PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμμα για ογκο στα δικεφαλα-τρικεφαλα



dim1254
05-04-11, 22:35
Πόσες φορές την εβδομάδα πιστεύετε πως πρέπει να δουλεύω δικέφαλα-τρικέφαλα για να πάρω όγκο?..Θέλω να τα δουλεύω αρκετά αλλά να έχει χρόνο να αναπτύσσεται ο μυς...ακούω γνώμες
Όσον αφορά εμένα είμαι 15 ετών, 168 και 57 κιλά...και δουλεύω στο σπίτι με σετ από βαράκια που βάζεις ότι βάρος θες...κυριώς δουλεύω με 5κιλα για χερια

TheWorst
05-04-11, 22:40
1 φορα την εβδομαδα ..

dim1254
05-04-11, 22:42
Σίγουρα??...γιατί μου φαίνεται υπερβολικα λιγο..για 2 τι λες??

beefmeup
05-04-11, 22:48
Σίγουρα??...γιατί μου φαίνεται υπερβολικα λιγο..για 2 τι λες??

μπα,μια ειναι καλυτερα.

dim1254
05-04-11, 22:50
και οταν κανεις γραμμωση ποσες φορες?

beefmeup
05-04-11, 22:50
το ιδιο.

dim1254
05-04-11, 22:53
όμως τι αλλάζει στην γράμμωση?...σορρυ που γίνομαι πρηχτης..αλλα θέλω να καταλάβω κάποιες βασικες έννοιεσ:)

beefmeup
05-04-11, 22:53
όμως τι αλλάζει στην γράμμωση?...σορρυ που γίνομαι πρηχτης..αλλα θέλω να καταλάβω κάποιες βασικες έννοιεσ:)

η διατροφη αλλαζει.

Dreiko
05-04-11, 22:54
όμως τι αλλάζει στην γράμμωση?...σορρυ που γίνομαι πρηχτης..αλλα θέλω να καταλάβω κάποιες βασικες έννοιεσ:)

η διατροφη σου....

εντιτ.γ@μω τα ταχυρυθμα δαχτυλα σου διονυση....χαχαχα...

Konstantinos!
07-04-11, 18:13
Αυτο που θελουν να σου πουνε (και δεν το λενε) ειναι οτι πρεπει να γυμνασεις ολοκληρο το σωμα σου και να μη δωσεις εμφαση μονο στην αυξηση του ογκου των χεριων σου , διοτι αυτο θα ειναι δυσαναλογο με το υπολοιπο σωμα σου.Επισης κατα τη δικη μου γνωμη , εαν δεν γυμνασεις ολα τα περιφερειακα (πλατη στηθος ποδια) τα χερια σου θα μεγαλωσουν μεχρι ενα σημειο και το αποτελεσμα θα ειναι ασχημο.

El Topo
07-04-11, 19:25
Aφού γυμνάζεσαι σπίτι σου, έτσι κι αλλιώς σοβαρή προπόνηση δεν μπορείς να κάνεις αφού όπως είναι λογικό δεν έχεις τα όργανα που θα είχες αν πήγαινες στο γυμναστήριο.

Συνεπώς, αν το μόνο σου "εφόδιο" είναι οι 5κιλοι αλτήρες, μπορείς άνετα να γυμνάζεις τα χέρια σου 2 φορές την εβδομάδα.
Παράλληλα, κάνε και λίγο ώμους και προβολές με τους αλτήρες και πους απς, κοιλιακούς, μονόζυγο (αν έχεις) και ό,τι άλλο μπορείς ώστε να γυμναστούν, έστω και λίγο, και ορισμένες ακόμα μυικές ομάδες.

thegravijia
07-04-11, 20:46
Aφού γυμνάζεσαι σπίτι σου, έτσι κι αλλιώς σοβαρή προπόνηση δεν μπορείς να κάνεις αφού όπως είναι λογικό δεν έχεις τα όργανα που θα είχες αν πήγαινες στο γυμναστήριο.

Συνεπώς, αν το μόνο σου "εφόδιο" είναι οι 5κιλοι αλτήρες, μπορείς άνετα να γυμνάζεις τα χέρια σου 2 φορές την εβδομάδα.
Παράλληλα, κάνε και λίγο ώμους και προβολές με τους αλτήρες και πους απς, κοιλιακούς, μονόζυγο (αν έχεις) και ό,τι άλλο μπορείς ώστε να γυμναστούν, έστω και λίγο, και ορισμένες ακόμα μυικές ομάδες.
+1

Lexo
08-04-11, 12:44
Aφού γυμνάζεσαι σπίτι σου, έτσι κι αλλιώς σοβαρή προπόνηση δεν μπορείς να κάνεις αφού όπως είναι λογικό δεν έχεις τα όργανα που θα είχες αν πήγαινες στο γυμναστήριο.

Συνεπώς, αν το μόνο σου "εφόδιο" είναι οι 5κιλοι αλτήρες, μπορείς άνετα να γυμνάζεις τα χέρια σου 2 φορές την εβδομάδα.
Παράλληλα, κάνε και λίγο ώμους και προβολές με τους αλτήρες και πους απς, κοιλιακούς, μονόζυγο (αν έχεις) και ό,τι άλλο μπορείς ώστε να γυμναστούν, έστω και λίγο, και ορισμένες ακόμα μυικές ομάδες.

δηλαδη εσυ πιστευεις πως χωρις οργανα δε κανεις σοβαρη προπονηση χεριων?

Lexo
09-04-11, 18:48
εχει κανεις καμια ιδεα πως 8α μεγαλωσω τα χερια μου? επειδη ειν το σημειο μου και ειναι αρκετα μεγαλα για το σωμα μου 8ελω να παρουν και αλλο

tasos2
09-04-11, 18:54
δηλαδη εσυ πιστευεις πως χωρις οργανα δε κανεις σοβαρη προπονηση χεριων?

Μα σπανια κανουμε οργανα στα χερια οι περισσοτεροι. Αν εχεις αρκετα βαρεις αλτηρες που να μπορεις να αλλαξεις το βαρος τους απο 1 μεχρι 30 κιλα ας πουμε μια χαρα γυμναζεις χερια και στο σπιτι. Αν εχεις και εναν παγκο που να αλλαζει κλιση ακομα καλυτερα

Lexo
09-04-11, 18:56
Μα σπανια κανουμε οργανα στα χερια οι περισσοτεροι. Αν εχεις αρκετα βαρεις αλτηρες που να μπορεις να αλλαξεις το βαρος τους απο 1 μεχρι 30 κιλα ας πουμε μια χαρα γυμναζεις χερια και στο σπιτι. Αν εχεις και εναν παγκο που να αλλαζει κλιση ακομα καλυτερα

αυτο λεω και το μονο οργανο που χρησιμοποιω στα χερια ειν η τροχαλια για τρικεφαλα

tasos2
09-04-11, 19:10
αυτο λεω και το μονο οργανο που χρησιμοποιω στα χερια ειν η τροχαλια για τρικεφαλα

Και γω μονο αυτην αλλα στην ουσια αντικαταστατρια των ασκησεων με αλτηρες ή μπαρες ειναι

Lexo
09-04-11, 19:29
να σε ρωτησω ρε μεγαλε ξερεις αν υπαρχει καποια αναλογια κιλων και διαμετρο χεριου για να δουμε ποσο προικισμενοι ημαστε?

tasos2
09-04-11, 20:03
Μπα δε ξερω :(

dim1254
05-06-11, 09:34
Αφού έμαθα αρκετά κατάλαβα γιατί μου λέτε να γυμνάζω τα δικέφαλα αλλά και όλες τις μυικές ομάδες 1 φορά την εβδομάδα....επίσης εννοείται πως δεν επικεντρώνομαι μόνο σε αυτό το σημείο....όσον αφορά τη γυμναστική δεν είπα πως δεν κάνω και άλλες ασκήσεις.....οι αλτήρες μου παίρνουν έως 15 κιλά...και τώρα όσον αφορά τα δικέφαλα σηκώνω 7,5 κιλά.Πρόσφατα πήρα και μονόζυγο με το οποίο κάνω καθημερινά έλξεις καθώς επίσης και push ups.Επίσης έχω και λάστιχο αλλά θέλω να μου πέιτε τι είναι καλύτερο για δικέφαλα...λάστιχο ή αλτήρες?

Toxical
06-06-11, 12:31
αφου βρηκα το θεμα ας ρωτησω κατι που θελω εδω για τα τρικεφαλα.Λοιπον θελω να ρωτησω αν ολες οι ασκησεις που κανουμε για τρικεφαλα γυμναζουν και το εσωτερικο μερος του τρικεφαλου που πιστευω οτι δινει ογκο ή υπαρχουν ειδικες ασκησεις για αυτο το μερος?

alwaysforthegood
06-06-11, 14:56
Aφού γυμνάζεσαι σπίτι σου, έτσι κι αλλιώς σοβαρή προπόνηση δεν μπορείς να κάνεις αφού όπως είναι λογικό δεν έχεις τα όργανα που θα είχες αν πήγαινες στο γυμναστήριο.

Συνεπώς, αν το μόνο σου "εφόδιο" είναι οι 5κιλοι αλτήρες, μπορείς άνετα να γυμνάζεις τα χέρια σου 2 φορές την εβδομάδα.
Παράλληλα, κάνε και λίγο ώμους και προβολές με τους αλτήρες και πους απς, κοιλιακούς, μονόζυγο (αν έχεις) και ό,τι άλλο μπορείς ώστε να γυμναστούν, έστω και λίγο, και ορισμένες ακόμα μυικές ομάδες.

αληθεια πιστευεις πως καποιος που ξερει να γυμναζεται και εχει τα βασικα δεν μπορει να κανει δουλεια σπιτι???δεν συμφωνω καθολου φιλε,δεν σε κανουνε τα μηχανιματα γυμνασμενο.ενας παγκος,μια μεγαλη μπαρα(για στηθος,κωπηλατικες,αρσεις και καθισματα),μια μικρι μπαρα για δικεφαλα,τρικεφαλα,ομους αλτηρες για συμπληρωμα και ενα μονοζυγο....και κανεις απιστευτη δουλεια...

alwaysforthegood
06-06-11, 14:59
αφου βρηκα το θεμα ας ρωτησω κατι που θελω εδω για τα τρικεφαλα.Λοιπον θελω να ρωτησω αν ολες οι ασκησεις που κανουμε για τρικεφαλα γυμναζουν και το εσωτερικο μερος του τρικεφαλου που πιστευω οτι δινει ογκο ή υπαρχουν ειδικες ασκησεις για αυτο το μερος?

φιλε μου απο οσο θυμαμαι και εχω διαβασει το εσωτερικο μερος του τρικεφαλου πολυ καλα γυμναζεται με γαλλικες πιεσεις ΑΛΛΑ η αρνητικη κινηση να πηγαινει πισω απο το κεφαλη οχι μεχρι το κουτελο.....

t.s.t
06-06-11, 15:05
Aφού γυμνάζεσαι σπίτι σου, έτσι κι αλλιώς σοβαρή προπόνηση δεν μπορείς να κάνεις αφού όπως είναι λογικό δεν έχεις τα όργανα που θα είχες αν πήγαινες στο γυμναστήριο.

Συνεπώς, αν το μόνο σου "εφόδιο" είναι οι 5κιλοι αλτήρες, μπορείς άνετα να γυμνάζεις τα χέρια σου 2 φορές την εβδομάδα.
Παράλληλα, κάνε και λίγο ώμους και προβολές με τους αλτήρες και πους απς, κοιλιακούς, μονόζυγο (αν έχεις) και ό,τι άλλο μπορείς ώστε να γυμναστούν, έστω και λίγο, και ορισμένες ακόμα μυικές ομάδες.

Δλδ θα ξαναπω οτι εμεις που κανουμε σπιτι κανουμε αστεια gym.
μπορεις να πεις οτι εινια η γνωμη σου και να μην εισαι απολυτως:thumbup:

t.s.t
06-06-11, 15:12
Αφού έμαθα αρκετά κατάλαβα γιατί μου λέτε να γυμνάζω τα δικέφαλα αλλά και όλες τις μυικές ομάδες 1 φορά την εβδομάδα....επίσης εννοείται πως δεν επικεντρώνομαι μόνο σε αυτό το σημείο....όσον αφορά τη γυμναστική δεν είπα πως δεν κάνω και άλλες ασκήσεις.....οι αλτήρες μου παίρνουν έως 15 κιλά...και τώρα όσον αφορά τα δικέφαλα σηκώνω 7,5 κιλά.Πρόσφατα πήρα και μονόζυγο με το οποίο κάνω καθημερινά έλξεις καθώς επίσης και push ups.Επίσης έχω και λάστιχο αλλά θέλω να μου πέιτε τι είναι καλύτερο για δικέφαλα...λάστιχο ή αλτήρες?

Αλλη μυικη αντιδραση το ενα κια αλλη το αλλο μυικη αντιδραση,εφοσον τα εχεις και τα δυο,συνδιασετε:thumbup:
Καλο θα ηταν το λαστιχο να παιρνει και αλλα..

Toxical
06-06-11, 16:15
φιλε μου απο οσο θυμαμαι και εχω διαβασει το εσωτερικο μερος του τρικεφαλου πολυ καλα γυμναζεται με γαλλικες πιεσεις ΑΛΛΑ η αρνητικη κινηση να πηγαινει πισω απο το κεφαλη οχι μεχρι το κουτελο.....

να σε ρωτησω και κατι αλλο οταν ανεβαζω την στραβομπαρα να τεντωνουν τα χερια ή οχι?

Lexo
08-06-11, 11:56
πολυ καλη ασκηση για την εσωτερικη πλευρα του τρικεφαλου ειναι πιεσεις με 1 αλτηρα πανω απο το κεφαλι με τα 2 χερια

alwaysforthegood
08-06-11, 19:20
να σε ρωτησω και κατι αλλο οταν ανεβαζω την στραβομπαρα να τεντωνουν τα χερια ή οχι?

και βεβαια και στο τελος της κινησης να κανεις αιματοση(να τα σφιγγεις δηλαδη) αλλα οχι καναν αιωνα 1-2 δευτερολεπτα μαξιμουμ....