PDA

Επιστροφή στο Forum : να συνεχισω ετσι?



della
26-04-11, 01:26
γεια σας παιδια ειμαι 18 χρονων και εχω μια απορια
πρωτα απο ολα να σας πω ιστορικο :P
ειμαι σε φαση διαιτας ξεκινησα τον αυγουστο 130 κιλα και εχω παει 107 κιλα με 29,7% λιπος απο 40% :P και μυικη μαζα ξεκινησα 13,5 κιλα και πριν 2 μηνες επεσα στα 11 αλλα επειδη εκανα βλακειες και δεν το ειχα παρει και πολυ θερμα το γυμναστηριο τους τελευταιους 2 μηνες ενω ειμαι σε διαιτα καταφερα και πηγα 12 κιλα αλλα μπηκε και ενα ποτηρι γαλα μετα την προπονηση
θα γραψω την διατροφη μου ειναι απο διαιτολογο αλλα δεν θα γραψω μεσημεριανο/βραδυνο γιατι παει αναλογα την ημερα σιγουρα εχω 6 μερες κρεας η 5 +1 ψαρι και μια μερα οσπριο η λαδερο
το πρωι τρωγω ενα γιαουρτι 2% μαζι με μια κουταλια μελι
δεκατιανο ενα τοστ κυλικειου οταν ειμαι σχολειο
τρογω στο μεσημεριανο 2μιση και παω γυμναστηριο στης 4(ενα μελος απο εδω μου ειπε οτι πρεπει να εχει ενα χρονικο περιθωριο 1μιση ωρα+ για να στελνει το αιμα ο οργανισμος στους μυς και οχι για να χωνεψη το φαγητο αλλιως ετρωγα 5 το απογευματινο και πηγαινα 5μιση ) οταν επιστρεφω γυρο στης 6 πινω ενα ποτηρι γαλα 2% και μετα απο μια ωρα τρογω 2 φρουτα με ενα ποτηρι γαλα2% η γαλα με δημητριακα μετα το βραδυνο στης 9μιση και μετα αν δεν παω για υπνο πριν της 12 πινω ενα ακομα ποτηρι γαλα 2%
ξερω ξερω πολυ γαλα αλλα τι να κανουμε :green:
το ερωτημα τωρα ειναι αν ενα συμπληρωμα θα με βοηθουσε
ελεγα να παρω ειχα γραψει και πριν λιγο καιρο αλλα μετα λεω αστο καλυτερα αλλα τωρα μου εχει μπει στο ματι
μια whey protein isolate για μετα το γυμναστηριο αλλα δεν ξερω και τι υδατανθρακα να βαλω μαζι γιατι διαβασα οτι πρεπει να συνοδευεται
και μια casein για το βραδυ
εσεις τι λετε?
αξιζει να παρω συμπληρωματα σε τοσα κιλα λιπος?
ΥΓ γυμναστηριο κανω απο τον νοεμβριο και το τελεφταιο 2μηνο εχω δει αρκετη διαφορα σε δυναμη στα χερια απο οτι πριν και λεω μηπως με συμπληρωματα θα καταφερω ακομα ποιο πολλα :green:
ΥΓ2 ελεγα αντι για γαλα μετα την προπονησει να τρωγω 6 ασπραδια αυγων αν δεν μου κανουν τα συμπληρωματα θα τα ψηνω πολλα και θα τα βαζω στο ψυγειο για της 4 φορες που παω γυμναστηριο θα μου φτανουν για καθε βδομαδα
ΥΓ3 αυτα ειχα να πω sry για το αλλαλουμ αλλα δεν τα παω καλα με τις εκθεσεις
ΥΓ4 επισεις αν εχετε να προτεινεται εσεις κατι αλλο δεν ξερω αν το εβαλα και σε σωστο θεμα

Kaloutsikos
26-04-11, 15:05
γεια σας παιδια ειμαι 18 χρονων και εχω μια απορια
πρωτα απο ολα να σας πω ιστορικο :P
ειμαι σε φαση διαιτας ξεκινησα τον αυγουστο 130 κιλα και εχω παει 107 κιλα με 29,7% λιπος απο 40% :P και μυικη μαζα ξεκινησα 13,5 κιλα και πριν 2 μηνες επεσα στα 11 αλλα επειδη εκανα βλακειες και δεν το ειχα παρει και πολυ θερμα το γυμναστηριο τους τελευταιους 2 μηνες ενω ειμαι σε διαιτα καταφερα και πηγα 12 κιλα αλλα μπηκε και ενα ποτηρι γαλα μετα την προπονηση
θα γραψω την διατροφη μου ειναι απο διαιτολογο αλλα δεν θα γραψω μεσημεριανο/βραδυνο γιατι παει αναλογα την ημερα σιγουρα εχω 6 μερες κρεας η 5 +1 ψαρι και μια μερα οσπριο η λαδερο
το πρωι τρωγω ενα γιαουρτι 2% μαζι με μια κουταλια μελι
δεκατιανο ενα τοστ κυλικειου οταν ειμαι σχολειο
τρογω στο μεσημεριανο 2μιση και παω γυμναστηριο στης 4(ενα μελος απο εδω μου ειπε οτι πρεπει να εχει ενα χρονικο περιθωριο 1μιση ωρα+ για να στελνει το αιμα ο οργανισμος στους μυς και οχι για να χωνεψη το φαγητο αλλιως ετρωγα 5 το απογευματινο και πηγαινα 5μιση ) οταν επιστρεφω γυρο στης 6 πινω ενα ποτηρι γαλα 2% και μετα απο μια ωρα τρογω 2 φρουτα με ενα ποτηρι γαλα2% η γαλα με δημητριακα μετα το βραδυνο στης 9μιση και μετα αν δεν παω για υπνο πριν της 12 πινω ενα ακομα ποτηρι γαλα 2%
ξερω ξερω πολυ γαλα αλλα τι να κανουμε :green:
το ερωτημα τωρα ειναι αν ενα συμπληρωμα θα με βοηθουσε
ελεγα να παρω ειχα γραψει και πριν λιγο καιρο αλλα μετα λεω αστο καλυτερα αλλα τωρα μου εχει μπει στο ματι
μια whey protein isolate για μετα το γυμναστηριο αλλα δεν ξερω και τι υδατανθρακα να βαλω μαζι γιατι διαβασα οτι πρεπει να συνοδευεται
και μια casein για το βραδυ
εσεις τι λετε?
αξιζει να παρω συμπληρωματα σε τοσα κιλα λιπος?
ΥΓ γυμναστηριο κανω απο τον νοεμβριο και το τελεφταιο 2μηνο εχω δει αρκετη διαφορα σε δυναμη στα χερια απο οτι πριν και λεω μηπως με συμπληρωματα θα καταφερω ακομα ποιο πολλα :green:
ΥΓ2 ελεγα αντι για γαλα μετα την προπονησει να τρωγω 6 ασπραδια αυγων αν δεν μου κανουν τα συμπληρωματα θα τα ψηνω πολλα και θα τα βαζω στο ψυγειο για της 4 φορες που παω γυμναστηριο θα μου φτανουν για καθε βδομαδα Μπορείς!
ΥΓ3 αυτα ειχα να πω sry για το αλλαλουμ αλλα δεν τα παω καλα με τις εκθεσεις
ΥΓ4 επισεις αν εχετε να προτεινεται εσεις κατι αλλο δεν ξερω αν το εβαλα και σε σωστο θεμα

Το γάλα αν όχι να το κόψεις, να το ελαττώσεις στη μια φορά την ημέρα γιατί
περιέχει λακτόζη. το γάλα είναι λίγο άκυρο για μετά την προπόνηση,
για τον λόγω ότι εσύ μετά την προπόνηση θες κάτι που να είναι γρήγορης απορρόφησης το γάλα είναι αργείς.

Με την πρωτεΐνη δεν βάζεις κιλά, ο υδατάνθρακας και τα λιπαρά σου βάζουν κιλά,
εσύ αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να μετρήσεις τις θερμίδες ανα ημέρα που παίρνεις
και σιγά σιγά να τις κατεβάζεις! Αμα της κατεβάσεις απότομα υπάρχει περίπτωση να κολλήσεις στα κιλά!

Στο δεκατιανό σου να έχεις σάντουιτσ από το σπίτι, ο λόγος?
Να αγοράζεις γαλοπούλα βραστή με λίγα λιπαρά, στο σχολείο θα είναι η πιο σόλα,
και στο σχολειο θα σου βάζουν και λίγο βουτιράκι για να νοστιμίσει, όμως εσύ αυτό δεν το θες!

Η Whey protein isolate συνδιάζεται με την casein αυτό όμως δεν σημαίνει ότι
είναι απαραίτητο να πίνεις και τα δύο!

Δεν παίζει ρόλο που έχεις πολλά κιλά, πρωτεΐνη μπορείς να παίρνεις!

Αυτά....:)

della
26-04-11, 15:43
για αυτο θελω να παρω την πρωτεινη επειδη εχω διαβαση οτι ειναι αργεις 80% και 20% γρηγορεις
για το βραδυ το γαλα που εχει αρκετους υδατανθρακες δεν ειναι κακο στο να γινει λιπος?
για αυτο ελεγα να παρω καζεινη
για μετα την προπονηση αν παιρνω σκετη την πρωτεινη και μετα απο μια ωρα τρωγω το απογευματινο μου ειναι σωστο?η πρεπει να την συνδυασω με κατι?
συγνωμη αλλα ασχετος και η διαιτολογος μου δεν με βοηθαει...:green:
το τοστ τωρα μια βδομαδα εμεινε ακομα δεν πειραζει χεχε ετσι και αλλιως δεν παιρνω τσαντα στο σχολειο για να το κρυβω και ειναι καπως να το κουβαλω μαζι μου...
τις θερμιδες μου τις εχει κατεβαση σιγα σιγα στην αρχη ετρωγα ποιο πολλα δεν ξερω μαλλον επειδη χανω και κιλα καταναλωνω και λιγοτερες θερμιδες

Kaloutsikos
26-04-11, 17:14
για αυτο θελω να παρω την πρωτεινη επειδη εχω διαβαση οτι ειναι αργεις 80% και 20% γρηγορεις Δεν το κατάλαβα αυτό, τι εννοείς?
για το βραδυ το γαλα που εχει αρκετους υδατανθρακες δεν ειναι κακο στο να γινει λιπος? Καλύτερα, να το αποφεύγεις!
για αυτο ελεγα να παρω καζεινη
για μετα την προπονηση αν παιρνω σκετη την πρωτεινη και μετα απο μια ωρα τρωγω το απογευματινο μου ειναι σωστο?η πρεπει να την συνδυασω με κατι? Ετσι είναι καλά!
συγνωμη αλλα ασχετος και η διαιτολογος μου δεν με βοηθαει...:green:
το τοστ τωρα μια βδομαδα εμεινε ακομα δεν πειραζει χεχε ετσι και αλλιως δεν παιρνω τσαντα στο σχολειο για να το κρυβω και ειναι καπως να το κουβαλω μαζι μου...
τις θερμιδες μου τις εχει κατεβαση σιγα σιγα στην αρχη ετρωγα ποιο πολλα δεν ξερω μαλλον επειδη χανω και κιλα καταναλωνω και λιγοτερες θερμιδες

.

della
26-04-11, 20:01
οκ ευχαριστω ετσι θα το κανω
το 80% και 20% το λεω για το γαλα οτι η πρωτεινη θα ηταν καλυτερη
τελευταια ερωτηση ^^ για μετα την προπονηση
πρωτεινη η 6 ασπραδια απο αυγα? διαβασα τωρα οτι και τα αυγα τα απορροφαει ο οργανισμος γρηγορα η να κοιταξω ποιο θα μου βγει ποιο οικονομικα?

Kaloutsikos
26-04-11, 22:19
για μετα την προπονηση
πρωτεινη η 6 ασπραδια απο αυγα? διαβασα τωρα οτι και τα αυγα τα απορροφαει ο οργανισμος γρηγορα η να κοιταξω ποιο θα μου βγει ποιο οικονομικα?

Το ένα είναι φαγητό το άλλο είναι συμπλήρωμα,
διαλέγεις και παίρνεις!
Εγώ επειδή κάνω εμπόριο αυγών δεν έχω κάτσει ν υπολογίσω τι είναι καλύτερο
γιατί μου βγαίνουν τζάμπα! :green:

della
26-04-11, 23:15
Το ένα είναι φαγητό το άλλο είναι συμπλήρωμα,
διαλέγεις και παίρνεις!
Εγώ επειδή κάνω εμπόριο αυγών δεν έχω κάτσει ν υπολογίσω τι είναι καλύτερο
γιατί μου βγαίνουν τζάμπα! :green:

χεχε στειλε και απο εδω δυο τρια :green:
οποτε πανω κατω τα ιδια ειναι ε?

Kaloutsikos
26-04-11, 23:18
χεχε στειλε και απο εδω δυο τρια :green:
οποτε πανω κατω τα ιδια ειναι ε?

Eχουν κάποιες πολύ μικρές διαφορές,
αλλά στην πράξη είναι το ίδιο πράγμα! :welcome:

della
26-04-11, 23:38
Eχουν κάποιες πολύ μικρές διαφορές,
αλλά στην πράξη είναι το ίδιο πράγμα! :welcome:

οκ χιλια ευχαριστω για την βοηθεια αντε ακομα 20 κιλα μεινανε για να σε ξανα ενοχλησω :green:

Kaloutsikos
26-04-11, 23:39
οκ χιλια ευχαριστω για την βοηθεια αντε ακομα 20 κιλα μεινανε για να σε ξανα ενοχλησω :green:

:green::welcome: