PDA

Επιστροφή στο Forum : Χριστουγεννιάτικο χαλάρωμα - Αλλά οι κάμψεις κάμψεις



Playmobil
18-12-07, 01:41
Λοιπόν όντας στα 88 πλέον κιλά με 14% περίπου λίπος και ύψος 1.81, αποτέλεσμα 3 χρόνων προπόνησης με βάρη και σημείο εκίννησης τα ίδια πιστεύω ποσοστά λίπους στα 67 συνολικά κιλά, τελευταία έχω ξενερώσει γιατί έχω κολλήσει. Χαρακτηριστικό της πορείας μου είναι η απουσία ποικιλίας, αρνητικό το γνωρίζω, καθώς εμαίνω σε ένα πρόγραμμα το οποίο ακολουθώ πιστά και σημείο αναφοράς της προόδου μου καθώς και στόχος μου αποτελούνε η αύξηση των κιλών. Σήμερα έτσι αποφάσισα να δοκιμάσω το πρόγραμμα Μπουρνάζου για το στήθος (το προηγούμενο δεν είχε καμμία σχέση με αυτό) και πραγματικά νιώθω διαφορετικός, επιτέλους πιασμένος μετά από καιρό προπόνησης στήθους και με τον τρικέφαλό μου στην προπόνηση να με εγκαταλλείπει αρκετά συχνά. Άσχετο όλο αυτό με το θέμα αλλά επειδή το post μου ανήκει στα γενικά και αυτό που θα ρωτήσω δεν έχει ξανασυζητηθεί (οπότε το post δεν θα πάει χαμένο καθότι περιμένω απαντήσεις) είπα να το αναφέρω για να μην σας κουράζω ανοίγοντας νέο τόπικ.
Στο θέμα μας τώρα, Χριστούγεννα πλησιάζουν και λέω να κάνω ένα μικρό διαλειμματάκι αυτές τις ημέρες (18 για την ακρίβεια), το καθιερωμένο διαλειμματάκι της χρονιάς μου. Το διαλειμματάκι αυτό συνεπάγεται πλήρη αποχή από το γυμναστήριο και τα προγράμματα των ασκήσεων, όχι όμως και της διατροφής φυσικά (δεν τρώω ούτως ή άλλως γλυκά για να σας προλλάβω). Επιπλέον θέλω να βαράω κάθε 2η ή 3η ημέρα 4 σετάκια κάμψεων όσο αντέχω στο καθένα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ποιά είναι η ιδανική γωνία κάμψεων τόσο των χεριών όσο και του σώματος ώστε να ποιάνουνε το κάτω στήθος.
Επιπρόσθετα και επί της ευκαιρίας ποιές είναι οι ασκήσεις που ποιάνουνε το στήθος χαμηλά; Έκανα search για αυτό το σκέλος της ερώτησης και έψαξα με λέξεις κλειδιά 'κάτω στήθος' και στήθος χαμηλά' αλλά δεν βρήκα τίποτα.Ειλικρινά....... (αυτό πάει στον Gasturb LOL)

KATERINI 144
18-12-07, 02:05
με τις κάμψεις θα ειναι δύσκολο να πιάσεις το κατω στηθος, γιατί θα πρέπει να ειναι χαμηλά τα πόδια και ψηλα ο κορμός φιλε, αυτο συνεπάγεται πως δε θα πέφτει και πολύ βάρος στο στήθος σου.

τωρα για ασκήσεις στο γυμναστήριο, οι κατακλεινης πιέσεις πιάνουν το κάτω στήθος.

και για το διάλυμα που λες , πολύ καλά θα κάνεις, χρειάζεται. :awesome:

pikolo
18-12-07, 15:15
ναι χρειαζεται αλλα δεκαοχτω μερες?εγω θα κανω αναγκαστικα για τρεισ μερες επειδη αρρωστησα αλλα και παλι θα συμπληρωσω....μετα τις δεκαοχτω μερες δεν θα εχεις ακριβως τις ιδιες επιδοσεις..

Playmobil
18-12-07, 16:02
Πέρυσι είχα κάνει έναν μήνα και δεν έπεσα ιδιαίτερα (καλή διατροφή)... Όταν λες να κάνεις έναν διάλειμμα το χρόνο για τέτοιο χρονικό διάστημα μιλάς, τώρα διαλείμματα των 3-4 μερών κακώς αλλά δυστυχώς προκύπτουνε συχνά λόγω διαφόρων καθημερινών επαγγελματικών και μη υποχρεώσεων...

pikolo
18-12-07, 16:06
προσωπικα δεν κανω κανενα διαλλειμα ολο τον χρονο και προτιμω να κανω αναγκαστικα διαλλειματα που προκειπτουν απο καποια αρρωστια η καποιο αλλο λογ....πχ αν αρρωστησω δεν μπορω να κανω προπονηση...συμβουλη μου πηγαινε με επ[ισκεψη σε καποιο γυμναστηριο τα χριστουγεννα...και εγω ετσι θα κανω...

Gasturb
18-12-07, 16:58
Τι κάτω τι πάνω στήθος? Πιστεύω είναι πνωρίς ακόμα να σε απασχολεί μια τέτοια λεπτομέρεια όπως ένας pro. Βάλε στόχο για ένα σφικτό στήθος in general με διάφορες ασκήσεις κ άσε τουλάχιστον για την ώρα το άγχος για το άνω κ κάτω. Επιπλέον καλό είναι κάθε 2 μήνες να κάνουμε μια διακοπή 1 εβδομάδας για να ξεκουραστούν οι μυς οπότε μην ανησυχείς για την διακοπή καλό θα σου κάνει.

Gt

KATERINI 144
18-12-07, 17:12
τρία χρόνια γυμνάζεται ο άνθρωπος Στράτο! δλδ ποτε θα δει τα σχήματα μετά απο καμιά 15ετια?! αν ειναι πολυ ανεπτυγμένο πανω το στήθος δε πρέπει να βελτιώσει και το κάτω :???:

:P

RUHL
18-12-07, 17:17
Τι κάτω τι πάνω στήθος? Πιστεύω είναι πνωρίς ακόμα να σε απασχολεί μια τέτοια λεπτομέρεια

Gt

:spank: :spank: :spank: :spank: :spank: :evilno: :evilno:

αν το σχολειο ηταν για τις καμψεις τι πανω τι κατω τοτε :awesome: :awesome: :awesome:

αλλιως :spank: :spank: :spank: :spank: :smash: :smash:



8) :green: :D :inandout: :2guns: :2guns:

Gasturb
18-12-07, 17:59
τρία χρόνια γυμνάζεται ο άνθρωπος Στράτο!

3?? α δεν το διάβασα αυτό οκ μην βαράτε :banghead: :green: :P

Gt

Antonio
18-12-07, 18:00
Εφόσον έχεις αποφασίσει να διακόψεις για λίγο, και καλά θα κάνεις (και εγώ το ίδιο θα κάνω), δεν χρειάζεται να αχγώνεσαι για τέτοιες λεπτομέριες. Αυτά έχεις καιρό να τα σκεφτέις και να τα ψάξεις όταν θα είσαι σε κανονικό πρόγραμμα. Κατα την γνώμη μου κόψε τελείως 2 βδομάδες τη προπόνηση. Καλό είναι που και που.
Όσο για το κάτω μέρος το στήθους νομίζω οτι οι κατακλινής πιέσεις το πιάνουν λίγο παραπάνω αλλά οι απόψεις διίστανται

Playmobil
18-12-07, 22:58
Παιδιά σας ευχαριστώ καταρχήν όλους για τις απαντήσεις! You get the point, αυτό ακριβώς που με απασχολεί είναι πως το στήθος μου έχει αποκτήσει αρκετά ωραίο σχήμα τόσο ψηλά, όσο και στα πλάγια, αλλά με χαλάει λίγο χαμηλά (και εσωτερικά περιμένω μεγαλύτερη πρόοδο) καθώς θα το ήθελα ακόμα πιο πρισμένο - φουσκωμένο.
Αυτό που έχω καταλάβει μέσις άκρες είναι πως δεν υπάρχει απόλυτα εξατομικευμένη άσκηση για χαμηλά αλλά αναπτύσσεται με βάση τις κλασσικές, αν εξαιρέσουμε την "κατακλινή περίπτωση" η οποία από την άλλη μου φαίνεται κομματάκι δύσκολο να μπει σε ένα πρόγραμμα. Τι να κάνουμε, λόγω γονιδίων απ'ότι φαίνεται οι κλασσικές σε μένα χαμηλά δεν προσφέρουν και πολλά, οπότε υπομονή με τον καιρό να δούμε μεγαλύτερη βελτίωση.
Έχετε δίκιο πάντως, προς το παρών θα αρκεστώ στο στόχο που έχω για τις γιορτές (δηλαδή της ξεκούρασης, σπουδαίος στόχος :lol: ) και όταν επιστρέψουμε βλέπουμε και κάνουμε. Απλώς έκανα την ερώτηση για τις κάμψεις για καθαρά ψυχολογικούς και μόνον λόγους... Αυτό μας έλειπε να περίμενα και αποτέλεσμα τρομάρα μου ... Ευχαριστώ και πάλι!