PDA

Επιστροφή στο Forum : Full squat σε smith κ ελεύθερο



Gasturb
06-12-07, 01:41
Zορίζεστε περισσότερο στο full squat με ελεύθερο ή στο smith?

Gt

KATERINI 144
06-12-07, 01:56
με ελεύθερο είναι παραπάνω ζόρι :oops: :oops:

anastasisk
06-12-07, 01:57
Ενοειται με ελευθερο αλλα με πιανει και πολυ καλυτερα....

ioannis1
06-12-07, 12:14
Στο ελευθερο συμετεχουν πολλες συνεργιστικες μυικες ομαδες και οπωσδηποτε ειναι πιο δυσκολο.Στο σμιθ ομως γινεται πιο αυστηρα για τα ποδια νομιζω,οποτε και το προτιμω.

argyrakis
06-12-07, 22:39
Εγω παντος ειμαι ηπερ του ελευθερου σκουοτ.

ioannis1
07-12-07, 00:06
το ξερω καλα στρατο.γιαυτο τα ποδια σου ειναι χαλια.... :squat: :green:

KATERINI 144
07-12-07, 10:47
γιαυτό πρέπει να κόψουμε εντελώς το smith και να κάνουμε μόνο ελεύθερο Γιάννη (αλλά όχι όπως έλεγε ο άλλος ο παπάρας προχθές :sneaky: :thumbdown: ο άσχετος )

ioannis1
07-12-07, 16:20
+1 :thumbsup:

Muscleboss
07-12-07, 16:40
Εγω παντος ειμαι ηπερ του ελευθερου σκουοτ.

+1

:bowdown: 'nough said :rocking:

MB

RUHL
07-12-07, 16:42
παντα full :squat: απο τοτε που τα αρχησα :twisted: :evil2:

Gasturb
08-12-07, 02:27
Παλικάρια ψυχραιμία!

Δεν ρώτησα αν προτιμάτε smith ή ελεύθερο μιας κ ήμουν σίγουρος ότι σχεδόν όλοι εμεις οι φουσκωτoί :bbbiceps: :) προτιμάμε περισσότερο το ελεύθερο. Το ερώτημα μου είναι που ζορίζεστε περισσότερο! Το ρωτάω αυτό γιατί παρατηρώ ότι τα ίδια κιλά τα βγάζω πιο άνετα με το ελεύθερο από τι στο μηχάνημα. Σκέφτηκα ότι συμβαίνει λόγω το ότι στο Smith έχουμε καλύτερη απομόνωση των ποδίων (ότι είπε κ ο γιάννης) οπότε κ όλο το φόρτο πηγαίνε εκεί από τι στο ελεύθερο που αρκετοί παράπλευροι μυς συμμετέχουν κ έτσι διευκολύνουν την όλη άσκηση οπότε κ ζοριζόμαστε λιγότερο. Η αποψή σας?

Gt

RUHL
08-12-07, 12:20
το full ελευθερο ειναι πιο δυσκολοhttp://imageshack.gr/files/eq5c6wtw70hh8y1ydwf8.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=eq5c6wtw70hh8y1ydwf8.gif)http://imageshack.gr/files/eq5c6wtw70hh8y1ydwf8.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=eq5c6wtw70hh8y1ydwf8.gif)http://imageshack.gr/files/eq5c6wtw70hh8y1ydwf8.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=eq5c6wtw70hh8y1ydwf8.gif)http://imageshack.gr/files/eq5c6wtw70hh8y1ydwf8.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=eq5c6wtw70hh8y1ydwf8.gif)

Duke-Nukem
08-12-07, 20:29
Στο μηχάνιμα και εγώ νίωθω μεγαλύτερη δυσκολία στα κιλά. Πάντως κάθε 2 μήνες αλλάζω το μηχάνιμα με ελέυθερο για να μην "συνιθίζουν" οι μυς.

ioannis1
08-12-07, 23:43
πιστευω οτι τα ποδια ζοριζονται περισσοτερο στο μηχανημα

KATERINI 144
09-12-07, 12:05
με πόσα κιλά Γιαννη?! τα ίδια με το ελεύθερο?! :moderator:

ioannis1
09-12-07, 13:23
εννοιειτε με πολλα περισσοτερα :bblifthard:

Gasturb
10-12-07, 05:33
* Ναι duke πάντα εναλλαγές

* Κάτσε Γιάννη πήγες να πεις κάτι κ μου το χάλασες! Είπες πιο δύσκολα στο smith αλλά με περισσότερα κιλά.. με τα ίδια κιλά δλδ παρατηρεις/ειτε μεγαλύτερη ευκολία από οτι στο ελεύθερο?

Gt

ioannis1
10-12-07, 22:54
ειπα οτι δουλευονται καλυτερα τα ποδια στη σμιθ και μπορεις να βαλεις πολυ περισσοτερα κιλα απο οτι στο ελευθερο .

Gasturb
11-12-07, 05:32
μπορεις να βαλεις πολυ περισσοτερα κιλα απο οτι στο ελευθερο .

Για να βάζεις περισσότερα κιλά στο smith άρα δεν ζορίζεσαι με τα ίδια κιλα που βάζες στο ελεύθερο, μαλιστα.

Gt

Duke-Nukem
11-12-07, 06:00
+ ότι είναι και θέμα ισοροπίας καθώς πραγματοποιήται μόνο κάθετη κίνηση. Στο ελεύθερο όλο και κάποιο μικρό τρεμοπέξιμο θα υπάρχει.

KATERINI 144
11-12-07, 12:49
+1 :awesome:

tasosfit
23-12-07, 12:21
Δειτε εκει που λέει Quadriceps στο Smith.....
Πρόκειτε για πιο έυκολη άσκηση με ενεργοποίηση λιγοτερου ποσοστού κινητικών μονάδων.
Η φώτογραφία καλό ειναι να κρατηθεί και για γενικότερη χρήση.
Οποιος θέλει στέλνοντας μου mail μπορω να του στείλω σε pdf την ερευνα!
http://forum.bodybuilding.gr/album_pic.php?pic_id=172

ioannis1
23-12-07, 12:24
σωστα τασο.αφου ολοι ξερουμεοι μηχανες ενεργοποιουν λιγοτερες μυικες ομαδες αποτι τα ελευθερα βαρη.

tasosfit
23-12-07, 12:38
σωστα τασο.αφου ολοι ξερουμεοι μηχανες ενεργοποιουν λιγοτερες μυικες ομαδες αποτι τα ελευθερα βαρη.

Γιάννη εδω μετράει την ιδια μυϊκή ομάδα και δίνει λιγότερο ποσοστό ενεργοποίησης στις κινητικές της μονάδες. Δεν μετράει το συνολο των μυϊκων ομάδων που δουλεύουν. Μιλάμε για τετρακέφαλο και συγκεκριμένα ορθό μηριαίο..πανω στον συγεκεκριμένο χώρο το smith ενεργοποιεί το 60% της μέγιστης ικανότητας ηλέκτρικής διεγερσης του μυός.

Συπληρωματικά....το smith βλαπτει σοβαρά την υγεία του γόνατος :wink:

ioannis1
23-12-07, 12:45
μαλιστα.τωρα καταλαβα,πολυ ενδιαφερον τασο. :thumbsup:

getbigstaybig
23-12-07, 14:00
παιδες η ταπηνη μου γνωμη ειναι μονο ελευθερο σκουωτ...διοτι αν δουλεψουμε την ασκηση σε ολο το ευρος κινησης(ειμαι εναντιον των μισων σκουωτ)η κινηση στη smith δεν ειναι φυσικη.πιστευω οτι το ελευθερο ταιριαζει περισοτερο στη ροη του σωματος.
πισω στο θεμα μας :wink: 100%περισοτερο ζορι με το ελευθερο για μενα.

RUHL
30-01-09, 15:57
http://i277.photobucket.com/albums/kk50/RUHL_2008/33-1.jpg

Aριστερα ειναι η πιεση που δεχετε οταν κανεις σε σμιθ και δεξια σε ελευθερο

Οπως βλεπετε σε σμιθ θα εχεις αρκετα προβληματα στο μελον βγαζουν την πιεση απο την πλατη και την βαζουν στο γονατο kneecap και επειδη δουλευεις και λιγοτερο αναλογως την κληση τον μιροιεο δικεφαλο που ειναι ενας μυεις που σταθεροποιει το γονατο

Μακρια απο το σμιθ

(ακους πολυδευκη :sneaky: :P )

Polyneikos
30-01-09, 16:36
ο Ruhl έχει δίκιο σε αυτό που γραφει,πολυ καλό το σκίτσο!Εγω δυστυχως στο καινουργιο γυμναστηριο δεν εχει rack και αναγκαζομαι να κανω σε σμιθ τα καθισματα και δεν μπορω να παίξω τα κιλα που επαιζα ελευθερα γιατί αισθανομαι οτι φόρτίζονται πολυ τα γόνατα και η μεση αλλά και η πλάτη,εντωμεταξυ δεν μπορείς να δωσεις κλίση στην πλατη και ανεβοκατεβαινεις σαν στυλιαρί και δεν είναι ότι καλυτερο.

BRaWNy
30-01-09, 20:46
Λοιπόν, επειδή έχει συζητηθεί τελευταία το Σμιθ, και ειδικά απο μένα, να προσθέσω κάτι, για να διευκρινιστούν και κάποια πράγματα απο πλευράς μου.

Αυτό που στην ουσία λέω και προτείνω εγω, είναι να χτίσει βάσεις κανείς με ελευθερες κινήσεις, ή αν θέλετε στο μεγαλύτερο % να δουλεύει με ελευθερες κινήσεις, εφόσων έχει τις βάσεις.
Με λίγα λόγια, όταν κανείς έχει δουλέψει χρόνια ή και αρκετά τα ελευθερα Σκουωτ και έχει και την τεχνική τους, θα ηταν αποδεκτό να δουλέψει και σε Σμιθ κάποια στιγμή για κάποια περίοδο.

Αυτό που δεν είναι αποδεκτό κατα την άποψή μου, είναι να δουλεύει περισσότερο με Σμιθ, ή το χειρότερο, να ξεκινήσει με Σμιθ και να χτισει βάσεις με Σμιθ, διότι έτσι (εκτός απο τα κόκκαλα λπ κλπ) δεν θα μπορει να "γυρίσει" στα ελευθερα και δεν θα μπορει να μαθει την τεχνική τους και δεν θα μπορει να τα δουλεύει όπως πρέπει και να αποκομίσει αυτά δινουν, άσε που υπάρχει η πιθανότητα να τραυματιστεί σε αυτη την περίπτωση με τα ελεύθερα, και μετα να έχουμε το εξης "σκηνικό" απο κάποιους καλοθελητές "ειδικούς", που θα λένε:
- Είδες, σαν το Σμιθ δεν έχει, τα ελευθερα σε καταστρέφουν κλπ κλπ

Παρόλα αυτά, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορειτε να έχετε μόνιμη αποχή απο το Σμιθ, ακόμη καλύτερα.

Polyneikos...
Φαντάζομαι ότι έχεις στην πλάτη σου αρκετές προπονήσεις με ελευθερα Σκουωτ, και ότι όπως και να έχει κάποια στιγμή θα ξαναγυρίσεις σε αυτά, ωστε να υπάρχει μεγαλύτερο % σε αναλογία υπερ των ελευθέρων.

TRIANTAFYLLOU
30-01-09, 23:39
κατα την γνώμη μου το ελευθερο σκουώτ αν εκτελείτε σωστά έχει περισσότερα να προσφέρει αλλά και είναι πιό ακίνδυνο απο το σμίθ .

και ο λόγος είναι οτι στο σκουώτ διατηρείτε η ισοροπία και το κέντρο βάρους του σώματος , αλλά στο σμίθ αν τα πόδια τα τοποθετήσουμε πιό μπροστα η πιό πίσω πάλι εκτελείτε η άσκηση ,γιατί μας κρατάει το μηχάνημα σταθερούς, μπορεί όμως να μας κάνει ζημιά αν όχι με την πρώτη φορά στην διάρκεια , αν όμως το βάρος είναι πολύ τότε και με μία φορά μπορεί να πάθουμε ζημιά .

αυτό ισχύει και στις εμπροσθολαίμιες πιέσεις ώμων στο σμίθ ,επειδή μας κατευθύνει το μηχάνημα , μεταφέρετε μεγάλη και ακανόνιστη πίεση στις κλειδώσεις των ώμων .

με μοναδική ένσταση υπάρχουν κάποια σμιθ που έχουν ράουλα κάτω και συγχρόνως υπάρχει και οριζόντια μετακίνηση της μπάρας , εκεί κάπως ακολουθείτε η φυσική κίνηση , αλλά σε καμία περίπτωση σαν τα ελευθερα βάρη .

είναι κάποιες ασκήσεις που οι μηχανές είναι μονόδρομος αλλά και κάποιες που τα ελεύθερα βάρη δεν συγκρίνονται.

Polyneikos
31-01-09, 00:24
+ 1000 και στους δύο προλαλήσαντες,συμφωνω απόλυτα.
Brawny βασικα τα squat πάντα αποτελουσαν μια από τις αγαπημενες μου ασκησεις αλλά δυστυχως δεν έχει rack το καινουργιο γυμναστηριο που πηγαινω και μιας και είναι το μοναδικο συτην περιοχη δεν εχω επιλογες,τωρα παίζω στο σμιθ αλλά δεν θεωρω καθολου φυσικη την κίνηση. :cry: :cry:

TRIANTAFYLLOU
31-01-09, 01:09
και προσοχή και την μέση στο σμίθ, μια φορά στα τόσα χρόνια είχα πάθει ψιλοζημια στην μεση και αυτή ήταν στο σμίθ που είπα να δοκιμάσω . :cry:

kostaspsa
01-02-09, 14:35
Στο γυμναστηριο μου οπως και στην πλειοψηφια των γυμναστηριων απ οτι εχω καταλαβει δεν υπαρχει ρακ για ελευθερο σκουοτ. Αναγκαστηκα αρκεστηκα στο σμιθ οταν ομως αρχισα να φορτωνω κιλα αρχισαν τα τσιμπιματα στα γονατα( με τη μεση ευτυχως ολα καλα) και ετσι μειωσα τα κιλα και περιοριστηκα σε πρεσα.
Το ξερω οτι πρεπει να αλλαξω γυμναστηριο ομως η συνηθεια βλεπεις...

panais
27-03-09, 15:34
Καθισματα με smith ή με ελευθερη μπαρα??
Εγω προσωπικα εμαθα να κανω καθισματα με μηχανημα smith,που σου επιτρεπει να βαζεις πιο πολλα κιλα,αλλα αφου εμαθα τη τεχνικη,τα κανω με ελευθερη μπαρα.
Η κινηση ειναι πιο φυσικη με την μπαρα ενω με το smith πολλες φορες με ποναει η μεση,επειδη η κινηση ειναι μια και ετσι η μεση προσαρμοζεται σ'αυτην .Βεβαια οταν θελεις να τεσταρεις την μεγιστη δυναμη σου το smith βοηθαει πολυ,καθως ειναι πιο ασφαλες με τους γαντζους που εχει.Τι λετε εσεις???????????

BRaWNy
27-03-09, 16:01
Καθισματα με smith ή με ελευθερη μπαρα??
Εγω προσωπικα εμαθα να κανω καθισματα με μηχανημα smith,που σου επιτρεπει να βαζεις πιο πολλα κιλα,αλλα αφου εμαθα τη τεχνικη,τα κανω με ελευθερη μπαρα.
Η κινηση ειναι πιο φυσικη με την μπαρα ενω με το smith πολλες φορες με ποναει η μεση,επειδη η κινηση ειναι μια και ετσι η μεση προσαρμοζεται σ'αυτην .Βεβαια οταν θελεις να τεσταρεις την μεγιστη δυναμη σου το smith βοηθαει πολυ,καθως ειναι πιο ασφαλες με τους γαντζους που εχει.Τι λετε εσεις???????????Φίλε, υπάρχουν τόπικς όπου έχουν συζητηθεί αυτά.
Δεν χρειάζεται να ανοίγεις νέο τόπικ, για μια ερωτηση που έχει γίνει και σε άλλα τόπικς, και όπου μπορεις να την ξαναθέσεις κατα κάποιο τρόπο, ή και να σχολιάσεις πάνω στο θέμα.
Τα μηνύματα μεταφέρθηκαν εδω

Χρησιμοποιησε λιγάκι και την "αναζήτηση"

Η τεχνική των Σκουωτ δεν μαθαίνεται στη Σμιθ, ίσα ίσα που εαν κάποιος ξεκινήσει με την Σμιθ, πάει γυρεύοντας για προβλήματα μακροπρόθεσμα.
Η Σμιθ είναι ακατάλληλη για Σκουωτ.

Και όσο για το περισσότερο βάρος σε αυτην απο ότι σε ελεύθερα, δεν ισχύει, ασε που δεν μπορει να γινει συγκριση βαρών και φορτίου μεταξύ των δύο, λόγω του ότι η Σμιθ δεν είναι ακριβως ελευθερα βάρη.

Απόψεις μου.

leangains
30-03-09, 02:35
Δεν χρειάζεται να ανοίγεις νέο τόπικ, για μια ερωτηση που έχει γίνει και σε άλλα τόπικς, και όπου μπορεις να την ξαναθέσεις κατα κάποιο τρόπο, ή και να σχολιάσεις πάνω στο θέμα..
:turtle::turtle::turtle

Άσχετο. στη δίκη του Θ. Κολοκοτρώνη για «εσχάτη προδοσία», τον Απρίλιο του 1834 στην ανάγνωση των κατηγοριών, ο Αθανάσιος Διάκος απευθυνόμενος στον Θ. Κολοκοτρώνη ρώτησε "γέρο να τους σφάξω??" και ο Θ. Κολοκοτρώνη απάντησε αρνητικά. Αυτά είναι τα λάθη!




Η Σμιθ είναι ακατάλληλη για Σκουωτ.
ότι η Σμιθ δεν είναι ακριβως ελευθερα βάρη.
Απόψεις μου.

Η Σμιθ εφευρέθηκε από τους κατόχους γυμναστηρίων για μη βάζουνε Squat Rack και επιπλέον ορθοστάτες. Επίσης χρησιμεύει και για πιέσεις πάγκου, πιέσεις ώμων, κωπηλατική με μπάρα, ανασπάσεις τραπεζοειδών και ό,τι άλλο μπορείς να σκεφτείς. και αυτά τα κάνεις κ είσαι ικανοποιημένος μέχρι να δοκιμάσεις the real thing! (βέβαια για να μην παρεξηγηθώ στην ανάγκη κ εάν κατέχεις ήδη την τεχνική εεε τι να κάνεις...)

Έτσι γλύτωναν χώρο και γέμιζαν τα γυμναστήρια με power plates, η τελευταία μόδα. Πρίν στη δεκαετία του 80-90 η μόδα ήταν aerobics και τα γυμναστήρια γέμισαν με treadmills (διαδρόμους). Βλέπετε είναι πιο εύκολο να δείξεις στον πελατη πως να πατάει κουμπάκια και να κάνει 20 λεπτα sessions με τη γυμνάστρια-γυμναστή να χαϊδεύει τον πελάτη-πελάτισσα, παρά να του μάθεις πως να κάνει ασκήσεις με σωστή τεχνική και βασική διατροφή.
Η σμιθ είναι για πέταμα! Άχρηστος χώρος!

Powerlifting defines a squat as being legal once the crease of the hip is below the knee. This is what we mean by taking a squat down to parallel. When the hip crease is at the knee, you’re at parallel. (εικόνα 1)

Unfortunately, due to a variety of reasons, this is what most people end up doing:
(εικόνα 2) Not a Squat

Now, some of this is due to the mythology that squatting deep is bad for your knees. That’s a myth long-since debunked, yet it won’t die. Many a trainer or doctor will still tell you that squatting to full depth is harmful to the knees; yet we see that at 90 degrees (thigh parallel to the floor) is when the knees undergo the most stress. Dropping below that, the hamstrings and hip muscles can actually bear the load, taking stress off the knees. When you brake at 90 degrees or above, as per the picture, then you’re not doing the knees any favors. Quite simply, there’s not any other joint in the body that people would tell you not to put through a full range of motion. And then we have the simple fact that humans are built to squat: Babies can squat (εικόνα 3)

Newbie lifters tend to squat the way the girl in the first picture squats - way too much weight and not nearly enough ROM. This is why you see people (male and female) claiming 4x bodyweight squats when they can’t deadlift their bodyweight. The average person will have a deadlift significantly higher than his/her squat if you’re not using powerlifting equipment, so I consider that to be my litmus test. And no, it’s not because your grip is weak or your back is bad.

I do realize there are reasons to do half-squats and even quarter-squats, but the point is, most people are squatting high either because of poor joint mobility, because they think going deeper will hurt them, or simply because they’re trying to show off with too much weight. Most people would be highly advised to spend most of their time squatting properly and leave the partials to special work.
Newbie lifters tend to squat the way the girl in the first picture squats - way too much weight and not nearly enough ROM. This is why you see people (male and female) claiming 4x bodyweight squats when they can’t deadlift their bodyweight. The average person will have a deadlift significantly higher than his/her squat if you’re not using powerlifting equipment, so I consider that to be my litmus test. And no, it’s not because your grip is weak or your back is bad.

I do realize there are reasons to do half-squats and even quarter-squats, but the point is, most people are squatting high either because of poor joint mobility, because they think going deeper will hurt them, or simply because they’re trying to show off with too much weight. Most people would be highly advised to spend most of their time squatting properly and leave the partials to special work.

και παρακαλώ! Νο Curling In The Squat Rack

leangains
30-03-09, 20:07
A! Συγνώμη! Η smith έχει κάποια χρησιμότητα. Είναι ωραιότατο ανοιχτό ανοιχτό μονόζυγο και μπορείς να κάνεις και καλή προπόνηση για γάμπες καθιστός, με ένα στεπ και εκείνο το άθλιο το μαξιλαράκι που επιβαρύνει τον αυχένα, φορτώνεις και πλάκες. Mια χαρά καθιστή μηχανή για γάμπες η smith.



Στο γυμναστηριο μου δεν υπαρχει ρακ για ελευθερο σκουοτ. Αναγκαστηκα αρκεστηκα στο σμιθ οταν ομως αρχισα να φορτωνω κιλα αρχισαν τα τσιμπιματα στα γονατα( με τη μεση ευτυχως ολα καλα) και ετσι μειωσα τα κιλα και περιοριστηκα σε πρεσα.
Το ξερω οτι πρεπει να αλλαξω γυμναστηριο ομως η συνηθεια βλεπεις...

Αντιμετώπισα κι εγώ αυτό το πρόβλημα τους τελευταίους 3 μήνες που ήμουν Ελλάδα, πήγα σε ένα γυμναστήριο κοντά στο σπίτι μου. Μάλιστα είχε και καθιστή πρέσα, με fix κιλά, αρχικά φόρτωσα ότι αλτήρα χώραγε, μετά ανέβασα τις ρεπς σε μεγάλο αριθμό, εεε κάπου εκεί μετά από 6 εβδομάδες βαρέθηκα ήθελα κάτι more challenging. Και μου ρθε η σκαλτσοβιομηχανία…

Έπαιρνα δύο πάγκους τους έβαζα απέναντι με την πλάτη κάθετη, στο κάθισμα και πίσω έβαζα 30-40 κιλά για σταθερότητα και γινόντουσαν μια χαρά ορθοστάτες. Βέβαια πήγαινα σε ώρες που το γυμναστήριο ήταν άδειο σχετικά και πρόσεχα όταν τα άφηνα, τώρα εάν η πάγκοι είναι ακόμα λειτουργικοί δε ξέρω γιατί μια μέρα η πλάτη του ενός πρέπει να ψιλοράγισε. Ήρθε και μια γυμνάστρια να μου την πει ότι εάν πέσει η μπάρα θα σπάσουν τα πλακάκια…
Δοκίμασε το εάν θες με προσοχή. Εκείνοι οι πάγκοι που χρησιμοποίησα (η μάλλον κατέστρεψα) άντεξαν.