PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέος ! ;)



nik0s
21-04-11, 03:51
Καλησπέρα σε όλους είμαι καινούριος εδώ , πάω γυμναστήριο εδώ και 2 μήνες και θα ήθελα να μου πείτε τι να τρώω πριν και μετά το γυμναστήριο. ;)

thegravijia
21-04-11, 04:46
kaνα 2-3 ωρο πριν κρεας η ψαρι με σαλατα με λιγο ελαιολαδο και υδατανθρακες (πχ οσπρια η ρυζι -πατατα -μακαρονια - μαυρο ψωμι κτλ )

+μετα απο κανα 30 λεπτο αφου εχεις τελειωσει την προπονηση τα ιδια παλι

εφοσον δεν περνεις συμπληρωματα

^^αυτα αμα θες να βαλεις κιλα αλλα κανεις διαιτα αλλαζει λιγο

nik0s
21-04-11, 15:41
αντίθετος θέλω να χάσω killa :) εγώ με το γυμναστήριο τρώω 3 αυγά καλο είναι ?

Lao
21-04-11, 15:52
nik0s, επειδή με όσα έχεις πει ως τώρα μάλλον θα πάρεις πολύ γενικές απαντήσεις, αν θέλεις πες μας ύψος, βάρος, ηλικία, ποιοι είναι οι στόχοι σου...

Γϊνε λίγο πιο σαφής, πόσες φορές πας γυμναστήριο κάθε βδομάδα, τι τρως σε μια τυπική μέρα, αν οι προπονήσεις έχουν αερόβιο κομμάτι ή όχι...

nik0s
21-04-11, 16:23
Ύψος: 1.71 , Βάρος: 72 , Ηλικία: 16

Καθημερινά πάω γυμναστήριο εκτος από κυριακή που είναι κλειστά και γυμνάζομαι 2 - 2.5 ώρες , το πρωί πίνω 2 ποτήρια γάλα , το μεσημέρι (δηλαδή πριν το γυμναστήριο) ότι έχουμε στο σπίτι το μισό πιάτο +μια σαλάτα και το απόγευμα μετά το γυμναστήριο τρώω 3 αυγά +1 φρούτο και το βραδυ κάνα γιαούρτι. Αυτά , αν είναι πείτε να κάνω καμια αλλαγή η να προσθέσω κάτι. Ευχάριστο !

Giannistzn
21-04-11, 16:27
To ολο πλανο σου ειναι λαθος. Βασικα ποιος ειναι ο στοχος σου?

Κατσε και κοιτα λιγο τις υπολοιπες διατροφες στο φορουμ και βαλε σιγουρα 5-6 ισσοροπημενα γευματα γιατι ετσι οπως ειναι τα γευματα σου και με αυτα που τρως, κακο θα κανεις στον εαυτο σου. Δεν νομιζω οτι παιρνεις την απαραιτητη πρωτεΐνη που χρειαζεσαι καθημερινα.

Επισης, 2 - 2,5 ωρες γυμναστηριο μου φαινονται υπερβολικες. Κανεις μονο βαρη ή και αεροβια?

nik0s
21-04-11, 17:05
θα ψάξω για γεύματα στο forum αλλα πείτε και μερικά εδώ αν μπορείτε.

βαρη κάνω αλλα τρέχω 30 λεπτά στο διάδρομο για αυτό βγαίνει τόσο.

Giannistzn
21-04-11, 17:13
Το θεμα ειναι ποιος ειναι ο στοχος σου. Αλλες οι αναγκες για γραμμωση, αλλες για ογκο κλπ.

Το προγραμμα σου πρεπει να ειναι καπως ετσι

1ο γευμα (9:00)
2o γευμα (12:00)
3ο γευμα (14:30 - 15:00)

προπονηση
(μεταπροπονητικο γευμα - ροφημα)

4ο γευμα (19:30 - 20 :00) αναλογα τι ωρα θα πας γυμναστηριο και ποση ωρα θα κανεις
και επισης αναλογα με το τι ωρα θα κοιμηθεις, αλλα 1 ή 2 γευματα. Κατσε και ριξε μια ματια στις διατροφες, φτιαξε ενα πλανο και μετα στο διορθωνουμε.

Ximerakis
21-04-11, 18:21
Η διατροφη σου ειναι ανεπαρκης σε πρωτεινη... αν συνεχισεις ετσι εκτοσ απο λιπος θα χασεις και πολυ μυικη μαζα... και κατι αλλο.. μετα την προπονηση μην τρως ολοκληρα αυγα αφου θες να χασεις λιπος... φαε 5-6 ασπαδια αυγων + κατι που να εχει υδατανθρακες πχ 1 φρουτο ή 1 φετα ψωμι ολικης κτλ...επισης πιο ισορροπημενα γευματα γιατι αν συνεχισεις ετσι θα χασεις πολυ μυικη μαζα παραλληλα με το λιπος...

nik0s
21-04-11, 20:02
για την ηλικία μου τι είναι καλο γράμμωση η όγκος ? για να κάνω ένα πρόγραμμα διατροφής να το ποστάρω εδώ και να μου πείτε αν είναι και η αν χρειάζεται αλλαγές.

Ximerakis πφφφ ρε ευχάριστο που μου το είπες γιατί μετά το γυμναστήριο έτρωγα μονο 2-3 αυγά και νομίζω πως έχασα μυικη μαζα :unsure:

Ximerakis
23-04-11, 01:40
Το αν θα κανεις διατροφη ογκου ή γραμμωσης δεν εξαρταται απο την ηλικια σου αλλα απο τους στοχους σου... Διατροφή Ογκου κανεις οταν θες να αυξησης τουσ μυς σου αλλα με την προυποθεση οτι θα παρεισ και λιγο λιπος ... Διατροφή Γράμμωσης κάνεις οταν θες να χασεις λιπος για να φανουν οι μυς που εχεισ δουλεψει εσωτερικα...


Συνηθως τωρα που πλησιαζει καλοκαιρι κανουν διατροφη γραμμωσης και μετα τον Σεπτεμβρη-Οκτωβρη που μπαινει Χειμώνας κανουν διατροφή ογκου...

Ομως μην κοιτας τα στερεοτυπα.. ο καθενας εχει αλλες αναγκες... εσυ κανε αυτο που πιστευεισ οτι χρειαζεσαι περισσοτερο...

Stamer
25-04-11, 03:05
+1:thumbup: