PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωϊνό κ προ του ύπνου γεύμα (όγκο)



Gasturb
05-12-07, 05:04
Πρωϊνό κ προ του ύπνου γεύμα (όγκο)

Σας παραθέτω το πρωϊνο κ προ του ύπνου γεύματα που κάνω γιατί παρατηρώ απορίες κ λάθη κυρίως για τα συγκεκριμένα.

http://i149.photobucket.com/albums/s55/gasturb/br.jpg

Παρατηρήσεις

- Οι τιμές των συστατικών της whey και της καζείνης διαφέρουν ανάλογα την εταιρεία,
- Το φρούτο με την whey το πρωί είναι απαραίτητα για να δώσει σήμα στον οργανισμό να επιλέξει άλλη πηγή παροχής ενέργειας από τον μυικό ιστό συν το ότι πετυχαίνουμε έτσι το απαραίτητο insuline spike μετά τον καταβολισμό του βραδυνού ύπνου. Μετά στο δεύτερο μέρος όλα αυτα τελειώνουν μιας κ θέλουμε εξισορρόπηση των επιπέδων γλυκόζης στο αίμα μας,
- Πίνω γάλα στον όγκο γιατί απλά δεν με νοιαζει το υποδόριο λίπος - στην γράμμωση ελλατώνεται κ στη συνέχεια κόβεται τελείως,
- Τα αυγά ειναι ολόκληρα γιατι το κορεσμένο λίπος του κρόκου βοηθάει στην αυξητική ορμόνη και συγκεκριμένα 3 γιατί έρευνα έδειξε ότι είνια ο 'μαγικός' αριθμός για μέγιστα οφέλη σε όγκο & δύναμη,
- Τα seeds και το μέλι είναι βοηθητικά για το συνολικό gi του γεύματος,
- Το γιαούρτι είναι 'full fat' αλλά μπορείτε άνετα να παίρνεται το 2% - όχι το 0%,
- Το ψωμί στο προ του ύπνου αυστηρώς μόνο για περίοδο όγκου,
- Vit C επίσης απαραίτητο και στα δύο γεύματα για την παραγωγή του κολλαγόνου για μεγάλες περιόδους όπως αυτό του ύπνου και της ημέρας - μετά αν έχετε gym συν 1 γρ μεταπροπονητικά, αν είστε στην ημέρα αναρρωσης και αν θέλετε συν 1 επιπλέον γρ το μεσήμερι/απόγευμα,
- Αντι για λινέλαιο (flaxseed oil) μπορείτε κ fish oil χαπάκια αλλά προτιμώ το λάδι για το βράδυ βοηθάει καλύτερα στην αφομείωση,
- Γλουταμίνη ναι για πριν τον ύπνο, προαιρετικά για το πρώϊ.

Ότι τυχόν επιπλέον σχόλια ή/κ παρατηρήσεις έχετε ευχαρίστως να τις συζητήσουμε.

Gt

anastasisk
05-12-07, 13:50
Strato 3 αυγα τη μερα ισον 21 κροκοι την μερα,μηπως παμε πολυ ψηλα στη χοληστερινη... :???:

KATERINI 144
05-12-07, 14:21
21 κρόκοι τη βδομάδα εννοείς προφανώς anastasisk, και μένα πολλοί μου φαίνονται 3 την ημέρα. :???:

βασικά Στράτο πολύ προσεγμένα τα γεύματα, εγώ το βράδυ εχω δυο γιαούρτια 2% με 20-30γραμ. αμύγδαλα πως το βλέπεις αυτό??

anastasisk
05-12-07, 14:33
Ναι Φωτη,εχεις δικιο.....την βδομαδα ηθελα να πω....

KATERINI 144
05-12-07, 15:56
πάντως για τελευταίο γεύμα 786 θερμίδες πολλές μου φαίνονται Στράτο. :roll:

Sourlas
05-12-07, 16:44
Αν φαω αυτα για βραδυνο σε μια βδομαδα θα έχω γίνει σα μπάλα. Είμαι και λιγο carb sensitive.

KATERINI 144
05-12-07, 17:49
+1, Gas το τοπικ είναι στις συνταγές :chinese: αλλαξε το.

RUHL
05-12-07, 18:26
Ta oatbran τι ειναι? και το letuce?

Ενω την νυχτα ενταξη καλα ειναι απλος υδατανθρακας στο τελευταιο γευμα εγω δεν περιλαμβανω στην δικη μου λογω κινδυνου του λιπους ενω πολυ καλα τα εχεις τα καλα λιπαρα επειδη οπως διαβασα καπου καθυστερουν την αφωμειωση της πρωτεινης αρα :awesome: για το 8ωρο χωρις food
Aν και εγω στην δικη μου διατροφη προτιμω το φυστικοβουτυρο η τα αμυγδαλα οπως ο θειο-Φωτης







*So nix whey late at night and opt for casein, particularly a protein powder that contains micellar casein. This will provide your body with a steady source of aminos for up to seven hours to stave off catabolism for most of the night. Adding two tablespoons of peanut butter contributes an extra 8 g of protein along with healthy fats that further slow down casein digestion. With that knowledge, you can sleep soundly. :shifty:

anastasisk
05-12-07, 18:32
Αν φαω αυτα για βραδυνο σε μια βδομαδα θα έχω γίνει σα μπάλα. Είμαι και λιγο carb sensitive.

me too....

Gasturb
05-12-07, 20:49
Λοιπόν ομορφόπαιδα ακούτε!

1.


Strato 3 αυγα την μέρα ισον 21 κροκοι την εβδομάδα,μηπως παμε πολυ ψηλα στη χοληστερινη... :???:
Άνοιξα αυτό το θέμα οπότε ας γίνει κουβέντα εκει

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=20074#20074

2.


εγώ το βράδυ εχω δυο γιαούρτια 2% με 20-30γραμ. αμύγδαλα πως το βλέπεις αυτό??

Δεν είναι κ άσχημο Φώτη αλλά πρόσθεσε ωμέγα 3 (τα αμύγδαλα εχουν ω6) κ λαχανικά

3.


Αν φαω αυτα για βραδυνο σε μια βδομαδα θα έχω γίνει σα μπάλα. Είμαι και λιγο carb sensitive.

Σας φαίνεται βουνό αλλα δεν είναι γιατι απλά

1. Γιαούρτι δροσιστικό κ το τρώς άνετα
2. Ρόφημα whey/casein/seeds πίνετε άνετα που σε βοηθάει να τρως κ τις 2 φέτες ψωμί μαζί
3. Ένα μικρό ποτήρι αναβράζων vit C μαζί με 1 κουταλιά λινέλαιο, 1 κουταλάκι γλουταμίνη και μια κουταλία μέλι άνετα εύγευστα κ ωραία
4. 2 μεγάλα φύλλα απο λάχανο κ είστε jet!

Όσο καιρό το εφαρμόζω κ λίπος δεν μου βάζει κ το πρωί που σηκώνουμε ειμαι μια χαρά κ happy γιατί ξέρω ότι πέρασαν 8 ώρες με γεμάτο το στομάχι οπότε ο μεγάλος καταβολισμός bye bye!

Όσοι πιστεύετε ότι δεν μπορείτε απλά δοκιμάστετο σταδιακά μέχρι που θα σας γίνει ωραία συνήθεια οπότε τσεκάρετε μετά αν σας έβαλε λίπος ή όχι κ το συζητάμε

Gt

Gasturb
05-12-07, 21:01
Ta oatbran τι ειναι? και το letuce?
Bran!

Lettuce = λάχανο - χρειάζεται ιδιαίτερα :)



Ενω την νυχτα ενταξη καλα ειναι απλος υδατανθρακας στο τελευταιο γευμα εγω δεν περιλαμβανω στην δικη μου λογω κινδυνου του λιπους
κ πολύ καλά κάνεις αλλά.. που βλέπεις απλούς στην δική μου προ του ύπνου διατροφή? :P

Gt

ioannis1
05-12-07, 23:01
Μου φαινεται πολυ προσεγμενη διατροφη και σωστα σχεδιασμενη.μου αρεσε ειναι η αληθεια. :thumbsup:

RUHL
05-12-07, 23:18
Γκας bread 2 slices :affraid: :affraid: :affraid: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Πες τι ειναι το bran re :banghead: :P :P

Gasturb
06-12-07, 01:27
Καλά ναι στο πρώτο με τα δεδομένα της αγγλίας είναι 2 φέτες με αυτά της Ελλάδας 1 φέτα κ όχι πολύ χοντρή ε? κανονική!

bran = πίτουρο = δημητρικά = super market!

Πλέον ούτε το ιδιαίτερο σε σώζει :green:

Gt

Gasturb
08-12-07, 07:03
Bρήκα επιτέλους καθαρή φρουκτόζη* οπότε το μέλι αντικαθίσταται από 5 γρ φρουκτόζη, nice!

* http://www.tesco.com/superstore/xpi/8/xpi59307248.htm

Το παρακάτω άρθρο αναφέρει για 2 κουταλάκια γλυκού μέλι δλδ περίπου 10 γρ που αντιστοιχούν σε 4 γρ καθάρή φρουκτοζή

http://www.nmhoney.com/nmhoney/Sub%20Files/A%20Spoonful%20of%20honey%20before%20bed.htm

Gt

RUHL
08-12-07, 12:13
O ζωγραφος(μαρκα ειναι οχι ο pikolo :lol: ) δεν κανει :geek: :geek: ?

RUHL
08-01-08, 15:26
Ερωτηση σχετικα με την βρωμη περι αφομιωσης και αξιοποιησης την απο τον οργανισμο

Τωρα τελευτεα περναω την βρωμη απο το μπλεντερ την κανω σκονη και την καταπινω σε σεικερ με νερο η γαλα + λιγο μελι :P
Υπαρχει κανενα προβλημα απο να την φας κανονικα σαν χυλο-κρεμα που την ετρωγα παλια η σαν Corn flax με γαλα δλδ ολα ειναι περη μασηματος επειδη με την σκονη δεν ζοριζομαι να την πιω οσα γραμ και αν ειναι αλλα αμα βαλεις μια καλη ποσοτητα να φας-μασας τοτε :puke:



Στρατο εξηγα-αναλυσε λιγο γιατι φρουκτοζη πριν τον υπνο?

Muscleboss
08-01-08, 15:40
Gas,

θα μείωνα τους υδατάνθρακες από το ψωμί ολικής. ξέω ότι στο είχα προτείνει κ γώ παλιότερα, αλλά το συγκεκριμένο γεύμα είναι αρκετά πλούσιο και κατά τη γνώμη μου οι υδατάνθρακες είναι πολλοί για προ ύπνου.

ΜΒ

Gasturb
09-01-08, 21:59
έγινε, thank u :awesome:



Τωρα τελευτεα περναω την βρωμη απο το μπλεντερ την κανω σκονη και την καταπινω σε σεικερ με νερο η γαλα + λιγο μελι :P
Υπαρχει κανενα προβλημα απο να την φας κανονικα σαν χυλο-κρεμα..


Στρατο εξηγα-αναλυσε λιγο γιατι φρουκτοζη πριν τον υπνο?
για το πρωτο Alex αφού μπορεις έτσι κανένα πρόβλημα συνεχισέ το

για το δεύτερο γιατι η φρουκτόζη έχει πολύ χαμηλό gi

Gt

RUHL
09-01-08, 23:32
Ε και? που εχει χαμηλο και η βρωμη εχει γιατι δεν την βαζεις :smash:

Κανε αναλυση :geek: μονο να ειναι μονο εως 2 ερευνες :rolf: παραπανω δεν θα κατσω να διαβασω οπως με τα αυγα :rolf: :green: :lol:

Gasturb
10-01-08, 00:36
O ζωγραφος δεν κανει ?
Φέτος τα χριστούγεννα είδα για αυτό που λες (κάπου 1.5 ευρώ), ναι κάνει!



Ε και? που εχει χαμηλο και η βρωμη εχει γιατι δεν την βαζεις
Δεν έχει κάτι κακό η βρώμη αλλά τσέκαρε τι ποσότητα θα πάρεις κ τι επιπλέον. Αρκετοι τρώνε βρώμη πριν κοιμηθούν πχ

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1956

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1980

Gt

ioannis1
10-01-08, 00:52
Δεν ξερω ποσο αληθευει αλλα διαβασα οτι η φρουκτοζη παρα τον χαμηλο γλυκαιμικο δεικτη που εχει ,ειναι ακαταλληλη για το ββ και μαλιστα μετατρεπεται ευκολα σε λιπος.

Gasturb
10-01-08, 01:02
ειναι ακαταλληλη για το ββ και μαλιστα μετατρεπεται ευκολα σε λιπος.

- Ακατάλληλη γιατί? Πρότεινες το παρακάτω..

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1810

τα 2 φρούτα στο 7 δεν έχουν φρουκτόζη?

Ναι στην φρουκτόζη αλλά λίγη, όχι πολλά φρούτα για το bb ειναι το πιο σωστό.

- Η φρουκτόζη είναι επικίνδυνη να γινει λίπος όταν συνδυάζεται με υδατάνθρακες και όχι με πρωτείνη - τσέκαρε πάλι το 7 γεύμα που προτείνει τα φρούτα με γιαούρτι.

Στην τελική μιλάμε για 5 γρ..

Gt

ioannis1
10-01-08, 01:04
α,δεν μιλαω για τα φρουτα ενταξει .νομιζα μιλουσατε για προιοντα που αντι για ζαχαρη εχουν φρουκτοζη.πχ σαν αυτα που παιρνουν οι διαβητικοι.

RUHL
10-01-08, 01:09
Γκας αντε πολλα ειπες :spank: :spank: :spank: :spank: :turtle: :2guns:

Stephany
02-05-09, 16:49
Ta oatbran τι ειναι? και το letuce?

Ενω την νυχτα ενταξη καλα ειναι απλος υδατανθρακας στο τελευταιο γευμα εγω δεν περιλαμβανω στην δικη μου λογω κινδυνου του λιπους ενω πολυ καλα τα εχεις τα καλα λιπαρα επειδη οπως διαβασα καπου καθυστερουν την αφωμειωση της πρωτεινης αρα :awesome: για το 8ωρο χωρις food
Aν και εγω στην δικη μου διατροφη προτιμω το φυστικοβουτυρο η τα αμυγδαλα οπως ο θειο-Φωτης







*So nix whey late at night and opt for casein, particularly a protein powder that contains micellar casein. This will provide your body with a steady source of aminos for up to seven hours to stave off catabolism for most of the night. Adding two tablespoons of peanut butter contributes an extra 8 g of protein along with healthy fats that further slow down casein digestion. With that knowledge, you can sleep soundly. :shifty:
RUHL, διάβασες πως τα καλά λιπαρά καθυστερούν την αφομοίωσης της πρωτεινης?? Εχεις μήπως την πηγή από αυτό?

destroyerody94
02-05-09, 17:08
να προσθεσω οτι τα γιαουρτακια τα τοταλ εχουν το ο% λιπαρα 9γρ προτεινη ανα 100 κ το 2% 8,κατι...2 νομιζω
:thumbsup:

Gasturb
07-05-09, 16:10
RUHL, διάβασες πως τα καλά λιπαρά καθυστερούν την αφομοίωσης της πρωτεινης?? Εχεις μήπως την πηγή από αυτό?

ισχυει

Gasturb
07-05-09, 16:11
να προσθεσω οτι τα γιαουρτακια τα τοταλ εχουν το ο% λιπαρα 9γρ προτεινη ανα 100 κ το 2% 8,κατι...2 νομιζω
:thumbsup:

να προτιμας το 2%

thegravijia
04-06-09, 23:32
Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144
εγώ το βράδυ εχω δυο γιαούρτια 2% με 20-30γραμ. αμύγδαλα πως το βλέπεις αυτό??







ποση πρωτεινη εχουν 100γραμμαρια αμυγδαλα??

και ειναι επαρκες το γευμα που εχει ο κατερινη οσο αφορα τα γραμμαρια πρωτεινης???

destroyerody94
05-06-09, 10:48
Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144
εγώ το βράδυ εχω δυο γιαούρτια 2% με 20-30γραμ. αμύγδαλα πως το βλέπεις αυτό??







ποση πρωτεινη εχουν 100γραμμαρια αμυγδαλα??

και ειναι επαρκες το γευμα που εχει ο κατερινη οσο αφορα τα γραμμαρια πρωτεινης???

τα 2 γιαουρτια απο μονα τους ειναι αρκετα αλλα και τα αμυγδαλα τα εχει για τα λιπαρα αλλα στα 100 νομιζω εχουν γυρω στα 15 με 20 γρ πρωτεινη

sctp
05-06-09, 13:32
Πολυ φαι παπαπα,εχεις καμια συγγενεια με τον Σχορτσιανιτη?;)

skrwz21
05-06-09, 14:01
Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144
εγώ το βράδυ εχω δυο γιαούρτια 2% με 20-30γραμ. αμύγδαλα πως το βλέπεις αυτό??







ποση πρωτεινη εχουν 100γραμμαρια αμυγδαλα??

και ειναι επαρκες το γευμα που εχει ο κατερινη οσο αφορα τα γραμμαρια πρωτεινης???

20 υδατανθρακα 55λιπαρα 20πρωεινη

Svein
01-04-10, 19:50
Γιατι πριν τον υπνο whey?

deluxe
01-04-10, 20:52
Εχω ακουσει οτι το αμυλο μετα το απογευμα δε ειναι και οτι καλυτερο.. Οποτε γιατι προτεινεις 2 φετες ψωμι πριν τον υπνο; Γιατι τοση λιγη καζεινη;

27 γρ. λιπος πριν τον υπνο; Ποσα κιλα εισαι;

giannis64
01-04-10, 21:03
Γιατι πριν τον υπνο whey?

οχι. η καζεινη, η κοτατζ!!!