PDA

Επιστροφή στο Forum : Multi Max (MDouble You)



adamz
17-04-11, 16:47
ειδα αυτες τις βιταμινες στα xtr. και μου αρεσαν αρκετα..
λεω να τις παρω ειναι κ οικονομικες!:thumbup::thumbup: μεχρι τωρα επερνα centrum

για πειτε και εσεις την γνωμη σας..:unsure:

23955

jannous44
17-04-11, 16:49
απο το centrum που επαιρνες ειναι πιο δυνατες. απλα τα ουρα βγαινουν κατακιτρινα αν πινεις πολυ νερο θα εισαι κομπλε. αλλιως θα συνιθησεις το κιτρινο χρωμα. ειναι πολυ οικονομικες ναι και θα σου βγαλουν και 2 μηνες. απλα παιρνε 1 ταμπλετα. οχι 2 που προτεινει το xtreme.

adamz
17-04-11, 16:53
απο το centrum που επαιρνες ειναι πιο δυνατες. απλα τα ουρα βγαινουν κατακιτρινα αν πινεις πολυ νερο θα εισαι κομπλε. αλλιως θα συνιθησεις το κιτρινο χρωμα. ειναι πολυ οικονομικες ναι και θα σου βγαλουν και 2 μηνες. απλα παιρνε 1 ταμπλετα. οχι 2 που προτεινει το xtreme.

αυτο γιατι γινετε?..

1 προτεινει κ το xtreme :D

jannous44
17-04-11, 16:56
αυτο γιατι γινετε?..

1 προτεινει κ το xtreme :D

γιατι βγαινουν κιτρινα τα ουρα λες? αν ναι γιατι δεν αποροφαει ολες τις βιταμινες Β που εχει μεσα το συμπληρωμα ο οργανισμος και οτι δεν χρηαζετε το αποβαλει. εγω οταν πηγα να τις παρω απο το extreme ο υπαλληλος μου ειπε 2. αλλα 1 επερνα ειναι πολυ δυνατες.

Fiesta S 09
17-04-11, 17:13
Καλή είναι τσίμπα την.Εγώ έχω χρησιμοποιήσει κάποια προιοντα των Ολλανδών και είμαι ευχαριστημένος.Δεν είναι κάτι extreme του στύλ animal pak,αλλά είναι γενικά καλή επιλογή και πάνω απο όλα φτηνή.

adamz
17-04-11, 17:16
και το ανιμαλ πακ ψηνομουν ..αλλα πιστευω ειναι νωρις ακομα για μενα..4 μηνες ασχολουμαι ..απο σεπτεμβριο το κοβω να το χτυπαω :D

Fiesta S 09
17-04-11, 17:50
Καλά κάνεις.Σιγά-σιγά.Το animal βεβαια είναι αλλη φαση.:thumbup:

ελμερ
17-04-11, 17:59
καλησπερα..τις εχω παρει και γω.....αλλα επειδη μου φαινονται υπερβολικες ο δοσεις που εχει καθε χαπακι για εναν απλο ασκουμενο οπως εγω,τις κοβω στη μεση και παιρνω μιση τη μερα (οχι για οικονομια :welcome: )

Lao
17-04-11, 22:00
Αν εξαιρέσουμε τις Β, οι δοσολογίες δεν είναι υψηλές.

Μάλιστα στο site της MDY λέει ότι αυτά τα 67 µg RE της Α αντιστοιχούν στο 8% της ΣΗΔ, κάτι που δεν ξέρω αν ισχύει καθώς μπορεί να είναι και τυπογραφικό λάθος.

Εν πάσει περιπτώσει, δεν έχει D και τόσο υψηλές δόσεις Β σε μια ταμπλέτα για μένα σημαίνουν απλά ότι τα περισσότερα mg θα πάνε στην... τουαλέτα. Για μένα, είναι καλύτερες οι πολυβιταμίνες εκείνες που «σπάνε» το serving σε 2 και 3 χάπια την μέρα.

Προσωπικά δεν θα την έπαιρνα.

ελμερ
17-04-11, 23:46
lao ,κατα τη γνωμη σου ειναι καλυτερα να παιρνω το μισο χαπι το πρωι και το αλλο μισο το απογευμα για καλυτερη αφομοιωση....?:welcome:

Lao
17-04-11, 23:58
lao ,κατα τη γνωμη σου ειναι καλυτερα να παιρνω το μισο χαπι το πρωι και το αλλο μισο το απογευμα για καλυτερη αφομοιωση....?:welcome:

Νομίζω πως ναι, και πάντοτε μαζί με φαγητό.

Αλήθεια, μιας και λογικά έχεις το κουτί κοντά σου, πόσο τοις εκατό επί της ΣΗΔ λέει ότι έχει από την βιταμίνη Α;

EDIT: Όντως έχει 18 mg σίδηρο;

ελμερ
18-04-11, 00:39
δεν το εχω κοντα μου....σορρυ....αν το εχω σπιτι θα σου πω αυριο (τα χαπια τα χω βαλει σε μικροτερο κουτι

Niiick
18-04-11, 00:43
Εξαρταται και τι βιτ Α εχει ομως..

Lao τις υδατοδιαλυτες βιταμινες, μεταλλα, ιχνοστοιχεια με τι τις παιρνεις?

Λιποδιαλυτες με λιπος, αλλα για τα υπολοιπα ειναι μπερδεμα. Με αδειο στομαχι? Με γευμα? Με carbs? Με λιπος? Χωρις λιπος? Χωρις φυτικη ινα?

Lao
18-04-11, 00:49
Εξαρταται και τι βιτ Α εχει ομως..

Lao τις υδατοδιαλυτες βιταμινες, μεταλλα, ιχνοστοιχεια με τι τις παιρνεις?

Λιποδιαλυτες με λιπος, αλλα για τα υπολοιπα ειναι μπερδεμα. Με αδειο στομαχι? Με γευμα? Με carbs? Με λιπος? Χωρις λιπος? Χωρις φυτικη ινα?

Δεν σε καταλαβαίνω, τι εννοείς με τι τις παίρνω και γιατί τις λιποδιαλυτές θεωρείς ότι τις παίρνουμε με λίπος;

Αν μπορείς, γίνε λίγο πιο σαφής.

Niiick
18-04-11, 01:02
Με τι τις καταναλωνεις εννοω.

Το οτι τις λιποδιαλυτες τ(Α,D,E,K) τις παιρνουμε με λιπος ωστε να αφομιωθουν ειναι γνωστο, αν το κοιταξεις λιγο στη βιβλιογραφια ή στο net θα το βρεις. Αν εξαιρεσεις την D που εδω που ζουμε με τοσο ηλιο, λιγο με νοιαζει αν θα αφομοιωθει αυτη που θα φαω.

Aλλα εν αντιθεση με τις λιποδιαλυτες, η βιβλιογραφια δεν ειναι σαφης στο με τι να καταναλωνονται αυτα που σε ρωτησα παραπανω και υπαρχουν αρκετες αποψεις.

Lao
18-04-11, 01:13
Με τι τις καταναλωνεις εννοω.

Το οτι τις λιποδιαλυτες τ(Α,D,E,K) τις παιρνουμε με λιπος ωστε να αφομιωθουν ειναι γνωστο, αν το κοιταξεις λιγο στη βιβλιογραφια ή στο net θα το βρεις. Αν εξαιρεσεις την D που εδω που ζουμε με τοσο ηλιο, λιγο με νοιαζει αν θα αφομοιωθει αυτη που θα φαω.

Aλλα εν αντιθεση με τις λιποδιαλυτες, η βιβλιογραφια δεν ειναι σαφης στο με τι να καταναλωνονται αυτα που σε ρωτησα παραπανω και υπαρχουν αρκετες αποψεις.

Ααααααα τώρα κατάλαβα τι εννοείς (συγγνώμη, σήμερα δεν στροφάρω και πολύ :P)

Κοίτα να δεις, δεν το έχω εξειδικεύσει τόσο πολύ, απλά προσπαθώ να παίρνω την πολυβιταμίνη μου πάντοτε μαζί με φαγητό. Έτσι και αλλιώς, κατά κανόνα δεν παίρνω ξεχωριστά τις βιταμίνες, αφού χρησιμοποιώ μια multi.

Απ'όσο ξέρω, όντως παίζει κάποιο ρόλο να παίρνουμε τις λιποδιαλυτές «μαζί με λίπος» αλλά εδώ που τα λέμε οι περισσότερες τροφές έχουν ήδη λίπος, άλλες περισσότερο και άλλες λιγότερο. Για μένα πάντως, πιο πολλή σημασία έχει το ότι αποθηκεύονται στο ήπαρ και γενικά στο λίπος του σώματος, άρα καλό είναι να μην το παρακάνουμε με την δοσολογία.

Niiick
18-04-11, 01:30
χεχε φταιει η ωρα, ειναι για αλλα πραγματα :turtle:

ισχυουν αυτα που λες αλλα ας μην αναλυσουμε τις θεμα των υδατοδιαλυτων τωρα σ αυτο το τοπικ:green:

Παντως, καλο θα ναι να το εξειδικευσουμε λιγακι, γιατι οι multi ειναι ενα τρελλο κεφαλαιο, πρεπει να ναι σε καλη μορφη αυτα που εχουν μεσα, και το κυριοτερο κατα τη γνωμη μου σε ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ, και να καταναλωνονται με αυτα που πρεπει. Δυστυχως ουτε εγω τις απαντησεις σε ολα αυτα.

Lao
18-04-11, 01:49
χεχε φταιει η ωρα, ειναι για αλλα πραγματα :turtle:

ισχυουν αυτα που λες αλλα ας μην αναλυσουμε τις θεμα των υδατοδιαλυτων τωρα σ αυτο το τοπικ:green:

Παντως, καλο θα ναι να το εξειδικευσουμε λιγακι, γιατι οι multi ειναι ενα τρελλο κεφαλαιο, πρεπει να ναι σε καλη μορφη αυτα που εχουν μεσα, και το κυριοτερο κατα τη γνωμη μου σε ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ, και να καταναλωνονται με αυτα που πρεπει. Δυστυχως ουτε εγω τις απαντησεις σε ολα αυτα.

Αυτό ξαναπες το! Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και ένας λόγος που το ψάχνω τόσο με τις πολυβιταμίνες είναι γιατί θεωρώ ότι είναι το βασικότερο θεμέλιο πάνω στο οποίο «χτίζει» ένας αθλητής, ό,τι και αν κάνει.

Anyway, επειδή το σκίσαμε λίγο το θέμα :green: όποτε θες συνεχίζουμε στο γενικό στα Συμπληρώματα.

Όσον αφορά την Multi Max, μπορεί να είναι φτηνή αλλά για μένα είναι ελλειπής. Και αν όντως έχει τόσο σίδηρο, νομίζω ότι καλό είναι να την αποφεύγουμε. Όχι ότι θα πάθουμε κάτι, αλλά γιατί να μπαίνουμε στην διαδικασία; Επίσης, είμαι κατά των «μία ταμπλέτα την μέρα» σε ό,τι αφορά την χρήση τους από αθλητές, για λόγους απορρόφησης.

adamz
18-04-11, 02:13
Λαο εσυ ποια προτεινεις?

Lao
18-04-11, 02:39
Λαο εσυ ποια προτεινεις?

Υπάρχουν πολλές καλές. Μερικές από αυτές, είναι οι:

- ADAM (NOW) (έκδοση softgels)
- Liquid Multi Gels (NOW)
- Opti-Men (ON)
- Super 2 Daily (Carlson Labs)
- Anavite (Gaspari) (αυτή δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα, πάντως βάσει δοσολογιών, συστατικών και reviews, φαίνεται πολύ καλή)
- Animal Pak (Universal)

Η κάθε μία έχει τα δικά της συν και πλην, τέλεια δεν είναι καμία. Όλες όμως είναι μια χαρούλα. ;)

Nio
18-04-11, 17:22
Την παίρνω τη συγκεκριμένη, 1 tablet με το πρωινό.
Βέβαια περιστασιακά, (ως πολυβιταμίνη,όχι ως δοσολογία) καθώς δεν πολυθέλω ο οργανισμός μου να συνηθίζει σε μια συγκεκριμένη πολυβιταμίνη(δλδ, almost fixed ποσότητες+αναλογίες) για σχετικά μεγάλες χρονικές περιόδους.

Έτσι λοιπόν, όποτε είναι η σειρά της, συμπληρώνω με cholecalciferol (D3), και με Eviol-Α (όχι κάθε μέρα), and I'm ok, I think!

ionos1
20-04-11, 14:28
Τις πηρα και εγω πριν κανα μηνα ... μπορώ να πω ειμαι αρκετα ικανοποιημενος και αρκετα οικονομικες ... επομενη πολυβιταμινη ADAM

leftis
20-06-11, 20:24
Πήρα σήμερα την συγκεκριμένη πολυβιταμίνη και έχω μερικές απορίες.
Κατ'αρχάς τα ούρα μου ειναι ΚΑΤΑΚΙΤΡΙΝΑ και πολύ έντονα (bright)...
Θέλω να ρωτήσω αν παίζει η περίπτωση υπερβιταμίνωσης στο μέλλον καθώς από φρούτα τρώω στάνταρ 1 ακτινίδιο και 1 βανίλια την ημέρα και κάποιες μέρες μπορεί να φάω καμιά μπανάνα...Μήπως είναι προτιμότερο να κόβω το χάπι στη μέση? Παρεπιπτώντος είμαι 16 χρονών σε περίπτωση που διαφοροποιεί της βιταμινικές μου ανάγκες :green:

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!


***Μεταφέρθηκε από Συμπληρώματα*** Mods Team

Kaloutsikos
22-06-11, 01:07
Πήρα σήμερα την συγκεκριμένη πολυβιταμίνη και έχω μερικές απορίες.
Κατ'αρχάς τα ούρα μου ειναι ΚΑΤΑΚΙΤΡΙΝΑ και πολύ έντονα (bright)...
Θέλω να ρωτήσω αν παίζει η περίπτωση υπερβιταμίνωσης στο μέλλον καθώς από φρούτα τρώω στάνταρ 1 ακτινίδιο και 1 βανίλια την ημέρα και κάποιες μέρες μπορεί να φάω καμιά μπανάνα...Μήπως είναι προτιμότερο να κόβω το χάπι στη μέση? Παρεπιπτώντος είμαι 16 χρονών σε περίπτωση που διαφοροποιεί της βιταμινικές μου ανάγκες :green:

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!


***Μεταφέρθηκε από Συμπληρώματα*** Mods Team

Δεν υπάρχει πρόβλημα που είναι κίτρινο το κατούρημα σου, είναι φυσιολογικό.

leftis
22-06-11, 14:00
Δεν υπάρχει πρόβλημα που είναι κίτρινο το κατούρημα σου, είναι φυσιολογικό.


:toast::bowdown:

stoup
04-07-11, 17:35
χρησιμοποιω εδω και αρκετο καιρο την πιλυβιταμινη τησ m double you την multi max και εχω παρατηρησει πωσ το χρωμα των ουρων ειναι υπερβολικα κιτρινο(μονο τισ μερεσ που περνω το χαπι)
αυτο σε τι οφιλετε/??απο τα συστατικα που διαβαζω δν βλεπω καποιο να επιδρα καπωσ στα νεφρα(απο οσα καταλαβαινω βεβεα)....ξερει κανεισ τον λογο??υπαρχει περιπτωσει να επιβαρινονται τα νεφρα απο αυτη τη πολυβιταμινη???

sTeLaKoS
04-07-11, 17:36
Μεταφέρθηκε στο τόπικ της συγκεκριμένης πολυβιταμίνης.

Διάβασε τη πίσω σελίδα, θα πα΄ρεις απάντηση.

leftis
23-03-12, 21:19
Η συγκεκριμένη αναφέρει να πέρνουμε ένα χάπι με το δείπνο. Εφ'όσον είναι και 1 a day αυτό δεν σημαίνει ότι μέχρι το απόευμα τις επόμενης maximum θα έχει τελειώσει το effect της? Μήπως είναι καλύτερο να την πέρνω με το πρωινό? Ή μήπως είναι ακόμα καλύτερα να σπάσω το κάθε χάπι σε 2 δόσεις? (φοβάμαι μην σχηματιστούν κοφτερές γωνίες και γίνουν επικίνδυνα για κατάπωση)

ελμερ
23-03-12, 21:41
lefti ,επειδη την ειχα παρει τη συγκεκτιμενη και ειχα κοψει τα χαπια στη μεση,πολλες φορες μου γατζωνοντουσαν στο λαιμο και επινα πολυ νερο να πανε κατω....ειναι αρκετα εκνευριστικο....:welcome:

leftis
23-03-12, 21:59
lefti ,επειδη την ειχα παρει τη συγκεκτιμενη και ειχα κοψει τα χαπια στη μεση,πολλες φορες μου γατζωνοντουσαν στο λαιμο και επινα πολυ νερο να πανε κατω....ειναι αρκετα εκνευριστικο....:welcome:

Είναι πιθανό να κοπεί κατα μήκος? Δηλαδή να μην σχηματιστούν 2 "κυβάκια" αλλά 2 σε σχήμα έλλειψης.

Roid Rage
24-03-12, 01:21
Παρε ενα χαποκοφτη απο το φαρμακειο, αλλα πιθανοτατα να χανεται ποσοτητα με θραυσματα

ελμερ
24-03-12, 01:27
αν την κοψεις σε 2 "κυβακια",ειναι τοσο μασιφ τα συστατικα μεσα στο χαπι που φευγουν ελαχιστα,θα σου προτεινα να μην το κοψεις το χαπι :welcome::welcome:

Stamer
24-03-12, 03:01
αυτη ή η adam καλυτερη?? ιδου το ερωτημα :unsure:

Dimitrios
24-03-12, 03:33
αυτη ή η adam καλυτερη?? ιδου το ερωτημα :unsure:

Χαλαρά adam...:green:

Stamer
24-03-12, 03:41
μαζι σου :thumbup:

leftis
24-03-12, 13:35
Οκ, εφόσον δεν θα την κόψω να την πέρνω το βράδυ όπως προτείνει ή το πρωί?

Lao
24-03-12, 14:23
Οκ, εφόσον δεν θα την κόψω να την πέρνω το βράδυ όπως προτείνει ή το πρωί?

Πρωί ή μεσημέρι ή με το τελευταίο γεύμα σου πριν την προπόνηση.

exkaliber
25-03-12, 19:39
δεν εχει βιταμινη d ή εγω δεν τη βλεπω?:unsure:

giannis_ex
06-06-12, 15:46
Tην αγορασα και γω προχθες. Οντως δε λεει πουθενα για βιταμινη D ή κατι που να τη θυμιζει! Υπαρχει καποια λογικη εξηγηση ή την πατησαμε?

exkaliber
06-06-12, 15:49
την πατηΣΕΣ
μην υπερβαλουμε :P:P

δεν ρωταγες κι εσυ πριν την παρεις?:turtle::turtle::turtle::turtle:

giannis_ex
06-06-12, 15:54
Νταξει δεν ειναι και τοσο απαραιτητη τελικα αυτη η D :green:

exkaliber
06-06-12, 15:56
ειναι :green:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16833-Βιταμίνη-D

COBRA_STYLE
06-06-12, 18:11
Νταξει δεν ειναι και τοσο απαραιτητη τελικα αυτη η D :green:

ετσι σου'πανε ??;)

apostonikos
07-10-12, 14:39
Καλησπερα σε ολους παιδια. Εδω και καποιες μερες κανω χρηση της συγκεκριμενης πολυβιταμινης και εχω καποια θεματακια. Ειμαι 1.75 60κιλα. Παιρνω μισο χαπακι το πρωι και αλλο μισο το βραδυ πριν κοιμηθω. Το πρωτο προβλημα ειναι εδω. Εχω προβλημα στο να καταπιω το χαπακι το μισο οσο και αν ακουγεται παραλογο σε καποιους :P :P Υπαρχει περιπτωση το μισο που παιρνω πρωι βραδυ να το σπαω αλλη μια φορα στα 2 ? Η θα υπαρξει απωλεια βιταμινων για παραδειγμα αμα το σπασω κι αλλο? Δεν ξερω κιολας ειμαι αρχαριος γι αυτο ρωταω :) Και το δευτερο προβλημα που παρατηρησα ειναι οτι τα ουρα μου εχουν γινει πιο κιτρινα. Λες και φωσφοριζουνε ενα πραγμα.

billy89
07-10-12, 14:52
Υπάρχει ήδη θέμα γι αυτή την πολυβιταμίνη.

Για το χάπι κάνε την καρδιά σου πέτρα και κατάπιε το! Εγώ το κατάπινα ολόκληρο χωρίς πρόβλημα. Όσο το κόβεις χάνονται θρίμματα.

Όσο για τα ούρα, με όλες τις πολυβιταμίνες σχεδόν συμβαίνει. Είναι φυσιολογικό.

apostonikos
07-10-12, 14:54
Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου :) Πραγματικα εχω μεγαλο προβλημα :Ρ Δηλαδη καταπια το μισο μια μερα και νομιζα μου εκατσε στο λαιμο :/ Μου ειπε το παιδι απο το xtreme που πηρα την πολυβιταμινη γιατι τον ρωτησα οτι καπου εχω διαβασει οτι τα ουρα σου γινονται πιο κιτρινα μου ειπε να πινω πολυ νερο και θα ειμαι ενταξει. Ισχυει κατι τετοιο?

billy89
07-10-12, 15:36
Να πίνεις πολύ νερό ούτως ή άλλως. Τα ούρα σου κίτρινα θα είναι δεν αλλάζει αυτό, ειδικά τις πρώτες φορές μέσα στην ημέρα μετά την κατανάλωση της πολυβιταμίνης.

Που να πάρεις και τίποτα αμινοξέα σε χάπια, εκεί θα τα δεις όλα σε μέγεθος!

dim_bou
20-03-15, 12:24
Καλημερα παιδια..ψαχνω μια πολυβιταμινη και μου προτειναν την multimax της MDY..το προφιλ των συστατικων της ειναι πολυ καλο συγκριτικα με αλλες και η σχεση αξιας-τιμης αρκετα καλη.την εχει δοκιμασει κανεις ποια ειναι η γνωμη σας?


91834
91835

sobral
20-03-15, 14:15
Υπάρχει ήδη θέμα παιδιά, κάντε αναζήτηση σας παρακαλώ πριν ανοίξετε ένα νέο θέμα. Η σύνθεση είναι η ίδια, τα κουτιά έχουν αλλάξει.

Χρήστος Τριανταφύλλου
20-03-15, 17:06
Η ανακινηση του θεματος παντως εμενα μου φανηκε χρησιμη!;) Την εχω παρει προσφατα χωρις να την εχω ανοιξει ακομη. Η αιτια που την τιμησα ειναι οι μεγαλες ποσοτητες βιταμινων Β.
Αφου διαβασα τα χρησιμα προηγουμενα ποστ ,προσανατολιζομαι να την χρησιμοποιησω 1 το πρωι σε συνδιασμο με αλλη multi (η με αναξαρτητες μονες τους) με καλυτερο προφιλ των υπολοιπων στοιχειων κ με λιγοτερες Β.
Ισως να φανει καπως υπερβολικο αυτο για μερικους ,αλλα να διευκρινησω οτι απευθυνεται καλυτερα για οσους κανουν μια διατροφη με ελειψεις σε βασικα στοιχεια κ παραλληλα αυξημενες απαιτησεις. Και σιγουρα οχι σε μενα!:green:

raziel13epsilon
21-03-15, 20:07
Πραγματι δεν εχει βιταμινη D. Aυτο είναι στα μειων της εταιριας. Εγω την πηρα μια φορα και δεν την ξαναπηρα. Δεν είναι ότι δεν είναι καλη. Απλα μου την εσπαγε που το κατουριμα ηταν κατακιτρινο και μυριζε ασχημα από ολες αυτές τις αποβολες των βιταμινών B λογω των μεγαλων ποσοτήτων. Εχω παρει πολες πολυβιταμινες με μεγαλες συγκεντρώσεις βιταμινών Β αλλα αυτό το πραγμα μονο στην συγκεκριμενη το ειδα. Δε την ξαναπηρα από τοτε.

storm68
24-03-15, 13:41
Παιδιά η συγκεκριμένη πολυβιταμίνη είναι πολύ δυνατή και δεν κάνει για όλους. Εννοώ ότι κάποιος που έχει μικρότερες απαιτήσεις σε συμπλήρωμα βιταμινών, βολεύεται άνετα και με μία πιο ελαφριά.
Τα κίτρινα ούρα οφείλονται στις μεγάλες δόσεις βιταμινών Β και όταν την πήρα, προσωπικά δεν με ανησύχησε. Έπαιρνα 1 ταμπλέτα την ημέρα και πιστεύω ήταν αρκετή. Όσο για την έλλειψη Βιταμίνης D δεν την θεωρώ σημαντική. Ιδιαίτερα για εμάς που ζούμε σε ηλιόλουστη χώρα και την έχουμε τσάμπα από τον ήλιο!

LEGPRESS
24-03-15, 15:25
για μενα πολυ σημαντικο οτι εχει υψηλες συγκεντρωσεις σε μια μονο καψουλα γιατι την κουμπωνω το πρωι και τελειωσε!Προσωπικα αυτη την εποχη εχω την optimen γιατι τη βρηκα σε καλη τιμη αλλα τη multi max την ειχα παρει παλιοτερα...Αν καποιος θελει πιο χαλαρη πολυβιταμινη νομιζω η mdy βγαζει και τις twins γι αυτο το σκοπο...Σαν εταιρεια δεν ειναι και optimum το ονομα της αλλα τη βλεπω εδω και 20 χρονια στα ραφια οποτε δυσκολο να αντεχει τοσα χρονια και να ναι μουφα

amplaxoublis
07-06-15, 14:01
Καλησπερα παιδια! Λογω αεροβιας κυριως και εντονης γυμναστικης τωρα το καλοκαιρι σκρφτομαι να παρω μια πολυβιταμινη! Σκεφτομαι αυτην εδω λογω τιμης και ποιοτητας φυσικα! Οσο για τν Βιταμινη D σκεφτηκα οτι επειδη ειναι καλοκαιρι και τον ηλιο στην Ελλαδα τν τρωμε με το κουταλι δν θα χρειαστει τοσο... Σκεφτομαι λαθος?

Lao
08-06-15, 13:39
Ας γράψουμε άλλη μια φορά μια γνώμη...

Καλο είναι να αποφεύγουμε τις «μία την μέρα» multies, κυρίως για λόγους απορρόφησης.

Σκεφτείτε, είναι σα να προσπαθείτε να φάτε όλο το ημερήσιο φαγητό σας σε ένα μόνο γεύμα: μάλλον θα υπάρχουν... παρενέργειες, σωστά; Το ίδιο ισχύει και με τις πολυβιταμίνες, είναι κάπως κουλό να περιμένετε ότι σε μια ταμπλέτα θα μπουν όοοοολες οι βιταμίνες και τα μέταλλα, σε καλές ποσότητες και αναλογίες, ότι όλα αυτά θα συνεργαστούν μεταξύ τους τόσο καλά και ότι το σώμα σας θα τα χρησιμοποιήσει όπως πρέπει.

Η multi για την οποία μιλάμε στο παρόν θέμα, είναι τυπικό παράδειγμα «βάζω 100άρια mg στις Β να εκτοξεύσω τα ποσοστά επί της ΣΗΔ στο Θεό, να νομίζει ο κόσμος ότι είναι δυνατό (και φτηνό - καλό) πράμα». Στην πραγματικότητα, οι βιταμίνες Β είναι σύμπλεγμα και για να απορροφηθούν όλες μαζί όπως πρέπει θέλει πολλά κιλά @@ από τον Χ κατασκευαστή, να έχει κάνει R&D, και οι ταμπλέτες του να είναι έτσι φτιαγμένες ώστε το κάθε τι να απελευθερώνεται όταν πρέπει και στην ποσότητα που πρέπει. Και σκεφτείτε ότι μιλάω μόνο για τις Β, χωρίς να ασχολούμαι καν με όλες τις άλλες βιταμίνες και τα μέταλλα.

Το αν μια multi είναι καλή λοιπόν, έχει να κάνει με τους εξής παράγοντες:

- O κατασκευαστής να είναι σωστός στην δουλειά του και να μην χρησιμοποιεί τσίπικα υλικά
- Να είναι «2, 3, 4 κτλ» την μέρα ώστε να μην «μπουκώνουμε» το σώμα μας με την μία
- Οι βιταμίνες και τα μέταλλα να είναι σε λογικές ποσότητες και αναλογίες και, πάνω απ'όλα, σε μορφές που το σώμα μας δεν θα τις πετάξει απλά (στην καλύτερη περίπτωση)

Για τον φίλο που λέει για την D, να κοιτάξει το ανάλογο θέμα που υπάρχει στην ενότητα «Συμπληρώματα».

Πρόταση: μην δελεάζεστε εύκολα από το «φτηνό και καλό», ούτε από το εάν μια μάρκα την βλέπετε χρόνια στα ράφια των καταστημάτων. Όποιος ξέρει τι εστί αγορά, θα ξέρει ότι συνήθως τα πάντα είναι θέμα εμπορικών συμφωνιών και marketing. Η μεγαλύτερη απόδειξη είναι η Centrum που πωλείται σε όλα τα φαρμακεία και εν τούτοις είναι ό,τι χειρότερο υπάρχει. Μην τα παίρνετε αψήφιστα όλα αυτά, για την υγεία σας μιλάμε...

Υ.Γ. Κοιτώντας πιο αναλυτικά το label της παρούσης, βλέπω 300% μαγγάνιο και... 500% χρώμιο. Μιλάμε για εν δυνάμει ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ ποσότητες, οι οποίες δεν έχουν ΚΑΜΜΙΑ λογική και απλά επιβεβαιώνουν ότι ο κατασκευαστής βάζει ποσότητες «στρογγυλές» στην τύχη, απλά για να του βγει η φόρμουλα. Δεν μπαίνω καν στον κόπο να σχολιάσω τα υπόλοιπα «φάουλ» που δείχνουν ότι το συγκεκριμένο προϊόν είναι απλά για πέταμα.

amplaxoublis
08-06-15, 15:21
Πολυ καλες παρατηρησεις φιλε! Ωραια απαντηση :)

ευχαριστουμε!!

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΑΘΛΗΤΗΣ
08-09-15, 14:07
Ξανά διαθέσιμη στον ΑΘΛΗΤΗ και φυσικά στο e-shop!
Στην κατηγορία των ισχυρών πολυβιταμινών είναι πολύ δημοφιλής και είχαμε ξεμείνει για λίγες μέρες.

ΑΘΛΗΤΗΣ
06-02-17, 15:58
Σας παρουσιάζουμε την νέα συσκευασία.

113468
113469

Polyneikos
07-03-18, 14:39
Εχω μια ενημέρωση ως προς αυτο το κομμάτι. Tην επίσημη όμως θα την λάβετε απο τον ΑΘΛΗΤΗ γιατί υπάρχουν αλλαγές.

Η παλαιά έκδοση όντως ειναι αυτή αλλα είναι και αυτή που έχει επανέλθει από την MDouble You και διατίθεται πλέον .

Παλαιά έκδοση - Ισχύουσα

121239


Aυτή εδώ που έχει αναρτηθεί από το 2017 στο forum , ήταν όντως η νέα έκδοση, η οποία εστάλη για μια παρτίδα προς την Ελλαδα αλλά και γενικότερα , εξαντλήθηκε και για λόγους που έκρινε η εταιρία, επανήλθε στην παλαιά φορμουλα και στην παλαιά συσκευασία η οποία διατίθεται στους καταναλωτες

Νέα έκδοση - δεν κυκλοφορει πλέον

121240

Οπότε στο site του ΑΘΛΗΤΗ (https://athlitis.gr/simpliromata/vitamines-ixnostoixeia/multi-max-60tabs-mdy/) αλλά και στων X-Treme που την διαθέτουν, θα διορθωθεί και θα υπάρχει αυτό που ξέρει ως κόσμος ως "παλαιά" έκδοση.

ΑΘΛΗΤΗΣ
09-03-18, 15:49
Πραγματικά, όπως αναφέρθηκε, το προϊόν επανήλθε στην προηγούμενη συσκευασία του.
Δεν είχαμε λάβει σχετική ενημέρωση από την εταιρία, πέρασε απαρατήρητο, και γι΄αυτό στο site μέχρι πρότινος υπήρχε ακόμα η συσκευασία που δεν κυκλοφορούσε πλέον. Τώρα, η σωστή εικόνα στο site μας έχει αποκατασταθεί.