PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμβουλες για Διατροφη



Toxical
24-03-11, 00:08
Καλησπερα παιδια ειμαι 17 ετων 1.74-1.75 υψος και 69.5 κιλα και θελω να σας δειξω το προγραμμα που ακολουθω για ογκο για να μου πειτε αμα ειναι καλο και να το συνεχισω.Θελω να πω οτι δεν με πειραζει να μεγαλωσει η κοιλια(εχουν αρχισει να φενονται και λιγο οι κοιλιακοι)αλλα αυτο που με ενδιαφερει ειναι να παρω ογκο διοτι με εκνευριζει που τα χερια μου ειναι καπως μικρα και φενονται τα κοκαλα μου πισω στην πλατη.
Λοιπον:

1ο γευμα 7:30
1ποτηρι γαλα 1.5%
70γρ κουακερ
1σκουπ whey
1 μπανανα

2ο γευμα 10:45
1 τοστ με 2 φετες ολικης αλεσης(σπιτικο ψωμι)+4φετες γαλοπουλας(αμα υπαρχει στο σπιτι βαζω ψητη γαλοπουλα)+τυρι cottage μεσα και μαρουλι ή ντοματα οσο οδευουμαι προς το καλοκαιρι.:)

3o γευμα 14:30
συνηθως 160γρ κοτοπουλο ή γαλοπουλα ή μπριζολα ή μπιφτεκια με 120 γρ ρυζι(βρασμενο)ή πατατα και σαλατα(η σαλατα μπορει να ειναι μπροκολο ή βραστα-φασολακια+αρακα+καλαμποκι ή μαρουλι με ροκα ή ντοματοσαλατα οσο ερχεται το καλοκαιρι)+1κουταλια του γλυκου λαδι

προπονηση16:30-17:40

4ο γευμα 17:45
1.5 whey σε νερο
1μπανανα

5ο γευμα 19:00
οτι και στο 3ο ή αμα δεν εχει μεινει τιποτα τονο σε νερο με ρυζι και σαλατα

6ο γευμα 22:00
1 γιαουρτι 2%

Νομιζω πως οι θερμιδες συντηρησης μου ειναι γυρω στις 2200 αν το εχω υπολογισει καλα αλλα εσεις θα μου πειτε καλυτερα.Οι θερμιδες αυτης της διατροφης ειναι περιπου στις 2650 οποτε πιστευω πως ειναι καλα για να βαλω ογκο ξαναλεω οτι δεν με ενδιαφερει να βαλω και λιγο λιπος αρκει να παρω καμποσο ογκο.Παω 6 φορες τη βδομαδα γυμναστηριο και κανω 1-2 φορες τη βδομαδα αεροβια 25-30 μετα τα βαρη.

Toxical
24-03-11, 00:33
Καμια παρατηρηση?

Giannis12
24-03-11, 00:48
Μια χαρά είναι το πρόγραμμα σου!
Αλλά το 2ο γευμα που λογικά είναι στο σχολείο σου δεν περιέχει πολύ πρωτείνη εκτός και αν βάζεις τόσο cottage ώστε να είναι αρκετό.Σίγουρα αύξησε τη γαλοπούλα ή πέρνε ταπεράκι με κοτόπουλο ή οτι άλο θές,και αντί για ψωμί να βάζεις ρύζι.
Στο 3ο-5ο γευμα αφού είσαι σε περίοδο όγκου όταν κολλήσεις και σταματήσεις να βάζεις κιλά αν είναι αυτός ο σκοπός σου, αύξησε τον υδατάνθρακα ανάλογα,(ήδη πιστεύω πως είναι λίγος)
Και στο βραδινό σου πριν πέσεις για ύπνο βάλε ακόμα ένα στραγγιστό 2% ή cottage.

Δεν μπορούμε να σου πούμε ποιές είναι οι θερμίδες συντήρησής σου φυσικά αυτο θα το καταλάβεις ο ίδιος.

Toxical
24-03-11, 00:50
Ευχαριστω πολυ φιλε για τις συμβουλες θα ανεβασω λιγο ακομα τον υδατανθρακα και θα κανω τις φετες γαλοπουλας 4

Giannis12
24-03-11, 00:58
Όλοι όσοι ποστάρουν την διατροφή τους εδώ, το γεύμα στο σχολείο το γράφουν έτσι ακριβώς, 2 φετες ολικης με 2 γαλοπουλα.
Πάρε τη γαλοπούλα μέτρησέ την στη ζυγαριά και βάλε ανάλογα,πχ λέγε 120 γραμμάρια γαλοπούλα όχι 2-4 φέτες :green: γιατί η μια φέτα μπορεί να ζυγίζει μονάχα 5-10γραμμάρια ;)

TheWorst
24-03-11, 01:01
Πολυ καλυ η διατροφη φιλε , αν και μια φετα περιπου πιανει 50 γραμμαρια (τουλαχιστον απο αυτη που παιρνω εγω) και δε ξερω πως τρωμε 200 γραμμαρια γαλοπουλα + cottage + 2 φετες ψωμι :D

sobral
24-03-11, 01:27
:thumbup: ωραία διατροφή και μπράβο σου που προσέχεις στην ηλικία σου. Στο μόνο που θα έκανα παρατήρηση είναι οι 6 φορές την εβδομάδα προπόνηση. Για όγκο νομίζω ότι είναι πολλές. Να θυμάσαι ότι το σώμα αναπτύσσεται στην ξεκούραση.;) με 4-5 δυνατές προπονήσεις (ως την αποτυχία τα σετ) θα είσαι μια χαρά.

Kaloutsikos
24-03-11, 10:43
:thumbup: ωραία διατροφή και μπράβο σου που προσέχεις στην ηλικία σου. Στο μόνο που θα έκανα παρατήρηση είναι οι 6 φορές την εβδομάδα προπόνηση. Για όγκο νομίζω ότι είναι πολλές. Να θυμάσαι ότι το σώμα αναπτύσσεται στην ξεκούραση.;) με 4-5 δυνατές προπονήσεις (ως την αποτυχία τα σετ) θα είσαι μια χαρά.

+1

Toxical
24-03-11, 12:59
Ευχαριστω πολυ παιδια για τα καλα σας λογια απο τωρα θα κανω 5 φορες την βδομαδα γυμναστηριο.Οταν λες τα σετ μεχρι αποτυχια δηλαδη σε καθε σετ να κανω οσες επαναληψεις βγαινουν?Επισης μερικες φορες στο τοστ το πρωι θα βαζω οποτε μπορω καλυτερα 120γρ γαλοπουλα και θα ανεβασω και λιγο την ποσοτητα του υδατανθρακα στο 3ο και 5ο γευμα.Ακομα θα ηθελα να ρωτησω αμα μπορω να βαλω αντι για ρυζι μπορω να βαλω μαυρα μακαρονια ή πατατα και σε τι ποσοτητα?

Txc
24-03-11, 19:19
και το δικο μου προγραμμα διατροφης ειναι παρομοιο με το δικο σου...

εισαι σε περιοδο γραμμωσης?

Μηπως το γιαουρτακι 2% τοταλ πριν τον υπνο, να το αλλαζα σε 0% να μην εχει λιπαρα?

Μου φαινετε ομως οτι τα γιαουρτια 0% δεν εχουν λιπαρα μεν, αλλα εχουν παραπανω υδατανθρακα και λιγοτερη πρωτεινη απο αυτα στα 2%...

Αυτο προσεξα στην συσκευασια...

Με την διαφορα οτι εγω δεν ειμαι 70 κιλα αλλα 83...

aepiskeptis
24-03-11, 22:33
δεν υπαρχει λογος να κανεις 6 γευματα φιλε μου, κανε οσα θες κ οσα μπορεις
οποτε πεινας φαε

επισης αγορι στην ηλικια σου και γενικοτερα αντρας χρειαζεται λιπος
ελαιολαδο, μουρουνελαιο, βουτυρο, μαυρη σοκολατα, ξηρους καρπους

φαε περισσοτερο λιπος


η διατροφη σου εχει λιγοτερα απο 50 γρ λιπος νομιζω ειναι πολυ λιγα

εχεις κατι με το λιπος, δε σου αρεσει?

χωρις υδατανθρακα μπορεις να ζησεις χωρις βασικα λιπαρα οξεα οχι.

Toxical
25-03-11, 13:00
τρωω ελαιολαδο 1 κουταλια της σουπας λαδι με τη σαλατα και κανα αμυγδαλο ωμο.Σου φαινονται υπερβολικα αυτα που τρωω και μου λες να μην κανω 6 γευματα?Απο λογο πεινας μην ανυσηχης παντα στα γευματα πειναω ετσι που τα εχω βαλει και λογικο ειναι ενας ανθρωπος να πειναει καθε τρεις ωρες.Ειμαι σε περιοδο ογκου.

Toxical
26-03-11, 14:04
Παιδια θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να ενταξω το πρωι μια φετα ψωμι ολικης αλεσης(σπιτικο παντα το φτιαχνει η μανα μου με ελαχιστο αλατι και καθολου ζαχαρη) με βουτυρο becel pro-activ?

nystagmus
28-03-11, 19:34
Καλησπέρα,

Ειμαι 28 χρονών, δάσκαλος, παντρεμένος, (το τονίζω αυτό) και ξεκίνησα γυμναστήριο πριν 5 μήνες. Είμαι 1,80 και 100 κιλά. Πήγαινα και φοιτητής γυμναστήριο , αλλά μετά το στρατιωτικό δεν κατάφερα να χάσω το λίπος που πήρα.
Έχω αλλάξει 3 φορές πρόγραμμα από τη μέρα που ξεκίνησα (αλλάζω κάθε 2 μήνες) και έχω δει αρκετα αποτελέσματα στους μυς, αν και παρατηρώ ότι χάνω περισσότερο πόντους παρά κιλά. Το μεγαλύτερο πρόβλημα μου είναι στην περιοχή της κοιλιάς.
Αυτό που θα ήθελα, είναι ένα σωστό πρόγραμμα διατροφής, χωρίς συμπληρώματα μιας και προσπαθούμε να κάνουμε παιδάκι αυτήν την περίοδο με τη γυναίκα μου. Θα ήθελα να περιλάμβανει ότι νομίζετε εσείς καλύτερο, δεν έχω πρόβλήμα με το φαγητό, αλλά και να μου πείτε τι να αποφεύγω για να ξεφορτωθώ τη μπαζάκα που μου κληρονόμησε ο Ελληνικός Στρατός.
Ευχαριστώ πολύ