PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέος περι σαλάτας



dimitris_leme
12-04-11, 18:44
Γεια σας παιδιά¨,:welcome:,είμαι καινούργιος στο site και θα ήθελα να προτάσεις για σαλάτα δυνατή για την προσθέσω σαν γεύμα στην διατροφή μ...

jannous44
12-04-11, 19:59
Γεια σας παιδιά¨,:welcome:,είμαι καινούργιος στο site και θα ήθελα να προτάσεις για σαλάτα δυνατή για την προσθέσω σαν γεύμα στην διατροφή μ...

Οταν εννοεις δυνατη? τρογε οτι σαλατα θες απο χορτα - μελιτζανες - ντοματες- αγγουρια- μαρουλι- λαχανα. αρκη να μετρας το ελαιολαδο.:thumbup:

απο εκει και περα υπαρχουν του εμποριου ceasars σεφ κτλπ. που ειναι τιγκα στα λιπαρα.

dimitris_leme
12-04-11, 22:11
μαλιστα ..και τι μπορω να προσθεσω για κατι extra(πχ +πρωτεινη),τονο για παραδειγμα..?

tasos2
12-04-11, 22:25
O βασιλιας των λαχανικων ειναι το μπροκολο!! Εχει τα παντα...

PEGY
13-04-11, 15:14
Μιας κ ανοίχτηκε τέτοιο θέμα περί ζαρζαβατικών, ήθελα να ρωτήσω κ εγώ κάτι.

Εχω ακούσει από πολλούς, ειδικά όταν μπαίνουν σε γράμμωση πως δεν επιτρέπεται η ντομάτα στις σαλάτες. Γιατί ισχύει κάτι τέτοιο, αν ισχύει....

jannous44
13-04-11, 15:15
μαλιστα ..και τι μπορω να προσθεσω για κατι extra(πχ +πρωτεινη),τονο για παραδειγμα..?

ναι.

eri_87
13-04-11, 17:36
μαλιστα ..και τι μπορω να προσθεσω για κατι extra(πχ +πρωτεινη),τονο για παραδειγμα..?

Μπορείς να προσθέσεις πάααρα πολλά... Ανάλογα και τί σαλάτα θα έχεις, κάνε το συνδυασμό που σου αρέσει. Επέλεξε από τόνο, κοτόπουλο κομματάκια, αυγά βραστά, κρέας, ακόμα και κότατζ μια χαρά πάει... Επίσης αν έχεις περιθώριο και για υδ/κα βάλε ρυζάκι μέσα στη σαλάτα ή κουσκους ή πατάτα κομμένη.. Γενικά όλα γίνονται σαλάτα αρκεί να υπάρχει φαντασία!!! Ένα ακόμα καλό είναι και φακές ή φασόλια στραγγισμένα με σαλάτα τύπου μαρούλι και κοτατζ...


Και μια πολύ λαιτ σος που βάζω καμιά φορά είναι 1κουταλιά μαγιονέζα 3% με ελάχιστη μουστάρδα και το αραιώνω σιγά σιγά με νερό ανακατεύοντας σε ένα μπολάκι μέχρι να γίνει πολύ ρευστή, να τρέχει από το κουτάλι!

Ximerakis
18-04-11, 13:03
μπορεις να προσθεσεις τονο ή κομματακια απο στηθος κοτοπουλου αν εχεις μαγειρεμενο.