PDA

Επιστροφή στο Forum : Στίβος



Mikel
08-04-11, 15:38
Καλησπέρα παιδιά.Είμαι 16,5 και ασχολούμαι συστηματικά με τον αθλητισμό τα τελευταία 3 χρόνια.Τα πρώτα 2μισι έπαιζα μπάσκετ σε ομάδα και φέτος που το σταμάτησα έκανα για έναν τετράμηνο κικ-μποξ μαζί με γυμναστήριο.Επειδή όμως οι πολεμικές τέχνες απαιτούν να έχεις μία πολύ συχνή επαφή μέσα στην εβδομάδα και επειδή εγώ δεν μπορώ να συνδυάσω τις καθημερινές σχεδόν προπονήσεις με το διάβασμα αποφάσισα να σταματήσω και να ασχοληθώ με τον στίβο που θα με βοηθήσει και να εισαχθώ στην αεροπορία που τόσο θέλω.Κάποιος που κάνει και μπορεί να μου δώσει κάποιες συμβουλές για τις επιδράσεις που θα έχει στο σώμα μου;Υπάρχει περίπτωση να χάσω τον όγκο που έχω χτίσει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων ;)

alexis
08-04-11, 16:04
τι αθλημα θες να κανεις στον στιβο?

paulakos
08-04-11, 19:59
Tρωγε καλα και σωστα(οσο μπορεις) και κανε μην σε απασχολει μην χασεις ογκο,ισα ισα θα παρεις κιολας.

Spyros1993
09-04-11, 02:16
Τρώγοντας ποιοτικά και τροφές που έχουν πρωτείνη, με τον Στίβο, θα χάσεις το λίπος και δεν θα χάσεις μύες - όγκο, αλλά αντιθέτως θα πάρεις.
Απλώς να κάνεις καλή διατροφή και να μην παραλείπεις γεύματα.

Mikel
09-04-11, 12:26
Παιδιά,ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Όσον αφορά το άθλημα που θέλω να κάνω δεν το έχω σκεφτεί ακόμα για να είμαι ειλικρινής.Βασικά δεν θα κάνω καν με γυμναστή.Θα κάνω τα βασικά με έναν φίλο μου που προσφέρθηκε(τρέξιμο,κοιλιακους κλπ).Ηρήσθω εν παρόδω,το γήπεδο έχει και γυμναστήριο απ'οτι μου είπε οπότε θα μπορώ να κάνω κάποιες ασκήσεις με βάρη ;)

eri_87
09-04-11, 13:36
+1 στα παιδιά, ότι είπαν ισχύει! :thumbup:
Η δική μου εμπειρία από το στίβο ήταν πολύ καλή... Ούτε εγώ εκανα κάποιο συγκεκριμένο άθλημα αλλά είχα γυμναστή. Σου προτείνω να δοκιμάσεις όσα μπορείς με τη βοήθεια του φίλου σου (αν γνωρίζει). Εγώ έκανα τρέξιμο 200άρια, αντοχή, μετ εμποδίων, άλμα εις μήκος, εις ύψος, σφαίρα και 2 φορές τη βδομάδα μας πήγαινε στο γυμναστήριο του γηπέδου... Μακάρι να έκανα πάλι τα ίδια! Θεωρώ ότι είναι η καλύτερη άσκηση... :turtle:

ginus
09-04-11, 17:08
μυεις εφοσον παιρνεις αρκετη ποσοτητα πρωτεινης δεν χανεις...καλα το να παρεις χωρις βαρη δεν παιζει...το ξεχναμε...οι αθλητες της ταχυτητας κανουν απιστευτα κιλα βαρη..μονο με το τρεξιμο δεν βαζεις...θα κερδισεις στα ποδια και ιδιως στις γαμπες..κανε τα αγωνισματα που πρεπει για την αεροπορια....βλεπεις τι σου αρεσει και μετα συνεχιζεις αν θες...

exkaliber
10-04-11, 19:31
Ηρήσθω εν παρόδω

Ειρήσθω εν παρόδω:green:

Mikel
10-04-11, 21:22
Ειρήσθω εν παρόδω:green:
Είσαι ωραίος :thumbup:

nikolas_2012
24-01-12, 22:47
Για σε ολους!
προσφατα γραφτηκα σε ενα συλλογο στιβου θελω να ξεκινησω σοβαρα να τρεχω 100μ και αλμα εις μηκος να συμμετεχω σε αγωνες .. τον προπονητη ομως δεν τον βλεπω να ασχολειται και πολυ σοβαρα .. Μπρορειτε να μου πειτε καποιο προγραμμα να ακολουθησω?

CapoFighter
25-01-12, 00:07
Καταρχην ποσων ετων εισαι? Δηλαδη μην περιμενεις να σου πει τα καλυτερα λογια ο προπονητης σου αν εισαι 15 ετων και εχεις μια ιστορια 15 ετων καθησιου... Τελοςπαντων αν πρεπει να ακολουθησεις καποιο προγραμμα καλυτερα να πεις τον γυμναστη σου που πολυ πιθανον να σου βαλει ταχυδυναμικες ασκησεις για το αθλημα σου. Δωσε καποια στοιχεια παραπανω για τον ευατο σου για να καταλαβουμε με τι εχουμε να κανουμε...:unsure:

Polyneikos
25-01-12, 09:55
Όπως σωστα αναφερθηκε πολύ σημαντικο είναι σε τι ηλικία βρίσκεσαι..Αν εισαι στη εφηβεία μην περιμενεις πολλά πραγματα καθως ήδη εχεις αργησει για αγωνιστικό επίπεδο.
Παρ΄αυτά ειναι δυσκολο καποιος να σου δωσει πρόγραμμα χωρίς παρακολουθηση από κοντά...

nikolas_2012
26-01-12, 03:58
ειμαι 20 ,τρεχω ομως απο τα 12 πιστευω ειμαι καλως οι χρονοι μου ειναι κοντα στο 11,30 και πιστευω πως μπορω να γινω ακομα καλυτερος.. απλα πιστευω πως αν δεν προσπαθεις απο μονο σου και γενικα δεν ανοιγεις τους οριζοντες σου ( οπως τωρα που μιλαω μαζι σας για να αποκτησω και μια δευτερη γνωμη) δεν βελτιωνεσαι .. οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν πολυτιμη.. εχω ακουση για ζωνες που τις φορας στη μεση με βαρος και σε βοηθανε να βελτιωσεις τις επιδοσεις σου , ισχυει ?.. ευχαριστω εκ τον προτερων

Μαρία
27-01-12, 13:15
ειμαι 20 ,τρεχω ομως απο τα 12 πιστευω ειμαι καλως οι χρονοι μου ειναι κοντα στο 11,30 και πιστευω πως μπορω να γινω ακομα καλυτερος.. απλα πιστευω πως αν δεν προσπαθεις απο μονο σου και γενικα δεν ανοιγεις τους οριζοντες σου ( οπως τωρα που μιλαω μαζι σας για να αποκτησω και μια δευτερη γνωμη) δεν βελτιωνεσαι .. οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν πολυτιμη.. εχω ακουση για ζωνες που τις φορας στη μεση με βαρος και σε βοηθανε να βελτιωσεις τις επιδοσεις σου , ισχυει ?.. ευχαριστω εκ τον προτερων

Δυστυχως επειδη ειναι πιο εξειδικευμενο αυτο που ζητας θα πρεπει να εχεις εναν προπονητη πανω απο το κεφαλι σου αφου το σκεφτεσαι να ασχοληθεις σοβαρα.Στο στιβο φτανεις μετα απο μακροχρονιο διαστημα σε ανωτατα επιπεδα δικης σου φυσικης καταστασης μεσω προπονησης και μετα μπαινεις σε πιο εξειδικευμενες τενικες βελτιωσης της ταχυτητας (εκκινηση,μεση ταχυτητα,επιβραδυνση) και με αλλα μεσα (ελκυθρο-βαρη-ζωνες) μεχρι και σπαικς (καρφια)δεν ξεκινας αμεσα να φορας.Απλα θελει προπονητη να σου δινει προγραμμα και να σε ελεγχει καθε φορα.

gndrkavala
14-02-12, 13:42
ειμαι 20 ,τρεχω ομως απο τα 12 πιστευω ειμαι καλως οι χρονοι μου ειναι κοντα στο 11,30 και πιστευω πως μπορω να γινω ακομα καλυτερος.. απλα πιστευω πως αν δεν προσπαθεις απο μονο σου και γενικα δεν ανοιγεις τους οριζοντες σου ( οπως τωρα που μιλαω μαζι σας για να αποκτησω και μια δευτερη γνωμη) δεν βελτιωνεσαι .. οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν πολυτιμη.. εχω ακουση για ζωνες που τις φορας στη μεση με βαρος και σε βοηθανε να βελτιωσεις τις επιδοσεις σου , ισχυει ?.. ευχαριστω εκ τον προτερων

το 11,30 ειναι με χρονομετρο χειρος η ηλεκτρονικο?

Plus`
07-10-12, 15:40
Γεια σας..

Όπως λέει και ο τίτλος 5 μέρες προπόνηση με βάροι και
3 ημερες προπόνηση στίβο την εβδομάδα είναι δυνατον να γίνει?

Καλο θα ήταν να κάνω πρώτα βάροι και μετα στίβο ή το αντίθετο?

Ευχαριστω... :)

Μαρία
07-10-12, 15:46
Γεια σας..

Όπως λέει και ο τίτλος 5 μέρες προπόνηση με βάροι και
3 ημερες προπόνηση στίβο την εβδομάδα είναι δυνατον να γίνει?

Καλο θα ήταν να κάνω πρώτα βάροι και μετα στίβο ή το αντίθετο?

Ευχαριστω... :)


Αναλογα το επιπεδο.Οταν εκανα στιβο καναμε 2 φορες την βδομαδα βαρη (Τεταρτη και Σαββατο με την Τεταρτη να κανουμε καζι και στιβο ενω το Σαββατο μονο βαρη).Δοκιμαζεις και βλεπεις πως αντιδραει το σωμα σου και πραττεις αναλογως!

Plus`
07-10-12, 19:36
Δεν είμαι σε προχωριμένο επίπεδο, ειμαι αρχάριος ακόμα + ότι είμαι και 15.....

Είναι καλο να συνδιαστουν αυτα τα δύο?

Εννοω κανονικα βαροι όπως τώρα 5 μερες την εβδομάδα + τον στίβο...

Μαρία
07-10-12, 20:03
Αν κανεις κανονικα βαρη 5 μερες στο στιβο τι θα κανεις???Πως το εννοεις το στιβο??Δηλ τι προγραμμα θα ακολουθεις??

Plus`
07-10-12, 20:09
Θέλω να κάνω 100αρια - 200αρια - αλμα εις ύψος - αντοχη...

Dejan
07-10-12, 20:41
Θέλω να κάνω 100αρια - 200αρια - αλμα εις ύψος - αντοχη...
Τα έχεις μπλέξει όλα μαζί και ψιλοαποφάσισε τι θες να κάνεις και γιατί θες να το κάνεις. Όλα γίνονται, και 5 μέρες βάρη και 5 μέρες στίβο. Αλλά φίλε μου δεν κάνεις στίβο. Φυσική κατάσταση προσπαθείς να κάνεις προφανώς για λόγους σωμάτων ασφαλείας εκτός και εάν θες να κάνεις δέκαθλο. Με βάση την ηλικία σου δεν μπορείς να ασχοληθείς σε ιδιαίτερα σοβαρό επίπεδο κάτι που ενισχύει το πρώτο σκεπτικό μου.

Ο στίβος είναι κάτι το εξειδικευμένο και όχι τα βάζω όλα μαζί μέσα. Καλός σε όλα δεν γίνεται. Ή θα γίνεις σπριντερ που εκεί θα βοηθήσουν τα βάρη, ή άλτης που εκεί χρειάζεσαι υπερβολικά χαμηλό βάρος και ιδιαίτερα μεγάλο ύψος (αν είσαι κάτω του 1.80-5 σε αυτή την ηλικία ξέχνα το) ή αντοχιτζής που θες αρκετά χαμηλό βάρος.

Αποφάσισε στο περίπου τι θες να κάνεις και αν θες να κάνεις όντως στίβο ή απλά γενική φυσική κατάσταση.

Plus`
07-10-12, 20:47
Τα έχεις μπλέξει όλα μαζί και ψιλοαποφάσισε τι θες να κάνεις και γιατί θες να το κάνεις. Όλα γίνονται, και 5 μέρες βάρη και 5 μέρες στίβο. Αλλά φίλε μου δεν κάνεις στίβο. Φυσική κατάσταση προσπαθείς να κάνεις προφανώς για λόγους σωμάτων ασφαλείας εκτός και εάν θες να κάνεις δέκαθλο. Με βάση την ηλικία σου δεν μπορείς να ασχοληθείς σε ιδιαίτερα σοβαρό επίπεδο κάτι που ενισχύει το πρώτο σκεπτικό μου.

Ο στίβος είναι κάτι το εξειδικευμένο και όχι τα βάζω όλα μαζί μέσα. Καλός σε όλα δεν γίνεται. Ή θα γίνεις σπριντερ που εκεί θα βοηθήσουν τα βάρη, ή άλτης που εκεί χρειάζεσαι υπερβολικά χαμηλό βάρος και ιδιαίτερα μεγάλο ύψος (αν είσαι κάτω του 1.80-5 σε αυτή την ηλικία ξέχνα το) ή αντοχιτζής που θες αρκετά χαμηλό βάρος.

Αποφάσισε στο περίπου τι θες να κάνεις και αν θες να κάνεις όντως στίβο ή απλά γενική φυσική κατάσταση.

Θέλω να πάω στίβο γιατι θέλω να πάω για γυμναστης και γιατι όχι και σε σώματα ασφαλίας.....

έντιτ: Είμαι 1,83 χθες εκανα μέτριση...

Dejan
07-10-12, 20:54
Θέλω να πάω στίβο γιατι θέλω να πάω για γυμναστης και γιατι όχι και σε σώματα ασφαλίας.....

έντιτ: Είμαι 1,83 χθες εκανα μέτριση...
Τότε σου ξανά επισημαίνω ότι δεν κάνεις στίβο. Ο στίβος θέλει εξατομίκευση. Τα όρια των ΤΕΦΑΑ ούτως ή άλλως είναι αστεία για κάποιον με καλή φυσική κατάσταση.

Δεν σου λέω κάνε ή μη κάνεις στίβο. Κάνε αυτό που σε ευχαριστεί, απλά αυτό που περιέγραψες δεν είναι στίβος. Πάντως γίνεται αυτό που θες. Με το ύψος θα σου έλεγα σχεδόν μην ασχοληθείς. Πήγαινε τώρα και πήδα να δεις ότι το περνάς με βουτιά....

Plus`
07-10-12, 21:01
Φυσικη κατάσταση να το πούμε λοιπον :)

Ευχαριστω, απλα μια διευκρίνιση στις μέρες που θα κάνω πόδια καλο είναι να μην κανω τρεξιμο ετσι?

Dejan
07-10-12, 21:08
Φυσικη κατάσταση να το πούμε λοιπον :)

Ευχαριστω, απλα μια διευκρίνιση στις μέρες που θα κάνω πόδια καλο είναι να μην κανω τρεξιμο ετσι?

Προσωπικά κάνω, απλά εκείνη τη μέρα σέρνεσαι ειδικά αν αφήσεις λιγότερο από 1 ώρα να περάσεις. Αν αφήσεις να περάσουν 2 ή ακόμη καλύτερα 3εις ώρες τότε τρέχεις :)

Plus`
07-10-12, 21:11
Ευχαριστω πολυ....

Μαρία
07-10-12, 21:39
Θέλω να πάω στίβο γιατι θέλω να πάω για γυμναστης και γιατι όχι και σε σώματα ασφαλίας.....

έντιτ: Είμαι 1,83 χθες εκανα μέτριση...


Θες προετοιμασια τοτε γιατι δεν υπαρχουν ορια οπως στα σωμ,ατα ασφαλειας αλλα οσο καλυτερη επιδοση τοσο καλυτερη βαθμολογια πιανεις.



Τότε σου ξανά επισημαίνω ότι δεν κάνεις στίβο. Ο στίβος θέλει εξατομίκευση. Τα όρια των ΤΕΦΑΑ ούτως ή άλλως είναι αστεία για κάποιον με καλή φυσική κατάσταση.

Δεν σου λέω κάνε ή μη κάνεις στίβο. Κάνε αυτό που σε ευχαριστεί, απλά αυτό που περιέγραψες δεν είναι στίβος. Πάντως γίνεται αυτό που θες. Με το ύψος θα σου έλεγα σχεδόν μην ασχοληθείς. Πήγαινε τώρα και πήδα να δεις ότι το περνάς με βουτιά....

Για τεφαα γυμναστης δεν υπαρχει αγωνιοσμα υψους.Εδω εχω και τα ορια αλλα με βαση την επιδοση στα αγωνισματα παρακατω παιρνεις και αναλογη βαθμολογια και θελει καλη προετοιμασια δεν ειναι και ευκολα η να εχεις απλα μια φυσικη κατασταση καλη

.54873

Angelos13
20-01-13, 01:42
Παιδια καλησπερα σας. Με αφορμη παρα πολλα καλα σχολια για το site σας, αποφασισα να εγγραφω τοσο για να συμμετεχω σε διαφορες συζητησεις σε θεματα αθλητισμου οσο και για μπορω να εκφραζω αποριες και να με βοηθατε στην επιλυση τους.

Ασχολουμαι με τον στιβο αρκετα χρονια (σε επιπεδο πρωταθλητισμου),κανω 100μ και γυμναζομαι 6 φορες την εβδομαδα(δεν ξερω αν είναι επαρκέστατο αυτός ο χρόνος που αφιερώνω). Κάνω 2 φορες την βδομαδα βαρη και 4 στο σταδιο. Ειμαι 19 χρονων, 1.67 υψος και 65.5 κιλα. Εχω ποσοστο λιπους κοντα στο 7% .
Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε συμπληρωματα διατροφης και εδω καπως εχω καποιες ερωτησεις.Πιο συγκεκριμενα, αν η διατροφη μου καλυπτει τα απαιτουμενα γραμμαρια πρωτεινης-υδατανθρακα-λιπους ειναι αναγκαια η χρηση τους??

liveris
20-01-13, 11:19
βρε ανθρωπε ασχολεισαι με στιβο σε επιπεδο πρωταθλητισμου κ ρωτας σε ενα φορουμ που ασχολειται με ββ κ που οι περισσοτεροι δεν εχουν ιδεα απο στιβο για το αν χρειαζεσαι συμπληρωματα??λιγο ακυρο ειναι..

αφου κανεις πρωταθλητισμο θα εχεις προπονητη γιατι δεν ρωτας αυτον?

by the way καλως ηρθες..

warrior s
20-01-13, 13:04
Καλά έκανες και έκανες εγγραφη, ολοι εδω αποψεις ανταλασσουμε. Καλωσηρθες :welcome:
Όμως εδώ ειναι ενα forum bbing και δεν μπορείς π.χ εσυ που εισαι αθλητης να κάνεις αυτες τις προπονησεις γιατι καηκες:evil2:. Τα παιδια εδω οσο και αν θελουν να βοηθησουν εχουν αλλους στοχους, δεν τους ενδιαφερει η ΑΠΟΔΟΣΗ. Μόνο τον προπονητη σου θα πρεπει να ακους ;)
Για διατροφη ομως και για ολα τα υπολοιπα θεματα, μπορεις να βρεις λύσεις και να παρεις αποψεις :)

Eddie
20-01-13, 14:50
Εαν η διατροφη σου ειναι καλη απο θεμα μακροσυστατικων τοτε δε χρειαζεσαι συμπληρωμα πρωτεινης..για τα υπολοιπα συμπληρωματα πιστευω οτι θα σε βοηθησουν,πολυβιταμινη,Ω3 και ηλεκτρολυτες απαιραιτητα το καλοκαιρι..

Dejan
20-01-13, 15:33
Λογικά είσαι ο Ρούσσης. Γενικότερα καλύτερα να δώσεις μία βάση στη διατροφή σου και μετά κοιτάς και λίγο τα συμπληρώματα. Θεωρητικός εάν η διατροφή σου είναι πλήρης δεν χρειάζεσαι σκευάσματα. Ίσως λίγο κρεατίνη να βοηθούσε λίγο στα διαλειμματικά σου κομμάτια όπως επίσης και το διττανθρακικό νάτριο. Από εκεί και μετά αυτά καλύτερα να τα συζητήσεις με το προπονητή σου για να σε κατατοπίσει περισσότερο. Κατά τα άλλα... λυπάμαι αλλά με 4ρις φορές μόνο στάδιο μάλλον κάνεις τα βασικά και προφανώς χρειάζεται το κάτι παραπάνω...

nitri796
20-01-13, 17:01
πολυ καλα εκανες και ρωτησες φιλε και καλωσηρθες. τυχαινει να κανω κι εγω στιβο αλλα ριψεις. οι σπριντερς χρειαζονται περιπου 1.3-1.8 γρ πρωτεινη ανα
κιλο σωματικου βαρους. επισης οσο για τα βαρη, επικεντρωσου στις βασικες ασκησεις squat, προβολες, ημικαθισματα και απο ολυμπιακες αρσεις κανε στριψιματα τυπου power clean, split jerk oπως και power cleans. επισης αν εχεις και κανενα power sledge εκμεταλλευσου το ;)

nitri796
20-01-13, 17:04
οταν λεω στριψιματα εννοω

και αυτο:
http://www.youtube.com/watch?v=H0rn_pSRv_0

και αυτο:
http://www.youtube.com/watch?v=KOC7O9JOY3Y

chro
20-01-13, 17:22
πολυ καλα εκανες και ρωτησες φιλε και καλωσηρθες. τυχαινει να κανω κι εγω στιβο αλλα ριψεις. οι σπριντερς χρειαζονται περιπου 1.3-1.8 γρ πρωτεινη ανα
κιλο σωματικου βαρους. επισης οσο για τα βαρη, επικεντρωσου στις βασικες ασκησεις squat, προβολες, ημικαθισματα και απο ολυμπιακες αρσεις κανε στριψιματα τυπου power clean, split jerk oπως και power cleans. επισης αν εχεις και κανενα power sledge εκμεταλλευσου το ;)Πολύ σωστά τα είπες. Οι ασκήσεις που έδειξες η πρώτη λέγεται hung clean high pulls και η δεύτερη hungmuscle cleans.

Συμπληρώματα δε χρειάζεσαι και τόσο αν κάνεις καλή διατροφή και κοιμάσαι καλά. Αν πάρεις παντως καμια κρεατίνη για παράδειγμα θα δεις διαφορά σε δύναμη, ωστόσο δεν είναι bodybuilding να δεις άμεσα αποτελέσματα. Μπορεί να μην έρθει βελτίωση στις επιδόσεις παρόλο που θα αισθάνεσαι καλύτερα και πιο δυνατός στις προπονήσεις. Ο αθλητισμός είναι δυνδιασμός πολλών παραγόντων με σημαντικότερο την πνευματική μας ικανότητα.

Angelos13
20-01-13, 17:45
Παιδια εχετε απολυτο δικιο και σας ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια σας και το χρονο σας! Η αληθεια ειναι οτι εχω ρωτησει και νυν και πρωην προπονητες καποια πραγματα, εχω ρωτησει διατροφολογους απλα παντα μου αρεσει να ρωταω αρκετα ατομα και να δεχομαι ποικιλες αποψεις! Για τα βαρη, εχω δυναμωσει παρα πολυ, οι επιδοσεις μου στο γυμναστηριο ειναι παρα πολυ καλες και συνεχως ανεβαινω με αρκετα καλο ρυθμο(ετσι μου λεει ο προπονητης μου δηλαδη).Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να βγαλω πανω απο το 80% της ταχυτητας που εχω και αισθανομαι καπως οτι κατι λειπει απο τον οργανισμο μου! Ρωτησα τον προπονητη μου και μου ειπε οτι απλα επειδη κανω μεγαλη προετοιμασια στα βαρη, το σωμα βαραινει αρκετα! Παντως, ειμαι και σε μεταβατικο σταδιο γιατι περσι δεν εκανα στιβο λογω πανελλαδικων εξετασεων! Ελπιζω πως αργοτερα οταν φορμαριστουμε θα ειμαστε πολυ καλυτερα!

nitri796
20-01-13, 18:17
επισης πρεπει να ξερχωρισεις σε μια σεζον τους στοχους σου. για παραδειγμα ξεκαθαρισε ποια περιοδος ειναι off season και πια on season. στην off που σηνυθως ειναι χειμωνας επικεντρωσου στη μυικη ενδυναμωση. στην on season στοχευσε στη μεγιστη εκρηκτικοτητα και βαλε στο προγραμμα σου ειδικες ασκησεις για σπριντερς. π.χ εγω που κανω σφυρα αμα συνεχισω απο μαρτιο αρχιζω οn season και θα επικεντρωθω στα αρασε αφου ειναι η καλυτερη ασκηση με βαρη για το αθλημα μου.

nitri796
20-01-13, 18:19
Πολύ σωστά τα είπες. Οι ασκήσεις που έδειξες η πρώτη λέγεται hung clean high pulls και η δεύτερη hungmuscle cleans.

Συμπληρώματα δε χρειάζεσαι και τόσο αν κάνεις καλή διατροφή και κοιμάσαι καλά. Αν πάρεις παντως καμια κρεατίνη για παράδειγμα θα δεις διαφορά σε δύναμη, ωστόσο δεν είναι bodybuilding να δεις άμεσα αποτελέσματα. Μπορεί να μην έρθει βελτίωση στις επιδόσεις παρόλο που θα αισθάνεσαι καλύτερα και πιο δυνατός στις προπονήσεις. Ο αθλητισμός είναι δυνδιασμός πολλών παραγόντων με σημαντικότερο την πνευματική μας ικανότητα.


την hang clean high pulls τη λατρευω σαν ασκηση μου δινει τερμα εκρηξη:thumbup::thumbup:

Angelos13
20-01-13, 20:30
επισης πρεπει να ξερχωρισεις σε μια σεζον τους στοχους σου. για παραδειγμα ξεκαθαρισε ποια περιοδος ειναι off season και πια on season. στην off που σηνυθως ειναι χειμωνας επικεντρωσου στη μυικη ενδυναμωση. στην on season στοχευσε στη μεγιστη εκρηκτικοτητα και βαλε στο προγραμμα σου ειδικες ασκησεις για σπριντερς. π.χ εγω που κανω σφυρα αμα συνεχισω απο μαρτιο αρχιζω οn season και θα επικεντρωθω στα αρασε αφου ειναι η καλυτερη ασκηση με βαρη για το αθλημα μου.



Eννοειται οτι αυτο θα γινει! Απλως, προσπαθω να προετοιμαστω οσο καλυτερα γινεται,ουτως ωστε ακομα και στη χειροτερη μου, να ειμαι του χρονου πληρης ετοιμος!(μιας και φετος ισως ειναι μεταβατικη χρονια).

nitri796
20-01-13, 20:51
ε αφου ειναι η μεταβατικη χρονια ακομα παρτο χαλαρα με τα βαρη μην τραυματιστεις μετα και το φυσας και δεν θα κρυωνει.

BlackHolesAndRevelations
28-01-13, 12:38
τυχαινει και κανω στιβο χρονια τωρα και θα σου πω κατι...ο στιβος ειναι πολλα αθληματα, ριψεις, αλματα, δρομοι...απο οσο καταλαβα εσυ πας πιο πολυ για να διατηρησεις ογκο, γραμμωση, και φυσικη κατασταση και οχι τον στιβο αυτος καυθαυτος...θα σου συνιστουσα 100-200-400. απο την αλλη , αν κανεις πχ 800 η 1500 να ξεχασεις το λεγομενο: τουμπανο... η πχ αν κανεις ριψεις, θα εισαι σαν αυτους τους ριπτες που βλεπεις στους ολυμπιακους...

Georgesee
18-02-13, 22:44
Καλησπερα φορουμ δεν ηξερα που αλλου να αναθεσω τουτο το ερωτημα και το αναθετω εδω....εχω αρχησει στιβο εδω και 2 βδομαδες και πηγαινω με εναν φιλο μου με το οπιο κοντραριζομασται βεβαια αυτος ειναι πιο γρηγορος απο εμενα και θελω να τον περασω βεβαια η διαφορα ειναι ελαχιστη αλλα αυτο δεν εχει να λεει διοτι σε ολους τους γηρους βγενω 2 και αυτος 1 πως μπορω να κανω για βελτιοθω;;; Ακομα παω gym αλλα δεν κανω ποδια διοτι τρεχω 4 χρονια καθημερινα JOKING και μου φαίνεται ανουσιο (το σκουοτς και ολες αυτες η ασκησης θα με βοηθησουν να γινω πιο γρηγορος η απλα ειναι για ομορφια ;;;

warrior s
18-02-13, 23:12
Όχι δεν ειναι μονο για ομορφια. Είναι μια ασκηση δυναμης που βοηθαει πολυ και στην μυικη αναπτυξη
Ειναι μια ασκηση που όλοι οι αθλητες κάνουν. Γινεσαι δυνατοτερος αυτό σημαινει και γρηγορότερος.
Απλά μαθε να τα κανεις σωστα για να μην σου προκαλεσει προβλημα στα γονατα στο μελλον :)

Georgesee
19-02-13, 22:14
Όχι δεν ειναι μονο για ομορφια. Είναι μια ασκηση δυναμης που βοηθαει πολυ και στην μυικη αναπτυξη
Ειναι μια ασκηση που όλοι οι αθλητες κάνουν. Γινεσαι δυνατοτερος αυτό σημαινει και γρηγορότερος.
Απλά μαθε να τα κανεις σωστα για να μην σου προκαλεσει προβλημα στα γονατα στο μελλον :)

σε ευχαριστω πολλη

giannis64
20-02-13, 00:27
;;;

υπηρχαν ηδη 2 θεματα ανοιχτα και ενα το δικο σου 3. ολα μαζι συγχωνευτικαν.

κανε αλλη φορα αν θες αναζητηση πριν ανοιξεις ενα νεο θεμα.

ευχαριστω για την κατανοηση.

kanabian
21-02-14, 22:30
Καλησπέρα σε ολους νεος στην παρεα το αθλημα μου ειναι ο στιβος και τα αλματα


θελω να κανω μια θεραπεία

θελω τους εμπειρουν πουν την αποψη τους!!

παιζω αναμεσα σε 2 πχ

με 2 κυκλος
****************************************

************************************************



Και η αλλη επιλογη

2 εβδομαδες ***** μαζι με ******

*** Απαγορεύεται η αναφορά απαγορευμένων ουσιών και στεροειδών στο φόρουμ. Mods Team ***

Dejan
22-02-14, 00:04
Αυτό που κάνεις πρώτον απαγορεύεται για το άθλημα και αγώνισμά σου και κατά δεύτερον από τους κανονισμούς του forum.

Angelos13
26-05-14, 03:52
Παιδιά καλησπέρα. Ασχολούμαι με τον στίβο και ειδικότερα στα 100μ. Σιγά σιγά μπαίνω στο φορμάρισμα και θα ήθελα να διορθώσω κάποια πράγματα,αφότου ακούσω μια γνώμη σας. Τους τελευταιους μήνες, παρατηρώ ότι στους όμως και σε μερικά μέρη του ποδιού(γάμπα και δικέφαλα), γίνονται κάποια "κρατς κρουτς" σε κινήσεις που ασκώ κατά την προπόνηση και πολλές φορές ακόμα και στο περπάτημα. Αυτό σε τι μπορεί να οφείλεται; Ενδεχόμενη έλλειψη ευλυγισίας;Πρόβλημα αρθρώσεων; Θα ήθελα να μου παραθέσετε τις απόψεις σας μιας και σιγά σιγά μπαίνω και σε αγωνιστικό επίπεδο


Σας ευχαριστώ πολύ, φιλικά :)

morgoth
26-05-14, 09:41
φιλε ασχολεισαι με πολυ απαιτητικο αθλημα. τι να σου πουμε εμεις... μιλα με τον προπονητη σου και την ομαδα σου.

niksamaras
26-05-14, 17:21
Παιδιά καλησπέρα. Ασχολούμαι με τον στίβο και ειδικότερα στα 100μ. Σιγά σιγά μπαίνω στο φορμάρισμα και θα ήθελα να διορθώσω κάποια πράγματα,αφότου ακούσω μια γνώμη σας. Τους τελευταιους μήνες, παρατηρώ ότι στους όμως και σε μερικά μέρη του ποδιού(γάμπα και δικέφαλα), γίνονται κάποια "κρατς κρουτς" σε κινήσεις που ασκώ κατά την προπόνηση και πολλές φορές ακόμα και στο περπάτημα. Αυτό σε τι μπορεί να οφείλεται; Ενδεχόμενη έλλειψη ευλυγισίας;Πρόβλημα αρθρώσεων; Θα ήθελα να μου παραθέσετε τις απόψεις σας μιας και σιγά σιγά μπαίνω και σε αγωνιστικό επίπεδο


Σας ευχαριστώ πολύ, φιλικά :)


Foam rolling. Ψαξε βρες τι ειναι, και καντο 2 φορεσ την μερα στα σημεια που νιωθεις αυτα τα κρατς κρουτς.