PDA

Επιστροφή στο Forum : διατροφη!!



kon_a
07-04-11, 12:04
γεια σας παιδια...λοιπον ειμαι νεο μελος.....ειμαι 18 υψος 1,65 κ 54 κιλα.....γυμναζομαι καθημερινα κ θελω να κανω γραμμωση..κυριως κοιλιακους.....δεν βλεπω ομως βελτιωση κ νομιζω πως φταιει η διατροφη....εχετε να μου προτεινετε κατι?? :unsure:

George1993
07-04-11, 12:19
Καλησπέρα! Καλώς ήρθες!
Έτοιμη διατροφή δεν θα σου δώσει κανένας
Κάτσε διάβασε το φόρουμ, φτιάξε μία και βαλτην εδώ για διορθώσεις...
Εδώ θα βρεις ότι χρειάζεσαι http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1266-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%B1-topics-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%AC%CE%B8%CE%B5-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CE%BC%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82

ΥΓ Πέρνα και απο τα νέα μέλη :welcome:

kon_a
07-04-11, 12:23
ευχαριστω πολυ......:)
οταν λες περνα κ απο τα νεα μελη??

George1993
07-04-11, 13:01
Κάνε ένα θέμα να γράψεις δυο λόγια για σένα να γνωριστείς με τα μέλη
http://www.bodybuilding.gr/forum/forumdisplay.php?30-%CE%9D%CE%AD%CE%B1-%CE%9C%CE%AD%CE%BB%CE%B7

eri_87
07-04-11, 19:19
γεια σας παιδια...λοιπον ειμαι νεο μελος.....ειμαι 18 υψος 1,65 κ 54 κιλα.....γυμναζομαι καθημερινα κ θελω να κανω γραμμωση..κυριως κοιλιακους.....δεν βλεπω ομως βελτιωση κ νομιζω πως φταιει η διατροφη....εχετε να μου προτεινετε κατι?? :unsure:

Πόσο καιρό γυμνάζεσαι και με ποιό τρόπο; Είσαι ήδη αδύνατη νομίζω, οπότε δε πολυμιλάμε για γράμμωση. Άρα μήπως δεν έχεις αναπτύξει αρκετά μυς για να φαίνονται; :unsure:
Γράψε μας και τη διατροφή σου (μιας κ ο τίτλος είναι "διατροφή" :green:)

kon_a
07-04-11, 21:00
αυτο ειναι το θεμα...οτι δεν εχω καποια σταθερη διατροφη.....
τρωω παντα πρωινο κατα τις 8 ενα τοστ ή γαλα με δημητριακα ολικης αλεσης...προσπαθω να τρωω καθε τρεις ωρες περιπου.... οποτε κατα τις 11 τρωω κανενα φρουτο....αν ομως ειμαι στο πανεπιστημιο κ εχω μαθημα δεν τρωω τιποτα...συνιθως στις 2 ή 3 καθε μερα εχω προπονηση(στιβο)...κανω γυρω στις 2-3 ωρες....οποτε οταν γυρναω σπιτι τρωω οτι υπαρχει(γιατι μενω μονη κ δεν μαγειρευω παντα) κ το βραδυ θα φαω ή κανενα φρουτο ή σαλατα ή γιαουρτι με μελι κ δημητριακα.....δεν τρωω σχεδον καθολου αλατι κ προσπαθω να αποφευγω τα γλυκα αν κ μου ειναι πολυ δυσκολο.....κ θελω να βρω καποιο γλυκο ή κατι τετοιο χωρις πολυ ζαχαρη κ θερμιδες....με τη γυμναστικη σοβαρα ασχολουμαι 5 μηνες....

eri_87
08-04-11, 17:25
Άρα η γυμναστική που κάνεις είναι ο στίβος...
Εντάξει, όπως τα περιγράφεις σε λίγο θα εξατμιστείς! Τί γράμμωση να κάνεις... :unsure:
Αν δε βλέπεις κοιλιακούς είναι γιατί θέλουν εκγύμναση εκτός από διατροφή για να φανούν...

Τώρα για διατροφή, μάλλον δε θες κάτι συγκεκριμένο αλλά να σου πω σε γενικές γραμμές τί προτείνω..

πρωινό τοστ ολικής με γαλοπούλα κ κότατζ ή τυρί λαιτ ή γάλα λαιτ με βρώμη (έστω δημητριακά αν δε σαρέσει η βρώμη)
δεκατιανό ΜΗΝ το παραλείπεις... μια μπανάνα πχ μπορείς να την έχεις μαζί σου! ή ένα τοστ (αν δεν έφαγες το πρωί) ή έστω έναν χυμό... αν είσαι σπίτι φάε κανένα αυγό με 1-2 ασπράδια ή γάλα...
μεσημεριανό κοτόπουλο/ψάρι/κρέας/αυγά με ρύζι ή πατάτα ή μακαρόνια με σαλάτα και 1-2 κ.σ. λάδι και μια φορά τη βδομάδα κανένα όσπριο. Να φροντίζεις να μαγειρεύεις παραπάνω ποσότητα κ να βάζεις στο ψυγείο ή στην κατάψυξη χωρισμένες μερίδες...
βραδινό καλύτερα ένα γιαούρτι (χωρίς μέλι!!!) και 4-6 καρύδια ή αμύγδαλα ή φουντούκια ανάλατα κ άψητα, αλλιώς σαλάτα με κοτόπουλο/ψάρι κτλ, αλλιώς γάλα...

Σε ΓΕΝΙΚΕΣ γραμμές αυτό είναι ένα πλάνο... προσπάθησε να μην παραλείπεις σε παραπάνω από 1 γεύμα την πρωτεΐνη... Αν φας κάποιο γλυκό, για να μην ξεφύγεις σε θερμίδες μείωσε τον υδ/κα μέσα στη μέρα...

Υγιεινό γλυκό... χμ... μέλι, φυστικοβούτυρο, παστέλι, ταχίνι κτλ ζελέ επίσης... Τώρα εντάξει, τι υγιεινό και ξε-υγιεινό... Αν επιθυμήσεις πχ λίγη σοκολάτα φάε! Απλά να είναι μικρή ποσότητα και όσο πιο αραιά μπορείς... :green:

kon_a
08-04-11, 23:53
να εξατμηστω??χαχαχα...μπα δεν νομιζω... :lol:
θα προσπα8ησω να το εφαρμοσω αν κ μου ειναι καπως δυσκολο να τηρω καποιο προγραμμα.....
ευχαριστω πολυ..... :)