PDA

Επιστροφή στο Forum : διατροφη φοιτητη!!!



dimos_7
15-04-11, 01:37
Ειμαι 22χρονων...1.80...68kg.
Κανω 3 φορες την βδομαδα προπονηση στο γυμναστηριο και τωρα θα προσθεσω και 2-3 φορες την βδομαδα ακομα κολυμβητηριο(λογω του οτι ειμαι ναυαγοσωστης)
Επειδη δεν μπορω να κανω διατροφες με 6 γευματα ημερησιως λογω ωραριου(δεν ξυπναω στις 7:30) και λογω κοστους, με την παρακατω διατροφη θα βαλω κανενα κιλο η οχι???τι να προσθεσω τι να αφαιρεσω?

ΠΡΩΙΝΟ
9:30
80 γρ κουάκερ με 500 ml γάλα
2 Κουταλιές μέλι
2 αυγά

ΣΝΑΚ
12:30
1 τοστ με 100γρ γαλοπούλα ,τυρί
1 μπανάνα

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ
15:00
Συνδιασμος απο τα παρακατω(οτι εχει ετοιμο η μανα μου:unsure:):
~ Ψάρια (σολομός, τόνος)
~ Κοτόπουλο
~ Γαλοπούλα
~ Άπαχο κόκκινο κρέας και μοσχαρίσιο

~ Όσπρια
~ Ρύζι
~ Μακαρόνια
~ Πατάτες(βραστές,πουρές)

ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
18:00-19:30

ΔΕΙΠΝΟ
20:00
Σαν το Μεσημεριανό
+1 μπανάνα

NASSER
15-04-11, 11:10
Καλά εισαι. Ξεκίνα και βλέπουμε. Απλά βγάλε τη μπανανα απο το τελευταιο γεύμα και βάλτην πριν την προπόνηση.

Kaloutsikos
15-04-11, 13:53
Ειμαι 22χρονων...1.80...68kg.
Κανω 3 φορες την βδομαδα προπονηση στο γυμναστηριο και τωρα θα προσθεσω και 2-3 φορες την βδομαδα ακομα κολυμβητηριο(λογω του οτι ειμαι ναυαγοσωστης)
Επειδη δεν μπορω να κανω διατροφες με 6 γευματα ημερησιως λογω ωραριου(δεν ξυπναω στις 7:30) και λογω κοστους, με την παρακατω διατροφη θα βαλω κανενα κιλο η οχι???τι να προσθεσω τι να αφαιρεσω?



Καλό θα ήταν να έχεις ακόμα ένα γεύμα,
Με το κολυμβητήριο καις πολλές θερμίδες, καλό θα ήταν για να βάλεις κιλά!:thumbup:

dimos_7
15-04-11, 14:03
Καλό θα ήταν να έχεις ακόμα ένα γεύμα,
Με το κολυμβητήριο καις πολλές θερμίδες, καλό θα ήταν για να βάλεις κιλά!:thumbup:

Τις περισσοτερες φορες ξυπναω 11:00 το πρωι και κοιμαμε 2:00 το βραδυ...Που να το χωρεσω το αλλο γευμα?Στις ωρες παιζει το προβλημα οχι στο τι πρεπει να τρωω.

Kaloutsikos
15-04-11, 15:28
Τις περισσοτερες φορες ξυπναω 11:00 το πρωι και κοιμαμε 2:00 το βραδυ...Που να το χωρεσω το αλλο γευμα?Στις ωρες παιζει το προβλημα οχι στο τι πρεπει να τρωω.

Από τις 20:00 μέχρι της 02:00 είναι 6 ολόκληρες ώρες, τότε
ή αλλιώς αν μπορούσες να μετακινούσες το πρόγραμμα σου
και να έτρωγες ξανά κατα τις 17:00...

dimos_7
15-04-11, 19:57
τι ειναι ιδανικο να τρωω μεταπροπονητικα?
θα επρεπε να τρωω κατι ακομα,τις 3 ωρες πριν την προπονηση?

Kaloutsikos
16-04-11, 01:00
τι ειναι ιδανικο να τρωω μεταπροπονητικα?

Αν δεν παίρνεις συμπληρώματα,
από Πρωτεΐνη ασπράδια και
από Υδατάνθρακα μια μπανάνα - μέλι.


θα επρεπε να τρωω κατι ακομα,τις 3 ωρες πριν την προπονηση?

Μία σαλάτα.
..

dimos_7
16-04-11, 14:39
το ασπραδι πως ειναι καλυτερο?σκετο χωρις βρασιμο ή μελατο(λιγο βρασμενο) ή σφιχτο ή δεν παιζει ρολο?

Lao
16-04-11, 14:53
dimos_7, αν θες να πάρεις κιλά, πρέπει να αυξήσεις τους υδατάνθρακες. Σου προτείνω να πάρεις ένα Gainer που θα το βάλεις κοντά στις ώρες που πας κολυμβητήριο γιατί η αλήθεια είναι ότι στερεό γεύμα και κολύμβηση δεν πάνε μαζί.

Εναλλακτικά, αν δεν θες Gainer, μπορείς να πάρεις αυτό:

http://www.xtr.gr/auksisis_barous/1580/VITARGO_PURE__2000g_%28VITARGO%29.htm

Kaloutsikos
16-04-11, 16:21
το ασπραδι πως ειναι καλυτερο?σκετο χωρις βρασιμο ή μελατο(λιγο βρασμενο) ή σφιχτο ή δεν παιζει ρολο?

Κάποιοι το πρωτιμούνε άβραστο και κάποιοι βρασμένο.

ΟΙ λόγοι είναι η εξής:
-Οταν το βράζουμε χάνει κάποιες ουσίες ενώ άβραστο όχι.
-Άβραστο υπάρχει κίνδυνος σαλμονέλας (κάποιοι υποστηρίζουν μετά από χρόνια χρήση δεν παθαίνεις τίποτα)

Για μένα καλύτερα τρώγε τα σφιχτά να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.:)

Τώρα όσον αφορά τον κρόκο έχει κάποιες ουσίες όπου δεν θα της βρείς στο ασπράδι,
όπως λιπαρά, και επίσης αμα έχεις αυξημένη χοληστερίνη, τον κρόκο τον αποφεύγουμε!