PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρέσα ποδιών ή Καθίσματα - Leg Press vs Squat



Playmobil
10-12-07, 01:57
Επειδή τα πόδια μου αρέσει να τα προπονώ αλλά αποφεύγω τα squot, ωστόσο τα δίνω όλα στην πρέσσα μπορεί με σωστή προπόνηση να μου δώσει ικανοποιητικά αποτελέσματα;

gpol
10-12-07, 02:06
Ειναι πολυ καλη ασκηση, αλλα δεν ειναι squat

Duke-Nukem
10-12-07, 03:16
Γιατι αποφεύγεις το squat?

Sourlas
10-12-07, 14:54
Γιατι αποφεύγεις το squat?

:?: :?: :?:

billys15
10-12-07, 15:52
Η καλυτερη απαντηση.


Ειναι πολυ καλη ασκηση, αλλα δεν ειναι squat

Playmobil
12-12-07, 03:02
Γιατι αποφεύγεις το squat?

Γιατί σηκώνω λιγότερα και ξενερώνω (και δεν εννοώ αναλογικά που είναι και το λογικό αλλά σε εμένα συμβαίνει το εξής παράδοξο, στο squot να σηκώνω σχετικά με την κατάσταση που βρίσκομαι και άλλους λίγα ενώ στην πρέσσα πολλά ) και γιατί την βρίσκω πιο πολύ στην ξάπλα που σου προσφέρει η πρέσσα :P

Duke-Nukem
12-12-07, 03:29
Το φαντάστηκα ότι δεν κάνεις σκουότ επειδή δεν σηκώνεις πολλά κιλά ενώ στην πρέσα περισσότερα. Αυτό είναι περισσότερα θέμα εγωισμού και στην προπόνηση τέτοιους εγωισμούς καλύτερα να τους αφήνουμε. Καλή η πρέσα αλλα σαν την ανάπτυξη και ενδυνάμωση του σκουοτ απλά δεν συγκρίνεται...
Squot Seperates Men From the Boys... :twisted:
:squat:

gpol
12-12-07, 04:06
Εφοσον δεν εχεις καποιο προβλημα, τοτε μην αφησεις το squat απο την προπονηση σου. Τα οφελη του ειναι πολλαπλα κας ας σηκωνεις λιγοτερα κιλα

Gasturb
12-12-07, 06:18
SQUATS & DEADLIFTS = ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΑ = KINGS OF BB.

Gt

tea13
13-12-07, 00:00
+1 :thumbsup:

argyrakis
13-12-07, 20:20
Να μην ντρέπεσαι να κάνεις σκουοτ επειδή δεν παίρνεις κιλά εγώ ξέρω ανθρώπους που σηκώνουν λίγα κιλά και έχουν ποδάρες αλά δεν έχει καμία σχέση η μια άσκηση με την άλλη.

Playmobil
14-12-07, 01:12
Να 'σαι καλά, σε ευχαριστώ για την εμψύχωση :D Η αλήθεια είναι πως έχω καλές βάσεις (ειδικά τετρακέφαλο) και στην πρέσσα τα πάω καλά σε αντίθεση με το squot που κατά έναν ανεξήγητο για μένα λόγο δεν τραβάω... Όταν λες καμμιά σχέση η μια με την άλλη σε τι αναφέρεσαι; Στους ίδιους μύες των ποδιών δεν εστιάζουν;

Kntrns_MD
19-12-07, 15:01
Αν και το σκουότ είναι πιο βασική και ολοκληρωμένη άσκηση-κίνησ, υπάρχουν αθλητές που η μηχανική τους σώματός τους δε τους βοηθάει στην εκτέλεση της άσκησης. Ακόμη μια περίπτωση που πρέπει να προτιμάς την πρέσσα από το σκοώτ είναι όταν το σώμα σου έχει προδιάθεση για μη-συμμετρικά ανεπτυγμένους γλουτούς.

Κατά τα άλλα το σκουώτ είνια ο βασιλιάς των ακσήσεων :squat:

tasos2
30-01-14, 01:52
Με αφορμη μια συζητηση που εγινε στο "σκουατ vs αρση θανατου" για το λεγκ πρες και τις προβολες σε σχεση με τα σκουατ ανοιγω το συγκεκριμενο θεμα.

Η βασικη επιχειρηματολογια που βρηκα κατα της ανωτεροτητας των σκουατ για τους τετρακεφαλους και μονο ειναι η παρακατω

http://scoobysworkshop.com/squat-myths/


Συμφωνα με αυτα το μονο πλεονεκτημα των σκουατ ειναι οτι γυμναζουν και αλλους μυς ως σταθεροποιητικους, πραγμα που δεν εχει επιπτωση στους 4κεφαλους αφου και το αντεπιχειρημα για την αυξηση των αναβολικων ορμονων με την εκγυμναση πολλων μυων ταυτοχρονα εχει καταρριφθει, εφοσον βρεθηκε οτι δεν εχει σοβαρη επιπτωση στη μυικη αναπτυξη (το εχουμε ξανασυζητησει με αλλες ερευνες).

Ποια ειναι η αποψη σας σχετικα με τα επιχειρηματα αυτα, αν δεν ισχυουν γιατι δεν ισχυουν?

Επισης ποια ειναι η εμπειρια σας, εχετε δοκιμασει το καθενα μονο του να συγκρινετε αποτελεσματα?

* παρασυρθηκα και το εβαλα στις δημοσκοπησεις, αν μπορει καποιος ας το μεταφερει

beefmeup
31-01-14, 02:04
νομιζω καπου το ειχαμε ξανασυζητησει αυτο το θεμα κ ειχα ποσταρει κ την μελετη που ανεφερα εδω (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?29057-Άρσεις-Θανάτου-(Deadlift)-vs-Bαθύ-Κάθισμα-(Squat)&p=771644&viewfull=1#post771644)..
@ ΜοΜ δηστυχως δεν μπορω να την βρω τωρα,αλλα πρεπει να υπαρχει καπου στο φορουμ..αν την πετυχει καποιος ας την ποσταρει,αλλιως θα κοιταξω μηπως κ την ξαναβρω εγω..

οσον αφορα το θεμα που ρωταει ο τασος,κ που συζηταμε κ αλλου τα καθισματα δεν ειναι απαραιτητη ασκηση για καποιον που θελει να φτιαξει ποδια..
αυτο δεν σημαινει πως δεν ειναι καλη ασκηση..απλα δεν κανει για ολους,καθως η μηχανικη του καθε σωματος ειναι διαφορετικη κ υπαρχουν ανθρωποι που οσο καλα κ να τους δειξεις την εκτελεση παλι το σωμα δεν θα τους βοηθησει..
οποτε το θεμα εδω,δεν ειναι τοσο να μαθουμε σε καποιον τον σωστο τροπο εκτελεσης ,αλλα να αξιολογησουμε το αν μπορει αυτος ο ανθρωπος σωματικα να ανταπεξελθει σε μια ασκηση που θα του δειξουμε..
παμπολες φορες δειχνεις σε ανθρωπους πως πρεπει να ειναι η σταση του σωματος κ εκεινοι δεν μπορουν να την ακολουθησουν,ειτε στις αρσεις ειτε στα καθισματα..κανουν αγαρμπες κινησεις κ η μεση σπαει επικινδυνα οχι λογω φορτιου,αλλα λογω σωματικης κατασκευης..

μετα αυτο με τους σταθεροποιητες μυς κ τα καθισματα ειναι τελειως ασχετο,γιατι οι σταθεροποιητες μυς δεν εχουν σχεση με την μυικη αναπτυξη των ποδιων..ειναι διαφορετικα πραγματα..
οπως επισης κ αυτη η μουφα με τις ορμονικες εκρισεις..συμπερασματα τυπου "αυτη η ασκηση σε κανει να εκρινεις περισοτερη τεστο,αρα θα μεγαλωσουν οι μυς σου καλυτερα " ειναι ατοπα..
οσον αφορα την μυικη αναπτυξη ,η ασκηση δεν εχει τοσο σημασια οσο η προοδευτικη επιβαρυνση (κ παλι αυτη μεχρι ενα σημειο,υπαρουν ορια )..αυτο ισχυει κ στα καθισματα ,αλλα κ σε αλλες ασκησεις οπως οι αρσεις για πλατη κ οι πιεσεις παγκου για στηθος..
σε καμια περιπτωση δεν πρεπει οπωσδηποτε να κανει καποιος μια απο αυτες τις ασκησεις για να εχει καλυτερα αποτελεσματα σε σχεση με καποιο αλλο ειδος ασκησης οπως πιεσεις στηθους σε μηχανημα η διαφορες αλλες ασκησεις για πλατη..

εφ οσον υπαρχει προοδευτικη επιβαρυνση οι μυς το μονο που μπορουν να κανουν ειναι να ανταπεξελθουν..

σαν μερος της απαντησης ,παρολο που δεν θελω να αναφερομαι προσωπικα,γιατι το προσωπικο παραδειγμα δεν αποτελει παντα επιχειρημα να γραψω αναφορικα πως πιεσεις παγκου εχω να κανω 10 χρονια κ το στηθος μου ειναι καλυτερο απο πολλους που κανουν 2πλασια κιλα απο μενα,κ το ιδιο κ για πλατη με ανθρωπους που εχω δει να κανουν αρσεις με 3πλασια κιλα απο μενα κ ομως συγκριτικα η πλατες τους ηταν πολυ πισω σε σχεση με την δικη μου..
αυτο σαν προσωπικη εμπειρια ,μιας κ αν ισχυαν αυτα που διαβαζω κατα καιρους δεν θα ειχα ουτε πλατη,ουτε στηθος αφου δεν κανω τπτ απο πιεσεις με μπαρα κ αρσεις..
οσον αφορα τα καθισματα, δεν μπορω να εκτελω με πολλα κιλα μιας κ εχω προπτωση σπονδυλου -παρολα αυτα κανω- κ στην πρεσσα νιωθω ασφαλεστερος οσον αφορα την μεση μου..παλι ομως υπαρχουν κ πρεσσες που δεν ειναι τοσο καλες κ μπορει να σου δημιουργησουν κ αυτες προβλημα στην μεση,το ξερω ,το εχω δει κ αυτο..

ενα καλο αρθρο πανω στο θεμα καθισματων v.s. πρεσσας ειναι αυτο (http://www.bodyrecomposition.com/muscle-gain/squat-versus-leg-press-for-big-legs.html) εδω,του mcDonald..τα εξηγει ολα πολυ καλα,κ ειναι πραγματα που εουν ξαναγραφτει εδω μεσα παμπολες φορες σε αναλογα θεματα ( δεν ειναι η πρωτη φορα που το συζηταμε εδω μεσα ),απλα μια επαναληψη ποτε δεν βλαπτει..

εν κατακλειδι η επιχειρηματολογια του γιατι τα καθισματα ειναι καλυτερα απο την πρεσσα οσον αφορα την αναπτυξη των ποδιων,δεν ευσταθει κ τοσο..
θεωριες συνδεδεμενες μεταξυ τους ειναι ,κ τα περισοτερα αρθα ειναι γραμμενα ετσι για να οδηγουν σε συμπερασματα..αλλιως γινεσαι αιρετικος, οπως κ με πολλα αλλα στον χωρο αυτο..

SOLID
31-01-14, 03:07
^^

Συμφωνώ απόλυτα και όσο αναφορά την πρέσσα ποδιών σε σχέση με τα καθίσματα και φυσικά για τους μύθους περί έκκρισης αναβολικών ορμονών κατά την εκτέλεση τους που μπορεί όντως να συμβαίνει εκείνη την στιγμή αλλά παρόλαυτα δεν έχει σχέση με την συνολική ανάπτυξη.Φυσικά αυτό δεν σημαίνει πως τα καθίσματα δεν πρέπει να εκτελούνται,αλλά κατά την γνώμη μου είναι πολύ λίγοι αυτοί που τα εκτελούν σωστά,επίσης ένα μεγάλο μέρος ανθρώπων δεν έχουν την απαραίτητη ευλυγισία και αλλά πολλά για να τα εκτελέσουν και όταν μιλάμε για ανάπτυξη ποδιών δεν πιστεύω πως είναι τόσο ανώτερα όπως πιστεύουν πολύ σε σχέση με την πρέσσα.Πιέσεις πάγκου με μπάρα συγεκριμένα πιστεύω πως είναι μακράν η πιο υπερεκτιμημένη άσκηση στο ββ και οι αλτήρες είναι για παρά πολλούς λόγους πολύ καλύτερη επιλογή αλλά αυτό ας το αναλύσουμε σε ένα παρόμοιο θέμα για το στήθος.Συγχωρέστε μου οποία πιθανά ορθογραφικά λάθη αλλά επειδή μένω εξωτερικό πλέων και δεν έχω ελληνική γλώσσα στον υπολογιστή μου πέρνει τρομερά πολύ ώρα να τα κάνω μέσω google translete αλλαγή σε ελληνικά οποίος ξέρει κάποιον καλύτερο τρόπο θα του είμαι ευγνώμων να μου τον παραθέσει.

MindOverMatter
31-01-14, 17:42
Η βασικη επιχειρηματολογια που βρηκα κατα της ανωτεροτητας των σκουατ για τους τετρακεφαλους και μονο ειναι η παρακατω

http://scoobysworkshop.com/squat-myths/

Scooby?

Not sure if srs.



ενα καλο αρθρο πανω στο θεμα καθισματων v.s. πρεσσας ειναι αυτο (http://www.bodyrecomposition.com/muscle-gain/squat-versus-leg-press-for-big-legs.html) εδω,του mcDonald..τα εξηγει ολα πολυ καλα,κ ειναι πραγματα που εουν ξαναγραφτει εδω μεσα παμπολες φορες σε αναλογα θεματα ( δεν ειναι η πρωτη φορα που το συζηταμε εδω μεσα ),απλα μια επαναληψη ποτε δεν βλαπτει..

Το άρθρο που πόσταρες δεν βασίζεται πουθενά (ούτε σε ερευνητικά δεδομένα, ούτε σε προσωπική πείρα, ούτε πουθενά). Είναι απλά η αυθαίρετη άποψη του συγγραφέα.

Και ναι, αν ήθελα να μάθω για υπερτροφία "for big legs", αυτόν εδώ θα άκουγα:

http://www.bodybuilding.com/fun/images/2005/irontamer6b.jpg


Ορίστε ένα πολύ καλύτερα γραμμένο άρθρο (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?29057-Άρσεις-Θανάτου-(Deadlift)-vs-Bαθύ-Κάθισμα-(Squat)&p=771806&viewfull=1#post771806) που αναφέρθηκε στο άλλο thread, με συγκεκριμένη επιχειρηματολογία, από κάποιον που έχει δικό του γυμναστήριο, προπονεί κόσμο, και που τουλάχιστον μπορεί να σηκώσει και 3 κιλά και δεν μοιάζει με σκιαχτρο.

beefmeup
31-01-14, 18:00
ναι οκ..περιπου αυτο που εγραψες ποσταρε κ ενας τυπος απο κατω στα σχολια του αρθρου..
η απαντηση του mcDonald..


Shawn: Thanks for the macho horseshit, the comments section on this piece wouldn’t have been right without it. Blah, blah, rite of passage, blah, blah, gotta squat, blah, blah, strong as a person. Yeah, ok.

κ οπως κ να χει το οτι μπορει να μην παραθετει πηγες δεν σημαινει πως δεν υπαρχουν..το κανει παμπολες φορες σε διαφορα αρθρα του,αλλα τελικα επειδη ειχα κ γω την ιδια απορια,αν οντως ψαξει καποιος θα βρει references για τα παντα που γραφει..
επισης αυτο που γραφει δεν θελει καμια αποδειξη η τεκμηριο,απλα πραγματα βασισμενα σε λογικη ειναι..

MindOverMatter
31-01-14, 18:06
κ οπως κ να χει το οτι μπορει να μην παραθετει πηγες δεν σημαινει πως δεν υπαρχουν..το κανει παμπολες φορες σε διαφορα αρθρα του,αλλα τελικα επειδη ειχα κ γω την ιδια απορια,αν οντως ψαξει καποιος θα βρει references για τα παντα που γραφει..

Αν είναι έτσι, δώσε μου references για αυτά που υποστηρίζει στο άρθρο που πόσταρες.

beefmeup
31-01-14, 18:22
δεν μπορω να στα δωσω,οπως ουτε κ για τα διατροφικα αρθα του,που κ εκει γραφει διαφορα τα οποια μπορουν να θεωρηθουν εικασιες γιατι ο ανθρωπος πουλαει κ τα δινει ολα στα βιβλια του..
οποτε πρεπει να τα αγορασεις:)

κ παλι λεω οτι δεν γραφει κατι εξωπραγματικο,απλα πως μπορεις να φτιξεις μια χαρα ποδια κ με τους 2 τροπους κ πως δεν πρεπει τπτ.
αυτο που εγραψα κ γω στο ποστ μου δλδ απο πανω.

MindOverMatter
31-01-14, 18:44
beefmeup, plz.

Δεν σχολίασα αν τα διατροφικά άρθρα του Lyle είναι καλά ή όχι. Σχολίασα συγκεκριμένα το άρθρο που έστειλες. Το συγκεκριμένο άρθρο αναφέρει απόψεις που δεν βασίζονται πουθενά εκτός από το "έτσι νομίζω, εγώ αυτό πιστεύω". Και ο Lyle είναι άτομο που ΔΕΝ έχει εμπειρία από προπόνηση δύναμης (εκτός αν θεωρείς να είναι όπως είναι και να κάνει μέγιστη άρση σε αγώνες με κιλά που συχνά αρχάριοι κάνουν σε λίγους μήνες "επειρία"). Αν ενδιαφέρεσαι να δεις μια εμπεριστατωμένη άποψη στο συγκεκριμένο αντικείμενο, διάβασε το άρθρο που πόσταρε ο niksamaras.

Και please, μην λες "υπάρχουν έρευνες", "έχω δει μια έρευνα", "αν οντως ψαξει καποιος θα βρει references για τα παντα που γραφει", κτλ, όταν δεν μπορείς να δώσεις σχετικές αναφορές.

SOLID
31-01-14, 19:00
Den einai aparaithto πάντα να υπάρχουν references για το οποιοδήποτε θέμα συζήτησης τουλάχιστον όχι σε σχετικά απλά πράγματα.
Στο T-Nation προφανώς έτσι και αναφέρεις όχι να κατηγορήσεις καλά για αυτό δεν μιλάω καν απλά αν αναφέρεις ένα μειωνέκτημα των καθισμάτων θα πέσουν να σε φάνε σαν τα κοράκια όλοι,καταλαβαίνω είναι λίγο δύσκολο για κάποιους να ακούνε μερικές φορές και κάποια αντίθετη άποψη για ασκήσεις που είναι πολύ παραδοσιακές από παρά πολλά χρόνια πριν και χρησιμοποιούνται (ξαναλέω όπως έγραψα και πιο πάνω πως δεν είπαμε ποτέ πως τα καθίσματα δεν είναι καλή άσκηση) και όσο αναφορά το σκιάχτρο που αναφέρεις πιο πάνω παρά πολύ αθλητές θρυοι του ββ όπως Dorian Yates,Vince Taylor και διάφοροι άλλοι δεν χρησιμοποίησαν ποτέ μα ποτέ τα καθίσματα σαν κύρια άσκηση υπερτροφίας,άλλο η δύναμη αλλά εδώ μιλάμε για υπερτροφία.

beefmeup
31-01-14, 19:59
MoM αλλη ορεξη δεν ειχα να καθομαι να γραφω "ψεμματα" σε σενα εδω μεσα,κ ειδικα οσον αφορα το θεμα ερευνες..
επειδη βλεπω σ αρεσει να μιλας με αριθμους κ αποδειξεις βλεπω γραφεις...


για την συνολική υπερτροφία ποδιών (τετρακέφαλοι, ισχιοκνημιαίοι, μηριαίοι, και δευτερευόντως προσαγωγοί και καμπτήρες ισχίων) θα τα αξιολογούσα ως εξής:
squats => 10
rfe split squats => 7-8 (*9)
προβολές => 7-8
leg press => 6, ίσως 7


σε αναλογια επι% το 10 απο το 6-7 απεχει ενα μεγαλο 30-40%..θα ηθελα να μου δωσεις εσυ τωρα τα refferences που εχεις πανω σε αυτα τα στατιστικα οσον αφορα την μυικη υπερτοφια.

MindOverMatter
31-01-14, 20:42
MoM αλλη ορεξη δεν ειχα να καθομαι να γραφω "ψεμματα" σε σενα εδω μεσα,κ ειδικα οσον αφορα το θεμα ερευνες..
επειδη βλεπω σ αρεσει να μιλας με αριθμους κ αποδειξεις βλεπω γραφεις...

σε αναλογια επι% το 10 απο το 6-7 απεχει ενα μεγαλο 30-40%..θα ηθελα να μου δωσεις εσυ τωρα τα refferences που εχεις πανω σε αυτα τα στατιστικα οσον αφορα την μυικη υπερτοφια.

Βιβλιογραφία για αυστηρή "ποσοτικοποίηση" δεν υπάρχει (το οποίο ήδη ανέφερα), επίσης αν πω "σε μια άσκηση βάζω 8 και σε μια 7" δεν σημαίνει "30% λιγότερη υπερτροφία". Το post που αντέγραψες ήταν απάντηση σε αυτή την ερώτηση:


Σαν προσωπική σου άποψη και όχι τόσο βιβλιογραφικά,σου ζήτησα να ποσοτικοποιήσεις τις ασκήσεις αυτές. Αν στα καθίσματα βάζεις 10,στα υπόλοιπα τι βαθμό βάζεις;;

Στο άλλο thread έκανα συγκεκριμένες αναφορές στα υπάρχοντα βιβλιογραφικά δεδομένα, και αν δεν κάνω λάθος πόσταρα και κάποιες έρευνες. Αν θες αναφορά για κάποιο συγκεκριμένο ισχυρισμό που έκανα (πχ ότι οι μυς στα squats έχουν βρεθεί να έχουν μεγαλύτερη συνολική ενεργοποίηση απ'ότι στο leg press), ζήτα και θα στην δώσω.

TRIANTAFYLLOU
31-01-14, 20:59
το θέμα είναι ότι είμαστε φόρουμ ββ και το αντικείμενό μας είναι η μυική υπερτροφία , η δύναμη είναι συγγενής με το αντικείμενό μας όμως δεν είναι αυτοσκοπός όπως σε άλλα αθλήματα καθαρά δύναμης , οπότε και λογικό επειδη δεν στοχεύουμε αποκλειστικά στην δύναμη παρα μόνο στην συμβολή της στην ανάπτυξη να μην είμαστε γνώστες του θέματος μέγιστη δύναμη σε μια κίνηση όπως πχ σκουώτ η άρση θανάτου

αλλα απλή λογική και εργοφυσιολογία , πώς μπορούμε να πούμε ότι η πρέσα δεν είναι εξίσου καλή άσκηση όταν μπορούμε με την κατάλληλη τοποθέτηση ποδιών και γωνίας εξάσκησης να "χτυπήσουμε" τούς τετρακεφάλους στοχευμένα και μάλιστα σε ορισμένες περιπτώσεις με πλεονεκτήματα έναντι των σκουώτ
έπειτα μπορούμε κυριολεκτικά να ξεσκίσουμε τα πόδια με βαρια κιλα και επαναλήψεις χωρίς να ζορίσουμε μέση και εγκάρσια επιβάρυνση σπονδυλικής στήλης , επίσης πατώντας πιο ψηλά η πιο χαμηλά μπορούμε εκτός την διαφορετική γωνία εξάσκησης , αν έχουμε πόνο η ενόχληση να απομονώσουμε τον πόνο και να κάνουμε πιο ασφαλή την άσκηση

και καλα συζητάμε πιο είναι καλύτερο απο τα δυο και λεει ο καθένας το χοντρό του και το μακρύ του , να πω όμως και κάτι ακόμη πως δεν υπάρχουν μόνο άκρες αλλα και μέση , δηλαδη γιατι να μην τα θεωρούμε εξίσου σημαντικά και τα δυο και να τα εντάξουμε και τα δυο στην προπόνησή μας , εκτός αν λόγοι σοβαροι μας απαγορεύουν κάποια άσκηση

αυτα εγω δεν χρειάστηκε να διαβάσω έρευνες αλλα έρευνες είναι οι εμπειρίες τόσων χρόνων που αποκόμησα , ως προσωπική εμπειρία αλλα και με αυτα που έχω δεί απο φίλους επαγγελματίες στο χώρο

αναμφισβήτητα το σκουώτ μας δίνει γενική δύναμη , αρκεί να πω ότι εγω κάποτε είχα φτάσει να κάνω σε όλο το πρόγραμμά μου στα πόδια μόνο για το σκουώτ 20 σετ επειδη δεν είχαμε πρέσα η μάλον είχαμε μια βιδωμενη στον τοιχο με τα κιλά κάθετα και εμείς να μπαίνουμε απο κάτω και να σπρώχνουμε με τα πόδια πάνω , απο το σκουώτ είχα αποκτήσει και φυσική κατάσταση και αντοχή , αφού θυμάμαι με την ένταση που κάναμε ανέβαζα μέχρι 180 σφυγμούς

αλλα και στην πρέσα μπορει κάποιος να φτάσει στα όριά του , στην τελικη παίζει ρόλο πόσο τα δίνει όλα σε κάθε άσκηση κάποιος και πόσο σωστα την κάνει και το ξανατονίζω στο ββ όταν λέμε θέλω να χτίσω μυς δεν μας ενδιαφέρει η μέγιστη δύναμη καθαρα , αλλα η δύναμη σαν εξέλιξη όταν έρχετε μέσα απο την προπόνηση που κάνουμε στα σετ και επαναλήψεις που κάνουμε

beefmeup
31-01-14, 21:07
Βιβλιογραφία για αυστηρή "ποσοτικοποίηση" δεν υπάρχει (το οποίο ήδη ανέφερα), επίσης αν πω "σε μια άσκηση βάζω 8 και σε μια 7" δεν σημαίνει "30% λιγότερη υπερτροφία". Το post που αντέγραψες ήταν απάντηση σε αυτή την ερώτηση:



οκ,τοτε αυτο εδω πως το εννοεις..δεν εχω καταλαβει..



Για τους παραπάνω λόγους δεν μου αρέσει να βάζω αυθαίρετα νούμερα (που σε κάθε περίπτωση μπορεί να διαφέρουν κιόλας), αλλά αν έπρεπε να βάλω, και αν υποθέσουμε ένα άτομο που εκτελεί όλες τις ασκήσεις σωστά και που τον ενδιαφέρουν μόνο τα βραχυπρόθεσμα αποτελέσματα (πχ με ορίζοντα χρόνου και πάνω), drug-free, για την συνολική υπερτροφία ποδιών (τετρακέφαλοι, ισχιοκνημιαίοι, μηριαίοι, και δευτερευόντως προσαγωγοί και καμπτήρες ισχίων) θα τα αξιολογούσα ως εξής:


αφου γραφεις πως για υπερτοφια, το βελτιστο ειναι τα καθισματα σε σχεση με την πρεσσα παντα...
δλδ γραφεις πως αν θες καποιος που θα προπονησεις να εχει καλυτερη υπετροφια θα του προτεινεις σαν το καλυτερο τα καθισματα κ τελευταια την πρεσσα..
κ ρωτω,απο που προκυπτει αυτη η χαοτικη διαφορα,εστω κ αν δεν ειναι 30-40% αλλα 20%..υπαρχουν πηγες πανω σε αυτο?

για το αλλο που μου αναφερεις,τις ξερω τις ερευνες για ενεργοποιησεις κλπ σε καθισματα μεταξυ πρεσσας...
οκ,με την υπερτοφια υπαρχει κατι που να τα συνδεει ολα αυτα?

το να μου πεις οτι ειναι προσωπικη σου αποψη, το δεχομαι κ το σεβομαι κ παω πασο.
απλα ξερεις τι γινεται?
κ ο mcDonald την προσωπικη του αποψη γραφει,κ μου ζητας πηγες κ εγω το ιδιο με σενα κανω κ μου ζητας πηγες..
λιγο διφορουμενο δεν ειναι εφ οσον εσυ δεν δινεις καμια για την δικη σου?
που πειραζει δλδ το οτι την παρεθεσα σαν αντιλογο στα καθισματα,επειδη δεν εχει πηγες..?

κ εν τελη ολοι εδω μεσα τις αποψεις μας γραφουμε κ ολα καλα κ αγια ειναι,αλλα μεχρι εκει..

MindOverMatter
31-01-14, 21:19
beefmeup, την αιτιολογία την έχω αναπτύξει εδώ: 1 (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?29057-Άρσεις-Θανάτου-(Deadlift)-vs-Bαθύ-Κάθισμα-(Squat)&p=771455&viewfull=1#post771455), 2 (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?29057-Άρσεις-Θανάτου-(Deadlift)-vs-Bαθύ-Κάθισμα-(Squat)&p=771476&viewfull=1#post771476), 3 (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?29057-Άρσεις-Θανάτου-(Deadlift)-vs-Bαθύ-Κάθισμα-(Squat)&p=771549&viewfull=1#post771549), 4 (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?29057-Άρσεις-Θανάτου-(Deadlift)-vs-Bαθύ-Κάθισμα-(Squat)&p=771586&viewfull=1#post771586). Αν διαβάσεις τα πόστ θα δεις ότι αναφέρω τί λένε τα υπάρχοντα ερευνητικά δεδομένα, τί λέει η κινησιολογική σύγκριση, και τί συμπεράσματα βγάζω εγώ από αυτά.

Όσον αφορά το "όλοι την προσωπική μας άποψη λένε και εσύ μου ζητάς πηγές", όταν λες: "ξερω τουλαχιστον μια μελετη που αναφερει οτι αναμεσα στα 2 η μυικη αναπτυξη ηταν ιδια" και "αν οντως ψαξει καποιος θα βρει references για τα παντα που γραφει" δεν λες απλά την προσωπική σου άποψη. Όταν λες "μια έρευνα λέει Χ" και εγώ δεν έχω δει κάτι σχετικό είναι λογικό να σου ζητήσω να την ποστάρεις.

Polyneikos
01-02-14, 21:45
Η πρέσσα ειναι ενα πολύ καλό μηχάνημα,αλλα δυστυχώς το 40% των γυμναστηρίων εχουν λαθος μηχανήματα, κακοσχεδιασμένα,μη εργονομικά και εν τέλει δεν γυμνάζουν σωστά το μυ..
Οι καλυτερες που εχω συναντήσει ειναι αυτες που εχει κλιση 45 μοίρες και εισαι ξαπλωτος σε πάγκο ελαφρώς επικλινή,φυσικά με δίσκους.
Εκει γίνεται καλη δουλείτσα.
Μαλιστα παίζωντας λίγο και με το άνοιγμα των ποδιών,η το ύψος που τα τοποθετείς αλλάζουν οι γωνίες και τα σημεία που αναλαμβάνουν το περισσότερο έργο.
Απλά στα σκουώτ δουλευουν πολλες μυικές ομάδες,πλην των ποδιών, για αυτό και οι παλιοί λέγαν πως ειναι από τις πλεον "αναβολικές" ασκήσεις.
Θεωρώ την πρέσσα ως μια πολύ καλή βασική δεύτερη άσκηση στο πρόγραμμα ποδιών,αλλά όχι στο σημείο να αντικαταστήσουν τα σκουώτ, που δίνουν μέγεθος, σχήμα, δύναμη στα πόδια.
Καθαρα απο θέμα προσωπικής τριβής τα αναφέρω όλα αυτα.

beefmeup
04-02-14, 22:56
beefmeup, την αιτιολογία την έχω αναπτύξει εδώ: 1 (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?29057-Άρσεις-Θανάτου-(Deadlift)-vs-Bαθύ-Κάθισμα-(Squat)&p=771455&viewfull=1#post771455), 2 (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?29057-Άρσεις-Θανάτου-(Deadlift)-vs-Bαθύ-Κάθισμα-(Squat)&p=771476&viewfull=1#post771476), 3 (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?29057-Άρσεις-Θανάτου-(Deadlift)-vs-Bαθύ-Κάθισμα-(Squat)&p=771549&viewfull=1#post771549), 4 (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?29057-Άρσεις-Θανάτου-(Deadlift)-vs-Bαθύ-Κάθισμα-(Squat)&p=771586&viewfull=1#post771586). Αν διαβάσεις τα πόστ θα δεις ότι αναφέρω τί λένε τα υπάρχοντα ερευνητικά δεδομένα, τί λέει η κινησιολογική σύγκριση, και τί συμπεράσματα βγάζω εγώ από αυτά.


το νο.1 ποστ δεν απανταει σε κανενα σημειο πανω στα καθισματα v.s πρεσσα ποδιων,μιλας για αλλα πραγματα εντελως.

το νο.2 ποστ γραφεις


Κατ'αρχάς θα σχολιάσω ότι η αύξηση δύναμης είναι σημαντική για την μυϊκή ανάπτυξη,

αυτη εδω η ερευνα (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18630-%CE%91%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B7-%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CF%85%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CE%B1%CE%B8%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%85%CF%82.) μας λεει οτι παρολο που η αυξηση σε μυικη δυναμη ηταν μεγαλυτερη στην περιπτωση του full rom η μυικη πυκνοτητα ειχε πολυ μικρη μεταβολη σε σχεση με την partial rom..
για ενα ευρος διαφορας δυναμης της ταξης του 10% η αντιστοιχια σε μυικη πυκνοτητα ηταν της ταξης του ~1.8%..αρκετα μεγαλη διαφορα (για να καταληγεις σε αυτο το συμπερασμα σου απο πανω) ,που μας δειχνει οτι αυτα τα πραγματα δεν ειναι απαραιτητα ανεξαρτητα το ενα απο το αλλο απο την μια ,αλλα αποτην αλλη μας δειχνει επισης οτι η απολυτη δυναμη δεν ισουται με μια αντιστοιχη απολυτη αυξηση σε μυικη υπερτοφια.

μετα στο ιδιο ποστ γραφεις


Πέραν από αυτό, για καθίσματα και leg press η ερευνητική βιβλιογραφία δείχνει ότι υπάρχει σημαντικά μεγαλύτερη ηλεκτρομυϊκή δραστηριότητα (κοινώς μυϊκή ενεργοποίηση) σε όλους τους εμπλεκόμενους μύες (τετρακέφαλους, ισχιοκνημιαίους, γλουτιαίους, και, προφανώς, και ιερονωτιαίους), που είναι αρκετά ενδεικτικό ότι τα καθίσματα θα έχουν μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα στην υπερτροφία (και χωρίς να συνυπολογίζουμε το γεγονός ότι, σε γενικές γραμμές, το leg press δεν επιτρέπει το ίδιο έυρος κίνησης).

αυτο το κομματι ειναι καθαρα υποθετικο δικο σου συμπερασμα.
κ παλι με βαση την απο πανω (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18630-%CE%91%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B7-%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CF%85%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CE%B1%CE%B8%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%85%CF%82.) ερευνα σου απαντησα κ πανω στο κομματι που αναφερεις το ευρος της κινησης.

στον 3ο ποστ γραφεις



squats => 10
rfe split squats => 7-8 (*9)
προβολές => 7-8
leg press => 6, ίσως 7


σε ρωταω γιατι στατιστικα τοσο μεγαλη αποκλιση οσον αφορα την μυικη υπερτοφια κ μου απαντας


Βιβλιογραφία για αυστηρή "ποσοτικοποίηση" δεν υπάρχει (το οποίο ήδη ανέφερα)

δλδ δεν εχεις κατι σχετικο ,αλλα παρολα αυτα βασιζομενος στις υποθεσεις που κανεις στα απο πανω ποστ σου γραφεις πως τα καθισματα ειναι ανωτερα οσον αφορα την μυικη υπερτοφια..

κ ουσιαστικα εκει που καταληγουμε ειναι σε ενα educated guess που κανεις βαση των παραπανω..
περισοτερο σαν confirmation bias μου κανει.
στα μισα ποστ αναφερεις το ευρος κ το νευρομυικο ερεθισμα σαν το βασικο λογο,αλλα τελικα βαση της ερευνας που ποσταρα ουτε το ευρος δεν εχει να κανει τοσο ,κ οσον αφορα τα νευρομυικα ερεθισματα κανεις ενα λογικο αλμα περισοτερα νευρομυικα ερεθισματα= περισοτερη μυικη υπερτοφια.

οσον αφορα τωρα το 4ο ποστ σου κ αυτο το κομματι




Και βέβαια, στην προπονητική, πέραν των καθαρά αντικειμενικών/επιστημονικών στοιχείων, είναι χρήσιμο να κοιτάς και anecdotal evidence (τί λέει η γενική πρακτική και άποψη από έμπειρους προπονητές και αθλητές υψηλού επιπέδου). BBers υψηλού επιπέδου (τύπου Coleman, Cutler, κτλ) κατά κύριο λόγο λένε ότι squats = no1 for leg hypertrophy (και αν πας σε γνώμες από αθλητές δύναμης, εκεί δεν τίθεται καν θέμα).



σοβαρα τωρα,αυτο δλδ ειναι επιχειρημα που εφαρμοζεται πανω στον μεσο γυμναζομενο?

panagiotiss
04-02-14, 23:59
Μεγάλα πόδια == Squat

Andreas C.
05-02-14, 12:08
Συγχωρέστε μου οποία πιθανά ορθογραφικά λάθη αλλά επειδή μένω εξωτερικό πλέων και δεν έχω ελληνική γλώσσα στον υπολογιστή μου πέρνει τρομερά πολύ ώρα να τα κάνω μέσω google translete αλλαγή σε ελληνικά οποίος ξέρει κάποιον καλύτερο τρόπο θα του είμαι ευγνώμων να μου τον παραθέσει.

Φίλε μου δοκίμασε αυτό http://www.greeklish-to-greek.gr/:toast:

SOLID
05-02-14, 12:28
Φίλε μου δοκίμασε αυτό http://www.greeklish-to-greek.gr/:toast:


Σε ευχαριστώ πολύ φιλε μου για την απάντηση όντως δουλεύει μια χαρά.:clap:

SOLID
05-02-14, 12:33
Μεγάλα πόδια == Squat

Τόσα post λέμε πως δεν είναι απαραίτητο αυτό ούτε νομος.Ο πειραματισμός είναι το μεγαλύτερο και πιο αποτελεσματικό πράγμα που μπορεί να κάνει ο καθένας.Ο καθένας δοκιμάζει και κρίνει αλλα όπως βλέπεις πιο πάνω σε πολλά post δεν είναι μονόδρομος το squat,όπως και φυσικά και διαφορες άλλες (μαγικές) ασκήσεις.Δεν χρειάζεται να κολλάμε σε στερεότυπα.Φυσικά όλα αυτά αλλάζουν όπως είπα παραπάνω αν έχεις καταλήξει ότι σε εσένα δουλεύει καλά το squat από όλες τις απόψεις.

Ίων Δραγούμης
05-02-14, 13:19
Εγώ πιστεύω πως μπορείς να έχεις ωραία πόδια χωρίς να έχεις κάνει καθίσματα ποτέ στη ζωή σου.
Για αγωνιστικούς δε ξέρω,αλλά για φυσικούς και νορμάλ/φιτ ανθρώπους γίνεται..

tasos2
05-02-14, 14:42
Eπισης επειδη ειπαν καποιοι οτι οι μεγαλοι bbers θεωρουν τα σκουατ την καλυτερη ασκηση για υπερτροφια, στις προπονησεις ποδιων του κεφαλιανου που εχω δει δεν εκανε ποτε σκουοτ παρα μονο smith και απο εκει και περα μηχανηματα.

Stranger
05-02-14, 18:17
σοβαρα τωρα,αυτο δλδ ειναι επιχειρημα που εφαρμοζεται πανω στον μεσο γυμναζομενο?

Ισα ισα που αυτο ειναι το καλυτερο επιχειρημα. Οταν καποιος επαγγελματιας που εχει χημικη υποστηριξη λεει οτι το σκουοτ ειναι η καλυτερη ασκηση για τα ποδια τοτε αυτο ισχυει 100 φορες περισσοτερο για καποιον απλό ασκούμενο.
Το leg press ειναι μια πολυ καλύ ασκηση που γυμναζει τα ποδια.
Το πληρη squat εκτος απο το οτι γυμναζουν τα ποδια πολυ πιο ολοκληρωμενα, γυμναζουν και ραχιαιους κοιλιακους κτλ. Ειναι μια ασκηση για ολο το σωμα και μια ασκηση για ολο το σωμα και το μεταβολισμο ανεβάζει και περισσότερο λιπος καις και περισσότερο ερέθισμα για μυικη ανάπτυξη δινεις.
Κανενας δεν ειπε οτι χωρις σκουοτ δεν χτιζεις ποδια, αλλα υπάρχουν καποιες ασκησεις ανωτερες τι να κανουμε τωρα.

TheWorst
05-02-14, 18:21
βαλτε και το deadlift τωρα :P

the_big_litho
05-02-14, 20:13
Τα ελεύθερα ημικαθίσματα εξασκούν και άλλους τομείς, όπως την ιδιοδεκτικότητα και την ισορροπία, χρησιμοποιούν τους τριπλάσιους μυς σε σχέση με την πρέσσα και συμβάλουν ορμονικά λόγω των βιοχημικών προσαρμογών που προκαλούν. Στην αντιπέρα όχθη η πρέσσα είναι πιο ''ειδική'' στο να απομονώσει τετρακέφαλους και γλουτούς που σημαίνει ότι ίσως να βοηθά πιο πολύ στην υπερτροφία.

Φυσικά όλα αυτά είναι σχετικά. Υπάρχουν έρευνες αντικρουόμενες από γνωστά πανεπιστήμια με αιτιολογήσεις και κλινικά αποτελέσματα.

procop
05-02-14, 21:24
Ισα ισα που αυτο ειναι το καλυτερο επιχειρημα. Οταν καποιος επαγγελματιας που εχει χημικη υποστηριξη λεει οτι το σκουοτ ειναι η καλυτερη ασκηση για τα ποδια τοτε αυτο ισχυει 100 φορες περισσοτερο για καποιον απλό ασκούμενο.
Το leg press ειναι μια πολυ καλύ ασκηση που γυμναζει τα ποδια.
Το πληρη squat εκτος απο το οτι γυμναζουν τα ποδια πολυ πιο ολοκληρωμενα, γυμναζουν και ραχιαιους κοιλιακους κτλ. Ειναι μια ασκηση για ολο το σωμα και μια ασκηση για ολο το σωμα και το μεταβολισμο ανεβάζει και περισσότερο λιπος καις και περισσότερο ερέθισμα για μυικη ανάπτυξη δινεις.
Κανενας δεν ειπε οτι χωρις σκουοτ δεν χτιζεις ποδια, αλλα υπάρχουν καποιες ασκησεις ανωτερες τι να κανουμε τωρα.


θα ηθελα να μου πεις που το βασιζεις αυτο?ποια η λογικη του?

tasos2
05-02-14, 22:05
Οι επαγγελματιες λενε πολλες φορες πραγματα για εντυπωσιασμο.

Το σκουοτ ειναι σιγουρα ανωτερο για συνολικη δυναμη του σωματος και βαζει σε μεγαλυτερη ενταση το καρδιαγγειακο συστημα, αλλα εδω μιλαμε για υπερτροφια ποδιων και μονο.

TRIANTAFYLLOU
05-02-14, 22:18
όταν κάποιος έχει προδιαγραφες για ποδάρες ότι και να κάνει ποδάρες θα έχει , ο Στρατής ο Αργυράκης πχ αρση θανάτου ποτε δεν έχει κάνει και σκουώτ νορμάλ όχι φούλ βαρια κιλα και όμως το δυνατό του σημείο είναι τα πόδια

όπως είπε και ο Γιώργος (the big litho ) το σκουώτ έχει τα πλαονεκτήματα του όπως και η πρέσα , σημασία δεν έχει να λέμε απλα κάνουμε την άσκηση , αλλα αν ένας λέει κάνει σκουώτ αλλα δεν ιδρώνει το αυτί του και ό άλλος πρέσα με φούλ κιλα σωστη εκτέλεση ολοκληρωμένη κίνηση και γυρίζουν τα μάτια του απο το ζόρι , τότε να μην αναρωτιέτε ο κάνων σκουώτ γιατι ο άλλος έχει καλύτερη ανάπτυξη
γιατι στο ββ το έχουμε πεί πολλες φορες μετράει η υπερτροφία και όχι η μέγιστη δύναμη , αυτη είναι άλλου παπα ευαγγέλιο όπως πχ στούς παουερ λίφτερ , εμας μας ενδιαφερει η δύναμη αλλα όχι η μέγιστη αλλα η δύναμη πάνω στα εξασκητικά κιλα με τις επαναλήψεις που πρέπει να βγάλουμε και όχι σαν αυτοσκοπός για μια επανάληψη , που σ αυτη την περίπτωση δεν κοιτάμε και την κίνηση σαν μυική διέγερση αλλα σαν αυτοσκοπός να σηκώσουμε απλα το βάρος , όπως κάνει άλλος με σούμο σκουώτ άλλος με ημικάθισμα , άλλος σκύβοντας και σηκώνοντας το βάρος με ραχιαίους και γλουτούς περισσότερο , αρκε'ί να κάνει την κίνηση και να σηκώσει το βάρος
Στο ββ όμως απλα θέλουμε να σοκάρουμε τούς μυς έως αποτυχίας με κάθε τρόπο και η αυστηρή εκτέλεση που επικεντρώνει σε συγκεκριμένους μυς που θέλουμε να δώσουμε έμφαση , δεν έχει στόχο απλα να σηκώσουμε πολλα κιλα

TRIANTAFYLLOU
05-02-14, 22:22
Οι επαγγελματιες λενε πολλες φορες πραγματα για εντυπωσιασμο.

Το σκουοτ ειναι σιγουρα ανωτερο για συνολικη δυναμη του σωματος και βαζει σε μεγαλυτερη ενταση το καρδιαγγειακο συστημα, αλλα εδω μιλαμε για υπερτροφια ποδιων και μονο.

οι επαγγελματίες και λένε και κάνουν πράγματα για εντυπωσιασμο , μπορεί σε κάποιο βίντεο που το βγάζουν να κονομήσουν να κάνουν παπαδες και στην κανονική όφ δε ρεκορτ προπόνηση να κάνουν άλλα , αυτα έτσι είναι και έχουν την λογική τους , το θέμα είναι να μην τρέχουμε σαν τα πρόβατα και πάμε να κάνουμε ότι κάνουν αυτοι με σκοπό να γίνουμε σαν αυτούς γιατι πολύ απλα διαφορετικοί επαγγελματίες μπορεί να κάνουν διαφορετικά πράγματα και όμως όλοι να είναι επαγγελματίες , δεν σημαίνει ο ένας κάνει σωστα και ό άλλος λάθος

chro
06-02-14, 01:03
και όσο αναφορά το σκιάχτρο που αναφέρεις πιο πάνω παρά πολύ αθλητές θρυοι του ββ όπως Dorian Yates,Vince Taylor και διάφοροι άλλοι δεν χρησιμοποίησαν ποτέ μα ποτέ τα καθίσματα σαν κύρια άσκηση υπερτροφίας,άλλο η δύναμη αλλά εδώ μιλάμε για υπερτροφία.1. Γιατί αναφέρουμε ως παράδειγμα αν μια άσκηση είναι καλή, αθλητές που αντί να εστιάσουν σε σωστές ασκήσεις έχουν εστιάσει στη χημεία? Δε γίνεται να κάνεις έρευνα και να πάρεις δεδομένα για το αν μια άσκηση είναι αποτελεσμαστική ή όχι με άτομα με χημική υποστίριξη και άτομα που δε κάνουν ούτε καν διατροφή.

2. Πάντα θεωρούσα λάθος τη σύγκριση των 2 ασκήσεων καθώς στην πρέσσα μιλάμε για leg press άσκηση ενώ στα squat αναφερόμαστε σε άσκηση οδήγησης του ισχίου (hip drive άσκηση). Οι άρσεις θανάτου (olympic style, conventional) είναι πιο κοντινή άσκηση για σύκγριση.

3. Πάμε να συγκρίνουμε το 1 από τα 5 (που λέει ο λόγος δε ξέρω πόσα είναι τα κέρδη δε τα μέτρησα) καλά που έχουν τα squat, με το μοναδικό που έχει η πρέσσα.

Εγώ ένα πράγμα θα πω. Όποιος δεν έχει κάποιο άνθρωπο να του δείξει πως να εκτελεί στα squat και να τον επιβλέπει, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι πρέσσα. Αν όμως κάποιος έχει κοντά του κάποιο να του δείξει και να τον επιβλέπει τότε θα είναι μεγάλο λάθος να μη κάνει squat.

SOLID
06-02-14, 01:23
1. Γιατί αναφέρουμε ως παράδειγμα αν μια άσκηση είναι καλή, αθλητές που αντί να εστιάσουν σε σωστές ασκήσεις έχουν εστιάσει στη χημεία? Δε γίνεται να κάνεις έρευνα και να πάρεις δεδομένα για το αν μια άσκηση είναι αποτελεσμαστική ή όχι με άτομα με χημική υποστίριξη και άτομα που δε κάνουν ούτε καν διατροφή.

2. Πάντα θεωρούσα λάθος τη σύγκριση των 2 ασκήσεων καθώς στην πρέσσα μιλάμε για leg press άσκηση ενώ στα squat αναφερόμαστε σε άσκηση οδήγησης του ισχίου (hip drive άσκηση). Οι άρσεις θανάτου (olympic style, conventional) είναι πιο κοντινή άσκηση για σύκγριση.

3. Πάμε να συγκρίνουμε το 1 από τα 5 (που λέει ο λόγος δε ξέρω πόσα είναι τα κέρδη δε τα μέτρησα) καλά που έχουν τα squat, με το μοναδικό που έχει η πρέσσα.

Εγώ ένα πράγμα θα πω. Όποιος δεν έχει κάποιο άνθρωπο να του δείξει πως να εκτελεί στα squat και να τον επιβλέπει, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι πρέσσα. Αν όμως κάποιος έχει κοντά του κάποιο να του δείξει και να τον επιβλέπει τότε θα είναι μεγάλο λάθος να μη κάνει squat.

Γενικά δεν διαφωνώ με αυτά που λες αλλα στο πρώτο κομμάτι που λες γιατί αναφέρω αυτούς τους συγκεκριμένους αθλητές απλά το ανέφερα επειδή κάπου είχε αναφερθεί δεν θυμάμαι που ότι ακόμα και μη powerlifters αλλα bodybuilders όπως cutler και coleman προτιμούν το squat σαν (καλύτερη άσκηση). Εγώ προσωπικά έχω βρει ποίες ασκήσεις κάνουν στο δικό μου κορμί και πλέων δεν εντυπωσιάζομαι όπως όταν άρχισα προπόνηση με το τι κάνει ο ένας και ο άλλος δόξα το theo έχω πειραματιστεί μέχρι αηδίας και έχω καταλήξει.Γενικά με πολλά στερεότυπα όταν μιλάμε για ασκήσεις δεν συμφωνώ ειδικά στην περίπτωση του στήθους με μπάρα αλλα αυτό είναι άλλο καπέλο ok.Δεν είπα ποτε όμως να μην κάνει κάποιος squat όπως λες πολύ σωστά στο τέλος πρέπει να εκτελείται πολύ σωστά η συγκεκριμένη άσκηση για να στοχεύσει καλά στα πόδια και όχι πιο πολύ στην κάτω πλάτη η στους γλουτιαίους αλλα και σωστά να εκτελείται δεν είναι νομος ότι πρέπει ντε και καλά να είναι η βασική σου άσκηση στο πρόγραμμα ποντιων ΕΦΌΣΟΝ μιλάμε για υπερτροφία.Έχουμε ψειρίσει την μαϊμού για δυο ασκήσεις που στην τελική και οι 2 δουλεύουν παρα πολύ καλά για τα πόδια έχει καταλήξει το thread πιο πολύ σε fanboys του squat και τις πρέσας δεν χρειάζεται να τα καταρρίπτουμε όλα.

MindOverMatter
06-02-14, 01:27
αυτη εδω η ερευνα (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18630-%CE%91%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B7-%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CF%85%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CE%B1%CE%B8%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%85%CF%82.) μας λεει οτι παρολο που η αυξηση σε μυικη δυναμη ηταν μεγαλυτερη στην περιπτωση του full rom η μυικη πυκνοτητα ειχε πολυ μικρη μεταβολη σε σχεση με την partial rom..
για ενα ευρος διαφορας δυναμης της ταξης του 10% η αντιστοιχια σε μυικη πυκνοτητα ηταν της ταξης του ~1.8%..αρκετα μεγαλη διαφορα (για να καταληγεις σε αυτο το συμπερασμα σου απο πανω) ,που μας δειχνει οτι αυτα τα πραγματα δεν ειναι απαραιτητα ανεξαρτητα το ενα απο το αλλο απο την μια ,αλλα αποτην αλλη μας δειχνει επισης οτι η απολυτη δυναμη δεν ισουται με μια αντιστοιχη απολυτη αυξηση σε μυικη υπερτοφια.

Φαίνεται να μην γνωρίζεις με τί τρόπο βοηθάει η αύξηση δύναμης στην αύξηση της μυϊκής μάζας.

Το βασικό προπονητικό ερέθισμα που φέρνει ως προσαρμογή την πρωτεϊνοσύνθεση (ειδικά όταν μιλάμε για αύξηση των συσταλτών πρωτεινών της μυϊκής ίνας), είναι το συνολικό προπονητικό έργο κάθε μυϊκής ομάδας. Όταν αυξάνεις την δύναμή σου, αυξάνεις το προπονητικό έργο που μπορείς να κάνεις σε κάθε προπόνηση. Για πάρδειγμα: αν το 1 RM σου σε μια άσκηση είναι 100 kg, μπορεί να κάνεις 10άρες με 70, αν το 1RM το ανεβάσεις στα 140, μπορεί να κάνεις 10άρες με 100 και να δίνεις πολύ ισχυρότερο ερέθισμα υπερτροφίας. Η έρευνα που πόσταρες είναι σχεδιασμένη να ελέγξει την επίδραση του εύρους κίνησης στην υπερτροφία, όχι την επίδραση της δύναμης.

Συγκεριμένα, η έρευνα που πόσταρες βρήκε ότι η ομάδα με το πλήρες εύρος κίνησης είχε αύξηση πάχους των μυών κατά 9.65% και η ομάδα με το περιορισμένο εύρος κίνησης είχε αύξηση κατά 7.83%. Η διαφορά μεταξύ των 2 δεν είναι "~1.8%", η διαφορά στα gains μεταξύ των δυο ομάδων είναι 12.8%.

MindOverMatter
06-02-14, 01:31
Παρεμπιπτόντως, επειδή έγινε σχετική αναφορά νωρίτερα, ο λόγος που η ανάπτυξη μυϊκής δύναμης παίζει σημαντικότερο ρόλο σε drug-free ασκούμενους είναι επειδή όταν υπάρχει παρουσία εξωγενών αναβολικών ουσιών ο προπονητικός όγκος παύει να είναι το κυρίαρχο αναβολικό ερέθισμα.

TRIANTAFYLLOU
06-02-14, 04:35
πάντως το να φέρνουμε ώς παραδείγματα επαγγελματίες σε θέματα προπόνησης και να προσπαθεί κάποιος να τα υιοθετήσει είναι άκυρο , στην φαρμακοδιέγερση η προπόνηση όπως και να είναι αρκεί να είναι σκληρή θα φέρει αποτελέσματα , εφόσον η σωματική μηχανή δουλευει με πυρηνική ενέργεια τι να λέμε τώρα , θα παίρνω εγω ενα τσουβάλι φάρμακα και θα πουλάω θεωρία για ασκήσεις που αυξάνουν την έκριση τεστο και γενικά αναβολίζουν τον οργανισμό? , όταν την δουλεια θα την κάνουν εξωγενής παράγοντες μια χαρα?

εκεί η δύναμη αυξάνετε , ο μεταβολισμός είναι πιο γρήγορος τρώς σαβούρα και τα καίς η αυξητική κάνει μια χαρα την δουλεια και η ανάπτυξη έρχετε με ραγδαίους ρυθμούς , πώς λοιπόν με την απλή λογική όταν γνωρίζουμε αυτες τις παραμέτρους θα πούμε ότι οι συγκεκρημένη άσκηση έκανε την δουλειά της

στον αντίποδα πάντα για φυσικό τρόπο μιλάμε τα σκουώτ και παρόμειες ασκήσεις προσφέρουν στην αύξηση δύναμης και κατα συνέπεια στην μαζα , αλλα εμείς εκείνα τα χρόνια που γυμναζόμασταν φυσικα και κάναμε σκουώτ βαρια , ποτε όμως δεν στοχεύαμε σε μέγιστη δύναμη , πάντα ακόμη και πιτσιρικάς με πολύ λίγους μυς κάναμε πάνω απο 200 κιλα αλλα όχι μονή επανάληψη και δουλεύαμε στο πρόγραμμα κάποιες προπονήσεις με μονές απλα να ξεκολήσουμε σε δύναμη και κατα συνέπεια όπως είπε και ο MindOverMatter να βοηθήσουν στις επαναλήψεις με μεγαλύτερο βάρος και να βγάζουμε τον ίδιο αριθμό επαναλήψεων .

αλλα και πάλι αυτο δείχνει ότι η δύναμη δεν είναι αυτοσκοπός στο ββ , γιατι αν οι ββερ κάναν προπονήσεις καθαρα δύναμης δεν θα ήταν έτσι , γι αυτο και συζητάμε τωρα για πρέσα , σκουώτ η χακ σκουώτ , γιατι αν ο στόχος ήταν μόνο δύναμη και ενεργοποίηση μόνο πολλων μυικών ομάδων , τότε το σκουώτ και άρση θανάτου θα ήταν πρώτες και μονόδρομος και οι πιέσεις στον πάγκο που θεωρείτε βασική άσκηση θα ήταν σε δεύτερη μοίρα

γι αυτο ανέφερα το παράδειγμα του Αργυράκη που ζήτημα αν έχει κάνει σε όλη την καριέρα του 1-2 φορες άρση και εκείνο για δοκιμή αν το κανε καμια φορα που κάναμε όλοι μαζί προπόνηση με τον Γιάννη Ελευθεριάδη ifbbpro

ένας που δεν παίρνει εύκολα σε δύναμη το σκουώτ θα τον βοηθούσε σε γενική δύναμη , θυμάμαι ο πλάτς παρ όλο που είχε ποδάρες έλεγε κάνω σκουώτ όχι για τα πόδια αλλα να ευεργετήσω ολόκληρο το σώμα

Stranger
06-02-14, 12:43
θα ηθελα να μου πεις που το βασιζεις αυτο?ποια η λογικη του?

Στη λογική το στηριζω και σε αυτα που εχω διαβασει ως τωρα. Οτι δηλαδη τα οπλα ενος natural ειναι κυριως οι βασικες πολυαρθρικες ασκήσεις όπως το squat, to deadlift το overhead press κτλ.

Το leg press ειναι μια παρα πολυ καλη ασκηση δεν υπαρχει αμφιβολια. Πολλοι εχουν φτιαξει τετρακεφαλους απο αυτα. Και το καλυτερο που εχει να κανει καποιος που θελει υπερτροφια ειναι να κανει και σκουοτ και leg press. Εκτος αν εχει σακατεμενη μεση οπου εκει δε θα κανει σκουοτ. Για δυναμη το leg press δινει πολυ λιγα, Εκει υπαρχουν αλλες ασκησεις οπως good mornings κτλ

Andreas C.
06-02-14, 12:45
Σε ευχαριστώ πολύ φιλε μου για την απάντηση όντως δουλεύει μια χαρά.:clap:

Τίποτα φίλε μου :toast:

SOLID
06-02-14, 13:20
Εννοείται πως αθλητές που είναι κινούμενα εργαστήρια δεν είναι παράδειγμα αλλα μην ξεχνιόμαστε πως παρα πολύ κόσμος κυρίως στην αρχή της ενασχόλησης τους με τα βάρη,βλέπει τι κάνουν αυτοί και απλά copy.Και πολλές φορες επειδή δεν εκτέλουn σωστά τις ασκήσεις είτε βάζουν ένα καρο κιλά που δεν μπορεί να αντέξει ακόμα το σώμα τους γίνονται ατυχήματα.Το καλύτερο πράγμα που μπορεί να κάνει ο καθένας είναι να δοκιμάζει και να πειραματίζεται με τον εαυτό του.Είναι καλύτερο και από τις καλύτερες έρευνες κατά την γνώμη μου.Και φυσικά η πρέσα μπορεί να σε βοηθήσει σε θέματα δύναμης χαρακτηριστική περίπτωση είναι η τρομερή βοήθεια που προσφέρει στο ξεκόλλημα της μπάρας στις άρσεις θανάτου όταν κολλήσεις με συγκεκριμένα κιλά.

72K
06-02-14, 19:25
Εννοείται πως το σκουωτ είναι ανώτερο και ίσως ασφαλέστερο από την οποιαδήποτε κακοκατασκευασμενη πρέσα. Αρκεί να ξέρεις τι κάνεις. Επίσης να συμπληρώσω ότι σκουωτ μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε υγιής αθλουμενος με ασφάλεια διότι πολύ απλά τα ελεύθερα βάρη προσαρμόζονται στο ανθρωπομετρικα χαρακτηριστικά του εκάστοτε αθλουμενου

send with smoke signs

alexk
06-02-14, 23:09
Για εμένα το ερώτημα είναι άκυρο. Και οι δύο ασκήσεις έχουν το δικό τους ρόλο.

Αν κάποιος θέλει να γυμνάζεται με στόχο την δύναμη , την εκρηκτικότητα , τις επιδώσεις σε άλλο άθλημα θα πρέπει να στοχεύει κυρίως στο squat. Αν αναλογιστούμε ότι τα squat τα εκτελεί με τραγική τεχνική το 70% των ατόμων που την κάνει, δεν είναι για τον καθένα. Όποιος θέλει να κάνει σωστά squat θα πρέπει να ασχοληθεί με youtube videos , βιντεοσκόπηση του εαυτού του για βελτίωση τεχνικής κτλ, γιατί όταν πάει σε βαριά κιλά θα γίνει κάνα κακό. Φυσικά η άσκηση ανταμείβει με τον καλύτερο τρόπο όσους ασχολούνται και σε όγκο και σε δύναμη. Τέλος το squat έχει πολλές απαιτήσεις απο το ΚΝΣ οπότε δεν ταιριάζει απαραίτητα σε κάθε πρόγραμμα προπόνησης. Οι προπονήσεις με squat καλό είναι να είναι χτισμένες "γύρω από το squat"

Από την άλλη, οποιος έχει ως στόχο την υπερτροφία και μόνο, μια χαρά θα βάλει όγκο με πρέσα και leg curls / extensions, ειδικά αν κάνει και κάνα drop set. Τολμώ να πω ότι κατά την γνώμη μου σε κάποιες περιπτώσεις ο ασκούμενος μπορεί να βάλει πιο πολύ όγκο στα πόδια με πρέσσα από ότι με το squat για τον απλούστατο λόγο οτι η πρέσα σου επιτρέπει να κάνεις πιο versatile προπόνηση. Μπορείς να κάνεις με άνεση drop set, να γυμνάσεις ότι γωνία και άνοιγμα θέλεις, και το πιο σημαντικό να επικεντρωθείς στα πόδια χωρίς να έχεις σαν "σημείο αποτυχίας" μέση , τραπεζοειδείς κτλ (στο squat μπορεί να πόδια να αντέχουν να δώσουν και άλλο ενώ η μέση να μην αντέχει πχ και να σταματάει το σετ). Αν δεν γουστάρει κάπιος να κάνει squat ας μην κάνει η ας μην κάνει βαριά squat, αρκεί να φροντίζει το core του με κοιλιακούς και ραχιαίους (με βαριά κιλά καλύτερα) και άλλες ασκήσεις απαιτούν σταθεροποίηση του core. Αν κάποιος είναι τραυματισμένος, δεν έχει κάποιον να τον μάθει κτλ κτλ μείνει καλύτερα πρέσα και όλα οκ.

TRIANTAFYLLOU
06-02-14, 23:54
συμφωνώ η καθε μία έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα και ο καθένας αν ξέρει να τις χρησιμοποιεί σωστα θα δεί αποτελέσματα , εγω μια ζωή και τις 2 έκανα έτσι κι αλλιως δεν με ενδιέφερε η μέγιστη δύναμη στην κίνηση σκουώτ αλλα η μυική υπερτροφία που με συνδιασμό αυτών των δυο μια χαρα γίνετε και μάλιστα να είμαι ειλικρηνής παλια για αρκετά χρόνια έκανα μπροστινά σκουώτ και εκεί μπορώ να πώ είδα τα πόδια να ξεφεύγουν και με τα πίσω έβλεπα διαφορες , αλλα εκεί πολύ γλουτοί εμπλεκόταν στην αρχή ίσως και λόγω λάθους τεχνικής

eleos
21-05-14, 20:28
Εδω και καιρό έκανα μονος στο σπίτι squat και όντως ένιωθα τα πόδια μου να γυμνάζονται ,αλλά και όλο το σώμα μου, όμως πολλές φορές με πόναγε και η μέση μου. Επίσης ενω τα πόδια μου αντέχουν για δεκάδες παραπάνω κιλά, το υπόλοιπο σώμα μου δεν αντέχει, οπότε περιορίζομαι σε λιγότερα κιλά και δεν γυμνάζω σωστα τα πόδια και τους γλουτούς.

Τελικά αποφάσισα να γραφτώ στο γυμναστήριο πριν μερικές μέρες και δοκίμασα leg press. Γνωρίζω οτι όλοι λέτε οτι το squat είναι καλύτερο ,αλλά πρώτη φορά ένιωσα τέτοιο πιάσιμο στα δικέφαλα και στους γλουτούς. Μετα την πρέσα περπατούσα με δυσκολία και πήγαινα σαν τον κάβουρα :P. Επίσης όπως ανέφερα και παραπάνω ,την πρέσα σχεδόν την τερματίζω στα κιλά και μετα κανω και δεκάδες επαναλήψεις με λιγότερα κιλά.

totis
21-05-14, 20:41
Εδω και καιρό έκανα μονος στο σπίτι squat και όντως ένιωθα τα πόδια μου να γυμνάζονται ,αλλά και όλο το σώμα μου, όμως πολλές φορές με πόναγε και η μέση μου. Επίσης ενω τα πόδια μου αντέχουν για δεκάδες παραπάνω κιλά, το υπόλοιπο σώμα μου δεν αντέχει, οπότε περιορίζομαι σε λιγότερα κιλά και δεν γυμνάζω σωστα τα πόδια και τους γλουτούς.

Τελικά αποφάσισα να γραφτώ στο γυμναστήριο πριν μερικές μέρες και δοκίμασα leg press. Γνωρίζω οτι όλοι λέτε οτι το squat είναι καλύτερο ,αλλά πρώτη φορά ένιωσα τέτοιο πιάσιμο στα δικέφαλα και στους γλουτούς. Μετα την πρέσα περπατούσα με δυσκολία και πήγαινα σαν τον κάβουρα :P. Επίσης όπως ανέφερα και παραπάνω ,την πρέσα σχεδόν την τερματίζω στα κιλά και μετα κανω και δεκάδες επαναλήψεις με λιγότερα κιλά.

Mην χανεις τον χρονο σου ξεκινα squat,οι ασκησεις με ελευθερα βαροι ειναι παντα καλυτερες.....το leg press ειναι για τους τεμπελιδες η για συμπληρωμα.......;)

Mikekan
21-05-14, 21:23
Σε πονάει η μέση σου επειδή κάνεις κάτι λάθος στη τεχνική. Θέλει αρκετό καιρό να μάθεις τη σωστή τεχνική αν δεν έχεις κάποιο να σου δείξει. Διάβασε, δες βίντεο και κυρίως ξεκίνα με λίγα κιλά μέχρι να αισθανθείς άνετα με την άσκηση.

billy89
21-05-14, 23:17
Μια χαρα αναπτυξη δινει και η πρεσα δεν ειναι μονοδρομος το σκουωτ.

Στάλθηκε από το XT1032 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

totis
21-05-14, 23:51
Μια χαρα αναπτυξη δινει και η πρεσα δεν ειναι μονοδρομος το σκουωτ.

Στάλθηκε από το XT1032 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν διαφωνω σε αυτο απλα το σκουωτ σου προσφερει πολλα περισσοτερα σου φτιαχνει ολη την σταση του σωματος(μαθαινεις να σκυβεις σωστα) συν οτι η κινηση ειναι φυσικη, η πρεσα ειναι χαλια, μονο οι πρεσες που ειναι σε ορθια θεση ειναι σωστες και εχουνε πιο φυσικη σταση και κινηση......

chro
22-05-14, 00:04
Εδω και καιρό έκανα μονος στο σπίτι squat και όντως ένιωθα τα πόδια μου να γυμνάζονται ,αλλά και όλο το σώμα μου, όμως πολλές φορές με πόναγε και η μέση μου. Επίσης ενω τα πόδια μου αντέχουν για δεκάδες παραπάνω κιλά, το υπόλοιπο σώμα μου δεν αντέχει, οπότε περιορίζομαι σε λιγότερα κιλά και δεν γυμνάζω σωστα τα πόδια και τους γλουτούς.
Η απάντηση είναι προφανής και είναι μονόδρομος. Συνεχίζεις να κάνεις squat, ευτυχώς που ένιωσες την μυϊκή ανισορροπία του υπόλοιπου σώματος που θα αποκατασταθεί αν συνεχίσει να κάνεις squat.Σωστά περιορίζεσαι σε λιγότερα κιλά από όσο αντέχουν τα πόδια σου.
Μιας και γράφτηκες σε γυμναστήριο ζήτα από κάποιο γυμναστή να σου δείξει/βελτιώσει την τεχνική σου ώστε να με σε πονάει η μέση. (κατά την άποψή μου αυτή είναι η δουλειά τους και όχι να μαζεύουν τα κιλά ή να κάνουν γνωριμίες με γκόμενες)
Μη ξεχνάς να γυμνάζεις πάντα τους κοιλιακούς σου στο τέλος της προπόνησης τη μέρα που κάνεις squat ώστε να αποφορτίσεις τους ραχιαίους σου.
Το πως περπατάς μετά την πρέσσα είναι μη αποδεκτός δείκτης αξιολόγησης την μυϊκής ανάπτυξης των ποδιών σου και απόδοσης της άσκησης.

tasos2
22-05-14, 12:10
Για τους τετρακεφαλους και τους γλουτους σου θα ειναι ακριβως το ιδιο ο,τι απο τα 2 κανεις. Και αν στο σκουατ εγκαταλειπεις νωρις ή δε βαζεις κιλα για να μην χτυπησεις τοτε το leg press θα ειναι καλυτερο. Με το σκουατ απλα θα κανεις και δυνατη κατω πλατη και θα γυμνασεις ακομα περισσοτερο τους τραπεζιους. Αν με το leg press νιωθεις περισσοτερο πονο, πρηξιμο, πιασιμο, κουραση στα τετρακεφαλα απο οτι με το σκουοτ τοτε σε εσενα δινει μεγαλυτερο ερεθισμα προφανως

Giorgos04
22-05-14, 13:03
(κατά την άποψή μου αυτή είναι η δουλειά τους και όχι να μαζεύουν τα κιλά ή να κάνουν γνωριμίες με γκόμενες).

Πολύ σωστά φίλε μου.αυτος είναι ενας απο τους βασικους λόγους που έφτιαξα γυμναστήριο στο σπίτι.οποτε αναγκαστικά και εγώ ξεκίνησα τα σκουοτ, μιας και στο γυμναστήριο δεν είχα κάνει σχεδόν ποτε.οι δυο ασκήσεις δεν έχουν επαφή.πολλες κατηγορίες ανώτερη η άσκηση με την μπάρα.αρκει με λίγα κιλά στην αρχή ώστε να αποκτήσει κανείς σωστή τεχνική.

Fataoulas
22-05-14, 14:14
off topic mode on....


..... ζήτα από κάποιο γυμναστή να σου δείξει/βελτιώσει την τεχνική σου ώστε να με σε πονάει η μέση. (κατά την άποψή μου αυτή είναι η δουλειά τους και όχι να μαζεύουν τα κιλά ή να κάνουν γνωριμίες με γκόμενες)



Πολύ σωστά φίλε μου.αυτος είναι ενας απο τους βασικους λόγους που έφτιαξα γυμναστήριο στο σπίτι....


Για το θεμα με τις γκομενες συμφωνω. Αλλα τα βαρη οταν εμεις τα παραταμε οπου βρουμε, να μη τα μαζεψουν? Μετα θα λεμε οτι το γυμναστηριο ειναι μπουρδελο





on topic mode off για ναμη ξεφευγουμε και απο το αρχικο θεμα ;)


Φιλε, θα σταθω στη λεξη "αρχαριος" που εχεις στο τιτλο
Ο αρχαριος κατα τη γνωμη μου, δε κανει κατι διαφορετικο απο τον εμπειρο οσον αφορα τις ασκησεις και τη τεχνικη.
Αυτο ομως που πρεπει ομως να κανει ο αρχαριος ειναι να μη φορτωνει με κιλα, ωστε και να συνηθησει το σωμα του σιγα σιγα, και να μαθει να κανει τις ασκησεις/εκτελεσεις σωστα.

Αυτ(ι)α :green:

lila_1
22-05-14, 14:42
Κάνε και legpress και squat.

NASSER
22-05-14, 16:53
Και πρέσα και σκουωτ και προβολές. Νέος είσαι, έχεις όρεξη :)
Όταν τερματίζεις κιλά, απλά από μόνος σου θα προσπαθείς να ανεβάσεις το βαθμό δυσκολίας. Είτε αυτό θα είναι περισσότερες επαναλήψεις, είτε περισσότερα σετ, και για μένα απαραίτητα πιο στοχευμένη εκτέλεση της άσκησης.

Χριστοφορος123
22-05-14, 19:14
Είτε ένα ένα πόδι.

GEORGE.P
08-06-14, 00:22
αν δεν έχουμε διαθέσιμο squat rack τ οsmith τί λέει?

tvg5
08-06-14, 00:32
αν δεν έχουμε διαθέσιμο squat rack τ οsmith τί λέει?


Squat κανεις και με δυο στιβαρους ορθοστατες (οπως εγω στο home gym), θεληση να υπαρχει κι ολα γινονται.

Και οπως ειπαν οι παραπανω συναθλητες........καλυτερα 50 κιλα στο squat, παρα 80-100 στην πρεσα. :thumbup:

Χριστοφορος123
08-06-14, 01:48
Αν ο στόχος σου είναι αποκλειστικά υπερτροφία, χωρίς να σε νοιάζει να δυναμώσεις στα main lifts, τότε προφανώς το squat μπορεί να αντικατασταθεί απο πρέσσα μια και είναι η ίδια κίνηση των ποδιών. Εγώ με τίποτα δε θα άντεχα χωρίς squat (και deadlift εννοείται) αλλά με ενδιαφέρει αρκετά η δύναμη ειδικά σε αυτές τις ασκήσεις. Με πρέσσα και εκτάσεις οι τετρακέφαλοι είναι καλυμμένοι εννοείται πως το να κάνεις squat με καλή τεχνική και κιλά μόνο καλά έχει να σου προσφέρει αλλά μιλάμε σε περίπτωση που κάποιος δεν θα κάνει squat. Όπως τα deadlift δεν είναι απαραίτητη άσκηση για πλάτη έτσι είναι και το squat για τα πόδια. Όπως και ο πάγκος δεν είναι απαραίτητος για το στήθος.

GEORGE.P
08-06-14, 11:25
συμφων'ω ότι τα squat είναι φοβερά κλπ αυτό που ρώτησα είναι αν αξίζει να τα κάνουμ στο smith ή είναι τσάμπα κόπος πρέσσα είναι οπωσδήποτε στο πρόγραμμά μου.

beefmeup
08-06-14, 12:43
squat vs leg press (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?29104-squat-vs-leg-press)

liofagos
30-07-14, 21:25
Διάβασα όλο το τόπικ μιας και τρέφω ιδιαίτερη συμπάθεια στο squat κυρίως και κάπου κάποιος είπε οτι τα περισσότερα μηχανήματα για leg press είναι ψιλομούφα, σκέφτομαι βασικά να το βγάλω γενικά απο το πρόγραμμά μου μιας και έχω πειστεί οτι την δουλειά του leg press την κάνει ήδη το squat. Θα ήθελα να μου πείτε όμως ποιά μπορει να είναι η διαφορά του μηχανήματος αν αυτό πάιρνει δίσκους(να βάζεις δηλαδή εσύ τα κιλά), και όχι πλάκες όπως ειναι στη φωτό παρακάτω το μηχάνημα που έχω εγω στο gym που πηγαίνω, επίσης σε περίπτωση που τα κρατήσω και τα δύο στο πρόγραμμά μου συν μηχάνημα για δικέφαλους, τετρακέφαλους, γάμπες, ποιά είναι η σωστή σειρά που πρέπει να γίνονται αυτές οι 5 ασκήσεις; (προβολές δεν κάνω)

86234

TRIANTAFYLLOU
05-08-14, 01:24
ένα μηχάνημα πρέσσα ποδιών σωστα σχεδιασμένο μπορεί να είναι και καλύτερο απο καποιο με ελεύθερα βάρη , άρα το θέμα δεν είναι πιο είναι καλύτερο μια πρέσα με ελεύθερα βάρη η μια με ενσωματωμένα κιλά , αλλα έχει να κάνει με εργονομία και σχεδιασμό του μηχανήματος και τις προδιαγραφές του

το συγκεκριμένο στην φωτο , μόνο που βλέπεις το ταμπελάκι τεχνοτζίμ , σημαίνει εγγύηση λειτουργικότητας

μια πρέσα με ελεύθερα βάρη , απλα βασίζετε στην βαρύτητα ,γι αυτο και έχει μεγάλη κλίση και μην περιμένει κανείς καμία απολύτως διαφορά μεταξυ δυο καλών μηχανημάτων πρέσας ελευθέρων και ενσωματωμένων κιλών και αν δεν φτιάξει πόδιοα κάποιος μην τον περάσει απ το μυαλό ότι φταίει η πρέσα , γιατι εδω κολλάει η παροιμία που λέει της κοντής ψ@λής οι τρίχες της φταίνε

επίσης η σειρα που θα ενταχτεί η πρέσα στο πρόγραμμα παίζει ανάλογα με τούς στόχους και τον σχεδιασμό ενός προγράμματος , δεν είναι σωστο η λάθος , απλα λάθος θεωρούμε να μπεί κανείς πρέσα η σκουώτ χωρίς να κάνει καθόλου ζέσταμα , εκει λέμε πάει γυρεύοντας

αν κάποιος δεν θέλει να επιβαρύνει τον σκελετό του γόνατα μέση κτλ , το σωστο είναι η πρέσα να προηγείτε του σκουώτ ώστε να υπάρχει προκόπωση των ποδιών και στο σκουώτ να μην χρειάζετε να φορτωσει πολλα κιλα και με λιγότερα να την ακούνε οι μύς του και για λόγους ασφαλείας καλό είναι αυτες οι δυναμικές ασκήσεις να μην γίνονται πρώτες αλλα μετα απο εκτάσεις τετρακεφάλων και μηριαίων

και στο θέμα ότι η πρέσα είναι ίδια η πιάνει το ίδιο με το σκουώτ όποιος το λέει απο εργονομία έχει βαθειά μεσάνυχτα

Χρήστος Τριανταφύλλου
30-12-14, 00:45
Σημερα το πρωι το προγραμμα ειχε ποδια-κοιλιακους-κ αεροβιο με λιγο διαδρομο στο τελος.
Αφου εκανα προθερμαση με λιγο ποδηλατο κ με ελαφρυ leg extension , περιμενα να αδειασει η πρεσα από μια κυρια για να παρω σειρα.
Ενώ περιμενα, κοιταγα με νοσταλγια κ ισως με καποιο φοβο το αδειο smith ,κ ηταν σαν να μου ελεγε <<Ελα....μην φοβάσαι! Δοκιμασε να κανεις λιγο squat....με σκετη μπαρα στην αρχη!>>
Μια κ υπαρχουν καποια προβλήματα με τα γονατα κ γενικα είναι μια δυσκολη ασκηση πια για μενα ,ειχα να κανω squat πολλαααααα χρονια!;) Και προσπαθω να γυμνάζω τα ποδια συμφωνα με τις δυναμεις μου κ τις απαιτησεις που εχω , με αλλα μηχανήματα αλλα όχι squat.
To παιρνω αποφαση λοιπον κ το ξεκιναω στο smith με σκετη μπαρα στην αρχη ,ποιο πολύ για να δω την κινηση .
Βαζω κ δυο 5κιλα ,κ κατοπιν τα κανω 10κιλα. Σκουρα τα πραγματα για μενα:pale: ,ενώ στις πρεσες μπορουσα να βαζω αξιοπρεπή κιλα ,εδώ τα πραγματα ηταν δυσκολα!
Σιγουρα ηταν γιατι στα squat ''δουλευουν'' κ άλλοι μυς-σύνδεσμοι-αρθρωσεις κλπ + το καρδιοαναπνευστικο ,αλλα κ με σκετη μπαρα +λιγα κιλα;
Αισθανθηκα σαν να μην γυμναζα καθολου ποδια τελευταια!
Στο αποτέλεσμα τωρα! Αισθανομαι τωρα τα ποδια πραγματικα γυμνασμένα κ παντου! Ενταξει δυσκολεύομαι λιγο να περπατησω:P αλλα χαλαλι.
Στις πρεσες μια κ αυτό είναι το θεμα μπορεις να γυμνάζεσαι όπως εχει λεχθει υπο διαφορετικες γωνιες (ασε που πρεσα από πρεσα μπορει να εχει μεγαλες διαφορες) ,αλλα όταν θελεις κατι πιο πληρες σε πολλους τομεις τοτε το squat αν όχι μονόδρομος είναι αναντικαταστατο.
Θεωρησα ωφελιμο να πω την εμπειρια μου βλέποντας το από διαφορετικο πρισμα από τοτε που ''δουλευα'' το squat με 130-190 κλ.

herculas
30-12-14, 19:24
Δεν έπαιζα καθίσματα ποτέ λόγω της ενασχόλησης με το καράτε και της παρανόησης ότι θα μου βάραινε τα πόδια.
Πέρσι στην ηλικία των 39 πλέον ξεκίνησα squat.
Πρέσα έπαιζα 350 κιλά σε παλιό μηχάνημα 12άρες επαναλήψεις.
Στο squat με 50 κιλά και έφτυνα αίμα να βγάλω σωστα 8άρες.
Μιά προπόνηση έπαιζα low bar πόναγαν ώμοι προσαγωγοί γλουτοί κλπ.
Την επόμενη έπαιζα high bar πόναγα σχεδόν παντού και έφευγα μπροστά λόγω κακής ισορροπίας.
Τις περισσότερες φορές έπαιζα κάτι ανάμεσα ...Μήτσος bar όπως λέω.
Αφού τράβηξα βίντεο αρκετές φορές , βελτίωσα τεχνική , δυνάμωσα ραχιαίους , βελτίωσα θωρακικές εκτάσεις να μην πονάνε οι ώμοι ,δυνάμωσα δικέφαλους που πονάγανε και αυτοί κατάφερα να παίζω 100 κιλά ass to the grass 5 επαναλήψεις , να φτιάξω επιτέλους το έξω μέρος των τετρακέφαλων , αλλά και να δυναμώσει ο κορμός μου γενικά.

Το κυριότερο όμως είναι οτι γουστάρω πλέον τρελά την προπόνηση ποδιών !

vaggan
30-12-14, 20:15
εγω θα το πω και πειτε με και τρελλο:P:Pκαλυτερη αισθηση πριξιμο και μυικη πληροτητα απο το λεγκ εξτενσιονς για τους τετρακεφαλους δεν νοιωθω με καμια αλλη ασκηση προσεξτε λεω για τετρακεφαλους..αυτο που εχω δει με το σκουωτ ειναι οτι γυμναζει φοβερα τους γλουτιαιους και σε κανει να αποκτας τρομερη καρδιοαναπνευστικη ικανοτητα φετος εβαλα ελευθερο μετα απο πολλα χρονια με πολλες επαναληψεις χωρις υπερβολες σε κιλα αλλα με αψογο παλμο μιλαμε για λαχανιασμα λεγκ πρεςς αν και στο γυμναστηριο που πηγαινα δεν ειχα ποτε την τιμη να δουλεψω επειδη ποτε δεν ειχαμε στο γυμναστηριο σε αλλα γυμναστηρια που εχω παει δεν καταλαβαινα πολλα πραγματα δεν το εχω καθολου σε εκτιμιση ενοιωθα ενοχλησεις στα γονατα και μια περιεργη αισθηση στο εσωτερικο μερος των μηρων που πιο πολυ με ενοχληση εμοιαζε παρα με μυικο πιασιμο τα γονατα επισης με ζοριζουν σε αυτο

Χρήστος Τριανταφύλλου
30-12-14, 21:32
herculas πιστευω οτι τα squat παρα την δυσκολια τους σε εκαναν να γουσταρεις πια την προπονηση ποδιων οπως λες.
Αυτο βεβαια εγινε αφου βελτιωσες την τεχνικη κ δυναμωσες ολα τα περιφεριακα.
Αφου εκανες 350 κιλα πρεσα κ με 50 κιλα μονο στο squat ποναγες εκει που λες ,αυτο τα λεει ολα.

Φιλε vaggan κ ο Franko Kolumpo το τελευταιο του Olympia το κερδiσε μονο με leg extesion για την εξασκηση ποδιων ,μια κ δεν μπορουσε να κανει squat μετα απο ατυχημα που ειχε. Αν μπορουσε ομως να κανει κ ηταν λιγο πιο κοντα στα ποδια με τον Τom Platz σιγουρα θα ακουγοντουσαν λιγοτερες γκρινιες για την νικη του.
Σιγουρα ομως ειναι μια ασκηση που θελει σεβασμο ,για τα οποια ωφελη που θα εχεις να μην τα πληρωσεις στο πολαπλασιο.
Οταν καποτε οι προπονησεις μου στην συγκεκριμενη ασκηση ηταν 130 με 160 κιλα το πολυ ,με την παροτρηνση κ την ''εμπνευση'' ενος φιλου πολυ δυνατοτερου απο μενα ,εφτασα να κανω 6ρες με 190 κιλα.
Ευτηχως αμεσως συνειδητοποιησα οτι μυικα μπορει να αντεχα αυτα τα κιλα ,σκελετικα ομως ειχα υπερβει κατα πολυ το οριο μου.
Ευτυχως δεν ειχα καποιο τραυματισμο (αμεσο τουλαχιστον) κ ποτε ξανα αυτα τα κιλα!;)

Όπου_υπάρχει_θέληση_
03-01-15, 10:52
Κατά την ταπεινή μου άποψη αν κάποιος δεν κάνει squat, deadlifts, bench press και overhead press (εντάξει αυτό ίσως όχι και τόσο) δεν μπορεί να πει ότι ασχολείται με bbing,powerlifting, weightlifting κλπ

Billys51
03-01-15, 14:32
Κατά την ταπεινή μου άποψη αν κάποιος δεν κάνει squat, deadlifts, bench press και overhead press (εντάξει αυτό ίσως όχι και τόσο) δεν μπορεί να πει ότι ασχολείται με bbing,powerlifting, weightlifting κλπ

Συμφωνω εν μερη φιλε ομως bodybuilding δεν ειναι τι ασκησεις κανεις αλλα πως φαινεσαι...τι να το κανω εγω αν φορτωνω κιλα για αρση θανατου και ο αλλος χωρις να κανει αυτη την ασκηση και μονο με μονοζυγο και τροχαλιες εχει πιο ανεπτυγμενη πλατη? το αποτελεσμα μετραει ;)

SOLID
03-01-15, 14:37
Κατά την ταπεινή μου άποψη αν κάποιος δεν κάνει squat, deadlifts, bench press και overhead press (εντάξει αυτό ίσως όχι και τόσο) δεν μπορεί να πει ότι ασχολείται με bbing,powerlifting, weightlifting κλπ


Για weightlifting powerlifting ναι για bodybuilding σε καμια περιπτωση.

vaggan
03-01-15, 14:59
Κατά την ταπεινή μου άποψη αν κάποιος δεν κάνει squat, deadlifts, bench press και overhead press (εντάξει αυτό ίσως όχι και τόσο) δεν μπορεί να πει ότι ασχολείται με bbing,powerlifting, weightlifting κλποτιδηποτε κανεις ΜΕ ΣΚΟΠΟ να διαπλασεις το σωμα σου ειναι μποντυμπιλντινγκ οποια ασκηση και αν χρησιμοπιειε το σκοπο τον εβαλα με κεφαλαια γιατι η διαπλαση του σωματος ερχεται παραπλευρα και με αλλα σπορ αλλα δεν ειναι ο πρωταρχικος σκοπος η εμφανιση των μυων

Χρήστος Τριανταφύλλου
03-01-15, 15:41
Πολυ σωστες οι αποψεις κ του billys 51 k του vaggan ,απλα νομιζω ο θελησης εννοει οτι για σοβαρο Β.Β ειναι απαραιτητες οι συγκεκριμενες βαριες ασκησεις.

Όπου_υπάρχει_θέληση_
03-01-15, 21:29
Λοιπό για να εξηγήσω αυτό που λέω...ΠΡΟΦΑΝΩΣ και γνωρίζω τι σημαίνει bbing και ισχύει ότι η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ,ο ΣΤΟΧΟΣ, ο ΣΚΟΠΟΣ του είναι να δομήσεις τους μυς, να μεγαλώσουν,να έχουν συμμετρία, αρμονία κλπ κλπ....

Αρχικά δεν είμαι δογματικός...ΔΕΝ λέω δηλαδή ότι ΜΟΝΟ οι ασκήσεις που ανέφερα κάνουν δουλειά....και αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός ότι εγώ χρησιμοποιώ ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΑΣΚΗΣΕΙΣ (Squat & Leg Press) στην προπόνηση μου....Θεωρώ ότι έχουν διαφορετικά ωφέλη

Απλά σκεφτείτε το εξής: Τι νόημα έχει ένα σώμα το οποίο είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ αλλά δεν είναι δυνατό; Και όσο αφορά την δύναμη νομίζω οι ασκήσεις που ανέφερα είναι ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΕΣ...

Σίγουρα θα κερδίσεις σε δύναμη με οποιαδήποτε προπόνηση και σύμφωνω ότι στο bbing αυτοσκοπός δεν είναι η δύναμη αλλά η δομή του σώματος...Εν ολίγοις αυτό που θέλω να πω είναι ότι ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΥΓΕΙΑΣ δεν νομίζω ότι πρέπει να λείπουν αυτές οι ασκήσεις (Squat,Deadlifts,Bench Press, O.H.P) από κανένα πρόγραμμα προπόνησης....

Νομίζω όλοι εδώ μέσα έχουμε δει το Pumping Iron....Υπήρχε έστω ένας εκεί μέσα που να μην έκανε squat?

Εξάλλου για τα αποτελεσματά που θα έχει κάποιος στο σώμα του (αν θεωρήσουμε ότι έχει De facto τέλεια διατροφή και ξεκούραση) ρόλο παίζουν η προπόνηση και τα γενετικά του...Όποτε μου είναι δύσκολο να καταλάβω πως ένας άνθρωπος που προπονείται και το σώμα του εκμεταλεύεται στο έπακρο ασκήσεις και μηχανήματα όπως το Leg Press, να μην εκμεταλλεύται στο έπακρο τα squat...


Όμως επειδή μαρέσει να τσιγγλάω...Ο Eugene Sandow έκανε Leg Press?

Και για να συνεχίσω το τσίγγλιμα : "U are using free weights or machines? Oh machines....Hmmm then the machines do the lifting not you ":P

Χριστοφορος123
03-01-15, 21:39
Στο bbing αναντικατάστατη άσκηση δν υπάρχει. Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις ούτε squat, ούτε πάγκο, ούτε deadlift αλλά προφανώς έχουν τα οφέλη τους. Στο powerlifting προφανώς είναι απαραίτητα lifts καθώς σε αυτά αγωνίζεσαι αλλά όταν μιλάμε για μυική ανάπτυξη μπορούν να αντικατασταθούν. Μπορείς να κάνεις μεγάλα πόδια χωρίς squat, μεγάλο στήθος χωρίς Bench, μεγάλη πλάτη χωρίς deads αλλά imo χωρίς αυτές τις ασκήσεις ΓΙΑ ΜΕΝΑ δεν υπάρχει κίνητρο να πάω γυμναστήριο πλέον :P

Όπου_υπάρχει_θέληση_
03-01-15, 22:11
Φίλε Χριστόφορε...είπα ότι είναι αναντικατάστατες όσο αφορά την δύναμη...Και ναι η δύναμη δεν είναι αυτοσκοπός στο bbing αλλά δεν είναι λογικό ένα ωραίο δομημένο σώμα να μην είναι δυνατό... αυτό...

Και το ζήτημα που τέθηκε εδώ απ'τον φίλο που ξεκίνησε το θέμα Squat vs Leg Press...Να το κάνω χειρότερο? Αν έπρεπε να κάνετε ΜΙΑ ΑΣΚΗΣΗ απ'αυτές τις δύο στην προπόνηση...Ποια θα διαλέγατε;

Εγώ ψηφίζω squat...Γενικά τις χρησιμοποιώ και τις 2 αλλά αν έπρεπε να διαλέξω squat και πάλι squat

SOLID
04-01-15, 00:38
Δεν μπορεις να εισαι πολυ δυνατος,πολυ συμμετρικος,πολυ σκληρος,πολυ πυκνος με ποιοτητα λιγο λιπος και φλεβικοτητα και μπαλαρισμα κτλκτλκτλκτλκτλ.Κοινως αν καποιος θελει να χτισει νουμερα το bodybuilding ισως δεν ειναι το σωστο μονοπατι,αν παλι θελει να χτισει σωμα και μυς τοτε ειναι το σωστο μονοπατι.Εχω παρατηρησει μετα χρονια,τοοοοοοοοοοοσο και τοσο κοσμο να προσπαθει (κατα τ'αλλα να φτιαξει σωμα) αλλα επειδη θελει να φτασει πχ παγκο Χ κιλα για 1 η 2 η 3 το στηθος να ειναι μικροτερο αποτι ηταν οταν αρχισε γυμναστικη που λεει ο λογος και να κλαιγεται γιατι οι θωρακικοι του δεν ανεβαινουν.Πρεπει να υπαρχει ειλικρινεια στο τι θελουμε και να εχουμε την σοφια και το θαρρος να το παραδεχομαστε και να το ακολουθουμε,ρητα του τυπου αν δεν κανεις καθισματα η το ενα η το αλλο που ειδικα για τα καθισματα εχουμε καταντησει να τα εχουν κανει ορισμενοι την ΠΑΝΑΚΕΙΑ του bbing ειναι αστεια,σε λιγο θα λεμε αν δεν περνουν οι τρικεφαλοι κανε καθισματα δλδ ελεος.Αν ειναι καλη ασκηση???Προφανως και ειναι.Ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ για σωματοδομηση?Δεν θα το ελεγα.Φυσικα εχει τα οφελη της αλλα δεν ειναι η ολη της φιλοσοφια η απαρχη της ασκησης για σωματοδομηση,μια χαρα ποδια κανεις και με προβολες πρεσσα εκτασεις αρσεις κτλ.Το ιδιο παει και για τις αλλες ασκησεις αρσεις παγκο κτλ που ο παγκος ειδικα με μπαρα ειναι κατα την γνωμη μου ΥΠΕΡεκτιμημενη ασκηση και ακομα αναλωνεται τοσο πολυ κυριως λογω παραδοσης παρα αποτελεσματικοτητας σε σχεση με πιεσεις με αλτηρες που ειναι by far απο θεμα ευρος κινησης,συσπασης στο ανωτατο σημειο που ειναι ολη η ουσια της κινησης των θωρακικων το να φερνεις τα χερια προς τα μεσα,συμμετοχη σταθεροποιητων μυων και χιλια δυο αλλα συν που εχει η πιεση με αλτηρες.Η δυναμη παλι μια χαρα ερχεται και με προπονηση bbing style απλα οκ προφανως αφου καποιος δεν θα αφοσιωθει στην (μαξιμουμ) δυναμη δεν θα την μαθει ποτε,αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα αυξηθει η δυναμη.Ξεχωρα το οτι δυναμη ειναι κατι το πολυ σχετικο.Προσωπικα πιο πολυ με εντυπωσιαζει ενας ανθρωπος που να κανει 15 ελξεις στο μονοζυγο και 10 στο διζυγο με 40kg και 70kg αντιστοιχα παρα ο ιδιος αν κανει 250 καθισμα.Δυναμη ειναι σχετικη παντα.Γινεσαι δυνατος στις συγκεκριμενες κινησεις που εκτελεις.Και εγω δεν μπορω αν δεν κανω διζυγο με βαρη η μονοζυγο με βαρη η βαριες πιεσεις αλτηρων στηθους συχνα η καποια αλλη ασκηση που ειναι (στερεοτυπο) αλλα το bodybuilding δεν αναλωνεται σε τετοια στερεοτυπα και αυτο ειναι η μαγεια του!!!.Μαγικες ασκησεις ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.Μπορεις να καταφερεις το ιδιο αποτελεσμα με πολλους διαφορετικους τροπους.Ολα ειναι μεσα στο οπλοστασιο μας απο αλτηρες και μπαρες μεχρι τροχαλιες λαστιχα και kettlebells.

Όπου_υπάρχει_θέληση_
04-01-15, 16:21
Δεν μπορεις να εισαι πολυ δυνατος,πολυ συμμετρικος,πολυ σκληρος,πολυ πυκνος με ποιοτητα λιγο λιπος και φλεβικοτητα και μπαλαρισμα κτλκτλκτλκτλκτλ.Κοινως αν καποιος θελει να χτισει νουμερα το bodybuilding ισως δεν ειναι το σωστο μονοπατι

Νομίζω υπάρχουν αρκετά παραδείγματα από επαγγελματίες bber που το έχουν καταφέρει...Σίγουρα όλοι κάπου θα υστερούμε αλλά πιστεύω αυτό είναι περισσότερο θέμα διατροφής και γενετικών και όχι προπόνησης...Για παράδειγμα o Ronnie Coleman (ναι ok μιλάω για άλλα επίπεδα) έκανε ΠΟΛΛΑ κιλά στις προπονήσεις του...Σιγουρα δεν ήταν τέλειος γιατί o Wheeler κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να ήταν Mr.Olympia,αλλά αυτό είναι απλά ένα παράδειγμα...


.Πρεπει να υπαρχει ειλικρινεια στο τι θελουμε

Σ'αυτό συμφωνώ απόλυτα,απλά λάβε υπόψη σου ότι δεν θέλουμε όλοι το ίδιο πράγμα...Και επειδή όλα τα πράγματα σ'αυτή την ζωή πρέπει να εξελίσσονται γιατί να μην υπάρχει και ένας αποτελεσματικό συνδυασμός δύναμης και σωματοδομής; Εξάλλου μία μέθοδος επιβάρυνσης του φορτίου στην προπόνηση των μυών είναι η αύξηση των κιλών (ΟΧΙ η μοναδική και ίσως ΟΧΙ η καλύτερη,τουλάχιστον για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρουν και τα κιλά), ίσως κάποιος να μπορεί να σο συνδυάσει αρκετά ικανοποιητικά....

Τεσπά αυτά είναι προς πειραματισμό για τον καθένα και είναι γενικότερα...Εδώ το ειδικό ήταν squat vs Leg press...Εγώ κάνω και τα 2 αλλά αν έπρεπε να διαλέξω ΕΝΑ θα διάλεγα squat και όχι μόνο λόγο δύναμης αλλά γιατί μαρέσει και περισσότερο απ΄το Leg press...

SOLID
04-01-15, 17:34
Φυσικα και μπορεις να εχεις εναν συνδυασμο και των 2 αναπτυξη και δυναμη και εννοειται οτι ειμαι φαν αυτης της τακτικης και αυτο ακολουθω,απλα καλο ειναι να τονιζονται ορισμενα πραγματα γιατι φαντασου καποιος που ειναι νεος στο αθλημα και θελει να φτιαξει ενα καλο κορμι και ολοι του λεγανε πως φιλε χωρις καθισμα πχ η αρση δεν θα φτιαξεις ποδια η πλατη,αν αυτος ο καινουργιος στο αθλημα εχει σοβαρο προβλημα στην σπονδυλικη στηλη αμεσως οι αλλοι τον βγαζουν αχρηστο και του κοβουν τα φτερα στο αποτελεσμα που θελει να εχει ενω και χωρις αυτες τις ασκησεις μια χαρα μπορεις να γινεις.Σε τοπ επιπεδο και με καταχρηση φαρμακου ναι ισως να μπορεις να εχεις ολα τα πακετα του στυλ δυναμη,λιγο λιπος,σκληροτητα κτλ (αν και αμφιβαλλω ακομα και εκει εκτος απο τρομερες εξαιρεσεις απιστευτα προικισμενων ανθρωπων αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα).Εγω προσωπικα σε ποδια καθισματα δεν κανω γιατι ουτε το σωμα μου ειναι το ιδανικο για αυτα,με πρεσα εκτασεις προβολες κτλ εχω δει καλυτερα αποτελεσματα και δεν μου αρεσουν και σαν κινηση.Αντιθετα τις αρσεις τις λατρευω και παρολο που ουτε για αυτες δεν εχω το ιδανικο κορμι απο θεμα μηκος χεριων ποδιων τις κανω γιατι γουσταρω τερμα ειδικα με αλυγιστα ποδια,αλλα δεν μπορω να αμφισβητισω το γεγονος πως για κατω πλατη την διαφορα που εχω δει με υπερεκτασεις με εξτρα βαρος δεν την εχω δει με τις αρσεις.Κοινως επειδη απλα ονομαζονται αρσεις και εχουν αυτην την ιστορια πισω τους δεν μπορω να ειμαι τυφλος μπορστα σε καποια καλυτερα αποτελεσματα που μπορει καποια αλλη οχι τοσο (famous) να εχει.Απλα την κανω επειδη μου αρεσει σαν κινηση και πιο πολυ με βοηθαει στους μηριαιους παρα στην πλατη την ιδια.Δεν δουλευουν ολα το ιδιο καλα στον καθενα και κατα την γνωμη μου αν μια ασκηση δεν σου αρεσει καθολου καλο ειναι να μην πιεζεσαι να την κανεις γιατι ουτε καλη συνεπεια θα εχεις στο να την κανεις ουτε καλο αποτελεσμα καθαρα απο ψυχολογικους λογους κιολας.Εκει ειναι που αναφερομαι πως πρεπει να εχεις την ειλικρινεια και σοφια αν διαλεγεις σωστα τι κανει σε σενα και σου αρεσει να κανεις.

Χριστοφορος123
05-01-15, 04:31
Φίλε Χριστόφορε...είπα ότι είναι αναντικατάστατες όσο αφορά την δύναμη...Και ναι η δύναμη δεν είναι αυτοσκοπός στο bbing αλλά δεν είναι λογικό ένα ωραίο δομημένο σώμα να μην είναι δυνατό... αυτό...

Και το ζήτημα που τέθηκε εδώ απ'τον φίλο που ξεκίνησε το θέμα Squat vs Leg Press...Να το κάνω χειρότερο? Αν έπρεπε να κάνετε ΜΙΑ ΑΣΚΗΣΗ απ'αυτές τις δύο στην προπόνηση...Ποια θα διαλέγατε;

Εγώ ψηφίζω squat...Γενικά τις χρησιμοποιώ και τις 2 αλλά αν έπρεπε να διαλέξω squat και πάλι squat

Ναι man δεν το έγραψα για σένα γενική ήταν η άποψη μου στο θέμα. Μπορεί ένα σώμα να είναι δυνατό στο γυμναστήριο και χωρίς τα big lifts απλά για μένα έχεις καλύτερο motivation άμα τα κάνεις. Προσωπικά για στήθος κάνω μόνο bench, για πόδια μόνο squat, και πλάτη rows/heavy deads/ chin ups καθώς ο κύριος σκοπός μου είναι η δύναμη. Αν έκανα καθαρό bbing και βαριόμουν να κάνω αυτές τις ασκήσεις απλά δεν θα τις έκανα... Προφανώς και ανάμεσα σε leg press και squat διαλέγω squaτ.

Χριστοφορος123
05-01-15, 04:32
Φίλε Χριστόφορε...είπα ότι είναι αναντικατάστατες όσο αφορά την δύναμη...Και ναι η δύναμη δεν είναι αυτοσκοπός στο bbing αλλά δεν είναι λογικό ένα ωραίο δομημένο σώμα να μην είναι δυνατό... αυτό...

Και το ζήτημα που τέθηκε εδώ απ'τον φίλο που ξεκίνησε το θέμα Squat vs Leg Press...Να το κάνω χειρότερο? Αν έπρεπε να κάνετε ΜΙΑ ΑΣΚΗΣΗ απ'αυτές τις δύο στην προπόνηση...Ποια θα διαλέγατε;

Εγώ ψηφίζω squat...Γενικά τις χρησιμοποιώ και τις 2 αλλά αν έπρεπε να διαλέξω squat και πάλι squat

Ναι man δεν το έγραψα για σένα γενική ήταν η άποψη μου στο θέμα. Μπορεί ένα σώμα να είναι δυνατό στο γυμναστήριο και χωρίς τα big lifts απλά για μένα έχεις καλύτερο motivation άμα τα κάνεις. Προσωπικά για στήθος κάνω μόνο bench, για πόδια μόνο squat, και πλάτη rows/heavy deads/ chin ups καθώς ο κύριος σκοπός μου είναι η δύναμη. Αν έκανα καθαρό bbing και βαριόμουν να κάνω αυτές τις ασκήσεις απλά δεν θα τις έκανα... Προφανώς και ανάμεσα σε leg press και squat διαλέγω squaτ.

Predator1995
18-12-16, 15:48
μια ερωτηση παιδες υπαρχει καποια ασκηση που να μπορει να αντικαταστησει την πρεσα ποδιων?? :unsure::unsure:

pankol
18-12-16, 17:49
Back squat, front squat, hack squat, bugarian split squat κοκ. Πολλές επιλογές, διάλεξε τι σ'αρέσει

Predator1995
18-12-16, 18:06
Back squat, front squat, hack squat, bugarian split squat κοκ. Πολλές επιλογές, διάλεξε τι σ'αρέσει

ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου:thumbup:

Bodybuilder wannabe
18-12-16, 18:21
Πρεσα ποδιων γιατι δεν εχει χωρο για squat στο γυμνασηριο που παω :(

vaggan
18-12-16, 19:09
λεγκ εξτενσιονς και τα μυαλα στα καγκελααααααααααααα

bocanegra180
18-12-16, 23:47
λεγκ εξτενσιονς και τα μυαλα στα καγκελααααααααααααα
Μετά τα καθίσματα πιστεύω ότι είναι η πιο επίπονη άσκηση για μένα. Μιλάμε για πολύ πόνο και κάψιμο αλλά μου αρέσει . . .

vaggan
19-12-16, 00:25
για εμενα ειναι αυτη που μου δινει την αισθηση οτι χτυπαω και απομονωνω καλυτερα τους τετρακεφαλους οποτε ρισπεκτ και το χακ σκουωτ πολυ πολυ καλο

NASSER
20-12-16, 19:03
Αρχικά πρέπει να εντοπίζουμε ποιες ασκήσεις μας ταιριάζουν καλύτερα. Τις περισσότερες φορές παίζει ρόλο η κινησιολογία κάθε μηχανήματος που είτε μας βολεύει είτε όχι.
Η αλήθεια είναι πως όσες περισσότερες επιλογές έχεις, τόσο το καλύτερο. Τελευταία είχα βολευτεί με το μηχανή Hack. Έπειτα έδινα έμφαση στη πρέσα. Φυσικά δεν πρέπει να απουσιάζει η άσκηση εκτάσεων με όσο το δυνατόν περισσότερη αυτοσυγκέντρωση. Τα σκουωτ λέμε πως είναι ο βασιλείας για την άσκηση ποδιών, αλλά θα πρέπει η εκτέλεση να είναι αποδοτική. Δεν έχει νόημα να φορτώνουμε κιλά αν δεν νιώθουμε πως αποδίδει. Βλέπω πολλούς να φορτώνουν στα σκουωτ και να φεύγουν από το γυμναστήριο σαν να μην έκαναν τίποτα. Μάλλον κάτι θα έκαναν λάθος ή εγώ είμαι ευαίσθητος :P

yianniskav78
12-01-17, 14:03
εγω στο προγραμμα μου αρχιζω με σκουωτ, πολλα βαρια σετ, 3αρες reps και συνεχιζω με πρεσα, 4 βαρια σετ, απο 8 εως 12 reps. ο συνδιασμος δινει δυνατα πριξιματα σε σχεση με σκετο σκουωτ, αλλα παρατηρω οτι το σκουωτ με βοηθαει να παω καλητερα στην πρεσα και εξηγω: εαν καποια προπονηση λογο χρονου παραληψω την πρεσα στην επομενη δεν βλεπω διαφορα, καποιες φορες που παραληψα μονο το σκουωτ στην επομενη ειχα ελαφρος μειομενη αποδοση.

Jumaru
13-01-17, 10:54
Αν και το σκουότ είναι πιο βασική και ολοκληρωμένη άσκηση-κίνησ, υπάρχουν αθλητές που η μηχανική τους σώματός τους δε τους βοηθάει στην εκτέλεση της άσκησης. Ακόμη μια περίπτωση που πρέπει να προτιμάς την πρέσσα από το σκοώτ είναι όταν το σώμα σου έχει προδιάθεση για μη-συμμετρικά ανεπτυγμένους γλουτούς.

Κατά τα άλλα το σκουώτ είνια ο βασιλιάς των ακσήσεων :squat: αυτό το πρόβλημα αντιμετωπίζω, έχει κόσμο δεν έχει γλουτούς και εγώ έχω κάνει τον πάτο της τζέσικα ράμπιτ, κάνω πόδια 2 φορές τη βδομάδα, μία προπόνηση πρέσα και μία σκουώτ οπότε μετά που διάβασα αυτό βλέπω να το κάνω 2 πρέσα..

ΥΓ είμαι άντρας οπότε ο πάτος τζέσικα ράμπιτ δεν είναι κάτι καλό, ιδίως αν πάει κάποιος φυλακή :rolf:

procop
13-01-17, 20:47
αυτο με την μηχανικη του σωματος το βλεπω και εγω
ειτε με χτυπαει μεση ειτε γονατο αν ζορισω τα καθισματα καθως δεν εχω ευλιγισια
τελικα κανω 20αρες καθισματα με λιγα κιλα και μετα πρεσσα, εξτεντιον, καρλ και ειναι μια χαρα