PDA

Επιστροφή στο Forum : HDL κατω από το όριο.



yiantheo
14-04-11, 18:04
καλησπερα ηθελα να ρωτησω, εκανα αναλυσεις και ολα καλα ομως η HDL (καλη χοληστερολη) ηταν κατω απο τα ορια 30 ενω κανονικα 42 και πανω...μου ειπαν πως αυτο οφειλεται στο οτι δεν καταλανωνω λιπαρα...ειναι κατι σημαντικο που πρεπει να ανησυχω?

Nio
14-04-11, 18:43
καλησπερα ηθελα να ρωτησω, εκανα αναλυσεις και ολα καλα ομως η HDL (καλη χοληστερολη) ηταν κατω απο τα ορια 30 ενω κανονικα 42 και πανω...μου ειπαν πως αυτο οφειλεται στο οτι δεν καταλανωνω λιπαρα...ειναι κατι σημαντικο που πρεπει να ανησυχω?


Με δεδομένο πως η χαμηλή HDL αυξάνει τις πιθανότητες για καρδιαγγειακά προβλήματα, στη θέση σου, ναι (όσο να'ναι) θα ανησυχούσα.

Γιατί δεν αυξάνεις τα 'καλά λιπαρά'?

yiantheo
14-04-11, 23:12
δηλαδη μπορει να μου δημιουργησει προβλημα στην καρδια? και σε συντομο χρονικο διαστημα? :shock: τρωω καλα λιπαρα απλως δεν τρωω οσο ελαιολαδο θα επρεπε

Levrone
14-04-11, 23:15
LDL ποσο εχεις?

yiantheo
14-04-11, 23:27
83 και αυτο ηταν κατω απο τα ορια

COBRA_STYLE
14-04-11, 23:29
καλησπερα ηθελα να ρωτησω, εκανα αναλυσεις και ολα καλα ομως η HDL (καλη χοληστερολη) ηταν κατω απο τα ορια 30 ενω κανονικα 42 και πανω...μου ειπαν πως αυτο οφειλεται στο οτι δεν καταλανωνω λιπαρα...ειναι κατι σημαντικο που πρεπει να ανησυχω?
ξεκινα να τρως περισσοτερα καρυδια,αμυγδαλα,ελαιολαδο,λιπαρα ψαρια και ταχινι:thumbup:

yiantheo
14-04-11, 23:33
αυτο θα κανω..να μην ανησυχω? θα ανεβει ετσι?:unsure:

COBRA_STYLE
14-04-11, 23:40
αυτο θα κανω..να μην ανησυχω? θα ανεβει ετσι?:unsure:
αμα φας τις σωστες τροφες χαλαρα θα ανεβει,αλλα προσεχε μη το παρακανεις γιατι η ολικη χοληστερολη θα παει στο θεο:green:

yiantheo
14-04-11, 23:42
εγινε:P ευχαριστω πολυ για την βοηθεια

COBRA_STYLE
14-04-11, 23:46
εγινε:P ευχαριστω πολυ για την βοηθεια
τπτ να σαι καλα;)

aepiskeptis
14-04-11, 23:50
ξεκινα να τρως περισσοτερα καρυδια,αμυγδαλα,ελαιολαδο,λιπαρα ψαρια και ταχινι:thumbup:

χαμηλη χοληστερινη μπορει να εχει συνδεση με χαμηλη τεστοστερονη
δεν ειναι και τοσο καλο

Προσωπικα θα ηθελα χοληστερινη στο θεο, οπως κ ειναι, τριγλυκεριδια στο οριο

Καλες οι πηγες που αναφερεις, αλλα υπαρχουν και πολυ πολυ καλυτερες

1. ελαιολαδο, οκ! 2. αυγα 3. μουρουνελαιο, λιπαρα οξεα ψαριων και οχι φυτικο ΑΛΑ πχ καρυδια 3. μαυρη σοκολατα οσο περισσοτερα % στερεα κακαο 4. κοκονατ οιλ 5. βουτυρο γαλακτος, (αν ειανι χωριατικο και κατσικισιο) 6. ταχινι, ξηρη καρποι

κατα σειρα προσωπικης επιλογης

yiantheo
14-04-11, 23:59
θα τα προσαρμοσω στην διατροφη μου και σε κανενα διμηνο ξανα αναλυσεις

COBRA_STYLE
15-04-11, 00:00
χαμηλη χοληστερινη μπορει να εχει συνδεση με χαμηλη τεστοστερονη
δεν ειναι και τοσο καλο

Προσωπικα θα ηθελα χοληστερινη στο θεο, οπως κ ειναι, τριγλυκεριδια στο οριο

Καλες οι πηγες που αναφερεις, αλλα υπαρχουν και πολυ πολυ καλυτερες

1. ελαιολαδο, οκ! 2. αυγα 3. μουρουνελαιο, λιπαρα οξεα ψαριων και οχι φυτικο ΑΛΑ πχ καρυδια 3. μαυρη σοκολατα οσο περισσοτερα % στερεα κακαο 4. κοκονατ οιλ 5. βουτυρο γαλακτος, (αν ειανι χωριατικο και κατσικισιο) 6. ταχινι, ξηρη καρποι

κατα σειρα προσωπικης επιλογης
καλα ναι,υπαρχουν κ αλλες...δεν εκατσα να σκεφτω ο,τιδηποτε περιεχει καλα λιπαρα,καποια βασικα που θα κανουν κ τη δουλεια που θελει...

τωρα για την τεστο μονο οι ενδοκρινολογικες θα μας ελυναν την απορια...η τεστο μπορει να ειναι μεσα στα σωστα ορια αυτη τη στιγμη μπορει κ οχι...το μονο σιγουρο ειναι οτι εαν ανεβασει την HDL του θα ανεβει και η τεστο σε οποιοδηποτε επιπεδο και αν βρισκεται τωρα

aepiskeptis
16-04-11, 00:15
καλα ναι,υπαρχουν κ αλλες...δεν εκατσα να σκεφτω ο,τιδηποτε περιεχει καλα λιπαρα,καποια βασικα που θα κανουν κ τη δουλεια που θελει...


καποια βασικα που θα κανουν τη δουλεια να ανεβασουν τη χοληχτερινη,

αλλα.... αν αυτα τα βασικα δεν ειναι και κορεσμενα και υψηλα τα κορεσμενα
δλδ πρωτ/λιπος(κορεσμενο)/υδατ % = 20-30/60-50 (25-20)/ο,τι μενει προσοχη στις ινες, ή καπου εκει
τοτε η χοληχτερινη θα ανεβει η τεστο ομως ειναι οπως λες αλλη υποθεση, αν ειναι οντως χαμηλα ή στο κατω οριο ή οχι οσο ψηλα οσο καποιος θα ηθελε

Οι πηγες που ανεφερες ηταν μια χαρα, κορεσμενα λιπαρα δεν ειχες και συνηθως στις περισσοτερες διαιτες ο πολυς κοσμος τα εχει για καποιο λογο χαμηλα, σωστα αν δεν εχει τις σωστες πηγες, οι οποιες ομως υπαρχουν

aepiskeptis
16-04-11, 00:19
LDL ποσο εχεις?

Ντακ υπαρχει απ ευθειας μετρηση της LDL? δεν προσδιοριζεται απο μαθηματικη συναρτηση βαση ολικης, hdl και τριγλυκεριδιων?

ή LDL ή vLDL θα σε ενδιεφεραι περισσοτερο?

ΚΑι αν ηατν ψηλα, ποσο ψηλα ειναι το "ειναι πολυ ψηλα!" ?

yiantheo
16-04-11, 01:49
δηλαδη χαμηλωσε και η τεστο? δεν νιωθω παντος διαφορετικα απο πριν

aepiskeptis
16-04-11, 02:35
δηλαδη χαμηλωσε και η τεστο? δεν νιωθω παντος διαφορετικα απο πριν

οχι δεν ειπα τιποτα τετοιο. εγραψα "μπορει να εχει συνδεση "

και σε περιπτωση που ειναι στο οριο, τι ισως να μπορει να κανει καποιος

sioutas
17-04-11, 01:13
καλησπερα ηθελα να ρωτησω, εκανα αναλυσεις και ολα καλα ομως η HDL (καλη χοληστερολη) ηταν κατω απο τα ορια 30 ενω κανονικα 42 και πανω...μου ειπαν πως αυτο οφειλεται στο οτι δεν καταλανωνω λιπαρα...ειναι κατι σημαντικο που πρεπει να ανησυχω?

καπνίζεις? Αν ναι... κόφτο... Το τσιγάρο ρίχνει πολύ το HDL... ειδικά η νικοτίνη που περιέχεται σε αυτό. Κατα τ΄ άλλα για να ανεβάσεις την HDL σου, φαε ότι περιέχει Ω3 (ψάρια, ειδικά σαρδέλες και γάβρο), ωμές σαλάτες +μικρή εως μέτρια κατανάλωση κόκκινου κρασιού, σε ημερήσια βάση.

Και γώ είχα HDL 25 αλλά LDL 80 και ολική 137, δεν υπάρχει κίνδυνος ανησυχίας όμως μιας και είναι χαμηλή και η κακή χοληστερίνη. Κόβοντας το τσιγάρο όμως και προσθέτοντας κάποια απ΄τα παραπάνω στη διατροφή η HDL ανέβηκε στο 37.

yiantheo
17-04-11, 16:20
καπνίζεις? Αν ναι... κόφτο... Το τσιγάρο ρίχνει πολύ το HDL... ειδικά η νικοτίνη που περιέχεται σε αυτό. Κατα τ΄ άλλα για να ανεβάσεις την HDL σου, φαε ότι περιέχει Ω3 (ψάρια, ειδικά σαρδέλες και γάβρο), ωμές σαλάτες +μικρή εως μέτρια κατανάλωση κόκκινου κρασιού, σε ημερήσια βάση.

Και γώ είχα HDL 25 αλλά LDL 80 και ολική 137, δεν υπάρχει κίνδυνος ανησυχίας όμως μιας και είναι χαμηλή και η κακή χοληστερίνη. Κόβοντας το τσιγάρο όμως και προσθέτοντας κάποια απ΄τα παραπάνω στη διατροφή η HDL ανέβηκε στο 37.

τσιγαρο δεν εχω βαλει ποτε στο στομα μου! και εμενα η LDL ηταν 80 και μου ειπαν οτι πρεπει να την ανεβασω :) το λαθος μου στην διατροφη μου απλως ηταν οτι δεν ετρωγα σχεδον καθολου ψαρια ουτε ελαιολαδο καθως δεν μου πολυ αρεσει κιολας αλλα μονο τονο μεσα μεσα..τωρα αρχισα να τα προσαρμοζω στην διατροφη μου και βλεπουμε τον αλλο μηνα. Τωρα που θα αρχισω γραμμωση ειναι τα δυσκολα!

aepiskeptis
18-04-11, 13:26
βαλε διαιατα γραμμωσης με υψηλα λιπαρα, που ειναι το δυσκολο?

andreasloui
18-08-11, 21:08
καλησπερα ηθελα να ρωτησω, εκανα αναλυσεις και ολα καλα ομως η HDL (καλη χοληστερολη) ηταν κατω απο τα ορια 30 ενω κανονικα 42 και πανω...μου ειπαν πως αυτο οφειλεται στο οτι δεν καταλανωνω λιπαρα...ειναι κατι σημαντικο που πρεπει να ανησυχω?



Φιλε μου μην ανησυχεις εγω ειχα 38 και εκανα αυτο που μου ειπε η μικροβιολογος-διαδρομος απο 30 λεπτα και πανω. Σε 2 μηνες ημουνα 44!!!!Και προσεξε λιγο την διατροφη σου,οχι πολλα λιπαρα

TToni Shark
19-08-11, 17:24
ξεκινα να τρως περισσοτερα καρυδια,αμυγδαλα,ελαιολαδο,λιπαρα ψαρια και ταχινι:thumbup:

+1000:thumbup:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
16-09-15, 22:22
Niacin (B3),φυτοστερόλες,περπάτημα,ωμέγα 369,ρεσβερατρόλη(κόκκινο κρασί,μαύρα σταφύλια,ρόδι)

http://gtoul.com/?p=3208

procop
16-09-15, 22:30
Εχω παρατηρησει οτι στις τελευταιες εξετασεις π εκανα απο το 2012 και επειτα, η καλη οληστερολη ηταν λιγο κατω απο το κατωτατο οριο.. πχ αν το κατωτατο ειναι 40 εμενα ηταν 32 περιπου...

Η ιατρος μ ειπε οτι κανενα συμπληρωμα δεν υπαρχει που αποδεδειγμενα να βελτιωνει την καλη χοληστερολη και μπορει να ειναι και κληρονομικο...ρωτησα τους γονεις μ και μ ειπαν οτι και αυτοι παντα ειχαν χαμηλη την καλη χοληστερολη παρολο που προσεχαν διατροφη

Εγω τα τελευταια χρονια παιρνω συμπληρωμα ω 3 , πολυβιταμινες,..γυμναζομαι και προσεχω γενικα την διατροφη μου

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
16-09-15, 23:03
Υπάρχει και θέμα γενετικής προδιάθεσης,κάτι που διαπιστώνεται με έλεγχο (μέτρηση λιποπρωτείνης Α)
Τα ΑΑΣ και οι αναστολείς αρωματάσης,ελαττώνουν τη λιποπρωτείνης υψηλής πυκνότητας,όπως και το κάπνισμα,τα κορεσμένα λιπαρά,η έλλειψη αεροβίωσης.

procop
17-09-15, 14:06
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση