PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με Αεροβική σε πρόγραμμα Όγκου



skiron
22-03-11, 22:42
Καλησπέρα σε όλους!

Εφαρμόζω το παρακάτω Εβδομαδιαίο πρόγραμμα 5 ημερών για αύξηση Όγκου
(κάθε ομάδα μία φορά την εβδομάδα κ μόνη της, με εξαίρεση τα χερια):

1η μέρα: Πλάτη
2η μερα: Στήθος
3η μέρα: Πόδια
4η μέρα: Δικέφαλα + Τρικέφαλα
5η μέρα: Ώμοι + Τραπέζια

Στο παραπάνω πρόγραμμα μένουν 2 μέρες Off τις οποιες είτε τις βαζω μαζεμένες Σ/Κ, είτε ανάμεσα ανάλογα τις αντοχές κ τις λοιπες δραστηριότητες.

Ερώτηση: Σκέφτομαι να εντάξω στο πρόγραμμά μου Αεροβική άσκηση -
πχ 30λεπτο τρέξιμο έντασης στο 70% της ΜΚΣ (220-30)*70%=130max.

Δεν σκέφτομαι για παραπάνω ώρα (>30λεπτά) μιας κ επειδη θέλω ογκο δε νομίζω να με βοηθήσει..., αλλά θεωρώ κακό το να μην έχω καθόλου αεροβική στο πρόγραμμά μου...
Τι θα με συμβουλευατε σχετικά μ αυτό? Να βάλω αεροβική 2 φορές την εβδομάδα 30λεπτο τρεξιματάκι + κοιλιακούς και ραχιαίους στις δύο μέρες που έχω off απ τα βάρη?
Ναι,Οχι, Αρκει, Δεν αρκει?

Καλός ο όγκος και τα βάρη....αλλα η φυσική κατάσταση κ το καρδιοαναπνευστικό μου θέλω επίσης να βελτιώνεται...(είμαι 30 ετών by the way..)

φιλικά Αργύρης

steg
22-03-11, 23:11
Ψηφίζω αυτό που λες, δύο 30λεπτα στο 65-70%. Βέβαια υπάρχει και ένα αρνητικό στην όλη υπόθεση έτσι όπως έχεις καταστρώσει το πρόγραμμα: το σώμα σου θα είναι όλη τη βδομάδα σε μία κατάσταση προπόνησης (αναερόβιας, αερόβιας). Αυτό δεν είναι καλό. Αυτό το διήμερο της αερόβιας μπορεί να "τραβάει" πόρους από την ανάρρωση του μυικού ιστού και να χάνεις περισσότερα απ' όσα κερδίζεις. Μία τουλάχιστον μέρα απόλυτης ξεκούρασης είναι απαραίτητη.

skiron
22-03-11, 23:52
μμμ.....κ εμενα μ εχει προβληματισει αυτο...αλλα θεωρω οτι 2 30λεπτα τρεξιματα δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο απο πλευρας καταπόνησης....θα βαλω κ τους κοιλιακους/ραχιαιους μαζι με το τρεξιμο να αποφορτισω τις μερες με τα βαρη.

ισως θα ηταν ιδανικο να προσθεσω το τρεξιμο σε καποιες απ τις μερες της προπονησης με βαρη...αμεσως μετα δηλαδη...αλλα εκεί πιστευω θα τα παιξω...θα χανω κ ωρα για το μεταπροπονητικο μου γευμα...δε νομιζω να παλευεται

Οι υπόλοιποι τι λετε???

adamz
23-03-11, 01:59
και εγω εχω την ιδια απορεια !...εγω κανω ογκο αλλα επδει ειμαι λεπτος 72 κιλα κ 1.87 και θελω μαζα..κανω κανα 10-12 λεπτα τα 8 τρεξιμο πριν αρχισω καθε προπονηση!..να κανω κανα 30 λεπτο μια φορα την βδομαδα?

beefmeup
23-03-11, 02:02
και εγω εχω την ιδια απορεια !...εγω κανω ογκο αλλα επδει ειμαι λεπτος 72 κιλα κ 1.87 και θελω μαζα..κανω κανα 10-12 λεπτα τα 8 τρεξιμο πριν αρχισω καθε προπονηση!..να κανω κανα 30 λεπτο μια φορα την βδομαδα?

αν δεν βαζεις ευκολα λιπος μην κανεις καθολου.

Pavlos17
23-03-11, 14:26
παιδια αεροβια δεν κανουμε μονο για να χασουμε λιπος...αλλα και για να γυμνασουμε την καρδια που δεν γυμναζεται με τα βαρη

skiron
23-03-11, 16:50
παιδια αεροβια δεν κανουμε μονο για να χασουμε λιπος...αλλα και για να γυμνασουμε την καρδια που δεν γυμναζεται με τα βαρη

Ακριβώς....κ αυτός είναι ο λόγος που θέλω να εντάξω και αεροβική στη βδομάδα μου...γενικά το καρδιο-αναπνευστικό.
παρόλ αυτα, επειδη ανοίκω κ εγω στην κατηγορία του φίλου πιο πάνω (εκτώμορφος-αδύνατος) και ακολουθώ για αυτο το λόγο πρόγραμμα όγκου, αναρωτιέμαι αν η αεροβική (πχ 2 μισάωρα τη βδομάδα όπως προανέφερα) θα με παέι πίσω στο στόχο μου για αυξηση ογκου ή όχι.

beefmeup
23-03-11, 16:53
που δεν γυμναζεται με τα βαρη

νομιζεις.

skiron
23-03-11, 17:09
νομιζεις.

Σίγουρα με τα βάρη τίποτα δε μενει αμέτοχο.....Σε κάθε περίπτωση όμως, η αεροβική έχει να προσφέρει πολλά που πιστεύω δεν μπορούν τα βάρη από μόνα τους στο βαθμό που χρειαζόμαστε για καλή υγεία. ειδικά στο καρδιοαναπνευστικό.

Αλλά για να μην ξεφεύγουμε..... το θεωρείτε σωστο για κάποιον εκτώμορφο που κυνηγάει όγκο (εγώ) με το 5ημερο προγραμμα που είπα στην αρχή, να βάλει κ 2 μέρες μισάωρη αεροβική (τρέξιμο) ???
θα έχει μεγάλη επίπτωση αυτό στο στόχο του για όγκο?
Αν δεν υπάρχει πρόβλημα, πότε πόσο κ πώς θα εντάσατε την αεροβική στο πρόγραμμά μου?

beefmeup
23-03-11, 17:14
Αλλά για να μην ξεφεύγουμε..... το θεωρείτε σωστο για κάποιον εκτώμορφο που κυνηγάει όγκο (εγώ) με το 5ημερο προγραμμα που είπα στην αρχή, να βάλει κ 2 μέρες μισάωρη αεροβική (τρέξιμο) ???
θα έχει μεγάλη επίπτωση αυτό στο στόχο του για όγκο?


σαν εκτομορφος(του κερατα) που καποτε(κυνηγουσε τον ογκο/κ ακομα δλδ),εχω να ανεβω σε διαδρομο περιπου 5 χρονια.
μονο τοτε αρχισα να βαζω κιλα πανω μου.
κ αποτι θυμαμαι προβλημα δεν εχω πουθενα.

skiron
23-03-11, 17:18
σαν εκτομορφος(του κερατα) που καποτε(κυνηγουσε τον ογκο/κ ακομα δλδ),εχω να ανεβω σε διαδρομο περιπου 5 χρονια.
μονο τοτε αρχισα να βαζω κιλα πανω μου.
κ αποτι θυμαμαι προβλημα δεν εχω πουθενα.

άρα φιλε beefmeup ψηφίζεις όχι αεροβική για κάποιον που κυνηγάει όγκο...ακόμα κ αν αυτή περιοριζοταν σε 2 30λεπτα τρέξιμο τη βδομάδα...
Φυσικά κ το τονιζω, πρωταρχικός στόχος είναι να χτισω το σώμα μου..χρειάζομαι μυική μάζα οποσδήποτε. Αλλα δε μπορώ να παραβλέψω τα οφέλη της αεροβικής στην υγεία μου γι αυτό με τρώει...

beefmeup
23-03-11, 17:21
κανε τοτε 2 εικοσαλεπτα τη βδομαδα,για ψυχολογικους λογους περισοτερο.

skiron
23-03-11, 18:23
μπορεί η εμπειρία μου να είναι μικρή αλλά εξακολουθώ να πιστεύω πως η στατική γυμναστική κ τα βάρη, δεν αντικαθιστουν σε καμια περιπτωση τα οφέλη της αεροβικής...
Σεβαστή κάθε άποψη αλλά το θέμα μου δεν είναι να κάνω κάτι "για ψυχολογικούς λόγους" αλλά για να προμοτάρω την υγεία μου μαζί με ένα καλαίσθητο σώμα.
Αν 2 20λεπτα που λες φίλε beefmeup δεν προσφέρουν τίποτα τοτε συμφωνώ μαζί σου πως δεν αξίζει κ θα ναι μόνο για να νομιζω οτι κάτι κάνω.

Αν όμως υπάρχει τρόπος να ενσωματωσω αεροβική έτσι ωστε να αποδιδει, χωρις να μου στερεί τον όγκο που χρειάζομαι απο το πρόγραμμά μου όπως το πόσταρα στην αρχή, τότε ναι...με ενδιαφέρει αρκετά.


Δε μπορώ να πιστέψω πως μόνο με βάρη, πέρα απ το σώμα που χτίζουμε, οτι καλυπτόμαστε κ από πλευρας φυσικής κατάστασης-βελτίωσης αναπνευστικού-κυκλοφοριακού κλπ...Τονίζω όμως πως πρωτος μου στόχος είναι η αύξηση μυικής μάζας, οποτε αν 2 μερες αεροβική 30 λεπτών μου το χαλάει, πάσο.

Θα ήθελα κ αλλες γνώμες επ αυτου. όπως ειπα, η εμπειρία μου είναι μικρή κ μπορεί να κανω λάθος.

beefmeup
23-03-11, 18:48
Τονίζω όμως πως πρωτος μου στόχος είναι η αύξηση μυικής μάζας, οποτε αν 2 μερες αεροβική 30 λεπτών μου το χαλάει, πάσο.


ξερεις τι?
γιατι δεν το ξεκινας οπως γραφεις,με 2 τριανταλεπτα ανα βδομαδα,κ να δεις πως θα σε παει?
αν δεν βαλεις κιλα την κοβεις.
αν δεις οτι βαζεις κιλα συνεχιζεις.
απλο ειναι.

Pavlos17
23-03-11, 19:07
νομιζεις.

γυμναζεις με τα βαρη την καρδια?:unsure: εκτος και αν παιζεις πολλες επαναληψεις,πανω απο 12 τοτε ναι.

skiron
23-03-11, 19:53
ξερεις τι?
γιατι δεν το ξεκινας οπως γραφεις,με 2 τριανταλεπτα ανα βδομαδα,κ να δεις πως θα σε παει?
αν δεν βαλεις κιλα την κοβεις.
αν δεις οτι βαζεις κιλα συνεχιζεις.
απλο ειναι.

όπως σου ειπα, η εμπειρια μου ειναι μικρη...φοβαμαι λοιπον μηπως παρα που ας υποθεσουμε θα βλεπω αυξηση ογκου, αυτη θα ειναι περιορισμενη λογω των 2 ημερων αεροβικης...πόσ θα με επηρεασει δηλαδη αυτο..ωστε να κρινω αν πρεπει να μεινω μονο στον ογκο κ τελος, βαζοντας στην ακρη τα οφελη απ το τρεξιμο..

skiron
23-03-11, 19:55
γυμναζεις με τα βαρη με την καρδια?:unsure: εκτος και αν παιζεις πολλες επαναληψεις,πανω απο 12 τοτε ναι.

Μιλαμε για προγραμμα ογκου...οποτε οχι, δεν θα εχω πανω απο 12 επαναληψεις ουτε πολλά σετ. γι αυτο σκεφτομαι την αεροβικη εστω 2 μερες....απ τα βαρη δε νομιζω να κερδιζω κατι περα απ τη σωματικη διαπλαση κλπ..
το θεμα ειναι να μην μου χαλασει την προσπαθεια για ογκο ολο αυτο..

Devil
23-03-11, 19:57
γυμναζεις με τα βαρη την καρδια?:unsure: εκτος και αν παιζεις πολλες επαναληψεις,πανω απο 12 τοτε ναι.

αυτη στελνει αιμα στους μυς....

Pavlos17
23-03-11, 19:59
αυτη στελνει αιμα στους μυς....

ναι βρε παιδι μου...αλλα δεν την γυμναζεις με τον ιδιο τροπο οπως με την αεροβια...αλλιως και η εξασκηση με βαρη θα λεγονταν αεροβια και οχι αναεροβια

beefmeup
23-03-11, 20:00
όπως σου ειπα, η εμπειρια μου ειναι μικρη...φοβαμαι λοιπον μηπως παρα που ας υποθεσουμε θα βλεπω αυξηση ογκου, αυτη θα ειναι περιορισμενη λογω των 2 ημερων αεροβικης...πόσ θα με επηρεασει δηλαδη αυτο..ωστε να κρινω αν πρεπει να μεινω μονο στον ογκο κ τελος, βαζοντας στην ακρη τα οφελη απ το τρεξιμο..

μαγικοι κανονες δεν υπαρχουν.
προτασεις κανουμε κ δοκιμαζεις τι θα δουλεψει καλυτερα πανω σου.
εγω ας πουμε δεν κανω καθολου αεροβικη.σε σενα μπορει να χρειαζεται η να κανεις κ να ανταποκρινεται καλα το σωμα σου.

μην περιμενεις τις "10 εντολες" εδω μεσα κ πουθενα βασικα.

αν δεν δοκιμασεις δεν κανεις τπτ.
οποτε ξεκινα κ βλεπεις.

Devil
23-03-11, 20:12
ναι βρε παιδι μου...αλλα δεν την γυμναζεις με τον ιδιο τροπο οπως με την αεροβια...αλλιως και η εξασκηση με βαρη θα λεγονταν αεροβια και οχι αναεροβια

αυτο εχει να κανει με τις μυικες ινες..... υπαρχουν οι κοκκινες και οι λευκες....

οι κοκκινες ειναι αεροβιας.... οι λευκες αναεροβιας...

η καρδια ειναι διαφορετικος μυς.... ειναι κατι σαν ενα ιβριδιο.... κατι αναμεσα σε striated και smooth muscle.... δεν ειναι καθαρα stiated που ειναι οι skeletal muscle....

steg
23-03-11, 23:15
Πολύ το ψειρίσαμε το θέμα. Ο beef τα λέει σωστά, δοκιμάζεις με τα δύο 30λεπτα και βλέπεις. Εναλλακτικά, κάνε ένα 40-45λεπτο το Σάββατο και άσε την Κυριακή οφ.