PDA

Επιστροφή στο Forum : Πιεσεις παγκου και αντιχειρας



tasos2
21-04-11, 01:48
Πως βαζετε τον αντιχειρα σας στις πιεσεις παγκου? Μαζι με τα υπολοιπα δαχτυλα η απεναντι? Εχει καποια διαφορα? Μου πε ενας στο γυμναστηριο οτι βαζεις πιο πολλη δυναμη οταν τον βαζεις μαζι με τα αλλα δαχτυλα και ειδα και τον κολεμαν και κατι αλλους που τον εβαζαν ετσι στο youtube. Εχει σημασια τελικα η θεση του ή ειναι τι βολευει τον καθενα?

thegravijia
21-04-11, 01:57
eκει που σε βολευει - εκει βαζεις πιο πολυ δυναμη - εκει το ελεγχεις καλυτερα

Αντωνης
21-04-11, 02:01
Eτσι εχω ακουσει και γω,αλλα προσωπικα δεν θα το ρισκαρα...

Ετσι και γινει καμια στραβη κ σκασει η μπαρα πανω μου οταν παιζω σοβαρα κιλα τοτε ξεχναω το τζιμ για κανα 3μηνο:shock::shock::shock:

noz1989
21-04-11, 02:05
παλαι μαζι με τα αλλα, πλεον μονο του..:green:

στις ελκτικες/κωπηλατικες ασκησεις με βολευει πολυ να το εχω μαζι με τα αλλα..

Eddie
21-04-11, 02:37
Εγω συνηθως μαζι με τα αλλα σε ολες τις ασκησεις,πλην ελαχιστων περιπτωσεων.

Αν και μου χει σκασει μπαρα στο στηθος,δε πτοουμαι.Βοηθαει ακομη κι ο αντιχειρας,εγω το πιστευω αυτο.

Αντωνης
21-04-11, 02:47
Εγω συνηθως μαζι με τα αλλα σε ολες τις ασκησεις,πλην ελαχιστων περιπτωσεων.

Αν και μου χει σκασει μπαρα στο στηθος,δε πτοουμαι.Βοηθαει ακομη κι ο αντιχειρας,εγω το πιστευω αυτο.

Oταν σου εσκασε η μπαρα στο στηθος τραυματιστηκες σοβαρα?Αν ναι για ποσο καιρο εμεινες οφ?Η' δεν σου συνεβη στο σετ που επαιζες τα μαξ κιλα?

Τωρα για τον αντιχειρα οπως εγραψα πιο πανω το χω ακουσει κ γω,και μου φαινεται και λογικο να πω την αληθεια,αλλα εχω τις επιφυλαξεις μου διοτι δεν εχω δει κανεναν powerlifter να παιζει ετσι,που θελουν στους αγωνες εστω και την πιο μικρη ωθηση δυναμης αφου αυτο ειναι το αντικειμενο τους...αν βοηθουσε εστω κ λιγο δεν θα επρεπε να το χρησιμοποιουν?:unsure:
Χωρια που εχουν και το bench shirt αυτοι οποτε και να σκασει η μπαρα δεν θα παθουν κ τιποτα τρελο....

Eddie
21-04-11, 02:51
Δε ξερω τι κανουν οι pl,εγω βλεπω τι γινεται με μενα.

Οταν μου σκασε η μπαρα ευτυχως ειχα μονο 60 κιλα και εκανα πιεσεις τρικεφαλων με κλειστη.αλλα μου φυγε απο αρκετα ψηλα..

Ευτυχως δεν επαθα τιποτα,ουτε καν μελανια.

Ramrod
21-04-11, 14:31
Eτσι εχω ακουσει και γω,αλλα προσωπικα δεν θα το ρισκαρα...

Ετσι και γινει καμια στραβη κ σκασει η μπαρα πανω μου οταν παιζω σοβαρα κιλα τοτε ξεχναω το τζιμ για κανα 3μηνο:shock::shock::shock:

Αμα μάθεις να την πιάνεις δεν έχεις πρόβλημα μη σου φύγει, πάλι με τον αντίχειρα στηρίζεται αλλά με την κατάληξη του αντίχειρα...Αν παίζεις σοβαρά κιλά και πάει να σου φύγει ούτε αν έχεις τον αντίχειρα απ έξω θα την κρατήσεις. Μπορεί και να σου σπάσει το δάχτυλο...


Εγω συνηθως μαζι με τα αλλα σε ολες τις ασκησεις,πλην ελαχιστων περιπτωσεων.

Αν και μου χει σκασει μπαρα στο στηθος,δε πτοουμαι.Βοηθαει ακομη κι ο αντιχειρας,εγω το πιστευω αυτο.

+1, βοηθάει, κυρίως στο να μη βάζεις ένταση στονβ πήχη! Εκτελούνται οι ασκήσεις πιο τεχνικά και απομονώνεις καλύτερα, αυτό εχω παρατηρήσει...

Titanium
21-04-11, 14:47
Εγω και στις πιέσεις και στις κωπηλατικές-τροχαλίες τους βάζω μαζι με τα άλλα δάχτυλα...Δεν χαίρω ετσι με βολεύει και νιώθω την μπάρα να ισορροπεί καλύτερα....

Fuhrer
23-05-11, 13:26
Εγω ειτε αλτηρες ειτε μπαρα παντα μαζι με τα αλλα δαχτυλα το βαζω.Το θεμα ειναι στις πιεσεις παγκου για στηθος εχω την εντυπωση οτι πρεπει να καταπονει περισσοτερο τον καρπο...

sadistic
23-05-11, 14:15
Εγω ειτε αλτηρες ειτε μπαρα παντα μαζι με τα αλλα δαχτυλα το βαζω.Το θεμα ειναι στις πιεσεις παγκου για στηθος εχω την εντυπωση οτι πρεπει να καταπονει περισσοτερο τον καρπο...εμενα καταπονουνται οι καρποι στις πιεσεις τρικεφαλων οταν φορτωνω κιλα.πονανε και τις επομενες μερες,και δεν ξερω τι να κανω:unsure:καμμια ιδεα ρε παιδια;

Devil
23-05-11, 14:25
http://www.youtube.com/watch?v=OOBKGesyFwk

Fuhrer
23-05-11, 14:29
Ωραιος.Thnx για το ποστ.

av_dimitris
23-05-11, 15:59
εγω πιστευω το καλυτερο ειναι να χρησιμοποιηει ο καθενας οτι το βολευει!

ihor
30-05-11, 12:00
προχτες για πρωτη φορα εκανα ασκησεις εχοντας τον αντιχειρα μαζι με τα υπολοιπα δαχτυλα.ενταξει απλα μονο ενα εχω να πω.οσοι δεν το εχετε δοκιμασει καντε το στην επομενη προπο και θα καταλαβετε.

deluxe
05-06-11, 08:45
Για καποιον που εχει προβλημα με τενοντιτιδα, τι ειναι καλυτερο να κανει;

steg
05-06-11, 11:42
Στις πιέσεις και ιδιαίτερα στις πιέσεις πάγκου, το πέρασμα του αντίχειρα κάτω από τη μπάρα σου δίνει μια σιγουριά ότι την έχεις κλειδωμένη και την κρατάς γερά, ότι την ελέγχεις απόλυτα. Μπορεί να μην είναι η βολικότερη λαβή και ίσως να μην προσφέρει καμία πραγματική ασφάλεια, αλλά σου δίνει αυτοπεποίθηση και σε ανεβάζει πολύ ψυχολογικά για να βγάλεις 1-2 έξτρα επαναλήψεις. Οπότε, καθαρά για ψυχολογικούς λόγους, ψηφίζω κλειδωμένο αντίχειρα σε όλες τις ασκήσεις που η βαρύτητα σπρώχνει τη μπάρα πάνω σου. Πωπω πωρώθηκα τώρα!!!

TToni Shark
05-06-11, 11:56
Στο μηχάνημα μπορούμε άνετα να δοκιμάσουμε τι μας βολεύει;)

deluxe
05-06-11, 12:27
Δειτε αυτο το βιντεο :
http://www.youtube.com/watch?v=PMXHIBFEfOw"

MusclesOfShadow
09-07-11, 18:28
Εγω βαζω τον αντιχειρα στην αλλη πλευρα, μονο στον επικλινη μερικες φορες, οπως ο dennis wolf. Με βολευει...