PDA

Επιστροφή στο Forum : η διατροφη μου!



procop
04-10-10, 21:43
παιδια διαβασα τα αρθρα και εμαθα αρκετα!!!σε ενα κομματι κολλαω καπως ,επειδη ειμαι φοιτητης και τελειωνω το μαθημα τις καθημερινες 21,00 και παω γυμναστηριο κατα τις 22,00 τρωω 2 μεταπροπονητικα γευματα αλλα προτεινετε μου την σειρα.
1. 4 αυγα ωμα με λιγο (μιση κουταλια) χεμο για να πινονται το ενα με κροκο,μισο ποτηρι γαλα 1,5%μια κουταλια μελι.περιπου 23,10 τελειων προπονηση και τρωω 10 λεπτα μετα που παω σπιτι.
2. ενα σκουπ της γκασπαρι μυοφυσιον με γαλα 30 λεπτα πριν τον υπνο .περιπου 1,30 ωρα το πολυ μετα το προηγουμενο γευμα.

γενικα θελω να ανεβω λιγο σε κιλα περιπου 3 αλλα οσο γινεται χωρις πολλα λιπη(βασικα αυτο που θελει ολος ο κοσμος):green:
ειναι σωστη η σειρα???ξερω η γκασπαρι ειναι για γρηγορη αφομοιωση αλλα με γαλα ισως δουλεψει πριν τον υπνο.

-beba-
04-10-10, 21:47
παιδια διαβασα τα αρθρα και εμαθα αρκετα!!!σε ενα κομματι κολλαω καπως ,επειδη ειμαι φοιτητης και τελειωνω το μαθημα τις καθημερινες 21,00 και παω γυμναστηριο κατα τις 22,00 τρωω 2 μεταπροπονητικα γευματα αλλα προτεινετε μου την σειρα.
1. 4 αυγα ωμα με λιγο (μιση κουταλια) χεμο για να πινονται το ενα με κροκο,μισο ποτηρι γαλα 1,5%μια κουταλια μελι.περιπου 23,10 τελειων προπονηση και τρωω 10 λεπτα μετα που παω σπιτι.
2. ενα σκουπ της γκασπαρι μυοφυσιον με γαλα 30 λεπτα πριν τον υπνο .περιπου 1,30 ωρα το πολυ μετα το προηγουμενο γευμα.

γενικα θελω να ανεβω λιγο σε κιλα περιπου 3 αλλα οσο γινεται χωρις πολλα λιπη(βασικα αυτο που θελει ολος ο κοσμος):green:
ειναι σωστη η σειρα???ξερω η γκασπαρι ειναι για γρηγορη αφομοιωση αλλα με γαλα ισως δουλεψει πριν τον υπνο.

Mετά την προπόνηση πιες την πρωτείνη με νερό και γλυκόζη.
Προσεχε με τα ωμά αυγά. Υπάρχει κύνδυνος σαλμονέλας.

procop
04-10-10, 21:56
Mετά την προπόνηση πιες την πρωτείνη με νερό και γλυκόζη.
Προσεχε με τα ωμά αυγά. Υπάρχει κύνδυνος σαλμονέλας.
βασικα το ξερω για τους κινδυνους αλλα εχω πιει αρκετα και μου αρεσει πλεον.
οποτε σαν δευτερο γευμα τα αυγα???

-beba-
05-10-10, 22:27
βασικα το ξερω για τους κινδυνους αλλα εχω πιει αρκετα και μου αρεσει πλεον.
οποτε σαν δευτερο γευμα τα αυγα???

Ναί αλλά το μεταπροπονητικό γευμα πρέπει να έχει και σύνθετους υδατάνθρακες και σαλάτα...................αλλά πάλι είναι και πολύ αργά. Δες τι θα σου απαντήσει και κανείς έμπειρος.

procop
06-10-10, 01:36
Ναί αλλά το μεταπροπονητικό γευμα πρέπει να έχει και σύνθετους υδατάνθρακες και σαλάτα...................αλλά πάλι είναι και πολύ αργά. Δες τι θα σου απαντήσει και κανείς έμπειρος.
ευχαριστω για την βοηθεια,
παντως σημερα πηρα την πρωτεινη αμεσως μετα την προπονηση,και μετα απο 30 λεπτα εφαγα μια λαχανο-καροτο σαλατα με λιγο λαδι και ενα μηλο πρασινο και μετα απο μια ωρα απο την σαλατα εφαγα 4 αυγα το ενα ολοκληρο με περιπου 200 μλ απαχο γαλα.νιωθω χορτατος παντως.
αυτο που θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου απαντησει ειναι χρειαζεται να παρω υδατανθρακα σε σκονη η με αυτα ειμαι οκ τις 2 μερες που γυμναζομαι αργα???????

MichalisPorke
07-10-10, 23:03
ευχαριστω για την βοηθεια,
παντως σημερα πηρα την πρωτεινη αμεσως μετα την προπονηση,και μετα απο 30 λεπτα εφαγα μια λαχανο-καροτο σαλατα με λιγο λαδι και ενα μηλο πρασινο και μετα απο μια ωρα απο την σαλατα εφαγα 4 αυγα το ενα ολοκληρο με περιπου 200 μλ απαχο γαλα.νιωθω χορτατος παντως.
αυτο που θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου απαντησει ειναι χρειαζεται να παρω υδατανθρακα σε σκονη η με αυτα ειμαι οκ τις 2 μερες που γυμναζομαι αργα???????

Χρειαζεσε υδατανθρακα γρηρορης αποροφησης..Δεξτροζη-Μαλτοδεξτρινη..

procop
08-10-10, 20:29
Χρειαζεσε υδατανθρακα γρηρορης αποροφησης..Δεξτροζη-Μαλτοδεξτρινη..

τελικα αγορασα δεξτροζη απο το φαρμακειο 4,30 ευρω αλλα μαλτο δεν αγορασα ακομη(ρωτησα 2 καταστηματα και δεν ειχαν) αλλα καθε μερα που ζυγιζομαι χανω μεσα σε 3 μερεσ επεσα 1,7 κιλα και φαντασου οτι ζυγιζομουν καθε μερα και δεν αυξομοιωνονται τα κιλα μου πανω απο 200 γραμμαρια καθε πρωι και τωρα ειμαι 1,7 κατω 2 μερες.......εχω ξενερωσει απιστευτα.
βασικα δεν υπολογιζω ακριβως τις θερμιδες εχω ενα πλανο και ακολουθω και ζυγιζομαι τακτικα και αναλογα με την ζυγαρια και τον καθρευτη καταλαβαινω πως παει.

πρωι:4 ωμα αυγα,4 κουταλιες σουπας κουακερ,1 κ.γ. μελι, μια φετα ολικης με becel,
300 ml 1,5 %γαλα,μιση κουταλια χεμο.

δεκατιανο: τοστ ολικης τυρι λιγα λιπαρα και διπλη γαλοπουλα και βαζω και λιγο βουτυρο ξανα μιση κουταλια, 200 ml γαλα 1,5%, ι μηλο πρασινο

μεσημεριανο:100 περιπου ισως και 120 gr ρυζι ασπρο η πεννες ολικης με κρεας(κοτοπουλο 150γρ-200, μοσχαρι 150-200) ,μια φετα τυρι.(παιδια με το ματι τα ζυγιζω οποτε οταν ακουω π.χ.φαε πατατα 80 γρ δεν μπορω να το κανω ισως ειναι 100

προπονηση( 16,00)
μετα προπονηση:30 gr whey ,1 σκουπ δεξτροζη(απευθειας)

μετα προπονηση 2 :ρυζι η πεννες ολικης 80 gr με μισο πιατο καροτο λαχανο ,2 κουταλιες λαδι(μιση ωρα μετα)
πριν τον υπνο: 1 cottage dirollo ,15 αμυγδαλα ,
η εναλλακτικα 3 ωμα αυγα και 250 ml απαχο γαλα και 15 αμυγδαλα

το δυσκολο ειναι οτι το σαββατο και την κυριακη τηρω το προγραμμα εκτος δεκατιανου διοτι ξυπναω αργα περιπου 11,00 και 4 πρεπει να παω για προπονηση, και τις αλλες δυο μερες που εχω μαθημα μετα την προπονηση ακυρωνω το μετα την προπονηση 2 διοτι τελειωνω 23,00 και κοιμαμαι κατα τισ 01,30, να προσθεσω τις δυο μερες που γυμναζομαι αργα εχω φαει πρωινο,δεκατιανο και μεσημεριανο περιπου στις 16.30 και πω για προπονηση στις 22,00 οποτε κατα τις 21,00 που ερχομαι απο το μαθημα τρωω ενα πρασινο μηλο και 10 αμυγδαλα με μιση κουταλια μελι και μετα απο μιση ωρα παω για προπονηση .....ειμαι 1,74 71,6 με ποσοστο λιπους 12,5%

MichalisPorke
09-10-10, 17:32
τελικα αγορασα δεξτροζη απο το φαρμακειο 4,30 ευρω αλλα μαλτο δεν αγορασα ακομη(ρωτησα 2 καταστηματα και δεν ειχαν) αλλα καθε μερα που ζυγιζομαι χανω μεσα σε 3 μερεσ επεσα 1,7 κιλα και φαντασου οτι ζυγιζομουν καθε μερα και δεν αυξομοιωνονται τα κιλα μου πανω απο 200 γραμμαρια καθε πρωι και τωρα ειμαι 1,7 κατω 2 μερες.......εχω ξενερωσει απιστευτα.
βασικα δεν υπολογιζω ακριβως τις θερμιδες εχω ενα πλανο και ακολουθω και ζυγιζομαι τακτικα και αναλογα με την ζυγαρια και τον καθρευτη καταλαβαινω πως παει.

πρωι:4 ωμα αυγα,4 κουταλιες σουπας κουακερ,1 κ.γ. μελι, μια φετα ολικης με becel,
300 ml 1,5 %γαλα,μιση κουταλια χεμο.

δεκατιανο: τοστ ολικης τυρι λιγα λιπαρα και διπλη γαλοπουλα και βαζω και λιγο βουτυρο ξανα μιση κουταλια, 200 ml γαλα 1,5%, ι μηλο πρασινο

μεσημεριανο:100 περιπου ισως και 120 gr ρυζι ασπρο η πεννες ολικης με κρεας(κοτοπουλο 150γρ-200, μοσχαρι 150-200) ,μια φετα τυρι.(παιδια με το ματι τα ζυγιζω οποτε οταν ακουω π.χ.φαε πατατα 80 γρ δεν μπορω να το κανω ισως ειναι 100

προπονηση( 16,00)
μετα προπονηση:30 gr whey ,1 σκουπ δεξτροζη(απευθειας)

μετα προπονηση 2 :ρυζι η πεννες ολικης 80 gr με μισο πιατο καροτο λαχανο ,2 κουταλιες λαδι(μιση ωρα μετα)
πριν τον υπνο: 1 cottage dirollo ,15 αμυγδαλα ,
η εναλλακτικα 3 ωμα αυγα και 250 ml απαχο γαλα και 15 αμυγδαλα

το δυσκολο ειναι οτι το σαββατο και την κυριακη τηρω το προγραμμα εκτος δεκατιανου διοτι ξυπναω αργα περιπου 11,00 και 4 πρεπει να παω για προπονηση, και τις αλλες δυο μερες που εχω μαθημα μετα την προπονηση ακυρωνω το μετα την προπονηση 2 διοτι τελειωνω 23,00 και κοιμαμαι κατα τισ 01,30, να προσθεσω τις δυο μερες που γυμναζομαι αργα εχω φαει πρωινο,δεκατιανο και μεσημεριανο περιπου στις 16.30 και πω για προπονηση στις 22,00 οποτε κατα τις 21,00 που ερχομαι απο το μαθημα τρωω ενα πρασινο μηλο και 10 αμυγδαλα με μιση κουταλια μελι και μετα απο μιση ωρα παω για προπονηση .....ειμαι 1,74 71,6 με ποσοστο λιπους 12,5%

Μετα την προπονιση 2 τι ειναι??Μετα απο 1 ωρα??Αν ναι δεν βλεπω πρωτεινη..

procop
09-10-10, 19:31
Μετα την προπονιση 2 τι ειναι??Μετα απο 1 ωρα??Αν ναι δεν βλεπω πρωτεινη..
ναι μια ωρα μετα,οποτε εκει θα βαλω πρωτεινη!!!
ευχαριστω παντως

MichalisPorke
10-10-10, 13:27
[QUOTE=procop;254587]ναι μια ωρα μετα,οποτε εκει θα βαλω πρωτεινη!!!
ευχαριστω παντως[/QUOT

:thumbup::thumbup:..Επισης πριν τον υπνο ασε το cottage και τα αμυγδαλα και οχι τα αυγα..

procop
10-10-10, 18:20
[QUOTE=procop;254587]ναι μια ωρα μετα,οποτε εκει θα βαλω πρωτεινη!!!
ευχαριστω παντως[/QUOT

:thumbup::thumbup:..Επισης πριν τον υπνο ασε το cottage και τα αμυγδαλα και οχι τα αυγα..

οκ , θα το κοιταξω για λιγο καιρο ετσι οπως λες .

procop
12-11-10, 00:46
γεια σας παιδια,ξεκινησα την κρεατινη μονουδρικη της dymatize πριν απο 25 μερες και αυξησα και λιγο τον υδατανθρακα.με λιγα λογια ειμαι 1,74, 10 οκτωβριου ημουν 71,6 κιλα με ποσοστο λιπους 9,5% και τωρα ειμαι τα ιδια με ποσοστο λιπους 11,2%,και δεν ξερω τι φταιει,
παντως με την κρεατινη μετα απο 15 μερες αρχισα να θολωνω στην αρχη ολα ηταν καλα μονο μια αυξηση δυναμης αλλα τωρα οι κατω δεν υπαρχουν και εκανα ενα προκοιλι γυρω απο τον αφαλο,απο δυναμη νιωθω πολυ καλα και φαινομαι ποιο καλα στο πανω μερος δηλαδη σαν να γεμισα λιγο,οι κοιλιακοι νιωθω οτι ειναι πιο μεγαλοι.
τι να κανω???να περιορισω λιγο τον υδατανθρακα???και κατι ακομη τα χερια μου εμειναν στασιμα παρολο της κρεατινης

GyM=life
12-11-10, 01:32
γεια σας παιδια,ξεκινησα την κρεατινη μονουδρικη της dymatize πριν απο 25 μερες και αυξησα και λιγο τον υδατανθρακα.με λιγα λογια ειμαι 1,74, 10 οκτωβριου ημουν 71,6 κιλα με ποσοστο λιπους 9,5% και τωρα ειμαι τα ιδια με ποσοστο λιπους 11,2%,και δεν ξερω τι φταιει,
παντως με την κρεατινη μετα απο 15 μερες αρχισα να θολωνω στην αρχη ολα ηταν καλα μονο μια αυξηση δυναμης αλλα τωρα οι κατω δεν υπαρχουν και εκανα ενα προκοιλι γυρω απο τον αφαλο,απο δυναμη νιωθω πολυ καλα και φαινομαι ποιο καλα στο πανω μερος δηλαδη σαν να γεμισα λιγο,οι κοιλιακοι νιωθω οτι ειναι πιο μεγαλοι.
τι να κανω???να περιορισω λιγο τον υδατανθρακα???και κατι ακομη τα χερια μου εμειναν στασιμα παρολο της κρεατινης

τι διατροφη κανεις?για ογκο η γραμμωση?μολις σταματισεις την κρεατινη λογικα θα φανουνε....τω αν δν κανεις σωστη διατροφη αλλο αυτο...αλλα αν κανεις ογκο λογικο το βρισκω...

Devil
12-11-10, 01:36
αμα ειναι οντως νερα οταν κοψεις την κρεατινη θα φυγουν...

procop
12-11-10, 01:45
τι διατροφη κανεις?για ογκο η γραμμωση?μολις σταματισεις την κρεατινη λογικα θα φανουνε....τω αν δν κανεις σωστη διατροφη αλλο αυτο...αλλα αν κανεις ογκο λογικο το βρισκω...

για ογκο κανω διατροφη,βασικα κανω σωστη διατροφη,απλα μου φαινεται περιργο που ανεβασα το λιπος και οχι τα κιλα μυικα

procop
12-11-10, 01:46
αμα ειναι οντως νερα οταν κοψεις την κρεατινη θα φυγουν...

πως το εξηγεις οτι στα κιλα ειμαι ιδιος παρολο που ανεβασα σε υδατανθρακα και πηρα και κρεατινη,κανω καλη διατροφη και ανεβασα το λιπος????

Devil
12-11-10, 10:12
πως το εξηγεις οτι στα κιλα ειμαι ιδιος παρολο που ανεβασα σε υδατανθρακα και πηρα και κρεατινη,κανω καλη διατροφη και ανεβασα το λιπος????

οταν εννωεις ιδιος δεν εχεις παρει ουτε γραμμαριο?

procop
15-11-10, 02:21
οταν εννωεις ιδιος δεν εχεις παρει ουτε γραμμαριο?

περιπου 200-300 γραμμαρια και εχω ξενερωσει

Devil
15-11-10, 04:59
περιπου 200-300 γραμμαρια και εχω ξενερωσει

τοτε δεν εχει θεμα θα φυγουν οταν κοψεις την χρηση

Gaspari
15-11-10, 15:10
Μην σε απασχολεί κ πολύ όσο πέρνεις..
Πάρε για 1 μήνα κ κάνε αποχή κανά μήνα ή και 2.

Πίνε πολύ νερό οταν την πέρνεις. Κάνει υπερβολική κατακράτιση υγρών.

procop
15-11-10, 17:15
Μην σε απασχολεί κ πολύ όσο πέρνεις..
Πάρε για 1 μήνα κ κάνε αποχή κανά μήνα ή και 2.

Πίνε πολύ νερό οταν την πέρνεις. Κάνει υπερβολική κατακράτιση υγρών.

γεια να μην σας κουραζω δεν ξενερωσα που πηρα 300 γρ αλλα που δεν πηρα κανα 2 κιλο και ανεβηκε το ποσοστο λιπους χωρις να ανεβασω κιλα αυτο με καιει...

jimmy007
15-11-10, 20:18
Aν έχεις πάρεις 200-300 γρ συνολική μάζα και έχεις αυξήσει τη λιπώδη μάζα σου παραπάνω από αυτό το ποσό τότε έχεις χάσει ή υγρά(το πιθανότερο) η μυική μάζα...

Devil
15-11-10, 20:23
γεια να μην σας κουραζω δεν ξενερωσα που πηρα 300 γρ αλλα που δεν πηρα κανα 2 κιλο και ανεβηκε το ποσοστο λιπους χωρις να ανεβασω κιλα αυτο με καιει...

εκανες λιπομετρηση?

procop
15-11-10, 22:13
εκανες λιπομετρηση?

ναι,και η διατροφολογος μου ειπε στο γυμναστηριο οτι ειναι ακυρο που ενω δεν πηρες σχετικα καθολου βαρος να σε δειξει 1,5% παραπανω σε λιπος,
την λιπομετρηση πριν και μετα την εκανα με το ιδοα μηχανημα στο ιδια γυμναστηριο.

procop
15-11-10, 22:16
Aν έχεις πάρεις 200-300 γρ συνολική μάζα και έχεις αυξήσει τη λιπώδη μάζα σου παραπάνω από αυτό το ποσό τότε έχεις χάσει ή υγρά(το πιθανότερο) η μυική μάζα...

μακαρι να ειναι υγρα:) μυικη μαζα δεν νομιζω μιας και φαινομαι πιο δεμενος, θα το αφησω να δω πως θα εξελιχτει, απλα θα κανω και λιγο αεροβια τις ημερες που δεν κανω αναεροβια, γιατι δεν κανω καθολου αεροβια εδω και κανα 2μηνο και τα κιλα μου τα κοντρολαρω με διατροφη μονο.

procop
19-11-10, 23:46
παιδια σκέφτηκα να ποστάρω και εγώ την διατροφή μου μπας και με βοηθήσετε να δω τι φταίει.Ειμαι 24 ετων, 1,74 72,6 , 11% βφ,γυμνάζομαι 3-4 φορές την εβδομάδα στοχος μου να βαλω περιπου 3-4 κιλα(μεικτα) μεχρι πασχα και μετα γραμμωση,δεν κανω σχεδον καθολου αεροβια περιπου 30 λεπτα την εβδομαδα σε ταχυτητα 9.Επίσης οι προπονήσεις μου είναι καλής εντασεις και δεν κανω διαστημικα σετ π.χ στηθος 10 σετ,χερια 6-7 σετ κτλ.
1,12,30 : 80 γρ μούσλι,400 μλ γαλα 1,5%,1 σκουπ whey 80%(22γρ πρωτεινη) ,1 πολυβιταμινη multi max ,5 γρ κρεατίνη micronized(καποιες μερες αντι για σκουπ πινω 4-5 ωμα αυγα)

2,16.00: 100 γρ ρύζι βασματι ,200 γρ κοτοπ η μοσχαρι η ψαρι,σαλάτα(μαρουλι,λαχανο)
1 φέτα τυρι(30-40γρ)1 κουταλια ελαιολαδο σουπας

19:15 προπονηση
(καποιες ημέρες παω για προπο στις 22,00 βραδυ οπότε το 5 γ'ευμα το βάζω στις 19,00 αλλά επειδή έχω μαθημα τρωω 1 τόστ ολικης με διπλη γαλοπούλα,1 φετα μιλνερ και 1 κουταλια γλυκου βουτυρο becel πλουσιο σε ω 3)


3, 20:15 1 σκουπ whey,1 μπανανα, 5 γρ κρεατίνη ,
4, 20,45 80 γρ ρυζι βασματι,150 γρ κρεας ιδιο με παραπανω
5, 22,20 150 γρ κρεας ,ρυζι η μαυρο ψωμι 50 γρ
6, 12,30 ενα cottage , 15 αμύγδαλα

να τονισω οτι εχω δεν εχω προπονηση τρωω σταθερά ισες θερμίδες,επίσης έβαζα σχετικα στο παρελθον βάρος όχι απότομα αλλά δεν δυσκολευόμουν κιολας μονο που ετρωγα σαβουρα φαστ φουντ κτλ.

με το παραπανω προγραμμα ενα μηνα τωρα και με κρεατινη εβαλα περιπου μισο κιλο μονοοοοοοοοοο,να σας πω επισης ότι εβαλα και επιπλεον γεύμα σε αυτο τον μηνα και αυξησα τον υδατανθρακα μεταπροπονητικα και κανω και 3 cheat meals ανα εβδομαδα

GyM=life
20-11-10, 01:46
εμενα δν μ φαινονται σωστα οι θερμιδες...και τα φαγητα 4-5 να συνοδευονται απο σαλατα!εχεις πολλα λαθη για μενα!

Mitsen
20-11-10, 02:39
παιδια σκέφτηκα να ποστάρω και εγώ την διατροφή μου μπας και με βοηθήσετε να δω τι φταίει.Ειμαι 24 ετων, 1,74 72,6 , 11% βφ,γυμνάζομαι 3-4 φορές την εβδομάδα στοχος μου να βαλω περιπου 3-4 κιλα(μεικτα) μεχρι πασχα και μετα γραμμωση,δεν κανω σχεδον καθολου αεροβια περιπου 30 λεπτα την εβδομαδα σε ταχυτητα 9.Επίσης οι προπονήσεις μου είναι καλής εντασεις και δεν κανω διαστημικα σετ π.χ στηθος 10 σετ,χερια 6-7 σετ κτλ.
1,12,30 : 80 γρ μούσλι,400 μλ γαλα 1,5%,1 σκουπ whey 80%(22γρ πρωτεινη) ,1 πολυβιταμινη multi max ,5 γρ κρεατίνη micronized(καποιες μερες αντι για σκουπ πινω 4-5 ωμα αυγα)ΠΟΤΕ ωμά τα αβγά, και κάντα 6-7 χωρίς το κρόκο

2,16.00: 100 γρ ρύζι βασματι ,200 γρ κοτοπ η μοσχαρι η ψαρι,+σαλάτα(μαρουλι,λαχανο)
1 φέτα τυρι(30-40γρ)1 κουταλια ελαιολαδο σουπας βγάλε τη φέτα και προτίμησε ανθότυρο η cotage

19:15 προπονηση
(καποιες ημέρες παω για προπο στις 22,00 βραδυ οπότε το 5 γ'ευμα το βάζω στις 19,00 αλλά επειδή έχω μαθημα τρωω 1 τόστ ολικης με διπλη γαλοπούλα,1 φετα μιλνερ και 1 κουταλια γλυκου βουτυρο becel πλουσιο σε ω 3) και καμια φέτα παραπάνω γαλοπούλα να βάλεις καλο θα είναι ;)


3, 20:15 1 σκουπ whey,1 μπανανα, 5 γρ κρεατίνη , αυτό μονο όταν δεν έχεις χρόνο για γεύμα. Προτίμησε στερεα τροφή
4, 20,45 80 γρ ρυζι βασματι,150 γρ κρεας ιδιο με παραπανω βάλτο ποιο αργά από το προηγούμενο γεύμα
5, 22,20 150 γρ κρεας ,ρυζι η μαυρο ψωμι 50 γρ η πατάτα. μην προτιμάς τα ψωμιά και γενικά τους επεξεργασμένους υδατάνθρακες
6, 12,30 ενα cottage , 15 αμύγδαλα η γιαούρτι

να τονισω οτι εχω δεν εχω προπονηση τρωω σταθερά ισες θερμίδες,επίσης έβαζα σχετικα στο παρελθον βάρος όχι απότομα αλλά δεν δυσκολευόμουν κιολας μονο που ετρωγα σαβουρα φαστ φουντ κτλ.

με το παραπανω προγραμμα ενα μηνα τωρα και με κρεατινη εβαλα περιπου μισο κιλο μονοοοοοοοοοο,να σας πω επισης ότι εβαλα και επιπλεον γεύμα σε αυτο τον μηνα και αυξησα τον υδατανθρακα μεταπροπονητικα και κανω και 3 cheat meals ανα εβδομαδα ελάττωσε το στο 1

μεικτα κιλα? γιατί?
υπολόγισες πόσες θερμίδες βγαίνει περίπου, και ποσα gr πρωτεΐνης συνολικά?:unsure:


εμενα δν μ φαινονται σωστα οι θερμιδες...και τα φαγητα 4-5 να συνοδευονται απο σαλατα!εχεις πολλα λαθη για μενα!
Όντως υπάρχουν λάθη, αλλα γιαφτο είμαστε εδώ για να προτείνουμε κάτι καλλίτερο νομίζω..

skiadis
20-11-10, 02:43
μεικτα κιλα? γιατί?
υπολόγισες πόσες θερμίδες βγαίνει περίπου, και ποσα gr πρωτεΐνης συνολικά?:unsure:


Όντως υπάρχουν λάθη, αλλα γιαφτο είμαστε εδώ για να προτείνουμε κάτι καλλίτερο νομίζω..

στο 3 γευμα νομιζω καταλαβες λαθος.. ειναι το μεταπροπονητικο του ροφημα...
δεν θα μπορουσε να ειναι στερεα τροφη

Mitsen
20-11-10, 02:46
στο 3 γευμα νομιζω καταλαβες λαθος.. ειναι το μεταπροπονητικο του ροφημα...
δεν θα μπορουσε να ειναι στερεα τροφη

AAAAAAAAAAA!!:doh::doh:
ok τότε λάθος δικό μου! νόμιζα ήταν γεύμα μετά το μεταπροπονητηκο!

γράψε λάθος

GyM=life
20-11-10, 03:15
μεικτα κιλα? γιατί?
υπολόγισες πόσες θερμίδες βγαίνει περίπου, και ποσα gr πρωτεΐνης συνολικά?:unsure:


Όντως υπάρχουν λάθη, αλλα γιαφτο είμαστε εδώ για να προτείνουμε κάτι καλλίτερο νομίζω..


καλα ναι ενοειται αυτο=D
στο 6ο γευμα μπορει να συνδιασει cottage με γιαουρτακι 2%
επισης αποτι βλεπω δεν υπαρχει pre-workout γευμα....
επισης στο πρωτο γευμα μπορει να πιει την πρωτεινη+κρεατινη και μετα απο μιση ωρα να φαει τα αυγα με τα υπολοιπα...+την πλβιταμινη...τι λες?μια σκεψη:green:

Mitsen
20-11-10, 03:25
καλα ναι ενοειται αυτο=D
στο 6ο γευμα μπορει να συνδιασει cottage με γιαουρτακι 2%
επισης αποτι βλεπω δεν υπαρχει pre-workout γευμα....
επισης στο πρωτο γευμα μπορει να πιει την πρωτεινη+κρεατινη και μετα απο μιση ωρα να φαει τα αυγα με τα υπολοιπα...+την πλβιταμινη...τι λες?μια σκεψη:green:

τα αβγά τα έχει αντί για την way μερικές φορες (αν κατάλαβα καλά).
Σίγουρα απόψεις είναι αυτές και ο καθένας έχει τη δικη του με βάση τι θεωρεί ποιο σωστό...

Αλλος μπορεί να προτείνει και μερικούς κρόκους το πρωί. Εγώ θα το απέφευγα για πρωί

GyM=life
20-11-10, 05:04
τα αβγά τα έχει αντί για την way μερικές φορες (αν κατάλαβα καλά).
Σίγουρα απόψεις είναι αυτές και ο καθένας έχει τη δικη του με βάση τι θεωρεί ποιο σωστό...

Αλλος μπορεί να προτείνει και μερικούς κρόκους το πρωί. Εγώ θα το απέφευγα για πρωί

ναι ε?γτ οχι κροκους?εγω training days εχω 2 κροκους και 4ασπραδια και non training 4ασπραδια στο 2τερο γευμα...γτ τα αποφευγεις?υπαρχει καποιος λογος?

Mitsen
20-11-10, 06:40
ναι ε?γτ οχι κροκους?εγω training days εχω 2 κροκους και 4ασπραδια και non training 4ασπραδια στο 2τερο γευμα...γτ τα αποφευγεις?υπαρχει καποιος λογος?
Το πρωί ο οργανισμός έχει ανάγκη από γρηγορη αφομοίωση πρωτεΐνη.Η whey είναι μια πολύ καλή λύση. Τα λίπη καθυστερούν την απορρόφηση της πρωτεΐνης δεν χρειάζονται..

Το πρωί είμαστε σε μια φάση όπως μεταπροπομητηκα. Το γλυκογόνο είναι χαμηλά, έχουμε ανάγκη από πρωτεΐνη, υδατάνθρακα αλλα όχι τόσο από λίπη, Το ίδιο ισχύει και μεταπροπονητηκα. Οι υπόλοιπες ώρες της ημέρας είναι ιδανικότερες για να εντάξουμε τα λιπαρά και φυσικά το τελευταίο γεύμα!

Gaspari
20-11-10, 11:48
Ρε συ Mitsen, δώσμου ενα link ρε σε παρακαλώ με τους επεξεργασμένους υδατάνθρακες κ τους απεξέργαστους γιατί μπερδεύω τις δύο αυτές έννοιες..

Mitsen
20-11-10, 11:54
Ρε συ Mitsen, δώσμου ενα link ρε σε παρακαλώ με τους επεξεργασμένους υδατάνθρακες κ τους απεξέργαστους γιατί μπερδεύω τις δύο αυτές έννοιες..
χεχε έλα ρε σύ, επεξεργασμένοι υδατάνθρακες είναι όλα τα ζυμαρικά, δημητριακά του εμποριου (πλην της βρώμης) ψωμιά, κουλούρια κρουασάν δεν ου άρχεται κάτι άλλο στο μυαλό...:unsure:

απεξέργαστους είναι η βρώμη, η πατάτα, ρύζι..

Gaspari
20-11-10, 12:02
Μακαρόνια ολικής που τρωώ εγώ καλά δεν είναι; :P

Mitsen
20-11-10, 12:05
Μακαρόνια ολικής που τρωώ εγώ καλά δεν είναι; :P

προτιμότερα από τα κανονικά, αλλα δεν παύει να είναι επεξεργασμένος υδατάνθρακας.
Να σου πω την αλήθεια και εγώ δουλεύω και μακαρόνια ολικής στον okgo. Δεν τη παλεύω με ρύζι και βρώμη συνεχεια.
αλλα αν μπορείς να τα αποφύγεις κάντο;)

edit: Είμαστε τελείως OFF!

Δεν πειράζει θα επιμεληθεί ο Γιάννης! :P:P

Gaspari
20-11-10, 12:12
προτιμότερα από τα κανονικά, αλλα δεν παύει να είναι επεξεργασμένος υδατάνθρακας.
Να σου πω την αλήθεια και εγώ δουλεύω και μακαρόνια ολικής στον okgo. Δεν τη παλεύω με ρύζι και βρώμη συνεχεια.
αλλα αν μπορείς να τα αποφύγεις κάντο;)

edit: Είμαστε τελείως OFF!

Δεν πειράζει θα επιμεληθεί ο Γιάννης! :P:P

Εε στον όγκο είμαι και γω τώρα :P
Πήρα κ ενα κιλό σήμερα ;)
Ντάξ μωρέ τώρα.. Για τροφές κ διατροφές λέμε.. Δες τον τίτλο, απορία είχα :green:

procop
20-11-10, 15:44
[QUOTE=Mitsen;279925] μεικτα κιλα? γιατί?
υπολόγισες πόσες θερμίδες βγαίνει περίπου, και ποσα gr πρωτεΐνης συνολικά?:unsure:


βασικα θέλω να πω τα εξης
1.το pre workout αν εχει περασει πανω απο 2,30 ωρες απο βασικο στερεο γευμα τρωω κανα μηλο διοτι δεν θελω να πιεζεται το στομαχι μου και να μην την παλευω στο gym
2. το πρωτο after workout εχει την κρεατινη κτλ
3.δεν εχω υπολογισει ακριβως πρωτεινες,υδατανθρακες ,λιπη αλλα με αυτη την διατροφη εχω δει αποτελεσματα καλα αλλα θελω να βαλω καποια κιλα οσο για τα μεικτα που ανεφερα ειναι επειδη σε 5 μηνες δυσκολα να βαλω μυικα 4 περιπου κιλα,τουλαχιστον το βφ να μην παει στο 15%!!!!!!!!!!!
4.ναι τρωω σαλατα στο μεσημεριανο και στο 3 γευμα μετα την προπονηση(ως πρωτο θεωρω την κρεατινη,πρωτεινη,μπανανα)στο δευτερο λενε ατομα του φορουμ να αποφευγετε την σαλατα και φενικα οχι πολυ λιπος για αυτο και δεν βαζω λαδι.επισης εχω δει αρκετοι σε φαση ογκου λενε να βαζω τυρι φετα στα γευματα μου.
περιμενω απαντησεις
πρωτεινη : 180gr περιπου ημερησιως.
υδατανθρακα: 300 περιπου
λιπη : 60 περιπου

Galletiosfp
22-11-10, 19:12
Παιδια κ εγω εχω αρκετα νερα στην κοιλια...χρησιμοποιω αρκετο καιρο κρεατινη τουλαχιστον 1 μιση μηνα....αλλα η ζυγαρια με δειχνει 5-6 κοιλα πανω...

Devil
22-11-10, 19:19
παιδια σκέφτηκα να ποστάρω και εγώ την διατροφή μου μπας και με βοηθήσετε να δω τι φταίει.Ειμαι 24 ετων, 1,74 72,6 , 11% βφ,γυμνάζομαι 3-4 φορές την εβδομάδα στοχος μου να βαλω περιπου 3-4 κιλα(μεικτα) μεχρι πασχα και μετα γραμμωση,δεν κανω σχεδον καθολου αεροβια περιπου 30 λεπτα την εβδομαδα σε ταχυτητα 9.Επίσης οι προπονήσεις μου είναι καλής εντασεις και δεν κανω διαστημικα σετ π.χ στηθος 10 σετ,χερια 6-7 σετ κτλ.


1,12,30 : 80 γρ μούσλι,400 μλ γαλα 1,5%,1 σκουπ whey 80%(22γρ πρωτεινη) ,1 πολυβιταμινη multi max ,5 γρ κρεατίνη micronized(καποιες μερες αντι για σκουπ πινω 4-5 ωμα αυγα) ουτε για πλακα ωμα...

2,16.00: 100 γρ ρύζι βασματι ,200 γρ κοτοπ η μοσχαρι η ψαρι,σαλάτα(μαρουλι,λαχανο)
1 φέτα τυρι(30-40γρ)1 κουταλια ελαιολαδο σουπας

19:15 προπονηση
(καποιες ημέρες παω για προπο στις 22,00 βραδυ οπότε το 5 γ'ευμα το βάζω στις 19,00 αλλά επειδή έχω μαθημα τρωω 1 τόστ ολικης με διπλη γαλοπούλα,1 φετα μιλνερ και 1 κουταλια γλυκου βουτυρο becel πλουσιο σε ω 3)


3, 20:15 1 σκουπ whey,1 μπανανα, 5 γρ κρεατίνη , παρε μια μλτοδεξτρινη
4, 20,45 80 γρ ρυζι βασματι,150 γρ κρεας ιδιο με παραπανω- λαδι?
5, 22,20 150 γρ κρεας ,ρυζι η μαυρο ψωμι 50 γρ- λαδι?
6, 12,30 ενα cottage , 15 αμύγδαλα

να τονισω οτι εχω δεν εχω προπονηση τρωω σταθερά ισες θερμίδες,επίσης έβαζα σχετικα στο παρελθον βάρος όχι απότομα αλλά δεν δυσκολευόμουν κιολας μονο που ετρωγα σαβουρα φαστ φουντ κτλ.

με το παραπανω προγραμμα ενα μηνα τωρα και με κρεατινη εβαλα περιπου μισο κιλο μονοοοοοοοοοο,να σας πω επισης ότι εβαλα και επιπλεον γεύμα σε αυτο τον μηνα και αυξησα τον υδατανθρακα μεταπροπονητικα και κανω και 3 cheat meals ανα εβδομαδα

βρες στο περιπου ποσες θερμιδες ειναι...... και ποσα γρ απο πρωτεινη,υδατ,λιπαρα εχεις?

Αντωνης
22-11-10, 20:00
^^
Προτεινεις μπανανα εσυ ρε Devil?καλα που εισαι σταθερος στις αποψεις σου :nana::clown::eleph::toast:

exkaliber
22-11-10, 20:09
^^
Προτεινεις μπανανα εσυ ρε Devil?καλα που εισαι σταθερος στις αποψεις σου :nana::clown::eleph::toast:

βασικα λεει αντι για μπανανα να βαλει μαλτο:P

Αντωνης
22-11-10, 20:13
Ουπς!!Παλι καλα,γιατι νομιζα οτι χαλασε ο κοσμος:joker::joker::rabbit::greenalien::greenalien:

Devil
22-11-10, 20:44
^^
Προτεινεις μπανανα εσυ ρε Devil?καλα που εισαι σταθερος στις αποψεις σου :nana::clown::eleph::toast:


βασικα λεει αντι για μπανανα να βαλει μαλτο:P


Ουπς!!Παλι καλα,γιατι νομιζα οτι χαλασε ο κοσμος:joker::joker::rabbit::greenalien::greenalien:

κι ο κοσμος να χαλασε εγω δεν αλλαζω γνωμη...:green::green::green:

PMalamas
22-11-10, 23:06
Αυτο ειναι βασικο σαιντ εφεκτ της κρεατινης. Δοκιμασε Κρε-Αλκαλινε, καθως λεγεται οτι ειναι λιγοτερο τοξικη και δε κραταει νερα κλπ.

procop
23-11-10, 00:26
[QUOTE=PMalamas;281261]Αυτο ειναι βασικο σαιντ εφεκτ της κρεατινης. Δοκιμασε Κρε-Αλκαλινε, καθως λεγεται οτι ειναι λιγοτερο τοξικη και δε κραταει νερα κλπ.\\


πηρε 5 κιλα σε εναμιση μηνα α;ν καταλαβα οποτε τι said effect της κρεατινης???????για να πηρε τοσα κιλα σιγοθρα δεν εκανε διατροφη αρα λογικο ηταν. εγω που παρεμεινα στην αυξηση μισου κιλου εβαλα καποια νερα οχι τραγικα, φαντασου αυτος που πηρε 5 κιλα!!!!!!!!!!!!!

procop
23-11-10, 00:30
βρες στο περιπου ποσες θερμιδες ειναι...... και ποσα γρ απο πρωτεινη,υδατ,λιπαρα εχεις?

πρωτεινη : 180gr περιπου ημερησιως.
υδατανθρακα: 300 περιπου
λιπη : 60-80 περιπου

βασικα ειχα παρει δεξτροζη και μαλτο αλλα οταν της εβαζα στο σεικερ δεν διαλυοταν και με αηδιαζε να σου πω την αληθεια,ηταν σαν τσιχλα!!!οι θερμιδεσ συντηρησης μου ειναι 2780 δεν εχω υπολογισει θερμιδες.βαζω λαδι μεταπροπονητικα στο 3 γευμα μου να βαλω και στο δευτερο μεταπροπο???σαν πλανο πως σου φαινεται
ευχαριστω παντως

PMalamas
23-11-10, 00:59
Δε σε καταλαβαινω..
Η κρεατινη βαζει νερα, σε θολωνει λιγο..
Και με κακη διατροφη θα βαλεις και ασχημα κιλα..

Devil
23-11-10, 01:27
πρωτεινη : 180gr περιπου ημερησιως.
υδατανθρακα: 300 περιπου
λιπη : 60-80 περιπου

βασικα ειχα παρει δεξτροζη και μαλτο αλλα οταν της εβαζα στο σεικερ δεν διαλυοταν και με αηδιαζε να σου πω την αληθεια,ηταν σαν τσιχλα!!!οι θερμιδεσ συντηρησης μου ειναι 2780 δεν εχω υπολογισει θερμιδες.βαζω λαδι μεταπροπονητικα στο 3 γευμα μου να βαλω και στο δευτερο μεταπροπο???σαν πλανο πως σου φαινεται
ευχαριστω παντως

εισαι κοντα στις 2650... λιγες αν εχεις συντηρηση 2780...

ως γενικο πλανο ειναι οκ...

βαλε μαλτο δεν γινετε να μην διαλυονται στο νερο...

βασικα βγαλε την μπανανα και βαλε μαλτο για να αυξησεις τις θερμιδες...

θες ακομα κανα 50γρ υδατανθρακες και τα λιπαρα σου καλο ειναι να μεινουν στα 80γρ

αρα ετσι φτανεις τις 2850... μετα βαζεις και αλλες...

procop
23-11-10, 03:54
εισαι κοντα στις 2650... λιγες αν εχεις συντηρηση 2780...

ως γενικο πλανο ειναι οκ...

βαλε μαλτο δεν γινετε να μην διαλυονται στο νερο...

βασικα βγαλε την μπανανα και βαλε μαλτο για να αυξησεις τις θερμιδες...

θες ακομα κανα 50γρ υδατανθρακες και τα λιπαρα σου καλο ειναι να μεινουν στα 80γρ

αρα ετσι φτανεις τις 2850... μετα βαζεις και αλλες...

βασικα εκατσα και το μελετησα λιγο οποτε σου παραθετω τα εξης
1. 43/72/13(οταν παιρνω πρωτεινη)
2, 50/90/40 (εβαλα μεσο ορο λιπους απο μοσχαρι)το max δηλαδη
3, υπολογισα με το τοστ 15/25/9 περιπου δεν ξερω ποσο εχει η γαλοπουλα και το τυρι
4. 1 μεταπροπονητικο με whey-μπανανα 23/24/2,5
5. 2 μεταπροπονητικο 47/60/35 με λιπος κατα μεσο ορο απο μοσχαρι
6. το 3 μεταπροπονητικο δεν υπαρχει(αφου εβαλα το τοστ )και κανω γυμναστικη αργα
7.πριν υπνο cottage-αμυγδαλα 28/12/16
συνολο 2815 περιπου

συνολο 210/235/115
βασικα λεω να μειωσω λιγο το λιπος αφαιρωντας την φετα,τρωγοντας περισσοτερο ψαρι και κοτοπουλο(αντι μοσχαρι) και να αφεραισω και τα αμυγδαλα απο το βραδινο. τι λες??????

procop
23-11-10, 04:03
Δε σε καταλαβαινω..
Η κρεατινη βαζει νερα, σε θολωνει λιγο..
Και με κακη διατροφη θα βαλεις και ασχημα κιλα..

το ιδιο λεμε απλα αυτος παραεβαλε κιλα οποτε δεν ειναι μονο η κρεατινη:green:

Galletiosfp
24-11-10, 00:54
το ιδιο λεμε απλα αυτος παραεβαλε κιλα οποτε δεν ειναι μονο η κρεατινη:green:
Ρε φιλε κανω κανονικη διατροφη....Aπλα με επιασε ο υδατανθρακας καλα αυτην την φορα...τα χρειαζομουνα τα κοιλα γιατι το καλοκαιρι εχασα πολλα κοιλα λογο βλακειας μου....σιγουρα καποια ειναι υγρα,καποια λιπος και καποια μυικη μαζα....Ειμαι 17 χρονων επισημανση....

Galletiosfp
24-11-10, 01:01
Επειδη παω βαση τον καθρεπτη...ζυγιζομαι σπανια,λετε να σταματησω τον ογκο?Η αληθεια πως αυξησα λιγο αποτομα τις 8εριμιδες μου...αλλα τωρα θα μεινω σταθερος αμα δεν τις αυξησω κ αλλο...


Παντως με προβληματισατε....

procop
26-11-10, 02:56
Επειδη παω βαση τον καθρεπτη...ζυγιζομαι σπανια,λετε να σταματησω τον ογκο?Η αληθεια πως αυξησα λιγο αποτομα τις 8εριμιδες μου...αλλα τωρα θα μεινω σταθερος αμα δεν τις αυξησω κ αλλο...


Παντως με προβληματισατε....

ποσταρε μια photo αν θες

procop
13-03-11, 23:18
λοιπον παιδια ξεκινησα απο οκτωβριο διατροφη ογκου(1,74 71 κιλα)και πηρα 2 μηνες κρεατινη.εφτασα στα 73 και γεμισα καπως(θολωμα οχι ιδιαιτερο 4 pack,10% λιπος)
γενικα δεν ειμαι hard gainer!!!!!!!!!!!!!!!
σταματησα κρεατινη 1 μηνα και επεσα στα 72 κιλα(σχεδον 6 pack) δεκεμβρη-ιανουαριο
απο 17 ιανουαριου παιρνω μονουδρικη αλλα 5 γγ ημερησιως χωρις φορτωμα.
ειμαι 73,5,αλλα εχω θολωσει αρκετα,δεν λεω εκανα και cheat meals λογω εξεταστικης.
σημερα εκοψα την κρεατινη(παιρνω νιτρικο χωρις κρεατινη) και πρωτεινη μονο για συμπληρωμα

διατροφη που ακολουθω

10,00 πρωι
1 scoop whey,80 γρ κουακερ +300 ml γαλα 1,5%(20 λεπτα μετα)

12,30,
τοστ μαυρο ψωμι,τυρι +2πλη γαλοπουλα χωρις βουτυρο

14,30-15,00
100 γρ ρυζι βασματι η μακαρονια ολικης,150 γρ κρεας(κοτοπουλο η μοσχαρι η τονο σε νερο)

17,00 τοστ τυρι με διπλη γαλοπουλα
18,00 -21,00 εχω μαθημα
19,30
1 μπανανα
21,15\
μισο scoop whey και νιτρικο
21,40 προπονηση

23,00
1 scoop whey+1 scoop υδατανθρακα
23,40 ετρωγα κοτοπουλο η μοσχαρι με σαλατα και 40 γρ ρυζι,λεω να το αντικαταστησω με σαλατα και cottage
01,00 1 ποτηρι γαλα 1,5%
πεφτω για υπνο.

τις ημερες που δεν εχω μαθημα μεταπροπονητικα δεν παιρνω υδατανθρακα σε σκονη,μονο πρωτεινη και τρωω 80 γρ ρυζι και 150 γρ κρεας

διορθωσεις ευπροσδεκτες.
στοχος να διατηρησω τα κιλα και αν γινεται να βαλω 1 κιλο ακομη και να ξεθολωσω

exkaliber
13-03-11, 23:23
10,00 πρωι
1 scoop whey,80 γρ κουακερ +300 ml γαλα 1,5%(20 λεπτα μετα)



μπορεις να βαλεις κι αλλα
π.χ. μια χουφτα αμυγδαλα,σταφιδες,corn flakes



23,00
1 scoop whey+1 scoop υδατανθρακα


τον υδατανθρακα εκεινη την ωρα τι τον θελεις?

πολυβιταμινες δεν παιρνεις???

procop
13-03-11, 23:35
μπορεις να βαλεις κι αλλα
π.χ. μια χουφτα αμυγδαλα,σταφιδες,corn flakes



τον υδατανθρακα εκεινη την ωρα τι τον θελεις?

πολυβιταμινες δεν παιρνεις???

παιρνω της mdy multi max αλλα λεω να της σταματησω για λιγο διοτι οσο νερο και να πιω,πιστψτε με πινω παρα πολυ ,τα ουρα μεχρι το απογευμα δεν ειναι λευκα.λεω να στιβω 3 πορτοκαλια μετα απο προπονηση.
κοιτα τον υδατανθρακα σε σκονη τον εβαλα διοτι τελειωνω 23,00 και 01,00 κοιμαμαι,οποτε ηθελα κατι να απορροφαται γρηγορα,πριν ετρωγα μια μπανανα αντι για σκονη,τι λες να τον αφαιρεσω???και παρω μιση ωρα πριν απο προπονηση 1 scoop???
ξεχασα οτι λαδι βαζω 1 κουταλια το μεσημερι.
το προβλημα ειναι οτι παω αργα για προπονηση και μετα κοιμαμαι (τις 2 απο τις 4 μερες προπονησης)

exkaliber
13-03-11, 23:41
παιρνω της mdy multi max αλλα λεω να της σταματησω για λιγο διοτι οσο νερο και να πιω,πιστψτε με πινω παρα πολυ ,τα ουρα μεχρι το απογευμα δεν ειναι λευκα

λογο βιταμινης Β γινεται αυτο


λεω να στιβω 3 πορτοκαλια μετα απο προπονηση.


ταλαιπωρια για μενα
εγω παιρνω βιταμινη c σε σκονη με χυμο πορτοκαλι


για τον υδατανθρακα μετα προπονητικα ειπαμε οτι δεν βοηθαει καπου
εγω παιρνω 80 γρ πρε

procop
13-03-11, 23:49
λογο βιταμινης Β γινεται αυτο



ταλαιπωρια για μενα
εγω παιρνω βιταμινη c σε σκονη με χυμο πορτοκαλι


για τον υδατανθρακα μετα προπονητικα ειπαμε οτι δεν βοηθαει καπου
εγω παιρνω 80 γρ πρε

τοσο καιρο πιστευα οτι υδατανθρακας ειναι απαραιτητος μεταπροπονητικα για αποκατασταση ινσουλινης αλλα και προστασιας μυων.
θα παρω για αλλαγη βιταμινη c σε σκονη και θα αυξησω το πρωινο.
θα ελαττωσω τον υδατανθρακα το βραδυ,και βλεπουμε

TheWorst
13-03-11, 23:50
για τον υδατανθρακα μετα προπονητικα ειπαμε οτι δεν βοηθαει καπου
εγω παιρνω 80 γρ πρε

Αυτο απο που το εβγαλες μαγκα ? Το πιο σημαντικο ο υδατανθρακας ειναι (ιδιως σε φαση ογκου θελεις παρα πολυ μεταπροπονητικα) αλλα και σε γραμμωση .

exkaliber
13-03-11, 23:54
Το πιο σημαντικο ο υδατανθρακας ειναι (ιδιως σε φαση ογκου θελεις παρα πολυ μεταπροπονητικα) αλλα και σε γραμμωση .

σωστα :clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:
ο γυμναστης σου το πε αυτο,ετσι?

TheWorst
13-03-11, 23:55
Οχι,διαβασε λιγο και θα καταλαβεις φιλε :thumbup:

Και κοψε την ειρωνεια και μη παιζεις τον μαγκο γιατι φαινεσαι πιο ηλιθιος απο οτι εισαι :clap:

procop
13-03-11, 23:56
Αυτο απο που το εβγαλες μαγκα ? Το πιο σημαντικο ο υδατανθρακας ειναι (ιδιως σε φαση ογκου θελεις παρα πολυ μεταπροπονητικα) αλλα και σε γραμμωση .

τι προτεινεις σε εμενα που μονο εκεινες τις μερες προπονησης κοιμαμαι 2 ωρες μετα αλλα και γενικα πανω στο πλανο της διατροφης μ??

pan0z
13-03-11, 23:59
Αυτο απο που το εβγαλες μαγκα ? Το πιο σημαντικο ο υδατανθρακας ειναι (ιδιως σε φαση ογκου θελεις παρα πολυ μεταπροπονητικα) αλλα και σε γραμμωση .

Λογικα εννοει για απλο υδατανθρακα.Ναι δεν παιζει μεγαλο ρολο ειδικα αν εχεις μετα απο 1 ωρα εναν συνθετο υδατανθρακα στο φαι σου.Αν νομιζεις οτι με 1 ωρα γυμναστικης αδιαζουνε οι αποθηκες γλυκογονου τοτε ολοι οι μαραθονοδρομοι/ποδηλατες θα ηταν στα νοσοκομεια.

TheWorst
13-03-11, 23:59
λοιπον παιδια ξεκινησα απο οκτωβριο διατροφη ογκου(1,74 71 κιλα)και πηρα 2 μηνες κρεατινη.εφτασα στα 73 και γεμισα καπως(θολωμα οχι ιδιαιτερο 4 pack,10% λιπος)
γενικα δεν ειμαι hard gainer!!!!!!!!!!!!!!!
σταματησα κρεατινη 1 μηνα και επεσα στα 72 κιλα(σχεδον 6 pack) δεκεμβρη-ιανουαριο
απο 17 ιανουαριου παιρνω μονουδρικη αλλα 5 γγ ημερησιως χωρις φορτωμα.
ειμαι 73,5,αλλα εχω θολωσει αρκετα,δεν λεω εκανα και cheat meals λογω εξεταστικης.
σημερα εκοψα την κρεατινη(παιρνω νιτρικο χωρις κρεατινη) και πρωτεινη μονο για συμπληρωμα

διατροφη που ακολουθω

10,00 πρωι
1 scoop whey,80 γρ κουακερ +300 ml γαλα 1,5%(20 λεπτα μετα)

12,30,
τοστ μαυρο ψωμι,τυρι +2πλη γαλοπουλα χωρις βουτυρο

14,30-15,00
100 γρ ρυζι βασματι η μακαρονια ολικης,150 γρ κρεας(κοτοπουλο η μοσχαρι η τονο σε νερο)

17,00 τοστ τυρι με διπλη γαλοπουλα
18,00 -21,00 εχω μαθημα
19,30
1 μπανανα βαλε πρωτεινη
21,15\
μισο scoop whey και νιτρικο
21,40 προπονηση

23,00
1 scoop whey+1 scoop υδατανθρακα καλυτερα θα ηταν να βαλεις πρωτα το στερεο σου γευμα των 23:40 πιστευω
23,40 ετρωγα κοτοπουλο η μοσχαρι με σαλατα και 40 γρ ρυζι,λεω να το αντικαταστησω με σαλατα και cottage
01,00 1 ποτηρι γαλα 1,5%
πεφτω για υπνο.

τις ημερες που δεν εχω μαθημα μεταπροπονητικα δεν παιρνω υδατανθρακα σε σκονη,μονο πρωτεινη και τρωω 80 γρ ρυζι και 150 γρ κρεας

διορθωσεις ευπροσδεκτες.
στοχος να διατηρησω τα κιλα και αν γινεται να βαλω 1 κιλο ακομη και να ξεθολωσω

Αυτα τα λιγα που βλεπεις με εντονα γραμματα

exkaliber
14-03-11, 00:00
Οχι,διαβασε λιγο και θα καταλαβεις φιλε :thumbup:

Και κοψε την ειρωνεια και μη παιζεις τον μαγκο γιατι φαινεσαι πιο ηλιθιος απο οτι εισαι :clap:

απλα φταει ο γραπτος λογος που ειναι ξυλινος μεγαλε
με παρεξηγησες
ειλικρινα εγω σ εχω σε μεγαλη υποληψη ξερεις
και τον γυμναστη επισης
και τον υδατανθρακα εδω που τα λεμε,ειναι καλο παιδι

exkaliber
14-03-11, 00:01
Λογικα εννοει για απλο υδατανθρακα.Ναι δεν παιζει μεγαλο ρολο ειδικα αν εχεις μετα απο 1 ωρα εναν συνθετο υδατανθρακα στο φαι σου.Αν νομιζεις οτι με 1 ωρα γυμναστικης αδιαζουνε οι αποθηκες γλυκογονου τοτε ολοι οι μαραθονοδρομοι/ποδηλατες θα ηταν στα νοσοκομεια.

αντε βρε ασχετε που θα μας αμφισβητησεις εσυ :green:

TheWorst
14-03-11, 00:02
απλα φταει ο γραπτος λογος που ειναι ξυλινος μεγαλε
με παρεξηγησες
ειλικρινα εγω σ εχω σε μεγαλη υποληψη ξερεις
και τον γυμναστη επισης
και τον υδατανθρακα εδω που τα λεμε,ειναι καλο παιδι

Σε ειπα να κοψεις την ειρωνεια και διαβασε λιγο πριν δωσεις συμβουλες . Ελεος !

http://bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=88:2009-09-25-06-39-48&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

exkaliber
14-03-11, 00:04
^^ ακριβως :thumbup::thumbup:

TheWorst
14-03-11, 00:05
Που ειναι το αστειο ?

Διαβασε λιγο για να καταλαβαεις τη σημασια των υδατανθρακων.

procop
14-03-11, 00:07
ρε παιδια αντι να τσακωνεστε δεν δινεται καμια συμβουλη ωστε να βγω απο το αδιεξοδο???

προς the worst:

δεν μπορω να βαλω το γευμα πριν την προπονηση διοτι εχω μαθημα και σχολαω 21,00 οποτε αν φαω πρεπει να παω για προπονα στις 23,00 και το πρωι δουλευω:P
λετε να βαλω και κανα cottage στο δεκατιανο η στο γευμα των 17,00 που εχω παλι τοστ??

TheWorst
14-03-11, 00:10
ρε παιδια αντι να τσακωνεστε δεν δινεται καμια συμβουλη ωστε να βγω απο το αδιεξοδο???

προς the worst:

δεν μπορω να βαλω το γευμα πριν την προπονηση διοτι εχω μαθημα και σχολαω 21,00 οποτε αν φαω πρεπει να παω για προπονα στις 23,00 και το πρωι δουλευω:P
λετε να βαλω και κανα cottage στο δεκατιανο η στο γευμα των 17,00 που εχω παλι τοστ??

Μετα τη προπονηση σε λεω καλυτερα θα ηταν το στερεο σου γευμα να βαλεις .

procop
14-03-11, 00:15
Μετα τη προπονηση σε λεω καλυτερα θα ηταν το στερεο σου γευμα να βαλεις .

το καταλαβαινω και ειμαι υπερ αλλα να φαω και κοιμηθω δεν ειναι χειροτερο??
οποτε πρεπει τις θερμιδες που χανω να τις ενσωματωσω στα αλλα γευματα για να μην πεσω σε υποθερμιδικη,αλλα αν φαω και κοιμηθω θα βαλω λιπος πιστευω,εκτος και οπως ειπα να φαω κρεας με σαλατα η cottage με σαλατα!! και αναγκαστικα να παρω ενα scoop υδατανθρακα για γρηγορη απορροφηση
μετα απο προπονα

TheWorst
14-03-11, 00:17
Σε λεω απλα να αλλαξεις τα τελευταια γευματα που εχεις πρωτα whey + υδατανθρακας στις 23.00 μετα εχεις στερεο γευμα στις 23.40

procop
14-03-11, 00:25
Σε λεω απλα να αλλαξεις τα τελευταια γευματα που εχεις πρωτα whey + υδατανθρακας στις 23.00 μετα εχεις στερεο γευμα στις 23.40

οκ ευχαριστω

TheWorst
14-03-11, 20:42
τον υδατανθρακα πριν απτον υπνο βεβαια δεν τον χρειαζεσαι :thumbup:

procop
14-03-11, 22:32
τον υδατανθρακα πριν απτον υπνο βεβαια δεν τον χρειαζεσαι :thumbup:

βασικα μεταπροπονητικα δεν αφαιρω τον υδατανθρακα τουλαχιστον απο το 1 στερεο γευμα,
απλα δεν θελω να κανω τα συμπληρωματα τροφη!τις μερες π τελειωνω την προπονα 23,00 περιπου αναγκαστικα θα παρω σε σκονη ενα scoop και μετα cottage με σαλατα!
ευχαριστω για τις συμβουλεσ

procop
03-05-11, 22:33
ειμαι 1,75 και βαρος 74 κιλα.θελω να διατηρησω αυτα τα κιλα και αν γινεται να ριξω λιγο τα ποσοστα λιπους και να βγαλω καποια νερα απο κοιλια(οχι οτι εχω πολλα)

10,00 : 100 γρ δημητριακα ολικης,300 ml γαλα 1,5%, 1 σκουπ whey(80αρα),1 κουταλια μελι, 1 μπανανα.
13,00 : 100 γρ ρυζι,200 γρ κρεας(συνηθως μοσχαρι) η κοτοπουλο,1 ντοματα,1 κουταλια λαδι.
15,00 προπονηση
16,30 : 1 σκουπ whey
17,15: 200 γρ κρεας(κοτοπουλο η ψαρι),1 ντοματα,50 γρ υδατανθρακα(ρυζι),ι κουταλια λαδι.
21,00 :150 γρ κοτοπουλο η ψαρι, σαλατα,1 κουταλια λαδι.
00,00: 1 γιαουρτι 2% τις μερες π δεν γυμναζομαι, 1 cottage τις μερες π γυμναζομαι.

δεν ξερω περιπου θερμιδες που εχει η διατροφη αυτη,το απογευμα και μετα αρχιζω και πειναω....
σκεφτομαι το 2 μερες την εβδομαδα να αυξανω λιγο τον υδατανθρακα μετα προπονητικα αντι για 50 γρ να το κανω 100, για να ξεκολλαω τον οργανισμο,και το σκ που ξεκουραζομαι να τον μειωνω και να ανεβαζω ελαχιστα τα λιπη.

procop
04-05-11, 13:54
ρε παιδια κανεις να προτεινει κατι!!!

sTeLaKoS
05-05-11, 12:06
Πριν πόσο παραπάνω έτρωγες;

Για αρχή λέω να βγάλεις τα περιττά, πχ μέλι και μπανάνα απ το πρωινό.

Ο υδατάνθρακας στο μεταπροπονητικό είναι καλά στα 50γραμ, μην ανεβάσεις. Δούλεψε τη έτσι για 2-3 εβδομάδες και πες μας πως πάει, αν χάνεις, με τι ρυθμό κλπ..

gsisr
05-05-11, 20:52
λογικά άβραστος ο υδατ/κας έτσι γτ διαφορετικά είναι όντως πολύ λίγος. μετά τη προπόνηση πρέπει και μπορείς να φας αρκετό υ/α. τα 50 γρ αβραστο ρύζι είναι περίπου 120 γρ βρασμένο. καλό είναι..

procop
03-10-11, 21:51
γεια σας παιδια,ποσταρω την διατροφη μου καθως αρχιζω και δυσκολευομαι σε καποια πράγματα.
ειμαι 1,75 75 κιλα,χαμηλο ποσοστο λιπους με τους 4 κοιλιακους να φαινονται.
θελω να φτασω 80 κιλα.
αρχισα να γεμιζω αλλα βαζω νερα στην κοιλια και δεν τα παιρνω ομοιομορφα(αυτο με χαλαει ψυχολογικα)

1. 1 scoop whey σε νερο,μιση ωρα μετα 80 γρ δημητριακα ολικης,400 ml γαλα 1,5% ,2 στιμενα πορτοκαλια
2.(3 ωρες μετα-προπροπονητικο) 120 γρ μακαρονια ολικης ,150 γρ μοσχαρι η κοτοπουλο, 30 γρ τυρι λιγα λιπαρα(μιλνερ)
3.3 ωρες μετα παω προπονηση
4.μετα προπο α)1 σκουπ whey και λεω να βαλω και δεξτροζη
5.το ιδιο με μεσημερι προπροπονητικο
6.3 ωρες μετα 150 γρ κρεας και 50 γρ υδατανθρακα(δεν εχω σαλατα,λεω να βαλω)
7,μισο scoop whey με γαλα(πριν υπνο)

με αυτο το προγραμμα ανεβηκα απο τα 72,5 στα 75 σε 25 μερες...ανεβαζω σταδιακα υδατανθρακα,εχω μειωσει τις καυσεις στην προπονα,δηλαδη τον ογκο προπονησης.αλλα βλεπω να εχει πεταχτει το στομαχι και να μην γεμιζω π.χ στα χερια η στο στηθος(δεν τα παιρνω ομορφα πανω μου)
ακουω προτασεις-ελπιζω να μην σας κουρασα με το κειμενο

tivadar
03-10-11, 22:00
Να παρεις ομοιομορφα τα κιλα δυστηχως δεν γινεται.Επισης ειναι σχετικα αναποφευκτο να παρεις καποιο ποσοστο λιπους κατα την διαρκεια του ογκου.Γενικα αυτο που περιγραφεις ειναι απολυτα φυσιολογικο οποτε μην ανχωνεσαι.Αν βγαινουν καλα οι προπονησεις σου δηλαδη βλεπεις προοδο εισαι σε καλο δρομο.Απο εκει και περα αν φτασεις σε ενα σημειο στο οποιο αρχισεις να μην εισαι ικανοποιημενος με το τι γινεται πανω σου απλα κρατα σταθερες τις θερμιδες σε εκεινο το επιπεδο για λιγο καιρο και μετα σταδιακα αρχισε να μειωνεις.

procop
03-10-11, 22:09
Να παρεις ομοιομορφα τα κιλα δυστηχως δεν γινεται.Επισης ειναι σχετικα αναποφευκτο να παρεις καποιο ποσοστο λιπους κατα την διαρκεια του ογκου.Γενικα αυτο που περιγραφεις ειναι απολυτα φυσιολογικο οποτε μην ανχωνεσαι.Αν βγαινουν καλα οι προπονησεις σου δηλαδη βλεπεις προοδο εισαι σε καλο δρομο.Απο εκει και περα αν φτασεις σε ενα σημειο στο οποιο αρχισεις να μην εισαι ικανοποιημενος με το τι γινεται πανω σου απλα κρατα σταθερες τις θερμιδες σε εκεινο το επιπεδο για λιγο καιρο και μετα σταδιακα αρχισε να μειωνεις.

να βαλει καποιος μυς χωρις να βαλει λιπος δεν γινεται,οπως και να χασει λιπος χωρις να χασει μυς παλι δεν γινεται.Απλα δεν βλεπω αναπτυξη στο σωμα παρολο που χρησιμοποιω διαφορες τεχνικες και ειπα ισως να φταει η διατροφη...παντως και σε κιλα επεσα στην προπονηση,ενω δεν δικαιολογειται αφου αυξησα τον υδατανθρακα

tivadar
03-10-11, 22:25
Αμα επεσες σε κιλα τοτε κατι παει οντως λαθος.Επειδη ανεφερες κατι περι διαφορων τεχνικων η δικη μου συμβουλη ειναι να προσπαθησεις να κρατησεις ολες τις μεταβλητες σταθερες για μερικες βδομαδες,να δεις το αποτελεσμα και μετα σταδιακα να ξεκινας να αλλαζεις πραγματα.Αρα κρατα σταθερη την διατροφη σου και το προγραμμα σου για λιγο καιρο χωρις να αλλαξεις τιποτα.Αν συνεχισεις να μην εισαι ικανοποιημενος αλλαξε οτι σου φενεται λαθος χωρις να ειναι δραματικη η αλλαγη δες πως θα παει και μετα κινησου αναλογα.Εσυ ξερεις το σωμα σου καλυτερα απο τον καθενα.Υπομονη επιμονη και πειραματισμος.

vp2
03-10-11, 23:15
1. 1 scoop whey σε νερο,μιση ωρα μετα 80 γρ δημητριακα ολικης,400 ml γαλα 1,5% ,2 στιμενα πορτοκαλια βάλε βρώμη αντί για δημητριακά
2.(3 ωρες μετα-προπροπονητικο) 120 γρ μακαρονια ολικης ,150 γρ μοσχαρι η κοτοπουλο, 30 γρ τυρι λιγα λιπαρα(μιλνερ) βάλε σαλάτα με ελαιόλαδο
3.3 ωρες μετα παω προπονηση
4.μετα προπο α)1 σκουπ whey και λεω να βαλω και δεξτροζη να βάλεις ή δεξτρόζη ή 1-2 μπανάνες
5.το ιδιο με μεσημερι προπροπονητικο και εδώ σαλάτα με ελαιόλαδο
6.3 ωρες μετα 150 γρ κρεας και 50 γρ υδατανθρακα(δεν εχω σαλατα,λεω να βαλω) να βάλεις σαλάτα με ελαιόλαδο
7,μισο scoop whey με γαλα(πριν υπνο) καλύτερα γιαούρτι με αμύγδαλα,η whey δεν χρειάζεται πριν το ύπνο

προσδιόρισε το 50 γρ υδατάνθρακα στο 6ο γεύμα αν θες
επίσης γράψε τις ώρες των γευμάτων σου και υπολόγισε θερμίδες και μάκρος της διατροφής σου

procop
04-10-11, 09:36
1. 1 scoop whey σε νερο,μιση ωρα μετα 80 γρ δημητριακα ολικης,400 ml γαλα 1,5% ,2 στιμενα πορτοκαλια βάλε βρώμη αντί για δημητριακά
2.(3 ωρες μετα-προπροπονητικο) 120 γρ μακαρονια ολικης ,150 γρ μοσχαρι η κοτοπουλο, 30 γρ τυρι λιγα λιπαρα(μιλνερ) βάλε σαλάτα με ελαιόλαδο
3.3 ωρες μετα παω προπονηση
4.μετα προπο α)1 σκουπ whey και λεω να βαλω και δεξτροζη να βάλεις ή δεξτρόζη ή 1-2 μπανάνες
5.το ιδιο με μεσημερι προπροπονητικο και εδώ σαλάτα με ελαιόλαδο
6.3 ωρες μετα 150 γρ κρεας και 50 γρ υδατανθρακα(δεν εχω σαλατα,λεω να βαλω) να βάλεις σαλάτα με ελαιόλαδο
7,μισο scoop whey με γαλα(πριν υπνο) καλύτερα γιαούρτι με αμύγδαλα,η whey δεν χρειάζεται πριν το ύπνο

προσδιόρισε το 50 γρ υδατάνθρακα στο 6ο γεύμα αν θες
επίσης γράψε τις ώρες των γευμάτων σου και υπολόγισε θερμίδες και μάκρος της διατροφής σου

στο 6ο γευμα συνηθως εχω βασματι ρυζι, και σπανια μαυρο ψωμι!υπολογιζω γυρω στα 280 γρ υδατανθρακα,160 πρωτεινη,λιπος χαμηλο...δεν μπορω να υπολογισω...αλλα αν βαλω λιγα παραπανω λιπαρα οπως προτεινεις (μεσω ελαιολαδου και αμυγδαλα)ισως ειναι καλυτερο...καθε 3 ωρες παιρνω γευμα,απο τις 10 το πρωι που ξυπναω μεχρι 00,00 περιπου με 01,00 που κοιμαμαι.
θα δοκιμασω οπως ειπε και ο tivadar να διατηρησω καπως σταθερη την προσληψη θερμιδων,θα κανω αυτη την εβδομαδα ενα χαλαρο προγραμμα διοτι κανω υψηλης εντασης προγραμματα με μικρο ογκο και μαλλον εχει ελθει κοπωση...ευχαριστω για τις συμβουλες

procop
17-11-11, 16:16
γεια σας παιδια!
εφτασα σημερα να με δειχνει η ζυγαρια 78 κιλα!στην ιδια ζυγαρια ζυγιζομαι..η διατροφη μου αλλαξε καπως,προσπαθησε με μικρες αυξησεις στις θερμιδες να ανεβω και εχω σαν συμβουλο την ζυγαρια και τον καθρεπτη.
διατροφη
10,00: στο μπλεντερ,100 γρ κουακερ,500 μλ γαλα 1,5,1 σκουπ myofusion, 1 μπανανα μετρια,και 30 αμυγδαλα ωμα!(τα αμυγδαλα εκτοσ μπλεντερ)1 βιταμινη c
προπροπονητικο: 100 gr ρυζι μαυρο η 150 μακαρονια,150 γρ μοσχαρι η κοτοπουλο,
2 ωρες μετα προπο
μετα προπονηση : 1 μπανανα,1 σκουπ myofusion,
30-45 λεπτα μετα: 100 γρ ρυζι μαυρο, η 150 μακαρονια ,150 γρ κρεας οπως πιο πανω
3 ωρες μετα 2 τοστ ολικης με τυρι και γαλοπουλα Η κρεας 150 γρ με σαλατα και λιγο λαδι
προ υπνου 500 μλ γαλα 1,5 % και βαζω και μισο σκουπ myofusion
αν εχετε να προτεινετε κατι ελευθερα

το θεμα ειναι οτι προπονουμε βαρια ,λιγα σετ λειτουργικα αλλα μεχρι αστοχια....τα χερια μου πηρανε,αλλα οχι οσο περιμενα και σιγουρα τα σετ που κανω δεν ειναι πολλα για υπεπροπονηση(6 σετ δικεφαλα,8 τρικεφαλα)στα χερια παιζω με τις επαναλ καπως 5-10-15(αναποδη πυραμιδα)
δεν ξερω αν φταιει η διατροφη,αλλα αρχιζουν να μην με χωρανε τα παντελονια,τα μπουτια πηραν και αρχισε και η περιφερεια!οχι ομως σε βαθμο επικινδυνο!
απο 72 κιλα και 38,5 χερι,ειμαι 78 και το χερι πηρε μονο 1 ποντο ενω περιμενα 2.προσοχη!!το χερι το μετραω οχι οταν ειμαι ζεστος ή την ημερα που επαιξα χερια αλλα την ημερα που ξεκουραζομαι!)
344193442034421

beefmeup
18-11-11, 21:23
η διατροφη σου στο τελευταιο ποστ ειναι οκ..πας με με τις θερμιδες λογικα,αλλα φανταζομαι θα τσεκαρεις κ τα μακρος σου..

για τα χερια...καθε ποτε τα γυμναζεις,κ μεσα σε ποσο διαστημα πηραν αυτο τον ποντο που λες..?

procop
18-11-11, 21:47
η διατροφη σου στο τελευταιο ποστ ειναι οκ..πας με με τις θερμιδες λογικα,αλλα φανταζομαι θα τσεκαρεις κ τα μακρος σου..

για τα χερια...καθε ποτε τα γυμναζεις,κ μεσα σε ποσο διαστημα πηραν αυτο τον ποντο που λες..?

τα χερια τα γυμναζω μια φορα την εβδομαδα!
τρικεφαλα μαζι με δικεφαλα
τρικεφαλα
κλειστη λαβη παγκο 3*5-10-15
γαλλικες στραβομπαρα 3*5-10-15
πιεσεις τροχαλια 2*10
δικεφαλα
στραβομπαρα 3*5-10-15
αυτοσυγκεντρωσης 3*8-10

ο διαχωρισμος ομαδων ειναι
στηθος
πλατη και πισω δελτ και τραπεζ
κενο
κενο
ωμοι και χερια
ποδια
μεσα σε 2 μηνες εβαλα 6 κιλα σωματικα,τα τελευταια 3 ομως τα εβαλα σε 20 μερες περιπου!σε αυτο το διαστημα και ο ενας ποντος(2 μηνες)στα πρωτα 3 κιλα να σ πω δεν ειδα διαφορα στα χερια,στα 3 τελευταια πηρα περισσοτερο(0,7 του ποντου)
edit:ναι τα μακρος τα κοιταω!

beefmeup
18-11-11, 21:51
1 ποντος ειναι καλα για 2 μηνες.
ξεκινα να γυμναζεις τα χερια σου μια φορα μονα τους καθε 10 μερες..κ βλεπεις πως σε παει.
να πεσουν αποκλειεται..

procop
19-11-11, 01:01
1 ποντος ειναι καλα για 2 μηνες.
ξεκινα να γυμναζεις τα χερια σου μια φορα μονα τους καθε 10 μερες..κ βλεπεις πως σε παει.
να πεσουν αποκλειεται..

ωραιος!θα το δοκιμασω ετσι!αν ερθεις στο atlas τα λεμε και εκει

procop
22-03-12, 02:01
ξεκινησα γυμναστικη,μετα απο αποχη 15 ημερων..με 2 προπονησεις που εκανα ολα οκ με την μεση που ειχα θεμα.Λεω να αρχισω να περιοριζω ελαφρως υδατανθρακα ,ΑΛΛΑ το προβλημα μου ειναι οτι πειναωωωωωω!Αυτη την περιοδο θα κανω full body,3 φορες την εβδομαδα.

στοιχεια για εμενα
1,74 79,6 κιλα 26 ετων
στοχος να χασω καποια νερα,αλλα να μην χασω οσο το δυνατον μυικοτητα!και αν γινεται να μεγαλωσω τα κωλοχερα μου:bbbiceps:
διατροφη μου

πρωινο
100 γρ δημητριακα ολικης,500 μλ γαλα,1 σκουπ whey,1 μπανανα

μεσημεριανο
100 γρ υδατανθρακα,συνηθως τρωω μακαρονια(ειμαι μακαρονας),200 γρ κρεας,σαλατα(μαρουλι σκετο)

προπο
μετα προπο 1:whey και μπανανα
μετα προπο 2: 200 γρ κρεας,150γρ υδατανθρακα(αν ειναι μακαρονια),300 πατατα(αν τρωω πατατα)

βραδυνο 200 γρ κρεας,σαλατα,2 κουταλιες λαδι

πριν τον υπνο, μισο σκουπ whey με 300 μλ γαλα

1)λεω να βαλω καμια πατατα,γιατι βαρεθηκα μακαρονια..
2)νε περιορισω ελαφρως υδατανθρακα πριν απο προπονα και να ανεβασω μετα την προπο τον υδατανθρακα.

αυτη την φωτο την τραβηξα πριν 2 μηνες..ετσι ειμαι περιπου τωρα,

tolis93
22-03-12, 16:42
ξεκινησα γυμναστικη,μετα απο αποχη 15 ημερων..με 2 προπονησεις που εκανα ολα οκ με την μεση που ειχα θεμα.Λεω να αρχισω να περιοριζω ελαφρως υδατανθρακα ,ΑΛΛΑ το προβλημα μου ειναι οτι πειναωωωωωω!Αυτη την περιοδο θα κανω full body,3 φορες την εβδομαδα.

στοιχεια για εμενα
1,74 79,6 κιλα 26 ετων
στοχος να χασω καποια νερα,αλλα να μην χασω οσο το δυνατον μυικοτητα!και αν γινεται να μεγαλωσω τα κωλοχερα μου:bbbiceps:
διατροφη μου

πρωινο
100 γρ δημητριακα ολικης,500 μλ γαλα,1 σκουπ whey,1 μπανανα βγαλε τη μπανανα κ βαλε 1 κ σουπας φυστικοβουτηρο η ταχινι εδω

μεσημεριανο
100 γρ υδατανθρακα,συνηθως τρωω μακαρονια(ειμαι μακαρονας),200 γρ κρεας,σαλατα(μαρουλι σκετο) πηγαινε τον υδατανθρακα στα 80 γρ κ βαλε 10 γρ λιπαρα καλυτερα ελαιολαδο. παιζε εναλλαξ μακαρονια γλυκοπατατα

προπο
μετα προπο 1:whey και μπανανα
μετα προπο 2: 200 γρ κρεας,150γρ υδατανθρακα(αν ειναι μακαρονια),300 πατατα(αν τρωω πατατα) βαλε πατατα καλυτερα λογω γλυκαιμικου δεικτη η γλυκοπατατα

βραδυνο 200 γρ κρεας,σαλατα,2 κουταλιες λαδι αψογος εδω

πριν τον υπνο, μισο σκουπ whey με 300 μλ γαλα βαλε καλυτερα 250 γρ γιαουρτι με τη πρωτεινη σ μεσα.παραπανω καζεινη απο οσο ξερω το γιαουρτι λιγοτερος υδατανθρακας

1)λεω να βαλω καμια πατατα,γιατι βαρεθηκα μακαρονια.. βαλε κ γλυκοπατατα
2)νε περιορισω ελαφρως υδατανθρακα πριν απο προπονα και να ανεβασω μετα την προπο τον υδατανθρακα.

αυτη την φωτο την τραβηξα πριν 2 μηνες..ετσι ειμαι περιπου τωρα,

αυτα απο εμενα. πιστευω θα χασεις παραπανω υγρα ετσι κ θα δεις καλυτερα αποτελεσματα.για μενα καθε βδομαδα κοβε 100 θερμιδες υδατανθρακα κ βαζε 100 θερμιδες λιπαρα μεχρι να κολλησεις.μετα κατεβασε 200 θερμιδες κ παλι το ιδιο. μεχρι το καλοκαιρι θα σαι στεγνα

procop
22-03-12, 18:11
αυτα απο εμενα. πιστευω θα χασεις παραπανω υγρα ετσι κ θα δεις καλυτερα αποτελεσματα.για μενα καθε βδομαδα κοβε 100 θερμιδες υδατανθρακα κ βαζε 100 θερμιδες λιπαρα μεχρι να κολλησεις.μετα κατεβασε 200 θερμιδες κ παλι το ιδιο. μεχρι το καλοκαιρι θα σαι στεγνα

ωραιος,
περιπου στα ιδια κιλα θελω να μεινω,απλα να καθαρισω λιγο..ξεκιαω ετσι και βλεπουμε
:thumbup:

tolis93
23-03-12, 00:11
ωραιος,
περιπου στα ιδια κιλα θελω να μεινω,απλα να καθαρισω λιγο..ξεκιαω ετσι και βλεπουμε
:thumbup:

μεινε ελαφρως υποθερμιδικα κ θα καθαρισεις χωρις να χασεις πολυ βαρος.οτι θα χασεις θα χασεις αρχικα κ μονο απο τα υγρα.αλλα μυικο ογκο με ελαφρως υποθερμιδικη δε χανεις π να υπογραψεις συμβολαιο

chro
23-03-12, 01:58
Δε βλέπω Ω3 λιπαρά (ψάρια παχιά, σολομός, σαρδέλα, τόνος)
Δε βλέπω αβγά
Δε βλέπω ξηρούς καρπούς.

tolis93
23-03-12, 09:10
Δε βλέπω Ω3 λιπαρά (ψάρια παχιά, σολομός, σαρδέλα, τόνος)
Δε βλέπω αβγά
Δε βλέπω ξηρούς καρπούς.

αντε τα ω3 ναι. τα αλλα κ π δεν τα χει τι εγινε?

procop
23-03-12, 14:06
Δε βλέπω Ω3 λιπαρά (ψάρια παχιά, σολομός, σαρδέλα, τόνος)
Δε βλέπω αβγά
Δε βλέπω ξηρούς καρπούς.

ξηρους καρπους θα εχω το πρωι,ειδαλλως φυστικοβουτυρο...
αυγα τρωω ρε,
αγαπητε φιλε chro,παιρνω ω 3 λιπαρα σε υγρη μορφη απο συμπληρωμα:P

procop
11-09-12, 23:18
1.70 78,8 κιλα

εχουμε και λεμε,στοχος να μην ξεπερασω τα 81 κιλα,και να βαλω οσο ποιο ποιοτικα γινεται αυτα τα κιλα.Επισης,αν γινεται να χασω και λιγο απο το λιπος που εχω καλα θα ηταν.Γενικα, θελω να δωσω μια σκληραδα στο σωμα μου, πρεπει σε συνδυασμο με γυμναστικη να το πετυχω

Γευμα 1: 50 γρ κουακερ, 1 μπανανα, 1 σκουπ νιτροτεκ(πρωτεινη με κρεατινη), 400μλ γαλα, 1 κσ μελι..
εναλλακτικα 2 αυγα τηγανιτα σε αντικολλητικο,3 φετες μαυρο ψωμι,1 φετ τυρι κιτρινο,μισο σκουπ νιτροτεκ με 400μλ γαλα 1,5%.

γευμα 2: προπροπονητικο
150 γρ ψημενο κρεας(5 φορες την εβδομαδα μοσχαρι,1 ψαρι,1 κοτοπουλο) 80 γρ ρυζι μαυρο, ή 120 μακαρονια ολικης, η 400 πατατα.Εδω πρεπει να βαλω σαλατα,καθως ποτε δεν τρωω,οχι οτι δεν μ αρεσουν .

προπο

γευμα 3: πρωτεινη

γευμα 4 : οτι πριν την προπονηση

γευμα 5: 2 αυγα τηγανιτα σε αντικολλητικο(αν δεν εχω φαει το πρωι) και 2 φετες ψωμι ολικης

γευμα 6 προ υπνου 1 γιαουρτι 2%

1)πρεπει να αυξησω τις φυτικες ινες,τι να βαλω και σε ποια γευματα??
2) μηπως πρεπει να μειωσω το μοσχαρι,καθως εχει αρκετα λιπαρα??
3)αεροβιο δεν κανω ποτε,βαριεμαι
4)κανω 4 φορες γυμναστηριο
5)κοιμαμαι 9 ωρες ημερησιως

average_joe
12-09-12, 01:10
χαιρετω και παλι :welcome:
τα χαμε πει και στις φωτο και σε ειχα ρωτησει για θερμιδες καθως εχεις κρεας πανω σου και περιμενα οτι θα τρως σα ζωο :P

προσωπικα μου φαινονται λιγες οι θερμιδες -με τα αποτελεσματα να ειναι θετικα, οποτε δουλευει-, αλλα οπως καταλαβαινω θες να παρεις κανα δικιλο και να κοψεις μετα?
για δωσε κανα στοιχειο παραπανω τι προγραμματισμο εχεις στο μυαλο σου μπας και προτεινουμε καμια ιδεα.
επισης απο τη στιγμη που δινεις μια τυπικη ημερα διατροφης για βγαλε πρωτ, υδατ, λιπαρα γιατι μπορει τελικα να ναι παραπανω οι θερμιδες και να μην το καταλαβαινω.

οσον αφορα αυτο που λες, να βαλεις κιλα και να χανεις λιπος πιο πιθανο να γινεται σε επιπεδο αρχαριου, τωρα που θα ανεβασεις θερμιδες θα λιπωσεις, τωρα το ποσο πολυ ειναι ψιλοαγνωστο και εχει σχεση με τις προδιαγραφες του καθε σωματος και με τη διατροφη.

τελος σε αυτα που λες
1) τις ινες αν δεν εχεις θεμα δεν νομιζω οτι χρειαζονται παραπανω, οι πηγες υδατ. που χεις εχουν ινες.
2) μπορει να χει αρκετα λιπαρα που ποικιλλουν αναλογα με το σημειο που ζητας να σου κοψουν, αλλα απο την αλλη μπορει να παιρνεις λιγα λιπαρα μεσα στη μερα σου. αν βγαλεις μακρος θα το δεις.
3, 4, 5 τσεκ.

procop
12-09-12, 01:40
καλως τον :welcome:
ναι εχεις δικιο οτι ειναι λιγο το φαγητο,βεβαια ξεχασα να αναφερω οτι καθε 3 μερες κανω ανεβασμα σε υδατανθρακα και τρωω 400-500 γρ.Επισης,βαζω λαδι στα φαγητα,και εκει που βλεπεις 150 γρ ψημενο,συνηθως ειναι κιμας(που εχει λαδι αναγκαστικα 1 κσ).
Το καλοκαιρι που εχανα και υγρα ειχα ακομη πιο ψηλα τον υδατανθρακα.
Θεωρω οτι ειμαι στα 200 γρ πρωτεινη,150 λιπαρα,250 υδατανθρακα.Η διατροφη που ποσταρα,και θελω να πετυχω αλλα δεν ξερω πως να ρυθμισω τα μακρος,ειναι να αυξησω τον υδατανθρακα,αλλα να μην εχω ψηλα τα λιπαρα,γιατι με χαλανε πολυ.θελω κατι σε 50 υδατ,35 πρωτ,15 λιπαρα.
μετραω και τα λιπαρα απο το μοσχαρι(20 γρ στα 100,η δεν ισχυει??)

επισης το κρεας δεν ειναι στανταρ,δηλαδη οταν παιρνω μοσχαρι, για τις 2 μεριδες πριν και μετα απο γυμναστικη,χρησιμοποιω 500-550 γρ αψητο, και υπολογιζω να ειναι 300 ψημενο(150+150 οι δυο μεριδες).

γενικα η διατροφη μου δεν ειναι στανταρ,δεν ζυγιζω τροφες.Π.Χ εχω σημαδεψει ενα ποτηρι και εκει περιπου ειναι 80 γρ ρυζι,αλλα τα μακαρονια τα τρωω κατα βουληση,αν πειναω θα φαω παραπανω.με βαση το προγραμμα που ποσταρα τωρα,αν το τηρησω 3-4 μερες σερι,χανω περιπου 1 κιλο,εκτος και αν ανεβασω πολυ ψηλα την τεταρτη μερα τα μακαρονια(υδατανθρακα) μαζι με κιμα για να ερθω στα ισια μου:green:

εν συντομια
1)τρωω αναγκαστικα πολλα φαγητα κατσαρολας,αν φαω ψητα τοτε χανω κιλα,αρα διατηρω τα ψητα(οχι λαδερα) και αυξανω carbs.
2) θελω να κοψω το καλοκαιρι,διοτι αν δεις τις φωτο μου στην δευτερη σελιδα,αυτη που φοραω ενα σορτς μπλε,και δεν φαινεται το κεφαλι μου,παρολο που πηρα κιλα,το ζηλευω το σωμα μου σε εκεινη την φωτο(αλλα ειχα ποδια καλαμακια λογω ατυχηματος με μηχανη εμεινα 45 μερες κρεβατι).

3)δεν θελω να πεσω κατω απο τα 76 κιλα φετος το καλοκαιρι(στην καρδια του καλοκαιριου,καθως χανω νερα απο την ζεστη)
4)τρωω και σαβουρες που δεν φαινονται στην διατροφη:green: δηλαδη,καμια κρεπα(1 φορα την εβδομαδα, καμια πιτσα οικογενειακη)

θενκς
edit:πρωτη φορα ειμαι τοσο θερμος να γινω τυπικος στη διατροφη, οποτε ενθαρρυνε με!!

average_joe
12-09-12, 11:58
οχι νταξει συμφωνα με τα μακρος που ποσταρες μια χαρα τρως για να υποστηριξουν τα κιλα σου.
δεν ξερω αν χρειαζεσαι ενθαρρυνση καθως οτι κανει δουλευει, οποτε ουτε ζυγισμα και τετοια καθως φαινεται μπορεις να τα καθορισεις.

για μοσχαρι κοιτα εδω ποστ #22 Μοσχαρι (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?3599-%CE%9C%CE%BF%CF%83%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9&highlight=%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B9+%CE%BD%CE%BF...) για τα macros καθε σημειου.
να σου δωσω ενα παραδειγμα πανω σε αυτο, το κομματι νουα (νομιζω το πιο αλιπο) στο μισοκιλο ωμου κρεατος εχει γυρω στα 40γρ λιπαρων οποτε στο ψημενο με τις αναγωγες κτλ εχει γυρω στα 13- 14%. υποθετοντας οτι παιρνεις κομματι που ναι πιο λιπαρο ευκολα πιανει το 20% που λες.
τεσπα.
καποιες ψιλοκλασικες προτασεις που μπορει να δουλεψουν.
πρωτεινη εχεις αρκετη στα 200γρ.
μερες προπο πιο ψηλα θερμιδες με βαση υδατ. στο μοτιβο που λες δηλ γυρω 25- 30/ 55- 50/ 20
μερες ξεκουρασης σταθερη πρωτεινη, κατεβασμα υδατ., αυξηση λιπαρων με το θερμιδικο ελλειμμα να ναι γυρω στις 400θερμ. κατω απο τις θερμιδες που παιρνεις σε μερα προπο. δηλ. εδω μπορεις να φας καμια πιτσα (ενα γευμα δηλ. με καλη αναλογια απο πρωτεινη- υδατανθρ- λιπος) και την υπολοιπη μερα φαγητο που να εχει σαν βαση κρεας/ ψαρι (ο σολωμος νομιζω οτι ειναι μια καλη επιλογη αν δεν εχεις ω3 στη διατροφη), ελαιολαδο και σαλατες. τα λιπαρα να τα εχεις ψηλα εδω για να μην πεφτεις σε ενα εβδομαδιαιο πλανο σε λιγοτερο απο 1γρ ανα κιλο βαρους.
εξαλλου, αυτο που σε ενδιαφερει περισσοτερο ειναι η πρωτεινη και αν παιρνεις αρκετη, τα αλλα συμπληρωνουν τη διατροφη σου αναλογα με τα γουστα του καθενος, αφου εσυ λες οτι θες περισσοτερο υδατ. -γιατι προφανως αυτο σου ταιριαζει- μια χαρα. να χεις απλα υποψην οτι τα λιπαρα δεν θα σε λιπωσουν περισσοτερο ή λιγοτερο, η περισσεια θερμιδων θα το κανει αυτο.
το να φας σαβουρες που λες κομπλε ειναι, ειδικα αυτο το ανεβοκατεβασμα που κανεις στις θερμιδες ανα τριτη μερα νομιζω οτι κρινεται θετικο ακομα και αν ειναι εξω απο τα μακροσ σου.

τωρα απο κει και περα αφου νομιζω οτι εχεις πολυ καλα αποτελεσματα, το μονο που θα τσεκαρα ειναι το χρονισμο των γευματων να μην σε καταπιεζει μεσα στη μερα σου δηλ. οποτε δεν βολευει λογω υποχρεωσεων να μειωνεις τα γευματα σου σε 5 αρκει να συμπληρωνεις τις θερμιδες σου μεσα στη μερα. :wave::wave:

procop
12-09-12, 18:07
θενκς μαν,
θα ανεβασω υδατανθρακα μερες προπο,και παντα γυρωω απο την προπο
και τις οφ μερες θα ανεβασω λιπαρα.ακομη θα κοψω τα λαδερα..Επισης,θα ξαναρχισω να ζυγιζω κρεας και ρυζι-μακαρονια,καθως παιζει να τρωω πολυ πρωτεινη(ας πουμε σημερα εχω φαει μεχρι τωρα 400 γρ ψημενο σολομο,επισης 700 γρ πατατες, 1 σκουπ πρωτεινη, 6 κουταλιες σουπας κουακερ,500 μλ γαλα,2 κσ λαδι, 3 κολοκυθια,λιγο τυρι,και κατα τισ 9 θα φαω παλι σκετο σολομο καπου 100 γρ,και σαλατα,και το βραδυ κοτατζ,) :welcome:

average_joe
13-09-12, 12:02
γνωμη μου ειναι αν δεν ζυγιζες πριν, να μην το κανεις ουτε τωρα τουλαχιστον αυστηρα.
η διατροφη βελτιωνεται και με το ζυγισμα, αλλα σκοπος ειναι οταν πιανεις ενα καλο επιπεδο να απλοποιεις τα πραγματα οχι να τα κανεις πιο συνθετα -τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω-. ειδικα σε αθλουμενους που εχουν συνηθισει χωρις αυτο και κοβει το ματι τους ετσι κι αλλιως νομιζω δεν θα τους βοηθησει. καποιοι ζυγιζουν μονο την πρωτεινη, ισως αυτο να ναι πιο σωστο.
για τους υδατ. που λες, δεν νομιζω πως χρειαζεται να ναι μονο γυρω απο προπο, τουλαχιστον αυτο ειδα οταν χρησιμοποιησα διαφορετικα πρωτοκολλα ληψης τους.

τα λαδερα αν σου αρεσουν γιατι να τα κοψεις?
ειδικα αν βαζεις το λαδι μετα μια χαρα ειναι εφοσον σου αρεσουν παντα και βαζεις και μια υψηλης βιολογικης αξιας πρωτεινη μαζι τους.

βασικα τσεκαρε καποια θεματα που χουν ενδιαφερον, δεν ξερω αν τα χεις διαβασει, για να αποκτησεις σφαιρικοτερη αποψη
πόσα γραμμάρια πρωτείνης ανα γεύμα? (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?4742-%CF%80%CF%8C%CF%83%CE%B1-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%BD%C...)
Διατροφική αύξηση τεστοστερόνης (Σχολιασμός) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?22448-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CF%8D%CE%BE%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%82-(%CE%A3%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%...)
Γεύμα προ του ύπνου (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?2573-%CE%93%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CF%85...)

procop
13-09-12, 12:10
εχεις δικιο σε αυτο που λες οτι αν δν ζυγιζες ισως δεν υπαρχει λογος να το κανεις...
τα λαδερα μου αρεσουν αλλα εχουν πολλες θερμιδες,με αποτελεσμα οταν τρωω αυτα να στερουμαι αλλη τροφη(πρωτεινη-υδατανθρακα) με αποτελεσμα τα μακρος μου να ειναι σε μια αναλογια περιεργη..Αν δεν βαλω υδατανθρακα,νιωθω αδειος,πειναω συνεχως.Η φαση ειναι οτι με τα λαδερα,σου τραβαει ορεξη να βαλεις υδατανθρακα(εστω οτι θεωρω τον κιμα λαδερο καθως βαζω λαδι) υπαρχει περιπτωση να μην φας πολλα μακαρονια??ενω αν τα ιδια τα εκανες μπιφτεκια και ετρωγες ρυζι θα ετρωγες λιγοτερο! Με αυτο το αποτελεσμα,δημιουργουνται ανα εβδομαδα σκαμπανευασματα στα κιλα μου,εως και 1-2 κιλα,ετσι δεν εχω διατροφικο πλανο και αυτο ισως με παει πισω,σε αποψη οτι λιπωνω /

Τα αρθρα τα εχω δει,,ειναι οντως χρησιμα.

average_joe
13-09-12, 23:44
εγινε ρε συ, απλα επειδη εγω ζυγιζω και δεν μπορω να "απαλλαγω" καθως το ματι δεν κοβει με τπτ το λεω σαν τυπος που δεν θελει να φορτωνει επιπλεον πραγματα σε καποιον που δεν το κανει.
αλλα βασικα, who am I to judge? (το II) :turtle::turtle:
αν θες πιο αυστηρο ποσταρε μια τυπικη on και μια off μερα με μακρος χρονισμους κτλ, σιγουρα θα παρεις γνωμες.
μια καλη αρχη για να παρακολουθεις αμα λιπωνεις ειναι μετρηση βαρους αν 1 ή 2 εβδομαδες και -αν δεν το κανεις ηδη- συγχρονως να μετρας περιφερεια μεσης.
το εφαρμοζω κανα διμηνο τωρα καθως με τον καθρεφτη δε βγαζω ακρη και παρεχει μια συμπαθητικη ενδειξη αν βαζεις πολυ λιπος ή οχι.

marvin
13-09-12, 23:53
average_joe αυτο με τη μεζουρα δεν εχει να κανει και με τα νερα που θα κραταει;:unsure:

average_joe
14-09-12, 00:02
να σου πω την αληθεια δεν ξερω καθως πρωτη φορα σαν δεικτη το χρησιμοποιησα φετος σε υποθερμιδικη με τη ληψη υδαταν. χαμηλα οποτε θεωρουσα οτι τα νερα δεν ηταν θεμα. τωρα που το λες παντως αυτο φανταζει λογικο σε ισο/ υπερθερμιδικη αλλα και παλι νομιζω η οποια κατακρατηση θα γινει σχετικα νωρις και μετα τα νερα δεν θα χουν σκαπανεβασματα εκτος αν μετρηθεις την επομενη ενος cheat.
θα τσεκαρω και αν βρω κατι θα γραψω. ή αν ξερει κανας αλλος.

marvin
14-09-12, 00:11
Ρωταω καθως σε περιοδο ογκου η προπονηση ειναι διαφορετικη ισως τα πρωτα νερα ειναι απο εκει αλλα και αν εισαι ατομο που κρατας ευκολα νερα απο υδατανθρακα,ισως να μην τα βλεπεις μονο μετα απο μερα τσιτ.:unsure:

average_joe
14-09-12, 00:22
ρε συ και τσι να ναι (που δεν το αμφισβητω αφου και γω τωρα αρχισα να το εφαρμοζω) απλα αποτελει μια ενδειξη οπως και το βαρος οπως και ο καθρεφτης για το που κινεισαι (ενα παραπανω εργαλειο).
πιο πολυ διαισθητικα ειναι αυτα νομιζω απο τη στιγμη που και οι λιπομετρησεις εχουν αποκλισεις που σαν μεσος ασκουμενος δεν εχω μπει και δεν προτιθεμαι να μπω στη διαδικασια να μετρηθω.
και αφου το βοτανο εδινε δωρο μεζουρες γιατι οχι?:green:

marvin
14-09-12, 00:24
Βρε εγω συμφωνω μαζι σου..τα δικα μου τα στραβα προσπαθω να σωσω :green: και μιας και το κατεχεις ειπα να μορφωθω!!:welcome:

procop
14-09-12, 02:42
ζυγιζομαι περιπου καθε 3 μερες.
Οσο για αυτο που λες με περιφερεια μεσης,συνηθως το βλεπω στα παντελονια,αν αρχισουν να στενευουν τοτε κατι παει λαθος,ενω ειμαι σε σταθερα κιλα.
Θα προσπαθησω να ζυγισω ολες τις τροφες για μια εβδομαδα,και θα ποσταρω ακριβως τι τρωω, για να δουμε τι μπορει να αλλαξει.Η φαση ειναι οτι δεν θελω να μπω σε ψυχαναγκαστικη διαδικασια να μετραω τα παντα.
Εχω βαλει πολλα κιλα φετος,και πηρα και στην κοιλια.Η φαση ειναι ότι και να παρω απο εδω και περα,βλεπω την κοιλια να μεγαλωνει αποτομα ενω τα υπολοιπα μερη να ειναι σταθερα:unsure: και αυτο μου την σπαει.:welcome:

marvin
14-09-12, 09:14
Δυστυχως μαλλον αυτο εχει να κανει με το που εχεις τις λιποαποθηκες σου και αυτο το λεω παιρνοντας παραδειγμα τον εαυτο μου μολις φαω παραπανω γεμιζω σε ποδια πρωτα.Εσυ μαλλον τις εχεις στην κοιλια!:unsure:

average_joe
14-09-12, 11:12
μην ζυγιζεσαι σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα δεν υπαρχει λογος. βαλτο ανα 1- 2 εβδομαδ.

κανε μια καταγραφη για μια βδομαδα των φαγητων σου να δεις που κινεισαι σε θερμιδες και αν το ζυγισμα σε ενοχλει μετα σταματα το.
το οτι η κοιλια μεγαλωνει απο ενα σημειο και μετα ενω γυμναζεσαι και δεν κατανεμονται ισομερως νομιζω ειναι λογικο αν θεωρησουμε οτι το ποσα μυικα θα βαλει ο καθενας ειναι προκαθορισμενο. μετα μαλλον βαρανε υπερωριες οι λιποαποθηκες. αν περασεις αυτο το οριο περισσοτερο θα λιπωνεις παρα θα βαζεις μυς.
δεν ξερω αυτο αν σημαινει οτι εισαι κοντα στα γεννετικα σου ορια ή οχι, απλα αποτελουν κοινες παραδοχες με οσα εχω δει πανω μου εφοσον βαζω πολλα κιλα σε διαστημα π.χ. ενος 9μηνου και για τον ιδιο λογο σταματησα να κανω και διατροφη ογκου και να κανω τη διαδικασια πιο αργα.

procop
14-09-12, 11:33
ενδιαφερον,
θα κανω μια καταγραφη και ξαναμιλαμε,
θελω να πιστευω οτι μπορω να βαλω και αλλη μυικοτητα..δεν μπορει, θα δωσω και αλλο πονο!

average_joe
14-09-12, 11:39
θα βαζεις εφοσον υπαρχει προοδος στην προπο, νομιζω οτι αυτο ειναι αναποφευκτο :green:
απλα ο λογος μυικων/ λιπους θα μειωνεται αν βαζεις πολλα κιλα σε ενα χρονο ή αν εχεις πιασει μια καλη φορμα οπως στην περιπτωση σου, τουλαχιστον ετσι νομιζω.

procop
14-09-12, 11:59
ναι καταλαβαινω τι λες.
ουσιαστικα για υτο δεν ειμαι και υπερ του να βαζεις πολλα κιλα σε ενα χρονο, αλλα τον πρωτο αντε κα τον δευτερο χρονο να αυξομειωνεσαι μαχ 8 κιλα χειμωνα-καλοκαιρι.
Αν υποθεσουμε οτι ενας νατουραλ βαζει
1ο χρονο 3 κιλα
2οσ χρονο 2 κιλα
3ο χρονο 1-1,5

και απο τον 3ο χρονο αντε να βαζει εως 1 μυικο κιλο, βεβαια εξαρταται και απο τα γονιδια.
οποτε τον 1ο χεονο αν βαλω 10 κιλα σωματικα θα παρω π.χ 3 μυικα, για πιο λογο τον 3ο χρονο να βαλω 10 κιλα αφου θα παρω 1 μυικο και θα γινω σκ@τ@, τιγκα στα νερα και στο λιπος.Συνεπως αυτο που θελω και εγω απο εδω και περα να κανω ειναι πιο αργα ανοδο στα σωματικα κιλα,και οσο πιο ποιοτικα γινεται!!!!! οσο βεβαια διατηρουμε νατουραλ

edit: αναλογικα της προοδου των κιλων που σηκωνω, θεωρω οτι επρεπε να ειμαι πιο μυωδης

procop
01-10-13, 12:48
Καλημερα,

Τον τελευταιο καιρο εχω αρχισει τις σαβουρες με αποτελεσμα να εχω βαλει αρκετο λιπος.

Θελω να μπω παλι σε μια σειρα, αλλα εχω μια ταση ληγουρας.

ειμαι 1,70 81 κιλα σωματικο βαρος και φαινομαι πιο λεπτος απο οταν ημουν 76 στα χερια και ποδια. η κοιλια βεβαια ειναι μεγαλυτερη.:P


Προβληματα
1) Πολυ αγχος με αποτελεσμα να μην χωνευω αλλα και να μην εχω ορεξη για πολυ φαι

2) Πολλες ωρες στο γραφειο, αρα δεν ειναι ευκολο το καθε 3 ωρες κτλ.]\

3) Λογω του αγχους κτλ οταν τελειωνω νιωθω εξαντλημενος και με μειωμενη ορεξη για γυμναστικη.

Θετικα

Μπορω να παιρνω ταπερ και να ζεσταινω το φαγητο, καθως και συμπληρωματα.Δεν εχω κολλημα να τα ανακατευω μπροστα στους αλλους

Η γυμναστικη που ακολουθω τωρα ειναι 4 ημερη

Προγραμμα διατροφης

Στοχος να κατεβω ομαλα στα 77 κιλα και να χασω λιπος.

ΔΙΑΤΡΟΦΗ

0900 ΠρωινO : ροφημα πρωτεινης whey, 1 ποτηρι γαλα 2 %, φρουτα, 1 κουταλια φυστικοβουτυρο, 50 γρ κουακερ

1200 δεκατιανο: 1 τοστ τυρι γαλοπουλα, αμινοξεα σε χαπακια 5 γρ.

1500 Μεσημεριανο: 150 γρ μακαρονια, 100 γρ ρυζι, 150 γρ κρεας συνηθως μοσχαρι απαχο)

1800 bcaa 10 γρ cellucor + 5 gr kreatine

1900 προπονηση

2030 μετα απο προπο : μπανανα και πρωτεινη

2100 οπως μεσημερι , με λιγοτερο υδατανθρακα αντι για 100 γρ 50 γρ

23.30 1 γιαουρτι και 10 αμυγδαλα.

vaggan
01-10-13, 12:52
το προβλημα σου ειναι οτι δεν γυμναζεσαι αποδοτικα απλα πας στο γυμναστηριο μαλλον επειδη δουλεευεις πολλες ωρες φιλε μου η διτροφη σου ειναι μια χαρα πολυ αγχος επισης γιατι ετσι σε κθνηγανε? δουλεια γραφειου κανεις.ελεγξε το αγχος γιατι θα σε καταστρεψει

Greek Gladiator
01-10-13, 14:23
Καταρχην φιλε ηρεμησε γιατι το αγχος δεν θα σε βγαλει πουθενα.
Η διατροφη σου καλη ειναι αλλα πρεπει να εχεις και ενα εξισου καλο προγραμμα στο γυμναστηριο.
Καλο ειναι να ζητησεις σε καποιον γυμναστη να σε βοηθησει (αν δεν το εχεις κανει ηδη).
Αν θελεις ποσταρε το προγραμμα με τις ασκησεις που κανεις στην καταλληλη ενοτητα:)

procop
01-10-13, 14:35
Το αγχος οδηγει οντως σε ασχημες καταστασεις.

Δυστυχως,οταν αναλαμβανεις μεγαλη ευθυνη, το αγχος ειναι αναποφευκτο.

Οσο για το προγραμμα προπονησης, δεν νομιζω να εχει σχεση, καθως η διατροφη ειναι το προβλημα για να λιπωνω.

Το προγραμμα μου το εβγαλε ο Κυριος Κωστας Μπουρναζος και θεωρω οτι ειναι οκ για τις αναγκες μου.

βαγγελη, μια κουβεντα ειναι να ελεγξω το αγχος!!!!

Chris12
02-10-13, 22:58
καλησπερα!το ρυζι το μετρας βρασμενο ?? και γιατι κατεβαζουμε τον υδαταν8ρακα το απογευμα?

robgr77
03-10-13, 04:20
Δεν είναι εύκολο να ελέγχουμε το άγχος μας... Παίζουν ρόλο 10000000000 πράγματα. Μήπως θα μπορούσες να κάνεις μερικά personal training για ξεκόλλημα; Αυτό βέβαια αν το θέμα είναι η γυμναστική... Αλλά πιστεύω ότι βοηθάει και ψυχολογικά.Αν ο γυμναστής είναι καλός σε πορώνει. Το λέω μόνο και μόνο για να αποκτήσεις όρεξη, κίνητρο κτλ.

procop
03-10-13, 15:38
το ρυζι το μετραω αβραστο και το κρεας ψημενο!

Γενικα δεν θελω πολλους υδατανθρακες πριν πεσω για υπνο, καθως το πρωι δεν πειναω με αποτελεσμα να χαλαει ο κυκλος φαγητου

Rob

επειδη τελευταια εκανα προπο με τον Κ.Μπουρναζο, 1 εβδομαδα το 4ημερο προγραμμα που μου εδωσε το εκτελεσαμε μαζι, αναλογα με τις αναγκες μου, θεωρω οτι οντως σε πορωνει ενας σωστος προπονητης.Το θεμα ειναι οτι ξεφευγω σε λιπος, και γενικα κανω ασχημη διατροφη. Το αγχος επιδρα ασχημα, καθως νιωθω αδυναμος οταν γυριζω σπιτι με τρελο πονοκεφαλο, και δεν εχω ορεξη ουτε καν να μαγειρεψω οποτε τρωω απεξω. Δεν εχω ορεξη για δυνατη γυμναστικη, ακομη με νιτρικα κτλ που επαιρνα μπας και με διεγειρουν , δεν εκαναν τιποτα, με επαιρνε ο υπνος πανω στα οργανα. Δεν εχω αντοχη στην δυναμη, κανω 3 δυνατα σετ και μετα πατος.

Το περσοναλ κοστιζει ακριβα, και στις ημερες μας δυσκολα παιρνεις τετοιες αποφασεις .

Θεωρω οτι πρεπει να ρυθμισω την διατροφη και το αγχος απαραιτητα.

procop
02-11-13, 23:07
Καλησπερα,

Την παρακατ διατροφη μου την εβγαλε καποιος με διακρισεις στο χωρο του ββ.

Του ανεφερα οτι στοχος μου ειναι να χασω 2-3 κιλα με οσο το δυνατον λιγοτερο μυικη μαζα.
ΥΠΟΨΗ, ειμαι 80,7 αυτη την στιγμη.

Μου φαινεται θα πεινασω πολυ:(

------------------------------------------------------
Όταν έχεις προπόνηση με αντιστάσεις( 3 φορές την εβδομάδα )


Πριν το πρωινό
Μία δόση Bcaa’s


Πρωινό (μετά από 20 λεπτά)
8 ασπράδια ή 1,5 δόση whey + γιαούρτι total 2%+ 20γρ ταχίνι ή φυστικοβούτυρο χωρίς ζάχαρη+φις όιλ


Ενδιάμεσα
Μία δόση bcaa’s


Γεύμα 2
Κοτόπουλο ή γαλοπούλα στήθος 150γρ + 200γρ καστανό ρύζι+10ml ελαιόλαδο +λαχανικά +φις όιλ


Πριν την προπόνηση (1 ώρα πριν την προπόνηση)
Μία δόση whey+ 1 μήλο + 30γρ κουάκερ +κρεατίνη


Κατά την διάρκεια της προπόνησης (προαιρετικά)
Μία δόση bcaa’s


Μετά την προπόνηση
Μία δόση bcaa’s ή διπλή δόση αν δεν έχεις πιει κατά την διάρκεια


Στερεό γεύμα μετά την προπόνηση ( 30 -45 λεπτά μετά)
300 γρ καστανό ρύζι ή γλυκοπατάτα + 200γρ κοτόπουλο στήθος ή κατά προτίμηση βακαλάος ψάρι


Πριν από τον ύπνο
Τυρί κότατζ 200γρ +20γρ καρύδια ή αμύγδαλα +φις όιλ




Όταν δεν έχεις προπόνηση (4 φορές την εβδομάδα) Πριν το πρωινό
Bcaa’s


Πρωινό (μετά από 20 λεπτά)
3 αυγά ολόκληρα τηγανισμένα σε 10γρ Cocconut oil + 1 φέτα τυρί του τοστ + λίγα μανιτάρια κονσέρβα +φις όιλ


Ενδιάμεσα
Μία δόση bcaa’s


Γεύμα 2
Μοσχάρι άπαχο 200γρ + λαχανικά + με 20ml ελαιόλαδο+φις όιλ


Πριν το αερόβιο
Bcaa’s


Απογευματινό
μία δόση whey +30γρ αμύγδαλα ή αγνό φυστικοβούτυρο χωρίς ζάχαρη
+φις όιλ


Βραδινό
Σολωμός 200γρ + λαχανικά + με 10ml ελαιόλαδο +200γρ ρύζι καστανό
+φις όιλ


Πριν τον ύπνο
200γρ τυρί κότατζ 2,2%+ 30γρ καρύδια+φις όιλ

procop
03-11-13, 16:19
τα κρεατα τα ζυγιζω ψημενα, και το ρυζι βρασμενο.

Μου φαινεται ειναι πολυ χαμηλα σε θερμιδες.

Ειδικα την ημερα πο δεν παω προπονηση, μονο 200 γρ βρασμενο ρυζι?

Nikolas_mk2
03-11-13, 17:56
Φιλε με copy-paste διατροφη για διαιτα δεν γινεται δουλεια....Οι υποθερμιδικες πρεπει να ειναι φτιαγμενες πανω σου,βάσει των αναγκων σου δλδ σε θερμιδες,μακρος κτλ.

Αυτο που μπορείς να κανεις ειναι να υπολογισεις τις θερμιδες συντηρησης σου και να προσαρμοσεις αναλογα τη διαιτα-χωρίς ομως να αλλαξεις την ισορροπια των μακροθρεπτικών συστατικών. :welcome:

procop
03-11-13, 18:16
το copy paste απο που το εβγαλεσ?

Συμφωνω με αυτα που λες, οταν φτασεις σε στασιμοτητα θελεις να ακουσεις γνωμες απο πιο εμπειρους.

Αν εχεις κατι να διορθωσεις στην παραπανω διατροφη θα βοηθουσε.

ξεχασα να αναφερω οτι μου εκανε λιπομετρηση ο συγκεκριμενος, αρα δεν ειναι copy paste αλλα υποτιθεται μια διατροφη για τις αναγκες μου.. την ποσταρα, καθως οι ποσοτητες που αναφερει ειναι πολυ χαμηλα σε σχεση με αυτα που τρωω και κατι δεν μου παει καλα

Nikolas_mk2
03-11-13, 19:16
Ενταξει τοτε,απλα δεν το αναφερες στο αρχικό ποστ οτι ειναι φτιαγμενη πανω σου μετα απο λιπομετρηση κτλ.:welcome:

Γενικά μια χαρα φαινεται,αν και ο υδατανθρακας τις μερες off ειναι οντως λιγος.Στη θεση σου θα εβαζα το ρυζι στο δευτερο γευμα παντως,να δωσει και λίγη ενεργεια για την υπολοιπη μερα.

Πολλα bcaa παντως,τι bf εχεις?κυνηγας μονοψήφια ποσοστά?

procop
03-11-13, 21:05
ειμαι 1,70 περιπου, 81 κιλα και βφ 17% αμ και δεν το θεωρω αντικειμενικο καθως τον τελευταιο καιρο ετρωγα πολυ σαβουρα! απλα θελω να πεσω στ 12 % αν γινεται στα 77 κιλα.

ArgoSixna
03-11-13, 21:12
Αν το κατεχεις , κατεβασε την εφαρμοφη myfitnesspall για υπολογιστη ή κινητο. Μετρας καθε τι που τρως και κοιτας να πετυχαινεις την αναλογια υδ/πρ/λιπ που εχεις ως στοχο. Δεν θα πεινασεις , θα τρως οτι σε βολευει και δεν θα το βλεπεις ως διαιτα. σκεψου οτι μακροπροθεσμα αν εισαι ισοθερμιδικα θα εισαι σε ενα εξαμηνο απο τωρα σιγουρα στο 10-12% , αν εισαι υποθερμιδικα σε μικροτερο χρονικο διαστημα.

Αν φας πιτσα , μετρας τα υλικα που χρησιμοποιησες πχ

ArgoSixna
03-11-13, 21:20
Μπακαλίστηκα είναι 2000 θερμιδες για μερες προπονησης . Απο θερμιδες μεσα στην μερα ποσες καις? κανεις δουλεια γραφειου ή είσαι άνεργος?

vaggan
03-11-13, 21:29
ειμαι 1,70 περιπου, 81 κιλα και βφ 17% αμ και δεν το θεωρω αντικειμενικο καθως τον τελευταιο καιρο ετρωγα πολυ σαβουρα! απλα θελω να πεσω στ 12 % αν γινεται στα 77 κιλα.αυτο ειναι αδυνατον απλα......

ΤΩΡΑ την διατροφη που σου εβγαλε ο τυπος την βρισκω πολυ καλη αρκει να μπορεσεις να την ακολουθησεις εχω μια ενσταση με τα bcaa τα θεωρω αχρηστα δεν θα σου προσφερουν κατι δηλαδη με μια καλη πρωτεινη εισαι καλυμενος apo bcaa

FILIPPOS 91
04-11-13, 18:38
εφτιαξα αυτο το πλανο μονος μου βασισμενο σε διατροφες που μου ειχαν δωσει διαιτολογοι.....παιδια σκεφτηκα τα φαγητα που τρωω και τα εβαλα ετσι ωστε να επιλεγω οτι μπορω και με οσα εχω στο σπιτι...θα δειτε οτι δεν υπαρχει σχεδον καθολου κρεας γιαυτο πολυ απλα δεν τρωω ουτε αυγα ουτε βραστα λαχανικα....επισης οτι εχω για πρωινο(αριστερα) εχω και συγκεκριμενο δεκατιανο(δεξια) το ιδιο ισχυει και στο μεσημεριανο με βραδινο......πειτε μου την γνωμη σας και τις συμβουλες σας...




ΠΡΩΙΝΟ ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ
1. ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΑ ΟΛΙΚΗΣ ΜΕ ΓΑΛΑ  4 ΚΡΑΚΕΡΣ Η ΦΡΟΥΤΟ
2. 2 ΦΡΥΓΑΝΙΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΤΗΡΙ ΧΥΜΟ ΦΡΟΥΤΟ Η ΜΠΑΡΑ ΔΗΜ.
3. ΕΝΑ ΠΟΤΗΡΙ ΓΑΛΑ Η ΧΥΜΟ  ΤΟΣΤ Η ΤΥΡΟΠΙΤΑ
4. 1 ΦΕΤΑ ΨΩΜΙ ΟΛΙΚΗΣ ΜΕ ΜΕΛΙ  ΜΠΑΡΑ ΔΗΜ. Η ΦΡΟΥΤΟ

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΒΡΑΔΙΝΟ
1. ΨΑΡΙ ΜΕ ΣΑΛΑΤΑ  ΤΟΣΤ
2. ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΜΕ ΣΑΛΑΤΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙ 2% ΜΕ ΕΝΑ ΦΡΟΥΤΟ
3. ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΜΕ ΣΑΛΤΣΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΥΡΙ2 ΦΡΟΥΤΑ
4. ΦΑΚΕΣ ΜΕ 1 ΦΕΤΑ ΨΩΜΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΥΡΙ ΓΙΑΟΥΡΤΙ 2% Η ΛΙΓΕΣ ΦΑΚΙΕΣ Χ. ΨΩΜΙ.
5. ΦΑΣΟΛΑΔΑ Η ΦΑΣΟΛΙΑ ΜΕ 1 Φ.ΨΩΜΙ ΛΙΓΟ ΤΥΡΙΤΟΣΤ Η ΦΡΟΥΤΟ
6. 2 ΜΠΙΦΤΕΚΙΑ ΜΕ ΣΑΛΑΤΑ  ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΑ ΟΛΙΚΗΣ Η ΣΑΛΑΤΑ
7. 1 ΜΠΙΦΤΕΚΙ ΜΕ ΛΙΓΕΣ ΠΑΤΑΤΕΣ ΦΟΥΡΝΟΥΦΡΟΥΤΟ
8. ΣΟΥΦΛΕ - ΦΡΟΥΤΟ
9. 5 ΚΕΦΤΕΔΑΚΙΑ ΤΗΓ ΜΕ ΣΑΛΑΤΑ ΦΡΟΥΤΟ Η ΓΙΑΟΥΡΤΙ 2%
10. ΝΤΑΚΟΣ  ΤΟΣΤ Η ΦΡΟΥΤΟ ΜΕ ΓΙΑΟΥΡΤΙ 2%
11. ΓΕΜΙΣΤΑ ΜΕ ΛΙΓΗ ΦΕΤΑ ΤΟΣΤ Η ΦΡΟΥΤΟ
12. ΚΟΤΟΣΑΛΑΤΑ- ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΑ ΟΛΙΚΗΣ
13. ΣΑΛΑΤΑ ΜΑΡΟΥΛΙ- ΤΟΣΤ
14. ΠΑΣΤΙΤΣΙΟ- ΦΡΟΥΤΟ
15. ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΜΕ ΚΙΜΑ- ΦΡΟΥΤΟ
16. 4 ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΠΙΤΣΑ- ΦΡΟΥΤΟ
17. 2 ΦΡΥΓΑΝΙΕΣ ΜΕ ΤΥΡΙ ΚΑΙ ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ + 1 ΝΤΟΜΑΤΑΣΑΛΑΤΑ Η ΓΙΑΟΥΡΤΙ
18. ΚΟΤΟΣΟΥΠΑ- ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΜΕ ΦΡΟΥΤΟ
19. ΓΙΟΥΒΑΡΛΙΑΚΙΑ- ΤΟΣΤ Η ΦΡΟΥΤΟ
ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΜΕΝΟΥ ΕΚΤΟΣ ΣΠΙΤΙΟΥ
1. ΜΙΑ ΣΦΟΛΙΑΤΑ
2. ΜΙΑ ΜΠΑΓΚΕΤΑ ΜΕ ΤΥΡΙ ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ ΝΤΟΜΑΤΑ ΜΑΡΟΥΛΙ
3. ΣΑΛΑΤΑ ΚΑΙΣΑΡΑ Η ΣΕΦ
4. CLUB

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ
1. ΕΝΑ ΠΟΤΗΡΙ ΧΥΜΟ
2. 2 ΚΡΑΚΕΡ
3. ΦΡΟΥΤΟ

Nikolas_mk2
04-11-13, 23:24
^^ Αδερφε ανοιξε δικο σου θεμα και βαλε τη διατροφη εκει γιατι εδω ειναι συζητηση αλλου μελους και θα χαθει...

Επισης βαλε αν θελεις ποσοτητες στα φαγητά για να υπαρχει μια εικόνα,τα στατιστικά σου κτλ, και τι ακριβως θες να πετυχεις,ετσι οπως τα γραφεις ειναι απλη αναφορά τροφών. :welcome:

FILIPPOS 91
04-11-13, 23:29
^^ Αδερφε ανοιξε δικο σου θεμα και βαλε τη διατροφη εκει γιατι εδω ειναι συζητηση αλλου μελους και θα χαθει...

Επισης βαλε αν θελεις ποσοτητες στα φαγητά για να υπαρχει μια εικόνα,τα στατιστικά σου κτλ, και τι ακριβως θες να πετυχεις,ετσι οπως τα γραφεις ειναι απλη αναφορά τροφών. :welcome:

εχεις δικιο σε ευχαριστω...

procop
05-11-13, 20:09
βαγγελη ειχε ενα νοημα αυτο που λες αλλα θεωρεις το παρακατω αδυνατο?

δηλαδη αν τωρα ειμαι 81 κιλα με βφ 17 % = 13,77 λιπος (0,17 * 81)

αν παω 77 κιλα με βφ 12 % το λιπος θα ειναι 0,12 χ 77 κιλα = 9,24

διαφορα σε σωματικα κιλα 4 (81-77)

διαφορα σε λιπος 13,77- 9,24 = 4,53

Ουσιαστικα πρεπει να χασω 4,53 κιλα λιπους και να βαλω μισο κιλο σε μαζα μυικη!

υποψη ανεκαθεν ειμουν απειθαρχος σε διατροφη( ειναι μια αρχη και αυτη)!!!

δουλεια γραφειου κανω αλλα εχω πολλα σταματηματα απο γυμναστικη καθως λειπω συνεχως στο εξωτερικο και εκει κανω σκ@τα διατροφη

ArgoSixna
05-11-13, 22:05
Με ποια μεθοδο εχεις βρει το 17% ?

Τουλαχιστον προσπαθησε στα ταξιδια να μετρας θερμιδες , ακομη και αν ειναι "αχρηστες" (δεν υπαρχουν αχρηστες θερμιδες :green: ) οπως λενε μερικοι, να μην ξεφευγεις απο τα νουμερα σου

procop
05-11-13, 23:03
επειδη αυριο φευγω παλι, προμηθευτηκα αμινοκεα σε καπς της dymatize

οσο για διατροφη εχεις δικιο, πρεπει να μετραω πλεον γιατι αυτα τα σκαμπανευασματα μονο λιπος μου βαζουν

πριν λιγες ημερες ειχα παει 85 κιλα απο σαβουρα.

Δερματοπτυχομετρο σε 10 σημεια μομιζω ( χερια, κοιλια, γλουτους, τετρακεφαλα, στηθος, πλατη)

ArgoSixna
05-11-13, 23:12
το 17 ειναι 17% ή 17 σαν αριθμος; γιατι νομιζω οτι με το δερματοπτυχομετρο δεν μετρας % αλλα εχεις ενα νουμερο. δεν ειμαι στον υπολογιστη για να το σιγουρεψω

vaggan
05-11-13, 23:40
βαγγελη ειχε ενα νοημα αυτο που λες αλλα θεωρεις το παρακατω αδυνατο?

δηλαδη αν τωρα ειμαι 81 κιλα με βφ 17 % = 13,77 λιπος (0,17 * 81)

αν παω 77 κιλα με βφ 12 % το λιπος θα ειναι 0,12 χ 77 κιλα = 9,24

διαφορα σε σωματικα κιλα 4 (81-77)

διαφορα σε λιπος 13,77- 9,24 = 4,53

Ουσιαστικα πρεπει να χασω 4,53 κιλα λιπους και να βαλω μισο κιλο σε μαζα μυικη!

υποψη ανεκαθεν ειμουν απειθαρχος σε διατροφη( ειναι μια αρχη και αυτη)!!!

δουλεια γραφειου κανω αλλα εχω πολλα σταματηματα απο γυμναστικη καθως λειπω συνεχως στο εξωτερικο και εκει κανω σκ@τα διατροφηναι ειναι αδυνατον γιατι οταν κανεις διαιτα και την καλυτερη να κανεις παντα θα χανεις και μυικη μαζα δεν χανεις μονο λιπος χανεις και μυικο ιστο και υγρα δεν ξερω τι σου εχουν πει αλλα αυτη ειναι η αληθεια εκτος και αν χρσιμοποιησεις αναβολικα στεροειδη οποτε ναι μπορεις να κανεις παπαδες αυτοι που λενε κανουν διαιτα και κερδιζουν μυς χανοντας λιπωδη ιστο λενε ιστοριες για αγριους εισαι υποθερμιδικα αναπτυξη δεν μπορει να υπαρξει

TheWorst
05-11-13, 23:56
απλα ομως αν εχεις καλυ μυϊκη μαζα οταν χασεις πρεπει να δειχνεις μεγαλυτερος παροτι εχεις χασει καποια μυικη μαζα.
4,5 κιλα λιπος θελει χρονο να χασεις και τα 500 γρ μυς πρεπει να τα βαλεις σχετικα γρηγορα.

procop
11-11-13, 01:08
οκ καταλαβα,

θενκς για τις συμβουλες

ξερω οτι πηρε μετρησεις απο διαφορασ σημεια και μ λεει εισαι στο 17%

Οποτε απλα ο στοχος μου ειναι να χασω καποια κιλα εχοντας μια δοατροφη υψηλα σε πρωτεινη και αν γινεται οσο μπορω να προσεχω τι τρωω.

vaggan
11-11-13, 01:54
οκ καταλαβα,

θενκς για τις συμβουλες

ξερω οτι πηρε μετρησεις απο διαφορασ σημεια και μ λεει εισαι στο 17%

Οποτε απλα ο στοχος μου ειναι να χασω καποια κιλα εχοντας μια δοατροφη υψηλα σε πρωτεινη και αν γινεται οσο μπορω να προσεχω τι τρωω.για εμενα κανε μια διατροφη πανω κατω ισοθερμιδικη και γυμνασου σκληρα σε βαθος χρονου θα πετυχεις την καλυτερη συνθεση σωματος που ζητας δηλαδη σε ενα χρονο μπορει να αντικαταστησεις μερικα λιπωδη κιλα με 2-3 μυικα και να εισαι πιο αδυνατος και μυωδης ταυτοχρονα.οι διαιτες πεινας το μονο που καταφερνουν ειναι να μας καταβολιζουν

procop
11-11-13, 15:38
θενκς βαγγω, ετσι λεω να το κανω!

procop
29-11-13, 15:25
με καποια προσαρμογη στην διατροφη μου, τωρα εχω καταληξει στο παρακατω διατροφικο πλανο

Πρωινο: Γαλα 250 mg 2% , πρωτεινη 1 σκουπ whey syntrax , 50 gr kouaker, 1 κουταλια γλυκου φυστικοβουτυρο, φρουτα( 1 μπανανα+2 μανταρινια) + βιταμινη c(1gr).

Δεκατιανο: 5 ασπραδια απο αυγο, 1 κροκο, με 1 κουταλια λαδι, και 100 γρ μπροκολο.

Μεσημεριανο/ προ προπονητικο: Κρεας( προτιμηση κοτοπουλο) 150 γρ ψημενο, 80 γρ(αβραστο το μετραω) ρυζι uncle bens, 100 γρ μανιταρια/ πιπεριες

Προ προπονητικο ροφημα:
bcaa, b alanine( 3gr)

Προπονηση

Μετα απο προπονηση γευμα 1: Οτι και στο μεσημεριανο.+ 1 γρ vit c

Βραδυνο/προ υπνου : 1 Scoop Whey + 50 ml γαλα( παντα παβω λιγο γαλα για γευση)

Τα συμπληρωματα που χρησιμοποιω ειναι

1) Πρωτεινη whey syntrax
2) Αμινοξεα dymatize 6600 τα παιρνω με τα γευματα 3 caps συνολο 6 caps προ προπονησης στο μεσημεριανο, δεκατιανο.
3) Bcaa extend
4) beta alanine allmax 100gr
5) creatine - ακομη δεν την εχω χρησιμοποιησει ,alri cyclone (αν θυμαμαι καλα καπως ετσι λεγεται ειναι πολλων πηγων)
6) Εχω και καθεται το mass fx (Athletic etreme) που θα το στακαρω με test force 2.

Απο προπονηση , κανω 4 φορες την εβδομαδα βαρη

Δευτερα : Στηθος(4 ασκησεις / 4 σετ) και τρικεφαλα(2 ασκησεις / 4 σετ)
Τριτη: Ποδια (5 ασκησεις μαζι με γαμπες)
Κενο
Πεμπτη: Πλατη(4 ασκησεις / 4 σετ) και δικεφαλα(2 ασκησεις /3 σετ)
Παρασκευη: Ποδια( 3 ασκησεις / 4 σετ) και ωμοι(3 ασκησεις/ 4 σετ)

Σαββατο : Αεροβιο 45 λεπτα σε χαμηλους παλμους(65%)

Επισης, κοιλιακους κανω 5 σετ αρσεις ποδιων μεχρι αστοχιας σε επικληνη παγκο σχεδον καθετα 2 φορες την εβδομαδα.

Κιλα μου σημερα, 83.Προ 10 ημερων ξεκινησα δυνατα παλι γυμναστικη, με καλη ορεξη και σχεδον εφτασα τα pr μου.

Σαβουρα δεν εχω φαει τις 15 ημερες που μας περασαν και δεν μου κανει αισθηση.

Η περιφερεια μου ειναι 93 ποντους.Αρκετα θα ελεγα

vaggan
29-11-13, 15:34
πρωινο αυξησε κουακερ βγαλε φυστικοβουτυρο μειωσε γαλα πολυ αμινοξυ ρε φιλε και απο την στιγμη που κανεις την διατροφη που λες δεν σου χρειαζεται εξαλλου παιρνεις και τα σκουπακια σου την κρεατινη δεν την χρειαζεσαι στην παρουσα φαση;)αστην για μετα :welcome:

ArgoSixna
29-11-13, 15:42
το χτενδ το παιρνεις τελικα?? το ξαναδοκιμασες?

procop
29-11-13, 17:02
οχι θα το παρω απο αλλο μαγαζι που το παρηγγειλα μαζι με το test force 2

procop
29-11-13, 17:06
την κρεατινη δεν θα την παρω τωρα .. αλλα θα παρω το test force 2 + mass fx εετσι να δω αν δουλευουν κτλ.

Τα αμινοξεα (caps / dymatize) θα τα αφαιρεσω και θα τα παιρνω πιο μετα..απλα μου ειχε μεινει ενα κουτι και ειπα να το καταναλωσω:P

Γενικα το πρωι, επειδη φευγω τελευταια στιγμη για δουλεια, το φαγητο το τρωω στο ποδι κυριολεκτικα! θα ανεβασω κουακερ.

procop
10-01-14, 16:47
Οπως λεει και το θέμα ξεκιναω γραμμωση

Ενα μινι ρεβιου για εμενα

απολυθηκα το 2010 φεβρουαριο απο το στρατο στα 79 κιλα περιπου. Ξεκινησα γυμναστικη συστηματικα τον Μαιο του 2010, με πεινα και πολυ γυμναστικη σχεδον 5 φορες την εβδομαδα τυπου φουλ μποντι, με αεροβια υψηλης εντασης, ειδαι για πρωτη φορα κοιλιακους στην ζωη μου στα 74 κιλα , όπου και αργοτερα επεσα στα 70.Αφου ημουν σε ενα ποσοστο 9,5 % λιπος στα 71,5 κιλα( υψος 1,70-1,71) αρχισα να βαζω κιλα σιγα σιγα, με πολυ καλη διατροφη( δεν υπηρχε η ενοια της σαβουρας) και εφτασα το επομενο καλοκαιρι να ειμαι τα ιδια κιλα περιπου αλλα με περισσοτερη μυικοτητα. Απο το καλοκαιρι του 2011 και μετα ειμαι συστηματικα σε διατροφη ογκου και συντηρησης.

Πλεον φετος, περασα τα 80 κιλα , και αυτη την στιγμη ειμαι 85 κιλα!!!:shock:

εβαλα λιπος δεν λεω, αλλα ειδα και αυξηση της δυναμης μου, οπως και εβαλα μαζα.

Εχοντας μεινει 2 χρονια σε αυξημενα κιλα, τα δουλεψα οσο μπορουσα, αποφασισα να μπω σε ελαφρα υποθερμιδικη διατροφη, ωστε σιγα σιγα να κατεβασω το σωματικο μου βαρος στα 76 κιλα περιπου. Σε αυτα τα κιλα, προπερσι ημουν αρκετα καλα, περιπου 12% λιπος, και το σωμα μου δεν ηταν το ιδιο δουλεμενο.Θεωρω οτι ειναι το ιδανικο μου βαρος.


Πλανο

1) Διατηρω ελαφρα υποθερμιδικη διατροφη , αυξημενη προτεινη και αμινοξεα , και ανεβαζω τις καυσεις, βαζοντας 1 μερα μονο αεροβιο 45-60 λεπτα!! επισης, μετα απο προπονηση με βαρη, θα κανω 15 λεπτα διαδρομο , σχετικα γρηγορο περπατημα.

Στην διάρκεια του πρώτου πλανου, η διατροφη μου θα ειναι

1) Πρωτεινη συντραξ γουει σεικ 1 σκουπ, 50 γρ βρωμη, 250 μλ γαλα, 1 κουταλια μελι, 20 γρ καρυδια σε μπλεντερ ολα μαζι + πολυβιταμινη ανιμαλ πακ

2) Γευμα 2ο, φρουτο μπανανα, + αμινοξεα 5 γρ σε καψουλες

3) μεσημεριανο, κρεας 150 γρ ψημενο, 80 γρ ρυζι αψητο, λιγη σαλατα και ω 3 1 γρ

4) προ προπονητικο
βσαα + 1 μπανανα
βασικα ξεκιναω να πινω το προ προπονητικο ροφημα πριν παω προπονηση, και το συνεχιζω και ιντρα.

περιεχει, βσαα 10 γρ + 5 γρ αλανινη

5) μετα προπονηση, επειδη τελειωνω αργα, περιπου 21,00 ωρα
1 σκουπ γουει,

6) γευμα, οπως το μεσημερι με ελαφρως λιγοτερο υδατανθρακα, κατα βαση κρεας με σαλατα, και 50 γρ ρυζι βρασμενο

προ υπνου δεν βαζω κατι, καθως το 6 γευμα το τρωω 10 και κοιμαμαι 12 το αργοτερο.

λαδι βαζω λιγο στα φαγητα, επισης περνω τα παρακατω συμπληρωματα

1) ανοτεστ, 2 σκουπ ημερησιως 1 ωρα προ γυμναστικης
2) βσαα και αλανινη
3) αμινο
4)πολυβιταμινη
5) πρωτεινη

αυτα, θελω να χανω 2 κιλα το μηνα, η 8 κιλα σε 4 μηνες!

procop
26-06-15, 23:32
Καλησπερα στο φορουμ, μετα απο μια αποχη ξεκινησα παλι γυμναστηριο χαλαρα πριν 2 μηνο και αλλα ακομη δεν εχω φτασει στα επιπεδα που ημουν.

Τα κιλα που κανω πλεον ειναι αστεια..νιωθω λες και δεν εχω γυμναστει ποτε

Ειμαι 80 κιλα

Κανω προπονηση 4 φορες την εβδομαδα ακολουθωντας το παρακατω σπλιτ

1. Στηθος και τρικεφαλα(ελαφρια)
2.Ποδια
3. Πλατη και δικεφαλα
4. ωμοι και τρικεφαλα

Διατροφη
----------

Πρωινο; 1.5 σκουπ on whey μαζι με ενα τοστ + 1 cap οπτιμεν

Δεκατιανο: 1 φρουτο και 10 γρ bcaa

μεσημεριανο: 150 γρ κρεας ,λαχανικα , 80 γρ ρυζι

Προπροπονητικο : 30 γρ κουακερ + 1.5 σκουπ whey on

μεσα στην προπονηση: 3 gr alanine, 1.5 scoop extend bcaa , 5 gr creatine nitrate

μετα Προπονηση: 80 ΓΡ ρυζι , 150 γρ κρεας



Ξυπναω 0800 το πρωι και η προπονηση γινεται περιπου 20.30 το βραδυ, το μετα προπονητικο το τρω περιπου 22.00 που αποτελει και το προ υπνου καθως κοιμαμαι περιπου 24.00

Γενικα με αυτη την διατροφη δεν πειναω.
Τις ημερες που δεν κανω προπο το μονο π αλαζω ειναι το προπροπονητικο που πινω Whey σκετη χωρις κουακερ , και το μεσημεριανο οπου αφαιρω υδατανθρακα και βαζω λιγα λιπαρα οπως λαδι.

Παρολο αυτα η περιφερεια διατηρειται και τα κιλα ειναι στασιμα.

Αν ηταν να αφαιρεσω λιγο φαγητο/ θερμιδες θα προτιμουσα οχι γυρω απο την προπονηση , καθως τις πρωτες μερες που ελαττωσα αρκετα υδατανθρακα και επεξε με λιπαρα η προπονηση εβγαινε με το ζορι

Τι αλλαγες θα προτεινατε ωστε να γινει ελαφρως υποθερμιδικη με στοχο να χασω κανα 2 κιλο μαξ.??? σε περιοδο 1 μηνα

vaggan
26-06-15, 23:36
να κανεις αεροβια

procop
27-06-15, 22:09
Καλησπερα βαγγω, δεν κανω αεροβια καθολου.:welcome:

Προπονησεις κανω με το ζορι 4 την εβδομαδα και προτιμω να κανω και τις 4 βαρη.

Μετα τα βαρη δεν μπορω ουτε να περπατησω ποσο μαλλον να τρεξω.

Δεν θα θυσιαζα προπο με βαρη για αεροβιο.

vaggan
27-06-15, 23:23
να διαθεσεις μιση ωριτσα ακομα μετα τα βαρη για αεροβιο τεσσερεις φορες την εβδομαδα

procop
21-09-15, 16:26
Υστερα απο προσφατη λιπομετρηση με δερματοπτυχομετρο

Μπορω να πω οτι εκτιμουσα λαθος τα ποσοστα λιπους στο σωμα μου..

Υψος 1.70 , βαρος 80 κιλα, ηλικια 29, βφ 12.4 %

Εχω αλλαξει αρκετα το διατροφικο πλανο στο κατωθι

Οταν ξυπνησω
Bcaa υγρα

20 λεπτα πιο μετα
Πρωινο
2 αυγα ολοκληρα, 4 ασπραδια η ενα σκουπ whey,λαχανικα, 10 μλ λαδι καρυδας, ω3, πολυβιταμινη, c 1000mg

Δεκατιανο
30 γρ γουει , 40 γρ βρωμη, 1 κουταλια γλυκου φυστικοβουτυρο

Μεσημεριανο
150 γρ ρυζι βρασμενο, 120 γρ ψημενο κρεας( κοτοπ, ψαρι, μοσχαρι) , σαλατα, ω 3

Απογευμα
1 γιαουρτι 2% , 10 γρ ξηρους καρπους

1 ωρα προ προπο
1 σκουπ γουει και 10 μλ λαδι καρυδας

Προπο
Μεσα στην προπο
10 γρ bcaa, 5 γρ κρεατινη νιτρικη

Μετα προπο
1 scoop iso,5 γρ κρεατινη, 1 γρ αλφα λιποικο οξυ, 1 βιταμινη c , 5 γρ γλουταμινη, 30 γρ δεξτροζη και περιμενω λευκινη να προσθεσω

στερεο γευμα μετα προπο
250 γρ ρυζι βρασμενο, 150 γρ ψαρι η μοσχαρι η κοτοπ

αυτο ειναι και το προ υπνου καθως μετα απο 2 ωρες κοιμαμαι

με αυτη την διατροφη ειμαι ελςφρως υποθερμιδικα..μεσα σε 1 εβδομαδα εχασα ελαχιστο κατι που δεν μπορω να αξιολογησω λογο μεταβολης στα υγρα κτλ.

στοχος απωλεια 3 κιλα και να κατεβασω λιγο το βφ