PDA

Επιστροφή στο Forum : Insanity Workout:Υποσχεται Γραμμωση σε 60 μερες!!



Ramsis
19-04-11, 15:44
Λοιπον λιγα λογια για το Insanity Workout:
Το προγραμμα αυτο το δημιουργηθηκε απο τον Shaun Τ,ο οποιος ειναι μια πολύ γνωστος χορευτης, χορογράφος, και γκουρού της φυσικής κατάστασης!Ειναι γνωστος για τα διαφορα προγράμματα γυμναστικης περιλαμβάνομενου και του Hip Hop Abs-που γρήγορα έγινε στην Αμερικη το # 1 TV πρόγραμμα γυμναστικής-και το πρόγραμμα Rockin' Body. Το Insanity (η αλλιως παραφροσυνη) είναι η σκληρότερη προπόνηση του Shaun μέχρι σήμερα,(μαλιστα διαφημιζετε ως το σκληροτερο προγραμμα αεροβικης που εγινε ποτε σε DVD!) και είναι χτισμένο γύρω από την ΜΚΣ μας(μέγιστη καρδιακή συχνότητα). Θα ιδρωνετε και θα ασκηστε μέσα από μεγάλες περιόδους άσκησης μέγιστης έντασης, με μόνο σύντομες περιόδους ανάπαυσης 30"!!Με την εναλλαγή μεταξύ των διαστημάτων της αερόβιας και αναερόβιας άσκησης, καθώς και μεταξύ του συνδιασμου αντοχης,δυναμης,αντιστασης και της ασταματητης κινησης για 20 λεπτα στο 90% της ΜΚΣ υποσχετε θαυματα σε 60 μερες.
Το προγραμμα ειναι το εξης:20 λεπτα καθε μερα (και ειδικα οταν γινετε το πρωι μολις ξυπνησουμε,οπου το πρωί το ηπατικό καί μυϊκό γλυκογόνο είναι μειωμένα -λόγω της υποχρεωτικής νυχτερινής αποχής από το φαγητό- θα υπάρχει ευνοϊκότερο καθεστώς για την καυση λιπους) συν μια ισοροπημενη διατροφη και τα αποτελεσματα ειναι θεαματικα!
Προσωπικα εγω εχω αρχισει να το κανω για γραμμωση καθε πρωι,συν διατροφη και το απογευμα γυμναστιριο(χωρις αεροβικη καθως εχει γινει το πρωι στο σπιτι με το Insanity Workout) εκτελοντας τις ασκησεις με μικρα διαλειματα των 30"-45" αναμεσα στα σετ και ευελπιστω οτι θα δω αποτελεσματα στο 20ημερο καθως κανω καιρο gym και διτροφη και το σωμα μου (χωρις να ξερω το ακριβες ποσοστο λιπους μου http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?14159-%CE%9F%CE%B9-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%BF-6-%CE%BC%CE%B7%CE%BD%CE%B5%CF%82!!&highlight=Ramsis) εχει σχετικα χαμηλο ποσοστο λιπους...
Πιστευω οτι βοηθαει καθως ειναι βασισμενο στον συνδυασμός αερόβιας και αναερόβιας δραστηριότητας (Έχει βρεθεί ότι ο συνδυασμός αερόβιας και αναερόβιας δραστηριότητας είναι το ο πλέον αποδοτικός, όσο αφορά την κατανάλωση ενεργείας. Σε καμία περίπτωση το μεικτό αυτό σύστημα δεν αξιοποιεί ενέργεια μόνο από λιπαρά, ωστόσο, καίει μεγάλες ποσότητες και από αυτή τη κατηγορία αφού οι ανάγκες είναι τεράστιες!) εναλακτικα εκτος απο το πρωι μπορειτε να το κανετε αμεσως μετα τα βαρη αντι για την αεροβια!;)
Μπορω να πω οτι ειναι οτι πιο τρελο εχω κανει σε αεροβιο και εδω και επτα ημερες που το εχω αρχισει,εχω δει μια ελαχιστη διαφορα στο γυμναστιριο απο την αποψη οτι δεν λαχανιαζω τοσο ευκολα κανοντας μικρα διαλειματα..
Υ.Γ. Παρομοια προγραμματα χρησιμοποιουνται στις προπονησεις Kick-Boxing,Box,brazilian jiu jitsu,Judo και γενικα σε ολα τα ΜΜΑ(Mixed Matirial Arts) αθληματα!
Υ.Γ.2 Αυτο το προγραμμα δεν απευθύνεται σε αρχαριους αλλα σε προχωριμενους η εστω ατομα που εχουν συχνη επαφη με την γυμναστικη!!
Λοιπον αυτο το προγραμμα ειναι σε ενα 30λεπτο video που βρηκα στο internet και ζηταω πριν το δημοσιευσω να μου πει καποιος Mod αν μπορω να παραθεσω το link ελευθερα ωστε τα μελη του site να το κατεβασουν..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
EDIT:Αφου πηρα την εγκριση απο Moderator σας δινω το link!!
TIP:Χθες οταν ειπα στον γυμναστη στο gym για το προγραμμα μου ειπε οτι αν προσθεσω και πρασινο τσαι(περιπου 5 φακελακια την ημερα)θα δω απιστευτα αποτελεσματα!Μου ειπε οτι οι κατεχινες που εχει βοηθουν στην απωλεια του ενδοκοιλιακου και κιλιακου λιπους.Μου ειπε 5 φακελακι διοτι καθε ενα εχει 90mg(οχι το απλο πρασινο τσαι αλλα το linea δεν λεω μαρκα αλλα καταλαβατε!) κατεχινες και εμεις χρειαζομαστε περιπου 450mg-500mg!Εγω τα βαζω σε ενα μπρικι και μολις κρυοσουν τα βαζω σε ενα μπουκαλι και μετα ψυγειο,μολις κρυοσει μονορουφι...:P
Enjoy!!:D

Spyros1993
19-04-11, 17:17
Ramsis αν θες στείλε μου σε προσωπικό μήνυμα το λινκ, για να το δω πως είναι....

Ramsis
19-04-11, 19:35
Ramsis αν θες στείλε μου σε προσωπικό μήνυμα το λινκ, για να το δω πως είναι....
ok ;)

Teodoro
20-04-11, 09:31
Φίλε μου είναι όλο το πρόγραμμα στο link; Πρέπει λέει να γίνω μέλος για να το κατεβάσω :unsure: ! Πφφφφ...

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, αυτό με το άδειο στομάχι το έλεγε στο πρόγραμμα ή απο αυτά που γνωρίζουμε το εφάρμοσες έτσι;

thnx!! :thumbup:

Ramsis
20-04-11, 09:58
Φίλε μου είναι όλο το πρόγραμμα στο link; Πρέπει λέει να γίνω μέλος για να το κατεβάσω :unsure: ! Πφφφφ...

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, αυτό με το άδειο στομάχι το έλεγε στο πρόγραμμα ή απο αυτά που γνωρίζουμε το εφάρμοσες έτσι;

thnx!! :thumbup:
Κοιτα το κατεβαζεις χωρις καμια συνδρομη,απολυτως free!Εβαλα και αλλα link δοκιμασε τα και βρες αυτο που δουλευει..παντως σε εμενα ολα δουλευουν και ειναι free..Στο λινκ ειναι μονο το βιντεο της ασκηση απο τον Shaun T!!Τιποτα αλλο...τα υπολοιπα ειναι οσα γραφω εγω τα οποια ειναι συνδιασμος ολων οσο εχω μαθει στο φορουμ και απο εναν γυμναστη στο gym μου!Αυτο με το αδειο στομαχι π.χ. ειναι απο αυτα που γνωριζουμε...

giannis64
20-04-11, 17:00
Ramsis (http://www.bodybuilding.gr/forum/member.php?7405-Ramsis) εγώ έκανα λάθος δίνοντας σου άδεια να ανεβάσεις τα λινκ, και σου ζητώ συγγνώμη.
αν θέλει κάποιος κάτι ας απευθυνθεί σε σένα με πμ.

Ramsis
20-04-11, 17:15
Ramsis (http://www.bodybuilding.gr/forum/member.php?7405-Ramsis) εγώ έκανα λάθος δίνοντας σου άδεια να ανεβάσεις τα λινκ, και σου ζητώ συγγνώμη.
αν θέλει κάποιος κάτι ας απευθυνθεί σε σένα με πμ.


Οκ! :(

worfel
15-05-11, 23:44
φιλε το εχω το βιντεο.. ειναι πολυ κουραστικο. μονο το πρωι ομως θα συμβούλευα να το κάνει κανείς με αδειο στομάχι... γιατι μετα τα βαρη δεν παιζει να το βγάλεις..

Ramsis
16-05-11, 11:43
φιλε το εχω το βιντεο.. ειναι πολυ κουραστικο. μονο το πρωι ομως θα συμβούλευα να το κάνει κανείς με αδειο στομάχι... γιατι μετα τα βαρη δεν παιζει να το βγάλεις..
+10000
Αυτο λεω και εγω... ;)

Slack `N Track
16-05-11, 12:07
Το συνολικο προιον της σειρας αυτης αππτελειται απο τα παρακατω:
Οσοι λοιπον ενδιαφεροντε για αυτο ας προσπαθησουν να κατεβασουν ολοκληρο το σετ και οχι μονο ενα μικρο τμημα.



01. Beachbody - Insanity - Disc 2.iso [4299MB]
02. Beachbody - Insanity - Disc 3.iso [4282MB]
03. Beachbody - Insanity - Disc 1.iso [4275MB]
04. Insanity Nutrition Guide.pdf [5MB]
05. Insanity Welcome.pdf [2MB]
06. Insanity workout sheet.jpg [95KB]

Το συνολο βαινει περιπου 12.5 GB.

1911 2011
17-05-11, 00:23
Φιλέ στύλε το και σε εμένα σε παρακαλώ

steve_tash
17-05-11, 00:47
κ γω θελω...

Ramsis
19-05-11, 16:03
Το συνολικο προιον της σειρας αυτης αππτελειται απο τα παρακατω:
Οσοι λοιπον ενδιαφεροντε για αυτο ας προσπαθησουν να κατεβασουν ολοκληρο το σετ και οχι μονο ενα μικρο τμημα.



01. Beachbody - Insanity - Disc 2.iso [4299MB]
02. Beachbody - Insanity - Disc 3.iso [4282MB]
03. Beachbody - Insanity - Disc 1.iso [4275MB]
04. Insanity Nutrition Guide.pdf [5MB]
05. Insanity Welcome.pdf [2MB]
06. Insanity workout sheet.jpg [95KB]

Το συνολο βαινει περιπου 12.5 GB.
Το ξερω οτι υπαρχει και αυτο,αλλα ποιος κατεβαζει 32GB!!σου λειπουν αλλα 20GB δεν ειναι μονο αυτα...:shock:
Τεσπα αυτο που ποσταρα ειναι ξεχωριστο απο αυτο που μου λες,και δινεται μονο του...:unsure:

worfel
19-05-11, 18:57
οποιος εχει λινκ μπορει να μου τα στειλει με ΠΜ? :):)

Spyros1993
19-05-11, 23:14
Ramsis εσύ το ακολουθείς καθημερινά;
Αν ναι εσύ ή κάποιος άλλος, ας μας παραθέσει την γνώμη του.

karpoutzidis
20-05-11, 12:31
και σε μενα plzzzzz

Chris92
20-05-11, 13:50
φιλε αν γινετε θα το ηθελα και εγω!

leftis
20-05-11, 14:22
Είναι αναγκαστικό να γίνεται το πρωί με άδειο στομάχι?

nitros
20-05-11, 15:05
ενα πμ και δω με το βιντεο....

Dark
20-05-11, 15:35
και άλλο ένα προς τα εδώ please... ;)

worfel
20-05-11, 20:51
Είναι αναγκαστικό να γίνεται το πρωί με άδειο στομάχι?

γενικα αμα κανεις το πρωι την αεροβια με αδειο στομαχι ειναι καλυτερα διοτι το γλυκογονο στους μυες ειναι χαμηλο, και καις κατευθειαν λιπος. μπορεις να κανεις και μετα τα βαρη, οπου παλι το γλυκογονο ειναι χαμηλο αλλα οπως προείπα ειναι παλούκι και δεν βγαινει

nitros
22-05-11, 15:13
στειλτε ρε παιδες.....

sopi
22-05-11, 19:04
ρε παιδεια εγω που τρωω καλα πριν το γυμναστηριο περιπου 25γρ. πρωτ. και50 υδατ. απο φαγητο και μετα απο μιαμισι ωρα παω και τρεχω διαδρομο καιω καθολου λιπος? η τζαμπα τρεχω ? ? ?

ΧΑΝΙΩΤΙΣΣΑ
22-05-11, 19:39
Ramsis (http://www.bodybuilding.gr/forum/member.php?7405-Ramsis) εγώ έκανα λάθος δίνοντας σου άδεια να ανεβάσεις τα λινκ, και σου ζητώ συγγνώμη.
αν θέλει κάποιος κάτι ας απευθυνθεί σε σένα με πμ.



Θα μπορουσα να εχω και εγω σε πμ το λινκ????σας παρακαλω.....

amateur666
22-05-11, 20:04
ενα πμ παρακαλω:bowdown: στο(ν) amateur666..:turtle:

leftis
22-05-11, 21:18
Και γώ πλιζζ

sopi
22-05-11, 21:43
ρε παιδεια εγω που τρωω καλα πριν το γυμναστηριο περιπου 25γρ. πρωτ. και50 υδατ. απο φαγητο και μετα απο μιαμισι ωρα παω και τρεχω διαδρομο καιω καθολου λιπος? η τζαμπα τρεχω ? ? ?

κανεις ρε παιδεια βοηθεια:(

giannis64
22-05-11, 21:55
παιδια στειλτε πμ στον ραμσις και οταν μπει στο φορουμ θα σας το στειλει.

Ramsis
23-05-11, 21:38
ρε παιδεια εγω που τρωω καλα πριν το γυμναστηριο περιπου 25γρ. πρωτ. και50 υδατ. απο φαγητο και μετα απο μιαμισι ωρα παω και τρεχω διαδρομο καιω καθολου λιπος? η τζαμπα τρεχω ? ? ?
Για κανεναν λογο μην τρεχεις μιαμηση ωρα..τρεχα 20 με 30 λεπτα το πολυ στο 65% της καρδιας σου.Δηλαδη θεωρωντας οτι το 100% 200 χτυποι το λεπτο,εσυ θελεις περι τα 130-135.Εμενα παντως ειναι με περιπου 10,4 km/h η ταχυτητα που κανω!τωρα αν βαριεσαι να κανεις διαδρομο κανε το insanity με το οποιο δουλευεις στο 90%..:shock: για 20 λεπτα περιπου... it's your choice :P

Ramsis
23-05-11, 21:43
Και γενικα οποιος θελει το λινκ,να μου το πει σε Pm.... ;)
Και επειδη καποιο προβλημα υπαρχει στα messenges,σε οποιον μου το ζητησε η θα το ζητησει να ξερει οτι μπορει να το στελνω στο visitor messeges!Μολις πατε στο profile σας θα το δειτε...

sopi
23-05-11, 22:06
Για κανεναν λογο μην τρεχεις μιαμηση ωρα..τρεχα 20 με 30 λεπτα το πολυ στο 65% της καρδιας σου.Δηλαδη θεωρωντας οτι το 100% 200 χτυποι το λεπτο,εσυ θελεις περι τα 130-135.Εμενα παντως ειναι με περιπου 10,4 km/h η ταχυτητα που κανω!τωρα αν βαριεσαι να κανεις διαδρομο κανε το insanity με το οποιο δουλευεις στο 90%..:shock: για 20 λεπτα περιπου... it's your choice :P

φιλαρακο μαλλον δεν με καταλαβες, δεν τρεχω μιαμισι ωρα και για κανενα λογο δεν θα το εκανα:shock: λεω οτι αφου φαω,:unsure: μετα απο μιαμισι ωρα πηγαινω γυμ. και τρεχω 25 λεπτα. η απορια μου ειναι θα καπσω αυτα που εχω φαει και καθολου λιπος?

Ramsis
24-05-11, 08:37
φιλαρακο μαλλον δεν με καταλαβες, δεν τρεχω μιαμισι ωρα και για κανενα λογο δεν θα το εκανα:shock: λεω οτι αφου φαω,:unsure: μετα απο μιαμισι ωρα πηγαινω γυμ. και τρεχω 25 λεπτα. η απορια μου ειναι θα καπσω αυτα που εχω φαει και καθολου λιπος?
Βαρη δεν κανεις καθολου?μονο τεξιμο στο γυμ?παντως θα σου ελεγα να κανεις 1 με 1:30 ωρες βαρη και μετα τον διαδρομο σου!τοτε σιγουρα θα καις μονο λιπος,αφου οτι αλλο αποθεμα ενεργειας το εχεις καψει στα βαρη!επισης μικρινε τα διαλειμματα αναμεσα στα σετ και σε συνδιασμο με ενα καλο προγραμμα διατροφης(μπορεις να βρεις και στο forum πολλα) σε 2 μηνες με 1,5 μηνα θα δεις θεαματικα αποτελεσματα!!

sopi
27-05-11, 16:38
Βαρη δεν κανεις καθολου?μονο τεξιμο στο γυμ?παντως θα σου ελεγα να κανεις 1 με 1:30 ωρες βαρη και μετα τον διαδρομο σου!τοτε σιγουρα θα καις μονο λιπος,αφου οτι αλλο αποθεμα ενεργειας το εχεις καψει στα βαρη!επισης μικρινε τα διαλειμματα αναμεσα στα σετ και σε συνδιασμο με ενα καλο προγραμμα διατροφης(μπορεις να βρεις και στο forum πολλα) σε 2 μηνες με 1,5 μηνα θα δεις θεαματικα αποτελεσματα!!

αργησα καπιες μερες αλλα η απορια μου ειναι παλι αφου τελιωσω τα βαρη μετα δεν πρεπει να πιω την πρωτεινη μου που την ζηταει ο μυς? αν παω για τρεξιμο οπως λες δεν καθηστερω να τροφοδοτησω τους μυες με πρωτεινη η οχι εστω αυτα τα 20-25 λεπτα??

Ramsis
27-05-11, 23:59
αργησα καπιες μερες αλλα η απορια μου ειναι παλι αφου τελιωσω τα βαρη μετα δεν πρεπει να πιω την πρωτεινη μου που την ζηταει ο μυς? αν παω για τρεξιμο οπως λες δεν καθηστερω να τροφοδοτησω τους μυες με πρωτεινη η οχι εστω αυτα τα 20-25 λεπτα??
κοιτα ο χρονος ειναι περιπου μεχρι 45 λεπτα....οποτε,δεν υπαρχει προβλημα...

skevaras1998
18-05-12, 14:52
μπορεις να το στειλεις και σε εμενα ramsis..ευχαριστω(skevara1998)

skevaras1998
18-05-12, 14:53
μπορεις να το στειλεις και σε εμενα ramsis..ευχαριστω(skevara1998)

skevaras1998 το ειχα γραψει λαθος

TheWickerMan
10-06-12, 13:31
Παιδιά έναν κόπο και για μένα?????:bowdown:

chris_gratsas
10-06-12, 13:43
Μπορειτε και σε μενα παρακαλω πολυ??Ευχαριστω...

TheWickerMan
12-06-12, 14:58
καποιος???/:welcome:

ARIS1914
12-06-12, 15:21
και απο εδω παρακαλω :turtle:

Ηλαπ
12-06-12, 15:38
Επειδη δν το βλεπω να μπαινει ο ραμσισ αμα ξερεται να καταβαζεται τορετν στειλτε μου εμενα ενα μνμ...

TheWickerMan
14-06-12, 20:02
βρήκα κάτι στο google....μόλις κατεβεί θα σας ενημερώσω..αν είναι καλό σας το στέλνω...αν όχι θα ψάξω λίγο ακόμη...

beefmeup
16-06-12, 16:11
το θεμα αυτο δεν εχει νοημα υπαρξης..
απο τα 42 ποστ εδω μεσα,τα 37 ειναι "δωσε κ σε μενα Μπαρμπα":green:
αν βρει καποιος κατι,ας στειλει ενα πμ να το ξανα ανοιξω.

Ηλαπ
16-06-12, 19:25
Οποιος θελει και οποιος ξερει να κατεβαζει με τορεντ ας μπει εδω http://www.demonoid.me/files/details/2945437/47600161/

Konstantinos!
17-06-12, 00:59
Υπάρχει θέμα πνευματικών δικαιωμάτων; Αν όχι ίσως θα μπορούσαμε να το ανεβάσουμε εδώ.

reinko
20-06-12, 12:13
Το λίνκ και σε εμένα παρακαλώ όποιος μπορεί!
επίσης όποιος έχει λινκ απ όλη τη σειρά και μπορεί ας μου στείλει και αυτό το λίνκ
ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

Killah
27-06-12, 21:14
Μια και έπεσα πάνω στο θέμα σας και έχω ήδη ολοκληρώσει τον πρώτο μήνα και μπαίνω στο δευτερο είπα να γράψω τις εντυπώσεις μου που ισως ενδιαφερουν καποιους

Ειχα χρονια να γυμναστω καλά λόγω προβλήματος στη μέση (στενωση σπονδυλων). Με ειχαν κατατρομάξει οι γιατροί. Φτανοντας αισίως στα 34 και έχοντας αρκετους πονους στη μεση και στον αυχενα αποφασισα ότι δεν μπορει αυτη η κατασταση να συνεχιστει και πρεπει να αρχισω να 'δένω' το σώμα από την αρχή. Ετσι κατέληξα στο insanity μια και εψαχνα κατι για το σπίτι. Να σημειωσω οτι ειμαι καπνιστρια πολλα χρονια που για καλη μου τυχη το insanity μου εδωσε να καταλαβω ποσο κακο εχει κανει στον οργανισμο μου. Οποτε μαζι με αυτο κοπηκε και το τσιγαρο. :)

Ξεκινησα με πολύ δυσκολία τη πρώτη μέρα. Πολύ βαρύ πρόγραμμα για τα δεδομένα μου. Αναθεμα αν εβγαλα εστω το 1/3 απο αυτα που εκαναν. Σταδιακά άρχισε να αυξάνεται η αντοχή μου και η ευλυγισία μου εντυπωσιακα. Ο 1ος μηνας αποτελειται απο 6 προγραμματα cardio περιπου των 40' το καθενα. O δευτερος μήνας αν δεν κανω λάθος (μου το κρατάω για εκπληξη...χεχε) πάει σχεδόν στην ώρα και το πρόγραμμα ειναι ακόμα πιο έντονο.
Ξεκινά με καλό ζέσταμα το οποιο στη πορεια γινεται πιο έντονο (2-3 σετ) ώστε να αρχισουν να ανεβαινουν οι καρδιακοι παλμοι. Ακολουθεί καλό stretching να επανέλθει παλι ο ρυθμός και ξαναμπαίνει πλέον σε δυνατό cardio. Σε κάθε cardio ανα διαστήματα κάνει 30'' στάση. Τελειωνει πάντα με stretching.
Οι εντυπώσεις τώρα..
Λόγω του οτι δουλευω βαρδιες ειχα ευκαιρία να το κανω ολες τις ωρες τις μερας.
Καλυτερη ώρα η πρωινή. Αντοχή στο σώμα. Όρεξη και μεγαλυτερη ευκολια να βγαλεις όσο καλυτερα μπορεις το προγραμμα.
Οι 'καλές' ωρες είναι βία μέχρι το μεσημέρι. Απόγευμα-βράδυ γίνεται πιο δύσκολο, το σώμα έχει βαρύνει και κουραστεί μέσα στη μέρα.
Αναγκαστικά έπρεπε να έχω air co στο δωμάτιο. Ο ιδρώτας πάει σύννεφο και αμφιβάλλω αν θα αντεχα με τη ζεστη που έχει. Βοηθάει σημαντικά.
Τη πρώτη εβδομάδα υπέφερα απο τρελους πόνους στις γάμπες. Κατάλαβα ότι είχα πιέσει πολύ τους μυς. Δεν σταμάτησα όμως. Ακόμα και στη δουλειά κατω απο το γραφείο 'δουλευα' τα πέλματα ώστε να ξεμπλοκάρω σιγα σιγα τα σημεία. Τη δευτερη εβδομαδα ο πονος εφυγε τελειως.
Το βασικό θέμα προς συζήτηση στο insanity κατ εμε είναι η αντιμετώπιση των κραδασμών. Θέλει ένα καλό ζευγάρι αθλητικά, ένα καλό στρώμα και πολυ πολυ προσοχη στις προσγειωσεις, ώστε να μη δημιουργησεις καποιο πρόβλημα στις αρθρωσεις.
Τα αποτελέσματα λοιπόν...
4 κιλά κάτω, αρκετους πόντους σε ολο το σωμα, θεαματική αυξηση της αντοχης μου και ακόμα θεαματικότερη η ανταποκριση του σώματος. Νιωθω πολύ πιο δεμένο τον κορμό μου, εχω αρχισει να ξαναβλεπω τους μυς στα χερια μου, στα ποδια μου και το βασικότερο...σταματησε τελειως να με πονα η μέση μου!!!! Προσοχη ομως, ισως για κάποιες περιπτώσεις που υπάρχει ιατρικό πρόβλημα να μην ενδεικνυται. Ισως να πρεπει να παρετε ιατρική γνώμη.
Εν κατακλείδι, όσο κι αν έπιασα τον εαυτο μου να κάνει τις ασκησεις και να βρίζει τον τύπο, όσο κι αν μου κόπηκε η ανάσα και χρειαστηκε να σταματησω αρκετες φορες, περιμένω πως και πως την επόμενη μέρα. Με ξύπνησε, μου έδωσε ενέργεια, ξυπνάω πολύ καλύτερα από πριν και με ανανέωσε σωματικά και ψυχολογικά. Παρεμπιπτοντως όλο αυτό συνδυαστηκε απο την αρχη με καλη διατροφή. Φουλ γευματα αλλα εκοψα τελειως τη ζαχαρη, τα συντηρητικα και οτι εχει να κανει με αλευρια και ασπρα ζυμαρικα. Αντικατασταθηκαν με ολικης.

Για τους περισσότερους εδω που ηδη γυμνάζονται σαφως πιστευω οτι θα λειτουργησει πολυ πιο ομαλα σε σχεση με εμενα, οχι ομως ευκολα ;)

Αυτα...συγνωμη για το σεντόνι αλλα ελπιζω να εδωσα 2-3 χρησιμες πληροφοριες.
Πάμε δυνατά για τον 2ο μήνα τώρα..! :thumbup:

υ.γ. Αν καποιος εχει ολοκληρώσει και τον 2ο μηνα θα ηθελα να ακουσω τις εντυπωσεις του

kostas321
30-06-12, 16:48
εχω και εγω καποια dvd και σκεφτομαι να το αρχισω τη δευτερα. Αν το κανω πρωι μετα το ξυπνημα με αδειο στομαχι,μηπως υπαρχει κινδυνος μυικης απολιας λογω της εντασης??

Michaelangelo
01-07-12, 01:19
εχω και εγω καποια dvd και σκεφτομαι να το αρχισω τη δευτερα. Αν το κανω πρωι μετα το ξυπνημα με αδειο στομαχι,μηπως υπαρχει κινδυνος μυικης απολιας λογω της εντασης??

Αν παίρνεις αρκετή ποσότητα πρωτεΐνης μετά, γιατί να χάσεις;

kostas321
01-07-12, 02:12
Αν παίρνεις αρκετή ποσότητα πρωτεΐνης μετά, γιατί να χάσεις;

ξερω γω,το χω γενικα φοβο αυτο με τη πρωινη αεροβια:P
θα κουπωνω κανα 40γραμμο μετα και θα μαι κομπλε τοτε..

Michaelangelo
01-07-12, 17:47
ξερω γω,το χω γενικα φοβο αυτο με τη πρωινη αεροβια:P
θα κουπωνω κανα 40γραμμο μετα και θα μαι κομπλε τοτε..

Urban Legends! Με σωστή διατροφή, δεν πρόκειται. ;)

nadia
28-12-12, 00:09
Μια και έπεσα πάνω στο θέμα σας και έχω ήδη ολοκληρώσει τον πρώτο μήνα και μπαίνω στο δευτερο είπα να γράψω τις εντυπώσεις μου που ισως ενδιαφερουν καποιους

Ειχα χρονια να γυμναστω καλά λόγω προβλήματος στη μέση (στενωση σπονδυλων). Με ειχαν κατατρομάξει οι γιατροί. Φτανοντας αισίως στα 34 και έχοντας αρκετους πονους στη μεση και στον αυχενα αποφασισα ότι δεν μπορει αυτη η κατασταση να συνεχιστει και πρεπει να αρχισω να 'δένω' το σώμα από την αρχή. Ετσι κατέληξα στο insanity μια και εψαχνα κατι για το σπίτι. Να σημειωσω οτι ειμαι καπνιστρια πολλα χρονια που για καλη μου τυχη το insanity μου εδωσε να καταλαβω ποσο κακο εχει κανει στον οργανισμο μου. Οποτε μαζι με αυτο κοπηκε και το τσιγαρο. :)

Ξεκινησα με πολύ δυσκολία τη πρώτη μέρα. Πολύ βαρύ πρόγραμμα για τα δεδομένα μου. Αναθεμα αν εβγαλα εστω το 1/3 απο αυτα που εκαναν. Σταδιακά άρχισε να αυξάνεται η αντοχή μου και η ευλυγισία μου εντυπωσιακα. Ο 1ος μηνας αποτελειται απο 6 προγραμματα cardio περιπου των 40' το καθενα. O δευτερος μήνας αν δεν κανω λάθος (μου το κρατάω για εκπληξη...χεχε) πάει σχεδόν στην ώρα και το πρόγραμμα ειναι ακόμα πιο έντονο.
Ξεκινά με καλό ζέσταμα το οποιο στη πορεια γινεται πιο έντονο (2-3 σετ) ώστε να αρχισουν να ανεβαινουν οι καρδιακοι παλμοι. Ακολουθεί καλό stretching να επανέλθει παλι ο ρυθμός και ξαναμπαίνει πλέον σε δυνατό cardio. Σε κάθε cardio ανα διαστήματα κάνει 30'' στάση. Τελειωνει πάντα με stretching.
Οι εντυπώσεις τώρα..
Λόγω του οτι δουλευω βαρδιες ειχα ευκαιρία να το κανω ολες τις ωρες τις μερας.
Καλυτερη ώρα η πρωινή. Αντοχή στο σώμα. Όρεξη και μεγαλυτερη ευκολια να βγαλεις όσο καλυτερα μπορεις το προγραμμα.
Οι 'καλές' ωρες είναι βία μέχρι το μεσημέρι. Απόγευμα-βράδυ γίνεται πιο δύσκολο, το σώμα έχει βαρύνει και κουραστεί μέσα στη μέρα.
Αναγκαστικά έπρεπε να έχω air co στο δωμάτιο. Ο ιδρώτας πάει σύννεφο και αμφιβάλλω αν θα αντεχα με τη ζεστη που έχει. Βοηθάει σημαντικά.
Τη πρώτη εβδομάδα υπέφερα απο τρελους πόνους στις γάμπες. Κατάλαβα ότι είχα πιέσει πολύ τους μυς. Δεν σταμάτησα όμως. Ακόμα και στη δουλειά κατω απο το γραφείο 'δουλευα' τα πέλματα ώστε να ξεμπλοκάρω σιγα σιγα τα σημεία. Τη δευτερη εβδομαδα ο πονος εφυγε τελειως.
Το βασικό θέμα προς συζήτηση στο insanity κατ εμε είναι η αντιμετώπιση των κραδασμών. Θέλει ένα καλό ζευγάρι αθλητικά, ένα καλό στρώμα και πολυ πολυ προσοχη στις προσγειωσεις, ώστε να μη δημιουργησεις καποιο πρόβλημα στις αρθρωσεις.
Τα αποτελέσματα λοιπόν...
4 κιλά κάτω, αρκετους πόντους σε ολο το σωμα, θεαματική αυξηση της αντοχης μου και ακόμα θεαματικότερη η ανταποκριση του σώματος. Νιωθω πολύ πιο δεμένο τον κορμό μου, εχω αρχισει να ξαναβλεπω τους μυς στα χερια μου, στα ποδια μου και το βασικότερο...σταματησε τελειως να με πονα η μέση μου!!!! Προσοχη ομως, ισως για κάποιες περιπτώσεις που υπάρχει ιατρικό πρόβλημα να μην ενδεικνυται. Ισως να πρεπει να παρετε ιατρική γνώμη.
Εν κατακλείδι, όσο κι αν έπιασα τον εαυτο μου να κάνει τις ασκησεις και να βρίζει τον τύπο, όσο κι αν μου κόπηκε η ανάσα και χρειαστηκε να σταματησω αρκετες φορες, περιμένω πως και πως την επόμενη μέρα. Με ξύπνησε, μου έδωσε ενέργεια, ξυπνάω πολύ καλύτερα από πριν και με ανανέωσε σωματικά και ψυχολογικά. Παρεμπιπτοντως όλο αυτό συνδυαστηκε απο την αρχη με καλη διατροφή. Φουλ γευματα αλλα εκοψα τελειως τη ζαχαρη, τα συντηρητικα και οτι εχει να κανει με αλευρια και ασπρα ζυμαρικα. Αντικατασταθηκαν με ολικης.

Για τους περισσότερους εδω που ηδη γυμνάζονται σαφως πιστευω οτι θα λειτουργησει πολυ πιο ομαλα σε σχεση με εμενα, οχι ομως ευκολα ;)

Αυτα...συγνωμη για το σεντόνι αλλα ελπιζω να εδωσα 2-3 χρησιμες πληροφοριες.
Πάμε δυνατά για τον 2ο μήνα τώρα..! :thumbup:

υ.γ. Αν καποιος εχει ολοκληρώσει και τον 2ο μηνα θα ηθελα να ακουσω τις εντυπωσεις του





καλησπερα!!φανταζομαι πλεον εχεις τελειωσει κ το 2ο μηνα!!το καλοκαιρι τελειωσα και γω τον 1ο μου γυρο κ αυτο το μηνα ξεκινησα 2ο..ειναι το αγαπημενο μ προγραμμα πολυυυυ εντονο ,ομως γινεται αισθητα πιο υποφερτο σιγα σιγα..

DJman
03-02-14, 17:44
καλησπερα και απο εμενα.Μεχρι πριν λιγο καιρο ειχα χρονο για το γυμναστηριο. Λογο δουλειας ειμαι αθηνα - επαρχια πανω κατω και δεν αξιζει να πληρωνω συνδρομη για τις 3 μερες την εβδομαδα που ειμαι Αθηνα. Ξεκινησα και εγω το insanity (3 εβδομαδα τωρα) επειδη το κανεις παντου και χωρις εξοπλισμο. Επισης το ξεκινησα επειδη εχω αναγκη απωλιας λιπους 1,75 77κιλα ΔΜΣ 25%
75

Ηθελα να ρωτησω (αν το εχει ολοκληρωσει καποιος) αν παρατήρησε τι γινετε με την μυική μαζα? :weights: Μειωνετε επειδη δεν εχει βαρη το προγραμμα?

Ευχαριστω

StathisViP
10-02-14, 02:58
Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω την γνωμης σας μιας και ειμαι νεος στο φορουμ και δεν εχω ακομα την εμπειρια να κρινω τι θα μπορουσε να με βοηθησει.
Ειμαι 18 χρονων 70 κιλα 1.73 υψος,και θελω να καψω ολο το λιπος μου και να αποκτησω πληρης γραμμωση.Ετσι αποφασισα να πηγαινω για τρεξιμο το πρωι και στη συνεχεια για βαρη.
Η προπονηση αυτη αποτελει 10 λεπτα ζεσταμα και στη συνεχεια 50 λεπτα συνεχομενο τρεξιμο σε πολυ χαμηλους ρυθμους.Ειναι προτιμοτερο να ξεινησω το"Insanity Workout" παρα να συνεχισω αυτο το προγραμμα που κανω καθε πρωι?

*με την διατροφη δεν εχω κανενα προβλημα.

RPDrummer
18-02-14, 22:24
Το ξεκίνησα και γω. Είμαι στη 3η μέρα μέχρι στιγμής, απλά θα κάνω 5 μέρες την εβδομάδα αντί για 6. Παράλληλα θα κανω και βάρη 3 φορές την εβδομάδα.

Το πρόγραμμα είναι τούμπανο, οι παλμοί μου είναι στο φουλ συνέχεια, αλλά δεν το βγάζω συνεχόμενα σταμάταω το βίντεο μερικές φορές να πάρω καμιά ανάσα. Θέλω να το δοκιμάσω για τουλάχιστον 2 μήνες να δω τι διαφορές έχει με το διάδρομο που έκανα.

Βέβαια, θα σταματήσω να κάνω πόδια στο γυμναστήριο, αφού ούτως συ άλλος το insanity εκεί εστιάζει περισσότερο.

Είναι κανείς που έκανε και βάρη ταυτόχρονα;

stone garden
19-02-14, 00:41
μπορει καποιος να μου στειλει το λινκ να το κατεβασω? ευχαριστω

RPDrummer
27-02-14, 09:55
Ο Shaun T λέει πάντα σε όλη τη διάρκεια του προγράμματος <<Σφίξε κοιλιακιούς>>. Εκεί που η καρδιά μου βαράει κόφτη άμα σφίξω δε μπορώ να ανασάνω. Γίνεται να σφίγγεις τους κοιλιακούς για 35 λεπτά; Μη τρελαθώ.

georgemoto
27-02-14, 23:44
Ολα γινονται....:) απλα σου υπενθυμιζει να εχεις σφιγμενο τον κορμο σου!!!

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

RPDrummer
31-03-14, 01:57
Το παράτησα για 2 εβδομάδες γιατί ήμουν κομμάτια και μετά που το ξανάρχισα ήμουν ψόφιος τελείως. Δεν ίδρωσα όπως τις προηγούμενες φορές και το σταμάτησα. Το καλό ήταν ότι είχα κόψει αερόβιο, κοιλιακούς και πόδια από το γυμναστήριο και ξεμπέρδευα σε 45 λεπτά την κάθε προπόνηση. Τώρα γύρισα πάλι στη 1μιση με 2 ώρες προπόνηση. πίκρα........

Μην το ακολουθήσετε πάντως και με βάρη παράλληλα. Είναι πολύ brutal

aetosa
01-04-14, 13:26
μπορει καποιος να μου στειλει το λινκ να το κατεβασω? ευχαριστω
Κι από 'δω παρακαλώ...:green: σας μερσώ!

jimaras22
03-04-14, 02:16
Κι από 'δω παρακαλώ...:green: σας μερσώ!

καλο το ινσανιτυ αλλα αμα δεν κανετε διατροφη μην περιμενε πολλα....

χρειαζεστε τις σωστες θερμιδες δλδ :P

The_Majesty
03-04-14, 10:07
Για ρίξτε και από εδώ ένα λινκ παιδιά.Ευχαριστώ!

aetosa
03-04-14, 15:51
καλο το ινσανιτυ αλλα αμα δεν κανετε διατροφη μην περιμενε πολλα....

χρειαζεστε τις σωστες θερμιδες δλδ :P
Ναι καλό το ινσάνιτι αλλά ακόμα δεν έχουμε παραλάβει κάνα λινκ...82250...κόκκαλα έχει;
Όταν λες 'σωστές θερμίδες' τι εννοείς; Πολλές;

RPDrummer
04-04-14, 09:36
Δε μπορούμε να σου δώσουμε λινκ. Απαγορεύεται.

Χτύπα στο Google : "insanity torrent" και θα το βρεις.

Επίσης, πρέπει να μετρήσεις θερμίδες συντήρησης και να λαμβάνεις ημερησίως έως και 500 θερμίδες κάτω απ' αυτές.

Philip_
14-04-14, 21:30
Οποιος θελει link απο torrent παντα μιλαω, ασ μου κανει ενα pm να του το στειλω!
1η μερα σημερα που το ξεκινησα και παρολο που ειναι "μικρο" σε διαρκεια (για την 1η μερα μιλαω παντα!) 18 λεπτα περιπου καθαρης ασκησης,
δε βαζω μεσα το ζεσταμα και τις διατασεις, η μπλουζα εγινε μουσκεμα.. στη κυριολεξια εσταζα απο παντου!!!
Στο γυμναστηριο δε θυμαμαι ποτε το ειχα καταφερει αυτο τελευταια φορα!!!

RPDrummer
14-04-14, 23:04
Εγώ είχα καταφέρει να κάνω όλο το ζέσταμα σε ταχύτητα που έκαναν αυτοί χωρίς να σταματάω για να ξεκουραστώ. Βέβαια, είχανε περάσει 2 βδομάδες, ενώ την 1η βδομάδα δεν είχα καλές επιδόσεις.

Αυτό πάντως δεν είναι ζέσταμα...θάνατος είναι χαχα. Το θέμα είναι να μπορέσεις να αντέξεις. Εγώ το άφησα για 2 βδομάδες και μετά δε μπορούσα να πάρω τα πόδια μου. Σταμάταγα ακόμα και στο ζέσταμα και τελικά το παράτησα.

jimaras22
24-04-14, 02:43
Ναι καλό το ινσάνιτι αλλά ακόμα δεν έχουμε παραλάβει κάνα λινκ...82250...κόκκαλα έχει;
Όταν λες 'σωστές θερμίδες' τι εννοείς; Πολλές;

εννοω οτι για να χασεις κιλα πρεπει να σε κατω απο τις θερμιδες συντηρησης και δεν εχει σχεση τι ειδους ασκηση κανεις

SkillBill
24-04-14, 12:11
παιδια το αρχειο που κατεβαζω εγω ειναι 7.9 GB,ειναι το σωστο?εχει μεσα καμια δεκαρια βιντεακια και δυο pdf

Nikolas_mk2
24-04-14, 13:27
^ Αυτό ειναι :thumbup:

SkillBill
24-04-14, 18:22
οκ ευχαριστω:thumbup:

Killah
24-05-14, 13:59
Εψαχνα για κάτι στο φόρουμ και θυμήθηκα ότι κάποτε είχα γράψει σε αυτό το άρθρο για το insanity (μόλις είχα τελειώσει το πρώτο μήνα). Εκπληκτη διαπίστωσα ότι έχουν περάσει σχεδόν 2 χρόνια (27-06-2012)...

Πληροφοριακά για όποιον το σκέφτεται γράφω και τη συνέχεια. Ολοκλήρωσα τότε το insanity και μετά P90X συνδυαστικα και με το και Chalean Xtreme. Το αποτέλεσμα αυτής της περιόδου ήταν να χάσω 13 κιλά που είχαν μπει τον προηγούμενο χρόνο ‘βλακωδώς’, φυσική κατάσταση που δεν είχα ποτέ μου ούτε πιτσιρίκα, καθώς και εκπληκτικά έντονη τόνωση των μυών του σώματος. Οι πόνοι στη μέση που με ταλαιπωρούσαν από παλιά μηδενίστηκαν τελείως. Δεν ξέρω τι γνώμη έχει ο καθένας για τέτοια προγράμματα αλλά το ότι έφτασα να κάνω 10 έλξεις στο μονόζυγο (ξεκινώντας από 0 τη πρώτη φορά) ήταν για μένα επιστημονική φαντασία παλιότερα.

Ακολούθησε ένας χρόνος που λόγω πολλών ωρών καθιστικής εργασίας έκανα πολύ σπάνια γυμναστική, μέτρια διατροφή, αλλά δεν πήρα παραδόξως ούτε μισό κιλό. Σε αυτό νομίζω ότι συνέβαλε το καλό μυικό σύστημα που είχα αναπτύξει αφού ξύπνησα το μεταβολισμό μου. Βέβαια δεν θα μου χαριζόταν για πολύ...άρχισαν να χαλαρώνουν σταδιακά οι μυς και βεβαια αρχισα να ξαναπονάω στη μέση.

Ξαναέβαλα τη γυμναστική στη καθημερινότητά μου καθώς και το ‘καλό’ μαγειρεμα ;). Κάνω πάλι insanity για λίγο καιρό για να μου θυμίσω να ξανα-κόψω το κάπνισμα που από ηλιθιότητα έχω αρχίσει πάλι και ακολουθεί P90X3 στο οποίο πέρασα μια γύρα δοκιμαστικά να το δω και μ αρεσει. Και παρ όλο που είχα τόσο καιρό αποχής το σώμα ξαναξύπνησε πολύ γρήγορα.

Εν κατακλείδι για όποιον το σκέφτεται και θέλει να γυμνάζεται σπίτι και να μη γίνεται ένα με το καναπέ, θεωρώ ότι είναι πολύ καλές επιλογές αρκεί να υπάρχει πρώτα απ όλα συνέπεια, να θυμάται ότι κάθε φορά πας και ένα βήμα παρακάτω και μαζί να ακολουθεί νορμαλ προσεγμένη διατροφή. Για όσους βαριούνται και τα θεωρούν μονότονα υπάρχουν συνδυαστικά προγράμματα των παραπάνω στο internet.

Gunnar
22-10-14, 11:06
Καλημερα σε ολους και σε ολες...με αφορμη το men's health που διαβαζα κοιταξα καποια πραγματα για insanity p90x και μου γεννηθηκε η απορια ακομα και προχωριμενος να εισαι μηπως σε πιο μεγαλη ηλικια εχεις πολλα προβληματα? Γιατι και το ζουμπα π.χ θελει μια φορα την εβδομαδα και δεν ειναι για ολους.Επισης να απαντησω σε καποιον δν θυμαμαι που ειδα εδω η στο μποντι μπιλντερς.gr αν θες να σε ογκωδεις θα σαι ο μοσχος της παραλιας ποσο μαρεσει οταν ανθρωποι οπως kai greene ct flecther κανουν καλλισθενικες ασκησεις και καποια σρπιντ...εχω δει καποιες προπονησεις τους και οι κυριοι που μιλανε μενουν με το στομα ανοιχτο και μην ξεχναμε εκαστος στο ειδος του.Στο θεμα μας για μενα πιστευω καποιος να κανει πλειομετρικη απλη και αν μπορει και ειναι γερος ας το δοκιμασει υπαρχει και αλλη μεθοδος οπος το tapout xt tou mike karpenko
εμενα μου αρεσε και το tactfit βεβαια αυτο ειναι σαν γυμναστικη με αυτοαμυνα
Υ.Γ Ευχομαι σε ολους σας να μην αφησετε ποτε την γυμναστικη και ολοι που δεν κανουν να ασχοληθουν οπως και εγω γτ εχω καποια θεματα υγειας και δυστυχως δεν...Γιαννης Κωστογλακης Νο1

vaggan
24-10-14, 11:16
http://www.youtube.com/watch?v=NTEDDmCjd1k




http://www.youtube.com/watch?v=B0D5jSB0XzI



http://www.youtube.com/watch?v=UgaVNfun2kc

gandrian
20-07-15, 12:18
Καλησπέρα,
γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει γυμναστήριο στα βόρεια (κατά προτίμηση Μαρούσι) για Insanity Workout ?
Αλλιώς, ποια είναι τα γυμναστήρια που το κάνουν (εάν υπάρχουν φυσικά) ?

Ευχαριστώ
Γιώργος-Μαρούσι