PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή χωρίς απώλεια μυικότητας



Nive
30-04-11, 15:08
Παιδιά καλησπέρες...
Είμαι 1,88 90 κιλά με 18,1% λίπος.
Θέλω να το μειώσω με όσο το δυνατόν μικρότερη απώλεια μυικού ιστού.Έπεσε στα χέρια μου μία διατροφή ``κονσέρβα``για μείωση λίπους με διατήρηση μυικότητας...και είπα να την ποστάρω να μου πείτε την γνώμη σας.Σίγουρα υπάρχουν εδώ μέσα παιδιά με πολλές γνώσεις και περισσότερη εμπειρία.
Οι κατευθύνσεις υπάρχουν,δηλαδή μείωση υδατάνθρακα,αρκετή πρωτεΐνη,νεράκι,εννοείται όχι κορεσμένα λίπη και έλαια....
Πριν απ`όλα ξέχασα να σας πω πως 2-3φορές την εβδομάδα κάνω αερόβια το πρωί (απώλεια μυικού αλλά και λιπώδους ιστού) και το απόγευμα τα βάρη τα οποία είναι 5φορές την εβδομάδα.
Από συμπληρώματα παίρνω πριν 1,5scoop NO XPLODE,μετά 1 scoop Muscle Volumizer της QNT και από πρωτεΐνη έχω της QNT την metature zero carb χωρίς λακτόζη και ασπαρτάμη, που δίνει ανά scoop 50gr πρωτ. και 11gr BCAA....(σύμφωνα με την συσκευασία).

δευτερα
πρωινο :κουακερ 5 κουταλιες ,1 ποτηρι γαλα 0%, 1 κουταλια μελι
δεκατιανο:5 ασπραδια, 70 γρ φετα, 1 φετα ψωμι
μεσημεριανο:1 πιατο μακαρονια μαυρα, 2 τεμαχια μπιφτεκι κοτοπουλο, 1 πιατο σαλατα
απογευματινο:5 ασπραδια, 1 φετα ψωμι
βραδυνο:2 τεμαχια μπιφτεκι κοτοπουλο, 1 πιατο σαλατα

τριτη
πρωινο:1 τοστ
δεκατιανο:4 ασπραδια, 1 ποτηρι φυσικο χυμο πορτοκαλι
μεσημεριανο: ψαρι 2 φετες, 1 κουπα μακαρονια, 1 πιατο μπροκολο
απογευματινο:1 ποτηρι γαλα 0%, 70γρ ανθοτυρο, 1 φετα ψωμι
βραδυνο:ψαρι 2 φετες, 1 πιατο μπροκολο

τεταρτη
πρωινο:κουακεροπιτα(4 ασπραδια, κουακερ 5 κουταλιες,1 κουταλια σουπας μελι,κανελα)
δεκατιανο:1 ποτηρι φυσικο χυμο πορτοκαλι
μεσημεριανο:1 φετα μοσχαρι,1 πιατο σαλατα, 2 πατατες μεγαλες
απγευματινο:1 ποτηρι γαλα 0%, φετα 50 γρ, 1 φετα ψωμι
βραδυνο:1 φετα μοσχαρι, 1 πιατο σαλατο

πεμπτη
πρωινο:κουακερ 7 κουταλιες ,1 scoop πρωτεινη,νερο
δεκατιανο:κουακεροπιτα
μεσημεριανο:κοτοπουλο 1 στηθος, 2 κουπες ρυζι μαυρο , 1 πιατο σαλατα, 50 γρ φετα
απογευματινο:1 ποτηρι φυσικο χυμο πορτοκαλι
βραδυνο:κοτοπουλο 1,5 στηθος, 1 πιατο σαλατα

παρασκευη
πρωινο: 5 ασπραδια, 70 γρ ανθοτυρο, 1 ποτηρι γαλα 0%
δεκατιανο: τονος νερου 1 τεμαχιο, 1 ξυνομηλο
μεσημεριανο:τονος νερου 1 τεμαχιο, 1 ξυνομηλο
απογευματινο:τονος νερου 1 τεμαχιο, 1 ξυνομηλο
βραδυνο:τονος νερου 1 τεμαχιο, 1 ξυνομηλο
προ υπνου:1 scoop πρωτεινη με νερο

σαββατο
πρωινο:γαλα μιλκο 0%, 1 μπανανα
δεκατιανο:αραβικι πιτα με κοτοπουλο ντοματα κρεμμυδι μουσταρδα
μεσημεριανο:παγωτο 0% 1-2 τεμαχια
απογευματινο:φρουτοσαλατα 1 πιατο
βραδυνο:1 μεριδα κοντοσουβλι χωρις πατατες

κυριακη
πρωινο:5 κουταλιες κουακερ,1 ποτηρι γαλα 0%, 1 scoop πρωτεινη
δεκατιανο:4 ασπραδια, 1 πατατα, 70 γρ ανθοτυρο
μεσημεριανο:1 φετα μοσχαρι, 1 κουπα κοκκινα φασολια, 1 πιατο σαλατα ντοματα
απογευματινο:1 scoop πρωτεινη με νερο
βραδυνο:1 scoop πρωτεινη με νερο

Για πείτε γνώμες ρε παιδιά...:unsure:

Αντωνης
30-04-11, 15:16
1.Oλες οι μερες παιζουν πανω κατω στις ιδιες θερμιδες?

2.Πριν αρχισεις την διαιτα,ποσες θερμιδες ετρωγες(στο περιπου εννοειται)?

3.Απ οσο βλεπω ειναι ελλιπης σε πρωτεινη..Οταν εισαι σε υποθερμιδικη διατροφη θες το λιγοτερ 2γρ πρωτ ανα κιλο σωματικου βαρους για να αποφυγεις υπολογισιμη απωλεια μυικης μαζας...

Nive
30-04-11, 15:25
1.Oλες οι μερες παιζουν πανω κατω στις ιδιες θερμιδες?

2.Πριν αρχισεις την διαιτα,ποσες θερμιδες ετρωγες(στο περιπου εννοειται)?

3.Απ οσο βλεπω ειναι ελλιπης σε πρωτεινη..Οταν εισαι σε υποθερμιδικη διατροφη θες το λιγοτερ 2γρ πρωτ ανα κιλο σωματικου βαρους για να αποφυγεις υπολογισιμη απωλεια μυικης μαζας...
1.δεν τις έχω μετρήσει καθόλου φίλε...
2..Πάρα πολλές...τις οποίες σταδιακά τις μείωνα..εδώ και 1 μήνα τρώω πολύ ισορροπημένα...περίπου 3000-3500...
3.πρωτεΐνη λες και`συ ε...?? Και`γω εκεί πιστεύω υστερεί.

Αντωνης
30-04-11, 15:32
Αν τρως 3-3.500 την μερα,οταν μπεις στην διαιτα αυξησε τις ποσοτητες γιατι απ οτι βλεπω στην πρωτη μερα ουτε 2.000 θερμιδες δεν ειναι.Καντες 2.500-2.700 και ξεκινα να τις κατεβαζεις σταδιακα καθε 4-5 μερες.

Επισης ολες οι μερες να μην εχουν αποκλιση 200 θερμιδων μεταξυ τους....

Nive
30-04-11, 15:41
Σωστά,να μην σκίσω και τον μεταβολισμό μου...:thumbup:

onymos
30-04-11, 20:18
τα μακαρονια βγαλτα για μενα ουτε στν ογκο ενδεικνυονται. κ τη φετα επισης. η ειρωνια ειναι πως εχουν βαλει στν διαιτα γαλα 0% που ειναι ανθυγιεινο κ καλα να γλυτωσεις τα λιπαρα κ 100 γρ φετα εχει 15 γρ. κορεσμενο λιπος... σε γενικα πλαισια ειναι μετρια

aprosektos
01-05-11, 05:38
πρωτεΐνη έχω της QNT την metature zero carb χωρίς λακτόζη και ασπαρτάμη, που δίνει ανά scoop 50gr πρωτ. και 11gr BCAA....(σύμφωνα με την συσκευασία).

τα 2 scoop περιέχουν αυτά που λες ( 63 γρ)



γαλα 0% που ειναι ανθυγιεινο
για ποιο λόγο είναι ανθυγιεινό?

onymos
02-05-11, 00:31
ειναι απλα καμμενο.. γτ πλ απλα απτην τρελη επεξεργασια που του εχουν κανει εχουν χα8ει τα πολυτιμα 8ρεπτικα συστατικα τα οποια βρισκονται μεσα στα λιπαρα του που τα περισσοτερα ειναι ακορεστα...ενδεικνυενται σε ατομα πιο πολυ που εχουν καποιο συγεκριμενο προβλημα..;)

Nive
02-05-11, 14:29
τα 2 scoop περιέχουν αυτά που λες ( 63 γρ)



για ποιο λόγο είναι ανθυγιεινό?

ανά σκουπ αναφέρει η συσκευασία...τέσπα.
Το γάλα γενικά έχω ακούσει πως δεν κάνει μέσα σε διατροφή για μείωση λίπους...τι γνωρίζετε εσείς?:unsure:

humanoid
02-05-11, 14:46
Λενε οτι σε θολωνει..
Ε,νταξει ισως θολωσει καποιον σε αγωνιστικη φορμα αλλα δεν πιστευω να σταθει εμποδιο στην γραμμωση καποιου εαν εχει ισσοροπημενη διατροφη...

Nive
02-05-11, 17:25
Προσπαθώ να θυμηθώ ποιος μου`χε πει πως δημιουργεί ``κρούστα`` η λακτόζη που δεν βοηθά στην πλήρη απορρόφηση των τροφών και επομένως τον μεταβολισμό τους...αλλά μου φαίνεται παράξενο!

ToniTsiou
02-05-11, 22:39
Λενε οτι σε θολωνει..
Ε,νταξει ισως θολωσει καποιον σε αγωνιστικη φορμα αλλα δεν πιστευω να σταθει εμποδιο στην γραμμωση καποιου εαν εχει ισσοροπημενη διατροφη... θολωνei αρκετα μπορω να σου πω(προσωπικη εμπειρια).προτιμησε 1ποτηρι αντε 2στην χειροτερη με 70% λιγοτερη λακτοζη.το βρισκεις στο σουπερ απλα το μονο μειον του ειναι η τιμη 2.22Ε 750ml :(:(:(

spyros1979
02-05-11, 23:00
τα μακαρονια βγαλτα για μενα ουτε στν ογκο ενδεικνυονται.

μπορείς να μου πεις τον λόγο για τα μακαρόνια? :unsure:

aprosektos
04-05-11, 00:09
ανά σκουπ αναφέρει η συσκευασία...τέσπα.


1 scoup = 30 gr = 24,1 gr proteine
2 scoup = 63 gr = 50,7 gr proteine

onymos
06-05-11, 00:38
μπορείς να μου πεις τον λόγο για τα μακαρόνια? :unsure:

και στν ογκο αλλα ακομα και στην γραμμωση προτιμουνται υδαταν8ρακες χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη...τσεκ μια τα μακαρονια κ πιστεπσε με δε θα τα προτιμησεις ακομα κ τα ολικης

spyros1979
06-05-11, 01:35
και στν ογκο αλλα ακομα και στην γραμμωση προτιμουνται υδαταν8ρακες χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη...τσεκ μια τα μακαρονια κ πιστεπσε με δε θα τα προτιμησεις ακομα κ τα ολικης

μπορείς να μου προτείνεις links να το κοιτάξω? Σε ρωτάω γιατί χτες το έψαξα για μερικές ώρες σε ξένα άρθρα & forums και αναφέρθηκε πως είναι τουλάχιστον ίσης αξίας με το ρύζι.