PDA

Επιστροφή στο Forum : "ΜΙΣΕΣ" ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ



PEGY
07-04-11, 09:48
:welcome:

Ήθελα να ρωτήσω τι διαφορετικό κάνουν οι μισές επαναλήψεις, όταν δλδ δεν πραγματοποιείται όλη η κίνηση.

Π.Χ. στα καθίσματα μένεις κάτω κ ανασηκώνεσαι μέχρις ενός σημείου χωρίς να κλειδώνεις κ η κίνηση είναι κάπως σαν ελατήριο.

Πολλές φορές γίνεται στις τελευταίες επαναλήψεις, αν δλδ έχεις 15 για καθίσματα τα 10 είναι κανονικά κ τα πέντε τελευταία μισά.

Όντως βοηθά στη γράμμωση;

(σκάλησα όλο το φορουμ κ δεν βρήκα τέτοιο θέμα γι αυτό άνοιξα καινούριο...)

NASSER
07-04-11, 10:03
Δεν πρέπει να βαπτίζουμε ή να διαχωρίζουμε τις ασκήσεις, για γράμμωση και για όγκο... Απλά σε καποιες ασκήσεις υπάρχει η δυνατότητα να προσθέσουμε περισσότερα κιλά απο καποιες άλλες, και αυτο αντιστοιχεί σε λιγότερες και περισσότερες επαναλλήψεις, που επίσης δεν θα πρέπει να συνδιάσουμε με όγκο ή γράμμωση.
Οταν σε μια άσκηση καταφέρεις με το 80% των δυνατοτητων σου να βγάλεις καποιο αριθμό επαναλήψεων, δίνεις μια συνέχεια στη προσπάθεια σου για καλύτερη αιμάτωση των μυων με τις ''μισές επαναλήψεις''. Γι αυτό τις κάνεις τελευταίες και όχι πρώτες.

eri_87
07-04-11, 19:15
Δεν πρέπει να βαπτίζουμε ή να διαχωρίζουμε τις ασκήσεις, για γράμμωση και για όγκο... Απλά σε καποιες ασκήσεις υπάρχει η δυνατότητα να προσθέσουμε περισσότερα κιλά απο καποιες άλλες, και αυτο αντιστοιχεί σε λιγότερες και περισσότερες επαναλλήψεις, που επίσης δεν θα πρέπει να συνδιάσουμε με όγκο ή γράμμωση.
Οταν σε μια άσκηση καταφέρεις με το 80% των δυνατοτητων σου να βγάλεις καποιο αριθμό επαναλήψεων, δίνεις μια συνέχεια στη προσπάθεια σου για καλύτερη αιμάτωση των μυων με τις ''μισές επαναλήψεις''. Γι αυτό τις κάνεις τελευταίες και όχι πρώτες.

Δηλαδή πότε θα τις πρότεινες να γίνονται; Με ποιό σκοπό;

El Topo
07-04-11, 19:27
Δηλαδή πότε θα τις πρότεινες να γίνονται; Με ποιό σκοπό;
Λίγο πολύ, όταν δεν μπορείς να βγάλεις μια ακόμα επανάληψη σε όλο της το εύρος.
Και ο σκοπός είναι να γυμνάσεις λίγο ακόμα τον μυ.

thegravijia
07-04-11, 20:11
μισες μερικα ατομα επιλεγουν να κανουν γιατι κρατας την ενταση στο μυ λογο συνεχεις κινησεις και προστατευεις τις κλειδωσεις ετσι
εγω παντα μισες κανω

beefmeup
07-04-11, 20:16
ναι,αυτο που εγραψε κ ο βιγιας..
ουσιαστικα κρατας TUT καθολη την διαρκεια της ασκησης..εν τελη αυτο μπορει να παιζει τον σημαντικοτερο ρολο για μυικο ερεθισμα.

Eddie
07-04-11, 20:36
ναι,αυτο που εγραψε κ ο βιγιας..
ουσιαστικα κρατας TUT καθολη την διαρκεια της ασκησης..εν τελη αυτο μπορει να παιζει τον σημαντικοτερο ρολο για μυικο ερεθισμα.

+2..(το ενα παει στο βιγια)

Κι εγω τελευταια ετσι προπονουμαι και βλεπω βελτιωση,οχι τοσο εμφανησιακα οσο λειτουργικα.Δλδ μετα απο πιεσεις παγκου με μισες επαναληψεις το στηθος μου ειναι τελειωμενο,κατι που δε συνεβαινε παλια.Επισης περιοριζονται τα πιασιματα σε ωμους-τρικεφαλο (αν παρουμε παραδειγμα το στηθος).

Ολοκληρες επαναληψεις μονο στους τρικεφαλους πλεον.

Dreiko
07-04-11, 20:37
+2..(το ενα παει στο βιγια)

Κι εγω τελευταια ετσι προπονουμαι και βλεπω βελτιωση,οχι τοσο εμφανησιακα οσο λειτουργικα.Δλδ μετα απο πιεσεις παγκου με μισες επαναληψεις το στηθος μου ειναι τελειωμενο,κατι που δε συνεβαινε παλια.Επισης περιοριζονται τα πιασιματα σε ωμους-τρικεφαλο (αν παρουμε παραδειγμα το στηθος).

Ολοκληρες επαναληψεις μονο στους τρικεφαλους πλεον.

+3.....σε ολο το ποστ....:thumbup:

savage
07-04-11, 23:53
αν καταλαβα καλα εσεις λετε να μην κλειδωνουμε την αρθρωση στο τελος της επαναληψης ωστε οπως ειπε ο διονυσης να μεγαλωσει το ΤUT,ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ αλλα αυτο κατ'εμε δεν κανεις τις επαναληψεις "μισες".

η επαναληψη παλι ολοκληρη γινεται στην ουσια απλα την ωρα που τεντωνεις τα χερια/ποδια σου δεν τα κλειδωνεις.εχει μεγαλη διαφορα το τεντωνω,απο το κλειδωνω(παροτι οπτικα δεν εχει μεγαλη διαφορα σε εναν ουδετερο παρατηρητη).

παντως η επαναληψη ειναι σε ολο το ευρος κινησης στην ουσια εκτος αν εννοειτε κατι αλλο που δεν καταλαβα εγω:unsure:

pan0z
08-04-11, 00:14
αν καταλαβα καλα εσεις λετε να μην κλειδωνουμε την αρθρωση στο τελος της επαναληψης ωστε οπως ειπε ο διονυσης να μεγαλωσει το ΤUT,ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ αλλα αυτο κατ'εμε δεν κανεις τις επαναληψεις "μισες".

η επαναληψη παλι ολοκληρη γινεται στην ουσια απλα την ωρα που τεντωνεις τα χερια/ποδια σου δεν τα κλειδωνεις.εχει μεγαλη διαφορα το τεντωνω,απο το κλειδωνω(παροτι οπτικα δεν εχει μεγαλη διαφορα σε εναν ουδετερο παρατηρητη).

παντως η επαναληψη ειναι σε ολο το ευρος κινησης στην ουσια εκτος αν εννοειτε κατι αλλο που δεν καταλαβα εγω:unsure:

Βασικα δες πχ κανα Branch οταν κανει στηθος αυτος τις κανει μισες και οχι δεν ειναι οτι δεν κλειδωνει τα χερια του.Ειναι απλα μιση επαναληψη.

savage
08-04-11, 00:18
ναι αυτος οντως κανει μισες.αλλα αυτο ακριβως λεω.

οτι ειναι εφικτο να κανεις ολοκληρη την κινηση σε ολο το ευρο της και απλα να μην "μεινεις",να μην κλειδωσεις τα χερια/ποδια ωστε να μην ξεκουραστεις ουτε δευτερο.

δε χρειζεται δηλ να την κανουμε μιση την επαναληψη για να κρατησουμε την ενταση στο μυ.

μπορει να γινει και κανονικα

pan0z
08-04-11, 00:24
ναι αυτος οντως κανει μισες.αλλα αυτο ακριβως λεω.

οτι ειναι εφικτο να κανεις ολοκληρη την κινηση σε ολο το ευρο της και απλα να μην "μεινεις",να μην κλειδωσεις τα χερια/ποδια ωστε να μην ξεκουραστεις ουτε δευτερο.

δε χρειζεται δηλ να την κανουμε μιση την επαναληψη για να κρατησουμε την ενταση στο μυ.

μπορει να γινει και κανονικα

σιγουρα μπορει να γινει συμφωνω

thegravijia
08-04-11, 00:26
εγω οταν λεω μισες εννοω κατι τετοιο
olXKBnRGsus

pan0z
08-04-11, 00:28
εγω οταν λεω μισες εννοω κατι τετοιο
olXKBnRGsus

πες μας ρε βιγια και σε πιο σημειο το διχνει :green:

thegravijia
08-04-11, 00:34
μετα το μωρο
απο τη μεση και κατω

PEGY
08-04-11, 14:28
Ευχαριστώ πολύ για ολες τις απαντήσεις!!!!!

Μια ακόμη ερώτηση, γίνεται να κάνουμε ολόκληρο σετ από μισές ή είναι καλύτερα να γίνονται τελευταίες σε ένα σετ;

tasos2
08-04-11, 14:49
εγω οταν λεω μισες εννοω κατι τετοιο
olXKBnRGsus

Ε δεν ειναι και μισες αυτες.

El Topo
08-04-11, 15:40
Οι μισές ασκήσεις που κάνουν ορισμένοι bb πάντως είναι λάθος για έναν αρχάριο αθλητή, αφού ο μυς γυμνάζεται σωστότερα αν η άσκηση γίνεται σε όλο το εύρος της.
Έτσι κι αλλιώς οι επαγγελματίες bb δεν περιμένουν από την ακρίβεια των ασκήσεων να αναπτυχθούν οι μύες τους...


Κατά κανόνα άλλωστε, είναι πιο δύσκολο να γίνει ολόκληρη η άσκηση παρά η μισή και ως γνωστόν, το πιο δύσκολο συνήθως έχει και καλύτερα αποτελέσματα στη μυική ανάπτυξη.

Γι'αυτό προσωπικά κάνω ολόκληρες τις επαναλήψεις και αν προς το τέλος δω ότι δεν τα καταφέρνω, βγάζω και λίγες ακόμα μισές μέχρι να μη μπορώ άλλο.
Κάτι αντίστοιχο με τα drop set δηλαδή, που είναι προτιμότερα από το να σταματήσεις εντελώς την άσκηση.

geo28
08-04-11, 16:01
Οι μισές ασκήσεις που κάνουν ορισμένοι bb πάντως είναι λάθος για έναν αρχάριο αθλητή, αφού ο μυς γυμνάζεται σωστότερα αν η άσκηση γίνεται σε όλο το εύρος της.
Έτσι κι αλλιώς οι επαγγελματίες bb δεν περιμένουν από την ακρίβεια των ασκήσεων να αναπτυχθούν οι μύες τους...


Κατά κανόνα άλλωστε, είναι πιο δύσκολο να γίνει ολόκληρη η άσκηση παρά η μισή και ως γνωστόν, το πιο δύσκολο συνήθως έχει και καλύτερα αποτελέσματα στη μυική ανάπτυξη.

Γι'αυτό προσωπικά κάνω ολόκληρες τις επαναλήψεις και αν προς το τέλος δω ότι δεν τα καταφέρνω, βγάζω και λίγες ακόμα μισές μέχρι να μη μπορώ άλλο.
Κάτι αντίστοιχο με τα drop set δηλαδή, που είναι προτιμότερα από το να σταματήσεις εντελώς την άσκηση.

+1.γνωμη μου να γινονται full range οι ασκησεις ειδικα οι βασικες γιατι
μετα ξεγευγεις απο τη σωστη τεχνικη..αυτα τα κολπα ειναι για οσους βαριουνται να τις κανουν ολοκληρες:P:green:

NASSER
08-04-11, 16:36
Ευχαριστώ πολύ για ολες τις απαντήσεις!!!!!

Μια ακόμη ερώτηση, γίνεται να κάνουμε ολόκληρο σετ από μισές ή είναι καλύτερα να γίνονται τελευταίες σε ένα σετ;


Τελευταίες σε ένα σετ...
Απο ολα τα ποστ παραπάνω, διακρίνω πως οι περισσότεροι πάτε να αντιγράψετε αυτο που βλέπετε σε βιντεάκια :sneaky:

Eddie
08-04-11, 16:41
Τελευταίες σε ένα σετ...
Απο ολα τα ποστ παραπάνω, διακρίνω πως οι περισσότεροι πάτε να αντιγράψετε αυτο που βλέπετε σε βιντεάκια :sneaky:

Γιατι Νασσερ?Ο καθενας δοκιμαζει και κρινει.Τωρα αν καποιος δεν εχει την εμπειρια να "νιωσει" τι ειναι καλυτερο ας μη δοκιμασει τις μισες,απλα..

Το χειροτερο ειναι να βλεπεις αρχαριους να φορτωνουν κιλα και να κατεβαζουν τη μπαρα 20 ποντους πανω απ το στηθος,η να κανουν 20 ποντους καθισμα..

Οσο γι αυτο που ειπε ο Νικολας στο πρωτο ποστ εχει ενα δικιο..κι αυτες που κανω εγω δεν ειναι μισες για την ακριβεια,αλλα 3/4 περιπου.

NASSER
08-04-11, 16:44
ο savage πολύ καλά το εξήγησε. Άλλο μισές, άλλο δεν κλειδώνω τις αρθρώσεις. Δυστυχώς όμως αυτο που καταλαβαίνω και βλέπω καθημερινά, είναι ''να κατεβάζουν τη μπαρα 20 ποντους πανω απ το στηθος,η να κανουν 20 ποντους καθισμα..''

tasos2
08-04-11, 17:34
Οι μισές ασκήσεις που κάνουν ορισμένοι bb πάντως είναι λάθος για έναν αρχάριο αθλητή, αφού ο μυς γυμνάζεται σωστότερα αν η άσκηση γίνεται σε όλο το εύρος της.

Μπορει να γυμναζεται και καλυτερα π.χ. στις πιεσεις στον ισιο αν δε ανεβαζεις πολυ πανω επικεντρωνεσαι στο στηθος διαφορετικα πιανουν πολυ και οι τρικεφαλοι.
Επισης στις μισες δεν εχεις δυνατοτητα να ξεκουραστεις αναμεσα στις επαναληψεις



Έτσι κι αλλιώς οι επαγγελματίες bb δεν περιμένουν από την ακρίβεια των ασκήσεων να αναπτυχθούν οι μύες τους...

Αυτο τι σημαινει τωρα? Και αν κανουν και αυτο που υπονοεις γιατι να μη κανουν και ακριβεια ασκησεων για να ειναι ακομα καλυτεροι ???



Κατά κανόνα άλλωστε, είναι πιο δύσκολο να γίνει ολόκληρη η άσκηση παρά η μισή και ως γνωστόν, το πιο δύσκολο συνήθως έχει και καλύτερα αποτελέσματα στη μυική ανάπτυξη.

Ουτε αυτο λεει κατι γιατι εφοσον ειναι πιο ευκολο μπορεις να βαλεις πιο μεγαλο βαρος και ως γνωστον οσο πιο μεγαλα ειναι τα βαρη τοσο μεγαλυτερη θα ειναι και η μυικη αναπτυξη
Και επισης μπορει να ειναι πιο δυσκολο συνολικα το full range αλλα οι μισες μπορει να ειναι πιο δυσκολες για τη συγκεκριμενη ομαδα ή τμημα που θες να δωσεις εμφαση.

PEGY
08-04-11, 18:33
Πέρα πάντως απ το τεχνικό κομμάτι, εγώ έχω παρατηρήσει πως όταν βάζω μισές επαναλήψεις κατα κάποιο τρόπο αναγκάζω τον εαυτό μου να μείνει συγκεντρωμένος. Στο τέλος ενώ είμαι κουρασμένη κ πολύ πιθανόν αν συνέχιζα με κανονικές reps να έκλεβα κιόλας με τις μισές νιώθω καλύτερα το σώμα μου κ εκτελώ με μεγαλύτερη προσοχη.

Επίσης για μένα λειτουργούν κ σαν μεταβατικό σταδιο, αν δεν μπορώ να ανεβάσω κιλά ή reps για λίγες προπονήσεις κάνω κ λίγες παραπάνω μισές κ σε λίγο καιρό ανεβαίνω ευκολότερα.

Κ κάτι άλλο, αν π.χ έχω 15 reps αφήνω για μισές τις 5. καλώς; ή θέλει να είναι μισές μισές.

thegravijia
08-04-11, 18:38
Πέρα πάντως απ το τεχνικό κομμάτι, εγώ έχω παρατηρήσει πως όταν βάζω μισές επαναλήψεις κατα κάποιο τρόπο αναγκάζω τον εαυτό μου να μείνει συγκεντρωμένος. Στο τέλος ενώ είμαι κουρασμένη κ πολύ πιθανόν αν συνέχιζα με κανονικές reps να έκλεβα κιόλας με τις μισές νιώθω καλύτερα το σώμα μου κ εκτελώ με μεγαλύτερη προσοχη.

Επίσης για μένα λειτουργούν κ σαν μεταβατικό σταδιο, αν δεν μπορώ να ανεβάσω κιλά ή reps για λίγες προπονήσεις κάνω κ λίγες παραπάνω μισές κ σε λίγο καιρό ανεβαίνω ευκολότερα.

Κ κάτι άλλο, αν π.χ έχω 15 reps αφήνω για μισές τ
ις 5. καλώς; ή θέλει να είναι μισές μισές.

μαλλον δενεχεις καταλαβει τι λεμε μισες και τις νομιζεις πιο ευκολες
εσυ νομιζεις οταν λεμε μισες οτι πχ στα καθισματα απλα απο την πανω κινηση κατεβαινεις λιγο καιοχι μερχρι κατω δηλ τα μιριαια να ακουμπησουν την γαμπα

εμεις οταν λεμε μισες εννοουμε το αντιθετο
κανεις παλι μεχρι κατω ΑΛΛΑ στο ανεβασμα δεν κλειδωνεις τα ποδια και υπαρχει συνεχη κινηση
οι ''μισες'' που λεμε ειναι πιο δυσκολες απο τις κανονικες κατα την γνωμη μου
το πιασες τωρα

PEGY
08-04-11, 19:19
Η πρώτη περιγραφή που κάνεις, εννοείται πως δεν είναι μισες, είναι κλέψιμο.

Το δεύτερο που λές εννοώ.

Είναι όντως πιο δύσκολες αλλά για κάποιο λόγο εμένα με διευκολύνουν στη συγκεντρωση

thegravijia
08-04-11, 19:20
Η πρώτη περιγραφή που κάνεις, εννοείται πως δεν είναι μισες, είναι κλέψιμο.

Το δεύτερο που λές εννοώ.

Είναι όντως πιο δύσκολες αλλά για κάποιο λόγο εμένα με διευκολύνουν στη συγκεντρωση
αρα συνεχισε με αυτεες

PEGY
08-04-11, 19:30
Θενκσ

noz1989
08-04-11, 19:31
Πεγκυ, αν ειαι εσυ στην φωτο, σημαινει οτι αυτο που κανιες το κανεις καλα, οποτε don't bother...

geo28
08-04-11, 19:33
Πεγκυ, αν ειαι εσυ στην φωτο, σημαινει οτι αυτο που κανιες το κανεις καλα, οποτε don't bother...

+10

PEGY
08-04-11, 19:35
Ερρικα Πρεζεράκου βρε.....

Εγω θέλω λιιιιιιιιιιιιιγη δουλίτσα ακόμα
χε χε χε :green::green::green::green:

noz1989
08-04-11, 19:37
Ερρικα Πρεζεράκου βρε.....

Εγω θέλω λιιιιιιιιιιιιιγη δουλίτσα ακόμα
χε χε χε :green::green::green::green:
η αληθεια ειναι οτι ο πισω προφυλακτηρας μου φανηκε γνωριμος για αυτο ρωτησα αν εισαι εσυ...:P:P:turtle:

PEGY
08-04-11, 19:41
Σεμνά........

noz1989
08-04-11, 19:42
Σεμνά........
:chinese::chinese::chinese:

:inandout:

El Topo
08-04-11, 19:42
Μπορει να γυμναζεται και καλυτερα π.χ. στις πιεσεις στον ισιο αν δε ανεβαζεις πολυ πανω επικεντρωνεσαι στο στηθος διαφορετικα πιανουν πολυ και οι τρικεφαλοι.
Επισης στις μισες δεν εχεις δυνατοτητα να ξεκουραστεις αναμεσα στις επαναληψεις



Αυτο τι σημαινει τωρα? Και αν κανουν και αυτο που υπονοεις γιατι να μη κανουν και ακριβεια ασκησεων για να ειναι ακομα καλυτεροι ???



Ουτε αυτο λεει κατι γιατι εφοσον ειναι πιο ευκολο μπορεις να βαλεις πιο μεγαλο βαρος και ως γνωστον οσο πιο μεγαλα ειναι τα βαρη τοσο μεγαλυτερη θα ειναι και η μυικη αναπτυξη
Και επισης μπορει να ειναι πιο δυσκολο συνολικα το full range αλλα οι μισες μπορει να ειναι πιο δυσκολες για τη συγκεκριμενη ομαδα ή τμημα που θες να δωσεις εμφαση.
Kαταρχάς, άλλο δεν κλειδώνω χέρια, άλλο κάνω μισές επαναλήψεις.
Κι εγώ δεν κλειδώνω συνήθως χέρια, αλλά τις ασκήσεις τις κάνω σε όλο τους το εύρος. Κι αφού δεν κλειδώνω, δεν ξεκουράζομαι κιόλας.

Όσον αφορά στους bb, ναι οι ασκήσεις που κάνουν ορισμένοι είναι λανθασμένες ως προς την τεχνική και αν τις κάνεις ένας απλός αθλητής, θα έχει πολύ κατώτερα αποτελέσματα από κάποιον άλλο που τις κάνει σωστά.
Δεν ξέρω γιατί τις κάνουν έτσι κάποιοι bb, ενδεχομένως επειδή, λόγω της χημικής υποστήριξης, αρκεί κάποιο δυνατό ερέθισμα στο μυ για να φουσκώσει και να μην παίζει τόσο ρόλο η ακρίβεια.
Αυτό είναι δική μου εικασία, το σίγουρο όμως είναι πως δεν αποτελούν παράδειγμα για το πως γίνονται σωστά οι ασκήσεις.

Τέλος, ναι αν ανεβάσεις κιλά μπορεί να είναι καλύτερες οι ελλιπείς επαναλήψεις (όχι πάντα βέβαια).
Εγώ είπα, με τα ίδια ακριβώς κιλά, πως είναι πιο δύσκολη μια άσκηση όταν την κάνεις στο πλήρες εύρος της, όχι αν αυξάνονται τα κιλά στις μισές.

Υπάρχουν τέλος και μερικές ασκήσεις που ακόμα και μισές είναι οκ, αλλά οι περισσότερες ασκήσεις το σωστό είναι να γίνονται ολόκληρες, τουλάχιστον στις πρώτες επαναλήψεις.

deluxe
11-04-11, 12:04
Η συζητηση εχει ξαναγινει, αλλα παλι δε καταλαβαινω τι εννοειται οταν λετε να κλειδωνει ή οχι. Υπαρχουν βιντεακια;

Επισης αυτο γινεται μονο σε ασκησεις πιεσεων;

eri_87
11-04-11, 18:11
Η συζητηση εχει ξαναγινει, αλλα παλι δε καταλαβαινω τι εννοειται οταν λετε να κλειδωνει ή οχι. Υπαρχουν βιντεακια;

Επισης αυτο γινεται μονο σε ασκησεις πιεσεων;

Όταν λέμε "να κλειδώνει" μια άσκηση (κι αν κάνω λάθος πείτε μου) εννοούμε να κάνεις την πλήρη κίνησή της απτην αρχική ως την τελική θέση.
Δηλ σκέψου πχ στο σκουοτ, όταν ανεβαίνεις και τεντώνεις τα πόδια σημαίνει ότι κλειδώνεις. Αν φτάσεις ελάχιστα πριν το τέντωμα και κάνεις έτσι τις επαναλήψεις, σημαίνει ότι δεν κλειδώνεις...
Οπότε μιλάμε για όλες τις ασκήσεις. Όλες έχουν αρχή και τέλος κίνησης...

Kagias
11-04-11, 19:10
Η συζητηση εχει ξαναγινει, αλλα παλι δε καταλαβαινω τι εννοειται οταν λετε να κλειδωνει ή οχι. Υπαρχουν βιντεακια;

Επισης αυτο γινεται μονο σε ασκησεις πιεσεων;

Βαλε κιλα στην μπαρα και κατσε για πιεσεις στηθους. Η θεση που θα κραταγες την μπαρα αν δεν ειχες σταντ να την κρατησεις ειναι η θεση που κλειδωνουν οι αγκωνες σου. Αυτο σημαινει κλειδωμα. Μη κλειδωμα σημαινει την ωρα που πας να ξεκουραστεις και να κλειδωσεις την μπαρα με τους αγκωνες σου να κοψεις την κινηση και να ξαναρχισεις.

deluxe
12-04-11, 17:33
Ποτε δε το κανω αυτο. Παντα τις κανω ολοκληρες τις επαναληψεις. Δε νομιζω οτι με μισες επαναληψεις γυμναζεις σωστα τον μυ. Μπορει να κανεις περισσοτερες επαναληψεις, αλλα δε πιστευω να υπαρχει καλυτερο αποτελεσμα.

luckyseven
13-04-11, 15:36
εγω παντως εχω παρατηρησει οτι ο jay και o ronnie παιζουνε μισες επαναληψεις ισως και αλλοι bb αλλα δεν εχω καταλαβει για ποιο λογο τις κανουνε μισες ισως μαυτον τον τροπο προστατευονται οι αρθρωσεις και εστιαζουνε καλυτερα στον μυ.Εγω παντος δοκιμασα πιεσεις στηθους σε ισιο με αυτην την τεχνικη και ηταν πολυ πιο δυσκολο διοτι οταν κλειδωνεις παιρνεις και μια ανασα ενω ετσι εισαι στην τσιτα σε ολο το σετ.

Nio
13-04-11, 16:22
εγω παντως εχω παρατηρησει οτι ο jay και o ronnie παιζουνε μισες επαναληψεις ισως και αλλοι bb αλλα δεν εχω καταλαβει για ποιο λογο τις κανουνε μισες ισως μαυτον τον τροπο προστατευονται οι αρθρωσεις και εστιαζουνε καλυτερα στον μυ.

Ή μπορεί να θέλουν να αυξήσουν το TUT του set.
Όπως όταν δεν 'κλειδώνεις'.


Εγω παντος δοκιμασα πιεσεις στηθους σε ισιο με αυτην την τεχνικη και ηταν πολυ πιο δυσκολο διοτι οταν κλειδωνεις παιρνεις και μια ανασα ενω ετσι εισαι στην τσιτα σε ολο το σετ.

Yes, the same again. Αυξάνεται ο 'χρόνος κάτω απο επιβάρυνση'.

tasos2
14-04-11, 12:36
Ποτε δε το κανω αυτο. Παντα τις κανω ολοκληρες τις επαναληψεις. Δε νομιζω οτι με μισες επαναληψεις γυμναζεις σωστα τον μυ. Μπορει να κανεις περισσοτερες επαναληψεις, αλλα δε πιστευω να υπαρχει καλυτερο αποτελεσμα.

Αν μισες εννοουμε να μην κλειδωνουν προφανως και γυμναζουν καλυτερα τον μυ. Αν κλειδωνεις ξεκουραζεσαι οποτε ειναι πιο ευκολο