PDA

Επιστροφή στο Forum : Creatamax Extreme (MaxiMuscle)



stevengr
17-12-07, 22:12
Θελω να αγορασω κρεατινη, με σκοπο την αυξηση της δυναμης + αντοχης οσο αυτο ειναι δυνατον με την χρηση κρεατινης, και οχι με χρηση φορτωματος αλλα με καθημερινη ληψη 5γρ εχω δεν εχω προπονηση.

Αποφασισα να μην παρω σκετη, αλλα μαζι με δεξτροζη.

Μεχρι στιγμης εχω καταληξει στην CREATAMAX EXTREME της MaxiMuscle, διοτι την εταιρεια την ξερω και βγαζει ποιοτικα προιοντα. Ο παραγοντας τιμης δεν με ενδιαφερει, ειτε ειναι ακριβη ειτε φθηνη θα την παρω αρκει να ειναι ποιοτικως καλη και να κανει δουλεια.

Παρακατω αναφερω τα συστατικα της CREATAMAX, Gust πες μου λιγο κ' εσυ την γνωμη σου την εταιρια την ξερεις ειναι Αγγλικη.. 8)

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=7011&stc=1&d=1259261819

Per 33g
Energy 124kcal / 526kj
Carbohydrate 18.6g
Protein 11.5g
Fats trace
Creatine Monohydrate 5g
L-Glutamine 5g
GAA* 1g
L-Glycine 1g
Potassium Bicarbonate 0.5g
Sodium Bicarbonate 0.5g
Fenugreek Extract 92mg
Albion Magnesium chelate 50mg
D-pinitol 28mg
Bioperine (black pepper extract) 5mg

Gasturb
17-12-07, 22:33
Steven ναι η Maximuscle είναι αξιόπιστη εταιρεία από την δεύτερη 'μαμά πατρίδα' χεχε αλλά δεν έχω δοκιμάσει αυτό το προϊον μιας κ ειναι φόρμουλα. Δεν λέω ότι δεν ειναι καλό προϊον αλλά προτιμώ ξεχωριστά πρωτεϊνη κρεατίνη γλουταμίνη κτλ γιατί κ θα ξέρω ακριβώς τι ποσότητες κ πότε θα παίρνω συν το ότι θα μου βγαίνει και πιο οικονομικά. Στο θέμα τιμης βλέπω ότι το 1 κg κοστίζει όσο μια whey 2.2 το οποίο πιστεύω για μια φόρμουλα its ok αλλά γενικά :evilno:

Ένα ερώτημα έχω.. πότε έχεις σκοπό να χρησιμοποιείς αυτό το προίον?

- μεταπροπονητικά? δλδ θα κρατήσεις 5 γρ κρεατίνης στο μισάωρο/μία ώρα του μεταπροπονητικού αντί την άμεσης λήψης μετα την gym?

- το πρωί? προτίμω προσωπικά λήψη κρεατϊνης με λίγο υδατάνθρακα κ μετά από κανα 5/10 λεπτο ξεχωριστά whey κ πρωϊνο

Gt

RUHL
17-12-07, 23:14
Eγω εχω απορεια περα απο το σκευασμα πως μπορεις να δεις αν ειναι ενα προιον ποιοτικο γενικα μιλαω(μην πει κανενας παρτω μονος σου και πηγαινε τω σε εργαστηριο γιατι :banghead: :banghead: αλλη δουλεια δεν εχουμε να κανουμε να δεινουμε 100-200 ευρω σε αυτα και αμα ειναι να ελενξεις πολλα τοτε διπλο :banghead: :banghead: )

stevengr
17-12-07, 23:23
Gast θα την χρησιμοποιω το πρωι παντα, με τον ιδιο ακριβως τροπο που λες κ' εσυ, αλλα επειδη ειναι φορμουλα η μια δοση απαιτει 200γρ νερο + 450γρ νερο για την πρωτεϊνη.. καταλαβαινεις πως θα ειμαι το πρωι.. :)

Οποτε πιθανων το πρωι.. πρωϊνο+ροφημα πρωτεϊνης, και μετα απο καμια ωριτσα την κρεατινη. Εαν δω οτι δεν μου καθεται καλα, τοτε μετα την προπονηση μου.

Παρ' ολα αυτα εαν εχεις στο νου σου καποια αλλη "καλη" φορμουλα ενημερωσε..

stevengr
17-12-07, 23:32
RUHL εχω αγορασει παρα πολλες πρωτεϊνες της συγκεκριμενης εταιρειας, γι' αυτο και λεω οτι ειναι πολυ ποιοτικα τα προϊοντα της.

Gasturb
17-12-07, 23:43
@ Ruhl

Αξιολογούμε μια εταιρεία γενικά από το τι όνομα έχει στην αγορά, τις διαφημίσεις, το κόστος, τυχόν έρευνες κ προσωπική εμπειρία. Το πρότελευταίο βέβαια έχει τον μέγιστο φορτίο ευθύνης οπότε κ για την maximuscle μέχρι νεωτέρας διάψευσης είναι καλή εταιρεία.

@ stevengr

Φόρμουλα κ καλή για να προτείνω λίγο δύσκολα, γιατί πρέπει να έχει το κάτι τις που μου κάνει την διαφορά οπότε αστα να πάνε steven

1. κόστος

Προσωπικά δεν βλέπω το όφελος να δώσεις τόσα μόνο κ μόνο για ένα πρωίνο ρόφημα!

2. H20

Ένα ακόμη μείον της φόρμουλας είναι αυτο που είπες..

η μια δοση απαιτει 200γρ νερο + 450γρ νερο για την πρωτεϊνη..

η κρεατίνη χρειαζεται πολύ νερό ενω σε αντιθεση η πρωτεϊνη λίγο για κάλύτερη απορρόφηση οπότε ότι κ να διαλέξεις από τα 2 δλδ πολύ ή λίγο νερό θα κάνεις ένα μέτριο αποτέλεσμα στο τέλος.

3. timing

Η επιλογή μεταπροπονητικά που λες χαλαρά κ όχι για τους γνωστούς λόγους του timing κρεατίνης κ πρωτεϊνης.

Με άλλα λόγια η αγορά της θα σε αναγκάσει να μετριάσεις τα οφέλη σου είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο γιατί σαν φόρμουλα πρωτεϊνη κ κρεατίνη θα πηγαίνουν πάντα μαζί θέλεις δεν θέλεις!

Gt

Gasturb
18-12-07, 05:24
Αποφασισα να μην παρω σκετη, αλλα μαζι με δεξτροζη.

Tώρα το πρόσεξα αυτό που είπες. Αν θέλεις μόνο κρεατίνη κ δεξτρόζη υπάρχει στο εμπόριο κ σε κάψουλες κ μάλιστα σε γεύσεις αλλά κ πάλι οικονομικά δεν συμφέρουν - αν κ η τίμή είναι πολύ μικρότερη από το παραπάνω προίον.

Btw με κρεατίνη δεξτρόζη ξεκίνησες φόρμουλα κρεατίνη πρωτεϊνης κατέληξες? :unsure:

Gt

Duke-Nukem
18-12-07, 06:01
η κρεατίνη χρειαζεται πολύ νερό ενω σε αντιθεση η πρωτεϊνη λίγο για κάλύτερη απορρόφηση οπότε ότι κ να διαλέξεις από τα 2 δλδ πολύ ή λίγο νερό θα κάνεις ένα μέτριο αποτέλεσμα στο τέλος.

ουπς! δεν ήξερα ότι η πρωτείνη δεν θέλει πολύ νερό :chinese: Δεν την έπινα και νεροζούμι αλλά περίπου με 350μλ νερό την έπινα...

Adriano10
26-11-09, 21:37
παιδιά σήμερα την αγόρασα αυτήν την κρεατίνη φόρμουλα...αύριο θα ξεκινήσω το load(όπως μου είπε ο τύπος που μου την πούλησε)μου είπε για 4 μέρες να πίνω 4 φορες(ανά μέρα)..και μετά από αυτό να την περνώ κανονικά...μια το πρωί και μια μετά την προπόνηση.....για να δούμε τα αποτελέσματα...:)