PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπή & διατροφή



Antonio
20-12-07, 23:42
Τώρα που έρχονται χριστούγεννα και οι περισσότεροι ψιλοχαλαρώνουμε από θέμα προπόνησης για λίγες μέρες τι γίνεται από θέμα διατροφής. Σίγουρα θα φάμε και λίγη σαβουρίτσα αλλά εκτός από αυτό κρατάμε κάποια γέυματα λίγο πιο καθαρά ή ντάξει δεν τρέχει τπτ.
Π.χ. ξυπνάμε το πρωι μετά από ξενύχτι. Πάμε και πλακωνόμαστε στις βρώμες και τα αυγά η χαλαρα χτυπάμε ένα καφεδάκι με κανενα τσουρεκάκι και κανα δυο μελομακαρονα?? :food:

ioannis1
20-12-07, 23:58
πολυ καλη ερωτηση αντωνιο.εγω πρωσοπικα τριτη τεταρτη θα φαω ελευθερα.

pikolo
21-12-07, 04:25
οταν λες Γιαννη τριτη τεταρτη ελευθερα δηλαδη δεν θα κανεις εξη γευματα?θα φας απλα οσο πεινας?

ioannis1
21-12-07, 23:40
ναι οσο και οτι τραβαει η ψυχη μου χωρις τυψεις. :clapping:

pikolo
22-12-07, 00:35
καλο....δηλαδη και γω να μην το φοβαμαι.....γιατι μερικες μερεσ μ την δινει να καθομαι και να λεω(πχ χριστουγεννα) α αυτο ηταν το τεταρτο γευμα....ασε π τωρα τελευταια το πεμπτο και το 6ο γευμα τα συγχωνεψα σε ενα γιατι πρεπεινα μεινω αυπνος για να φαω αλλιως....εχω καλυτερα αποτελεσματα ομως...κανω 5 γευματα δηλαδη... :chinese:

Muscleboss
22-12-07, 01:41
Διακοπές σημαίνει ΔΙΑΚΟΠΕΣ... διακοπές από αυστηρή διατροφή, από προγράμματα ακόμη και από προπόνηση! Σχετικά με διατροφή φυσικά και θα "σπάσει" αλλά με προσοχή. Μια βδομάδα σαβουροφαγλιας φυσικά και δε χαλάει τους κόπους που έχουμε κάνει μέχρι τώρα αλλά μπορεί να μας καθυστερήσει.

Προσωπικά στις διακοπές 3-4 μέρες (παραμονές και μεγάλες εορτές) το ρίχνω τελείως έξω με κρασάκι, λουκάνικα, και δε συμμαζεύεται... :bounce:

Τις υπόλοιπες μέρες απλά προσέχω να τηρώ τα βασικά. Πάντω πρέπει να πούμε ότι η απότομη αλλαγή στις διατροφικές συνήθειες του αθλητή μπορεί να έχει και στομαχικές διαταραχές καθώς ξαφνικά αλλάζουν οι τροφές που καταναλώνονται.

Γενικά προσοχή, αλλά ρίχτε το έξω αυτές τις μέρες, βοηθάει από πολλές πλευρές (και ψυχολογικά ακόμα)... :toast:

ΜΒ