PDA

Επιστροφή στο Forum : Μελιτζάνες



konna
21-04-11, 11:22
Μου αρέσουν πολύ αλλα πάντα τις απέφευγα επειδή συγκρατούν πολύ λάδι. Είχα δοκιμάσει να τις κάνω ψητες στο γκριλ αλλα απλά δεν τρωγονταν. Μου ειπαν οτι επρεπε πρώτα να τις μαρινάρω με λάδι (που για προφανεις λογους το αποφεύγω)

Χτες, μια που κωλοβάραγα όλη μέρα είπα να δοκιμάσω άλλη μια φορά την τύχη μου και να τις κάνω στο φουρνο, σαν ιμάμ χωρίς λάδι όμως.

2,5 μελιτζάνες τσακώνικες
1/2 πιπεριά κοκκινη
2 ντομάτες φρεσκιες τριμμένες στο multi
1 κρεμμύδι ψιλοκομμένο
2 σκελίδες σκ΄κορδο
δυοσμος, αλατι, πιπέρι.

Εκοψα τις μελιτζάνες σε φέτες, τις αφησα με αλατι μιση ωρα να ξεπικρισουν, μετα τις εβαλα στο φουρνο με τα υπολοιπα υλικα για 1,5 ώρα. Λάδι πρόσθεσα 2 κουταλιες του γλυκου στο πιάτο μου.

Εντυπώσεις: Τελικά ήταν πολύ νόστιμο (οποιος δεν τρελαίνεται για μελιτζάνες, ας μην το δοκιμάσει όμως), αλλά εβγαλε πολύ νερό. Ισως αντι να βάλω φρεσκιες ντομάτες να επρεπε να βάλω ψιλοκομμένα ντοματάκια του εμπορίου.


Ερωτήσεις: Ουσιαστικά σαν πιάτο το έβαλα αντι για μπρόκολο ή χόρτα (χαμηλές θερμίδες, fibrous carbs) Σωστά το σκέφτομαι ή είναι κάτι που θα πρέπει να αποφεύγω?

Αν βάλω ντοματάκια του εμπορίου (pumaro) για να είναι πιο δεμένη η σάλτσα το χαλάω πολύ το πιάτο διατροφικά ή είναι ok?

Εναλλακτικά, αντί για μελιτζάνες θα μπορούσα να βάλω και μπάμιες. Είναι καλό σαν γεύμα?

κουλης
21-04-11, 12:23
τι το κακο εχει να αλιψεις τις μελιτζανες με λιγο λαδι χρησιμοποιοντας το πινελο? αφου δν θα τηγανιστει! κερδιζεις γευση και συμπληρωνεις και ω λιπαρα!

konna
21-04-11, 12:26
τι το κακο εχει να αλιψεις τις μελιτζανες με λιγο λαδι χρησιμοποιοντας το πινελο? αφου δν θα τηγανιστει! κερδιζεις γευση και συμπληρωνεις και ω λιπαρα!

Σκεφτόμουν ότι ειναι καλύτερο ωμό το λάδι.

κουλης
21-04-11, 12:30
Σκεφτόμουν ότι ειναι καλύτερο ωμό το λάδι.

ωμο και συγκεκριμενα ελαιολαδο :thumbup:

Giannistzn
21-04-11, 16:19
Εγω τις πασαλειφω με ελαχιστο λαδακι (αν και το κρατανε) και τις βαζω στο γκριλ οπως ειπες με αλλα λαχανικα (κοκκινες πιπεριες, κολοκυθια, κρεμυδακι) και γινονται ονειρο. Οπως ειπε και ο κουλης, δεν το τηγανιζεις, σιγα, ψητο λαδακι ειναι!

konna
26-04-11, 21:05
Σήμερα το ξαναδοκίμασα, αλλά έβαλα έτοιμη ψιλοκομμένη ντομάτα και πρόσθεσα και κοκολυθάκια.

Τα κολοκυθάκια ήταν νοστιμότερα απο τα νερόβραστα, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο. Οι μελιτζάνες όμως μαμούσαν!!!!! Σκέτο γλύκισμα ήταν!!!

(κλασικά βέβαια το παράκανα λίγο στο πιπέρι)
Το μπιφτέκι με το οποίο τις συνόδεψα μπορούσε ανετα να ανοίξει τρύπα αν το πετούσες στον τοίχο :)

Giannistzn
27-04-11, 15:22
Σήμερα το ξαναδοκίμασα, αλλά έβαλα έτοιμη ψιλοκομμένη ντομάτα και πρόσθεσα και κοκολυθάκια.

Τα κολοκυθάκια ήταν νοστιμότερα απο τα νερόβραστα, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο. Οι μελιτζάνες όμως μαμούσαν!!!!! Σκέτο γλύκισμα ήταν!!!

(κλασικά βέβαια το παράκανα λίγο στο πιπέρι)
Το μπιφτέκι με το οποίο τις συνόδεψα μπορούσε ανετα να ανοίξει τρύπα αν το πετούσες στον τοίχο :)

Στο μπιφτεκι ειχες βαλει κουακερ? Για να γινει αφρατο, θελει να βαλεις κουακερ σε νερο για λιγη ωρα, να μουλιασει το κουακερ (προσοχη λιγο νερο μονο) και μετα το ανακατευεις με τον κιμα, μπαχαρικα, κρεμυδακι και οτι αλλο θες. Γινεται πολυ ωραιο και αφρατο!

konna
27-04-11, 17:56
Στο μπιφτεκι ειχες βαλει κουακερ? Για να γινει αφρατο, θελει να βαλεις κουακερ σε νερο για λιγη ωρα, να μουλιασει το κουακερ (προσοχη λιγο νερο μονο) και μετα το ανακατευεις με τον κιμα, μπαχαρικα, κρεμυδακι και οτι αλλο θες. Γινεται πολυ ωραιο και αφρατο!

Είχα βάλει τριμμένη φρυγανια μαύρη.
Τη επομενη θα μου γινει πιο ωραιο! Θα ακολουθσω τη συμβουλη σου

TToni Shark
27-04-11, 18:30
Πολύ καλή συνταγή:thumbup:Θα την εφαρμόσω.;)

Giannistzn
27-04-11, 19:42
Είχα βάλει τριμμένη φρυγανια μαύρη.
Τη επομενη θα μου γινει πιο ωραιο! Θα ακολουθσω τη συμβουλη σου

Βασικα απ'οτι βλεπω εδω που γραφουν τα παιδια, το κουακερ ειναι και καλυτερο απο την φρυγανια! Τωρα για τις ποσοτητες, θα σε γελασω, με το ματι δες το και πειραματισου. Εαν τα βαλεις στο φουρνο, κοψε και ντοματα σε ροδελες (κανονικες οχι πολυ λεπτες) και βαλτες πανω απο καθε μπιφτεκι για να μην ξεραθει!

Μυστικα της μαμας :green: