PDA

Επιστροφή στο Forum : Muay Thai



muaythaispirit
10-04-07, 02:42
μικρα ταιλανδακια!
αντε να τα κανεις καλα σε νηπιακο σταθμο! :green:


http://www.youtube.com/watch?v=5w9BbFeWBHc

muaythaispirit
10-04-07, 02:50
σε πραγματικο αγωνα στην ταιλανδη!


http://www.youtube.com/watch?v=XNQOMG4xNsg&mode=related&search=

Αντωνης
04-04-11, 17:58
Ρε παιδια να ρωτησω,απ οσο ξερω υπαρχει το παραδοσιακο muay thai και το αθλητικο.Στην Ελλαδα υπαρχει καμια (αξιολογη)σχολη που να διδασκει το παραδοσιακο?

Αντωνης
11-04-11, 17:11
Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις:P:green:

Να πω οτι μετα απο ψαξιμο η μονη σχολη στην Ελλαδα που βρηκα που κανει παραδοσιακο muay thai(τουλαχιστον ετσι λεει)ειναι αυτη του Βαγγελη Ξανθακη στον Βυρωνα.
Εχει κανεις γνωση για την εν λογω σχολη για το κατα ποσο ειναι αξιοπιστη?Εδω ειναι και το λινκ της σχολης
http://www.muaythai.gr/

Να ρωτησω και κατι αλλο,εχω ακουσει πως στις προπονησεις του m.t μεσω σακου και γενικα χτυπηματων καταστρεφονται πολλα νευρικα κυτταρα ετσι ωστε να μην νιωθεις πονο και να σκληρυνει το σωμα.Υπαρχει περιπτωση η καταστροφη αυτη να δημιουργησει καποιο προβλημα υγειας στο μελλον,σε καποια μεγαλυτερη ηλικια ισως?

Devil
11-04-11, 17:23
εχω την εντυπωση οτι εσυ ψαχνεις muay boran.... κατι τετοιο.... http://www.youtube.com/watch?v=pURBi8ZOu_Q

αν ψαχνεις αυτο δεν νομιζω να βρεις κατι στην ελλαδα...

Αντωνης
11-04-11, 17:34
Ναι μαλλον αυτο θελω...

Και γω αυτην την εντυπωση ειχα,μεχρι που εμαθα για την εν λογω σχολη και οτι εχει πιστοποιητικο απο ταυλανδεζικους φορεις.Βεβαια ειναι ερασιτεχνικο και οχι επαγγελματικο,αλλα δεν με απασχολει αυτο.

Για το θεμα με τα νευρικα κυτταρα τι γνωμη εχεις?

Devil
11-04-11, 17:37
μην νομιζεις οτι δεν νιωθεις... ειδικα αμα εχεις τριχα στο ποδι.... θα σε γ@@σει στον πονο....χεχεχεε....
δεν νεκρονουν και αν νεκρονουν θελει πολυ καιρο.... παρα πολυ καιρο.... ακομα περισσοτερο καιρο....:green:

Αντωνης
11-04-11, 17:40
μην νομιζεις οτι δεν νιωθεις... ειδικα αμα εχεις τριχα στο ποδι.... θα σε γ@@σει στον πονο....χεχεχεε....
δεν νεκρονουν και αν νεκρονουν θελει πολυ καιρο.... παρα πολυ καιρο.... ακομα περισσοτερο καιρο....:green:

Οχι δεν με πειραζει και να νεκρωσουν,απλα ρωταω αν υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα υγειας στο μελλον λογω αυτου,μονο αυτο με απασχολει...

Γνωριζεις αν υπαρχει τετοια περιπτωση?

Devil
11-04-11, 17:45
Οχι δεν με πειραζει και να νεκρωσουν,απλα ρωταω αν υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα υγειας στο μελλον λογω αυτου,μονο αυτο με απασχολει...

Γνωριζεις αν υπαρχει τετοια περιπτωση?

μπα δεν νομιζω να εχεις θεμα....

κοιτα οταν εκανα εγω kick,muay ecc ecc... δεν νεκροσε τιποτα.... και τον ειχα ταραξει στη κλοτσα τον ατιμο τον σακο...:green:

Αντωνης
11-04-11, 17:48
Οκ διαολι,ευχαριστω:toast:

Lao
11-04-11, 22:09
Για το θεμα με τα νευρικα κυτταρα τι γνωμη εχεις?

Που το άκουσες αυτό;

Αντωνης
11-04-11, 23:19
Που το άκουσες αυτό;

Ποιο?οτι καταστρεφονται νευρικα κυτταρα στις προπονησεις?Απο πολλους....Μου φαινεται και λογικο

Πιστευεις οτι δεν ισχυει?

Lao
11-04-11, 23:35
Ποιο?οτι καταστρεφονται νευρικα κυτταρα στις προπονησεις?Απο πολλους....Μου φαινεται και λογικο

Πιστευεις οτι δεν ισχυει?

Άμα το λέω ότι στην Ελλάδα οι ΠΤ διδάσκονται στο περίπου, κάτι ξέρω... :green:

Όχι, δεν είναι ακριβώς έτσι. Πιθανολογώ ότι υπάρχει σύγχυση με την μέθοδο της «Σιδερένιας Γροθιάς».

Devil
11-04-11, 23:51
το shin conditioning υπαρχει.... αλλα μιλαμε για επιπεδα pro.... ατομα που κατεβαινουν σε αγωνες.... οχι για ενα μεσο αθλητη agπου κανει muay thai 3 φορες την εβδομαδα....

στο net παιζουν διαφορα βιντεο που βλεπεις ατομα να βαρανε δεντρα,πετρες και δεν ξερω και εγω τι αλλο..... αλλα ειναι @@..... γινετε ανετα σε ενα heavy bag....

Lao
11-04-11, 23:56
το shin conditioning υπαρχει.... αλλα μιλαμε για επιπεδα pro.... ατομα που κατεβαινουν σε αγωνες.... οχι για ενα μεσο αθλητη agπου κανει muay thai 3 φορες την εβδομαδα....

στο net παιζουν διαφορα βιντεο που βλεπεις ατομα να βαρανε δεντρα,πετρες και δεν ξερω και εγω τι αλλο..... αλλα ειναι @@..... γινετε ανετα σε ενα heavy bag....

Devil, υπάρχει όντως μέθοδος για να σπας ξύλα, πέτρες και τα συναφή και μόνο @@ δεν είναι. ;)

Devil
11-04-11, 23:58
Devil, υπάρχει όντως μέθοδος για να σπας ξύλα, πέτρες και τα συναφή και μόνο @@ δεν είναι. ;)

οχι δεν μιλαω για αυτο.... για να ''σκληρινεις'' τις κνημες μιλαω....

Dreiko
12-04-11, 14:08
ξυλοκα'ι'νη και αγιος ο θεος....:welcome::green::green::green:

exkaliber
12-04-11, 14:23
ξυλοκα'ι'νη και αγιος ο θεος....:welcome::green::green::green:

αυτην ποναει πιο πολυ απο το τραυμα ρε συ

Hollowmask
24-04-11, 14:20
Αυτο που εχεις ακουσει για "καταστροφη κυτταρων" ειναι βλακειες. Δεν τιθετε θεμα στο οτι καταστρεφονται κυτταρα στο καλαμι σου και γι'αυτο δεν νιωθεις, no worries :P
Αυτο που γινετε ειναι οτι οταν ενα οστο συγκρουστει με κατι πιο σκληρο, τοτε παθαινει καποιες "μικροφθορες". (το κατι πιο σκληρο ειναι ο σακος ή τα δεντρακια μπαμπου που βαρανε στην ταυλανδη και ειναι σαν αφρολεξ, μην παει το μυαλο σου στο να βαρας το δεντρο στον κηπο ή αλλα τετοια ελληνικα τραγικα που ακουγονται). Οταν το οστο προσπαθει να κλεισει αυτες τις μικροφθορες τοτε επανερχετε δυνατοτερο. Γι'αυτο αν εχεις σπασει τιποτα σου λενε οι γιατροι οτι οταν επανελθει δεν ξανασπαει στο ιδιο ακριβως σημειο. Καποιοι αλλοι τραγικοι τυποι προτεινουν να τριβεις το καλαμι σου με ενα ξυλο ή κατι παρομοιο και ετσι μετα δεν θα πονας. Καντο αυτο και στα 45 δεν θα μπορεις να περπατησεις, promise :P

Η προπονηση με τον σακο ειναι αρκετη, και εσυ συνηθιζεις να βαρας κατι σκληρο και με αντισταση και τα κοκκαλα σου μπαινουν στην διαδικασια που σου ανεφερα.( Ολα αυτα δεν στα λεω απο το μυαλο μου. Ειχα τις ιδιες αποριες με σενα, εκανα μια γιγαντο-ερευνα σε ολο το ιντερνετ και πλεον κανω και kickboxing.)

Δες και αυτο το βιντεο, ειναι κατατοπιστικοτατο :)
http://www.youtube.com/watch?v=maQINqPI7S0

Varta
24-06-11, 13:20
Εχω ξεκινήσει muay thai εδώ και μια βδομάδα και θα ήθελα να μου προτείνεται ένα πρόγραμμα προπόνησης για να γυμνάζομαι και στο σπίτι. Να αναφέρω ότι σπίτι έχω μονο βαράκια μια στραβή και μια ίσια μπάρα:unsure:

ΦΩΤΗΣ83
18-03-12, 00:31
Ναι μαλλον αυτο θελω...

Και γω αυτην την εντυπωση ειχα,μεχρι που εμαθα για την εν λογω σχολη και οτι εχει πιστοποιητικο απο ταυλανδεζικους φορεις.Βεβαια ειναι ερασιτεχνικο και οχι επαγγελματικο,αλλα δεν με απασχολει αυτο.

Για το θεμα με τα νευρικα κυτταρα τι γνωμη εχεις?

Αν και τώρα πιστεύω να έχεις βρει την σχολή που θέλεις Αντώνη.. για κοίτα αυτοί αν και λήγω αργά απάντησα… http://www.muay.gr/

s0k0s
18-03-12, 00:34
ξυλοκα'ι'νη και αγιος ο θεος....:welcome::green::green::green:

+1 στους αγωνες πυγμαχιας και κικ που κατεβαινα τετοια παιζουν..... αλλιως δεν γινεται...

Dead_Shot
31-01-16, 03:58
Καλησπερα μαγκες,τι γνωμη εχετε για το Muay Thai οσο αφορα τον τομεας της αυτοαμυνας.Πιστευω μπορεις να κρατησεις τον αντιπαλο σε πολυ καλη αποσταση με τα λακτισματα που μαθαινεις και μπορεις να του προκαλεσεις σοβαρη ζημια με τα γονατα και τους αγκωνες.Επισης το λεγομενο clich βοηθαει πολυ οταν ερθεις σε επαφη με καποιον.Τι γνωμη εχετε εσεις παιδες ? Θα σου βγουν εκει εξω ολα αυτα ; Σε προετοιμαζει για τον ''δρομο'' ?