PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχετικά με το Crossfit.



promitheas25
01-06-10, 14:09
Χαιρετω τους συναθλητες του σαιτ:welcome:.Θα ηθελα τη γνωμη σας για το crossfit αν γνωριζουμε κατι η αν εχει ασχοληθει κανεις με αυτο,γιατι ελεγα να το δοκιμασω σαν ιδεα μου αρεσει τωρα στη πραξη δεν ξερω αν ανταποκρινετε γιαυτο ρωταω τις γνωμες σας

Υ.Γ
Δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο θεμα κ ζηταω συγνωμη αν εκανα λαθος εδω που το ποσταρα

red dead
27-03-11, 14:39
Ακούω συχνά για προπόνηση crossfit ξέρετε τ είναι και τι λογική έχει???
Παντός από βίντεο π έχω δει είναι παρά μα παρά μα παρά πολύ δύσκολο!!!

gym
27-03-11, 14:43
Ακούω συχνά για προπόνηση crossfit ξέρετε τ είναι και τι λογική έχει???
Παντός από βίντεο π έχω δει είναι παρά μα παρά μα παρά πολύ δύσκολο!!!

ειναι κυκλικη προπονηση που το λεει κ η λεξη....κροσ φιτ....ειναι η τελευταια μοδα να το πω ετσι που ερχεται απο αμερικη και συνδυαζει πολλα ειδη εκγυμνασης οπως αρση βαρων,ενοργανη,στιβο και παει λεγοντας...εχει πολυ ζορι κ επισης ειναι πολυ ακριβο γενικα κ ειδικα στην ελλαδα...

ειναι πολυ δυνατες προπονησεις...και εχουν βγαλει ακομα και για παιδια ειδικα προγραμματα...αν ψαξεις θα βρεις πολλα βιντεακια και προπονησεις...το θεμα ειναι η τεχνικη τους γιατι δουλευουν λιγο κανιβαλιστικα κ πρεπει να εχεις γνωσεις....σκεψου οτι πρεπει να εχεις γνωσεις και απο αρση βαρων κ καποια πραγματα ενοργανης κ στιβου.....

ειναι παντως πολυ ωραιο κ πορωτικο....(μουσικη...κραυγες κ τετοια...;))

red dead
27-03-11, 16:41
χαχαχαχα φίλε ναι είναι πολύ δύσκολο αλλά και πολύ ωραίο κάνει τρομερό κορμί φυσική κατάσταση και επιδι δουλεύω χρονιά με κυκλικές θα το δοκιμάσω!!! ;);););)
Αν μπορείς ανερτισε κανένα πρόγραμμα εδώ γτ δν βρίσκω τπτ άλλο εκτός από βίντεο!!!

noz1989
27-03-11, 17:24
γαματο ειναι!!!

gym
27-03-11, 17:27
θα σας κανω κανενα θεμα αν ειναι με αυτο...οταν βρω χρονο...(εχω εξετασεις κ πνιγομαι...).....ειναι τελειο κ κανω εδω κ 7 μηνες...απλα θελει προπονητη αν θες να πας σε αγωνες κ τετοια...κ παντα πανταααααααα να εισαι σιγουρος οτι εχεις την τεχνικη κ την παιζεις στα δαχτυλα....ειναι πολυ δυνατο,αλλα αν δεν προσεξεις θα την πατησεις ασχημα γιατι θα πορωθεις κ θα αρχισεις τις μαμουνιες...αν εχει στην περιοχη σας τετοιο κεντρο να πατε....κ μυς θα ανεβασετε κ γραμμωση θα εχετε και απο ολααααα...κορμιααααα!!!!!!:turtle::turtle::turtle::turtle:


δειτε αυτους που κανουν να παρετε μια ιδεα...κ κοπελες κ αντρες κ παιδια...

marvin
27-03-11, 18:19
Στο συγκεκριμενο απο οτι καταλαβαινω πρεπει να εισαι γεματος ενεργεια ψυχικα και σωματικα!!!!Πολυ ενδιαφερον αν και σιγουρα δυσκολο!!!!Η τελεια εκτονωση!!!!

Saldi
21-07-11, 22:54
Να απαντήσω και εγώ!Παο μερικές εμεπιρίες απο γνωστούς που κάνουν...
Καταρχιν..
Εχει θεσσαλονικη(στου στυλιανίδη)
Αθήνα(εχει 2)
και Βόλο
Πουθενά αλλου στην Ελλάδα
ΑΝ και άκουσα οτι ανοίγουν δευτερο cross fit σε μια αποθήκη κοντά στα Jumbo τι και πώς και αν ισχυει δεν ξέρω και θα ήθελα να μάθω..
Επίσης να πώ οτι ο στυλιανίδης η τιμή που δίνει αν θυμάμαι καλά είναι 50euro για 3 φορές την εβδομάδα ΧΩΡΙΣ την χρήση του γυμναστηριου του αν και αρκετες φορές σου λένε πάνε κάνε πχ πόδια η χέρια ανάλογα...!
Κανένας άλλος ξέρει κάτι να μαθουμε??
Αν ανοίξει στα Jumbo ψήνομαι πάρα πολύ να πάω αλλα κέντρο πέφτει πολύ μακριά...parking κλπ κλπ

PEGY
22-07-11, 07:40
Σε γενικές γραμμές αυτά που λέει η τζιμ είναι.

απλά ήθελα να προσθέσω κ εγώ πως είναι το ονειρό μου. . . .

αααααααααααααχ:bowdown:

MusclesOfShadow
22-07-11, 08:26
Ακούω συχνά για προπόνηση crossfit ξέρετε τ είναι και τι λογική έχει???
Παντός από βίντεο π έχω δει είναι παρά μα παρά μα παρά πολύ δύσκολο!!!

:evilno:

Saldi
22-07-11, 10:25
Στο Ελλαδισταν ακόμα ΔΕΝ!!ελπίζω να γίνει-έγινε αυτο το crossfit στα jumbo κοντά κα ιτότε θα σας πώ εντυπώσεις...
Απλά για όσους θέλουν όγκο δεν κάνει..
εμένα η κοπέλα μου έκανε crossfit το σταμάτησε πριν κανένα μήνα!!
ωραια αποτελέσματα αλλα μόνο γράμμωση..εχω κάτι φίλους που κάνουν και εχουνη πραγματιακ υπέροχα σώματα!
Οποιος είναι απο Αθήνα-Θεσσαλονίκη-Βόλο μπορεί να κάνει:D!Απλα εγω απο θεσσαλονίκη δεν πάω μέχρι το κέντρο με τίποτα:D!

gym
22-07-11, 10:43
oups...εγω εδω υποτιθεται θεμα θα εκανα...χιχι...


τι λες βρε ογκο δεν κανεις?τους εχεις δει?τις εχεις δει?εγω ναι...

κανεις κανεις αλλα δεν θα γινεις κ κολεμαν...

Saldi
22-07-11, 11:37
oups...εγω εδω υποτιθεται θεμα θα εκανα...χιχι...


τι λες βρε ογκο δεν κανεις?τους εχεις δει?τις εχεις δει?εγω ναι...

κανεις κανεις αλλα δεν θα γινεις κ κολεμαν...
Η κοπέλα μου κάνει 2 χρόνια σχεδον σου λέω και εχω 2 φίλους που κάνουν επίσης πολύ καιρό λες να μην εχω δει?...αν είσαι τσιλιμπίθρας και θες να πάρεις 7-10κιλά ΔΕΝ πας crossfit αυτο θέλω να πω

PS:Και μην ξεχνάς οτι αυτοι που κάνουν crossfit δεν ξεκίνησαν απο crossfit και κάνουν...εχει παρα πολλους αθλητες απο διάφορα αθλήματα και έχει και άτομα με πολαλ χρόναι γυμναστήριο...Αρα το οτι κάποιος κάνει cross και είναι ντούκι δεν σημαίνει οτι έγινε απο το cross!

gym
22-07-11, 11:40
Η κοπέλα μου κάνει 2 χρόνια σχεδον σου λέω και εχω 2 φίλους που κάνουν επίσης πολύ καιρό λες να μην εχω δει?...αν είσαι τσιλιμπίθρας και θες να πάρεις 7-10κιλά ΔΕΝ πας crossfit αυτο θέλω να πω

η κοπελα σου ειναι κοπελα...τι ογκο να παρει μια γυναικα...εκτος κ αν τρωει πολυ πουα θα γινει μετα λιγο πιο νταγλαρακι...εχω δει κοπελες γομαρακια...
οσο για τους νατρες...ε ναι αν ειναι μινιον εκτο,ε δεν ειναι και το καλυτερο γενικα οτιδηποτε εχει να κανει με αεροβια και το κρος φιτ ειναι φουλ απο αυτο...

Saldi
22-07-11, 13:28
η κοπελα σου ειναι κοπελα...τι ογκο να παρει μια γυναικα...εκτος κ αν τρωει πολυ πουα θα γινει μετα λιγο πιο νταγλαρακι...εχω δει κοπελες γομαρακια...
οσο για τους νατρες...ε ναι αν ειναι μινιον εκτο,ε δεν ειναι και το καλυτερο γενικα οτιδηποτε εχει να κανει με αεροβια και το κρος φιτ ειναι φουλ απο αυτο...

Αρα το ίδιο πράγμα λέμε...Στο crossfit δεν παίρνεις όγκο απλά κάνεις γράμμωση,αντοχή,ευεξία!

No Cash
22-07-11, 14:41
ωραια φαση πρεπει να ειναι το cross fit... αλλα προσωπικα θα το βαριομουν λιγο... :unsure:

και ογκο μπορεις να βαλεις... απλα δεν ειναι κι ο πιο ιδανικος τροπος...

συνηθιζεται να κανουν ατομα που κανουν πολεμικες τεχνες... ειδικοτερα στην αμερικη οσοι ασχολουνται με mma... κανουν και crossfit..

παντως... πρεπει να ειναι αρκετα επικινδυνο για τραυματισμους... γιατι "κινουνται" πολυ γρηγορα.. και εκτελουν τις ασκησεις επισης γρηγορα...

ειδικα ο τροπος που κανουν ελξεις.. ειναι λες και χτυπιουνται σαν χταποδια...

geo28
22-07-11, 20:45
λεει ασχημα το crossfit..γενικα ειναι πολυ αυτορυθμιζομενο και
μπορει να το χρησιμοποιησει καποιος για οτι σκοπο θελει.εγω συγκεκριμενα
το χρησιμοποιω σαν αεροβιο,γτ βαριεμαι θανατηφορα τρεξιμο,διαδρομους κλπ..συγκεκριμενα κανω
το bear comlex που ειναι squat clean-overhead press-back squat-behind the neck press-power clean(αυτο ειναι
μια επαναληψη:green:)...μπορω να εγγυηθω οτι ειναι θανατος και πολυ πιο ενδιαφερον απο κλασικη αεροβια
και περισσοτερο ιδρωτα απο hiit..καντε ενα 4χ8 με 40 κιλα και θα με θυμηθειτε..
VpVusgtvNFM&feature=related

gym
22-07-11, 20:46
oh yesssss......:thumbup::thumbup:

tolis93
22-07-11, 23:57
παιδια δοκιμασα σημερα ενα ειδος απο δαυτη.δε μου φανηκε δυσκολη αλλα εκανε δουλεια σιγουρα.την ενιωσα

thanasis76
23-07-11, 00:00
λεει ασχημα το crossfit..γενικα ειναι πολυ αυτορυθμιζομενο και
μπορει να το χρησιμοποιησει καποιος για οτι σκοπο θελει.εγω συγκεκριμενα
το χρησιμοποιω σαν αεροβιο,γτ βαριεμαι θανατηφορα τρεξιμο,διαδρομους κλπ..συγκεκριμενα κανω
το bear comlex που ειναι squat clean-overhead press-back squat-behind the neck press-power clean(αυτο ειναι
μια επαναληψη:green:)...μπορω να εγγυηθω οτι ειναι θανατος και πολυ πιο ενδιαφερον απο κλασικη αεροβια
και περισσοτερο ιδρωτα απο hiit..καντε ενα 4χ8 με 40 κιλα και θα με θυμηθειτε..
VpVusgtvNFM&feature=related

κουραστικα και μονο που τον ειδα... εγω λεω να ξεκινησω μονο με την μπαρα...:green::green:
πολυ καλο παντος!!!! και απο ογκο, σιγουρα θα περνεις, αν τα κανεις σωστα...:thumbup::thumbup:

Andrikos
23-07-11, 00:13
Το Crossfit έχει προκαλέσει ραβδομυώλυση σε αρκετούς. Ότι είναι δύσκολο δεν σημαίνει πώς είναι πιο αποδοτικό από κάτι λιγότερο δύσκολο.

MusclesOfShadow
23-07-11, 00:16
κουραστικα και μονο που τον ειδα... εγω λεω να ξεκινησω μονο με την μπαρα...:green::green:
πολυ καλο παντος!!!! και απο ογκο, σιγουρα θα περνεις, αν τα κανεις σωστα...:thumbup::thumbup:

Παιδια το clean n jerk δεν ειναι η μονη ασκηση που κανουν στο cross fit, αυτη η ασκηση γινεται και σε αλλους ειδους προγραμματα με βαρη, ειναι κινηση αρσης βαρων!

No Cash
23-07-11, 05:18
Το Crossfit έχει προκαλέσει ραβδομυώλυση σε αρκετούς. Ότι είναι δύσκολο δεν σημαίνει πώς είναι πιο αποδοτικό από κάτι λιγότερο δύσκολο.


τοτε γιατι οι περισσοτεροι αθλητες mma στην αμερικη... κανουν crossfit.... με αυτη τη λογικη δεν θα εκαναν αυτο το κατι λιγοτερο δυσκολο αλλα εξισου αποδοτικο??



τι ειναι η ραβδομυωλυση στο περιπου..

gym
23-07-11, 09:11
τοτε γιατι οι περισσοτεροι αθλητες mma στην αμερικη... κανουν crossfit.... με αυτη τη λογικη δεν θα εκαναν αυτο το κατι λιγοτερο δυσκολο αλλα εξισου αποδοτικο??



τι ειναι η ραβδομυωλυση στο περιπου..

γιατι πιστευω οτι απλα ειναι η καινουρια τους μοδα που ηδη εχει βγει προς τα εξω αλλα και στην χωρα μας(φαντασου δηλαδη ποσα χρονια πριν εχει ξεκινησει αυτο)και πουλαει....θελει λεφτα για να κανεις κροσφιτ σε ενα κεντρο οργανωμενο διοτι ειναι ψηλα η συνδρομη τους ποσο μαλλον οι εκπαιδευσεις τους που το εχω ψαξει...(χτυπανε καλα οι αμερικανοι...ξερουν τι πουλανε...)
και εχουν κ αυτο το στυλακι το αγριο,το δυσκολο και τσιμπανε ολοι οτι ΜΟΝΟ με αυτο κανεις σωμα.....απλα συνδυαζει πολλες τεχνικες κ ειναι κατι το καινουριο...γι αυτο το προωθουν....και λογικα κ οι αθλητες ΜΜΑ το κανουν και γιατι βλεπουν διαφορα αλλα πιστευω επειδη αυτοι θελουν κ αντοχη,ετσι δεν ειναι?οποτε το κσ τους το δινει κ αυτο...

thanasis76
23-07-11, 10:36
γιατι πιστευω οτι απλα ειναι η καινουρια τους μοδα που ηδη εχει βγει προς τα εξω αλλα και στην χωρα μας(φαντασου δηλαδη ποσα χρονια πριν εχει ξεκινησει αυτο)και πουλαει....θελει λεφτα για να κανεις κροσφιτ σε ενα κεντρο οργανωμενο διοτι ειναι ψηλα η συνδρομη τους ποσο μαλλον οι εκπαιδευσεις τους που το εχω ψαξει...(χτυπανε καλα οι αμερικανοι...ξερουν τι πουλανε...)
και εχουν κ αυτο το στυλακι το αγριο,το δυσκολο και τσιμπανε ολοι οτι ΜΟΝΟ με αυτο κανεις σωμα.....απλα συνδυαζει πολλες τεχνικες κ ειναι κατι το καινουριο...γι αυτο το προωθουν....και λογικα κ οι αθλητες ΜΜΑ το κανουν και γιατι βλεπουν διαφορα αλλα πιστευω επειδη αυτοι θελουν κ αντοχη,ετσι δεν ειναι?οποτε το κσ τους το δινει κ αυτο...

εχεις απολυτο δικιο για τις μοδες, και ιδικα για τα αμερικανακια... αλλα εγω ετσι που το ειδα στο βιντεακι το συγκεκριμενο δεν θελει και καμια τρελη εκπαιδευση. το πιο βασικο ειναι να εισαι λιγο γυμνασμενος και να κανεις καλο ζεσταμα γιατι παθαινεις στο πολυ χαλαρο ζημια στη μεση...
παντος κατα τον Μαιο που θα θελω να γραμμωσω θα το δουλεψω. γνωμη μου με πιο λιγα κιλα και περισσοτερες επαναληψεις...:thumbup::thumbup:

Andrikos
23-07-11, 11:56
τοτε γιατι οι περισσοτεροι αθλητες mma στην αμερικη... κανουν crossfit.... με αυτη τη λογικη δεν θα εκαναν αυτο το κατι λιγοτερο δυσκολο αλλα εξισου αποδοτικο??



τι ειναι η ραβδομυωλυση στο περιπου..

Μάλλον γιατί οι περισσότεροι αθλητές στο MMA δεν ξέρουν και αυτοί τι είναι η ραβδομυώλυση και από τι μπορεί να προκληθεί.

No Cash
23-07-11, 15:10
γιατι πιστευω οτι απλα ειναι η καινουρια τους μοδα που ηδη εχει βγει προς τα εξω αλλα και στην χωρα μας(φαντασου δηλαδη ποσα χρονια πριν εχει ξεκινησει αυτο)και πουλαει....θελει λεφτα για να κανεις κροσφιτ σε ενα κεντρο οργανωμενο διοτι ειναι ψηλα η συνδρομη τους ποσο μαλλον οι εκπαιδευσεις τους που το εχω ψαξει...(χτυπανε καλα οι αμερικανοι...ξερουν τι πουλανε...)
και εχουν κ αυτο το στυλακι το αγριο,το δυσκολο και τσιμπανε ολοι οτι ΜΟΝΟ με αυτο κανεις σωμα.....απλα συνδυαζει πολλες τεχνικες κ ειναι κατι το καινουριο...γι αυτο το προωθουν....και λογικα κ οι αθλητες ΜΜΑ το κανουν και γιατι βλεπουν διαφορα αλλα πιστευω επειδη αυτοι θελουν κ αντοχη,ετσι δεν ειναι?οποτε το κσ τους το δινει κ αυτο...


ισως και να ναι ετσι... ποιος ξερει...

φαινεται παντως τρελα επικινδυνο για τραυματισμους...

sobral
25-07-11, 01:58
Μάλλον γιατί οι περισσότεροι αθλητές στο MMA δεν ξέρουν και αυτοί τι είναι η ραβδομυώλυση και από τι μπορεί να προκληθεί.

ναι δηλ στο ufc που είναι το τοπ επίπεδο των ΜΜΑ δεν ξέρουν και θέλουν να δουν τους αθλητές τους να τραυματίζονται...συγνώμη αλλά επειδή παρακολουθώ στενά τα των ΜΜΑ (και από διαφορετικές ιδιότητες) απλά σου λέω ότι ξέρουν καλά τους κινδύνους που κρύβουν αυτές οι προπονήσεις. Το θέμα είναι ότι το άθλημα αυτό το είδος προπόνησης απαιτεί. αν δεν θες να κάνεις αυτά, πας σε άλλο άθλημα. Δυστυχώς ή ευτυχώς οι απαιτήσεις είναι τεράστιες (συνέπεια των παραπάνω η φαρμακοδιέγερση, τα PEDs κ.ά.) Αν δεις προετοιμασία τέτοιου αθλητή ακολουθούν ΟΛΟΙ το ίδιο μοτίβο (ασχέτως τις διαφορές που έχουν οι εκάστοτε strength & condiotiong coaches). Και το crossfit δεν είναι κάτι καινούργιο το κάνουν χρόοονια τώρα αλλά δεν του είχαν βγάλει όνομα.:green: αλλά τώρα μπήκε το μάρκετινγκ και τα φράγκα στη μέση και έπρεπε κάπως να το προωθήσουν. Φιλικά πάντα:) απλά ήθελα να κάνω μία διευκρίνηση στο σχόλιο σου για την ραβδομυώλυση.

Saldi
25-07-11, 02:28
αλλα εγω ετσι που το ειδα στο βιντεακι το συγκεκριμενο δεν θελει και καμια τρελη εκπαιδευση. το πιο βασικο ειναι να εισαι λιγο γυμνασμενος και να κανεις καλο ζεσταμα γιατι παθαινεις στο πολυ χαλαρο ζημια στη μεση...
παντος κατα τον Μαιο που θα θελω να γραμμωσω θα το δουλεψω. γνωμη μου με πιο λιγα κιλα και περισσοτερες επαναληψεις...:thumbup::thumbup:
Δεν είναι όμως μόνο αυτο το cross...
Θέλεις εκπαιδευση γιατι εχει τόσες τεχνικές που με τον τρόπο που γίνονται σαν superset κλπ κλπ ο τραυματισμός σε περιμένει στην γωνία...!

Andrikos
28-07-11, 17:33
ναι δηλ στο ufc που είναι το τοπ επίπεδο των ΜΜΑ δεν ξέρουν και θέλουν να δουν τους αθλητές τους να τραυματίζονται...συγνώμη αλλά επειδή παρακολουθώ στενά τα των ΜΜΑ (και από διαφορετικές ιδιότητες) απλά σου λέω ότι ξέρουν καλά τους κινδύνους που κρύβουν αυτές οι προπονήσεις. Το θέμα είναι ότι το άθλημα αυτό το είδος προπόνησης απαιτεί. αν δεν θες να κάνεις αυτά, πας σε άλλο άθλημα. Δυστυχώς ή ευτυχώς οι απαιτήσεις είναι τεράστιες (συνέπεια των παραπάνω η φαρμακοδιέγερση, τα PEDs κ.ά.) Αν δεις προετοιμασία τέτοιου αθλητή ακολουθούν ΟΛΟΙ το ίδιο μοτίβο (ασχέτως τις διαφορές που έχουν οι εκάστοτε strength & condiotiong coaches). Και το crossfit δεν είναι κάτι καινούργιο το κάνουν χρόοονια τώρα αλλά δεν του είχαν βγάλει όνομα.:green: αλλά τώρα μπήκε το μάρκετινγκ και τα φράγκα στη μέση και έπρεπε κάπως να το προωθήσουν. Φιλικά πάντα:) απλά ήθελα να κάνω μία διευκρίνηση στο σχόλιο σου για την ραβδομυώλυση.

Χαίρομαι που παρακολουθείς το ΜΜΑ χρόνια. Εγώ παρακαλουθώ το Pubmed χρόνια:green: . Τώρα αν το γνωρίζουν ή όχι δεν μου πέφτει λόγος, εσύ ξέρεις καλύτερα. Πάντως η ραβδομυώλυση είναι κάτι πραγματικό, και έχουν τραβήξει και μυνήση σε προπονητή Crossfit επειδή την προκάλεσε.

Και κατά την γνώμη μου ορθά. ΟΚ , στους αθλητές που αγωνίζονται σε ένα ανώτερο επίπεδο ας πούμε ότι είναι συνειδητοποιημένοι αλλά στον μέσο ανυποψίαστο που απλά θέλει να χάσει λίγο το σωσίβιο και να μην φαίνεται τελείως αγύμναστος η συνταγογράφηση άσκησης πρέπει να γίνεται με σύνεση.

Qlim4X
23-11-11, 23:50
Βρεθικε γυμναστηριο στην καληθεα αθηνα καθαρα για crossfit. απο ευδομαδα θα το δοκιμασω :green:

http://crossfithellas.blogspot.com/

No Cash
24-11-11, 10:22
ειναι φιλη μου η μαριαννα... πες οτι εισαι απο εμενα..

ειναι τοπ στο ειδος της.. :thumbup:

Qlim4X
24-11-11, 13:15
ειναι φιλη μου η μαριαννα... πες οτι εισαι απο εμενα..

ειναι τοπ στο ειδος της.. :thumbup:


ok boy

ελπιζω να μην με σκηση πρωτη μερα γιατι ειμαι σκουριασμενος :P

Saldi
24-11-11, 13:27
αχχχχ ξύνετε πληγές...Θέλω να ξεκινήσω και θεσσαλονίκη έχουμε μόνο 1 gym και είναι πολύ μακριά για κάθε μέρα...!!!Μιας που μιλάμε στο topic ξέρει κανείς που υπάρχει cross fit θεσσαλονίκη ΕΚΤΟΣ απο αυτό?http://crossfithessaloniki.blogspot.com/

gym
24-11-11, 13:31
ανοιξει και ο δαλαμαγκιδης τωρα κοντα στα καρφουρ...
παρε λινκ απο φβ προς το παρον.΄..
https://www.facebook.com/groups/231850926878897/

Saldi
24-11-11, 13:36
Ζήτησα να γίνω μέλος και περιμένω....Στα careefour Μακεδονίας ε??Πες μου ναί πες μου οτι έχει και χώρο για parking να τρελαθώ...:D!!!(ΑΝ ΚΑΙ....θ πάω σε κανένα χρόνο...:D)Πρίν 1 μήνα έκανα χρόνοιυν συνδρομή:D!!!!

gym
24-11-11, 13:37
ε καλα μεχρι τοτε θα ανοιξει κ αλλο...;)


ναι καλε σε εκεινο λεω....εχιε χωρο να παρκαρεις κ νταλικα..:green:

πες μου ονομα να σε βαλω εγω

Saldi
24-11-11, 13:46
Μόλις μπήκα δεν ξέρω αν με έβαλες εσύ αλλα είμαι μεσα:D!!
Εχεις pm!

Καραφλό Ακτινίδιο
24-11-11, 14:56
ναι δηλ στο ufc που είναι το τοπ επίπεδο των ΜΜΑ δεν ξέρουν και θέλουν να δουν τους αθλητές τους να τραυματίζονται...συγνώμη αλλά επειδή παρακολουθώ στενά τα των ΜΜΑ (και από διαφορετικές ιδιότητες) απλά σου λέω ότι ξέρουν καλά τους κινδύνους που κρύβουν αυτές οι προπονήσεις. Το θέμα είναι ότι το άθλημα αυτό το είδος προπόνησης απαιτεί. αν δεν θες να κάνεις αυτά, πας σε άλλο άθλημα. Δυστυχώς ή ευτυχώς οι απαιτήσεις είναι τεράστιες (συνέπεια των παραπάνω η φαρμακοδιέγερση, τα PEDs κ.ά.) Αν δεις προετοιμασία τέτοιου αθλητή ακολουθούν ΟΛΟΙ το ίδιο μοτίβο (ασχέτως τις διαφορές που έχουν οι εκάστοτε strength & condiotiong coaches). Και το crossfit δεν είναι κάτι καινούργιο το κάνουν χρόοονια τώρα αλλά δεν του είχαν βγάλει όνομα.:green: αλλά τώρα μπήκε το μάρκετινγκ και τα φράγκα στη μέση και έπρεπε κάπως να το προωθήσουν. Φιλικά πάντα:) απλά ήθελα να κάνω μία διευκρίνηση στο σχόλιο σου για την ραβδομυώλυση.

Το Nickname σου θα έπρεπε να είναι Sorbal (renatto) :P:P:P , έχεις δίκιο σε όσα λες,
Και εγω που ασχολουμε με ΜΜΑ εδω και 5χρονια περιπου συνηθως κάθε παρασκευη η προπονηση μας είναι με "κυκλικο" aka crossfit , είναι ο καλύτερος τρόπος για φυσική κατάσταση σε περιεργες συνθηκες. Εμεις πάντως όσα άτομα συμμετεχουμε τόσες είναι και οι ασκησεις πχ αν είμαστε 16 ατομα στην προπονηση , έχουμε και 16 ασκησεις που κρατανε για 45 δευτερα η καθε μια και μολις φωναξει time ο προπονητης αλλαζουμε θεση και πάμε στην επόμενη ασκηση, ασκησεις που υπάρχουν μπορεί να εχει , δυναμικο ανεβασμα σε σχοινι , σχοινακι , χτυπημα με βαριοπουλα σε λαστιχο φορτηγου , Σακος για γονατα , ελξεις , πλαγιους κοιλιακους με ιατικη μπαλα , ασκησεις με kettlebell , συνεχομενα low σε pad και αλλα πολλα .. καθε φορα που τελειωνει ενας γυρος κανεις ενα λεπτο διαλλειμα και ξανα απο την αρχη ολες οι ασκησεις για οσους γυρους το παει ο προπονητης

jojosmj
24-11-11, 15:47
το cross fit απευθεινετε για αθλητες η για ατομα ειδη γυμνασμενα δν ειναι για αρχαριους.ειναι πολυ δυσκολο κ πολυ εντονο.ο δασκαλος μου στις πολεμικες τεχνες λογο οτι ηταν αυστραλια 30 χρονια εκανα πολυ cross fit,ετσι γυμναζει κ τους μαθητες του.δν θεωρω πως ξερουν πολοι στην ελλαδα σωστο cross fit ,εδω παιδια καλα καλα δν υπαρχουν σωστοι γυμναστες για βαρη.μην παρασυρθειτε κ πατε να κανετε ετσι cross fit θα τραυματηστειτε.

Saldi
24-11-11, 15:54
το cross fit απευθεινετε για αθλητες η για ατομα ειδη γυμνασμενα δν ειναι για αρχαριους.ειναι πολυ δυσκολο κ πολυ εντονο.ο δασκαλος μου στις πολεμικες τεχνες λογο οτι ηταν αυστραλια 30 χρονια εκανα πολυ cross fit,ετσι γυμναζει κ τους μαθητες του.δν θεωρω πως ξερουν πολοι στην ελλαδα σωστο cross fit ,εδω παιδια καλα καλα δν υπαρχουν σωστοι γυμναστες για βαρη.μην παρασυρθειτε κ πατε να κανετε ετσι cross fit θα τραυματηστειτε.
Φίλε με όλο το θάρρως κατααλβαίνω τι εν μέρη θέλεις να πεις ΑΛΛΑ!...Οκ το εξωτερικό είναι έτσι αλλιως επιλογές τεχνολογία και και και....Αλλα δεν είμαστε ρε φίλε και πακισταν.!Μην λες τέτοια πράγματα χωρις να έχει ιδέα...Υπάρχουν ΛΙΓΟΙ μεν αλλα μερικοί σε διαβεβαιώ ειναι ΤΡΟΜΕΡΟΙ!Ειναι σαν του γυμναστες με τα όργανα...Αλλος ξέρει τα άπειρα και ο άλλος πετάει αετό..!

No Cash
24-11-11, 15:54
ok boy

ελπιζω να μην με σκηση πρωτη μερα γιατι ειμαι σκουριασμενος :P


θα σε σκισει τις επομενες μην τρελαινεσαι!αχχα


πες τις οτι θα κατεβω καμια μερα για hand stand...θα κανονισουμε μαζι

Qlim4X
29-11-11, 01:55
If you have the guts and the Skill try it. DANGER NOT FOR KIDS :P

πολυ σκληροπυρινικο τρομερη η προτι επαφι με το σπορ. δεν παιζει να βγαλει κανεις το 15 λεπτο με 3 ασκησης.

3εκινισαμε με ζεσταμα 3 σετ απο 10 push ups, 30 abs, 20 Burpee, 20 double rope, 10 air squats ( στις 3 τελεφτεες ασκισης δεν θυμαμε ακριβος επαναληψης)

αυτο ηταν αρκετο να κανει την καρδια μου να χτιπηση κοκκινα και το σωμα μου να κεει.

ξεκουραση και παμε για το λιτουργικο σετ

15 λεπτα απο 5 dl (70kg) + 10 cross burpee. καταφερα και εβγαλα παρακατι 6 σετ και για το τελεφτεω λεπτο δεν μπορουσα να κανω τιποτα.

οπως λενε αλλο φρουτο. θα ηθελα να ευχαριστισω την μαριανα για τιν καθοδιγηση και την εμψιχοση. ελπιζω στο μελλον να εχω καλυτερα αποτελεσματα.

Saldi
29-11-11, 02:07
qlim μπράβο φίλε...Ευχομαι να σου αρέσει και ίσως μπώ και εγώ στο άθλημα σύντομα..να δώ τι παίζει...:D

gym
29-11-11, 08:56
παιδια ωραιο ειναι κ φοβερο κ τρομερο..απλα επειδη ελλαδα ειμαστε,να προσεχετε οι ΄΄εκαπιδευτες ΄΄σας να ειναι οντως εκπαιδευτες και να μην ειναι απλα καποιοι που γουσταριυν κρος φιτ...εχει τεραστια διαφορα!το πρωτο εγκυμονει κινδυνους ενω το δευτερο σου παρεχει μια υποτυπωδη ασφαλεια...;)

Qlim4X
29-11-11, 10:29
παιδια ωραιο ειναι κ φοβερο κ τρομερο..απλα επειδη ελλαδα ειμαστε,να προσεχετε οι ΄΄εκαπιδευτες ΄΄σας να ειναι οντως εκπαιδευτες και να μην ειναι απλα καποιοι που γουσταριυν κρος φιτ...εχει τεραστια διαφορα!το πρωτο εγκυμονει κινδυνους ενω το δευτερο σου παρεχει μια υποτυπωδη ασφαλεια...;)

αυτο βεβεα στην μαριανα δεν ησχιει. για αποφυγη παρεξιγισεων το λεω. η μαριανα ειναι καταξιομενη αθλητρια στο CF και συνεχεια τρεχει και ασχολιτε με προπονησης στο εξωτερικο και εχει και ενα μεγαλο background σαν αθλητρια.

Qlim4X
29-11-11, 10:33
και μερικες φωτογραφιες απο το προσφατο ταξιδη τις στην αγγλια

35151

35152

35153

Saldi
29-11-11, 11:28
Δυνατή φαίνετε....αχαχαχαχαχ!:D!

gym
29-11-11, 12:05
αυτο βεβεα στην μαριανα δεν ησχιει. για αποφυγη παρεξιγισεων το λεω. η μαριανα ειναι καταξιομενη αθλητρια στο CF και συνεχεια τρεχει και ασχολιτε με προπονησης στο εξωτερικο και εχει και ενα μεγαλο background σαν αθλητρια.

δεν αναφερθηκα στην μαριαννα αλεξ...ξερω ομως τι γινεται γενικα στο ελλαντα οποτε και το αναφερω για αποφυγη λαθων...οποιος ειναι κατοχυρωμενος απο την crossfit δεν εχει να φοβαται κατι...και γενικα οποιος ειναι πιστοποιημενος δεν εχει να φοβαται κατι...το αναφερω γιατι βαρεθηκα ολοι στην ελλαδα να ειναι ο,τι δηλωνουν...αυτο και ας μεινουμε ον τοπικ...

κανεις διαφημιση βρε στην εκπαιδευτρια σου?:green:

jeytsitsi
16-04-12, 23:02
Επειδή έχω ασχοληθεί 30 χρόνια με τον αθλητισμό ,και ως αθλητής και ως επαγγελματίας και ως επιστήμονας, θα ήθελα να πώ οτι το crossfit είναι μία πολύ έντονη μορφή πολύπλευρης άσκησης , η οποία στηρίζεται κατα 90% στο marketing.
Ο ι αμερικάνοι πραγματικοί επιστήμονες στο Μαρκετινγκ , μετέτρεψαν μια παραδοσιακή μέθοδο προπόνησης , που όλοι όσοι ασχολούνται λίγο σοβαρά με τον αθλητισμό έχουν χρησιμοποιήσει, την κυκλική προπόνηση, σε ΔΗΘΕΝ ΑΠΟΛΥΤΗ μέθοδο απόκτησης φυσικής κατάστασης.
Έτσι κατοχύρωσαν το όνομα crossfit και άρχισαν να πουλάνε certifications, licences, και άλλα καλούδια για να βγάλουν λεφτά.
Ας μου πει οποίος ξέρει απο φυσιολογία, ανατομία , εργοφυσιολογία, πόσο ασφαλές και αποδοτικό είναι να κάνει κάποιος 100 αρασέ με βαθύ κάθισμα σε 10 λεπτά?
Και πόσο επιστημονική μέθοδος προπόνησης είναι? Οπότε ο επόμενος crossfit trainer θα δείξει 200 αρασέ με βαθύ κάθισμα και άλμα σε 15 λεπτά και πάει λέγοντας. Αν μετατρέψετε το καθημερινό σας πρόγραμμα προπόνησης , σε κυκλική εκγύμναση με έντονη μουσική,πολλές επαναλήψεις και καθόλου διάλλειμα ανάμεσα στις ασκήσεις έχετε ένα πρόγραμμα crossfit. Προσαρμόστε το στις ανάγκες σας ,βρείτε ένα δύο φίλους να γυμναστείτε μαζί και είναι αρκετό. Ολα τα άλλα Αμερικάνικα φύκια και μεταξωτές κορδέλες..

jminas82
16-04-12, 23:23
Επειδή έχω ασχοληθεί 30 χρόνια με τον αθλητισμό ,και ως αθλητής και ως επαγγελματίας και ως επιστήμονας, θα ήθελα να πώ οτι το crossfit είναι μία πολύ έντονη μορφή πολύπλευρης άσκησης , η οποία στηρίζεται κατα 90% στο marketing.
Ο ι αμερικάνοι πραγματικοί επιστήμονες στο Μαρκετινγκ , μετέτρεψαν μια παραδοσιακή μέθοδο προπόνησης , που όλοι όσοι ασχολούνται λίγο σοβαρά με τον αθλητισμό έχουν χρησιμοποιήσει, την κυκλική προπόνηση, σε ΔΗΘΕΝ ΑΠΟΛΥΤΗ μέθοδο απόκτησης φυσικής κατάστασης.
Έτσι κατοχύρωσαν το όνομα crossfit και άρχισαν να πουλάνε certifications, licences, και άλλα καλούδια για να βγάλουν λεφτά.
Ας μου πει οποίος ξέρει απο φυσιολογία, ανατομία , εργοφυσιολογία, πόσο ασφαλές και αποδοτικό είναι να κάνει κάποιος 100 αρασέ με βαθύ κάθισμα σε 10 λεπτά?
Και πόσο επιστημονική μέθοδος προπόνησης είναι? Οπότε ο επόμενος crossfit trainer θα δείξει 200 αρασέ με βαθύ κάθισμα και άλμα σε 15 λεπτά και πάει λέγοντας. Αν μετατρέψετε το καθημερινό σας πρόγραμμα προπόνησης , σε κυκλική εκγύμναση με έντονη μουσική,πολλές επαναλήψεις και καθόλου διάλλειμα ανάμεσα στις ασκήσεις έχετε ένα πρόγραμμα crossfit. Προσαρμόστε το στις ανάγκες σας ,βρείτε ένα δύο φίλους να γυμναστείτε μαζί και είναι αρκετό. Ολα τα άλλα Αμερικάνικα φύκια και μεταξωτές κορδέλες..

πες τα χρυσόστομε...
και full body ρουτινα να κάνει κάποιος 3 φορές την εβδομάδα με βασικές ασκήσεις καλά θα είναι και με λιγότερους κινδυνους για τραυματισμούς.

No Cash
18-04-12, 15:36
ναι κι εγω καπως ετσι το βλεπω..
απλα εχει γινει τρελη μοδα... με μουσικη που τα σπαει... πολλες ατακες για motivation.. και και και... απλα το πλασαραν τοσο γαμω.. που πουλαει καλα! :thumbup:

gym
18-04-12, 16:40
παιδια να πω κατι παλι εδω

επειδη τους τελευταιους μηνες το παρακολουθω πιο στενα το θεμα κροσφιτ κ προσπαθω να καταλαβω αν υπαρχει καποια προπονητικη απο πισω κτλ κτλ

αυτο που εχω καταλαβει ειναι το εξης

αυτα που βλεπουμε περι motivation μουσικες κ αλλες τετοιες παπαριες γινονται εντονα εδω στην ελλαδα κ αυτο γιατι...ειναι ελλαδα

στο αμερικα οι χωροι ειναι καθαρα προπονητικοι κ δεν εχει πολλα πολλα..πας προπονεισαι σοβαρα κ τελος...

αυτο σχετικα με το περιτυλιγμα που πουλανε

οπως και να το κανουμε ομως,το φιτνεςς ειναι ενας τομεας συνεχως εξελισσομενος...
ολα αλλαζουν κ ολενα βγαινει κ κατι καινουριο απο πλευρας εξοπλισμου θες...απο πλευρας διατροφων θες ...απο πλευρας μεθοδων θες?
συνεχεια κατι νεο θα βγαινει...

το κροσφιτ το καλο ειναι οτι περναει το ζητημα του λειτουργικου σωματος στον κοσμο κατι που μια απλη προπονηση με βαρη οπως την ξερουν οι περισσοτεροι δεν το κανουν μαλλον....

ποιος απο εσας κανει λοιπον προπονηση ευλυγισιας μεσα στην εβδομαδα του και ποιος απο εσας μπορει να τρεξει χιλιομετρα και να κανει αναρριχηση και αλλα τετοια...?

σε αυτο που συμφωνω ειναι οτι προβαλει ενα γενικοτερα life-style που με βρισκει συμφωνη...
διαφωνω στον τροπο με τον οπποιο το περνανε στην ελλαδα καθως και πολλοι ειναι χωρις εκπαιδευση κ αδεια ετσι...

εχω μπει στην διαδικασια να εκπαιδευτω πανω στο κροσφιτ πιο πολυ για να δω αν υπαρχει κατι ουσιωδες πανω στην προπονηση περα απο μια σειρα ασκησεων με ωραια ταιριασμενους αριθμους τυπου(100 αρασε και 100 burpees και 100 jump squats...)

μην ειστε αρνητικοι παντως και εχετε το μυαλο σας ανοιχτο σε οτι νεο βγαινει...
ψαξτε το...διαβαστε για να μαθετε τι παιζει...φιλτραρετε κ μετα αν σας εκατσε καλως...αλλιως οκ...μια γνωση παραπανω

μην ειστε απολυτοι και μην ξεχνατε οτι πολλα ξεκινησαν ως μοδα ,εγιναν γνωστα αλλα κατεληξαν γρηγορα στον πατο ..και το αντιστροφο!;)

salonica
21-04-12, 19:44
ρε παιδια σορι κιολας αλλα τι συζηταμε εδω περα?εγω δε μπορω να βρω γυμναστηριο με σκουωτ ρακ διπλα στο σπιτι μου στη θεσσαλονικη και εσεις μιλατε για κροσφιτ???:unsure:

gym
21-04-12, 19:58
ρε παιδια σορι κιολας αλλα τι συζηταμε εδω περα?εγω δε μπορω να βρω γυμναστηριο με σκουωτ ρακ διπλα στο σπιτι μου στη θεσσαλονικη και εσεις μιλατε για κροσφιτ???:unsure:

ε και τι να κανουμε?να μην μιλαμε?:green:

jminas82
21-04-12, 20:13
παιδια να πω κατι παλι εδω

επειδη τους τελευταιους μηνες το παρακολουθω πιο στενα το θεμα κροσφιτ κ προσπαθω να καταλαβω αν υπαρχει καποια προπονητικη απο πισω κτλ κτλ

αυτο που εχω καταλαβει ειναι το εξης

αυτα που βλεπουμε περι motivation μουσικες κ αλλες τετοιες παπαριες γινονται εντονα εδω στην ελλαδα κ αυτο γιατι...ειναι ελλαδα

στο αμερικα οι χωροι ειναι καθαρα προπονητικοι κ δεν εχει πολλα πολλα..πας προπονεισαι σοβαρα κ τελος...

αυτο σχετικα με το περιτυλιγμα που πουλανε

οπως και να το κανουμε ομως,το φιτνεςς ειναι ενας τομεας συνεχως εξελισσομενος...
ολα αλλαζουν κ ολενα βγαινει κ κατι καινουριο απο πλευρας εξοπλισμου θες...απο πλευρας διατροφων θες ...απο πλευρας μεθοδων θες?
συνεχεια κατι νεο θα βγαινει...

το κροσφιτ το καλο ειναι οτι περναει το ζητημα του λειτουργικου σωματος στον κοσμο κατι που μια απλη προπονηση με βαρη οπως την ξερουν οι περισσοτεροι δεν το κανουν μαλλον....

ποιος απο εσας κανει λοιπον προπονηση ευλυγισιας μεσα στην εβδομαδα του και ποιος απο εσας μπορει να τρεξει χιλιομετρα και να κανει αναρριχηση και αλλα τετοια...?

σε αυτο που συμφωνω ειναι οτι προβαλει ενα γενικοτερα life-style που με βρισκει συμφωνη...
διαφωνω στον τροπο με τον οπποιο το περνανε στην ελλαδα καθως και πολλοι ειναι χωρις εκπαιδευση κ αδεια ετσι...

εχω μπει στην διαδικασια να εκπαιδευτω πανω στο κροσφιτ πιο πολυ για να δω αν υπαρχει κατι ουσιωδες πανω στην προπονηση περα απο μια σειρα ασκησεων με ωραια ταιριασμενους αριθμους τυπου(100 αρασε και 100 burpees και 100 jump squats...)

μην ειστε αρνητικοι παντως και εχετε το μυαλο σας ανοιχτο σε οτι νεο βγαινει...
ψαξτε το...διαβαστε για να μαθετε τι παιζει...φιλτραρετε κ μετα αν σας εκατσε καλως...αλλιως οκ...μια γνωση παραπανω

μην ειστε απολυτοι και μην ξεχνατε οτι πολλα ξεκινησαν ως μοδα ,εγιναν γνωστα αλλα κατεληξαν γρηγορα στον πατο ..και το αντιστροφο!;)


Ρε παιδιά σας παραθέτω το προγραμμα προπόνησης μου και μετά ας ερθουν να μου που για κροσφιτ.....


ΗΜΕΡΑ 1
1. μπροστινό σκουάτ 2Χ6-8
2. κάμψεις μηριαίων δικεφάλων μπρούμυτα 2Χ6-8
3. γάμπες όρθιος μηχάνημα 2Χ4-6
4. πιέσεις πάγκου με αλτήρες 2Χ4-6
5. μονόζυγο με κιλά 2Χ4-6
6. πιέσεις ώμων με αλτήρες 2Χ4-6
7. κάμψεις με ίσια μπάρα όρθιος 2Χ4-6
8. πιέσεις με μπάρας με κλειστή λαβή 2Χ4-6

ΗΜΕΡΑ 2

1. Sissy squat 3Χ8
2. Romanian deadlift 3Χ8
3. γάμπες στην πρέσα 3Χ8
4. εκτάσεις με αλτήρες σε ίσιο πάγκο 3Χ8
5. κωπηλατική με αλτήρα ένα χέρι 3Χ8
6. πιέσεις ώμων στο μηχάνημα μεγάλο εύρος κίνησης στο κατέβασμα3Χ8
7. κάμψεις αλτήρων σε επικλινή 3Χ8
8. γαλλικές με ένα αλτήρα δύο χέρια καθιστός 3Χ8

ΗΜΕΡΑ 3
1. εκτάσεις ποδιών 4Χ10
2. κάμψεις ποδιών καθιστός 4Χ10
3. γάμπες καθιστός 4Χ10
4. cross over 4Χ10
5. pull over τροχαλίας τεντωμένα χέρια 4Χ10
6. εκτάσεις ώμων τροχαλίας 1 χέρι 4Χ10
7. κάμψεις δικεφάλων σε μηχάνημα μαξιλάρι 4Χ10
8. κικ μπάκς 4Χ10

ΗΜΕΡΑ 4
1. πρέσα ποδιών 5Χ12
2. κάμψεις όρθιος ένα πόδι 5Χ12
3. γάμπες όρθιος 1 πόδι με αλτήρα 5Χ12
4. πιέσεις hammer για στήθος 5Χ12
5. κωπηλατική καθιστός στην τροχαλία 5Χ12
6. εκτάσεις με αλτήρες για ώμους 5Χ12
7. κάμψεις τροχαλίας 5Χ12
8. γαλλικές με στραβόμπαρα 5Χ12

salonica
21-04-12, 20:21
ε και τι να κανουμε?να μην μιλαμε?:green:

και δηλαδη που κανεις κροσφιτ?:shock:γιατι βλεπω οτι εισαι και θεσ/νικη....

gym
21-04-12, 20:38
Ρε παιδιά σας παραθέτω το προγραμμα προπόνησης μου και μετά ας ερθουν να μου που για κροσφιτ.....


ΗΜΕΡΑ 1
1. μπροστινό σκουάτ 2Χ6-8
2. κάμψεις μηριαίων δικεφάλων μπρούμυτα 2Χ6-8
3. γάμπες όρθιος μηχάνημα 2Χ4-6
4. πιέσεις πάγκου με αλτήρες 2Χ4-6
5. μονόζυγο με κιλά 2Χ4-6
6. πιέσεις ώμων με αλτήρες 2Χ4-6
7. κάμψεις με ίσια μπάρα όρθιος 2Χ4-6
8. πιέσεις με μπάρας με κλειστή λαβή 2Χ4-6

ΗΜΕΡΑ 2

1. Sissy squat 3Χ8
2. Romanian deadlift 3Χ8
3. γάμπες στην πρέσα 3Χ8
4. εκτάσεις με αλτήρες σε ίσιο πάγκο 3Χ8
5. κωπηλατική με αλτήρα ένα χέρι 3Χ8
6. πιέσεις ώμων στο μηχάνημα μεγάλο εύρος κίνησης στο κατέβασμα3Χ8
7. κάμψεις αλτήρων σε επικλινή 3Χ8
8. γαλλικές με ένα αλτήρα δύο χέρια καθιστός 3Χ8

ΗΜΕΡΑ 3
1. εκτάσεις ποδιών 4Χ10
2. κάμψεις ποδιών καθιστός 4Χ10
3. γάμπες καθιστός 4Χ10
4. cross over 4Χ10
5. pull over τροχαλίας τεντωμένα χέρια 4Χ10
6. εκτάσεις ώμων τροχαλίας 1 χέρι 4Χ10
7. κάμψεις δικεφάλων σε μηχάνημα μαξιλάρι 4Χ10
8. κικ μπάκς 4Χ10

ΗΜΕΡΑ 4
1. πρέσα ποδιών 5Χ12
2. κάμψεις όρθιος ένα πόδι 5Χ12
3. γάμπες όρθιος 1 πόδι με αλτήρα 5Χ12
4. πιέσεις hammer για στήθος 5Χ12
5. κωπηλατική καθιστός στην τροχαλία 5Χ12
6. εκτάσεις με αλτήρες για ώμους 5Χ12
7. κάμψεις τροχαλίας 5Χ12
8. γαλλικές με στραβόμπαρα 5Χ12


ναι ρε παιδι μου...και τι δηλαδη τωρα?
θα κατσουμε να αναλυσουμε το προγραμμα που κανεις εσυ κ να το συγκρινουμε με κατι τελειως διαφορετικο οπως ειναι η φιλοσοφια που εχουν στο crossift??????

αλλο το ενα αλλο το αλλο

τωρα οκ αν θες να το κραξουμε...μπορουμε να βρουμε πολλα...
οπως και εγω για να κανω τον δικηγορο του διαβολου και να γινει κ διαλογος δηλαδη...θα σου βρω πολλα απο τα διαφορα προγραμμα που παιζουνε τριγυρω...;)

gym
21-04-12, 20:39
και δηλαδη που κανεις κροσφιτ?:shock:γιατι βλεπω οτι εισαι και θεσ/νικη....

τι τρομαζεις καλε?:green:

στην θεσσαλονικη υπαρχουν δυο κεντρα κροσφιτ...ενα με αδεια το αλλο ...τεσπα...

δεν θα πω που ειναι ακριβως γιατι δεν θα κανω και διαφημιση...αν πας στο γοογλε θα τα βρεις...;)

salonica
21-04-12, 20:46
τι τρομαζεις καλε?:green:

στην θεσσαλονικη υπαρχουν δυο κεντρα κροσφιτ...ενα με αδεια το αλλο ...τεσπα...

δεν θα πω που ειναι ακριβως γιατι δεν θα κανω και διαφημιση...αν πας στο γοογλε θα τα βρεις...;)

ok πες περιοχες με πμ πλς

gym
21-04-12, 20:48
ok πες περιοχες με πμ πλς

θεσσαλονικη κεντρο ρε φιλε μου...

πας γοογλε....πατας crossfit thessaloniki


και δυο πραγματα θα σου βγαλει....τι αλλο να πω η κακομοιρα η τζιμ...:green::green:

jminas82
21-04-12, 21:25
ναι ρε παιδι μου...και τι δηλαδη τωρα?
θα κατσουμε να αναλυσουμε το προγραμμα που κανεις εσυ κ να το συγκρινουμε με κατι τελειως διαφορετικο οπως ειναι η φιλοσοφια που εχουν στο crossift??????

αλλο το ενα αλλο το αλλο

τωρα οκ αν θες να το κραξουμε...μπορουμε να βρουμε πολλα...
οπως και εγω για να κανω τον δικηγορο του διαβολου και να γινει κ διαλογος δηλαδη...θα σου βρω πολλα απο τα διαφορα προγραμμα που παιζουνε τριγυρω...;)

δε το εβαλα για να κράξω το crossfit απλως μου κανει εντύπωση πως το μόνο που χρειαζεται καποιος ειναι ενα γυμναστηριο που να εχει ελευθερα βάρη και εξυπνα προγράμματα.
Για το crossfit θα θελει 80 ευρω το μηνα και για το γυμναστηριο 40.

gym
21-04-12, 21:26
δε το εβαλα για να κράξω το crossfit απλως μου κανει εντύπωση πως το μόνο που χρειαζεται καποιος ειναι ενα γυμναστηριο που να εχει ελευθερα βάρη και εξυπνα προγράμματα.
Για το crossfit θα θελει 80 ευρω το μηνα και για το γυμναστηριο 40.

αλλο το ενα αλλο το αλλο...και παραπανω θελει σε καποια...
οπως και σε ο,τι καινουριο ανοιγει,η τιμη τσιμπαει πολυ...

jminas82
21-04-12, 21:47
αλλο το ενα αλλο το αλλο...και παραπανω θελει σε καποια...
οπως και σε ο,τι καινουριο ανοιγει,η τιμη τσιμπαει πολυ...

το καλό με το κροσφιτ πάντως είναι ότι γυμνάζεις όλες τις μυικές ομάδες σε μια προπόνηση, αν και ο τρόπος εκτέλεσης του μονόζυγου είναι πολύ κακός..

gym
21-04-12, 21:52
το καλό με το κροσφιτ πάντως είναι ότι γυμνάζεις όλες τις μυικές ομάδες σε μια προπόνηση, αν και ο τρόπος εκτέλεσης του μονόζυγου είναι πολύ κακός..

σχετικο αυτο...
αναλογα την προπονηση...γι αυτο σου λεω δεν ειναι τοσο απλα και μπακαλιστικα οσο τα παρουσιαζουν...;)
στο μονοζυγο εχουν αλλη τεχνικη γιατι αλλου στοχευουν...θελουν εκρηξη κ γι αυτο ειναι οι ''χιμπατζιδικες'' ελξεις...
εχει ολκληρη διαδικασια απο πισω για να μαθεις πως να το κανεις...;)

salonica
21-04-12, 22:11
σχετικο αυτο...
αναλογα την προπονηση...γι αυτο σου λεω δεν ειναι τοσο απλα και μπακαλιστικα οσο τα παρουσιαζουν...;)
στο μονοζυγο εχουν αλλη τεχνικη γιατι αλλου στοχευουν...θελουν εκρηξη κ γι αυτο ειναι οι ''χιμπατζιδικες'' ελξεις...
εχει ολκληρη διαδικασια απο πισω για να μαθεις πως να το κανεις...;)
ειδα καποια πραγματα για κροσφιτ και δε μου γεμισε καθολου το ματι..
και ρν τω μεταξυ παιζει να πεις στη σχολη και να σου μαθουν αρασε ξερω γω.....χαχαχα
δε παιζει με τιποτα ομως!!! δε θα εμπιστευομουν κανενα να μου μαθει εκτος και αν ηταν αρσιβαριστας...

gym
21-04-12, 22:13
ειδα καποια πραγματα για κροσφιτ και δε μου γεμισε καθολου το ματι..
και ρν τω μεταξυ παιζει να πεις στη σχολη και να σου μαθουν αρασε ξερω γω.....χαχαχα
δε παιζει με τιποτα ομως!!! δε θα εμπιστευομουν κανενα να μου μαθει εκτος και αν ηταν αρσιβαριστας...εδω καλα καλα το 90% των 'γυμναστων' δε ξερουν το σκουωτ που ειναι απο τις βασικοτερες ασκησεις για δυναμη υπετροφια ευλιγισια οτιδηποτε....τι να πεις μετα οι 'μποντυμπιλντερς' στεναχωριουνται οταν οι αλλοι πιστευουν πως εχτισαν το σωμα τους με φαρμακα:squat:

γι αυτο λεω οτι στην ελλαδα δεν το εχουν ακομα με το κροσφιτ...εξω δεν ειναι ετσι...

βεβαια..υπομονη κ κατι μπορει να ερθει θεσσαλονικη βεβαια...επαγγελματικο και οπως πρεπει...

jk1
23-05-12, 13:03
αχχχχ ξύνετε πληγές...Θέλω να ξεκινήσω και θεσσαλονίκη έχουμε μόνο 1 gym και είναι πολύ μακριά για κάθε μέρα...!!!Μιας που μιλάμε στο topic ξέρει κανείς που υπάρχει cross fit θεσσαλονίκη ΕΚΤΟΣ απο αυτό?http://crossfithessaloniki.blogspot.com/

Έχει και το escape στην τούμπα νομίζω cross training..Το ξέρω γιατί έχω πάει :P .(θα νομίζετε ότι κάνω διαφήμιση τώρα :P )

Aggelikh
07-11-12, 15:35
στην ελλαδα υπαρχει μονο μια αθλητρια που κατεβαινει σε αγωνες κροσφιτ ! ειναι το ποιο επιπονο αγωνισμα π[ου υπαρχει αυτην την στιγμη στονκοσμο! πολλοι αθλητες κροσφιτ εχουν παθει υπερκοποση! ακομα δν υπαρχουν ιδανικα μερη για προπονση στην ελλαδα.! αλλα αν θες σοβαρη προπονηση απλα δοκιμαζεις παντως Ολα εχουν να κανουν με την δυναμη αντοχης!!!!!!!!!!!!

magavaTOUT
07-11-12, 15:47
http://www.youtube.com/watch?v=N-j3RoNBscY :unsure:

gym
07-11-12, 16:06
στην ελλαδα υπαρχει μονο μια αθλητρια που κατεβαινει σε αγωνες κροσφιτ ! ειναι το ποιο επιπονο αγωνισμα π[ου υπαρχει αυτην την στιγμη στονκοσμο! πολλοι αθλητες κροσφιτ εχουν παθει υπερκοποση! ακομα δν υπαρχουν ιδανικα μερη για προπονση στην ελλαδα.! αλλα αν θες σοβαρη προπονηση απλα δοκιμαζεις παντως Ολα εχουν να κανουν με την δυναμη αντοχης!!!!!!!!!!!!

δεν ειναι μονο μια ''αθλητρια'' που κατεβαινει σε αγωνες crossfit...
δεν ειναι το πιο επιπονο αγωνισμα...

πολλοι αθλητες την εχουν παθει απο απροσεξια και απο λαθος χειρισμο της προπονητικης τους πορειας...

τα εγκυρα affiliate crossfit boxes ειναι συγκεκριμενα στην ελλαδα οπως ολα και υπαρχουν στο affiliate map της επισημης σελιδας crossfit...

ειναι πολυ γενικο αυτο που λες για την ''δυναμη αντοχης''...το crossfit ειναι πολυ πιο περιπλοκο απο αυτο...

αυτα τα γραφω προς αποφυγη παραπληροφορησης και καλυτερης ενημερωσης των μελων που ενδιαφερονται σχετικα με το θεμα...

Aggelikh
07-11-12, 23:28
δεν ειναι μονο μια ''αθλητρια'' που κατεβαινει σε αγωνες crossfit...
δεν ειναι το πιο επιπονο αγωνισμα...

πολλοι αθλητες την εχουν παθει απο απροσεξια και απο λαθος χειρισμο της προπονητικης τους πορειας...

τα εγκυρα affiliate crossfit boxes ειναι συγκεκριμενα στην ελλαδα οπως ολα και υπαρχουν στο affiliate map της επισημης σελιδας crossfit...

ειναι πολυ γενικο αυτο που λες για την ''δυναμη αντοχης''...το crossfit ειναι πολυ πιο περιπλοκο απο αυτο...

αυτα τα γραφω προς αποφυγη παραπληροφορησης και καλυτερης ενημερωσης των μελων που ενδιαφερονται σχετικα με το θεμα...

να σε ρωτησω ομως κατι?? κανεις crossfit Η απλα διαβαζεις και ενημερωνεσαι?? ειναΙ μονο μια η αθλητρια που ασχολειται σε επαγγελματικο επιπεδο στο εξωτερικο απο την ελλαδα αυτο το ξερω καλα!εδω το crossfit το κανουν μονο και μονο γιατι εχουν ακουσει οτι σφιγγει και αδυνατιζει και δεν μιλαω γενικα ασχολουμε χρονια με crossfit ειναι το καθημερινο μου προγραμμα που ακολουθω ως πρωταθλητρια στο αλμα επι κοντω δεν ειναι παραπληροφοριση ειναι η αποψη και γνωμη μου στο θεμα αυτο καθαρα!

gym
08-11-12, 08:55
να σε ρωτησω ομως κατι?? κανεις crossfit Η απλα διαβαζεις και ενημερωνεσαι?? ειναΙ μονο μια η αθλητρια που ασχολειται σε επαγγελματικο επιπεδο στο εξωτερικο απο την ελλαδα αυτο το ξερω καλα!εδω το crossfit το κανουν μονο και μονο γιατι εχουν ακουσει οτι σφιγγει και αδυνατιζει και δεν μιλαω γενικα ασχολουμε χρονια με crossfit ειναι το καθημερινο μου προγραμμα που ακολουθω ως πρωταθλητρια στο αλμα επι κοντω δεν ειναι παραπληροφοριση ειναι η αποψη και γνωμη μου στο θεμα αυτο καθαρα!

και δεν ρωτας?τσαμπα ειναι!:green:

Κανω crossfit ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ περα απο το οτι εχω ριξει ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑ απο εγκυρες πηγες πανω στο συγκεκριμενο θεμα.

Γι αυτο σου ξαναλεω οτι δεν ειναι μονο μια η αθλητρια και επισης δεν ειναι το θεμα μας αυτο.Ας ειναι και δεκα,ποιο ειναι το ζητημα εδω για να καταλαβω...ποσες αγωνιζονται η τι ειναι αυτο το πραγμα που το λενε crossfit?

Το οτι δουλευες χρονια κυκλικη προπονηση λογω του αγωνισματος σου δεν σημαινει οτι εκανες crossfit και αυτο το συγχεει συνεχεια ο κοσμος γιατι αυτο προβαλλεται απο αυτους(γυμναστηρια,ανειδικευτους προπονητες ) που δεν εχουν ασχοληθει σοβαρα και οπως πρεπει με αυτο το crossfit.

Πρωταθλητρια στο αλμα επι κοντω εισαι?Ονομα αν θες?Στο ρωταω δημοσια γιατι οταν λες δημοσια σε εναν χωρο του νετ οτι εισαι πρωταθλητρια,θα περιμενεις οτι καποιοι θα σε γνωριζουν.Θα χαιρομουν πολυ αν μας ελεγες το ονομα σου για να θαυμασουμε γιατι οχι και σε καποιο βιντεο τις επιδοσεις σου.Με ενδιαφερει πολυ το αθλημα σου χωρις πλακα.

Παραπληροφορηση ειναι οταν αφηνουμε την ημιμαθεια (στην περιπτωση σου και δεν ειναι κακο αυτο) να θεωρειται ως εγκυρη πληροφορηση οποτε και γι αυτο ποσταρα ωστε να μπουν τα τουβλακια στην θεση τους.:green:

Αποψη σου...αποψη μου...αποψη του..ο καθενας εχει και απο μια!:green:

Aggelikh
08-11-12, 09:07
και δεν ρωτας?τσαμπα ειναι!:green:

Κανω crossfit ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ περα απο το οτι εχω ριξει ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑ απο εγκυρες πηγες πανω στο συγκεκριμενο θεμα.

Γι αυτο σου ξαναλεω οτι δεν ειναι μονο μια η αθλητρια και επισης δεν ειναι το θεμα μας αυτο.Ας ειναι και δεκα,ποιο ειναι το ζητημα εδω για να καταλαβω...ποσες αγωνιζονται η τι ειναι αυτο το πραγμα που το λενε crossfit?

Το οτι δουλευες χρονια κυκλικη προπονηση λογω του αγωνισματος σου δεν σημαινει οτι εκανες crossfit και αυτο το συγχεει συνεχεια ο κοσμος γιατι αυτο προβαλλεται απο αυτους(γυμναστηρια,ανειδικευτους προπονητες ) που δεν εχουν ασχοληθει σοβαρα και οπως πρεπει με αυτο το crossfit.

Πρωταθλητρια στο αλμα επι κοντω εισαι?Ονομα αν θες?Στο ρωταω δημοσια γιατι οταν λες δημοσια σε εναν χωρο του νετ οτι εισαι πρωταθλητρια,θα περιμενεις οτι καποιοι θα σε γνωριζουν.Θα χαιρομουν πολυ αν μας ελεγες το ονομα σου για να θαυμασουμε γιατι οχι και σε καποιο βιντεο τις επιδοσεις σου.Με ενδιαφερει πολυ το αθλημα σου χωρις πλακα.

Παραπληροφορηση ειναι οταν αφηνουμε την ημιμαθεια (στην περιπτωση σου και δεν ειναι κακο αυτο) να θεωρειται ως εγκυρη πληροφορηση οποτε και γι αυτο ποσταρα ωστε να μπουν τα τουβλακια στην θεση τους.:green:

Αποψη σου...αποψη μου...αποψη του..ο καθενας εχει και απο μια!:green:

οχι δεν κανω κυκλικη προπονηση μονο! αυτο το εκανα χρονια! τωρα κανω καθαρα κροσφιτ! και εχω δει τρομερες αλλαγες στο σωμα μου! δεν εχει καμια σχεση με την κλασσικη κυκλικη προπονηση! θα ανεβασω βιντεο!εχω πολλα! ονομα δεν θα σου πω αλλα μπορεις να ψαξεις εσυ! προπερση βγηκα 4η στην ελλαδα στην κατηγορια γυναικων -και νεων ενω ημουν νεανιδα! ποιο ομορδο και δυσκολο αθλημα προπωπικα για εμενα δεν υπαρχει λογο τραυματισμου ομως περισυ δεν αγωνιστικα!!ειμαι στον αθλητισμο απο τα 5μου !

friksos
28-12-12, 16:30
Το αστειο ειναι οταν τους βλεπεις να κανουν μονοζυγο πνατως ,σαν κουνελακια

gym
28-12-12, 16:37
Το αστειο ειναι οταν τους βλεπεις να κανουν μονοζυγο πνατως ,σαν κουνελακια

xm...αστειο ε?το χεις κανει ποτε?:green:

Χριστοφορος123
28-12-12, 17:13
xm...αστειο ε?το χεις κανει ποτε?:green:


Aληθεια εσυ που ασχολεισαι με crossfit μηπως ξερεις γιατι κανουνε μονοζυγο με αυτο τον τροπο;;
Για να αποκτησουνε εκρικτηκοτητα;;
Παντος αυτη η Cammile ειναι θεα!!!!!!!!!!! :bowdown::bowdown:

friksos
29-12-12, 10:15
Aληθεια εσυ που ασχολεισαι με crossfit μηπως ξερεις γιατι κανουνε μονοζυγο με αυτο τον τροπο;;
Για να αποκτησουνε εκρικτηκοτητα;;
Παντος αυτη η Cammile ειναι θεα!!!!!!!!!!! :bowdown::bowdown:

Αυτα ειναι KEPPING PULL UPS .Η διαφορα ειναι οτι συμμετεχει ολο το σωμα για να βγει η ελξη πιο ευκολα.Αυτο γιατι εχουν να κανουν πολλες επαναληψεις .

friksos
29-12-12, 10:18
xm...αστειο ε?το χεις κανει ποτε?:green:

Καμια φορα αμα κανω καμια προπονηση με πολλες επαναληψεις (σιντι,μπαρμπαρα στιλ) το κανω αν και μου αρεσει περισσοτερο να κανω 100 επαναληψεις σε μιση ωρα και χρησιμοποιοντας μονο τους μυς της πλατης παρα πιο γρηγορα και χοροπηδοντας.

BlackHolesAndRevelations
28-01-13, 12:29
Το Crossfit έχει προκαλέσει ραβδομυώλυση σε αρκετούς. Ότι είναι δύσκολο δεν σημαίνει πώς είναι πιο αποδοτικό από κάτι λιγότερο δύσκολο.

α να γεια σου!!!:thumbup::thumbup::thumbup:

BlackHolesAndRevelations
28-01-13, 12:33
Επειδή έχω ασχοληθεί 30 χρόνια με τον αθλητισμό ,και ως αθλητής και ως επαγγελματίας και ως επιστήμονας, θα ήθελα να πώ οτι το crossfit είναι μία πολύ έντονη μορφή πολύπλευρης άσκησης , η οποία στηρίζεται κατα 90% στο marketing.
Ο ι αμερικάνοι πραγματικοί επιστήμονες στο Μαρκετινγκ , μετέτρεψαν μια παραδοσιακή μέθοδο προπόνησης , που όλοι όσοι ασχολούνται λίγο σοβαρά με τον αθλητισμό έχουν χρησιμοποιήσει, την κυκλική προπόνηση, σε ΔΗΘΕΝ ΑΠΟΛΥΤΗ μέθοδο απόκτησης φυσικής κατάστασης.
Έτσι κατοχύρωσαν το όνομα crossfit και άρχισαν να πουλάνε certifications, licences, και άλλα καλούδια για να βγάλουν λεφτά.
Ας μου πει οποίος ξέρει απο φυσιολογία, ανατομία , εργοφυσιολογία, πόσο ασφαλές και αποδοτικό είναι να κάνει κάποιος 100 αρασέ με βαθύ κάθισμα σε 10 λεπτά?
Και πόσο επιστημονική μέθοδος προπόνησης είναι? Οπότε ο επόμενος crossfit trainer θα δείξει 200 αρασέ με βαθύ κάθισμα και άλμα σε 15 λεπτά και πάει λέγοντας. Αν μετατρέψετε το καθημερινό σας πρόγραμμα προπόνησης , σε κυκλική εκγύμναση με έντονη μουσική,πολλές επαναλήψεις και καθόλου διάλλειμα ανάμεσα στις ασκήσεις έχετε ένα πρόγραμμα crossfit. Προσαρμόστε το στις ανάγκες σας ,βρείτε ένα δύο φίλους να γυμναστείτε μαζί και είναι αρκετό. Ολα τα άλλα Αμερικάνικα φύκια και μεταξωτές κορδέλες..

αυτο με τις κυκλικες προπονησεις, ναι κ εγω το εχω στο αθλημα μου...και βλεπω παιδια του CF στο σταδιο και βλεπω οτι νταξει, εχουν εντονη προπονηση αλλα μην τρελαθουμε κιολας... εχω δει πολυ χειροτερα...:unsure::unsure:

procop
04-03-14, 16:22
εψαξα αλλα δεν βρισκω καπου αναφορα se cross fit και καθως το callisthenics φαινεται να μοιαζει με τα αρχαρια προγραμματα cross fit που ειναι με το σωματικο βαρος , αναφερω εδω, αν ειναι off topic ας μεταφερθει αλλου

Για ενα ατομο που θελει να χασει λιπος ( απο 18%) σε 11-12% μαζι με διατροφη και να διατηρησει οσο περισσοτερο μυικη μαζα , προτιμαται να κανει βαρη και αεροβιο μετα , η να σταματησει τα βαρη και να ασχοληθει με τετοιου ειδους γυμναστικη για ενα διαστημα?

Ουσιαστικα εχει χαλασει ο μεταβολισμος μου και θελω να κανω κατι που θα αυξησει τις καυσεις μου, και ειμαι λιγο μπερδεμενος

ironjimis
05-03-14, 00:37
Με αφορμή την έκταση που έχει πάρει η μόδα του crossfit στην Ελλάδα θα ήθελα να τοποθετηθώ.
Καταρχήν δε το θεωρώ άθλημα,είναι μία άθλια μίξη διαφόρων αθλημάτων τα οποία δεν κολλάνε μεταξύ τους,άνευ κατηγορίας και άνευ ελέγχων doping.Αυτό σημαίνει ότι για να φτάσεις σε υψηλό επίπεδο και να ανταπεξέλθεις στις τεράστιες καταπονήσεις που δέχεται το μυοσκελετικό-νευρικό σύστημα θα πρέπει να είσαι συνεχώς στο φάρμακο,αλλιώς δεν έχεις καμία ελπίδα σε μεγάλους αγώνες!!!! Όσοι ασχολούνται με αυτό,δίνουν ένα κάρο χρήματα για ποιό λόγο,για να τρέχουν,να πηδούν,να κάνουν έλξεις,κολύμβηση,άρση βαρών...και άλλες χίλιο δυό μπούρδες? Άλλωστε και αυτός που έφερε αυτή την παπάτζα δεν ήταν ποτέ αθλητής (αυτό και μόνο τα λέει όλα). Τα αποτελέσματα του crossfit και όσων ασχολούνται με αυτό θα βγούν μετά απο 10-15 χρόνια σε όλους αυτούς με διαλυμένες όλες τις αρθρώσεις και άπειρους μυοσκελετικούς πόνους,φυσικά η καταπόνηση δε σταματά εκεί!Το όργανο που μας κρατά στη ζωή και λέγεται καρδιά μέσα απο αυτή την παπάτζα που έχουν προάγει τα αμερικανάκια φτάνει στα όριά της! Συνδιασμός φονικός....άπειρα αναβολικά και αερόβια και αναερόβια άσκηση μέχρι τέλους!!Και ερωτώ...ο λόγος???Σκεφτείτε μακροπρόθεσμα τι έχετε να πάθετε απο αυτή τη βλακεία.Υπάρχουν τόσα ωραία αθλήματα να ασχοληθείτε και να γυμναστείτε χωρίς να χρειάζεται να πεθάνετε όρθιοι...!!

GeoDask
05-03-14, 17:09
Με αφορμή την έκταση που έχει πάρει η μόδα του crossfit στην Ελλάδα θα ήθελα να τοποθετηθώ.
Καταρχήν δε το θεωρώ άθλημα,είναι μία άθλια μίξη διαφόρων αθλημάτων τα οποία δεν κολλάνε μεταξύ τους,άνευ κατηγορίας και άνευ ελέγχων doping.Αυτό σημαίνει ότι για να φτάσεις σε υψηλό επίπεδο και να ανταπεξέλθεις στις τεράστιες καταπονήσεις που δέχεται το μυοσκελετικό-νευρικό σύστημα θα πρέπει να είσαι συνεχώς στο φάρμακο,αλλιώς δεν έχεις καμία ελπίδα σε μεγάλους αγώνες!!!! Όσοι ασχολούνται με αυτό,δίνουν ένα κάρο χρήματα για ποιό λόγο,για να τρέχουν,να πηδούν,να κάνουν έλξεις,κολύμβηση,άρση βαρών...και άλλες χίλιο δυό μπούρδες? Άλλωστε και αυτός που έφερε αυτή την παπάτζα δεν ήταν ποτέ αθλητής (αυτό και μόνο τα λέει όλα). Τα αποτελέσματα του crossfit και όσων ασχολούνται με αυτό θα βγούν μετά απο 10-15 χρόνια σε όλους αυτούς με διαλυμένες όλες τις αρθρώσεις και άπειρους μυοσκελετικούς πόνους,φυσικά η καταπόνηση δε σταματά εκεί!Το όργανο που μας κρατά στη ζωή και λέγεται καρδιά μέσα απο αυτή την παπάτζα που έχουν προάγει τα αμερικανάκια φτάνει στα όριά της! Συνδιασμός φονικός....άπειρα αναβολικά και αερόβια και αναερόβια άσκηση μέχρι τέλους!!Και ερωτώ...ο λόγος???Σκεφτείτε μακροπρόθεσμα τι έχετε να πάθετε απο αυτή τη βλακεία.Υπάρχουν τόσα ωραία αθλήματα να ασχοληθείτε και να γυμναστείτε χωρίς να χρειάζεται να πεθάνετε όρθιοι...!!

Μπούρδες η άρση βαρών και η ενόργανη ;

Ναί, ισχύουν όσα λες για το φάρμακο για όποιον θέλει να ασχοληθεί σοβάρα και να κατέβει σε αγώνες, το ίδιο όμως ισχύει σε όλα τα αθλήματα, είτε ποδόσφαιρο, είτε ποδηλασία είτε bodybuilding.

Αποφάσισε λοιπόν, αγωνιστικό κρόσφιτ ή κροσφιτ ως μέσο εκγύμνασης γενικότερα για έναν μέσο αθλούμενο ;

ironjimis
05-03-14, 18:51
Μπούρδες η άρση βαρών και η ενόργανη ;

Ναί, ισχύουν όσα λες για το φάρμακο για όποιον θέλει να ασχοληθεί σοβάρα και να κατέβει σε αγώνες, το ίδιο όμως ισχύει σε όλα τα αθλήματα, είτε ποδόσφαιρο, είτε ποδηλασία είτε bodybuilding.

Αποφάσισε λοιπόν, αγωνιστικό κρόσφιτ ή κροσφιτ ως μέσο εκγύμνασης γενικότερα για έναν μέσο αθλούμενο ;

κανενα αθλημα δεν ειναι μπουρδα!!! μπουρδα ειναι να δινεις τοσα χρηματα για να κανεις κατι που το εφτιαξε ενας που δεν υπηρξε ποτε αθλητης. ουτε αγωνιστικο κροσφιτ ουτε κροσφιτ. και αυτη ειναι η γνωμη μου.

MindOverMatter
05-03-14, 20:57
Μπούρδες η άρση βαρών και η ενόργανη ;

Ναί, ισχύουν όσα λες για το φάρμακο για όποιον θέλει να ασχοληθεί σοβάρα και να κατέβει σε αγώνες, το ίδιο όμως ισχύει σε όλα τα αθλήματα, είτε ποδόσφαιρο, είτε ποδηλασία είτε bodybuilding.

Αποφάσισε λοιπόν, αγωνιστικό κρόσφιτ ή κροσφιτ ως μέσο εκγύμνασης γενικότερα για έναν μέσο αθλούμενο ;

To crossfit είναι δυο πράγματα:
- άθλημα (crossfit games, και όλοι οι λιποί αγώνες τύπου crossfit)
- σύστημα προπόνησης (το "επίσημο" crossfit site βγάζει κάθε μέρα το "workout of the day", και δίνει οδηγίες για το πώς να εφραμόζεται το προπονητικό τους σύστημα μέσω των certificate courses, κτλ)

Αυτά τα δυο είναι δυο ξεχωριστά πράγματα, και πολύς κόσμος τα μπερδεύει.

Το άθλημα σε κάποιους μπορεί να αρέσει, σε κάποιους άλλους όχι (πάντως περί αθλήματος πρόκειται), αλλά δεν υπάρχει αμφιβολία ότι για να γίνει σοβαρά είναι πολύ απαιτητικό. Λόγω του τύπου των αγωνισμάτων που περιλαμβάνει (τεχνικές κινήσεις όπως από άρση βαρών και από ενόργανη για πολλές επαναλήψεις υπό βία χρόνου και υπό κούραση), ο κίνδυνος τραυματισμού είναι πολύ ψηλός (και από τις αναφορές των ίδιων τον αθλούμενων στα διάφορα crossfit forums είναι σαφές ότι όντως βγάζει πολλούς τραυματισμούς). Όπως σε κάθε άλλο άθλημα με ψηλό κίνδυνο τραυματισμού (π.χ. αθλήματα επαφής όπως πολεμικές τέχνες, ποδόσφαιρο, ραγκμπυ, κτλ), ο κάθε αθλούμενος που επιλέγει να ασχοληθεί με το άθλημα επιλέγει να επωμισθεί και το ρίσκο.

Το πρόβλημα με το crossfit δεν έγγυται στο άθλημα, αλλά στο προπονητικό σύστημα.

Κατ'αρχάς δεν είναι αποτελεσματικό! Όλοι οι αθλητές ψηλού επιπέδου είχαν ήδη πολυετές αθλητικό υπόβαθρο και η προπόνηση που κάνουν η ίδιοι για να προτεοιμαστούν για τους αγώνες (όπως φαίνεται από δηλώσεις, ντοκυμαντέρ, κτλ) δεν έχει καμμία σχέση με το επίσημο προπονητικό σύστημα που προτείνει η εταιρία. Οι αθλητές κάνουν προπόνηση ανάπτυξης δύναμης (ξεχωριστές προπονήσεις άρσης βαρών και powerlifting), κάνουν κυκλικές και διαλειμματικές και σταθερής διάρκειας για αύξηση αντοχής και work capacity, κάνουν διάφορες προπονήσεις τεχνικής (επειδή το άθλημα περιλαμβάνει μεγάλη γκάμα τεχνικών απαιτήσεων), και εφαρμόζουν στοιχειώδη πλάνα περιοδισμού (ανάλογα με το ποιές περιόδους είναι οι αγώνες). Μπορεί να κάνουν μια φορά στο τόσο κάποιου είδους WOD, αλλά αυτό είναι εξαίρεση και όχι βασικό προπονητικό εργαλείο (WODs κάνουν κυρίως στους αγώνες και στα qualifier videos και προετοιμάζονται για αυτά, όχι κάθε μέρα). Με δυο λόγια, ο πιο αποτελεσματικός τρόπος να γίνεις καλός στο άθλημα crossfit δεν είναι να ακολουθείς το προπονητικό σύστημα crossfit.

Κατά δεύτερον, το crossfit βγάζει πολλούς τραυματισμούς για τους λόγους που αναφέρθηκαν παραπάνω.

Αν κάποιος κάνει προπόνηση crossfit επειδή του αρέσει ως άθλημα και δέχεται το ρίσκο, όλα καλά. Αν όμως κάποιος κάνει προπόνηση crossfit μόνο "ως μέσο εκγύμνασης γενικότερα για έναν μέσο αθλούμενο", τότε δεν είναι όλα καλά επειδή: 1) έχει μεγάλο κίνδυνο τραυματισμών, και 2) υπάρχουν πιο αποτελεσματικοί μέθοδοι εκγύμνασης έτσι και αλλιώς!

Stathis1
14-04-14, 17:57
Επαναφέρω το θέμα για να διευκρινίσουμε κάποια πράγματα που διάβασα και επειδή τα crossfit boxes στην Ελλάδα και ειδικά στην Αθήνα είναι πλέον αρκετά και ανοίγουν και άλλα.

Γενικότερα ο MindoverMatter τα είπε καλά. Πέρα απο αυτό, το crossfit είναι καλό από κάποιες απόψεις. Θα τις αναφέρω μετά όμως, ας πάμε πρώτα στο κύριο μέρος που είναι η μεγάλη αντιπαράθεση για το cf σε σχέση με άλλα αθλήματα ή τρόπους γυμναστικής. Στο cf έχουνε επιλέξει να κάνουν σεμινάρια αθλητές και προπονητές απο διάφορα αθλήματα, όπως ο Mark Rippetoe και άλλοι πάνω στο strength training και σε κάποιες τεχνικές. Επειδή όμως σύμφωνα με τα λεγόμενα σε αυτούς που έβγαλαν το cf δεν τους άρεσαν αυτές οι μεθόδοι και τα σεμινάρια, σε καποιες περιπτώσεις όπως με τον Rippetoe οι συνεργασίες αυτές σταμάτησαν και το cf διδάσκεται όπως έχουν ορίσει αυτοί. Ένα άλλο θέμα είναι η πιστοποίηση που δίνεται για να γίνει κάποιος προπονητής cf, η λεγόμενη level 1, η οποία δεν είναι τόσο καλή από άποψη γνώσεων και κατάρτισης και αυτό αναγνωρίζεται γενικά και μέσα στην κοινότητα του cf ώς θέμα και τελευταία έχουν αρχίσει να κάνουν περισσότερα σεμινάρια σε διάφορα θέματα έτσι ώστε να υπάρχει καλύτερη κατάρτιση. Γενικότερα εδώ στην Ελλάδα οι προπονητές crossfit είναι καλοί με αρκετά χρόνια εμπειρίας σε αθλήματα και σε γυμναστήρια, οπότε ξέρουν το κάτι τις παραπάνω.

Τώρα τα 2 κύρια θέματα στο cf είναι τα kipping pullups και η μάχη με το χρονόμετρο. Τα kipping pullups δημιουργούν το μεγαλύτερο σούσουρο στο youtube και τα forum. Γίνονται έτσι για να γίνουν πιό πολλά. Εδώ είναι το λάθος της υπόθεσης που λίγο πολύ ξέρουμε όλοι. Σε σχέση με τα αυστηρά pullups είναι πιό πολύ αντοχή στην δύναμη. Φυσικά αυτοί που τα κάνουν είναι πιό προχωρημένου επιπέδου, ένας αρχάριος δεν μπορεί να κάνει κάν 1 pullup κανονικό. Το δέυτερο θέμα είναι το χρονόμετρο. Είναι μέν κάτι διαφορετικό σε σχέση με την κλασσική γυμναστική αλλά είναι αυτό που ευθύνεται και για την κόπωση σε ασκήσεις τεχνικές όπως τις άρσης. Εδώ είναι το ζουμί της υπόθεσης. Ναι μέν το χρονόμετρο δίνει έναυσμα συναγωνισμού σε ένα wod και το να σπάς προσωπικά ρεκόρ, απο την άλλη όταν εμπεριέχονται στο wod ασκήσεις που απαιτούν τεχνική η οποία άν δεν γίνει σωστά μπορεί να οδηγήσει σε τραυματισμούς αυτό είναι λάθος. Με λίγα λόγια τέτοιου είδους ασκήσεις δεν θα έπρεπε να γίνονται με χρονόμετρο. Άλλο το να κάνεις dips και να έχεις κουραστεί και άλλο αρασέ, έστω και με λίγα κιλά. Το πολύ απλό για να μην υπήρχε αυτό το πρόβλημα θα ήταν οι κινήσεις της άρσης κυρίως να γίνονται σε workout που να μήν περιλαμβάνει χρονόμετρο, να είναι πιό πολύ προπόνηση δύναμης και ευλιγισίας για παράδειγμα και στους αγώνες απλά να περιλαμάνονταν σε event για αυτό το σκοπό, όπως τα ladder που γίνονται τώρα αλλά χωρίς να γίνονται σε άλλα wods.

Όσο για τους τραυματισμούς και την ραβδομυόλυση, αυτά υπάρχουν σε όλα τα αθλήματα, αλλά ειδικά η ραβδο είναι σπάνια και εμφανίζεται κυρίως είτε σε άτομα αγύμναστα που ξεπερνάν κατά πολύ τις δυνατότητές τους και χωρίς σωστή ενυδάτωση, είτε και σε αθλητές που επίσης γίνεται το ίδιο όταν ο προπονητής τους ξεσκίζει κυριολεκτικά στην προπόνηση. Καλό είναι βέβαια όλοι οι προπονητές και γυμναστές (και των κλασσικών γυμναστηρίων) να είναι ενήμεροι για αυτά και τις σωστές τακτικές προπονητικής.

Από και και πέρα το crossfit έχει και τα καλά του. Για έναν ασκούμενο που πηγαίνει με το ρυθμό του και ξεκινάει σωστά και με λίγα κιλά στα βάρη είναι καλό. Μπορεί κάποιος να μάθει πράγματα που δεν θα τα μάθαινε σε ένα κλάσσικο γυμναστήριο, απο την ενόργανη μέχρι την άρση βαρών. Αρκετοί στα κλασσικά γυμναστήρια δεν κάνουν pullups που άν κάποιος δεν έχει κάποιο πρόβλημα να τον εμποδίζει είναι μία καλή άσκηση, η οποία στο cf μαθαίνεται με υποβοήθηση. Επίσης λόγω του χαρακτήρα της άρσης βαρών μπορεί κάποιος και επιβάλλεται να αφήνει τη μπάρα κάτω καθώς οι δίσκοι είναι λαστιχένιοι και για αυτό τον σκοπό. Λαστιχένιοι δίσκοι θα έπρεπε να υπάρχουν σε όλα τα γυμναστήρια γενικότερα καθώς σε πολλά δεν υπάρχουν κάν squat racks ώστε άμα κολλήσει κάποιος στο squat να έχει μάθει και να αφήσει την μπάρα κάτω, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Στο cf γυμνάζεται κάποιος με λειτουργικές ασκήσεις κατα κύριο λόγο κάτι το οποίο δεν μπορεί να γίνει σε ένα κλασσικό γυμναστήριο εύκολα, τα super set δεν είναι ακριβώς λειτουργικότητα στην άσκηση και δεν υπάρχει ο κατάλληλος εξοπλισμός και χώρος. Στην Ελλάδα τα περισσότερα cf έχουν καλούς προπονητές και άν και ακριβά είναι πιό φτηνά απο την αμερική. Επίσης κάποια έχουν και μάθημα κλασσικής άρσης βαρών στο πρόγραμμά τους που είναι καλό. Γενικά το crossfit εξελλίσεται και στην Ελλάδα μπορεί να γίνει κάτι καλό μιάς και εδώ έχουμε περισσότερες ελευθερίες στις προπονητικές τακτικές απο οτι στην αμερική. Το σημαντικό είναι ο ασκούμενος να ξέρει να παίρνει τα καλά του cf και με τους ρθμούς του και οι προπονητές επίσης να ενθαρρύνουν αυτά τα πράγματα.

TRIANTAFYLLOU
14-04-14, 18:36
πιο πολυ με μια εμπορική μόδα το βλέπω όπως τ'όσες και τόσες και κάπου είχα διαβάσει η χαρά των φυσικοθεραπευτών
εκείνο που 'έχω διαπιστώσει απο κάποια άτομα πολύ πορωμένα και ψαγμένα στο θέμα ενω τούς έλεγα μην κάνετε αυτα ρε παιδια , αυτο θέλει υποδομή , αυτοι έκαναν του κεφαλιού τους και μέσα στο γυμναστήριο και το αποτέλεσμα μετα απο διάστημα 8-12 μηνών όλοι κλωτσήσαν παξιμάδι , γιατι ήταν και γυρω στα 40 με σοβαρά προβλήματα με μέση και κλειδώσεις και τωρα ξαναγύρησαν στα απλα και κλασικά με την αερόβια τους και στα σίγουρα πράματα

απλα οι νέοι και κάποια λάθη να κάνουν τα προβλήματα δεν βγαίνουν άμεσα αλλα μακροπρόθεσμα
το κρός φιτ θέλει σωστη καθοδήγηση γιατι αν κάτι πάει στραβα μετα δεν γυρνάει πίσω

chro
20-05-14, 00:01
Λίγο πολύ όλοι έχουν δίκιο. Θα συμφωνήσω περισσότερο με τον MindOverMatter, οπότε να μην επαναλάβω τα ίδια.
Όσον αφορά στην Ελλάδα, μου θυμίζουν τα μαγαζιά με frozen yogurt που άνοιγαν σε κάθε γωνία, δηλαδή όταν κάτι γίνεται "μόδα" το παρακάνουμε. (Δηλαδή συμφωνώ με τον Ηλία σε αυτό)
Διαφωνώ με τον Stathis1 στο γεγονός της ποιότητας των προπονητών. Ξέρω λίγα crossfit boxes που έχουν κορυφαίους προπονητές, αλλά γνωρίζω και άλλα που δε τους λες καν προπονητές δεν έχουν ούτε καν τα τυπικά , δεν έχουν παρακολουθήσει ούτε ένα σεμινάριο.
Στην Ελλάδα έχουμε το πλεονέκτημα ότι στην ενόργανη και στην άρση βαρών (βασικά αθλήματα του crossfit) είμαστε σε πολύ υψηλό επίπεδο σε σχέση με τις άλλες χώρες. Κάποιοι που έχουν πάρει την πιστοποίηση level 1, κατάλαβαν ότι ουσιαστικές γνώσεις έλαβαν από τους Έλληνες προπονητές των αθλημάτων αυτών.
Όσον αφορά στους τραυματισμούς και το μέγεθός τους δε γνωρίζω καμία έρευνα ακόμα στο θέμα. Το άρθρο με τίτλο η χαρά του φυσιοθεραπευτή δεν είχε καμία πηγή έρευνας, αλλά ήταν προσωπικές απόψεις αμφισβητήσιμες.
Αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί θα πρέπει πρώτον κάνει καλή έρευνα αγοράς μιας και υπάρχει πλέον πληθώρα επιλογών και δεύτερον να μη βιάζεται, πράγμα αντίθετο σύμφωνα με τη νοοτροπία του Έλληνα.

just chris
20-05-14, 20:17
gigaset=crossfit κ γενικα οταν κανεις διαφορες ασκησεις χωρις διαλειμμα κ φτανει η καρδια σου σκαραμαγκα κ γυριζει ειναι crossfit.
χμ! πολυ ενδιαφερον...
οταν εκανα thai box,μας βαζανε να κανουμε τα εξης σχοινακι-κοιλιακους-σχοινακι-καμψεις-σχοινακι-καθισματα-σχοινακι-ανασηκωσεις ποδιων(κατω κοιλιακους) 1 απο τα προγραμματα ηταν αυτο,ειχε κ αλλα σε συνδυασμο με τρεξιμο κ ασκησεις ποδιων κ αλλα πολλα τετοια. αυτο δλδ το βαφτιζουν crossfit?????αρα οι προπονητες μου μπορουν μαζι με τις πολεμικες να βαλουν κ ενα προγραμμα crossfit κ να βγαζουν κ απο 'κει λεφτα!!!!!!

s0fia
29-05-14, 16:54
Κανω crossfit εδω και 2 μήνες...εφόσον εκτελείς σωστά τις ασκήσεις δεν τραυματίζεσαι....συνδυάζεις ασκήσεις δυνάμης με cardio...ειναι η τέλεια εναλλακτική για κάποιον που βαριέται να παει στο γυμναστήριο να κανει βάρη...οταν ξεκίνησα την επόμενη μερα ήμουν ακόμα λιώμα και ένιωθα ότι ακόμα το σώμα μ καίει...Παρασκευή 30/05 αγωνες crossfit στο παλε ντε σπορ στη θεσσαλονικη!:weights:

billy89
29-05-14, 17:08
Crossfit και σωστή εκτέλεση δεν πάνε μαζί, η εκτέλεση που θεωρούν αυτοί είναι εξ ορισμού λάθος κλασικό παράδειγμα τα pull ups!

s0fia
29-05-14, 17:25
Υπάρχουν τα strict pull ups και τα Kipping pull ups...και τα δυο έχουν...ειναι σαν το squat και το air squat....τι θες να μ πεις ότι το air squat ειναι λάθος???:mad::mad:

s0fia
29-05-14, 17:32
Και επίσης πριν κανεις το wod το οποίο διαρκεί 10-15 λεπτά...κανεις ασκήσεις με μπάρες κρίκους μονόζυγο kettlebells...γενικα γυμναζεις οοοολο το κορμί και στο τέλος καις ότι σ χει μείνει...

billy89
29-05-14, 18:13
τι θες να μ πεις ότι το air squat ειναι λάθος???:mad::mad:

Το air squat που πρώτη φορά το ακούω και η αναζήτηση μου έβγαλε μόνο κάτι crossfit channels οπότε υποθέτω ότι είναι ακόμα μία δική τους "εφεύρεση" τουλάχιστον έχει στη βάση του τα squat. (Φυσικά αν εκτελείται βεβιασμένα και όπως να ναι και υπό πίεση χρόνου ναι είναι λάθος.) Τα pull ups που λέω τι βάση έχουν? Η εκτέλεση είναι κάτι ανάμεσα σε ψάρι έξω απ' το νερό και προσπάθεια υπερπήδησης φράχτη! Μου φαίνεται σαν διαγωνισμός ποιος θα κάνει πιο λάθος την άσκηση!

Για να μη μιλήσω για τεχνική σε βασικές όπως overhead press και deadlifts που χρειάζεσαι ασφάλεια ζωής πριν πας για προπόνηση...

Καλύτερα από εμένα τα λέει αυτός:rolf:


https://www.youtube.com/watch?v=qnjYyfkcaNI

RAMBO
29-05-14, 18:25
Kλαιω με το σημειο ''Crossfit is a lifestyle - starts in the gym but ends on your facebook''

:rolf::rolf::rolf::rolf:

Mikekan
29-05-14, 18:42
"Crossfit is for building cardiovascular endurance" or how I like to call it "The Abillity to lose gains". :rolf:

Θεός.

:green:

s0fia
29-05-14, 19:48
Δεκτή η γνώμη σας....μα αλήθεια εχετε δοκιμάσει τπτ άλλο εκτός απο το να κάνετε βάρη μπροστά στον καθρέφτη και να χάνετε 3 ώρες απο τη μερα σας?δεν ξερω άμα δε δοκιμάσω παντως εγω δεν κοροϊδεύω ούτε χλευάζω.....πρώτα δοκιμάζω και μετα εκφέρω άποψη

RAMBO
29-05-14, 19:52
Το θεμα ειναι οτι τελευταια εχουν φυτρωσει εκατονταδες τετοια στυλ με οτι αμπελοφιλοσοφια κατεβει στο κεφαλι του καθενα και εχεις τον εναν η τον αλλο να σου λεει αυτα που κανεις εσυ ειναι βλακειες κτλ ενω ο καρμιρης πριν απο ενα χρονο δεν ηξερε που παν τα 4,σε λιγο θα κανουμε και γυμναστηρια με το στοιβο μαχης που περναγαμε στο στρατο

s0fia
29-05-14, 20:01
Ναι αλλα το κακό που ειναι?γυμναστικη ειναι δΛΔ μόνο τα βάρη στο γυμναστήριο?δεν μπορω να το καταλάβω αυτο σορυ...

RAMBO
29-05-14, 20:06
Πολλα πραματα ειναι γυμναστικη,ειναι πως το πλασαρεις και τι θες να πετυχεις.Οσο για το αν χανουμε την μερα μας κτλ δεν ξερω κανεναν να κανει 3 ωρες γυμναστικη στα βαρη η να χανει την μερα του μπροστα σε ενα καθρευτη απο την στιγμη που το εχει επιλεξει.Απλα βρισκω ανουσιο να πηδαω κουτακια κ να τραβαω λαστιχα για να κανω γυμναστικη

s0fia
29-05-14, 20:09
Δεν έχει μόνο αυτο....έχει και βάρη...αυτο που λέτε εσείς ειναι το 10λεπτο στο τέλος.....άμα δεν πας να δοκιμασεις...ότι και να λες....

RAMBO
29-05-14, 20:17
Αυτο ισχυει για τα παντα..

Mikekan
29-05-14, 20:32
Πλακιτσα κάνουμε Σοφία! Εννοείται απο το να κάθεσαι κάθε μορφή άσκησης ειναι ευλογία!

billy89
29-05-14, 20:37
Ναι αλλα το κακό που ειναι?γυμναστικη ειναι δΛΔ μόνο τα βάρη στο γυμναστήριο?δεν μπορω να το καταλάβω αυτο σορυ...

Ναι ό,τι κάνει κανείς καλό είναι από το να κάθεται ΑΛΛΑ πρώτον δε γουστάρω με πρήζει ο κάθε τυχάρπαστος με τη νέα μόδα λες και ανακάλυψε τον τροχό και μάλιστα λέγοντας ότι τα κλασικά βάρη είναι παλιομοδίτικα και δεύτερον η εκτέλεση του κροσφιτ είναι επικίνδυνη είναι αποδεδειγμένα προβληματική κάθε μέρα τραυματίζονται ένα σωρό άτομα, εδώ στα βάρη σε προσεκτική εκτέλεση λίγο να μην προσέξεις κάτι τραβάς όχι να κάνεις βασικές κινήσεις με βάρος άτσαλα με χρόνο.

Δηλαδή εμ βγάζουνε λεφτά στην πλάτη σου εμ σε στέλνουν στο νοσοκομείο!:turtle:

s0fia
29-05-14, 20:53
Εχω σπασμένα δάχτυλα βγαλμένο ώμο και μηνίσκο απο το βολλει...εχω πάθει θλασεις και οσφυαλγια απο το χορό...μεχρι στιγμής στο crossfit μόνο κάλλους εχω βγάλει στα χέρια...φτου φτου μην παθω τπτ άλλο :p

piou
01-07-14, 14:55
παιδια σκεφτομαι να ασχοληθω με το crossfit απο σεπτεμβρη.ειμαι 1.77 και 58-60 κιλα.πιστευετε μπορει να με βοηθησει να βαλω καθαρα μυικα κιλα μεχρι τα 70?
απο τιμες ξερει κανεις τι παιζει?

Gorgojola
01-07-14, 17:34
Η αληθεια ειναι οτι βαζεις μυικα κιλα(ως ενα σημειο κ αναλογα το φοκους των γυμναστων) κατι που πολλοι δεν το πιστεουν (μετα απο κανα 8μηνο αποχης βρηκα τα παιδια στο μποξ να χουν παρει κανα 3-4κιλα) η ενδοκρινικη αντιδραση των προγραμματων του κροσφιτ ειναι εντελως διαφορετικη απο το κλασικο ββ σιγουρ θα βαλεισ κανα κιλο ολες οι ασκησεις ειναι πολυαρθρικες κ συνηθως ολα τα μποξ εχουν ενα stregth programm παραλληλα μετα wods αλλα αμα δεν τρως δεν πας πουθενα το intesity k to volume των περισσοτερων wods κανει τον μεταβολισμο να τρεχει με 1000
anyway οι τιμες θα σου φανουν τσιμπιμενες 55-75 το μηνα αλλα πιστεψεμε σε σχεση με το εξωτερικο ειναι πολυ κομπλε
Σου προτεινω να κανεις μια βολτα σε ενα μποξ (εχουν ολα τζαμπε μια προπονα) κ αν κολλησεις κολλησες;)

piou
01-07-14, 18:01
Η αληθεια ειναι οτι βαζεις μυικα κιλα(ως ενα σημειο κ αναλογα το φοκους των γυμναστων) κατι που πολλοι δεν το πιστεουν (μετα απο κανα 8μηνο αποχης βρηκα τα παιδια στο μποξ να χουν παρει κανα 3-4κιλα) η ενδοκρινικη αντιδραση των προγραμματων του κροσφιτ ειναι εντελως διαφορετικη απο το κλασικο ββ σιγουρ θα βαλεισ κανα κιλο ολες οι ασκησεις ειναι πολυαρθρικες κ συνηθως ολα τα μποξ εχουν ενα stregth programm παραλληλα μετα wods αλλα αμα δεν τρως δεν πας πουθενα το intesity k to volume των περισσοτερων wods κανει τον μεταβολισμο να τρεχει με 1000
anyway οι τιμες θα σου φανουν τσιμπιμενες 55-75 το μηνα αλλα πιστεψεμε σε σχεση με το εξωτερικο ειναι πολυ κομπλε
Σου προτεινω να κανεις μια βολτα σε ενα μποξ (εχουν ολα τζαμπε μια προπονα) κ αν κολλησεις κολλησες;)



ευχαριστω πολυ για την απαντηση θα το δοκιμασω απο σεπτεμβρη

Give me a Dip
20-08-14, 00:39
Το crossfit είναι ένα από τα ανερχόμενα και συγχρόνως από τα πιο απαιτητικά αθλήματα. Δυστυχώς μόνο στις ανεπτυγμένες χώρες (βλέπε Αμερική) το αντιμετωπίζουν όπως πρέπει. Στην Ελλαδίτσα μας σου πασάρουν κατευθείαν τη μπάρα, σου δείχνουν επιφανειακά την τεχνική κάθε άσκησης και σε βάζουν να βαράς 20λεπτα απαιτητικά main wods. Πως γίνεται ο κυρ Κώστας της γειτονιάς να εκτελέσει σωστά τις ασκήσεις καθ' όλη τη διάρκεια της προπόνησης, από τη στιγμή που δεν έχει ξανασχοληθεί με τα βάρη; Για να αποφύγεις τον τραυματισμό σε αυτήν την περίπτωση, θα πρέπει να έχεις χρόνια πείρα με τα βάρη, να έχεις δυνατούς μύες έτσι ώστε οι αρθρώσεις σου να μπορούν να αντέξουν την πίεση μιας τέτοιας προπόνησης.

Από θέμα ανάπτυξης, κατά τη γνώμη μου σου προσφέρει την ευκαιρία να φτιάξεις γρήγορα αυτό το fitness σώμα, με χαμηλά επίπεδα λίπους, λόγω των πολυαρθρικών ασκήσεων που δίνουν ερέθισμα σε ολόκληρο το σώμα για υπερτροφία. Μαθαίνεις νέα πράγματα, που πιθανόν στα βάρη να μην τα γνώριζες ποτέ ( σχοινάκι, κατακόρυφο, κρίκους και πολλά άλλα ενδιαφέροντα από ενόργανη, άρση βαρών, στίβο και κωπηλασία).

Συμπέρασμα: Το crossfit δεν είναι για όλους!

diang
19-09-14, 17:48
Είναι μια προπόνηση για ΑΘΛΗΤΕΣ οι οποίοι δεν έχουν κάποιο συγκεκριμένο άθλημα.
Αν κάποιο άθλημα απαιτεί να γίνεις 130 κιλά και είναι στο σωματότυπό σου κλπ θα γίνεις με προπόνηση και φαΐ.
Το crossfit δεν έχει τόσο στόχο τον όγκο σαν γυμναστική.Αν είναι για όγκο πάμε σε Strongman/Powerlifter etc.
Επίσης δε σημαίνει ότι αν έχω όγκο δεν μπορώ να κάνω CrossFit Αλλά και πάλι μιλάμε για κάποιον ο οποίος ή είναι ήδη, ή πάει να γίνει ΑΘΛΗΤΗΣ.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο Γάλλος Judoka Tedy Rinner. 2.05m, 135kg.2 ολυμπιακά μετάλλια,7 παγκόσμια πρωταθλήματα,πολλά grand prix,πολλά ευρωπαϊκά πρωταθλήματα
Ενδεικτικό video : https://www.facebook.com/video.php?v=757830324273324&set=vb.109275379128825&type=2&theater

TRIANTAFYLLOU
20-09-14, 03:06
ένα βασικο πράγμα που χρειάζετε εφόσον κάποιος ασχοληθεί με προυποθέσεις και τους κανόνες ασφάλειας , είναι η πόμπα , δηλαδή η καρδια , πολυ καλη καρδιαγγειακή ικανότητα , δεν είναι τυχαίο που ένας τζουντόκα με τόσα κιλα η ένας παλαιστης μπορεί να ασχοληθεί με το κρός φιτ , απλα επειδη έχει φυσική κατάσταση μουλαριού

και ένα παράδειγμα , ενας ββερ θα κάνει πχ δικεφάλους με ένταση και θα τα δώσει όλα κτλ ,αυτο όμως απαιτει μικρότερη δραστηριότητα της καρδιάς απο ότι ένας που κάνει κρος φιτ που δουλεύουν πολλοι μυς μαζί
κάποιες βασικές ασκήσεις στο ββ όπως πχ το σκουώτ δίνουν μέγιστη δραστηριότητα στην καρδια και σε συνδιασμό με μεγάλους μυς

αλλα επειδη είναι ένα πολυ απαιτητικό είδος προπόνησης όσο ωραίο και να φαίνετε και να ακούγετε , πολλοι μόνο ζημιες μπορούν να αποκομήσουν παρα οφέλη

αυτο είναι η το κάνεις σωστα η μην το κάνεις καθόλου και δεν μπορούν όλοι οι σωματότυποι να ανταπεξέλθουν σωστα αν δεν έχει κάποιος κάποια βασικη υποδομη και δεν έχει ακόμη και ίχνη απο τραυματισμούς που μπορεί να επιδεινωθούν

αυτα πιο πολυ εμπορικα τρυκ είναι και μόδες όπως πέρασαν κατα καιρούς , δεν απαιτει μεγάλο και ακριβο εξοπλισμόκαι μπορεί κάποιος με λίγα έξοδα να έχει πολλα έσοδα και γεμάτες αίθουσες με κόσμο ,αλλα δεν είναι τόσο αθώο
όταν λέμε στα βαρη χρειάζονται καποιες στοιχειώδης γνωσεις απο κάποιον ώστε να δείχνει σωατα τις ασκήσεις ,εδω οι απαιτήσεις έιναι υψηλότερες

marila
20-09-14, 17:30
ένα βασικο πράγμα που χρειάζετε εφόσον κάποιος ασχοληθεί με προυποθέσεις και τους κανόνες ασφάλειας , είναι η πόμπα , δηλαδή η καρδια , πολυ καλη καρδιαγγειακή ικανότητα , δεν είναι τυχαίο που ένας τζουντόκα με τόσα κιλα η ένας παλαιστης μπορεί να ασχοληθεί με το κρός φιτ , απλα επειδη έχει φυσική κατάσταση μουλαριού

και ένα παράδειγμα , ενας ββερ θα κάνει πχ δικεφάλους με ένταση και θα τα δώσει όλα κτλ ,αυτο όμως απαιτει μικρότερη δραστηριότητα της καρδιάς απο ότι ένας που κάνει κρος φιτ που δουλεύουν πολλοι μυς μαζί
κάποιες βασικές ασκήσεις στο ββ όπως πχ το σκουώτ δίνουν μέγιστη δραστηριότητα στην καρδια και σε συνδιασμό με μεγάλους μυς

αλλα επειδη είναι ένα πολυ απαιτητικό είδος προπόνησης όσο ωραίο και να φαίνετε και να ακούγετε , πολλοι μόνο ζημιες μπορούν να αποκομήσουν παρα οφέλη

αυτο είναι η το κάνεις σωστα η μην το κάνεις καθόλου και δεν μπορούν όλοι οι σωματότυποι να ανταπεξέλθουν σωστα αν δεν έχει κάποιος κάποια βασικη υποδομη και δεν έχει ακόμη και ίχνη απο τραυματισμούς που μπορεί να επιδεινωθούν

αυτα πιο πολυ εμπορικα τρυκ είναι και μόδες όπως πέρασαν κατα καιρούς , δεν απαιτει μεγάλο και ακριβο εξοπλισμόκαι μπορεί κάποιος με λίγα έξοδα να έχει πολλα έσοδα και γεμάτες αίθουσες με κόσμο ,αλλα δεν είναι τόσο αθώο
όταν λέμε στα βαρη χρειάζονται καποιες στοιχειώδης γνωσεις απο κάποιον ώστε να δείχνει σωατα τις ασκήσεις ,εδω οι απαιτήσεις έιναι υψηλότερες

Ξεκινησα εδω και μια εβδομαδα προπονησεις στην πολη μου 3 φορες ειναι αρκετες θα συμφωνησω μαζι σας κυρ Ηλια θελει υποδομη και να γνωριζεις αρκετα περι γυμναστικης προσωπικα ειναι κατι που μου αρεσει και με πορωνει γιατι δοκιμαζω καθε φορα την αντοχη και τα ορια μου.Θελει προσοχη και με τον καταλληλο προπονητη και την καταλληλη καθοδηγηση εισαι οκ.

beefmeup
20-09-14, 18:19
εγω παντως εχω καποιους γνωστους που κανουν,κ ολοι τους στην πορεια εβγαλαν προβληματακια με αποτελεσμα να κανουν αποχη απο οτιδηποτε αρκετο διαστημα..
κ ολοι μου ελεγαν οτι οι προπονητες τους ηταν πολυ καλοι,οσο εκαναν..:unsure:

sobral
20-09-14, 19:48
Εγώ θέλω να θίξω ένα άλλο θέμα πριν προχωρήσω στην προσωπική μου άποψη επί του θέματος...Το crossfit ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ λειτουργική προπόνηση. Μπορεί όμως τηρώντας κάποια πρωτόκολλα να γίνει λειτουργικό...Όχι όμως ο καθένας επειδή κάνει 5 ασκήσεις σε κύκλο να λέει πως κάνει crossfit! Η λειτουργική προπόνηση είναι ένα τεράστιο πεδίο που μεταβάλλεται κ εξελίσσεται συνεχώς. Μπορεί να προσαρμοστεί στο εκάστοτε άθλημα, εκτελώντας κινήσεις αντίστοιχες του αθλήματος χρησιμοποιώντας το βάρος του σώματος ή/και μία ευρεία γκάμα προϊόντων κατάλληλων γι αυτό. Να σημειωθεί πως κ η κλασσική προπόνηση με βάρη μπορεί άνετα να γίνει λειτουργική, βοηθώντας τον ασκούμενο να εξελιχθεί στο άθλημα του. Όταν κάνεις λοιπόν crossfit, γίνεσαι καλύτερος στο crossfit. Επιπλέον, δεν βρίσκω λόγο να κάνεις όλο αυτό το "πακέτο" σε όσο το δυνατόν καλύτερο χρόνο...Αυτό δεν μου αρέσει κ πολύ. Άλλο ασκούμαι βάση χρονομέτρου, τσεκάροντας τι κάνω κ πως το κάνω κ άλλο εκτελώ σαν τρελός:wcourt: το ασκησολόγιο κ ιδιαίτερα ασκήσεις όπως άρσεις θανάτου, front squats κτλ που θέλουν ιδιαίτερη προσοχή. Παιδιά είναι απλό, οι Αμερικάνοι είναι μεγάλες πουτ@νες στο μάρκετινγκ! Τόσο απλά...το οτιδήποτε μπορούν να το κανουν κάτι "μεγάλο" κ να το πλασάρουν στην αγορά. Δεν θεωρώ πως το crossfit έφερε κ πολλά στον τομέα μας. Το μόνο που κρατάω είναι η στροφή του κόσμου σε μια πιο διασκεδαστική γυμναστική, επίσης για όσους βαριούνται τα γυμναστήρια είναι μια καλή λύση ένα cf box κ τέλος πως άλλαξαν σχετικά τα πρότυπα στα πιο fitness φεύγοντας απο το καθαρό bb.

marila
21-09-14, 12:01
εγω παντως εχω καποιους γνωστους που κανουν,κ ολοι τους στην πορεια εβγαλαν προβληματακια με αποτελεσμα να κανουν αποχη απο οτιδηποτε αρκετο διαστημα..
κ ολοι μου ελεγαν οτι οι προπονητες τους ηταν πολυ καλοι,οσο εκαναν..:unsure:
Ναι η αληθεια ειναι οτι ισχυει βεβαια μπορει να σου συμβει και σε αλλο ειδος προπονησης αλλα ενα παραπανω στο cf θελει προσοχη .Κοιτα εχει και κατι πορωμενα που τρεχουν να σκοτωθουν να προλαβουν τον χρονο οπως την βλεπει κανεις δεν θα πεθανω κιολας εχω και πιο σημαντικα πραγματα να διαχειριστω περαν του cf.

jager
31-05-16, 02:05
καλησπερα ειχα διαβασει καποια θεματα σχετικα με το crossfit στο forum και ειδα πολλες γνωμες πως το crossfit δεν ενδυκνειτε για μυικη υπερτροφια και γενικοτερα για αντιστοιχη μυικη αναπτυξη που μπορει καποιος να πετυχει απο τα βαρη καθως εχει πολυ hiit,ωστοσο οι περισσοτεροι αθλητες του crossfit εχουν πολυ μυωδοι σωματα και εχω λοιπον την απορεια σχετικα με το πως το καταφερνουν αυτο.

aepiskeptis
31-05-16, 03:19
Το cross fit συνδυάζει ασκήσεις από άρση βαρών και μερικές κινήσεις με το σωματικό βάρος.

Οι λόγοι που προσωπικά είμαι εναντίον του cross fit είναι

1.υπάρχει έντονο το πνεύμα του ανταγωνισμού. Ας υποθέσουμε ότι κάνουμε το εξής, θα κάνουμε οι δύο μας απο 6 κύκλους από 6 front squats με 100 κιλά, 12 pull ups, 6 deadlifts με 150 κιλά, 20 dips.
Νικητής θα είναι όποιος τελειώνει τους 6 κύκλους πιο γρήγορα. Πως σου φαίνεται, θα συναντήσεις κάπου δυσκολίες;

Να σου πω τι με προβληματίζει.
Όταν κάνεις πολύ μυϊκές ασκήσεις σε αποτυχία ή κουρασμένος είναι πολυ εύκολο να σπάσει η τεχνική σου.

Όταν σπάει η τεχνική σου σε deadlifts, front squats ή ακόμα χειρότερα σε power cleans, έχει τις ίδιες πιθανότητες τραυματισμού, που θα είναι βάρβατος όχι ψιλοθλασουλα, με τις πιθανότητες να δεχτεί ομαδικό βιασμό μία γυμνή playmate που κάνει φωτογράφιση στο προαύλιο της χειρότερης φυλακής με ισοβιτες. Σκέψου το, τους βγάζουν για 1 ώρα να δουν τον ήλιο και εκείνη τη στιγμή στο προαύλιο γίνεται φωτογράφιση με την playmate.

2.ring muscle ups. Συγνώμη αλλά το κάνω κούνια μπελα στους κρίκους και με αρκετή ορμή θα βγω από πάνω και θα κάνω μισή βύθιση, δεν είναι muscle up.

3.kipping pull ups. Η κούνια μπελα έκδοση των ελξεων.


Ή απάντηση στην ερώτησή σου είναι φαρμακοδιεγερση ή χημική υποστήριξη ή φάρμακα.
Να στο αποδείξω κι όλας, άνοιξε ένα βιντεακι με αγώνες και παρατήρησε τις γυναίκες διαγωνιζόμενες τραπέζιοι στα αυτιά, ολοστρόγγυλοι μπαλαρισμενοι ώμοι, κομμένοι κοιλιακοι καλύτεροι και απ του Mr kommatia, χωρίς υποστήριξη αδύνατο.

Μεγαλύτερη απάτη απ το cross fit και μεγαλύτερη κοροϊδία δεν υπάρχει, χρεώνουν 50-80€ το μήνα συνδρομές.

aepiskeptis
31-05-16, 03:26
Συγνώμη για την έκταση.
Όταν ακούω cross fit μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι.

Feth
31-05-16, 10:18
Συγνώμη για την έκταση.
Όταν ακούω cross fit μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι.

xaxaxaxa ελιωσα ρει

beefmeup
31-05-16, 10:19
πραγματι...
ωραιο ποστ,κ γω δεν μπορω με πιανουν τα διαολια μου με κατι τετοια..

TRIANTAFYLLOU
31-05-16, 15:44
μια νέα μόδα που τον μπελά του βρίσκει όποιος ασχολείτε και δεν κάνει για όλους και οι περισσότεροι το κάνουν έχοντας λάθος εντύπωση , έχω ακούσει διάφορα , αλλος λέει να χάσω λίπος , λές και δεν υπάρχει ασφαλέστερος τρόπος να χάσεις λίπος και λές και το λίπος φεύγει μόνο με προπόνηση χωρίς ανάλογη διατροφή
εδω υπάρχουν τραυματισμοί απο κακή προπονητική στα βάρη και σε πιο ήπιες μορφές άσκησης , το κρός φιτ θεωρώ είναι η χαρα του φυσικοθεραπευτή και ορθοπαιδικού

bocanegra180
01-06-16, 11:43
+1000 με τον aepiskeptis. Τα είπε όλα έτσι όπως είναι. . .

Flintz
01-06-16, 17:25
crossfit = νεα μοδα, νεο cult οπου ελκυει ατομα που θελουν να το παιξουν οτι απεχουν απο "βρωμερα" γυμναστηρια και οτι σε αντιθεση με αυτους που πανε στα γυμναστηρια αυτοι που κανουν crossfit κανουν ασκησεις λειτουργηκες, που υποτιθεται σου χρειαζονται και σε βοηθανε στην καθημερινοτητα.

Πραγματικοτητα > crossfit = ο καλυτερος τροπος να σπασεις αρθρωσεις και να παθεις ζυμιες που αναλογα και με την σοβαροτητα και την ηλικια σου μπορει και να σου μεινουν χρονια. Ενα παραξενο πραμα που εγινε προσφατα στο γυμναστηριο μου ειναι οτι μια τυπισα ελεγε οτι ειχε παθει 3 τραυματισμους απ το crossfit, και ενω τις λεγαμε παρατα αυτη τη μαλακια σε εχει καταστρεψει, αυτη συνεχηζε να το υποστυριζει !!!


Α και btw, τα posterboy που διαφημιζουν το crossfit ειναι ΤΙΓΚΑ στο αναβολικο (κατι που δεν στο λενε φυσικα, αλλα καταβαθος εαν θες να χεις αποτελεσμα πρεπει να παρεις - αλλιως ουτε αποτελεσμα θα χεις, αλλα και αργα η γρηγορα θα αποκτυσεις προβληματα)

Καλος η κακος, η ασκησεις που βαζουν τον κοσμο να κανει, ΔΕΝ ειναι για εναν ανθρωπο που δεν εχει γυμναστει ποτε. Ειναι σα να σου ζηταω να μου τρεξεις μαραθωνιο ενω μολις πριν λιγο καιρο βγηκες απ τον γυψο, ε απλα δεν προκυτε να το καταφερεις, οχι γιατι εσυ φτες σε κατι,αλλα επιδη καποια πραγματα απετουν τον χρονο τους.

vaggan
01-06-16, 18:46
γιατι?δεν εχει επιπεδα προσαρμοστικοτητας για το σωμα?δηλαδη πρωτη προπονηση κατευθειαν στα βαθεια? τωρα αυτο που λες με τα φαρμακα δεν μου λεει κατι και το αντιπαρερχομαι οτι και σε οσα εξωφυλλα περιοδικων μποντυμπιλντινγκ και να δεις ειναι τιγκα και αυτοι στο φαρμακο επισης να ρωτησω και κατι τον φιλο επισκεπτη οταν καποιος κανει ενα προγραμμα φουλ μποντυ δεν ανοιγει πολλα μετωπα και παλι αν γυμναζεται με ενταση σε καθε προπονηση?εγω ξερω οτι αν εισαι απροσεκτος και επιπολαιος στην προπονηση θα τραυματιστεις οποια μορφη ασκησης και να κανεις. προσωπικα δεν γυμναζομαι με αυτο τον τροπο γιατι εχω αλλη φιλοσοφια προπονησης οχι ομως οτι την απορριπτω αν ακουσω οτι καποιος γυμναζεται με αυτο τον τροπο

aepiskeptis
01-06-16, 19:58
Χαχα είσαι μάγκας (με την καλή έννοια)

Αυτά που ρωτάς είναι λογικά.

Κάποιος άλλος θα κοίταζε το λογκ μου και θα έλεγε, κάτσε ρε φίλε, κάνεις μόνο πολύ μυϊκές ασκήσεις, που το κακό κι αυτοί αυτό κάνουν.
Ενα-ενα

Α.Ο συμφορουμητης ρώτησε πώς κάποιος που κάνει cross fit έχει μυϊκή ανάπτυξη ή αλλιώς πως κάποιος που "τρέχει 1000m εχει μυϊκή ανάπτυξη που θυμίζει 100σταρη δρομέα" ή αλλιώς "πως είναι δυνατόν να έχεις ένα ημιφορτηγό που να έχει επιδόσεις όπως μία φερραρι"

Και η απάντηση είναι χημική υποστήριξη τέλος.

Αν ρωταγε παιδιά πως φτάνεις σε επίπεδα Μρ Ολύμπια ή ακόμα πως είναι δυνατόν ο "φίλος μου ο Νίκος να έχει πάρει σε ένα χρόνο 10 μυϊκά κιλά και να έχει πάει 6% σωμ λίπος ?" .
Πάλι το ίδιο θα του έλεγα.

Β. Αν κάποιος μπει και διαβάσει και έχει νοητικά ψηθεί ότι το crossfit είναι η απάντηση για το πώς θα έχει σωματαρα και θα είναι υγιής και μπλα μπλα μπλα, θα πει και είναι πολύ λογικό

"Έλα μωρέ τι ξέρουν οι αουγκαλοι οι φουσκωτοι"

Πολυ λογικο έχει πειστεί και υπερασπίζεται αυτό για το οποίο πείστηκε, αλλιώς εξαπατήθηκε και νοιώθει άσχημα και ανασφάλεια.

(Πω ρε φίλε το ανεβασα επίπεδο χαχαχα)

Γ. Στο cross fit
Έχουν επίπεδα συνήθως 3, σου μαθαίνουν να κάνεις αρσεις, σκουοτ, (επολε, αρασέ (και επειδή δε γουσταρω τους Γάλλους), snatch ελληνικά απόσπαση, cleans ελληνικά επωμισμους.
Σου τα μαθαίνουν όλα βήμα βήμα.

Επιπλέον σου μαθαίνουν kipping pull ups, και αυτό που ονομάζουν muscle up στους κρίκους.

Επίσης, όταν πας 3ο επίπεδο έχουν προγραμματισμό υπάρχουν μέρες που κανείς 1 μέγιστη προσπάθεια, μέρες με μέγιστες επαναλήψεις σε δεδομένα κιλά και μέρες που δοκιμαζεις το συναγωνισμό.

Όλα καλά κ άγια μέχρι εδώ (αν εξαιρέσεις τα kipping pull ups και τα muscle ups)

aepiskeptis
01-06-16, 20:09
Sorry αλλά βγαίνει μεγάλο...

Ο Βαγγαν φταίει


Οπότε έχουμε τη συνταγή για μυϊκή ανάπτυξη και για χάσιμο λίπους σωστά;

Δλδ πολύ μυϊκές ασκήσεις, που χτίζουν δύναμη μέσω των 1ρμ ημερών και υπερτροφία μέσω των ημερών μέγιστων επαναλήψεων, έχουμε και το συναγωνισμό για να ανεβαίνει το ενδιαφέρον κι ο εγωισμός των ανδρών.

Στα μάτια μου το βλέπω παράδεισο.

Ή αλήθεια είναι ότι όταν πήγα τις πρώτες 10 φορές σε γυμναστήριο crossfit ερωτεύτηκα.
Μπάρες παντού, πλατφόρμες, κρίκους, μονόζυγα και διζυγα.

Μπορώ να κάνω ισομετρικες planch dips και 2, 3 βυθίσεις και το διζυγο στην καρέκλα για αρσεις ποδιών είναι πρόβλημα για μένα.
Επίσης, μπορώ ή μπορούσα όταν δεν ήμουν ιπποπόταμος όπως τώρα να κάνω 2 επαναλήψεις iron cross.

Οπότε όπως φαντάζεσαι το cross γυμναστήριο για μένα είναι παράδεισος.

Το πολύ πολύ θετικό είναι ότι κάποια crossfit γυμναστήρια έχουν ανοιχτές ώρες, πχ 21-22 μπορεις να κάνεις μόνος σου προπόνηση ο,τι θες.
Φίλε μου, έχω περάσει ένα μήνα πριν 3 χρόνια έδωσα 80€ και πήγα 4 φορές από 1 ώρα...

aepiskeptis
01-06-16, 20:33
τα αρνητικά

Όπως είπαμε kipping pull ups k muscle ups.

Είναι αδιανόητο άνθρωπος που δε μπορεί να κάνει 10+ επαναλήψεις μονόζυγο να βγάλει muscle ups, είναι αδιανόητο άνθρωπος που δε μπορεί να βγει σε chin ups αντί για σαγόνι, να ακουμπάει η μπάρα στους άνω κοιλιακούς δλδ "chest " ups να βγάλει muscle ups.
Κι όμως με ορμή γίνεται. Το θέμα είναι ότι με ορμή με το kipping, δεν υπάρχει η μυοσκελετική βάση και η απαραίτητη βάση σε τένοντες, συνδέσμους και αρθρώσεις να υποστηρίξουν την κίνηση.

Κι αν αυτό ισχύει σε κινήσεις με το σωμ βάρος, Σκέψου ακριβώς το ίδιο με σοβαρά κιλά σε ασκήσεις όπως cleans και snatches

Το μεγάλο μεγάλο πρόβλημα είναι ότι υπάρχει ή νοοτροπία να σε πιεσουν πέρα από τα όρια σου, σου παίρνανε τη φιλοσοφία ότι εδώ εμείς κάνουμε αγώνισμα και πρέπει να πιεστεις.

Και επειδή βαρέθηκανα γράφω έκθεση για το σιχαμενο το crossfit
Αυτό και τέλος
Έχεις το υποβαθρο σε front squats, dls, dips, pull ups , ξερεις και λιγο απο κινησεις αρσης βαρων και muscle ups. Επιπλεον εχεις να διαθέσεις 60-80€ το μηνα για συνδρομή ( πόσο με το οποίο σε ένα χρόνο παίρνεις ένα power rack και ξενοιαζεις μία κ καλή). Και κυρίως έχεις μυαλό μέσα στο κεφάλι σου, να λες μέχρι εδώ η επόμενη επανάληψη θα είναι άσχημη.
Τότε ναι κάνε κροσ φιτ

Και για τέλος αν ήταν τόσο σούπερ ντουπερ και έδινε και δύναμη και ανάπτυξη. Όλοι οι επαγγελματίες αθλητές θα έκαναν cross fit.

Ούτε αθλητες των 100m, ούτε κολυμβητές ταχύτητας, ούτε αθλητές της άρσης βαρών ξέρω να κάνουν cross fit, ούτε strong men.

vaggan
01-06-16, 22:49
λοιπον με λιγα λογια αγορι παραξενο:green: απο αυτο που μου γραφεις ενα ειναι το συμπερασμα με το cross fit απλα ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ εχει καποιες ασκησεις παγειωμενες που πρεπει οπωσδηποτε να κανεις στερειται ποικιλιας στερειται ελευθεριας στα βαρη πχ εμενα το διζυγο μου ταλαιπωρει τους αγκωνες αν ημουν υποχρεωμενος να κανω δυζιγο επειδη ηταν κατι παγειωμενο να κανω την ειχα μαμησει το ιδιο και το σκουωτ ειναι βασανιστικο για την κατω πλατη μου εχω ομως επιλογες αλλες οπως και αλλες ασκησεις που δεν τις εχω στη ρουτινα μου. ο ανταγωνισμος λιγο πολυ υπαρχει και στο γυμναστηριο ειτε κανεις κρος φιτ ειτε οχι

μιχαλη πιεσα παγκο 120 για 8

(μιχαλης με ματια μισοβουρκωμενα και γκριματσα για γελια)ναι ρε μλκ αληθεια?δεν ημουν εκει θα προσπαθησω και εγω να τα κανω δευτερα

οποτε δεν ειναι απιθανο οταν κανεις τις ιδιες και τις ιδιες απαιτιτικες ασκησεις να τραβανε τενοντες και συνδεσμοι τα ιδια ακριβως ζορια αν υπαρχει και μεγαλη συχνοτητα σιγουρα τοτε ο τραυματισμος ειναι στο τσεπακι οπως και να εχει αποτι διαβασα μου κανει πολυ ακαμπτο

aepiskeptis
01-06-16, 23:53
Δεν έχει πάγκους στα cross garages δε στο ΠΑ...
Χαχαχα

Γενικά είναι πολύ ωραίο ως ιδέα.
Άλλο ότι ενσωματωσαν κάποιες ασκήσεις άστα.
Δλδ ποιο το πρόβλημα αντί γι αυτό το έκτρωμα τις kipping pull ups, να είχαν βάλει chin ups, από deadhang μέχρι η μπάρα να ακουμπήσει στο στήθος. Ε ναι μετά από dl δε θα έκανες 30 αιωρησεις, θα έβγαιναν 10...

ο τρόπος που συστηματοποιηθηκε ως άθλημα και με αυτή τη λογική λειτουργούν τα γυμναστήρια είναι γτπ.

Θα μπορούσε να είναι πολύ ωραία ως γυμναστήρια, αλλά το βρήκαν τρόπο να πλουτίζουν. Είναι ανοιχτά 6-8ωρες την ημέρα, εδώ κάνουμε αγωνιστικό αθλημα κι άμα θες και κάνουμε κ περσοναλ οπότε πληρωνεις, άλλο ότι εγώ εβγαζα strict muscle ups στους κρίκους, έστω 2 κι ο προπονητής δεν έβγαζε ούτε το πέρασμα

morgoth
02-06-16, 10:10
δεν εχω κανει. ο αδερφος μου που εκανε ενα φεγγαρι, το εκοψε γιατι αρχιζε να σακατατευοταν. μεσος αθλουμενος ετσι.
νομιζω πως παραειναι μεγαλος ο ογκος προπονησης για εναν απλο ανθρωπο. για καποιον πιτσιρικα που αναρρωνει γρηγορα ισως του ταιριαζει το κροσφιτ. εμεις που παμε στα 40 και τη μια μερα κανουμε 4,3 σετακια σκουωτ και την αλλη σερνομαστε σα τα φιδια.. δε ξερω.. προτιμω να παω για ταβλι. :green:

TRIANTAFYLLOU
02-06-16, 16:41
απλα στούς νέους που οι χόνδροι βρίσκονται σε άριστη κατάσταση όπως και τενοντες και μυς , απλα δεν καταλαβαίνουν την επιβάρυνση και τις πιθανές φθορές , όταν το καταλάβουν είναι ήδη αργα
όπως ξαναείπα υπάρχουν 2 ειδών ζημιές αυτες που γίνονται άμεσα στούς αθλητες , θλασεις κακώσεις , ρίξεις , κτλ και οι πιο ύπουλες που έχουν συσωρευτικό χαρακτήρα και όταν δώσουν ζημιά είναι ήδη αργα , γιατι πιθανόν έχουν φθαρει οι χόνδροι και εκφυλιστει τενοντες και σύνδεσμοι

Ειναι μια μόδα και σαν μόδα έχω δεί πολλους 40 φεύγα να την εφαρμόζουν και στο γυμναστήριο μου , είπα και διόρθωσα μερικούς αλλα με λέει ο άλλος αυτο Ηλία είναι καλό γιατι βοηθάει στην νευρομυική συναρμογή φυσική κατάσταση και να χάσω λίπος κτλ και λέω το λίπος φευγει με καυση θερμίδων πιο απλα και ορθολογικά και το βασικότερο με δίαιτα και εσυ μέχρι να φτάσεις σ αυτη την ηλικία δεν έκανες απολύτως τιποτε απο γυμναστική εκτος του να ψήνεις σουβλάκια (λόγω δουλειάς έχει σνακ μπάρ )
και εκεί που έστρωσες με την γυμναστική και άλλαξες ρυζικά , απέκτησες φυσική κατάσταση με τα απλα πράματα που κάνεις με βαρη και αερόβια , τωρα το κάνεις έμαθα και μαστορεύω και γ@μά το μάστορα μου

δεν πέρσαν 2 μήνες και νοσηλέυτηκε με 3 κοίλες στη σπονδυλική στήλη και έκανε μια επέμβαση και τωρα το προλαμβάνει με κάποιες ήπιες ασκήσεις ενδυνάμωσης και ανακούφισης της σπονδυλικής στήλης

και 2 πιτσιρικάδες που έκαναν μαζί του που ήταν και γνώστες δεν έπαθαν κατι άμεσα και συνέχησαν για άλλους 6 μήνες σχεδόν όπου ακούω τωρα και απο αυτούς για ενοχλήσεις , ο ένας στούς οσφυικούς σπονδύλους και ο άλλος γόνατα
δεν ξέρω αναλυτικά σε ευρεία κλίμακα τι παίζει αλλα αν κάποιος απλα αθλούμενος που στοχεύει στην υγεία παθαίνει τετοια ζημια , να βράσω την προπονητική αυτη μέθοδο
έχω πάρει ενα καλό ποδήλατο και όταν βρίσκω χρόνο κάνω καμια 20-30 χιλιόμετρα και μια χαρα φυσική κατάσταση μου δίνει και χωρίς ενοχλήσεις στα γόνατα που έχω και πρόβλημα

όπως και στα βάρη αν κάποιος δεν κάνει σωστες διατάσεις και ζέσταμα , μετα απο χρόνια θα βγούν ζημιές , εδω αυτο μέχρι να το μάθουν σωστα και να υπάρχουν σωστοι προπονητες με γνώσεις θα γεμίσουμε κουσούρια

Χρήστος Τριανταφύλλου
02-06-16, 19:13
Οπως κ να εχει εγω ευχαριστω τον Επισκεπτη ,κυριως γιατι μιλησε κ με συναισθημα (εννοω οτι μπορει να σου αρεσει κατι κ καποιο ωφελος να εχεις σε καποιους τομεις αλλα ισως με δυσαναλογο ανταλλαγμα) κ με την λογικη.
Κ μαθαινουν ακομη κ κατι γεροι:green: που δεν εχουν προσωπικη πειρα γι αυτες τις παραλλαγες κ ας ηταν μια ζωη στα σιδερα;)

*Καλα στον Ηλια δεν λεω ευχαριστω!:P

kalogeropoulosand
06-12-20, 23:45
Καλησπέρα.καμω εδω και 14 χρονια προπονηση αλλα τον τελευταίο καιρό σκεφτομαι να δοκιμάσω κάτι άλλο οπως crossfit.δεν ξέρω αν το συζηταω στο σωστό τοπίκ.λλιπον ειναι 32 πλεον και τον τελευταίο καιρό με ζοριζει η ιδια ρουτίνα προπόνησης. Ξερω θα μου πείτε να αλλάξω πρόγραμμα αλλα κ αυτο το δοκίμασα αλλα πως να το πω δεν εχω αυτη την ορεξη που είχα πριν κάποια χρόνια.παω γυμν κανονικα δεν χάνω προπόνησης ολα καλα..Απλά βαρεθηκα ? Σκέφτομαι λοιπόν να παω σε ενα cross να δω και εκει πως ειναι..να κρατήσω 3 προπόνησης push pull legs Και 2 να τις κανω στο cross για την αλλαγή. Κυρίως βασικα νομιζω μου αρεσει πολυ αρεσε και ζετε και απο οτι ξερω κανουν στις προπονήσεις cross αρση βαρων.μενω περιστερι αν ξέρει κανείς κανεναν σύλλογο για άρση βαρών θα μου ήταν πολύ ενδιαφέρον.καμια πρόταση καμια ιδεα ?καποιος που να έχει κάνει και τα 2?Απλά οπως το σκέφτομαι στο cross άλλος σκέφτεται για σενα.δηλαδη πας σου λέει Θα κανεις αυτο το ζέσταμα αυτη ειναι η προπονηση τωρα θα δώσεις οτι εχεις και μετα φευγεις..τα stats μου είναι 1.75 87 κιλά αυτη την στιγμή καλη μυικοτητα μέτριο ποσοστό λίπους και στόχος το κατι διαφορετικό για να αλλάξει λιγο η ρουτίνα.

Δημητρης 1924
07-12-20, 20:15
Γειά χαρά φίλε, αυτό που περιγράφεις ( ότι πας για προπόνηση αλλά δεν έχεις όρεξη) είναι κάτι που συμβαίνει στους περισσοτερους από εμάς κατά καιρούς και να σου πω εμένα λογικό μου φαίνεται γιατί κουράζεται το ΚΝΣ δέχεται στρες και από την προπόνηση που έτσι κι αλλιώς ο οργανισμός την δέχεται σαν στρεσογωνα κατάσταση αλλά και από την υπόλοιπη καθημερινοτητα, γιαυτό και πρέπει μέσα στον χρόνο να γίνεται ένα γενναίο οφ από το γυμναστήριο τουλάχιστον μια φορά από 2-3 εβδομάδες.
Ένας άλλος λόγος που συμβαίνει αυτό είναι γιατί ίσως να έχεις χάσει το κίνητρο σου και αυτό συμβαίνει όταν πχ βάζεις ένα στόχο να φτάσεις στο 5% σωματικού λίπους και πιάνεις τον στόχο σου και σου αρέσει όλο το ταξίδι αλλά μετά δεν βάζεις κάποιων άλλο στόχο για να συνεχίσει να υπάρχει κίνητρο για το επόμενο ταξίδι οπότε είναι λογικό πώς σιγά σιγά χάνεται η όρεξη και για προπόνηση και για διατροφή και για όλα,όσο συνεχίζεται αυτή η ψυχολογία μένουμε στάσιμη στην καλύτερη περίπτωση.
Ακούω πολλές φορές ότι η καθημερινή ρουτίνα της προπόνησης κουράζει ως ένα σημείο το δέχομαι αλλά επειδή έχω εμπειρία και από άλλα αθλήματα και ομαδικά και ατομικά μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι παντού υπάρχει μια ρουτίνα και πάντα έρχεται το πλατό οπότε πρέπει να βρίσκουμε τρόπους να πάμε παρακάτω.
Αν έχεις βάλει σκοπό να πας για crossfit πήγαινε να το δεις να δοκιμάσεις και πρόσεχε από την άλλη αν βρεις σύλλογο αρσης βαρών πιστεύω πως είναι πιο καλή επιλογή αν σε ενδιαφέρει να μάθεις σωστή τεχνική για το αρασε και το εμπολε ζετε, αλλά να ξέρεις ότι πάντα σε ότι και αν κάνεις αργά ή γρήγορα θα έρθει η ρουτίνα.
Καλή συνέχεια..

GeorgeMan
08-12-20, 10:08
διαβαζοντας ερωτηματα τυπου ν α κανω αυτο αλλα...αυτο αλλα...και τα λοιπα...λεω θεε μου τοση .... το συμπαν ειναι απειρο η η ανθρωπινη βλακεια....ειλικρινα δηαλδη χαχα

Χαράλαμπος
08-12-20, 10:48
Έχεις μπει δυναμικά στο παιχνίδι George.

GeorgeMan
08-12-20, 11:49
Έχεις μπει δυναμικά στο παιχνίδι George.
ποιο παιγνιο? της κοινης λογικης?-))) αν ειναι παιγνιο...... .χαχα ειναι και η καραντινα που δινει απλετο χρονο για αμπελοφιλοσοφιες.... αλλα σκοπευω ...να μην νιωσω σαν τον πανηλιθιο τομ χανκς.... ιδωμεν ....-))))

fazer
08-12-20, 23:58
απλα στούς νέους που οι χόνδροι βρίσκονται σε άριστη κατάσταση όπως και τενοντες και μυς , απλα δεν καταλαβαίνουν την επιβάρυνση και τις πιθανές φθορές , όταν το καταλάβουν είναι ήδη αργα
όπως ξαναείπα υπάρχουν 2 ειδών ζημιές αυτες που γίνονται άμεσα στούς αθλητες , θλασεις κακώσεις , ρίξεις , κτλ και οι πιο ύπουλες που έχουν συσωρευτικό χαρακτήρα και όταν δώσουν ζημιά είναι ήδη αργα , γιατι πιθανόν έχουν φθαρει οι χόνδροι και εκφυλιστει τενοντες και σύνδεσμοι

Ειναι μια μόδα και σαν μόδα έχω δεί πολλους 40 φεύγα να την εφαρμόζουν και στο γυμναστήριο μου , είπα και διόρθωσα μερικούς αλλα με λέει ο άλλος αυτο Ηλία είναι καλό γιατι βοηθάει στην νευρομυική συναρμογή φυσική κατάσταση και να χάσω λίπος κτλ και λέω το λίπος φευγει με καυση θερμίδων πιο απλα και ορθολογικά και το βασικότερο με δίαιτα και εσυ μέχρι να φτάσεις σ αυτη την ηλικία δεν έκανες απολύτως τιποτε απο γυμναστική εκτος του να ψήνεις σουβλάκια (λόγω δουλειάς έχει σνακ μπάρ )
και εκεί που έστρωσες με την γυμναστική και άλλαξες ρυζικά , απέκτησες φυσική κατάσταση με τα απλα πράματα που κάνεις με βαρη και αερόβια , τωρα το κάνεις έμαθα και μαστορεύω και γ@μά το μάστορα μου

δεν πέρσαν 2 μήνες και νοσηλέυτηκε με 3 κοίλες στη σπονδυλική στήλη και έκανε μια επέμβαση και τωρα το προλαμβάνει με κάποιες ήπιες ασκήσεις ενδυνάμωσης και ανακούφισης της σπονδυλικής στήλης

και 2 πιτσιρικάδες που έκαναν μαζί του που ήταν και γνώστες δεν έπαθαν κατι άμεσα και συνέχησαν για άλλους 6 μήνες σχεδόν όπου ακούω τωρα και απο αυτούς για ενοχλήσεις , ο ένας στούς οσφυικούς σπονδύλους και ο άλλος γόνατα
δεν ξέρω αναλυτικά σε ευρεία κλίμακα τι παίζει αλλα αν κάποιος απλα αθλούμενος που στοχεύει στην υγεία παθαίνει τετοια ζημια , να βράσω την προπονητική αυτη μέθοδο
έχω πάρει ενα καλό ποδήλατο και όταν βρίσκω χρόνο κάνω καμια 20-30 χιλιόμετρα και μια χαρα φυσική κατάσταση μου δίνει και χωρίς ενοχλήσεις στα γόνατα που έχω και πρόβλημα

όπως και στα βάρη αν κάποιος δεν κάνει σωστες διατάσεις και ζέσταμα , μετα απο χρόνια θα βγούν ζημιές , εδω αυτο μέχρι να το μάθουν σωστα και να υπάρχουν σωστοι προπονητες με γνώσεις θα γεμίσουμε κουσούρια

Ηλια ήθελα να σε ρωτησω το εξης.(παντα η γνωμη σου εχει ιδιαιτερη βαρυτητα λογω πειρας και γνωσης)
οι κηλες στην μέση μπορουν να παρουσιαστούν σε ενα συντομο χρονικο διαστημα πχ 1-2 χρονια?ή ειναι κατι που συσσωρεύεται με τα χρονια?
το ρωτάω γιατι διαγνώστηκα και εγω με 3 κηλες στην μεση.ασχοληθηκα περιπου 1.5 χρονο με το crossfit,εχοντας υποβαθρο απο την ενασχοληση μου με βαρη αρκετα χρονια.
προσεχα να μην πιεζομαι πολύ και λογω οτι ηλικιακα ημουν 45 αλλα καποιες φορες πιεστηκα παραπανω απο οσο επρεπε στα σκουωτ (λογω ανταγωνισμου παρασυρθηκα)
και θελω να καταληξω στο εξης.μπορει να το επαθα απο το crossfit? μεσα σε 1.5 χρονο?
βεβαια και στο παρελθον απο κουραση στην δουλεια με επιανε μερικες φορες η μεση.η δουλεια μου ειναι ορθοστασια ,σκύψιμο ,κουβαλημα ελαφρων επιπλων(εργαστηριο-επισκευες μικροεπιπλων)

TRIANTAFYLLOU
10-12-20, 04:35
Ηλια ήθελα να σε ρωτησω το εξης.(παντα η γνωμη σου εχει ιδιαιτερη βαρυτητα λογω πειρας και γνωσης)
οι κηλες στην μέση μπορουν να παρουσιαστούν σε ενα συντομο χρονικο διαστημα πχ 1-2 χρονια?ή ειναι κατι που συσσωρεύεται με τα χρονια?
το ρωτάω γιατι διαγνώστηκα και εγω με 3 κηλες στην μεση.ασχοληθηκα περιπου 1.5 χρονο με το crossfit,εχοντας υποβαθρο απο την ενασχοληση μου με βαρη αρκετα χρονια.
προσεχα να μην πιεζομαι πολύ και λογω οτι ηλικιακα ημουν 45 αλλα καποιες φορες πιεστηκα παραπανω απο οσο επρεπε στα σκουωτ (λογω ανταγωνισμου παρασυρθηκα)
και θελω να καταληξω στο εξης.μπορει να το επαθα απο το crossfit? μεσα σε 1.5 χρονο?
βεβαια και στο παρελθον απο κουραση στην δουλεια με επιανε μερικες φορες η μεση.η δουλεια μου ειναι ορθοστασια ,σκύψιμο ,κουβαλημα ελαφρων επιπλων(εργαστηριο-επισκευες μικροεπιπλων)


Πολύ εύλογο το ερώτημά σου και λογικό ! Δεν είμαι γιατρός βέβαια ούτε ειδικός , αλλα είναι πολύ εύκολο εμπειρικα με βάση αυτα που έχω δεί και βιώσει να πω την άποψή μου!
μπορούν να συμβούν και στις 2 περιπτώσεις , δηλαδη και συσωρευτικά χρόνια όταν ασχολούμαστε με βάρη και κατ επέκταση καταπόνηση της μέσης , η απο δουλεια βαριά , η και πιο γρήγορα και άμεσα όπως με ενασχόληση με προπονήσεις τυπου κρός φιτ
Δηλαδη μπορει κάποιος να πεί το κρός φιτ είναι ασφαλές διότι δεν σηκώνουμε πολλα βάρη κτλ , δεν ισχύει καθόλου αυτο , γιατι πολλες φορες 150 κιλά φορτίου εγκάρσιο στην σπονδυλική στήλη να είναι λιγότερο επιβαρυντικό με ασκήσεις χωρίς πολύ φορτίο αλλα εκρηκτικα και με σύγχρονη περιστροφη στην έδρα των σπονδύλων και δίσκων
Γι αυτο λέμε δεν κάνει για όλους , ειδικα σε μεγάλη ηλικία και δεν λέμε μεσήληκας η γέρος .

Καθώς μεγαλώνουμε οι δίσκοι χάνουν μέρος του υγρού που τούς βοηθα να παραμένουν μαλακοί και εύκαμπτοι και το εξωτερικο περίβλημα μπορει να δημιουργήσει ρωγμές και βγαίνοντας το παχύρευστο υγρό προκαλείται ζημια στο δίσκο .

Απο κεί και πέρα μια ξαφνική πίεση μεγάλου βάρους στο κάτω μέρος της πλάτης κυρίως στους οσφυικούς , η μια ξαφνική περιστροφική κίνηση , η ακόμη έχω δεί περιπτώσεις και με ένα φτέρνισμα ένας αγυμναστος να πάθει θλάση στη πλάτη η να σπάσει το περίβλημα (ρήξη ) ενός δίσκου , η ένας γυμνασμένος απο επαναλαμβανόμενες κινήσεις που κουράζουν πολύ το κάτω μέρος της πλάτης , όπως και αυτο που λέμε συχνα , μη ενδεδειγμένη κίνηση στην ανύψωση αντικειμένων , η της παρατεταμένης έκθεσης σε κραδασμούς κτλ όπως αυτα γίνονται και στο κρόςφιτ , μπορούν να φέρουν δυσάρεστες συνέπειες

Αυτα τα έχω δεί με τα μάτια μου και μπορω να γραφω και να αριθμώ περιπτώσεις που ενω τούς έλεγα , ηρθες σαβούρα στο γυμναστηριο και σε μερικα χρόνια αντι να μεγαλώσεις έγινες πιο φρεσκαδούρα και τωρα με λές και σε βλέπω να κάνεις ταρζανιές και να μιλάς για κρός φιτ που βλέπεις στο διαδύκτιο ασκήσεις κτλ. όταν λοιπόν τα έλεγα εγω αυτοι απο μέσα τους έλεγαν τα λέει ο Ηλίας επειδη δεν είναι ο αντικείμενό του και δεν το γνωρίζει και όταν είναι γυρω στα 40 τι να τους πείς έχουν ξερο κεφάλι και σε λίγο διάστημα άλλος στο νοσοκομείο με 3 κοίλες που ήταν για επέμβαση και άλλος περπατούσε σαν το κάβουρα με την μπάντα . Και τελικα ξαναγύρισαν στα απλα βασικα και ασφαλή αλλα έχοντας παράσημα τραυματισμών .

Και στο ερώτημα σου ναι αυτο το διάστημα είναι υπέρ αρκετό να πάθεις υποτροπή η ζημια και σε μια βδομάδα όταν υπάρχει ευαισθησία η οποία δεν εκδηλωσε σημάδια

TRIANTAFYLLOU
10-12-20, 04:43
Επίσης όταν κάποιος έχει θεματα με μέση , ούτε το τρέξιμο ενδείκνυται , αλλα το περπάτημα το οποίο γυμνάζει με τον καλύτερο τρόπο και τον καρδιακό μυ
Δηλαδη 10-20 λεπτα περπάτημα και μετα απο 2-3 ώρες άλλο τόσο είναι προτιμότερο και αν όσο περπαταμε ο πόνος δυναμώνει σταματάμε
Συνήθως μετα απο κάποιο διάστημα θα νιώσουμε βελτίωση
Και επειδη μ αρέσει να μιλάω με παραδείγματα , πάρτε παραδειγμα όσους κάνουν καθιστική ζωή τι προβλήματα έχουν με τη μεση , ούτε βάρη σηκώνουν ούτε κινήσεις κάνουν που φορτιζουν τη μεση , το περπάτημα ειναι σαν ένα είδος φυσικοθεραπείας και δίνει ζωντάνια στη σπονδυλικη στήλη
σε συνδιασμό βέβαια με ασκήσεις ευλυγισίας αλλα και ενδυνάμωσης της σπονδυλικής στήλης , χωρίς ενοείται εξτρα επιβάρυνση
ειναι και το κολύμπι που λένε αλλα ποιός μπορει η έχει την δυνατότητα να το κάνει σε σταθερη βάση, στα λόγια όλα εύκολα είναι

fazer
10-12-20, 21:08
Ηλία σ ευχαριστώ πολύ για την τοποθέτησή σου.
εισαι απόλυτα κατανοητός και σωστός!Πραγματικα βοηθάς πολύ κοσμο με τις γνωσεις σου ολα αυτα τα χρονια στο χωρο του bodybuilding.

Η αληθεια ειναι οτι ενω τα ειχες γραψει στο παρελθον για τους τραυματισμους ανω των 40,και τα ειχα διαβασει,επειδη με επιασε πορωση απο την ενταση του κροσφιτ,ειπα οτι αφου αντεχω θα το κανω με προσοχη ομως στα κιλα.επισης δεν κυνηγουσα επιδοσεις και χρονους.παραταυτα ομως μερικες φορες παρασύρθηκα και πιεστηκα παραπανω απο οσο επρεπε.
ειναι αυτο που λεμε,οτι αμα δεν την παθεις δεν θα μαθεις.και ετσι το επαθα και εμαθα!

τωρα κανω ασκησεις ενδυναμωσης κορμου οπως ειπες εσυ(τα ιδια μου ειπε και ο φυσικοθεραπευτης μου)και σιγα σιγα να μπω στα βαρη,αλλα καποιες ασκησεις θα τις βγαλω τελειως απο το προγραμμα,οπως σκουωτ,αρσεις θανατου κλπ(γενικα οτι ειναι επιβαρυντικο για την σπονδυλικη στηλη)

μια τελευταια ερωτηση ηθελα να κανω.
ραχιαιους σε παγκο ραχιαιων ενδείκνυται να κανω ή οχι?εγω αισθανομαι οτι με ωφελουν.νιωθω καλα οταν τους γυμναζω,αλλα ο φυσικοθεραπευτης μου ειπε να μην κανω στον παγκο ραχιαιων αλλα στο δαπεδο μπρουμητα σηκωνοντας ταυτοχρονα τα χερια και τα ποδια

επισης οι κραδασμοι που ανεφερες και αυτο με απασχολει λογω οτι αγορασα προσφατα ενα μηχανακι το οποιο εiχε σκληρα αμορτισερ και μεσα σε μια βδομαδα με τους δρομους ολο λακουβες που εχουμε με επιασε η μεση.(τα αλλαξα και τωρα ειναι καλυτερα,αλλα το βλεπω και σαν επιβαρυντικο παραγοντα,ομως δεν μπορω να κανω κι αλλιως)

fazer
10-12-20, 21:40
επισης ηθελα να επιβεβαιωσω τα λεγομενα του Ηλια οτι οντως το κροσ φιτ ειναι η "χαρα" του φυσικοθεραπευτη.
Αυτο δεν ειναι καθολου υπερβολη αλλα πραγματικοτητα δυστυχως.
ο φυσικοθεραπευτης μου μου περιεγραψε τους παμπολους τραυματισμους που εχει δει απο το κροσ φιτ και ενα ιδιαιτερα βαρυ που μου εκανε εντυπωση,σχισιμο αχιλειου τενοντα και ο ανθρωπος εκανε χειρουργειο και εμεινε εκτος εργασιας μεγαλο χρονικο διαστημα

TRIANTAFYLLOU
10-12-20, 22:08
Ηλία σ ευχαριστώ πολύ για την τοποθέτησή σου.
εισαι απόλυτα κατανοητός και σωστός!Πραγματικα βοηθάς πολύ κοσμο με τις γνωσεις σου ολα αυτα τα χρονια στο χωρο του bodybuilding.

Η αληθεια ειναι οτι ενω τα ειχες γραψει στο παρελθον για τους τραυματισμους ανω των 40,και τα ειχα διαβασει,επειδη με επιασε πορωση απο την ενταση του κροσφιτ,ειπα οτι αφου αντεχω θα το κανω με προσοχη ομως στα κιλα.επισης δεν κυνηγουσα επιδοσεις και χρονους.παραταυτα ομως μερικες φορες παρασύρθηκα και πιεστηκα παραπανω απο οσο επρεπε.
ειναι αυτο που λεμε,οτι αμα δεν την παθεις δεν θα μαθεις.και ετσι το επαθα και εμαθα!

τωρα κανω ασκησεις ενδυναμωσης κορμου οπως ειπες εσυ(τα ιδια μου ειπε και ο φυσικοθεραπευτης μου)και σιγα σιγα να μπω στα βαρη,αλλα καποιες ασκησεις θα τις βγαλω τελειως απο το προγραμμα,οπως σκουωτ,αρσεις θανατου κλπ(γενικα οτι ειναι επιβαρυντικο για την σπονδυλικη στηλη)

μια τελευταια ερωτηση ηθελα να κανω.
ραχιαιους σε παγκο ραχιαιων ενδείκνυται να κανω ή οχι?εγω αισθανομαι οτι με ωφελουν.νιωθω καλα οταν τους γυμναζω,αλλα ο φυσικοθεραπευτης μου ειπε να μην κανω στον παγκο ραχιαιων αλλα στο δαπεδο μπρουμητα σηκωνοντας ταυτοχρονα τα χερια και τα ποδια

επισης οι κραδασμοι που ανεφερες και αυτο με απασχολει λογω οτι αγορασα προσφατα ενα μηχανακι το οποιο εiχε σκληρα αμορτισερ και μεσα σε μια βδομαδα με τους δρομους ολο λακουβες που εχουμε με επιασε η μεση.(τα αλλαξα και τωρα ειναι καλυτερα,αλλα το βλεπω και σαν επιβαρυντικο παραγοντα,ομως δεν μπορω να κανω κι αλλιως)

Βεβαίως να κάνεις και θα εξηγήσω τον λόγο , στον πάγκο πέφτεις μπροστα και το σώμα ευθυγραμμίζεται σε μια ευθεία η σπονδυλική στήλη , δεν χρειάζεται να κάνεις υπερέκταση, γίνεται δηλαδη μια φυσικη κίνηση όπως να γείρει ο κορμός προς τα κάτω απο οριζόντια θέση και έρχεται πάλι σε ευθεία γραμμή , οπότε και πρόβλημα σθένωσης να υπάρχει σε σπόνδυλο δεν υπάρχει καμία τριβή όπως στην υπερέκταση
Αντίθετα στο πάτωμα απο την ευθεία το σώμα κάνει υπερέκταση , οχι κάτι σοβαρο αλλα αν υπάρχει σθένωση μεταξυ σπονδύλων στην υπερέκταση μπορεί να υπάρχει ερέθισμα
Και πιστεύω ο φυσικοθεραπευτής δεν κατανόησε την κίνηση όταν αναφέρθηκε στο μηχάνημα και γι αυτο το απέκλεισε δεν εξηγείται αλλιώς
Αυτο εύκολα διαπιστώνεται που αν κάποιος τον πονάει η μέση η την νιώθει κάπως "βαριά" με μικρες κινήσεις αργες και κρατώντας λίγο ισομετρικα στο πάνω σημείο , χωρίς καν βάρος θα νιώσει καλύτερα μετα απο κάποιες προπονήσεις της μέσης
Το σίγουρο είναι γι αυτο και λέω μπορεί να δοκιμάσει , ότι η δοκιμη αυτη είναι ασφαλής και περαιτέρω ζημια δεν μπορεί να πάθει , γιατι είναι μια απλη ορθολογική κίνηση που δεν φέρνει επιβάρυνση

Ενω οι δοκιμές για προπονήσεις τύπου κρός φιτ μπορούν να αποβούν μοιραίες και εκεί ισχύει το ρητό "τον π@ύστη και τον χασικλή η δοκιμή τούς έφαγε"

Δημητρης 1924
11-12-20, 00:16
Δεν είναι τυχαίο ότι στις ΗΠΑ οι καλύτεροι πελάτες των ορθοπεδικων και των φυσικοθεραπευτων είναι αθλουμενοι που ασχολούνται με το crossfit, μπορούμε να μιλάμε άπειρες ώρες αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος, βέβαια ο καθένας έχει την επιλογή να κάνει αυτό που θέλει.

fuskerman
13-03-21, 02:27
Βεβαίως να κάνεις και θα εξηγήσω τον λόγο , στον πάγκο πέφτεις μπροστα και το σώμα ευθυγραμμίζεται σε μια ευθεία η σπονδυλική στήλη , δεν χρειάζεται να κάνεις υπερέκταση, γίνεται δηλαδη μια φυσικη κίνηση όπως να γείρει ο κορμός προς τα κάτω απο οριζόντια θέση και έρχεται πάλι σε ευθεία γραμμή , οπότε και πρόβλημα σθένωσης να υπάρχει σε σπόνδυλο δεν υπάρχει καμία τριβή όπως στην υπερέκταση
Αντίθετα στο πάτωμα απο την ευθεία το σώμα κάνει υπερέκταση , οχι κάτι σοβαρο αλλα αν υπάρχει σθένωση μεταξυ σπονδύλων στην υπερέκταση μπορεί να υπάρχει ερέθισμα "

Eμενα παντως που ειχα μεγαλη κηλη, παρολο που εχει καιρο να με πιασει, ειτε κανω στο μηχανημα υπερεκτασεων ακομα και χωρις υπερεκταση ειτε στο πατωμα, μετα απο 2-3 φορες αρχιζε να με ενοχλει οποτε σταματησα τελειως. Πλεον δεν κανω ασκηση αμεσα για κατω ραχιαιους παρα μονο οσο γυμναζονται με τις αλλες ασκησεις και το περπατημα-τρεξιμο

TRIANTAFYLLOU
14-03-21, 00:21
Μπορείς ακόμη να τους γυμνάσεις ισομετρικα χωρίς ταλάντωση , μόνο να ενεργοποιούνται οι ραχιαίοι και σίγουρα θέλει ιατρικη εκτίμηση και ίσως κάποιες ασκήσεις διατατικές με εξειδικευμένη καθοδήγηση ώστε να ξεμπλοκάρει το σώμα και ο σκελετός

fuskerman
14-03-21, 03:45
Μπορείς ακόμη να τους γυμνάσεις ισομετρικα χωρίς ταλάντωση , μόνο να ενεργοποιούνται οι ραχιαίοι και σίγουρα θέλει ιατρικη εκτίμηση και ίσως κάποιες ασκήσεις διατατικές με εξειδικευμένη καθοδήγηση ώστε να ξεμπλοκάρει το σώμα και ο σκελετός

αυτο ναι εκανα διατατικες ασκησεις με φυσικοθεραπευτη και μετα μονος και βοηθανε πολυ. Ισομετρικα δεν εχω δοκιμασει