
26-03-11, 01:03
Σε περίπτωση που κάποια μέρα υποκύψουμε στον πειρασμό και πιούμε κανένα κρασάκι παραπάνω ή σε περίπτωση που φάμε κάποια μέρα κάτι απαγορευμένο τέλος πάντων λόγο κάποιας ειδικής περίστασης. Τι πρέπει να κάνουμε μετά? Πως αντιμετωπίζουμε την κατάσταση???

Για να ποιείς κανένα κρασάκι παραπάνω δεν πειράζει ρε, τώρα όσον αφορά το φαγητό να προσέξεις την ώρα που θα το φας, μην φας π.χ. παστίτσιο στις 11 το βράδυ, φάε βρόμικα με μέτρο αλλά και την κατάλληλη ώρα. :)

Spyros1993
26-03-11, 01:36
Ε ναι σωστά, μην προσπαθείς να μην φας τα μεσάνυχτα ένα παστίτσιο ή 2 πίτσες, αλλά οκ.
Μία - δύο παρασπονδίες δεν σου κάνουν τίποτα μέσα στην εβδόμαδα, άλλωστε ψιλοξεφεύγεις από την ρουτίνα.
Μην ανησυχείς.

PMalamas
31-03-11, 00:31
Πρεπει να ανεβεις τερχοντας ως την κορυφη του πιο κοντινου βουνου και να ζητησεις συγχωρεση φωναζοντας.. :P

Αστειευομαι ασφαλως και μητρελενεσαι..
Σε γενικες γραμες δεν ειναι καλο να πινουμε αλλα 1 το πολυ 2 κρασακια τη μερα κανουν πολυ καλο.. Εγω το τιμαω..
Οσο για το φαγητο πολοι προγραματιζουν 1-2 φορες την εβδομαδα να κανουν ενα cheat meal για να μπορεσουν πιο ευκολα να συνεχισουν ενα προγραμα διατροφης.

Θελει καλη αυτοσυγγρατηση για να μπορεσεις να μη το παρακανεις σε μερικες περιπτωσεις που μπορει εχεις μπροστα σου ενα τραπεζι στρομενο με φαγητα και ποτα.

jimmy007
31-03-11, 02:45
Σε γενικες γραμες δεν ειναι καλο να πινουμε αλλα 1 το πολυ 2 κρασακια τη μερα κανουν πολυ καλο.. Εγω το τιμαω..


Όταν τεκμηριωθεί επιστημονικά ένας βιοχημικός μηχανισμός με τον οποίο κάποιο συστατικό του κρασιού βοηθά την υγεία θα συμφωνήσω. Αλλά μόνο τότε... Αν γίνει αυτό ποτέ, που χλωμό το βλέπω..


lol χαλαρωσε ρε μαν δν χαθηκε κ ο κοσμος:rolf::rolf: απλα συνεχιζεις το προγραμμα σ γ μενα..αλλωστε ολοι (σχδν) εχουμε cheat meal στη διατροφη μασ;) ασε π καπου διαβασα οτι μια φορα τη βδομαδα βοηθαει και στο μεταβολισμο !

Γιατί βοηθάει το μεταβολισμό? Το έχω ξαναδιαβάσει σε άλλα posts.. Καμία εξήγηση από κάποιον?


Για να ποιείς κανένα κρασάκι παραπάνω δεν πειράζει ρε, τώρα όσον αφορά το φαγητό να προσέξεις την ώρα που θα το φας, μην φας π.χ. παστίτσιο στις 11 το βράδυ, φάε βρόμικα με μέτρο αλλά και την κατάλληλη ώρα. :)

Βασικά εγώ θα σου έλεγα να μην ξεφύγεις πολύ σε θερμίδες και εφόσον παίρνεις αρκετές πρωτείνες don't worry, είτε σε γράμμωση είτε σε όγκο..
Κατά τη γνώμη μου δεν έχει τόση πια σημασία η ώρα..

Manos1989
31-03-11, 03:48
Όταν τεκμηριωθεί επιστημονικά ένας βιοχημικός μηχανισμός με τον οποίο κάποιο συστατικό του κρασιού βοηθά την υγεία θα συμφωνήσω. Αλλά μόνο τότε... Αν γίνει αυτό ποτέ, που χλωμό το βλέπω..



Γιατί βοηθάει το μεταβολισμό? Το έχω ξαναδιαβάσει σε άλλα posts.. Καμία εξήγηση από κάποιον?



Βασικά εγώ θα σου έλεγα να μην ξεφύγεις πολύ σε θερμίδες και εφόσον παίρνεις αρκετές πρωτείνες don't worry, είτε σε γράμμωση είτε σε όγκο..
Κατά τη γνώμη μου δεν έχει τόση πια σημασία η ώρα..

Βασικά δε βοηθάει το cheat meal αυτό καθαυτό,απλά λογικά σε μια δίαιτα έχεις μειωμένους υδ/κες οπότε και πεσμένο μεταβολισμό με τον καιρό,οπότε με το cheat που σίγουρα θα μαμιέται στα carbs,δίνεις boost στον μεταβολισμό.
Προφανώς αυτά που σου λέω τα γνωρίζεις ήδη αλλά τα αναφέρω σαν ''λόγο'' που βοηθάει το cheat.
Eγώ τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι και νομίζω είναι σωστό:P

Kaloutsikos
31-03-11, 09:56
Βασικά εγώ θα σου έλεγα να μην ξεφύγεις πολύ σε θερμίδες και εφόσον παίρνεις αρκετές πρωτείνες don't worry, είτε σε γράμμωση είτε σε όγκο..
Κατά τη γνώμη μου δεν έχει τόση πια σημασία η ώρα..

Δεν μιλάω ρε συ να φάω να κάτσω μέχρι σκασμού, όλα με μέτρο!

Ανάλογα από το τι θα φας.
Αμα θα φας κοτοπουλάκι με ρύζι τότε δεν πειράζει η ώρα, άμα όμως πας να φας παστίτσιο που ανέφερα ποιο πάνω ε τότε δεν θα πας να το φας 12 το βράδυ!:toast:

Giannistzn
31-03-11, 10:57
Εμενα που δεν με εξιταρει ενα τραπεζι γεματο φαγητα (οτι και αν εχει μπορω να φαω κοτοπουλακι και ρυζακι μονο!), αλλα μια γωνιτσα γεματη γλυκα?? :shock:

Tα ατιμα ειναι το κατι αλλο.. Εχω αρχισει να αυτοχαστουκιζομαι για να τα αποφευγω :P

PMalamas
31-03-11, 11:11
Όταν τεκμηριωθεί επιστημονικά ένας βιοχημικός μηχανισμός με τον οποίο κάποιο συστατικό του κρασιού βοηθά την υγεία θα συμφωνήσω. Αλλά μόνο τότε... Αν γίνει αυτό ποτέ, που χλωμό το βλέπω..


Παρακολουθεις τοσο στενα τα επιστημονικα δρωμενα και πιστευεις οτι δε γινονται καθε χρονο μελετες πανω στο θεμα?;)

In addition, red wine appears particularly protective against advanced or aggressive cancers.Researchers in Seattle collected information about many factors that might influence the risk of prostate cancer in men between ages 40 and 64, including alcohol consumption. At first the results for alcohol consumption seemed similar to the findings of many earlier studies: There was no relationship between overall consumption and risk. But the scientists went one step further by evaluating each type of alcoholic beverage independently. Here the news was surprising—wine drinking was linked to a reduced risk of prostate cancer. And when white wine was compared with red, red had the most benefit. Even low amounts seemed to help, and for every additional glass of red wine per week, the relative risk declined by 6%.
Why red wine? Doctors don’t know. But much of the speculation focuses on chemicals—including various flavonoids and resveratrol—missing from other alcoholic beverages. These components have antioxidant properties, and some appear to counterbalance androgens, the male hormones that stimulate the prostate.
Many doctors are reluctant to recommend drinking alcohol for health, fearing that their patients might assume that if a little alcohol is good, a lot might be better. The Harvard Men’s Health Watch notes that men who enjoy alcohol and can drink in moderation and responsibly may benefit from a lower risk of heart attack, stroke, diabetes, and cardiac death.


Πηγη: health.harvard.edu:^^:

jimmy007
31-03-11, 20:02
Δεν μιλάω ρε συ να φάω να κάτσω μέχρι σκασμού, όλα με μέτρο!

Ανάλογα από το τι θα φας.
Αμα θα φας κοτοπουλάκι με ρύζι τότε δεν πειράζει η ώρα, άμα όμως πας να φας παστίτσιο που ανέφερα ποιο πάνω ε τότε δεν θα πας να το φας 12 το βράδυ!:toast:

Δεν συμφωνώ απόλυτα αλλά τέσπα.. Ο καθένας έχει τις απόψεις του περι διατροφής...


Παρακολουθεις τοσο στενα τα επιστημονικα δρωμενα και πιστευεις οτι δε γινονται καθε χρονο μελετες πανω στο θεμα?;)

In addition, red wine appears particularly protective against advanced or aggressive cancers.Researchers in Seattle collected information about many factors that might influence the risk of prostate cancer in men between ages 40 and 64, including alcohol consumption. At first the results for alcohol consumption seemed similar to the findings of many earlier studies: There was no relationship between overall consumption and risk. But the scientists went one step further by evaluating each type of alcoholic beverage independently. Here the news was surprising—wine drinking was linked to a reduced risk of prostate cancer. And when white wine was compared with red, red had the most benefit. Even low amounts seemed to help, and for every additional glass of red wine per week, the relative risk declined by 6%.
Why red wine? Doctors don’t know. But much of the speculation focuses on chemicals—including various flavonoids and resveratrol—missing from other alcoholic beverages. These components have antioxidant properties, and some appear to counterbalance androgens, the male hormones that stimulate the prostate.
Many doctors are reluctant to recommend drinking alcohol for health, fearing that their patients might assume that if a little alcohol is good, a lot might be better. The Harvard Men’s Health Watch notes that men who enjoy alcohol and can drink in moderation and responsibly may benefit from a lower risk of heart attack, stroke, diabetes, and cardiac death.


Πηγη: health.harvard.edu:^^:




Ας τα πάρουμε ένα ένα....


Researchers in Seattle collected information about many factors that might influence the risk of prostate cancer in men between ages 40 and 64.

Για να είναι αξιόπιστη μία έρευνα ως προς το συμπέρασμα στο οποίο οδηγεί σχετικά με ένα παράγοντα, πρέπει όλοι οι υπόλοιποι να παραμένουν αμετάβλητοι....


Here the news was surprising—wine drinking was linked to a reduced risk of prostate cancer. And when white wine was compared with red, red had the most benefit. Even low amounts seemed to help, and for every additional glass of red wine per week, the relative risk declined by 6%.

Αυτοί που έπιναν κόκκινο κρασί πιστεύεις ότι έκαναν την ίδια ακριβώς ζωή με αυτούς που δεν έπιναν? Γιατί δεν νομίζω ο μόνος παράγοντας που οδηγεί σε εμφάνιση καρκίνου του προστάτη να είναι το αλκοολ. Δεν παίζει ρόλο η διατροφή, η γυμναστική,η σεξουαλική ζωή και υγεία και πολλά άλλα?
Νομίζω μάλιστα στον καρκίνο του προστάτη έχουν γίνει μελέτες που συμπεραίνουν ότι μπορεί να υπάρχει κληρονομική συσχέτιση....


Why red wine? Doctors don’t know.
The Harvard Men’s Health Watch notes that men who enjoy alcohol and can drink in moderation and responsibly may benefit from a lower risk of heart attack, stroke, diabetes, and cardiac death.


Εγώ νομίζω ότι αυτοί οι άντρες κάνουν γενικά καλύτερη ζωή και σε αυτό οφείλεται η διαφορά των αποτελεσμάτων...

PMalamas
31-03-11, 20:15
Δεν συμφωνώ απόλυτα αλλά τέσπα.. Ο καθένας έχει τις απόψεις του περι διατροφής...



Ας τα πάρουμε ένα ένα....



Για να είναι αξιόπιστη μία έρευνα ως προς το συμπέρασμα στο οποίο οδηγεί σχετικά με ένα παράγοντα, πρέπει όλοι οι υπόλοιποι να παραμένουν αμετάβλητοι....

Εδω λεει οτι οι ερευνητες συνελεξαν πολλους παραγοντες που μπορει να επηρεαζουν τον προστατη. Δεν εχει σχεση με αυτο που λες.

Αυτοί που έπιναν κόκκινο κρασί πιστεύεις ότι έκαναν την ίδια ακριβώς ζωή με αυτούς που δεν έπιναν?
Μια ερευνα γινεται μεταξυ πολλων ανθρωπων αρα δεν ειναι η το ενα η το αλλο υπαρχει ισοροπια στην ερευνα για να βγει σωστο αποτελεσμα.
Δε το πιστευω αυτο αλλα Γιατί δεν νομίζω ο μόνος παράγοντας που οδηγεί σε εμφάνιση καρκίνου του προστάτη να είναι το αλκοολ.
Μα δεν ειπε κανεις οτι ειναι μονο αυτο.
Δεν παίζει ρόλο η διατροφή, η γυμναστική,η σεξουαλική ζωή και υγεία και πολλά άλλα?
Ναι πολλα πιαζουν ρολο.
Νομίζω μάλιστα στον καρκίνο του προστάτη έχουν γίνει μελέτες που συμπεραίνουν ότι μπορεί να υπάρχει κληρονομική συσχέτιση....

Ισως (δε το γνωριζω) αλλα δε λεει μονο αυτο μη κολας σε αυτο.



Εγώ νομίζω ότι αυτοί οι άντρες κάνουν γενικά καλύτερη ζωή και σε αυτό οφείλεται η διαφορά των αποτελεσμάτων...
Στην καλυτερη ζωη δεν υπαρχει κοκ κρασι?

Αμφισβιτεις το Χαρβαρτν. (?)
Πιστευεις οτι το κοκ κρασι κανει κακο. (?)
Θεωρεις οτι τα αντιοξειδοτικα (που εχει) δεν κανουν καλο στη υγεια. (?)

jimmy007
02-04-11, 05:19
Αμφισβιτεις το Χαρβαρτν. (?)
Πιστευεις οτι το κοκ κρασι κανει κακο. (?)
Θεωρεις οτι τα αντιοξειδοτικα (που εχει) δεν κανουν καλο στη υγεια. (?)

1.Η επίκληση στην αυθεντία δεν μου λέει τίποτα. Θεωρώ το Χάρβαρντ γενικά αξιόπιστο πανεπιστήμιο αλλά δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να δέχομαι άκριτα ότι λέει. Έτσι και αλλιώς δεν νομίζει να υπάρχει καμία έρευνα που μιλάει με βεβαιότητα για το όφελος του κόκκινου κρασιού.
2.Πιστεύω ότι το αλκοόλ του κόκκινου κρασιού είναι αρκετά επιβλαβές για την υγεία. Άρα και το κόκκινο κρασί. Τα αντιοξειδωτικά του κόκκινου κρασιού νομίζω ότι είναι ένας ακόμη μύθος...

Kaloutsikos
02-04-11, 11:16
1.Η επίκληση στην αυθεντία δεν μου λέει τίποτα. Θεωρώ το Χάρβαρντ γενικά αξιόπιστο πανεπιστήμιο αλλά δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να δέχομαι άκριτα ότι λέει. Έτσι και αλλιώς δεν νομίζει να υπάρχει καμία έρευνα που μιλάει με βεβαιότητα για το όφελος του κόκκινου κρασιού.
2.Πιστεύω ότι το αλκοόλ του κόκκινου κρασιού είναι αρκετά επιβλαβές για την υγεία. Άρα και το κόκκινο κρασί. Τα αντιοξειδωτικά του κόκκινου κρασιού νομίζω ότι είναι ένας ακόμη μύθος...

Εχω ακούσει από πάρα πολλά άτομα και γιατρούς ότι το κόκκινο κρασί κάνει καλό. Δεν πιστεύω ότι το κόκκινο κρασί είναι επιβλαβές για την υγεία όπως λες αλλά παρόλα αυτά ο καθένας έχει τα δικά του πιστεύω και αυτά είναι σεβαστά!:thumbup:

PMalamas
02-04-11, 11:21
1.Η επίκληση στην αυθεντία δεν μου λέει τίποτα. Θεωρώ το Χάρβαρντ γενικά αξιόπιστο πανεπιστήμιο αλλά δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να δέχομαι άκριτα ότι λέει. Έτσι και αλλιώς δεν νομίζει να υπάρχει καμία έρευνα που μιλάει με βεβαιότητα για το όφελος του κόκκινου κρασιού.
2.Πιστεύω ότι το αλκοόλ του κόκκινου κρασιού είναι αρκετά επιβλαβές για την υγεία. Άρα και το κόκκινο κρασί. Τα αντιοξειδωτικά του κόκκινου κρασιού νομίζω ότι είναι ένας ακόμη μύθος...

1)Οκ... Αποψεις.
2) Το αλκοολ γενικα κανει κακο, και το αλκοολ του κ. κρασιου μεγαλης ποσοτητας, ομως απο ενα ποτηρι των 100ml με 10% περιεκτικοτητα. Τι κακο να παθεις, χαλαρωνει σωμα πνευμα, και την καρδια. Μυθος ως προς τι? Οτι δεν υπαρχουν η οτι δεν κανουν κατι?
Προερχεται απο σταφυλια σκεψου....

jimmy007
02-04-11, 13:33
Εχω ακούσει από πάρα πολλά άτομα και γιατρούς ότι το κόκκινο κρασί κάνει καλό. Δεν πιστεύω ότι το κόκκινο κρασί είναι επιβλαβές για την υγεία όπως λες αλλά παρόλα αυτά ο καθένας έχει τα δικά του πιστεύω και αυτά είναι σεβαστά!:thumbup:

Aυτό προσωπικά δεν μου λέει τίποτα. Πολλοί συνάδελφοι λένε πολλές βλακείες μιας και στην Ιατρική δεν ασχολούμαστε με τα συστατικά του κρασιού. Αυτό είναι αντικείμενο των Διατροφολόγων. Δεν λέω ότι είναι ξένο αντικείμενο αλλά δεν είναι και το πιο σχετικό.. Επίσης, η επίκληση στην αυθεντία δεν μου λέει τίποτα.. Σίγουρα ο καθένας μπορεί να έχει την αποψή του. Το θέμα είναι βέβαια να είναι τεκμηριωμένη και να στηρίζεται σε λογικά επιχειρήματα και τεκμήρια...

Ο καθένας μπορεί να πει την βλακεία του.. Κοιτάχτε το άρθρο π.χ. σε αυτή τη σελίδα κάτι σχετικό με το θέμα μας...Απλά λέει λέει λέει χωρίς καμία απόδειξη....
http://www.facebook.com/topic.php?uid=186345220613&topic=19731 ...


Το γαλλικό παράδοξο στο οποίο θα αναφερθώ αφορά την επισήμανση του Παγκοσμίου Οργανισμού Υγείας (Π.Ο.Υ.), ότι η θνησιμότητα από στεφανιαία νόσο στη Γαλλία είναι 2,5 φορές χαμηλότερη από αυτή των Η.Π.Α., παρόλο που οι πα¬ράγοντες κινδύνου* για τη νόσο αυτή είναι περίπου οι ίδιοι σε όλες τις δυτικές χώρες.Το παράδοξο αυτό εξηγείται από το γεγονός ότι οι Γάλλοι καταναλώνουν καθημερινά κόκκινο κρασί, ιδιαίτερα στις οινοπαραγωγικές περιοχές, στις οποίες υπάρχει και μεγαλύτερο ποσοστό υγειών γερόντων. Άλλωστε και η Jeanne Calment, η οποία πέθανε το 1977 σε ηλικία 122 ετών, έζησε όλα της τα χρόνια στη Νότιο Γαλλία.

Αν οι Γάλλοι και οι Αμερικάνοι έχουν τον ίδιο τρόπο ζωής και διατροφής,τότε εγώ είμαι ο Πάππας...:shock::shock:


1)Οκ... Αποψεις.
2) Το αλκοολ γενικα κανει κακο, και το αλκοολ του κ. κρασιου μεγαλης ποσοτητας, ομως απο ενα ποτηρι των 100ml με 10% περιεκτικοτητα. Τι κακο να παθεις, χαλαρωνει σωμα πνευμα, και την καρδια. Μυθος ως προς τι? Οτι δεν υπαρχουν η οτι δεν κανουν κατι?
Προερχεται απο σταφυλια σκεψου....

Το αλκοολ είναι τοξικό για τον ανθρώπινο οργανισμό ανεξαρτήτως ποσότητας και είναι επικίνδυνο για την υγεία και ιδίως το συκώτι.
Τι εννοείς ακριβώς χαλαρώνει την καρδιά? Λόγω αγγειοδιαστολής?
Το κρασί ΜΠΟΡΕΙ ανάλογα με τον τρόπο παραγωγής του να περιέχει ρεσβερατρόλη, μία πολυφαινόλη που σύμφωνα με πειράματα σε θηλαστικά φαίνεται να έχει αντιοξειδωτική δράση. Δεν είναι όμως γνωστό ότι το αλκοολ οδηγεί στο ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα?? Άρα πως συμπεραίνουμε ότι το κόκκινο κρασί κάνει καλό?



Ας τα πάρουμε ένα ένα....



Για να είναι αξιόπιστη μία έρευνα ως προς το συμπέρασμα στο οποίο οδηγεί σχετικά με ένα παράγοντα, πρέπει όλοι οι υπόλοιποι να παραμένουν αμετάβλητοι....

[COLOR="red"]Εδω λεει οτι οι ερευνητες συνελεξαν πολλους παραγοντες που μπορει να επηρεαζουν τον προστατη. Δεν εχει σχεση με αυτο που λες.


Ε αφού μελέτησαν πολλούς παράγοντες σε μία έρευνα, δεν έμειναν όλοι σταθεροί για να εξετασθεί η επίδραση του ενός(δηλαδή της κατανάλωσης κόκκινου κρασιού).Δεν γίνεται να αλλάζουν π.χ. 5 παράγοντες που μπορεί να επηρεάζουν μια τιμή και η μεταβολή της τιμής να αποδίδεται αποκλειστικά στον έναν που θέλουμε εμείς.

Αυτοί που έπιναν κόκκινο κρασί πιστεύεις ότι έκαναν την ίδια ακριβώς ζωή με αυτούς που δεν έπιναν?
Μια ερευνα γινεται μεταξυ πολλων ανθρωπων αρα δεν ειναι η το ενα η το αλλο υπαρχει ισοροπια στην ερευνα για να βγει σωστο αποτελεσμα.

Εννοώ ότι αυτοί που πίνουν περισσότερο κόκκινο κρασί από τους άλλους ανήκουν σε άλλη κοινωνικοοικονομική τάξη με ότι αυτό συνεπάγεται στη ζωή και τη διατροφή τους(π.χ. αθλούνται περισσότερο).

Δε το πιστευω αυτο αλλα Γιατί δεν νομίζω ο μόνος παράγοντας που οδηγεί σε εμφάνιση καρκίνου του προστάτη να είναι το αλκοολ.
Μα δεν ειπε κανεις οτι ειναι μονο αυτο.
Δεν παίζει ρόλο η διατροφή, η γυμναστική,η σεξουαλική ζωή και υγεία και πολλά άλλα?
Ναι πολλα πιαζουν ρολο.
Νομίζω μάλιστα στον καρκίνο του προστάτη έχουν γίνει μελέτες που συμπεραίνουν ότι μπορεί να υπάρχει κληρονομική συσχέτιση....

Ισως (δε το γνωριζω) αλλα δε λεει μονο αυτο μη κολας σε αυτο.


Μα είναι ένας ακόμας παράγοντας που δε λαμβάνεται υπόψιν και μπορεί να επηρεάζει το αποτέλεσμα...


Εγώ νομίζω ότι αυτοί οι άντρες κάνουν γενικά καλύτερη ζωή και σε αυτό οφείλεται η διαφορά των αποτελεσμάτων...
Στην καλυτερη ζωη δεν υπαρχει κοκ κρασι?
Αυτό που σου είπα παραπάνω για διαφορετική κοινωνικοοικονομική τάξη εννοώ. Δεν καταλαβαίνω την ερώτησή σου...

PMalamas
02-04-11, 16:23
Οκ.. Αρκετα το αναλυσαμε.. δε βγαζει καπου..να το συνεχισουμε.:thumbup:
Αυτο δε σημαινει οτι με επεισες και θα σταματησω να πινω 1 ποτηρι μια φορα στο τοσο, ουτε το αντιθετο.:green:

NASSER
04-04-11, 10:31
Ενα κρασάκι την εβδομάδα είναι οτι καλυτερο πιστευω.

gmalamos
04-04-11, 10:35
Ενα κρασάκι την εβδομάδα είναι οτι καλυτερο πιστευω.

Δεν εννοεις μπουκαλι να φανταστω εε??:P:P

NASSER
04-04-11, 11:02
Δεν εννοεις μπουκαλι να φανταστω εε??:P:P

Αυτο μπορεις να το κανεις μια φορα το χρόνο :P:P:P

Ximerakis
20-03-12, 17:43
Είμαι 17 ετών 88 κιλά με ύψος 1,87






42158








Ακολουθώ την εξής διατροφή

1ο γεύμα 06.00
15 αμύγδαλα ή 1 κουταλιά μέλι με 5 αμύγδαλα

Ακολουθεί 4,5 χιλιόμετρα τζόκιν (μέρα παρά μέρα)

2ο γεύμα 07.30
2 σκουπ βρώμη + 1 ποτήρι γάλα + πρωτείνη + 1 αυγό ολόκληρο + 1 μόνο ασπράδι αυγού

Ακολουθεί σχολείο που δεν τρώω τίποτα.

3ο γεύμα 02.00
Κρέας + σαλάτα ή όσπρια + τόνο κονσέρβα + σαλάτα

4ο γεύμα 05.00
1 φρούτο ή γιαούρτι + μούσλι

5ο γεύμα 09.00
κρέας με σαλάτα ή ομελέτα με ασπράδια




ΥΓ Τις μέρες που δεν πάω τα πρωινά για τρέξιμο ασκώ το απογευματάκι κοιλιακούς + μια άλλη μυική ομάδα με τον σχετικά φτωχό εξοπλισμό που έχω στο σπίτι.
+ πρωτείνούχο ρόφημα με ένα φρούτο αντί για το κλασικό απογευματινό (4ο γεύμα) που προαναφέρω.



Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι είναι εύκολο να φανούν οι κοιλιακοί μέχρι τα τέλει Ιούνη με αυτό το πρόγραμμα διατροφής και άσκησης?
Αν όχι, τι να αλλάξω???:unsure:

Επίσης πόσο % λίπος πιστεύεται ότι έχω περίπου?


Ευχαριστώ εκ τον προτέρων ... :)

Mcstefan7
20-03-12, 17:57
Δεν έχεις πολύ κρεας πάνω σου αλλα είσαι και σχετικά καλά στα κιλά σ.Για να φανούν κιλιακοί αφου δν κάνεις σωστή γυμναστική πρέπει να χάσεις κιλά.Βγάλε τα φρούτα!

Ximerakis
20-03-12, 18:06
Γιατί ??? :unsure:

sTeLaKoS
20-03-12, 18:06
Είχες 5 τόπικ για τη διατροφή σου, στα συγχώνευσα για τελευταία φορά. Εδώ θα ποστάρεις ότι αλλαγές θες να κάνεις.
Στο επόμενο που θα ανοίξεις έχεις φύγει. Τόσο απλά.

Ximerakis
20-03-12, 18:12
καλά καλά χαλάρωσε... είμαι άπειρος, μπήκα προχθές ξανά μετά από περίπου ένα χρόνο. που να τι θυμάμαι τι είχα ρωτήσει πέρυσι?

Ximerakis
20-03-12, 18:24
Κανένας για βοήθεια???:unsure: