PDA

Επιστροφή στο Forum : Diatrofh stoxos + 15 kila



worklessplaymore
12-04-11, 16:57
Θα σας γράψω πάνω κάτω τη διατροφή που έχω αρχίσει να μου πείτε τη γνώμη σας. Στόχος μου να παω από 72,5 κιλά ,στα οποια έπεσα σταδικα τα τελευταια 2 χρονια, γύρω στα 86. 20 χρονών 1.90 ύψος.
πρωινό 11:00 - μπολ με διμιτριακά (το γεμίζω 2 φορές γιατι βάζω πολύ γάλα)
- 2 βραστα αυγά.(στο 2ο τρόω μόνο το ασπράδι)
- 1 τοστ με γαλοπούλα και τυρί
επειδη τρόω με το πάσο μου παίζει να τα τρόω αυτα μέχρι τις 1.
μεσιμεριανό 4:00 -πάντα μισή ντομάτα
- 2 φέτες ψωμί
- 1 μεγάλο κομάτι φέτα
- 4-5 φορες τη βδομάδα κρεας συνοδεβόμενο με όσπρια ρίζι
η πατάτες φουρνου.αλλιως κανένα μουσακα-παστίτσιο.2 φορες τη
βδομάδα είναι σίγουρα κοτόπουλο μπούτι με ρίζι.
7-7:30 παω γυμναστήριο για 1:30 ωρα περίπου.
απογευματινό 9:00 -συνηήθος φυστήκια η ένα μπολ με διμιτριακά και γάλα η ριζόγαλο.

Βραδυνό 11-12 - η ομελέτα η τονο με ρυζι η τίποτα μακαρόνια πάλι με μισή ντοματα + ψωμί και φέτα.

Ενδιάμεσα τρόω και κανένα φρούτο πάντα συνήθως μπανάνα.
ps:το πρωινό που τρόω είναι πάντα το ίδιο και έχω ακούσει ότι πρέπει να υπάρχει ποικιλία,πειράζει?

TheWorst
12-04-11, 17:05
Φιλε κατα τη γνωμη μου δες πρωτα τις διατροφες αλλων παιδιων , υπαρχουν αρκετα καλες , γιατι η δικια σου ειναι ολιγον χαλια :toast:

worklessplaymore
12-04-11, 18:12
Υπάρχουν διάφορα προγράμματα αλλά θα προτιμούσα να έχω ένα που θα περιέχει φαγώσιμα τα οποία θα με βόλεβαν καλύτερα.
Επειδή δεν έχω ιδέα πόση πρωτείνη πρέπει να πέρνω κατά τη διάρκεια της μέρας και προφανός δεν έχω ιδέα ποση πρωτείνη έχει το καθε φαγητό θα μπορούσε κάποιος να μου πει για αυτό που θέλω να πετύχω πόση πρωτείνη και πόσους υδατάνθρακες πρέπει να καταναλώνω ημερισίως καθώς και κάποιο site στο οποίο θα μπορούσα να δω τη θρεπτική αξία διάφορων τροφίμων?ευχαριστώ προκαταβολικά

TheWorst
12-04-11, 20:00
Δες εδω πρωτα: http://www.psnrenal.gr/old/Pinakas_Trofimon.pdf

Δευτερον κανονικα για ογκο η αναλογια ειναι 45-50% υδατανθρακα 25-30 % πρωτεινη και 15-20% λιπαρα .

Kaloutsikos
13-04-11, 00:44
Χρήσιμα και βασικά topics για κάθε νέο μέλος (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1266-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%B1-topics-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%AC%CE%B8%CE%B5-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CE%BC%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82)

Το παραπάνω θα σε βοηθήσει πολύ!:thumbup:

tommygunz
13-04-11, 01:52
1.90 72 κιλααα;;;;;;;:shock::shock::shock:

Εγώ είμαι 1.66 και είμαι 72 κιλά (και με πολύ νορμάλ ποσοστό λίπους).

Εννοείται θέλει πάρα πάρα πολύ φαί και βάλε και καμιά σαβουρίτσα 1-2 φορές τη βδομάδα (ίσως να χρειάζεσαι και παραπάνω, αλλά εσύ θα κρίνεις) κάνα πιτόγυρο κτλ.
Επίσης άμα με αυτό το πλάνο δε βάζεις κιλά ή μόλις κολλήσεις, βάλε και άλλο γεύμα. Εγώ πάντως με το που τρώω το πρωινό, μετά από 1μιση-2 ώρες πεινάω. Γι' αυτό καλύτερα μη το κρατάς τόσο πολύ το πρωινό από τις 11 μέχρι τη 1, φάε κανονικά στις 11 γρήγορα χωρίς να το τραβάς τόσο, μετά ξαναφάε στη 1-1:30 και μετά ξανά στις 4.

Δες πάντως και άλλες διατροφές όγκου, γιατί έχεις αρκετά λαθάκια, θα καταλάβεις...

Για παράδειγμα η δικιά μου ήταν αυτή (δεν είναι στην 1η σελίδα η σωστή, πήγαινε στη 2η σελίδα που την έχω διορθώσει):

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?9036-%CE_%CE%B9%CE%B1%CF_%CF_%CE%BF%CF_%CE%AE-%CE_%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF_&p=194511#post194511

Stamer
13-04-11, 22:32
καλα ρε συ έλεος λες και πρωτη φορα το εχεις δει??πολλοί έχουν αυτο το θέμα..και εγω είμαι 1.79 65 κιλά..φίλε για αρχη τρώγε πολύ τα πάντα που λεει ο λόγος..και μετα σιγα σιγα που θα ανεβεις τότε κανε σωστη διατροφη..

ionos1
13-04-11, 23:15
φιλε εγώ θα σταθω στο οτι σου λειπει το πιο βασικο γευμα : το μεταπροπονητικο !!!!!!!!!!
βαλε οπωσδηποτε κατι ...θα σου συνιστουσα 3 ασπραδια αυγα με 1 μπανανα και τους 2 χουφτες ξηρους καρπους ( ευκολο και απλο)!

Kaloutsikos
14-04-11, 00:13
φιλε εγώ θα σταθω στο οτι σου λειπει το πιο βασικο γευμα : το μεταπροπονητικο !!!!!!!!!!
βαλε οπωσδηποτε κατι ...θα σου συνιστουσα 3 ασπραδια αυγα με 1 μπανανα και τους 2 χουφτες ξηρους καρπους ( ευκολο και απλο)!

Γιατί ρε συ ν τρώει το παιδί ξηροκάρπια στο μεταπροπονητικό?

tommygunz
14-04-11, 00:38
καλα ρε συ έλεος λες και πρωτη φορα το εχεις δει??πολλοί έχουν αυτο το θέμα..και εγω είμαι 1.79 65 κιλά..φίλε για αρχη τρώγε πολύ τα πάντα που λεει ο λόγος..και μετα σιγα σιγα που θα ανεβεις τότε κανε σωστη διατροφη..

Όχι ρε συ.

Δεν είναι και τόσο συνηθισμένο να είναι κάποιος 20 κιλά κάτω από το ύψος του. Κάτι δεν πάει καλά. Εγώ δεν γνωρίζω πολλούς που να έχουνε αυτό το θέμα-κανέναν για την ακρίβεια.

Stamer
14-04-11, 01:26
ε τοτε φιλε σορρυ αλλα εισαι τελειως ασχετος..εκτος απο τουσ παχυσαρκους με τις διαιτες και τα λοιπα..υπαρχουν που λες για να ξερεις και οι ΑΔΥΝΑΤΟΙ,οι οποιοι φιλε δυσκολα βαζουν κιλα είτε επειδη εχουν προβλημα με θυρροειδη είτε επειδη ετσι ειναι ο μεταβολισμος τους..

tommygunz
14-04-11, 01:33
ε τοτε φιλε σορρυ αλλα εισαι τελειως ασχετος..εκτος απο τουσ παχυσαρκους με τις διαιτες και τα λοιπα..υπαρχουν που λες για να ξερεις και οι ΑΔΥΝΑΤΟΙ,οι οποιοι φιλε δυσκολα βαζουν κιλα είτε επειδη εχουν προβλημα με θυρροειδη είτε επειδη ετσι ειναι ο μεταβολισμος τους..

Μάλλον εσύ είσαι τελείως άσχετος και στο δημοτικό δεν έμαθες ανάγνωση. Εκτός αν δεν έχεις πάει ακόμα.


Όχι ρε συ.

Δεν είναι και τόσο συνηθισμένο να είναι κάποιος 20 κιλά κάτω από το ύψος του. Κάτι δεν πάει καλά. Εγώ δεν γνωρίζω πολλούς που να έχουνε αυτό το θέμα-κανέναν για την ακρίβεια.

Όταν γράφω αυτό εσύ τι λές να εννοώ; Ότι έχουνε αργό μεταβολισμό; Και σου λέω δεν είναι κάτι το συνηθισμένο, όχι πως δεν υφίσταται.

Διάβασε πάλι τι έγραψα και άμα καταφέρεις να το καταλάβεις ξαναέλα.

Stamer
14-04-11, 02:52
καλα φίλε αστο δεν εισαι εσυ για συζητηση..ο κομπλεξισμός σου παει συνεφο..μην χαλάς το τοπικ του παιδιου.:welcome:

worklessplaymore
14-04-11, 15:45
Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. :)
Όχι ρε δεν παίζει θέμα θυροηδή αφού σας λέω πριν 1-2 χρόνια είμουν στα 82 απλός παράτησα τελείως το θέμα της διατροφής σε σημείο να τρόω μία φορά τη μέρα. Το θέμα είναι ότι μιας και δεν έχω καθόλου λίπος θέλω να πάρω τα κιλά όσο πιο σωστά γίνεται. Τρόω καλυτερα εδω και 1 σχεδον μήνα και ήδη έχω πάει στα 75. Δηλαδή λέτε πως προς το παρόν τουλάχιστον δε χρειάζονται συμπληρώματα απλός καλύτερη διατροφή. Στο πρόγραμμα πρόσθεσα μια μπανάνα και 5 ασπράδια αυγών πάντα μετα την προπόνηση. επίσης μετα το βραδυνό πίνω 1 ποτίρι γάλα και μιας και δεν έχω πρόβλημα τσιμπάω και ακνένα εξτρα σνακ μέσα στη μέρα. Είναι αρκετα λέτε? να βάλω και κανένα αυγο το πρωί?

tommygunz
14-04-11, 19:37
καλα φίλε αστο δεν εισαι εσυ για συζητηση..ο κομπλεξισμός σου παει συνεφο..μην χαλάς το τοπικ του παιδιου.:welcome:

Γυμνάσιο πας ρε;

Έρχεσαι και μου γράφεις χωρίς να με ξέρεις "είσαι τελείως άσχετος" και μου λες τώρα πως εγώ δεν είμαι για συζήτηση;

Εγώ χαλάω το τόπικ ή εσύ που μου γράφεις αυτά τα παραπάνω; Μια χαρά πήγα να βοηθήσω το παιδί, αλλά απ' ότι κατάλαβα διαβάζεις επιλεκτικά και ό,τι σε συμφέρει για να γράψεις την π@π@ριά σου και να μαζέψεις κάνα ποστ.

Μάλλον εσύ είσαι κομπλεξικός με τον ίδιο σου τον εαυτό που από το αρχικό μου ποστ:


1.90 72 κιλααα;;;;;;;:shock::shock::shock:

Εγώ είμαι 1.66 και είμαι 72 κιλά (και με πολύ νορμάλ ποσοστό λίπους).

Εννοείται θέλει πάρα πάρα πολύ φαί και βάλε και καμιά σαβουρίτσα 1-2 φορές τη βδομάδα (ίσως να χρειάζεσαι και παραπάνω, αλλά εσύ θα κρίνεις) κάνα πιτόγυρο κτλ.
Επίσης άμα με αυτό το πλάνο δε βάζεις κιλά ή μόλις κολλήσεις, βάλε και άλλο γεύμα. Εγώ πάντως με το που τρώω το πρωινό, μετά από 1μιση-2 ώρες πεινάω. Γι' αυτό καλύτερα μη το κρατάς τόσο πολύ το πρωινό από τις 11 μέχρι τη 1, φάε κανονικά στις 11 γρήγορα χωρίς να το τραβάς τόσο, μετά ξαναφάε στη 1-1:30 και μετά ξανά στις 4.

Δες πάντως και άλλες διατροφές όγκου, γιατί έχεις αρκετά λαθάκια, θα καταλάβεις...

Για παράδειγμα η δικιά μου ήταν αυτή (δεν είναι στην 1η σελίδα η σωστή, πήγαινε στη 2η σελίδα που την έχω διορθώσει):

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?9036-%CE_%CE%B9%CE%B1%CF_%CF_%CE%BF%CF_%CE%AE-%CE_%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF_&p=194511#post194511

είμαι σίγουρος πως διάβασες μόνο την 1η σειρά και όχι το υπόλοιπο.
Άντε γεια.

Stamer
14-04-11, 22:16
αστο σου λεω δεν εισαι για συζητηση..αλλαξε και μετα τα λεμε..αντε γεια!:welcome:

ionos1
15-04-11, 13:11
easy guyssss!!!! ας μην κρινουμε εξ'αποστασεως ποιος ξερει και ποιος οχι !