PDA

Επιστροφή στο Forum : Καφές.τσάι και...φαγητό



tolis93
19-04-11, 01:33
Έχει ακουστεί πώς πρέπει να υπάρχει ενα κενό απο την ώρα που θα πιούμε το καφεδάκι μας ή το τσάι μας μέχρι την ώρα που θα φάμε.Το ερώτημα είναι.πόση ώρα διαρκεί αυτό το κενό και αν ισχύει το ίδιο αν πιουμε καφέ η τσάι πρίν η μετά το γεύμα

beefmeup
19-04-11, 14:17
απο που εχει ακουστει αυτο?

Αντωνης
19-04-11, 14:28
Mαλλον ακουστηκε με την λογικη του οτι αμα πινεις γλυκο-μετριο καφε που εμπεριεχει θερμιδες,λιγα λεπτα απ οταν φας υπαρχει πιθανοτητα να ξερασεις,οπως θα υπαρχει και με οτιδηποτε κ αν φας κ οχι μονο με τον καφε.

Μου εχει συμβει με τον φραπε δυστυχως:puke:

Απο τοτε αφηνω να περασει καμια ωρα,για να ''ηρεμησει'' το στομαχι...

tolis93
19-04-11, 14:28
Το εχω διαβασει αλλα δε θυμαμαι που

dionisos
19-04-11, 15:04
Εγώ αν πιω καφέ πριν το φαγητό μου κόβεται τελείως το αίσθημα της πείνας οπότε το αποφεύγω! Μετά από γεύμα μπορώ να πιω καφέ ή τσάι αφού περάσει καμιά ώρα πιο πριν δε μ'αρέσει!

gregmogan
19-04-11, 16:30
αυτό που ξερω εγώ είναι πως μετα το φαγητό δεν προτείνετε να πιούμε πράσινο τσάι γιατί εμποδίζει στην πέψη

exkaliber
19-04-11, 16:35
εγω ξερω οτι παλαια οι ανθρωποι,γυρω στο 50-60,μετα το φαγητο επιναν και
ενα χαμομηλι επειδη ηταν χωνευτικο,και αδυνατιστικο :green:

το ειχα διαβασει παλια στα παλιοπαιδα τ ατιθασα

Giannistzn
19-04-11, 22:15
Διατροφολογος μου εχει πει οτι ενα καφεδακι μετα απο το φαγητο βοηθαει στο να αποροφησουμε 5-10% λιγοτερες θερμιδες (λογικα καλυτερη πεψη).

Προσωπικα παντως, μετα απο μια ωριτσα αμα πιω καφε το εντερακι δουλευει μια χαρουλα :green:

ionos1
20-04-11, 00:51
Διατροφολογος μου εχει πει οτι ενα καφεδακι μετα απο το φαγητο βοηθαει στο να αποροφησουμε 5-10% λιγοτερες θερμιδες (λογικα καλυτερη πεψη).

Προσωπικα παντως, μετα απο μια ωριτσα αμα πιω καφε το εντερακι δουλευει μια αχαρουλ :green:

που να κανεις και 1 τσιγαρο με τον καφε!

Giannistzn
20-04-11, 10:24
"παίρνει φωτιά " και βγάζει καπνούς; :P

tasos2
20-04-11, 10:41
Mηπως ειναι για τον ιδιο λογο που δεν πρεπει να πινεις νερο μετα το φαγητο? :unsure:

sailim
04-02-15, 09:21
Αυτο που ξερω εγω για τα γευματα και τον καφέ ή το τσάι, ειναι πως αν καταναλωθουν μαζι, εμποδιζουν την απορροφηση καποιων στοιχειων της διατροφης, οπως πχ του σιδήρου

Eggbo
09-06-16, 09:02
Mηπως ειναι για τον ιδιο λογο που δεν πρεπει να πινεις νερο μετα το φαγητο? :unsure:

Μα υπαρχει θέμα στο φορουμ που γράφει κάθε γευμα να συνοδευεται απο 2 ποτηρια νερό...λόγο καλυτερης αποροφησης...αλλα δεν γραφει αν πρεπει να περιμένουμε και κατα πόσο