PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταπροπονητικό ρόφημα



alexander
17-12-07, 09:51
θέλω να ρωτήσω η μαλτοδεξτρίνη και η δεξτρόζη βγαίνουν σε σκόνη; και στο μεταπροπονητικό ρόφημα τα βάζεις ολα μαζί; (πρωτείνη δεξτρόζη μαλτοδεξτρίνη νερό;) ή;

argyrakis
17-12-07, 11:18
Ναι βγαίνουν σε σκόνη.
Αμέσως μετά την προπόνηση παίρνεις την μαλτοδεξτρινη η δεξτροζη και μετά από μισή ώρα παίρνεις μια πρωτεΐνη γρήγορη και μετά θα φας.

alexander
17-12-07, 12:02
Λες "μαλτοδεξτρίνη ή δεξτρόζη" να μην βάζω 50-50 ; κ τα 'χτυπάω' σε σέϊκερ; ή απλα τα καταπίνω με νερό ; και γιατί οχι πρώτα πρωτείνη ; (ρωτάω πολλά έ; !) :unsure: :P

argyrakis
17-12-07, 12:30
Θα τα βάζεις μαζί απλός εγώ δεν στο είπα γιατί μπορεί να υπάρχει σκεύασμα που τα έχει και τα δυο η εσύ να έχεις ένα από τα δυο.

Τώρα δεν βάζουμε και την πρωτεΐνη γιατί θέλουμε να μας ανεβάσει το γλυκογόνο η μαλτοδεξτρινη και η δεξτροζη και να μας στείλει πιο γρήγορα την πρωτεΐνη στον οργανισμό μας .

Qlim4X
27-11-09, 19:03
εχει κανεις να προτινη κανα καλο συνδιασμο με βαση την προτεινη με νερο?

αν ειναι ευκολο να καλιπτι και γευμα (ενεργιακα - θερμιδικα)

Jeik
27-11-09, 19:27
φιλαρακι εγώ θα σου πρότεινα γουει με νερό και δυο μπανάνες και μέλι η αλλιώς σε μπλέντερ χτύπα γουει με γάλα,κουάκερ και μπανανάνα!!

Machiavelli
28-11-09, 16:13
Όχι γάλα, ούτε βρώμη και μπανάνα σαν τελευταία λύση. Whey (γύρω στα 35 γραμμάρια πρωτεΐνης, όχι σκόνης, πρωτεΐνης), γλυκόζη ή μέλι και αν παίρνεις κρεατίνη κι αυτή, κατά προτίμηση στο στόμα απ ευθείας.

sTeLaKoS
28-11-09, 16:32
Όχι γάλα, ούτε βρώμη και μπανάνα σαν τελευταία λύση. Whey (γύρω στα 35 γραμμάρια πρωτεΐνης, όχι σκόνης, πρωτεΐνης), γλυκόζη ή μέλι και αν παίρνεις κρεατίνη κι αυτή, κατά προτίμηση στο στόμα απ ευθείας.

Διευκρίνησε λίγο το τελεύταίο σε παρακάλω.

Machiavelli
28-11-09, 16:42
Κι εγώ είχα ζητήσει διευκρίνηση, απλώς δεν χάνεις κάνα γραμμάριο γιατί η κρεατίνη δε διαλύεται και έτσι μπορεί να καθίσει στον πάτο. Εγώ την ρίχνω μέσα και μόλις φτάσω σπίτι ρίχνω ακόμα λίγο νερό ακόμα. Αλλά πιστεύω πως πάλι ένα τμήμα το χάνω, μερικά cg δηλαδή, αλλά αποφεύγω να παίρνω μαζί το κουτί της και το κουταλάκι και επίσης μπορώ ζυγίζω ακριβώς πόση θέλω αν την βάλω μέσα από το σπίτι.

sTeLaKoS
29-11-09, 05:15
Στο στόμα με το κουτάλάκι δλδ... Και μετά μπόλικο νερό.
Με βολεύει μπορώ να πω γιατί απο γεύση δε σκίζει κιόλας και μου χαλάει όλο το μεταπροπονητικό. Στον επόμενο κύκλο θα το δοκιμάσω έτσι.
Ευχαριστώ.

Mauro
26-04-10, 08:13
Καλημερα. Εχω μια απορια σχετικα με το μεταπροπονητικο γευμα. Σκεφτομαι να προσθεσω γλουταμινη, δεξτροζη και μαλτοδεξτρινη. Ολα αυτα τα βαζω στο shaker μαζι με τη whey ή τα παιρνω ξεχωριστα? Και αν τα παιρνω ξεχωριστα πρεπει να περασει καποια ωρα?

GEORGEXX1
26-04-10, 10:07
για μενα καλυτερα την πρωτεινη ξεχωριστα μεσα σε μια ωρα το πολυ.
ενω τα υπολοιπα αμεσως μετα την προπονηση.

mike1987
26-04-10, 15:17
εγω πιστευω πως πρεπει να παιρνεις το ροφημα σου με πρωτεινη κλπ. μετα το πολυ απο μια ωρα κανε ενα γευμα.

-beba-
26-04-10, 15:21
Καλημερα. Εχω μια απορια σχετικα με το μεταπροπονητικο γευμα. Σκεφτομαι να προσθεσω γλουταμινη, δεξτροζη και μαλτοδεξτρινη. Ολα αυτα τα βαζω στο shaker μαζι με τη whey ή τα παιρνω ξεχωριστα? Και αν τα παιρνω ξεχωριστα πρεπει να περασει καποια ωρα?

Ολα (γλουταμίνη+δεξτρόζη+μαλτοδεξτρίνη)στο σεικερ μαζί με την whey πρωτείνη και ΝΕΡΟ (όχι γάλα), ΑΜΕΣΩΣ μετά την προπόνηση.:toast:

flinstone
26-04-10, 15:54
Ολα μαζί αμέσος μετά την προπόνιση και 60΄ μετά την προπόνιση στερεά τροφή.

paokdz
14-07-11, 17:44
Αν πάρεις ροφήμα πρωτεινης μετά το γυμναστήριο..30 γραμμάρια..μετά απο πόση ώρα μπορείς να φας ξανά πρωτεινη αλλα φαγητό?

Saldi
14-07-11, 17:46
Αν πάρεις ροφήμα πρωτεινης μετά το γυμναστήριο..30 γραμμάρια..μετά απο πόση ώρα μπορείς να φας ξανά πρωτεινη αλλα φαγητό?
Γενικά αφού πάρεις συμπλήρωμα προτεινης μετά την προπόνηση φαγητο έχει μετά απο 45-60 λεπτα

paokdz
14-07-11, 17:53
Ευχαριστώ..και κάτι ακόμα η πρωτεινη μου είναι καθαρή και είναι στα 65 γραμμάρια αλλα εγώ παίρνω το μισό δηλαδή 32 ..όχι όσο είναι η δοσολογία..κάνω κάτι λάθος?

Saldi
14-07-11, 17:55
Ευχαριστώ..και κάτι ακόμα η πρωτεινη μου είναι καθαρή και είναι στα 65 γραμμάρια αλλα εγώ παίρνω το μισό δηλαδή 32 ..όχι όσο είναι η δοσολογία..κάνω κάτι λάθος?
Τι εννοεις αν κάνεις κάτι λάθος?
Το scoup ποσα gr παίρνει??Αν η δοσολογία σου λεει 2 scoup την μέρα πχ καλό να παίρνεις 2 scoup την ημέρα και αν είναι isolate καλύτερα να τα παίρνεις και τα δύο μετα την προπόνηση αλλιως μπορείς αν θέλεις να παίρνεις 1 το πρωι και ένα μετά την προπόνηση...

paokdz
14-07-11, 18:14
Το scoup παίρνει γύρω στα 40 αλλα η δοσολογία είναι 80 δηλαδή 2 σκουπ..εγώ παίρνω μόνο 1 σκουπ δηλαδή 40..τα 80 μου φαινόταν πολλα δηλαδή 65 γραμμάρια πρωτεινη..και έτσι παίρνω γύρω στα 32 γραμμάρια πρωτεινη..και μετά απο 45 λεπτά αν φάω πχ φιλετο κοτόπουλο?..δεν πρέπει να περάσουν 2 ώρες?

Saldi
14-07-11, 19:16
Το scoup παίρνει γύρω στα 40 αλλα η δοσολογία είναι 80 δηλαδή 2 σκουπ..εγώ παίρνω μόνο 1 σκουπ δηλαδή 40..τα 80 μου φαινόταν πολλα δηλαδή 65 γραμμάρια πρωτεινη..και έτσι παίρνω γύρω στα 32 γραμμάρια πρωτεινη..και μετά απο 45 λεπτά αν φάω πχ φιλετο κοτόπουλο?..δεν πρέπει να περάσουν 2 ώρες?

οχι φιλε πειράζει.!

COBRA_STYLE
14-07-11, 20:26
οχι φιλε πειράζει.!

ποιο πραγμα πειραζει?

Kaloutsikos
15-07-11, 00:51
Ποιά πρωτεΐνη έχεις?

paokdz
15-07-11, 02:55
Nitro isolate 65 καλή είναι?

Saldi
15-07-11, 11:23
ποιο πραγμα πειραζει?

Φίλε εννοουσα δεν πειράζει..
Δεν έγραψα το "δεν"λαθος μου...μπερδευτηκα..
!

Kaloutsikos
15-07-11, 16:51
Το scoup παίρνει γύρω στα 40 αλλα η δοσολογία είναι 80 δηλαδή 2 σκουπ..εγώ παίρνω μόνο 1 σκουπ δηλαδή 40..τα 80 μου φαινόταν πολλα δηλαδή 65 γραμμάρια πρωτεινη..και έτσι παίρνω γύρω στα 32 γραμμάρια πρωτεινη..και μετά απο 45 λεπτά αν φάω πχ φιλετο κοτόπουλο?..δεν πρέπει να περάσουν 2 ώρες?

Και μετά από μια ώρα να φας καλά είναι.