PDA

Επιστροφή στο Forum : Cake πρωτεϊνης



Lao
25-04-11, 14:46
Παιδιά σκέφτομαι να φτιάξω cake πρωτεϊνης. :green:

Πριν κάνω το εγχείρημα, πιστεύετε ότι θα πάθει τίποτα η πρωτεϊνη (ή εγώ :P) από την όλη διαδικασία;

sadistic
25-04-11, 15:38
oχι φιλε μου μια χαρα θα ειναι η πρωτεινη,προχωρα κανονικα.:thumbup:για ποσταρε και την συνταγη σου

Lao
25-04-11, 16:02
oχι φιλε μου μια χαρα θα ειναι η πρωτεινη,προχωρα κανονικα.:thumbup:για ποσταρε και την συνταγη σου

ΘΑ ΤΟ ΤΟΛΜΗΣΩ! Αν ακούσετε κανένα μπαμ, θα έχει ανατιναχτεί η κουζίνα :green:

Η σύνταγη (της μαμάς) που θα κάνω, είναι η εξής:

ΥΛΙΚΑ

- 1 βιτάμ
- 250 γραμμάρια ζάχαρη
- 250 ml γάλα
- 4 αυγά
- 500 γραμμάρια αλεύρι φαρίνα
- 120-180 γραμμάρια πρωτεϊνη (4 ή 6 30άρια scoops, 20 γραμμάρια πρωτεϊνη στο κάθε ένα), σκέφτομαι να βάλω την Elite 12 που έχω.

ΤΡΟΠΟΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ

- Χτυπάμε το βούτυρο στο μίξερ
- Ρίχνουμε ζάχαρη, εξακολουθούμε να χτυπάμε
- Ρίχνουμε αυγά
- Ρίχνουμε γάλα
- Κάπου εδώ ρίχνουμε και την πρωτεϊνη

Φτιάχνουμε σιγά σιγά το μείγμα, ρίχνουμε και το αλεύρι.

Το βάζουμε σε μια φόρμα και το ψήνουμε στο φούρνο για περίπου 45 λεπτά στους 160 βαθμούς.

Αυτάαααααα..... Θέλω να δω τι θα βγει :P Με την 1η ευκαιρία θα το κάνω.

sadistic
25-04-11, 16:48
αμα εβγαζες και θερμιδες,πρωτεινες,υδατανθρακες,λιπος....πολλα ζηταω εε;;;:green:kαλα ντε μην βαρας....:)

Stella
25-04-11, 17:17
Βασικά η συνταγή που θα κάνεις είναι αυτή για το κανονικό κέικ και απλά θα προσθέσεις την πρωτείνη.
Σίγουρα θα σου φουσκώσει τέλεια και θα είναι τέλειο σε γεύση αλλά δεν είναι και η υγιεινότερη εκδοχή κέικ που θα μπορούσες να έχεις.
Υπάρχουν και καλύτερες συνταγές για κέικ πρωτείνης. Κάνε μια αναζήτηση στο youtube για protein cake αλλά και εδώ στο forum.

beefmeup
25-04-11, 17:45
αντι για ζαχαρη βαλε φρουκτοζη,στην μιση ποσοτητα αλλα ψηστο σε κατι λιγοτερους βαθους αμα το κανεις.
κ αντικατεστησε το μισο αλευρι με βρωμη..
κ να βαλεις μεσα κ σταφιδες/καρυδια

Lao
25-04-11, 18:00
Βασικά η συνταγή που θα κάνεις είναι αυτή για το κανονικό κέικ και απλά θα προσθέσεις την πρωτείνη.
Σίγουρα θα σου φουσκώσει τέλεια και θα είναι τέλειο σε γεύση αλλά δεν είναι και η υγιεινότερη εκδοχή κέικ που θα μπορούσες να έχεις.
Υπάρχουν και καλύτερες συνταγές για κέικ πρωτείνης. Κάνε μια αναζήτηση στο youtube για protein cake αλλά και εδώ στο forum.


αντι για ζαχαρη βαλε φρουκτοζη,στην μιση ποσοτητα αλλα ψηστο σε κατι λιγοτερους βαθους αμα το κανεις.
κ αντικατεστησε το μισο αλευρι με βρωμη..
κ να βαλεις μεσα κ σταφιδες/καρυδια

Points taken!

Αυτό με την φρουκτόζη beef το χω σκεφτεί και εγώ. Πάντως δεν είναι ο σκοπός μου να είναι υγιεινό, είμαι Animal :rolf: