PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόγραμμα-γνώμη



fcavenaghi
30-03-11, 21:05
γεια σας παιδιά! σκέφτομαι να ακολουθήσω το εξής πρόγραμμα και θέλω τη γνώμη σας. λέω να εναλλάσω βαριές προπονήσεις με λίγες επαναλήψεις, με ελαφρύτερες με περισσότερες επαναλήψεις. για παράδειγμα (τα κιλά υποθετικά):

1η προπόνηση στήθους: 100 κιλά πάγκο x1 επανάληψη

1η προπόνηση πλάτης: 65 κιλά άρσεις θανάτου x6-8 επαναλήψεις

1η προπόνηση ποδιών: 100 κιλά σκουότ x1 επανάληψη

2η προπόνηση στήθους: 65 κιλά πάγκο x6-8 επαναλήψεις

2η προπόνηση πλάτης: 100 κιλά άρσεις x1 επανάληψη

2η προπόνηση ποδιών: 65 κιλά σκουότ x6-8 επαναλήψεις

και σε κάθε επόμενη προπόνηση να βελτιώνω τις επιδόσεις μου είτε σε κιλά είτε σε επαναλήψεις. στόχος μου είναι η δύναμη αλλά και η προσθήκη όγκου.

πώς σας φαίνεται ένα τέτοιο πρόγραμμα έχει λογική ή είναι μια τελείως λάθος σκέψη?

geo28
30-03-11, 21:34
φιλε αυτο που θες ν ακολουθηειες λεγεται μη γραμικη περιοδικοτητα..εμενα
μ αρεσει αρκετα και δουλευει πολυ καλα αν την σχεδιασεις σωστα και χωρις πολλα πολλα..θα εχεις συγκεκριμενα heavy και light days(αν θες μπορεις να το εναλλασεις περισοτερο και να χεις heavy,light και moderate days)
πχ bench light days:4x8-12
bench moderate days:4x6
bench heavy days:3x3-5
Στις ιδιες ρεπς θα κυμενεσαι και τις αλλες βασικες ασκησεις..σε βοηθητικες ασκησεις
εχε οτι επαναληψεις θες,αλλα οχι τπτ υπερβολικο σε ογκο..
Ενα πολυ κατατοπιστικο αρθρο σε non linear perodization ειναι αυτο..
http://www.t-nation.com/free_online_article/sports_body_training_performance/pendulum_training

Pavlos17
30-03-11, 21:37
δεν συμφωνω τοσο στις μονες RM's ισως οδηγησουν σε υπερπροπονηση,δεν πρεπει να γινονται συχνα 1-2 φορες τον μηνα ειναι οκ...αν θες να ακολουθησεις καλο προγραμμα δυναμης δοκιμασε το 5x5 madcow

fcavenaghi
30-03-11, 22:05
pavlos και γω για 2 φορές το πολύ λέω για τις μονές επαναλήψεις, δε θα μπαίνω στο γυμναστήριο αν δεν είμαι 100% έτοιμος γιατί η υπερπροπόνηση όντως παραμονεύει. geo28 η διεύθυνση που μου έστειλες φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα και σηκώνει πολύ μελέτη, ξεκινάω την ανάγνωση! σ ευχαριστώ πολύ!