PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαρμελάδα VS Μέλι



leftis
14-04-11, 17:23
Πρόσφατα ανακάλυψα τα πιτάκια βρώμης και τα τρώω καθημερινά. Το θέμα είναι πως επειδή σκέτα δεν πολυτρόγωνται τα αλείφω με μέλι ή μαρμελάδα.Ποιό είναι πιο καλό?
Επίσης αν υποθέσουμε οτι τρώω κάθε μεα πιτάκι βρώμης αυτο ισοδυναμεί σε 6 ολόκληρα αυγα και άλλα 6 ασπράδια σε μια εβδομάδα. (βάζω 1 ολόκληρο και ένα ασπράδι).
Δεν είναι βλαβερά πάνω απο 2-3 αυγά ολόκληρα την εβδομάδα? Κατι τέτοιο θυμόμουν.

MichalisPorke
14-04-11, 17:32
Πρόσφατα ανακάλυψα τα πιτάκια βρώμης και τα τρώω καθημερινά. Το θέμα είναι πως επειδή σκέτα δεν πολυτρόγωνται τα αλείφω με μέλι ή μαρμελάδα.Ποιό είναι πιο καλό?
Επίσης αν υποθέσουμε οτι τρώω κάθε μεα πιτάκι βρώμης αυτο ισοδυναμεί σε 6 ολόκληρα αυγα και άλλα 6 ασπράδια σε μια εβδομάδα. (βάζω 1 ολόκληρο και ένα ασπράδι).
Δεν είναι βλαβερά πάνω απο 2-3 αυγά ολόκληρα την εβδομάδα? Κατι τέτοιο θυμόμουν.

Λογικα για πρωινο τα τρωως γιαυτο 1 κουταλια μελι που ειναι καλο το πρωι.

leftis
14-04-11, 17:36
Ναι για πρωϊνό μιλάω πάντα,σόρρυ δεν το ξεκαθάρησα.
Βασικά επειδή μου βγαίνει ψιλομεγάλη η πίτα δεν θα έλεγα πως βάζω μια κουταλιά :P
Περίπου 1μιση κουταλιά της σούπας ίσως και κάτι παραπάνω.

Giannistzn
14-04-11, 17:53
Τι προγραμμα κανεις? Εννοω, ποιος ειναι ο στοχος σου? Νομιζω παντως 1,5 κουτ της σουπας ειναι πολυ.

beefmeup
14-04-11, 17:58
εγω βαζω κ τα 2 αναλογα τα κεφια:green:

leftis
14-04-11, 19:01
Γενικά θέλω γύρω στα 10 κιλά.Όμως εν όψει του καλοκαιριού κάνω γράμμωση.Λίγο λίπος απο κοιλιά δεν θα με χαλαγε να χάσω.

tolis93
07-06-11, 16:08
Γενικά θέλω γύρω στα 10 κιλά.Όμως εν όψει του καλοκαιριού κάνω γράμμωση.Λίγο λίπος απο κοιλιά δεν θα με χαλαγε να χάσω.

φιλτατε κανε την εξης μαγκια...παρε ενα μπρικακι...βαλε μεσα 1 κουταλια της σουπας.η βαλε 2 του γλυκου αλλα οχι τιγκα(ετσι βαζεις λιγοτερο που στο μελι και το γραμμαριο μετραει σε θερμιδες)αστα στο μπρικι 2-3 λεπτα(να χει ζεσταθει το μπρικι εννοειται:P) και μετα ριξτο πανω απο τις πιτες.ετσι απλωνεται καλυτερα και γινεται και πολυ πιο ωραια η πιτα.βαλε και λιγο κανελιτσα...τουμπανο εισαι.btw επειδη εκανα πειραματα στο θεμα γευσης βαλεις δε βαλεις κροκο η γευση αλλαζει υπερβολικα ελαχιστα...για μενα τουλαχιστον.οποτε για να χασεις και λιγο για καλοκαιρακι.ε κοψε τον κροκακο και βαλε λιγο μελακι παρακανω.κοβεις απο καπου βαζεις απο αλλου.οκ κοβεις πρωτεινη για υδατανθρακα θα μου πεις αλλα κοβεις και λιπαρα ετσι.
παιρνε βρωμη απο τα lidl εχουν αποξηραμενα φρουτακια μεσα και εχουν μονο φυσικα σακχαρα.τιποτα τεχνιτο.και καλυτερη γευση.και ΠΟΛΥ καλυτερη τιμη.και λιγοτεροι υδατανθρακες και παραπανω πρωτεινες.και ειναι και ολικης:P
ΑΥΤΑ

the_trooper
07-06-11, 18:47
Και του λες αφού θέλει να "κόψει" να βγάλει κρόκους και να βάλει μέλι; :unsure: Άλλα μακροστοιχεία το ένα άλλα το άλλο.. και ειδικά σε φάση γράμμωσης οι κρόκοι είναι πιο επιτρεπτοί από το μέλι.

Giannistzn
07-06-11, 18:51
Ουσιαστικα χανει καλα λιπαρα και βαζει υδ/κες.. Δεν νομιζω οτι τον πολυ-συμφερει σε φαση γραμμωσης.. Θα συμφωνησω με τον trooper

leftis
07-06-11, 19:14
Αυτό με το μπρίκι θα το δοκιμάσω,παίζει να είναι καλό κόλπο για να ξεγιελιέσαι οτι βάζεις πολύ!
Το πάντα είναι θέμα ψυχολογίας :green::green::green:

SeXperT
07-06-11, 19:22
Δεν είναι βλαβερά πάνω απο 2-3 αυγά ολόκληρα την εβδομάδα? Κατι τέτοιο θυμόμουν.

υπαρχουν ατομα που τρωνε πολυ περισσοτερα ολοκληρα καθημερινως...

εγω τρωω 3 ολοκληρα τη μερα εδω και κανα 2χρονο και οι εξετασεις μου ηταν σουπερ. τριγλυκεριδια τερμα φυσιολογικα.

the_trooper
07-06-11, 19:33
Ουσιαστικα χανει καλα λιπαρα και βαζει υδ/κες.. Δεν νομιζω οτι τον πολυ-συμφερει σε φαση γραμμωσης.. Θα συμφωνησω με τον trooper

Φρουκτόζη βάζει, ακόμα χειρότερα ;)

Τα αυγά μην τα φοβάστε αν σας παίρνει. Ξεκίνησα με 1-2 κρόκους την ημέρα, πλεον τρώω 3-4 και οι εξετάσεις που έκανα πριν 1 βδομάδα ήταν πεντακάθαρες.

Txc
08-06-11, 09:22
Δεν ξερα τι λετε εσεις, παντως μια κουταλια της σουπας μελι την ημερα το θεορω απαιραιτητο, οπως και το ελαιολαδο...

Πολλες βιταμινες και υδατανθρακα που τα χρειαζεσε στο πρωινο γευμα...
Αν τωρα κανει γραμμωση και θελεις να κοψεις υδατανθρακα, ε κοψε απο καπου αλλου στην τελικη...

Το μελι κανει πολυ καλο στην υγεια και θεωρειτε βασικο στοιχειο σε μια ισορροπημενη διατροφη...

ΟΧΙ μαρμελαδα...

jimmy007
09-06-11, 17:43
Οι κρόκοι δεν ανεβάζουν την χοληστερόλη λόγω της λεκιθίνης. Το έχουν δείξει εδώ και χρόνια έρευνες..

SeXperT
09-06-11, 18:23
Οι κρόκοι δεν ανεβάζουν την χοληστερόλη λόγω της λεκιθίνης. Το έχουν δείξει εδώ και χρόνια έρευνες..


μερικοι ειναι ακομα δισπιστοι...

stamthedrum
09-06-11, 18:27
Δεν ξερα τι λετε εσεις, παντως μια κουταλια της σουπας μελι την ημερα το θεορω απαιραιτητο, οπως και το ελαιολαδο...

Πολλες βιταμινες και υδατανθρακα που τα χρειαζεσε στο πρωινο γευμα...
Αν τωρα κανει γραμμωση και θελεις να κοψεις υδατανθρακα, ε κοψε απο καπου αλλου στην τελικη...

Το μελι κανει πολυ καλο στην υγεια και θεωρειτε βασικο στοιχειο σε μια ισορροπημενη διατροφη...

ΟΧΙ μαρμελαδα...


To μέλι είναι υπερτιμημένο. Απλά πρόκειται για σάκχαρα με λίγα ένζυμα και λίιιγες βιταμίνες. Τίποτ' άλλο. Πολύ περισσότερες βιταμίνες και ιχνοστοιχεία έχει μια καλή μαρμελάδα.

Από κει και πέρα, ας βάζει ο καθένας όποιο του αρέσει περισσότερο. Θερμιδικά, παρεπιπτόντως, μέλι και μαρμελάδα δε διαφέρουν και πάρα πολύ.

FiVo-Alex/City
09-06-11, 18:40
Κατάλληλος για να μας πει για το μέλι στην φάση δίαιτας νομίζω ότι είναι ο Savage

stamthedrum
09-06-11, 19:04
Επίσης να προσθέσω αυτό

http://metavolismos.com/?p=159

jimmy007
09-06-11, 19:10
μερικοι ειναι ακομα δισπιστοι...

Πρόβλημά τους αν δεν εμπιστεύονται τις διπλές-τυφλές επιστημονικές έρευνες.


To μέλι είναι υπερτιμημένο. Απλά πρόκειται για σάκχαρα με λίγα ένζυμα και λίιιγες βιταμίνες. Τίποτ' άλλο. Πολύ περισσότερες βιταμίνες και ιχνοστοιχεία έχει μια καλή μαρμελάδα.

Από κει και πέρα, ας βάζει ο καθένας όποιο του αρέσει περισσότερο. Θερμιδικά, παρεπιπτόντως, μέλι και μαρμελάδα δε διαφέρουν και πάρα πολύ.
:thumbup::thumbup::toast::toast:

Blast
10-06-11, 16:12
Σ' αυτήν την φάση που βρίσκεσαι είναι καλύτερο το μέλι και μάλιστα το θυμαρίσιο (σκουρόχρωμο) γιατί έχει χαμηλότερο γλυκαιμικό δείκτη απ' το απλό και περισσότερες βιταμίνες και ιχνοστοιχεία.

TToni Shark
10-06-11, 20:10
Εγώ πάντως τρώω και από τα δύο;).Το πρωί βάζω μαρμελάδα στο γιαούρτι( μια κουταλιά χωρίς ζάχαρη) και πριν τα βάρη μια κουταλιά μέλι:)

thegravijia
10-06-11, 20:56
θα βαλω το βραδυ μια συνταγη για μαρμελαδα χωρις ζαχαρες κ τετοια μεσα
κ γω θεωρω το μελι κακο
καλυτερα μαρμελαδα αλλα να την εχεις φτιαξει ο ιδιος

tolis93
11-06-11, 19:56
Εγώ πάντως τρώω και από τα δύο;).Το πρωί βάζω μαρμελάδα στο γιαούρτι( μια κουταλιά χωρίς ζάχαρη) και πριν τα βάρη μια κουταλιά μέλι:)

ξερεις φιλε μου καμια μαρμελαδα του εμποριου χωρις ζαχαρη?γιατι λεω να το αρχησω και αυτο μιας και που μπηκα σε ογκο και δεν εχω ιδεα απο μαρμελαδες.και το μελι τα σπαει αλλα να δουμε και τη μαρμελαδα....

tolis93
11-06-11, 19:59
παιδεια το μελι στο μεταπροπονητικο γευμα ειναι πολυ fail??καλυτερα μια κουταλια του γλυκου πριν με κανα 2 φρουτακια?

Kaloutsikos
12-06-11, 00:45
παιδεια το μελι στο μεταπροπονητικο γευμα ειναι πολυ fail??καλυτερα μια κουταλια του γλυκου πριν με κανα 2 φρουτακια?

Οχι μια χαρά είναι για μεταπροπονητικό το μέλι.

tolis93
16-06-11, 19:25
http://www.melifera.gr/apories/tokaliteromeli.html

διαβαστε εδω οσα λεει.εγω παντως το μελι το θεωρω τοπ στη διατροφη μας

dionisos
16-06-11, 19:28
^^^ Αν θες ρίξε μια ματιά http://metavolismos.com/?p=159

Αντωνης
16-06-11, 19:28
Ρε συ βαζεις ως πηγη για την αξια του μελιου αρθρο που βρισκεται σε σαιτ μελισσοκομου-παραγωγου?:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

Αυτο ειναι που λεμε αξιοπιστη και αντικειμενικη ενημερωση:rolf::rolf::rolf:

tolis93
16-06-11, 19:33
βασικα διαβασα καμια 10αρια σαιτ κ διαβασα κ αυτη αλλα τη διαβασα τελευταια οποτε αυτη ποσταρα.οκ πατατα το δεχομαι επρεπε να βαλω αλλη πηγη.παντως εξαρταται και το ειδος μελιου.αν μιλαμε για ελατης οκ δεν εχει τπτ το δεχομαι.αν μιλαμε για ερεικης η καστανιας ομως?υπαρχουν πολλα ειδη