PDA

Επιστροφή στο Forum : Τυρί / Φέτα



dreads
05-04-08, 17:26
μηπως ξερεις κανεις ποσα γρ π/υ/λ περιεχουν τα 100 γραμμαρια φετα τυρι δωδωνης!? ευχαριστω προκαταβολικα:)

stavro
05-04-08, 18:04
θερμιδες 268 πρωτεινη 14 υδατ. 4 λιπος :cursing: 21
καταλαβα εχεις και εσυ το ιδιο προβλημα με μενα τρελενεσαι για φετα :banghead:

RUHL
05-04-08, 18:12
θερμιδες 268 πρωτεινη 14 υδατ. 4 λιπος 21 τυρι δωδωνης
καταλαβα εχεις και εσυ το ιδιο προβλημα με μενα τρελενεσαι για φετα :banghead:

:shock: :shock: :shock: :smash: :spank: :spank: :spank: :spank: :spank: :spank:

dreads
05-04-08, 19:01
οχι ρε, κρατιεμαι αλλα μου αρεσει πολυ!!! απλα βαζω 30γρ φετα τριμμενη πανω απο το κοτοπουλο οταν ξυπνησω το βραδυ και κανω ενα μεσονυχτιο γευμα :) απλα δν ηξερα ποσο εχει σε λιπος ελεγα στα 30 θα εχει καπου 15-20 βαρια , αλλα τελικα εχει λιγοτερο;) ,μια χαρα δηλαδη!! θα συνεχισω να το κανω ετσι:). ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:) :chinese:

Gasturb
09-04-08, 00:23
Γενικά its οκ αλλά με μέτρο..

Gt

Ximerakis
06-05-11, 22:31
θελω να ρωτησω για 2 τυρια...
Επειδη ειμαι απο Κρητη και εδω αγαπαμε πολυ το τυρι , στο σπιτι υπαρχει παντα αφθονο τυρι...
Αναφερομαι παντα σε εληνικα τυρια...

πχ Γραβιερα και Φετα ειναι μονιμα στο ψυγειο...

Θελω να ρωτησω αν αυτα τα τυρια "επιτρεπονται" ή μηπως εχουν πολλα λιπαρα???

sofos
06-05-11, 22:33
θελω να ρωτησω για 2 τυρια...
Επειδη ειμαι απο Κρητη και εδω αγαπαμε πολυ το τυρι , στο σπιτι υπαρχει παντα αφθονο τυρι...
Αναφερομαι παντα σε εληνικα τυρια...

πχ Γραβιερα και Φετα ειναι μονιμα στο ψυγειο...

Θελω να ρωτησω αν αυτα τα τυρια "επιτρεπονται" ή μηπως εχουν πολλα λιπαρα???

cottage οnly my friend

Giannistzn
06-05-11, 22:50
cottage οnly my friend

Μιλαμε για γραμμωση ή και για ογκο το ιδιο ειναι? Δεν μιλαω για μεγαλες ποσοτητες ή για καθημερινη καταναλωση αλλα για 1 φορα την εβδομαδα (για φετα)

giannis64
06-05-11, 22:55
φαε φιλε μου με το μετρο και μην φοβασαι. εκτος και αν εισαι αγωνηστικος.

Kaloutsikos
06-05-11, 23:59
cottage οnly my friend

:thumbup:

sofos
07-05-11, 00:01
:thumbup:

:toast::green:

COBRA_STYLE
07-05-11, 00:45
με μια φορα τη βδομαδα και σε cutting να εισαι no prob(αμα εισαι στα 25-50γρ)

Ximerakis
07-05-11, 11:18
ευχαριστω ολους... μιλαω γενικα... εγω ειναι σε μια διαδικασια γραμμωσησ εδω και ενα ολοκληρο χρονο... και ισως να σας φανει παραξενο αλλα μαζι με λιπος παιρνω και μυς... παρολο που δν κανω διατροφη ογκου!
ανεξηγητο αλλα ισχυει!

giannis64
07-05-11, 14:29
φίλε μου εγώ σου το ξαναλέω, αν και κάποιοι πιο πάνω σου είπαν να τρως μόνο κοτατζ. φάε το τυράκι σου μιας και το έχετε άφθονο και μην σε νοιάζει. Δεν υπάρχει περίπτωση να χαλάσεις την γράμμωση σου από το τυρί, αν η υπόλοιπη διατροφή σου είναι οκ.

η μοναδική περίπτωση που θα πρέπει να το βγάλεις από την διατροφή σου είναι αν θέλεις να
προσέξεις τις λεπτομέρειες, που σημαίνει πως θα το κόψεις για λίγο καιρό και αυτό στο τέλος της γράμμωσης σου.

ένα τυρί που θα πρέπει να προσέξεις μόνο είναι το κατσικίσιο, μιας και είναι πολύ αλμυρό.

Ximerakis
09-05-11, 00:31
thanks a lot!

deluxe
09-05-11, 02:06
Και εγω που και που τρωω τυρι, ειδικα τριμμενο! Ενταξει οταν ξεκινησω γραμμωση ενα μηνα, θα το κοψω σταδιακα και τις τελευταιες ημερες θα το σταματησω τελειως. Οπως και ολα τα γαλακτοκομικα!

ToniTsiou
09-05-11, 02:23
cottage οnly my friend
+φιλαδελφεια light:thumbup::thumbup:

just chris
09-05-11, 09:13
βαλε τυρι στην ομελετα με τ'ασπραδια,να νοιωσεις λεμε!

Kaloutsikos
09-05-11, 15:12
+φιλαδελφεια light:thumbup::thumbup:

Πάλι έχει κάμποσα λιπαρά.

Ximerakis
09-05-11, 17:17
ευχαριστω παιδια! να ειστε ολοι καλα!

leftis
01-06-11, 14:56
Η φέτα είναι υγεινό τυρί για τα δικά μας στάνταρ??

jackaction
01-06-11, 15:06
πολλααααααα λιπαρααααα
:shock::shock:

pizzass
01-06-11, 16:42
εμενα π δν μ νοιαζουν τα λιπαρα αλλα το αλατι κανω το εξης. κοβω ενα μεγαλο κομματι φετα και το βαζω σε ενα ταπερακι με νερο και στο ψυγειο. μετα απο 1-2 μερες οποτε θελω κοβω και τρωω. ετσι φευγει το πολυ αλατι ;) ειναι παντως καλη πηγη πρωτεινης αν κ νμζω πως το ανθοτυρο εχει περισσοτερη.

Panosss
01-06-11, 16:42
Δυστυχώς έχει πολλά λιπαρά αλλά προσωπικά την έχω στην διατροφή μου όταν δεν είμαι σε γράμμωση γιατί είναι τόσο καλό τυρί που πραγματικά δεν σκοπεύω να το αφαιρέσω απο την διατροφή μου.
Άλλωστε κάνω bb κυρίως για λόγους υγείας και υγιεινής διατροφής

alexfrag18
01-06-11, 16:57
παρε τη light me 12%λιπαρα και με 11% εχω δει στα 100 γραμμαρια.;)(εκ των οποιον τα 6% κορεσμενα).ακομα και στη γραμμωση δεν νομιζω να ναι τοσο πολυ.τον ανθοτυρο νμζ εχει λιγοτερη πρωτεινη απο φετα παντως(αν θυμαμαι καλα γυρω στα 12/100γρ).μπορεις να τρως καθε μερα απο 100 γρ 50 το μεσημερι πχ και αλλα 50 πιο μετα δεν νομιζω να υπαρχεθι σε καμια περιπτωση προβλημα

Kaloutsikos
02-06-11, 17:18
Το cottage δεν σας αρέσει?
Εμένα πάντως μου αρέσει πολύ...

Panosss
02-06-11, 19:16
Για εμένα, γευστικά δεν συγκρίνεται με μια καλή φέτα ούτε κατα διάνοια.
Και εμένα μου αρέσει βέβαια το cottage αλλά όπως έχω ξαναπεί, είναι πανάκριβο!

dionisos
02-06-11, 19:18
Στα λιντλ έχει 90 λεπτά. Πανάκριβο είναι το dirollo!

dionisos
02-06-11, 19:19
Το cottage δεν σας αρέσει?
Εμένα πάντως μου αρέσει πολύ...

Εμένα μου αρέσει η τυροκαυτερή με cottage! http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?8429-%CE%A4%CE%A5%CE%A1%CE%9F%CE%9A%CE%91%CE%A5%CE%A4%CE%95%CE%A1%CE%97-%CE%BC%CE%B5-cottage&highlight=%CF%84%CF%85%CF%81%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B7

Panosss
02-06-11, 19:24
Στα λιντλ έχει 90 λεπτά. Πανάκριβο είναι το dirollo!
90 λεπτά;
Έλα ρε συ!
Αυτή είναι όντως δελεαστική τιμή!

ΥΓ: Όχι μόνο το Dirollo! Ακόμα και το ιδιωτικής ετικέτας του ΑΒ (που θεωρητικά είναι φθηνότερα), είναι κοντά στα 2 ευρώ το κεσεδάκι

dionisos
02-06-11, 19:27
^^^ Και το κεσεδάκι ΑΒ είναι 4% όχι 2,2%!

jackaction
03-06-11, 16:17
τα εχω τσακισει απο περυσι τα cottage και μαλιστα τα συγκεκριμενα 2.2% που αναφερθηκαν:bowdown:

adis
28-02-12, 19:00
καλησπερα σε ολους να κανω μια ερωτηση ?γιατι στην διατροφη απο τυρια βλεπω μονο το cottage με χαμηλα λιπαρα εχει κατι παραπανω απο τα αλλα τυρια ? ευχαριστω

ggeorge
28-02-12, 19:05
εχει κατι λιγοτερο απο τα αλλα τυρια. Τα λιπαρα του είναι στο 2,2 %
καλα είναι και το arla delite me 5% και το τρικαλινο light με 10%

Εγω τρωω και φετα με 11% αν και δεν εχω δει να την προτιμανε πολλοι...

ελμερ
28-02-12, 19:30
καλησπερα...το χω ξαναπει πιο παλια πως τυρι με λιγοτερα απο 5% λιπαρα δεν εχω δει...και το arla που αγοραζα καποτε ειναι 5 συν 5 % δηλ 10 κι αυτο (απλα το γραφουν πονηρα:) καλο ειναι τα τυρια που τρωμε να μην εχουν παρα πολλα λιπαρα γιατι τα γκουντα εμενταλ γραβιερες κτλ λιγο κατω η λιγο πανω απο 40% λιπαρα.....την πρωτεινη τους θελουμε με οσο το δυνατον λιγοτερα λιπαρα.....:welcome:

ggeorge
28-02-12, 19:33
ελμερ για εξηγησε αυτο το 5+5
Πως το καταλαβαινεις ότι είναι 10%;

ελμερ
28-02-12, 19:40
ειχα παει μια μερα να παρω τυρι arla το 5% και ρωταω την κοπελα,μπορω να το δω λιγο?και μου δωσε και το ειδα και εκανε διαχωρισμο των λιπαρων στην ετικετα....δεν θυμαμαι πως το λεγε αλλα εγραφε 5% και 5%....αυτο μου χε κανει εντυπωση γιατι και γω αυτο επαιρνα....(καμια φορα το παιρνω ακομα):welcome:

ggeorge
28-02-12, 21:04
λογικα αυριο θα παω στο super market για να παρω και τυρι.
Ελπιζω να εχουν ολοκληρο μπαστουνι για να το δω. Θα το βγαλω και φωτογραφία αν με αφησουν και θα το ποσταρω....
Αμα είναι ετσι το κοβω μαχαιρι. Ειναι και αηδια. Θα το γυρισω στο τρικαλινο που μου αρεσει...

adis
28-02-12, 21:37
παντως σε ασβεστιο ειναι η γραβιερα απο ολα τα τυρια αλλα εχει πολλα λιπαρα

robgr77
28-02-12, 23:16
To Dirollo spread με 5% λιπαρά το έχετε δοκιμάσει; Αξίζει για αλλαγή από το cottage που μου έχει βγει από τη μύτη;
Σε γνωστό super market έχει 1,78€ τα 200gr και 14% πρωτεΐνη !!!!

http://www.dirollo.gr/product.aspx?id=1009

Gianna
29-02-12, 00:45
ειχα παει μια μερα να παρω τυρι arla το 5% και ρωταω την κοπελα,μπορω να το δω λιγο?και μου δωσε και το ειδα και εκανε διαχωρισμο των λιπαρων στην ετικετα....δεν θυμαμαι πως το λεγε αλλα εγραφε 5% και 5%....αυτο μου χε κανει εντυπωση γιατι και γω αυτο επαιρνα....(καμια φορα το παιρνω ακομα):welcome:

Έλα ρε, τι μ******α είναι πάλι τούτη...Θα το δω και στο internet μήπως γράφει συστατικά, γιατί και εγώ αυτό παίρνω και μάλιστα το βρίσκω και δύσκολα. Αν είναι 10% εννοείται ΄τι Τρικαλινό, Kerrygold, Μακεδονικό και τόσα άλλα είναι πιο νόστιμα:(:(:(

ελμερ
29-02-12, 00:49
το ψαξα και γω στο ιντερνετ και δεν το γραφει,αν πας να το αγορασεις δες το στα μικρα γραμματα...εμενα ολα ανοστα μου φαινονται των χαμηλων λιπαρων.....:welcome:

Gianna
29-02-12, 00:52
το ψαξα και γω στο ιντερνετ και δεν το γραφει,αν πας να το αγορασεις δες το στα μικρα γραμματα...εμενα ολα ανοστα μου φαινονται των χαμηλων λιπαρων.....:welcome:

Ε, δεν έχεις κι άδικο, αλλά τι να κάνουμε... Σήμερα πήρα 10 φέτες, την επόμενη φορά θα ζητήσω την συσκευασία να τη δω, ντρέπομαι λίγο...:green:

ελμερ
29-02-12, 00:56
και γω ειχα ντραπει αλλα ηθελα να δω ποση πρωτεινη ειχε ....δεν θυμαμαι πως το λεγε αν χωριζε τα λιπαρα σε κορεσμενα και ακορεστα η καπως αλλοιως εγραφε ομως 5% και αλλα 5% .....αλλα κατ τα τ αλλα δεν εχω βρει κανενα να εχει γευση απ αυτη την κατηγορια.....:welcome:

ggeorge
01-03-12, 14:03
Λοιπον

Arla delite
Λίπος 5%
Ελάχιστο λίπος επι ξηρού 10% Τι ειναι αυτο δεν εχω ιδεα

Τρικαλινο light
Λίπος 10%
Ελάχιστο λίπος επι ξηρού 22%

Οποτε μαλλον σωστή είναι η ετικετα. (αν αναλογιστουμε οτι το τρικαλινο εχει 22 και το delite 10 επι ξηρου, λογικα θα χει και τα μισα λιπαρα --> 5 % )

dominik
01-03-12, 14:52
πως το τρωτε ρε παιδια το cottage...αηδια ειναι.και ανθοτυρο μπορεις να φας

tolis93
01-03-12, 14:58
παιδες.και 5 % να ναι κ 10% να ναι κ 17% να ναι.ποσες φετες τρωτε τη μερα για να σας πεταξει εκτος?εγω το αλλαζω κατα καιρους μεχρι και 17% τρωω με 2 φετες δλδ καπου στα 50 γρ παιρνω 5 με 8 γρ λιπαρα...σιγα.και 5% οντως να υπηρχε(π δεν υπαρχει αλλα οκ) παμε στα 2,5 με 2 φετες περιπου. δηλαδη και να υπηρχε 5 % το πληρωνεις πολυ πιο ακριβα.παιρνεις μικροτερη ποσοτητα απο συσκευασια και σκοτωνεσαι να ψαχνεις για 2,5 γρ λιπαρα στις 2 φετες...στη τελικη παρτε ενα τυρι σε κρεμα με 0%-7% λιπαρα και καθαριστε σιγα:green:
και επειδη στο σαντουιτς θα το βαζατε στανταρ η σε τοστ.δοκιμαστε να κανετε αυγο στο αντικολλητικο κ να το βαλετε αντι για τυρι.και καλυτερο και σε μακρος χοντρικα τα ιδια με μια φετα γαλοπουλα και μια φετα τυρι.καπου στις 60-80 θερμιδες 5-8 γρ πρωτεινη και 3-5 γρ λιπαρα

tolis93
01-03-12, 15:00
Λοιπον

Arla delite
Λίπος 5%
Ελάχιστο λίπος επι ξηρού 10% Τι ειναι αυτο δεν εχω ιδεα

Τρικαλινο light
Λίπος 10%
Ελάχιστο λίπος επι ξηρού 22%

Οποτε μαλλον σωστή είναι η ετικετα. (αν αναλογιστουμε οτι το τρικαλινο εχει 22 και το delite 10 επι ξηρου, λογικα θα χει και τα μισα λιπαρα --> 5 % )

το λιπος επι ξηρου ειναι ποσοστο επι τις 100 π αντιστοιχει αν αφεραιθουν ολα τα υγρα του τυριου.αν δεις το κοτατζ εχει 22-25% πχ επι ξηρου.τα τυρια δεν εχουν πολλα νερα οποτε λογικο να φτανουν σε χαμηλα επιπεδα...
τυρι απο βιολογικη σογια δοκιμασε κανενας?δεν υπαρχει καλυτερο (μετα το καπνιστο το ντιρολο)

Gianna
01-03-12, 22:56
το λιπος επι ξηρου ειναι ποσοστο επι τις 100 π αντιστοιχει αν αφεραιθουν ολα τα υγρα του τυριου.αν δεις το κοτατζ εχει 22-25% πχ επι ξηρου.τα τυρια δεν εχουν πολλα νερα οποτε λογικο να φτανουν σε χαμηλα επιπεδα...
τυρι απο βιολογικη σογια δοκιμασε κανενας?δεν υπαρχει καλυτερο (μετα το καπνιστο το ντιρολο)


Ποιό ακριβώς λες;; Στα σούπερμάρκετ έχω δει ένα "φαστ" του Κολιού, ένα "εβλογημένο" και ένα άλλο που δεν θυμάμαι μάρκα, τα οποία είναι φυτικά/νηστίσιμα, αλλά δεν νομίζω ότι έχουν και τα καλύτερα συστατικά, ούτε είναι σόγια καν και πρέπει να χουν αρκετά λιπαρά. Τα 2 πρώτα τα χω δοκιμάσει και μ΄άρεσαν αρκετά σαν γεύση, είναι περιέργη βέβαια. Αν εννοείς το τοφού, δεν είναι τυρί, αλλά είναι πολύ καλό, το μόνο νομίζω που αξίζει.

Spyrous
01-03-12, 23:06
Κα8ε μερα τροω τυρακι ...τι βλακιες ειναι αυτες ρε παιδια για 8ολοσω και πρασινα αλογα μιλατε σαν να ειναι χλορινι.. cottage οντος αποτελει μια πολυ καλη επιλογη τροω συχνα γιατι εχει καλα ποσοστα πρωτεινης 12.2νομιζω τα 100γρ στα 200γρ ειναι αρκετο γραμμαρια πρωτεινης για το βραδακι με αμυγδαλα!..Τλσπ ολοκληρες γενιες μεγαλωσαν με τυρι!Σε ολα τα πραγματα ισχυει ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ αμα υπερβουμε αυτο τοτε γερνει η βαρκαγαμω την 8εωριτικη μ και τις πανελληνιες

ελμερ
01-03-12, 23:59
Λοιπον

Arla delite
Λίπος 5%
Ελάχιστο λίπος επι ξηρού 10% Τι ειναι αυτο δεν εχω ιδεα

Τρικαλινο light
Λίπος 10%
Ελάχιστο λίπος επι ξηρού 22%

Οποτε μαλλον σωστή είναι η ετικετα. (αν αναλογιστουμε οτι το τρικαλινο εχει 22 και το delite 10 επι ξηρου, λογικα θα χει και τα μισα λιπαρα --> 5 % )

τοτε μαλλον εκανα εγω λαθος ,νομιζα ηταν 10% ενω ειναι 5%,μπερδευτηκα οπως το γραφουν....μηπως ξερει καποιος να μας πει σιγουρα?:welcome:

kostas_m
22-07-12, 16:33
καλησπερα εχω ενα γευμα με τιρι και σαλατα και κτλπ αυτο το γευμα σκεφτομαι να το βαλω μαζι με κρεας , κοτοπουλο ,μπιφτεκια και αλλα τετοια του ειδους

ειναι καλη ιδεα ή χαλανε τα αναμενομενα συστατικα ; (κανω διατροφη για χασημο λυπους )

kostas_m
22-07-12, 20:11
δηλαδη 1 γιαουρτι 2% ποσα γραμαρια -> κοτατζ ειναι ; :unsure:

tolis93
22-07-12, 20:13
χειροτερη δουλεια θα σ κανει το τυρι απο το κρεας.παραπανω κορεσμενα. αυτο με το γιαουρτι κ το κοτατζ πως σ ρθε?αλλο το 1 αλλο το αλλο.αν θες την ιδια πρωτεινη χτυπας 120 γρ κοτατζ για 100 στραγγιστου πχ τοταλ.αλλα το γιαουρτι εχει λιγο παραπανω υδατανθρακα.το δε κοτατζ λιγο πιο πανω λιπαρα.εκτος αν μενεις κεντρο κ παιρνεις και 1%

kostas_m
22-07-12, 20:20
εγινε συνχωνευση θεματων ... ειναι 2 διαφορετικες ερωτισεις :)
ευχαριστω για την απαντηση...

γιαουρτι με τιρι ; τα ιδια ; :unsure:

tolis93
22-07-12, 20:54
εγινε συνχωνευση θεματων ... ειναι 2 διαφορετικες ερωτισεις :)
ευχαριστω για την απαντηση...

γιαουρτι με τιρι ; τα ιδια ; :unsure:

μπα ουτε καν.αν μιλαμε για χαμηλων λιπαρων ειναι 50-50 για μενα μεσα σε μια διατροφη. το γιαουρτι επειδη εχει πολυ λιγοτερα λιπαρα και παραπανω πρωτεινη το προτειμω.συν οτι εχει καζεινη π για το βραδακι ειναι οοοοτι πρεπει

kostas_m
22-07-12, 21:56
ωραιος ευχαριστω μια τελευταια δεν θα σε κουρασω

πες οτι εχουμε 100 γραμαρια φετα ή οποιαδηποτε τυρι ποσα γραμμαρια αντιστιχουν σε κοτατζ ; και γενικα πως το βγαζεις :unsure:

tolis93
22-07-12, 22:27
ωραιος ευχαριστω μια τελευταια δεν θα σε κουρασω

πες οτι εχουμε 100 γραμαρια φετα ή οποιαδηποτε τυρι ποσα γραμμαρια αντιστιχουν σε κοτατζ ; και γενικα πως το βγαζεις :unsure:

δε παιζει αυτο π λες.να αντιστοιχουν ως προς τι?θερμιδες? πρωτεινη?λιπαρα? (υδατανθρακες κ τα 2 εχουν αμελητεους...) ασβεστιο? βιταμινες? τι απο ολα?

eri_87
22-07-12, 22:28
ωραιος ευχαριστω μια τελευταια δεν θα σε κουρασω

πες οτι εχουμε 100 γραμαρια φετα ή οποιαδηποτε τυρι ποσα γραμμαρια αντιστιχουν σε κοτατζ ; και γενικα πως το βγαζεις :unsure:

Το κάθε τυρί είναι διαφορετικό.. Δεν υπάρχουν αντιστοιχίες. Βασικά στα λιπαρά είναι οι μεγάλες διαφορές τους. Κότατζ βρίσκεις και light με 2,2 ή 4% λιπαρά και το μετράς σαν γιαούρτι περίπου (συνήθως έχει λίγο παραπάνω πρωτεΐνη το cottage). Επειδή το κάθε προϊόν έχει διαφορετική διατροφική αξία, κοίτα τον πίνακα που έχει πάνω κ κάνε σύγκριση όποιων θες μεταξύ τους για να δεις τις αντιστοιχίες...

kostas_m
22-07-12, 23:35
χμμ ευχαριστω θα το ερευνισω !!

margarita02
22-07-12, 23:45
χμμ ευχαριστω θα το ερευνισω !!


Γιατί δεν τρως τα λαχανικά σου μαζί με κότατζ αντί για φέτα ή λίγο κίτρινο τυρί π.χ μία με δύο φέτες τυρί του τοστ με χαμηλά λιπαρά; Μην ψάχνεις για το πόσε'ς πρωτεϊνες έχει η φέτα και πόσες αντιστοιχούν στο κότατζ. Πάρε εκεί ένα κότατζ όποιο να ΄ναι ούτως ή άλλως σε σύγκριση με τη φέτα κέρδος έχεις. Φάε το μισό από αυτό και τέρμα. Δεν χρειάζεται παραπάνω από όπου κόβεις καλό είναι. Διαφορετικά εάν νιώθεις πως πεινάς φάε κοτόπουλο με σαλάτα. Μην τα βάλεις όλα μαζί. Ή το ένα ή το άλλο.

kostas_m
22-07-12, 23:48
κοιταξε οταν ειχα παει στον διατροφολογο περσι ... και αρχισα για διαιτα ... λεει το απογευμα 100 γρ τυρι ... οτι νανε τυρι...
ομως δεν ξερω γιατι το ειχε πει για πρωτεινη για κατι αλλο ;

γιαυτο ψαχνομαι :green:

tolis93
22-07-12, 23:51
Γιατί δεν τρως τα λαχανικά σου μαζί με κότατζ αντί για φέτα ή λίγο κίτρινο τυρί π.χ μία με δύο φέτες τυρί του τοστ με χαμηλά λιπαρά; Μην ψάχνεις για το πόσε'ς πρωτεϊνες έχει η φέτα και πόσες αντιστοιχούν στο κότατζ. Πάρε εκεί ένα κότατζ όποιο να ΄ναι ούτως ή άλλως σε σύγκριση με τη φέτα κέρδος έχεις. Φάε το μισό από αυτό και τέρμα. Δεν χρειάζεται παραπάνω από όπου κόβεις καλό είναι. Διαφορετικά εάν νιώθεις πως πεινάς φάε κοτόπουλο με σαλάτα. Μην τα βάλεις όλα μαζί. Ή το ένα ή το άλλο.

margarita κομπλε αυτα π λες. απλα μια διευκρυνηση για το παιδι.μη κοβεις ποτε απο πρωτεινες.εκτος αν εισαι το βαρος σ επι 3 ε αχρηστες πανε οι περισσοτερες κ ειδικα στη φαση π σαι δε χρειαζεται τοσο δλδ αυτα τα κανουν σε γραμμωσεις αγωνηστικοι με 5-6% bodyfat απλα και μονο για να κρατησουν μυικη μαζα κ να καψουν πρωτεινη για να μη θολωσουν απο υδατανθρακα. για μενα φαε οτι συνδιασμο θελεις αρκει να σαι μεσα στα μακρος σου μεσα στη μερα. εγω οταν εχασα κιλα και παξιμαδια ολικης ετρωγα με φετα φουλ λιπαρα καποια βραδυα.μια χαρα τα χασα.και σαλτσα πεστο επαιρνα απο το σουπερμαρκετ.εφοσον εισαι υποθερμιδικα θα χασεις.απλα κρατα τη πρωτεινη σ σε καλα επιπεδα για να μη χασεις και να βαλεις κ μυικη μαζα. τωρα επειδη σε βλεπω με φετες κτλπ γουσταρεις. τα γαλακτοκομικα σε θεμα προτιμησης κατα μεσο ορο απο ολους καπως ετσι πανε

τυρι κοτατζ
στραγγιστο γιαουρτι
ανθοτυρο
τυρι του τοστ(οχι λα βας κτλπ κανονικο)
φετα
λευκο τυρι
εννοειται ολα χαμηλων λιπαρων

γαλατα κτλπ αλλοι τα προτειμουν αλλοι προτειμουν κατσικισια αλλοι τπτ.

γενικα μη τρελενεσαι τοσο.κρατα οτι για την ωρα πρεπει να μηνεις υποθερμιδικα.εφοσον απο οσο ειδα ακομα εχεις κιλα να χασεις.σορρυ για το οφ τοπικ καποια στιγμη ομως θα ξεφευγαμε

margarita02
22-07-12, 23:58
κοιταξε οταν ειχα παει στον διατροφολογο περσι ... και αρχισα για διαιτα ... λεει το απογευμα 100 γρ τυρι ... οτι νανε τυρι...
ομως δεν ξερω γιατι το ειχε πει για πρωτεινη για κατι αλλο ;

γιαυτο ψαχνομαι :green:

E, τότε γιατί δεν κάνεις αυτό. Απλά το κότατζ είναι μια καλύτερη επιλογή από το τυρί ότι να ΄ναι. Διαφορετικά κράτα τη φέτα όπως την είχες.

kostas_m
23-07-12, 00:05
τολι δεν εχουμε ξεφυγει τολι μην ανησυχεις :)

μαργαριτα οκ κατι θα κανω ...

τωρα οσο για το ανθοτυρο που ειπε ο τολις καλυτερα ειναι να φαω ανθοτυρο ; ειναι ποιο υγιεινο ; ειναι απο καλα υλικα ή @@)!(%%^ ;;


*για κανενα λογο δεν θα ριψοκινδυνεψω να χαλασει η διαιτα οποτε θα σας ταλεπωρισω λιγο :green:

*Αρης
24-03-14, 16:38
Καλησπέρα σε όλες και όλους,

Καθώς μελετούσα κάποια πινακάκια που δείχνουν τη διατροφική αξία της κάθε τροφής είδα ότι από τα τυριά η παρμεζάνα είναι πρώτη όσον αφορά την πρωτεϊνη (35g ανά 100g).

Κοίταξα τρεις διαφορετικούς πίνακες -εδώ να πω ότι σε κάποιες περιπτώσεις υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις ανάμεσα στους πίνακες και θά 'θελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποιον αξιόπιστο πίνακα- και το τυρί cottage που προτιμάτε οι περισσότεροι δεν το βρίσκω πουθενά οπότε δεν γνωρίζω τη διατροφική του αξία.

Το γεγονός ότι αυτό το τυρί βρίσκεται ψηλά στις προτιμήσεις σας σχετίζεται με τα χαμηλά του λιπαρά, με την υψηλή περιεκτικότητά του σε πρωτεϊνη ή σε κάποιον άλλο λόγο;

Ήδη έτρεξα ν' αγοράσω παρμεζάνα όμως ακόμα και για μένα που μ' ενδιαφέρει περισσότερο ο όγκος απ' ό,τι η γράμμωση δεν ξέρω κατά πόσο είναι χρήσιμο ένα τόσο αλμυρό τυρί.

SotosTheBoss
24-03-14, 18:12
Cottage προτιμούμε λόγω τη καζεινης που εχει αλλα και των χαμηλών λιπαρών

Αν πας σε lidl θα βρει εγω απο κει παίρνω


Sent from my iPhone using Tapatalk

*Αρης
25-03-14, 13:49
Είναι ελάχιστα τα πράγματα που γνωρίζω για τα διατροφικά ζητήματα και τώρα που ξεκινώ σιγά - σιγά ν' ασχολούμαι και να καταλαβαίνω τη σημασία της πρωτεϊνης βλέπω τα πράγματα μονόπλευρα κατατάσσοντας τις τροφές αξιακά ανάλογα με την περιεκτικότητά τους σε πρωτεϊνη ενώ στην πραγματικότητα τα θέματα αυτά είναι πιο σύνθετα.

Ευχαριστώ για την απάντηση Sotos.

Zorba_The_Freak
01-04-14, 08:40
Ποιό cottage παίρνετε απο τα lidl???

Γιατί ένα που πήρε εχθές η γυναίκα μου, έχει 17% λιπαρά και καμμία άλλη ανάλυση για το τι περιέχει.

Φοβήθηκα να το ακουμπήσω...

SotosTheBoss
01-04-14, 09:22
Ενα π ειναι σε μπλε κεσεδάκι δεν θυμάμαι ονομασία


Sent from my iPhone using Tapatalk

Tommygr
01-04-14, 11:14
http://src.discounto.de/pics/Angebote/2013-03/451068/478380_GOLDESSA-Linessa-Koerniger-Frischkaese_xxl.jpg
Εχει δυο προιοντα, το goldessa
http://www.myfitnesspal.com/food/calories/goldessa-lidl-cottage-cheese-20-fat-113980142

και το linessa
http://www.myfitnesspal.com/food/calories/generic-linessa-cottage-cheese-light-36502518

Απλα το Linessa το βρισκω σπανια.

Ομως, ειχε συμβει και ανακληση απο τον ΕΦΕΤ περυσι για αυτα τα δυο:
http://www.mednutrition.gr/enimerwsi-shetika-me-anaklisi-proiontwn-goldessa-cottage-cheese-kai-linessa-cottage-cheese

Ειναι παντως σταθερο στην διατροφη μου το καλοκαιρι ως βραδυνο, πανω σε σαλατα μαρουλι με τονο κονσερβα πλυμενο, ντοματινια η λιαστες τοματες αποξηραμενες χωρις λαδι, καλαμποκι, κοκκινα φασολια,πρασινη πιπερια, ελαιολαδο και βαλσαμικο η μηλοξυδο.

Καθαρα λογω οικονομιας (70 λεπτα η συσκευασια) το προτιμω, ειδαλλως θα επαιρνα απο καταστημα με βιολογικα προιοντα, με λιγοτερες θερμιδες και λιπαρα.

Zorba_The_Freak
01-04-14, 14:16
Μπράβο αυτο το goldessa πηρε και αν δεν κανω λαθος γραφει 16 ή 17% λιπαρα...

totis
01-04-14, 20:37
Το κοτατζ το εχω βαρεθει πλεον και ειναι και ανοστο,περνω κανονικη φετα (ηπειρος) 12% μια χαρα ειναι,την βαζω και στα σαντουιτς και οταν θελω μαζι με το φαγητο μου......