PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΩΤΕΙΝΟΥΧΑ ΦΑΓΗΤΑ (ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ)



Ximerakis
21-04-11, 18:47
Λοιπόν παιδιά θέλω να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις που τις εχω απωρεία εδώ και κάτι μήνες και θεωρώ οτι δεν είμαι ο μόνος...

Ερωτήσης για τα παρακάτω υλικά
1 )Κοτόπουλο
2 )Μοσχάρι
3 )Γάλα
4 )Κοτατζ
5 )Φακές
6 )Φασόλια
7 )Τόνος
8 )Κάλαμάρι
9 )Χταπόδι

θα ήθελα να κάνω τις εξής ερωτήσεις για τα παραπάνω υλικά γιατί δεν μπορώ να βρω απαντήσεις πουθενά.

1) Πόσες θερμίδες εχει το καθένα και πόσα γραμμάρια πρωτείνης περίπου (ανα 100 gr) ?
2) Πόση ώρα κάνει να απορροφηθεί απο τους μυς η πρωτείνη του καθενός απο τα παραπάνω υλικά?



Υ.Σ. Θα παρακαλούσα να απαντήσουν όσοι ξέρουν σίγουρες απαντήσεις..

(Ευχαριστώ προκαταβολικά)

Stamer
21-04-11, 18:49
ο τονος που ξερω εχει 23-25 γρ πρωτείνης..μια χαρα:green:

Ramrod
21-04-11, 19:08
Γενικές ερωτήσεις διατροφής κλικ εδώ! (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?9221-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82-%CE%99%CE%99)

εκτός αυτο όμως υπάρχουν και site και πίνακες τύπου Nutritional Data (http://nutritiondata.self.com/) που έχουν τις περιεκτικότητες...

Οι απορίες σου έχουν απαντηθει κάμποσες φορές οπότε δε θέλω να σου στερήσω τη χαρά να ανακαλύψεις τις απαντήσεις μόνος σου...:green:

:thumbup:

Qlim4X
21-04-11, 20:22
Google is your friend

πχ

chicken nutrition facts

Ximerakis
23-04-11, 01:16
κυριως μ`ενδιαφερει να μαθω σε ποσο χρονο αποροφατε η καθε μια απο της παπαπανω πρωτεινες... σ`αυτο που θα βρω απαντηση???

Ramrod
23-04-11, 01:51
κυριως μ`ενδιαφερει να μαθω σε ποσο χρονο αποροφατε η καθε μια απο της παπαπανω πρωτεινες... σ`αυτο που θα βρω απαντηση???

βρες ένα πίνακα με τη βιολογική αξία, νομίζω αυτό που έχει μεγαλύτερη απορροφάται πιο γρήγορα. Τι σε ενδιαφέρει όμως?

Ximerakis
23-04-11, 11:07
Νομίζω οτι είναι ενδιαφερον και χρησιμο στο ποια ωρα της ημερας ειναι καλυτερο να τρως τα παραπανω προιοντα

Ramrod
23-04-11, 14:50
Νομίζω οτι είναι ενδιαφερον και χρησιμο στο ποια ωρα της ημερας ειναι καλυτερο να τρως τα παραπανω προιοντα

To ψειρίζεις παραπάνω απ όσο χρειάζεται...η καζεϊνη είναι αργής απορρόφησης και η πρωτεϊνη απο τα ασπράδια είναι σχετικά γρήγορη. Όποτε θες πιο γρήγορη απορρόφηση τρως ασπράδια, όποτε θες σταδιακή λαμβάνεις πηγες καζεϊνης (γαλακτοκωμικά). Τωρα για το μοσχάρι ή το κοτόπουλο τι διαφορά έχει? Κυρίως μετα την προπόνηση και πριν τον ύπνο σε ενδιαφέρει, όλες τις άλλες ώρες δεν έχει νόημα αν τρως κάθε 3 ώρες...παίζει ρόλο και η χώνεψη κλπ.

Αν ψαχνεις κάτι συγκεκριμένο πες αλλα γενικά μόνο αν βρεις τη βιολογική αξία του καθενός.

spyros1979
23-04-11, 16:45
To ψειρίζεις παραπάνω απ όσο χρειάζεται...η καζεϊνη είναι αργής απορρόφησης και η πρωτεϊνη απο τα ασπράδια είναι σχετικά γρήγορη. Όποτε θες πιο γρήγορη απορρόφηση τρως ασπράδια, όποτε θες σταδιακή λαμβάνεις πηγες καζεϊνης (γαλακτοκωμικά). Τωρα για το μοσχάρι ή το κοτόπουλο τι διαφορά έχει? Κυρίως μετα την προπόνηση και πριν τον ύπνο σε ενδιαφέρει, όλες τις άλλες ώρες δεν έχει νόημα αν τρως κάθε 3 ώρες...παίζει ρόλο και η χώνεψη κλπ.

Αν ψαχνεις κάτι συγκεκριμένο πες αλλα γενικά μόνο αν βρεις τη βιολογική αξία του καθενός.

+1 :thumbup:

DrNio
23-04-11, 19:30
To ψειρίζεις παραπάνω απ όσο χρειάζεται...η καζεϊνη είναι αργής απορρόφησης και η πρωτεϊνη απο τα ασπράδια είναι σχετικά γρήγορη. Όποτε θες πιο γρήγορη απορρόφηση τρως ασπράδια, όποτε θες σταδιακή λαμβάνεις πηγες καζεϊνης (γαλακτοκωμικά). Τωρα για το μοσχάρι ή το κοτόπουλο τι διαφορά έχει? Κυρίως μετα την προπόνηση και πριν τον ύπνο σε ενδιαφέρει, όλες τις άλλες ώρες δεν έχει νόημα αν τρως κάθε 3 ώρες...παίζει ρόλο και η χώνεψη κλπ.

Αν ψαχνεις κάτι συγκεκριμένο πες αλλα γενικά μόνο αν βρεις τη βιολογική αξία του καθενός.

Εγω το μεταπροπονητικο γευμα τρωω κρεας συνηθως χοιρινο ή μοσχαρι αλλα μπορει να φαω κοτοπουλο ή τονο.Θα ηταν καλυτερο να τρωω ασπραδια ?Το πρωι συνηθιζω να τρωω 1-2 ασπραδια και εναν κροκο.

aprosektos
23-04-11, 21:14
Θα ηταν καλυτερο να τρωω ασπραδια ?Το πρωι συνηθιζω να τρωω 1-2 ασπραδια και εναν κροκο.
ναι 20- 30 λεπτα μετα την προπονηση ασπραδια κ απλο υδατανθρακα οπως ρυζι.
κρεας μετα απο 1-2 ωρεσ

DrNio
23-04-11, 21:22
Απλα συνηθως γυρναω απο το γυμναστηριο κατα τις 22.00 οποτε κανω ενα γευμα πλουσιο σε πρωτεινη.Αν δεν βγω βολτα τρωω και ενα γιαουρτι 2% λιπαρων με 3-4 αμυγδαλα αλατισμενα ( για την γευση ) 1.5-2 ωρες πριν κοιμηθω.

Ramrod
23-04-11, 21:26
Εγω το μεταπροπονητικο γευμα τρωω κρεας συνηθως χοιρινο ή μοσχαρι αλλα μπορει να φαω κοτοπουλο ή τονο.Θα ηταν καλυτερο να τρωω ασπραδια ?Το πρωι συνηθιζω να τρωω 1-2 ασπραδια και εναν κροκο.

Ναι καλύτερα θα ήταν αλλά και γευμα να φας αμα δε μπορείς δε πειράζει...

Για πρωϊνό αν τρως μόνο αυτά είναι πολύ πολύ λίγο!

DrNio
23-04-11, 21:35
Το πρωινο μου ειναι πιο πλουσιο απλα τα αβγα εχουν την περισσοτερη πρωτεινη,γι αυτο ανεφερα αυτα.

1 κροκος + 3-4 ασπραδια ποση περιπου ωρα κανει να τα ο οργανισμος να τα χωνεψει?κανα 2ωρο περιπου?

Kaloutsikos
23-04-11, 23:18
Εγω το μεταπροπονητικο γευμα τρωω κρεας συνηθως χοιρινο ή μοσχαρι αλλα μπορει να φαω κοτοπουλο ή τονο.Θα ηταν καλυτερο να τρωω ασπραδια ?Το πρωι συνηθιζω να τρωω 1-2 ασπραδια και εναν κροκο.

Bγάλε το χοιρινό από τα γεύματα σου!


Νομίζω οτι είναι ενδιαφερον και χρησιμο στο ποια ωρα της ημερας ειναι καλυτερο να τρως τα παραπανω προιοντα

Και να ξέρεις ότι το τάδε γεύμα έχει απορροφηθεί σε μία ώρα δεν νομίζω
ότι σου χρησιμεύει σε τίποτα γιατί τα γεύματα σου πρέπει να είναι κάθε 3 ώρες!

Giannistzn
25-04-11, 19:22
Bγάλε το χοιρινό από τα γεύματα σου!


Γιατι οχι χοιρινο? Και το ψαρονεφρι "λαθος" ειναι?

DrNio
25-04-11, 19:26
Το παλικαρι σιγουρα το ειπε επειδη εχει πολυ λιπος το χοιρινο σε σχεση με μοσχαρι και κοτοπουλο.Ημουν φανατικος fan του χοιρινου μεχρι που δοκιμασα σπαλομπριζολες(μοσχαρι).
Το ψαρονεφρι ειναι 100% οκ αφου ειναι φιλετο και δεν εχει λιπος;)

beefmeup
25-04-11, 19:32
αλλαξα τον τιτλο,γιατι το "πρωτεινουχα υλικα"
παραπεμπει σε στοκο/γυψοσανιδα/τσιμεντοσκονη κλπ..

να ειστε πιο προσεκτικοι οταν ανοιγετε θεματα στους τιτλους,για να δινετε μια ιδεα σε αυτον που θα το διαβασει για τι θελετε να μιλησετε.

Kaloutsikos
25-04-11, 23:57
Γιατι οχι χοιρινο? Και το ψαρονεφρι "λαθος" ειναι?


Το παλικαρι σιγουρα το ειπε επειδη εχει πολυ λιπος το χοιρινο σε σχεση με μοσχαρι και κοτοπουλο.Ημουν φανατικος fan του χοιρινου μεχρι που δοκιμασα σπαλομπριζολες(μοσχαρι).
Το ψαρονεφρι ειναι 100% οκ αφου ειναι φιλετο και δεν εχει λιπος;)

:thumbup:

Ximerakis
26-04-11, 00:01
+:thumbup:

Ramrod
26-04-11, 02:41
γενικα οτιδήποτε φιλέτο είναι μια χαρα...

konna
26-04-11, 08:41
Το παλικαρι σιγουρα το ειπε επειδη εχει πολυ λιπος το χοιρινο σε σχεση με μοσχαρι και κοτοπουλο.Ημουν φανατικος fan του χοιρινου μεχρι που δοκιμασα σπαλομπριζολες(μοσχαρι).
Το ψαρονεφρι ειναι 100% οκ αφου ειναι φιλετο και δεν εχει λιπος;)

Το έχω ακούσει και αυτο αλλά ο αντίλογος είναι οτι το χοιρινό έχει ορατό λίπος και μπορείς εύκολα να το απομακρύνεις κρατώντας το καθαρό κομμάτι, σε αντίθεση με το μοσχάρι, του οποίου το λίπος δεν απομακρύνεται.

Οπως και να χει, εγω το έχω βγάλει απ τη δική μου διατροφή εδώ και καιρό και το έχω αντικαταστήσει πλήρως με μοσχάρι. Απο τότε που οι εξετάσεις μου έδειξαν τη φεριτίνη στα πατώματα προσπαθώ να τρώω μοσχάρι που έχει περισσότερο σίδηρο. Αλλα ρε γαμώτο, δεν μ αρεσει καθόλου να μαγειρεύω κρέας.
Το μοσχάρι το τρώω μόνο σε μπιφτέκια. Πόσες φορές την εβδομάδα μπορώ να τρώω μπιφτέκια?

Kaloutsikos
26-04-11, 09:37
Το έχω ακούσει και αυτο αλλά ο αντίλογος είναι οτι το χοιρινό έχει ορατό λίπος και μπορείς εύκολα να το απομακρύνεις κρατώντας το καθαρό κομμάτι, σε αντίθεση με το μοσχάρι, του οποίου το λίπος δεν απομακρύνεται.



To χοιρινό αν δεν κάνω λάθος έχει ίνες από λίπος,
και γι αυτό το λόγο δεν συνιστάτε.:unsure:

Ximerakis
26-04-11, 13:32
αυτο ξερω κι εγω

Ramrod
26-04-11, 14:34
Το έχω ακούσει και αυτο αλλά ο αντίλογος είναι οτι το χοιρινό έχει ορατό λίπος και μπορείς εύκολα να το απομακρύνεις κρατώντας το καθαρό κομμάτι, σε αντίθεση με το μοσχάρι, του οποίου το λίπος δεν απομακρύνεται.

Οπως και να χει, εγω το έχω βγάλει απ τη δική μου διατροφή εδώ και καιρό και το έχω αντικαταστήσει πλήρως με μοσχάρι. Απο τότε που οι εξετάσεις μου έδειξαν τη φεριτίνη στα πατώματα προσπαθώ να τρώω μοσχάρι που έχει περισσότερο σίδηρο. Αλλα ρε γαμώτο, δεν μ αρεσει καθόλου να μαγειρεύω κρέας.
Το μοσχάρι το τρώω μόνο σε μπιφτέκια. Πόσες φορές την εβδομάδα μπορώ να τρώω μπιφτέκια?

Γιατί μόνο μπιφτέκια? Μπριζόλες, κοτόπουλο, ψαρονέφρι...

gym
26-04-11, 14:39
εμενα παλι ο πρωτος μου γυμναστης(καλο ζαβο κ αυτο) μου ειχε πει οτι το χοιρινο απλα δεν ειναι τοσο θρεπτικο οσο το μοσχαρι και γι αυτο προτιμαμε το δευτερο εννοειται...οχι λογω θερμιδων...τωρα κατα ποσο ισχυει αυτο...:unsure::unsure::unsure: και δεν με νοιαζει απο την στιγμη που δεν τρωω χοιρινο ουτε μοσχαρι...μοσχαρι πλεον αντε μια στο 15ημερο η στο μηνα...και μια χαρα ειμαι!

konna
26-04-11, 14:40
Γιατί μόνο μπιφτέκια? Μπριζόλες, κοτόπουλο, ψαρονέφρι...

Μπριζόλες δεν ξέρω να ψήνω. Αλλά εννοούσα οτι το μοσχάρι το τρώω μόνο σε μπιφτέκια. Χοιρινό κατέληξα να μην τρώω σχεδόν καθόλου μια και το μοσχάρι έχει περισσότερο σίδηρο (και έχω έλλειψη)

Το κοτόπουλο έμαθα απο το φόρουμ να το ψήνω (να ναι καλά η σακούλα φούρνου!!!) ενώ ψάρια (τσιπούρα, σολωμό) ανέκαθεν ήξερα να ψήνω

Ramrod
26-04-11, 14:42
Μπριζόλες δεν ξέρω να ψήνω. Αλλά εννοούσα οτι το μοσχάρι το τρώω μόνο σε μπιφτέκια. Χοιρινό κατέληξα να μην τρώω σχεδόν καθόλου μια και το μοσχάρι έχει περισσότερο σίδηρο (και έχω έλλειψη)

Το κοτόπουλο έμαθα απο το φόρουμ να το ψήνω (να ναι καλά η σακούλα φούρνου!!!) ενώ ψάρια (τσιπούρα, σολωμό) ανέκαθεν ήξερα να ψήνω

:unsure:

Εμένα όλα το ίδιο μου φαίνεται ότι ψήνονται...αλάτι, πιπέρι, λιγο λάδι και στο φούρνο...απλά αλλάζει λίγο ο χρόνος ψησίματος...

Απλά νομίζω ότι ο κιμάς χάνει απο τη θρεπτική του αξία επειδή τεμαχίζεται τόσο, αλλά δεν είμαι σίγουρος γι αυτό...

DrNio
26-04-11, 19:45
:unsure:

Εμένα όλα το ίδιο μου φαίνεται ότι ψήνονται...αλάτι, πιπέρι, λιγο λάδι και στο φούρνο...απλά αλλάζει λίγο ο χρόνος ψησίματος...

Απλά νομίζω ότι ο κιμάς χάνει απο τη θρεπτική του αξία επειδή τεμαχίζεται τόσο, αλλά δεν είμαι σίγουρος γι αυτό...

Οταν τρως την πριζολα και την τεμαχιζεις μικρα κομματακια χανει την θρεπτικη της αξια?

Οντως το μοσχαρι ειναι πιο θρεπτικο απο το γουρουνακι(εχει και λιγοτερο λιπος),γι αυτο ειναι πιο ακριβο.Αν εχεις ελλειψη σιδηρου το μοσχαρι ειναι must.

Τελος,εγω μονο μπριζολες και μπιφτεκια ξερω να ψηνω.Βαζω σε ενα ταψι την μπριζολα και αφου την εχω πληνει τις βαζω αλατι και ριγανι και μετα στο grill και τερμα τους βαθμους.Οταν παρει λιγο χρωμα την γυρνας.Αυτα.

Ramrod
26-04-11, 19:48
Οταν τρως την πριζολα και την τεμαχιζεις μικρα κομματακια χανει την θρεπτικη της αξια?

Οντως το μοσχαρι ειναι πιο θρεπτικο απο το γουρουνακι(εχει και λιγοτερο λιπος),γι αυτο ειναι πιο ακριβο.Αν εχεις ελλειψη σιδηρου το μοσχαρι ειναι must.

Τελος,εγω μονο μπριζολες και μπιφτεκια ξερω να ψηνω.Βαζω σε ενα ταψι την μπριζολα και αφου την εχω πληνει τις βαζω αλατι και ριγανι και μετα στο grill και τερμα τους βαθμους.Οταν παρει λιγο χρωμα την γυρνας.Αυτα.

έχει να κάνει με το πόσο αίμα χάνει όταν είναι ωμό. Δεν είπα ότι χάνει τη θρεπτική αξία συνολικά, αλλά ο σίδηρος πχ μπορεί και να χάνεται σε ένα ποσοστό...

Πάντως για σίδηρο το καλύτερο είναι σηκώτι!

konna
26-04-11, 19:52
έχει να κάνει με το πόσο αίμα χάνει όταν είναι ωμό. Δεν είπα ότι χάνει τη θρεπτική αξία συνολικά, αλλά ο σίδηρος πχ μπορεί και να χάνεται σε ένα ποσοστό...

Πάντως για σίδηρο το καλύτερο είναι σηκώτι!


Κάποια μέρα θα μάθω να το μαγειρεύω κι αυτο!! (αν δεν ήμουν αναγκασμένη, δεν θα μαγείρευα ποτέ κρέας)

Για πείτε τώρα (και με δεδομένη την έλλειψη σιδήρου που εχω) καθε ποτε να τρωω μπιφτέκια? Συνήθως λένε 2 φορες την εβδομάδα, να το κρατήσω τόσο?

Ramrod
26-04-11, 20:05
Κάποια μέρα θα μάθω να το μαγειρεύω κι αυτο!! (αν δεν ήμουν αναγκασμένη, δεν θα μαγείρευα ποτέ κρέας)

Για πείτε τώρα (και με δεδομένη την έλλειψη σιδήρου που εχω) καθε ποτε να τρωω μπιφτέκια? Συνήθως λένε 2 φορες την εβδομάδα, να το κρατήσω τόσο?

Ρε συ δεν είναι τίποτα το συκωτάκι...σε ένα πυρίμαχο σκέυος (πυρεξάκι, ταψάκι) στο φούρνο, μόλις ροδίσει μετά το γυρνάς απο την άλλη αλατάκι πιπεράκι, ριγανι και είσαι μια χαρά...

Σε αυτό δε μπορώ να σε βοηθήσω, εγώ τρώω συνέχεια αλλά βαριέμαι τα μπιφτέκια, συνήθως φτιάχνω ψαρονέφρι κοτόπουλο ή μπριζόλες...

Φτιαξε τον κιμά με μακαρόνια, εγώ έτσι κάνω...με φρέσκια ντομάτα και δε το μπουχτίζεις...

Gianna
26-04-11, 21:17
[QUOTE=konna;362257]Κάποια μέρα θα μάθω να το μαγειρεύω κι αυτο!! (αν δεν ήμουν αναγκασμένη, δεν θα μαγείρευα ποτέ κρέας)QUOTE]

Εγώ έχω γίνει φαν του συκωτιού, παρότι την πρώτη φορά που το δοκίμασα, μιλάμε για καμιά 15αριά χρόνια πριν...., μου είχε φανεί λες και τρώω άνθρωπο!!!

Λοιπόν: Σε αντικολλητικό τηγάνι 2 - 3' από κάθε πλευρά. Μετά προσθέτουμε ζεστό νερό μέχρι τη μέση περίπου. Ρίχνουμε ψιλοκομμένο κρεμμύδι και μαϊντανό, πράσινη κ κόκκινη πιπεριά. Σκεπάζουμε, κατεβάζουμε τη φωτιά και μαγειρεύουμε γύρω στα 10' από κάθε πλευρά. Τέλος ρίχνουμε λεμόνι, πιπέρι και λάδι. Μαζί με ρυζάκι είναι τέλειο:P και γρήγορο!!!

spyros1979
26-04-11, 22:35
:unsure:

Εμένα όλα το ίδιο μου φαίνεται ότι ψήνονται...αλάτι, πιπέρι, λιγο λάδι και στο φούρνο...απλά αλλάζει λίγο ο χρόνος ψησίματος...

Σωστός!!! Βασικά κι εγώ δεν ξέρω άλλο τρόπο. Ε, τι στο καλό, μπιλντέρια είμαστε όχι top chefs :P

konna
26-04-11, 22:37
Εγώ έχω γίνει φαν του συκωτιού, παρότι την πρώτη φορά που το δοκίμασα, μιλάμε για καμιά 15αριά χρόνια πριν...., μου είχε φανεί λες και τρώω άνθρωπο!!!

Λοιπόν: Σε αντικολλητικό τηγάνι 2 - 3' από κάθε πλευρά. Μετά προσθέτουμε ζεστό νερό μέχρι τη μέση περίπου. Ρίχνουμε ψιλοκομμένο κρεμμύδι και μαϊντανό, πράσινη κ κόκκινη πιπεριά. Σκεπάζουμε, κατεβάζουμε τη φωτιά και μαγειρεύουμε γύρω στα 10' από κάθε πλευρά. Τέλος ρίχνουμε λεμόνι, πιπέρι και λάδι. Μαζί με ρυζάκι είναι τέλειο:P και γρήγορο!!!

Θα το δοκιμάσω το συντομότερο!

Slack `N Track
26-04-11, 22:46
Εγώ έχω γίνει φαν του συκωτιού, παρότι την πρώτη φορά που το δοκίμασα, μιλάμε για καμιά 15αριά χρόνια πριν...., μου είχε φανεί λες και τρώω άνθρωπο!!!

Λοιπόν: Σε αντικολλητικό τηγάνι 2 - 3' από κάθε πλευρά. Μετά προσθέτουμε ζεστό νερό μέχρι τη μέση περίπου. Ρίχνουμε ψιλοκομμένο κρεμμύδι και μαϊντανό, πράσινη κ κόκκινη πιπεριά. Σκεπάζουμε, κατεβάζουμε τη φωτιά και μαγειρεύουμε γύρω στα 10' από κάθε πλευρά. Τέλος ρίχνουμε λεμόνι, πιπέρι και λάδι. Μαζί με ρυζάκι είναι τέλειο:P και γρήγορο!!!

Αυτο το συκωτι δεν μπορω να το φαω ουτε υπο την επηρεια ναρκωτικων... :puke: