PDA

Επιστροφή στο Forum : Xέρια-ώμοι βοήθεια?



Zwnianos
05-01-08, 16:07
καλησπερα σε ολους!
καλη χρονια και χρονια πολλα παιδια.
καινουργιος στο σιτε.
θελω μερικες καλες συμβουλες αν ειναι εφικτο φυσικα.

ειμαι 1.92 και 110 κιλα βαρος.
θελω να μεγαλοσω κι αλλο τα χερια μου.ειδικα τα δικεφαλα,τα τρικεφαλα μου παιρνουν πιο ευκολα.ειναι περιπου 43-44 εκατοστα τα χερια μου.
να τα δουλευω μονα τους καλυτερα η με αλλη μυικι ομαδα μαζι?1 η 2 φορες την εβδομαδα?
απο ασκηςεις τι προτεινετε?2 ασκησεις φτανουν για δικεφαλα?
ποσα σετ και ρεπς?

επισης θελω μια καλη ρουτινα για τους ωμους.να γεμισουν καλα θελω επιτελους!!
ποιες ασκησεις προτεινετε για το <γεμισμα> τους?

και παλυ καλη χρονια να εχουμε με μεγαλυτερες μυικες αυξησεις κοπελια.
με εκτιμηση απο κρητη.

gpol
05-01-08, 16:15
Καλη χρονια φιλε! και χρονια πολλα!

Βασικα μην περιμενεις να 'μεγαλωσουν' τα χερια σου, αν δεν ανεβεις κιλα σε βασικες ασκησεις, οπως μονοζυγο, πιεσεις παγκου. Μπορεις να τα γυμνασεις και μονα τους αλλα και με αλλες μυικες ομαδες. Η επιλογη ειναι καθαρα δικη σου αποφαση. Παρε μια ιδεα απο προγραμματα που υπαρχουν ηδη στο forum. Οσο για τους ωμους προσεξε μην τους υπερπροπονησεις, γιατι μην ξεχνας οτι οι ωμοι δουλευουν αρκετα και οταν κανεις στηθος, αλλα και οταν κανεις πλατη

RUHL
05-01-08, 16:31
Δυστιχος αυτο πρεπει να το ανακαλυψεις μονος σου τι θα πιασει σε σενα



Εγω προτεινω την εξης ρουτηνα

2 σετ πολυ ελαφρια 20 επαναληψεις καμψεις δικεφαλων με μπαρα
4 λειτουργηκα σετ 6-10
3 σετ με καμψεις με αλτηρες ορθιος και τρεψεις προς τα μεσα οταν φτανεις πανω
4 σετ αυσηγκεντρωση 8-12 επαναληψεις
3 σετ σφυρια 6-10 επαναληψεις

Το καλυτερο θα ηταν παντως 2 φορες την εβδομαδα με αποσταση 3 μερες μεταξυ τους δλδ μαζι με την πλατη να κανεις δικεφαλο
Και μια μερα ακομα που θα κανεις μονο χερια οταν θα κανεις την μερα με τα χερια μπορεις να κανεις την πανω ρουτηνα ενω με αλλο σωματικο τμημα 2 ασκησεις(οχι τοσο βασικες εξιδικευμενες θα ελεγα πιο πολυ)απο 3 σετ

δοκιμασε για 1,5 μηνα αμα κουραζεσε πολυ("υπερπροπονηση") κανε τον επομενο μηνα 3 ασκησεις 1 φορα την εβδομαδα


Edit: Για συνολικη μαζα τον χεριων = "μεγαλα χερια" ειναι μια αλλη ιστορια εγω απο τα λεγομενα σου καταλαβα οτι πιο πολυ ενδιαφερεσε για δικεφαλο αλλα μεγαλα χερια =τρικεφαλος 66% ενος χεριου ειναι :wink:

ioannis1
06-01-08, 00:40
εγω πιστευω για να γινει σωστη δουλεια πρεπει να δουλευονται σε ξεχωριστη μερα μαζι και βαρια αλλα αυστηρα.επισης μη περιμενεις να μεγαλωσουν αν δεν παρεις και αλλα σωματικα κιλα.3 ασκησεις για δικεφαλο απο 4 σετ η καθε μια και 4 ασκησεις για τρικεφαλο με 4 σετ η καθεμια ειναι καλα.η πρωτη ασκηση ναναι βασικη πχ καμψεις με μπαρα και πιεσεις με κλειστη λαβη αντιστοιχα.

Zwnianos
06-01-08, 02:32
-RUHL εχεις δικαιο.πιο πολυ για τα δικεφαλα ρωτησα.αυτα υστερουν πιστευω και οχι τα τρικεφαλα.
οταν κανω την αυτοσυγκεντρωση νιωθω σαν να μου ,<τρωει>το χερι να μικραινει.
τα σφυρια δουλευουν πιο πολυ τον πηχυ νομιζο και χαμηλα τον δικεφαλο.


-gpol ολυ σωστα αυτα που λες!καμια προταση για ρουτινα ωμων?
ισως κανω λαθος αλλα τους νιωθω ,<μυτερους> καταλαβενεται...

-ιωαννη σωστα αλλα δεν μου ειπες τις ασκησεις που προτεινεις με βαση και συμφωνα με την πειρα σου,θα ηθελα να μου πεις.
ναι πολυ σωστα με τα κιλα που μου λες να ανεβω!αλλα ποσα ιωαννη?ειναι βλεπεις και το ατιμο το υψος.για να νιωσω καλα και οπως πρεπει πρεπει να ανεβω πολλα κιλα.τωρα 110 ειμαι με 1.92 υψος.η αληθεια ειναι πως δεν νιωθω οπως θα ηθελα να νιωσω.θελω πολυ πολυ φαγητο κλπ κλπ...
για τους ωμους τι προτεινεις?

ποιον αθλητη απο κρητη ξεχωριζεται στο αθλημα?απο παλαιοτερα μεχρι και τωρα.
ιωαννη εσυ θα ξερεις καλυτερα σαν πιο εμπειρος και πιο παλιος.

RUHL
06-01-08, 03:43
Σιγα να μην στο φαει ολοκληρο στο τελος το δικεφαλο η αυτοσυγκετροση :green: :lol:
Ακου ειναι πολυ καλη ασκηση για κορυφωση και μπαλαρισμα του δικεφαλου ενα πραμα σαν του arnold η του ruhl :P για αυτο δωσε βαση εκει
Τωρα για τα σφηρια δεν θα ελεγα 100% τον πηχυ εγω την εχω στο προγραμα μου επειδη δινει
Aυτο που το σημειο που σημειωνω με κοκινο βελακι στην φωτο
Τωρα αμα θες να φενεται το χερι μπαλαρισμενο ετσι απο πισω αυτοσυγκετρωση (μπλε βελακι)
Και το πρασινο ειναι ο τρικεφαλος φυσικα :P
http://imageshack.gr/files/7m63s2j2hdfqnzxxcqva.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=7m63s2j2hdfqnzxxcqva.jpg)

Παντως για ομους για ευρως ομου(για να φενεται καλα στην ποζα most musclar) πρεπει να κανεις πλαγιες εκτασεις σιγουρα

ioannis1
06-01-08, 23:46
Πολλες και καλες ερωτησεις΄.λοιπον ενα προγραμμα προπονησης χεριων ειναι,
1.καμψεις δικεφαλων με ισια μπαρα 15-10-6-4
2.καμψεις αλτηρα στο μαξιλαρι 15-10-6-4
3.καμψεις σφυρια ενα χερι το ιδιο
4.πιεσεις κλειστη λαβη παγκου
5.εκτασεις τροχαλιας ορθιος με κανονικη λαβη
6.εκτασεις τροχαλιας με σχοινι
7.εκτασεις αλτηρα πισω απο τολαιμο καθιστος με δυο χερια
ολα τα σετ το ιδιο 15.10,6,4.
για τα κιλα που λεω τρωε πολυ καθαρα.δες και το αντιστοιχο προγραμμα ογκου διατροφης και προπονησης που προτεινω.
για μενα οχι μονο της κρητης αλλα της ελλαδος αποπου εμαθα παρα πολλα ειναι ο στελιος ο κτιστακης που τον αγαπω πολυ και τον σεβομαι.ειναι το ατομο που με στηριξε στον πρωτο μου αγωνα σαν αρχαριος το 2000 αλλα και τα επομενα χρονια .αν τον ξερεις θελω να δωσεις χαιρετισματα και να του πεις τις εκρεμοτητες θα τις τακτοποιησω στον επομενο αγωνα που θα τον δω.

Zwnianos
08-01-08, 16:52
φιλε ιωαννη.

χρονια πολλα για την ονομαστικι σου γιορτη εχθες.οτι επιθυμεις!με υγεια ΠΑΝΤΑ!
λες και το ηξερα οτι θα μου δωσεις αυτη την απαντηςη για τον αθλητη που σε ρωτησα.

τον στελιο τον ξερω απο μικρο παιδι.
εδω και 6 μηνες δουλευω στο γυμναστηριο του.εχω τελειωσει φυσικοθεραπεια.
οτι και να σου πω για τον στελιο ειναι λιγο!φανταζομαι ξερεις πολυ καλα.
πριν 1 χρονο εχασα τον πατερα μου δυστυχως.ο στελιος ηταν ο μοναδικος που με βοηθησε,σαν αδερφος μου σταθηκε!τα τελευτεα χρονια οπως ξερεις κατεβαινει μονο fitness.αλλα και παλυ ξερεις τι θηριο ειναι εστω και στο fitness.
φυσικα και του διαβηβασω τους χαιρετισμους σου φιλε ιωαννη.

ιωαννη εχω προβλημα με το υψος και δεν γεμιζω ευκολα και τοσο καλα οσο θα ηθελα.
ειδικα τα ακρα μου γεμιζουν αργα,χερια-ποδια.
καταλαβενεις και ποσο φαγητο θελω :( συμπληρωματα φυσικα τα γνωστα.
αλλα..ο στελιος μου λεει οτι αν δεν μπεις στο φαρμακο το σωμα δεν αλλαζει οτι και να κανεις οσο καλα και αν τρως.κακα τα ψεμματα ιωαννη ετσι ειναι και το ξερεις.
να μην παραμυθιαζομαστε δηλαδη.

θα το εφαρμοσω το προγραμμα για τα χερια και τους ωμους που μου ειπες.

στην τροχαλια με σχοινι,ορθιος κανονικα η σε 45 μοιρες γωνια?
για να γεμισουν να μπαλαρουν οι ωμοι?τι προτεινεις?

με εκτιμηση
Μανολης

ioannis1
09-01-08, 00:15
Ευχαριστω για τις ευχες.το προγραμμα αυτο ειναι του στελιου. :green: ακολουθω ακομα και τωρα αυτα που εμαθα απο αυτον.νομιζω οτι περιτευει να πω κατι αλλο αφου εχεις τον στελιο.εγω ξερω λιγα πραγματα και αυτα τα περισσοτερα απο αυτον.με τοσχοινι μπορεις να την κανεις γονατιστος .πιανει καλα.για ωμους κανε 4 ασκησειςπχ εμπροσθολαιμιες πιεσεις στη σμιθ,πλαγιες εκτα σεις αλτηρων καθιστος,πλαγιες εκτασεις σε προκυψη και shrugs me mpara.ola 15 10 64.krata to για γυρω στις 6 εβδομαδες ξεκοθυρασου 3-4 μερες με πολυ φαι και κανουμε αλλο μετα.
Γιατι δεν τον λες να τον κανουμε επιτιμο μελος εδω και ας μην γραφει συχνα αφου ξερω εχει πολλες ασχολιες;
εν αφιερωμα στο στελιο νομιζω πρεπει να κανουμε.μαζεψε υλικο.

Zwnianos
10-01-08, 17:47
Καλησπερα Ιωαννη και σε ολα τα κοπελια του site!

ο Στελιος σε ευχαριστει και εχεις και τους δικους του χαιρετισμους.

δεν ειμαι ξερολας ιωαννη και μου αρεσει να ακουω συμβουλες,γνωμες απο ατομα του χωρου.
αν πουμε(γενικα)οτι τα ξερουμε ολα τοτε αστα να πανε.....ΠΑΝΤΑ πρεπει να μαθενουμε γι αυτο ειναι καλο να ξερουμε και να ακουμε.ειδικα απο ατομα(αθλητες) που εχουν φαει την ζωη τους σε αυτο το επιπονο αθλημα!που δυστηχως ειναι ακρως παρεξηγημενο εδω στην Ελλαδα.

τον Στελιο τον ενημερωσα για το site,δεν το ηξερε.θα εχω νεα συντομα και θα του διαβηβασω αυτο που μου ειπες φυσικα!

για χερια συνηθως προτεινει 2 ασκησεις δικεφαλα(μπαρα ισια και αλτηρες ορθιος)
και για τρικεφαλα τροχαλια με ισια μπαρα,45 μοιρες με σχοινι και σαν τριτη αργοτερα βυθισεις.λιγα και καλα δηλαδη με αρκετα καλη διατροφη.απο συμπληρωματα πρωτεινη και αμινοξεα(επιμενη παντα στα υγρα αμινο).τωρα για παραπανω αποτελεσματα κλπ οπως ξερεις χρειαζονται και αλλα κολπα...που αυτα στην τελικη κανουν την μεγαλη διαφορα,κακα τα ψεμματα!
Μανολης

ioannis1
10-01-08, 22:28
ΧΑιρομαι φιλε μου και οντως θα χαρω να εχουμε τον στελιο εδω με τις γνωσεις του..συμφωνω και για 2 ασκησεις χεριων .το εχω δοκιμασει με επιτυχια αρκει να τα δωσεις ολα και να μη λουφαρεις. :green: