PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιδανικό βάρος



Gasturb
21-04-06, 15:20
Kalhspera!

Exw akousei polla gia to idaniko varos k exw meinei ston ypologismo oti to idaniko varos gia tous antres einai to ypsos se ekatosta meion 100.

gia paradeigma 186 cm (1.86 m) = 86 kila

Alloi twra lene meion 110 opote gia to idio ypsos paei 76 kila pou mou fenonte liga.

Poia einia h dikh sas apopsh ?

Euxaristw poly guys! 8)

Muscleboss
22-04-06, 10:22
Yparxoun polloi tetoioi tropoi ypologismou tu idanikou varous...oi tropoi aytoi omos anaferonati se anthropous pou den gymnazontai.

Stous athlites ola ayta einai aney simasias. Efoson kaneis bodybuidling de se endiaferoun tetoies klimakes gia to somatiko sou varos, alla stoxos sou einai na exeis to dynaton perissoterous mys (megalo varos) kai ligotero lipos (mikro pososto somatikou lipous).

Elpizo na egina katanoitos

Muscleboss

Albert_Wesker
19-06-06, 01:40
Yparxoun polloi tetoioi tropoi ypologismou tu idanikou varous...oi tropoi aytoi omos anaferonati se anthropous pou den gymnazontai.

Stous athlites ola ayta einai aney simasias. Efoson kaneis bodybuidling de se endiaferoun tetoies klimakes gia to somatiko sou varos, alla stoxos sou einai na exeis to dynaton perissoterous mys (megalo varos) kai ligotero lipos (mikro pososto somatikou lipous).

Elpizo na egina katanoitos

Muscleboss

Muscleboss επιτέλους κι ένας άνθρωπος με μυαλό...ανάμεσα στην τόση ασχετοσύνη που υπάρχει την σημερον ημέρα με το βάρος και τα κιλά(τα ΚΙΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!ΑΑΑΑΑΑ!) επιτέλους κι ένας σκεφτόμενος άνθρωπος.
Φίλε gasturb13 μην ακούς κανέναν για το βάρος σου. δεν υπάρχει φυσιολογικό βάρος πάνω στο σώμα μας. Το όλο κόλπο με τα κιλά είναι για να τρελλάνουν τον κόσμο και να τους κάνουνε όλους χαρούμενους...(το πιασες το υπονοούμενο ε?χιχι). Να βγάζουνε λεφτά τα bodyline και τα gilli diet κοροιδευοντας τον κόσμο.
Σήμερα οι περίσσότεροι άνθρωποι κάνουν δίαιτες νηστείας και καίνε μπολικό μυικό ιστό μόνο για την εμφάνιση μπλα μπλα τάχαμ τους ένοιαξε η υγεία(γι αυτό και καπνίζουνε σαν τρελλοί). ΔΕΝ αντιλαμβάνονται όμως ταυτόχρονα ότι καίνε και το μυοκάρδιο(μυς ειναι κι αυτός) οπότε η καρδιά μετά εξασθενεί(κάτι που είναι λογικό--δεν χρειάζεται μεγάλη και ισχυρη καρδιά για κάποιον ανορεξικό-πες οτι παθαίνεις ένα έμφραγμα--ποιος ειναι ο υγιής ο ανορεξικός που στο πλείστον καπνίζει κι όλας η ο με τα 50 κιλά μυικού ιστού παραπάνω που γυμνάζεται?φυσικά το β!)
Έχουν βγει κάτι δείκτες μάζες σώματος που ναι είναι σωστοί αλλα για μας τους bodybuilders οι δείκτες δεν έχουνε καμιά σχέση--είναι τεράστια αυξημένοι--οπότε αν το δεις αναλογικά το μόνο που μετράει είναι το εξής:το ΛΙΠΟΣ
αυτό ειναι έχει ΑΜΕΣΗ συσχέτιση με στεφανιαία και καρδιακά, τα τριγλυκερίδια κοκ.


ΕΝ ΤΕΛΕΙ, το μονο φυσιολογικό που υπάρχει πάνω στο σώμα μας ειναι το ΠΟΣΟΣΤΟ του ΛΙΠΩΔΟΥΣ ΙΣΤΟΥ κι ΑΝΑΛΟΓΑ με την ΚΑΤΑΝΟΜΗ κι αυτό μόνο πρέπει να καίμε όλοι!(αλλο τι το κανει σημερα ο συγχρονος ανθρωπος---ξεπερνα τα ορια της διαστροφης ακομα πιο πολυ κι απο τα ιδια τα ζωα)
τα φυσιολογικά ποσοστά αλλάζουνε ανάλογα με την κατανομη:
ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΑΝΤΡΙΚΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ: 15% με 22%---στον θώρακα και στην κοιλιά
ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΚΑΤΑΝΟΜΗ: 22% με 28%--κι αυτό γιατι οι γυναίκες έχουνε και στα πόδια, το λίπος αυτό δεν πειράζει ίσα ίσα βοηθάει το αίμα να ανέβει στην καρδιά πιέζοντας τις αρτηριές και γενικά το σώμα κατα το περπάτημα
Βέβαια οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν μια ενδιάμεση κατανομή οπότε πρέπει να εξατομικεύεται η κάθε περιπτώση. πχ εγώ όσον κι αν σου φαίνετα περίεργο έχω κλασσική γυναικεία κατανομή--πόδια χέρια και στο 27% που είμαι θεωρούμαι καλά απο άποψη υγείας, αλλα τι θέλω να πετύχω για εμφάνιση.\


είτε θες λοιπόν hardcore bodybuilding καταστάσεις η απλά να φτάσεις σε ένα υγιές ποσοστό λίπους με μια λίγη γραμμωσούλα(εσύ διαλέγεις--ελευθερία έχουμε) πρέπει να κάνεις βάρη. και μην ακούς τις ********* που σου λένε κόψε τα βάρη γιατι δεν σε αφήνουνε να αδυνατίσεις, βέβαια δεν μπορείς να κάψεις μυικό ιστό που είναι ότι χειρότερο!τα άτομα που στα λενε αυτά είτε είναι απλώς κολλημένα και δεν παρακολουθούνε τις εξελίξεις είτε είναι άσχετα και δεν θέλουνε να δούνε τα νέα δεδομένα. Δεν υπάρχει καλύτερος απο το να αυξήσεις τις καύσεις σου απο το να κάνεις βάρη.


κι αλλα θέλω να πω αλλα δεν θέλω να κουράσω.
Muscleboss είσαι κορυφή(το εννοώ!)

asmodeus
19-06-06, 01:57
Οι οργανισμοί διαφέρουν ο ένας από τον άλλο και οι διαφορές δεν είναι μόνο στο ύψος ή το σχήμα του προσώπου ή το χρώμα των ματιών. Οπότε γενικός κανόνας... για να δούμε... Ιδανικό βάρος... Υπάρχει ιδανικό χρώμα ματιών ? Ιδανικό χρώμα μαλιών ?

Θα έλεγα ότι ιδανικό βάρος είναι αυτό που εσύ νιόθεις άνετα και δέν αρχίζει η κοιλιά σου να θέλει να μοιάσει στον Μέγα Αλέξανδρο και να αρχίσει να επεκτέινεται :lol:

"Do not read beauty magazines, they will only make you feel ugly."
Baz Luhrmann - Sunscreen

Albert_Wesker
19-06-06, 02:46
Οι οργανισμοί διαφέρουν ο ένας από τον άλλο και οι διαφορές δεν είναι μόνο στο ύψος ή το σχήμα του προσώπου ή το χρώμα των ματιών. Οπότε γενικός κανόνας... για να δούμε... Ιδανικό βάρος... Υπάρχει ιδανικό χρώμα ματιών ? Ιδανικό χρώμα μαλιών ?

Θα έλεγα ότι ιδανικό βάρος είναι αυτό που εσύ νιόθεις άνετα και δέν αρχίζει η κοιλιά σου να θέλει να μοιάσει στον Μέγα Αλέξανδρο και να αρχίσει να επεκτέινεται :lol:

"Do not read beauty magazines, they will only make you feel ugly."
Baz Luhrmann - Sunscreen

Φίλε μου δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου
όσο κι αν ακούγεται περίεργο σιχαίνομαι αυτούς που κοιτάνε μόνο το ύψος και τα κιλά(πραγματικά μιλάμε για πολύ κολλημένα μυαλά). Δηλαδή προσπαθούνε να βάλουνε τον εαυτό τους μέσα σε ταμπέλες φυσιολογικότητας γιατί ποτέ δεν τα βρίσκουνε με τον εαυτό τους, δεν συμφωνείς? κοινώς, δύσκολα να ξεφύγουν απο τον φαύλο κύκλο του μίσους προς τον εαυτό τους...
δηλαδή τι να πω εγώ, που πήγα να βγάλω ακτινογραφία και δεν χωρούσα?ο θώρακας στο βασικό μηχάνημα δεν χωρούσε λολ. Ο ακτινολόγος έπαθε και προσέθεσε την τελευταία εξελιγμένη πλάκα και πάλι βγήκα οριακά. οι νόθες πλευρές δεν φαίνονταν καλά!λοοολ
δηλαδή τι εγώ ειμαι παχύσαρκος επειδή εχω παραπάνω κιλά απο αυτο που ο μέσος όρος του κόσμου θεωρεί ΄΄φυσιολογικό΄΄? η απο την αλλη ένα φιλαράκι μου που ζυγίζει 90 κιλά κι ειναι κόκκαλο κυριολεκτικά. τι, πρέπει να φτάσει σε αυτήν την βλακεία με την διαφορά?το ποσό?αφού ούτως η άλλως οι δείκτες μάζες σώματος αλλάζουνε για τους μεγαλόσωμους(πόσο μάλλον για έναν μεγαλόσωμο μποντιμπίλτνερ σαν εμένα).

πάντως αυτό που νιώθει κανείς άνετα που λες , είναι καταλύτης μεγάλε. μεγάλη κουβέντα.
Ήμουνα και σε ένα αλλο φόρουμ και μόλις τους είπα τα στάτς στο καπάκι μου λένε είσαι παχύσαρκος(μόνο απο το ύψος και τα κιλά). Μα για κάτσε ρε συ, ξέρεις τι κατανομή και σωματότυπο έχω?έλεος δηλαδή... αυτό δεν είναι ασχετοσυνη ρε συ?δεν είναι?όχι εγώ το λέω αλλιώς...stupidity without cure!κάπου το είδαι εδώ μέσα και μου άρεσε χαχα.

αλήθεια εμένα μπορείτε να με με βοηθήσετε?ψάχνω για ένα πρόγραμμα βάρων σε φάση γράμμωσης. θέλω πολύ βασικές πληροφορίες για να κάτσω να βγάλω μόνος μου. είναι δύσκολο να μου το παρέξετε αυτό?

Gasturb
06-07-06, 05:36
Sas euxaristw olous twra to katalva plhrws k pleon mou efyge ena varos (oxi to 'idaniko' :lol:) k agxwnomoun. Ebros loipon gia mywsh tou lipous k auxhsh ths myikhs mazas :wcourt:

Nikolakias
17-08-16, 00:57
asmodeus
Πολυ σωστος.